Blastocoel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tomto obrázku je rané embryo (kulovitý útvar), které se blíží k endometriu (děložní sliznici, žlutě). Fialové buňky na povrchu embrya jsou buňky trofoblastu, uvnitř je blastocoel a vlastní embryonální buňky, embryoblast

Blastocoel („prvotní tělní dutina“) je dutina vyplněná tekutinou, nacházející se uvnitř blastuly.[1] (resp. u savců v blastocystě).

Vznik a zánik[editovat | editovat zdroj]

Když morula vstoupí do děložního prostoru, zona pellucida přítomná na povrchu moruly se najednou stane mnohem propustnější. Tím se do vnitřní buněčné masy moruly dostane velké množství tekutiny a vznikají velké mezibuněčné prostory vyplněné vodou, z nichž se nakonec zformuje blastocoel.[2] Tzv. nepravá tělní dutina pak tvoří u některých nižších živočichů v dospělosti tzv. pseudocoel, u coelomátních živočichů však dochází k vystlání této dutiny mezodermem a mluví se o pravé tělní dutině, tedy coelomu. Tím technicky vzato blastocoel zaniká.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RÉDEI, George P. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.]: Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2. 
  2. R. Jelínek, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online. 
  3. ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů, Kapitola 3 Embryonální původ orgánových soustav a tělních dutin [online]. [cit. 2009-12-11]. Dostupné online.