Vzdušnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Vzdušnice (rozcestník).

Vzdušnice (tracheje) jsou bohatě větvené trubice, které slouží jako dýchací orgány některých členovců (např. hmyz, stonožky, pavoukovci) a drápkovců. Přivádí z otvorů na povrchu těla čerstvý vzduch směrem ke tkáním, a to na rozdíl od krevního řečiště obratlovců z velké části bez přítomnosti jakýchkoliv tekutin.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Stigma, otvor do vzdušnice pavouka

Vzdušnice vznikají z ektodermu (srovnej např. s plícemi obratlovců, které vznikají z endodermu). Na povrch ústí otvorem – stigmatem – který bývá velmi často pokryt chloupky, jež mají ochranný význam. Jím vyúsťuje na povrch tracheální trubice vyztužená kutikulou (a tedy svlékaná spolu s vnější kutikulou na povrchu těla) a navíc spirálovitými žebry – taenidiemi. Tato tracheální trubice se větví a rozdrobuje a na konci z ní ústí tzv. tracheoly, které však jsou již velmi tenké a navíc obsahující tekutinu, přes niž difundují plyny do tkání a zpátky.

Nepravé vzdušnice[editovat | editovat zdroj]

Jako nepravé vzdušnice (pseudotracheje) se označují velmi podobné struktury, které je možné najít u suchozemských korýšů. Jedná se rovněž o tenké trubičky, ty však dýchací plyny netransportují až do tkání, ale odevzdávají je do cévní soustavy, která tyto plyny následně transportuje na místo určení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]