Máloštětinatci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMáloštětinatci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenkroužkovci (Annelida)
Podkmenopaskovci (Clitellata)
Třídamáloštětinatci (Oligochaeta)
řády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příčný řez tělem. 1. střevo, 2. typhlosolis 3. štětinky, 4. kutikula, 5. krevní oběh, 6. příčná svalovina, 7. podélná svalovina, 8. septum, 9. sběrný kanálek, 10. metanefridie, 11. nervová páska

Máloštětinatci (Oligochaeta) je třída kroužkovců. Druhotně ztratili parapodia (dvojlaločné krátké výběžky se štětinami), pozůstatkem jsou jen 4 páry štětinek, které slouží k pohybu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mají válcovité tělo. Na povrchu se nachází pokožka, nad kterou se nachází silná vrstva kutikuly, která chrání pokožkové buňky. V 1/3 těla se nachází zduřelý článek zvaný opasek (clitellum), který vylučuje sekret a pomáhá ke spojení dvou jedinců. Jsou v něm také chráněna vajíčka. Máloštětinatci dýchají celým povrchem těla. Máloštětinatci mají tyflosolis (zvětšení plochy pro vstřebávání) a vápenité žlázy, které mají funkci neutralizace kyselé potravy. Nachází se ve stěně žaludku. Cévní soustava je u nich uzavřená, nervová soustava je gangliová a žebříčkovitá. Máloštětinatci jsou proterandričtí hermafrodité (to znamená, že spermie dozrávají dříve než vajíčka), vývin je přímý.

Čeledi[editovat | editovat zdroj]

Řády a čeledi máloštětinatců[1]:

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Oligochaeta (máloštětinatci) - Čeledi [online]. BioLib.cz [cit. 2018-10-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]