Máloštětinatci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxMáloštětinatci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen kroužkovci (Annelida)
Podkmen opaskovci (Clitellata)
Třída máloštětinatci (Oligochaeta)
řády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Máloštětinatci (Oligochaeta) je třída kroužkovců. Druhotně ztratili parapodia (dvojlaločné krátké výběžky se štětinami), pozůstatkem jsou jen 2 páry štětinek, které slouží k pohybu.

Příčný řez tělem. 1. střevo, 2. typhlosolis 3. štětinky, 4. kutikula, 5. krevní oběh, 6. příčná svalovina, 7. podélná svalovina, 8. septum, 9. sběrný kanálek, 10. metanefridie, 11. nervová páska

Mají válcovité tělo. Na povrchu se nachází pokožka, nad kterou se nachází silná vrstva kutikuly, která chrání pokožkové buňky. V 1/3 těla se nachází zduřelý článek zvaný opasek (clitellum), který vylučuje sekret a pomáhá ke spojení dvou jedinců. Jsou v něm také chráněna vajíčka. Máloštětinatci dýchají celým povrchem těla. Máloštětinatci mají tyflosolis (zvětšení plochy pro vstřebávání) a vápenité žlázy, které mají funkci neutralizace kyselé potravy. Nachází se ve stěně žaludku. Cévní soustava je u nich uzavřená, nervová soustava je gangliová a žebříčkovitá. Máloštětinatci jsou proterandričtí hermafrodité (to znamená, že spermie dozrávají dříve než vajíčka), vývin je přímý.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]