Želvušky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Želvušky

Hypsibius dujardini
Hypsibius dujardini
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Nadoddělení: trojlistí (Triblastica)
Nadkmen: prvoústí (Protostomia)
Oddělení: Panarthropoda
Kmen: želvušky (Tardigrada)
Spallanzani, 1777

Želvušky (Tardigrada) je kmen živočichů. Mají osm nečlánkovaných nohou na konci s drápky, tenkou kutikulu pokrytou dlouhými chloupky a příčně pruhované svaly. Ústní ústrojí zahrnuje i dlouhé bodce, kterými vysávají potravu.

Jsou to gonochoristé a mají přímý vývoj. Kutikulu často svlékají i v dospělosti.

Živí se buňkami rostlin, řasami, bakteriemi a malými bezobratlovci. Nejvíce se jich nachází na lišejnících a meších. 

Anabióza[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku anabióza.

Želvušky jsou považovány za nejodolnějšího tvora planety Země.

V nepříznivých podmínkách upadají do stavu, který se nazývá anabióza, ve kterém jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům. Vydrží v něm sucho, osmihodinové ponoření do kapalného helia, var, škodlivé záření i anaerobní podmínky. Proto se vyskytují jak na ledovcích, tak na pouštích celého světa.

Želvušky dokážou v anabióze přežít radiaci až 570 000 radů (což je oproti člověku více než tisícinásobek), vydrží rozpětí teplot cca od -273 do +150 stupňů Celsia. Snese též vakuum a tlak 6x vyšší než je na nejhlubším dně oceánu - až 75 000 atmosfér. Bylo zjištěno, že želvuška přežila na jistém vzorku mechu více než 120 let, když došlo k navlhčení tohoto vzorku vodou.

Při snižování teplot dokážou snížit podíl vody v těle z 85% na 3%, aby se uchránili od vody, která zvyšuje svůj objem při mrznutí. Po namočení se po půl hodině vrací do běžného stavu. Byly testovány i ve vesmíru, kde byly vystavovány UV záření a vakuu, po návratu na Zem byly navlhčeny. Úmrtnost činila 32%.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 bylo popsáno asi 930 druhů, z toho v České republice najdeme 110 druhů. Například medvíďátko obecné (Macrobiotus hufelandi) měřící asi 1 mm a má kosmopolitní rozšíření. Kosmopolit je i želvuška zrnitá (Echiniscus granulosus), která měří jen 0,5 mm a žije stejně jako medvíďátko v mechu.

Vývin[editovat | editovat zdroj]

Jsou to gonochoristé. Většina se rozmnožuje pohlavním vnějším oplozením. Kladou vajíčka. Vajíčka se líhnou přibližně po dvou týdnech a mají již vyvinuty všechny soustavy stejně jako dospělí jedinci. Mají i stejný počet buněk jako dospělí jedinci, buňky se tedy při dospívání nedělí, ale zvětšují. Po vylíhnutí jsou přibližně 0,05mm velcí a dorůstají do 0,5mm. Největší nalezení jedinci měří 1,5mm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Živočišné kmeny

Dvojlistí (parafyletická skupina): houbovci (parafyletická skupina) • žebernatkyvločkovcižahavci (včetně výtrusenek a kaviárovek)
Trojlistí: prvoústí:
Lophotrochozoa: ploutvenkymorulovci (sépiovky + plazmodiovky) • mechovcililijicovciploštěncibřichobrvkyKamptozoa (mechovnatci + vířníkovci) • čelistovci (čelistovky + oknozubky + vířníci + žábrovci + vrtejši) • pásnicekroužkovci (včetně vláknonošců, rypohlavců a sumýšovců) • měkkýširamenonožci (parafyletická skupina) • chapadlovky
Ecdysozoa: chobotovci (hlavatci + rypečky + korzetky) • Nematoida (strunovci + hlístice) • Panarthropoda (želvušky + drápkovci + členovci)
druhoústí: Xenacoelomorpha (praploštěncimlžojedi) • strunatciAmbulacraria (ostnokožci + polostrunatci)