Jižní Sandwichovy ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jižní Sandwichovy ostrovy
South Sandwich with names.png
Geografie
Poloha:
Rozloha: 310
Počet ostrovů: 11
Hlavní ostrov: Montagu
Země
Stát: Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Provincie: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovyJižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Obyvatelstvo
Jazyk: angličtina

Jižní Sandwichovy ostrovy (anglicky South Sandwich Islands) je souostroví v jižním Atlantském oceánu, které je součástí britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Na ostrovech nežijí žádní obyvatelé. Ostrovy si nárokuje Argentina.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Souostroví sestává z 11 hlavních ostrovů převážně sopečného původu a útesů, které se nacházejí v okolí těchto hlavních ostrovů. Na několika ostrovech se nacházejí aktivní sopky. Ostrovy tvoří oblouk od severu k jihu, přes 700 km jihovýchodně od Jižní Georgie.

Severní část tvoří ostrovní skupiny Traversay a Candlemas, na jihu se nacházejí ostrovy Jižní Thule. Mezi těmito skupinami leží 3 největší ostrovy – Saunders, Montagu a Bristol. Nejvyšším vrcholem souostroví je Mount Belinda (1370 m) na ostrovu Montagu.

Na ostrovech Thule a Zavodoski jsou umístěny automatické meteorologické stanice.

Přehled ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Následující výčet obsahuje seznam ostrovů od severu k jihu:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osm jižních ostrovů tohoto souostroví bylo objeveno Jamesem Cookem v roce 1775, který je pojmenoval Sandwichova země po prvním lordu admirality, 4. hraběti ze Sandwiche. Slovo „jižní“ bylo doplněno k odlišení od Havajských ostrovů, které v té době také nesly jméno "Sandwichovy ostrovy". Severní tři ostrovy byly objeveny v roce 1819 Fabianem Gottliebem von Bellingshausenem.

Spojené království Jižní Sandwichovy ostrovy formálně anektovalo v roce 1908, kdy byl připojeny k Falklandským dependencím.

Argentina zpochybnila britskou svrchovanost na ostrovech několikrát a v roce 1938 je prohlásila za své území. V létě 1956 provozovala Argentina na ostrově Jižní Thule svou základnu. Mezi lety 19761982 udržovala Argentina námořní základnu Corbeta Uruguay na stejném ostrově. Ačkoliv Britové existenci základny v roce 1978 objevili, nepodnikli žádné kroky k jejímu zrušení. Situace se změnila falklandskou válkou a základna byla zrušena 20. června 1982.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je mnohem chladnější než na Jižní Georgii, protože souostroví leží jižněji a je více vystaveno vlivu Antarktidy. Navíc jsou obklopeny mořským ledem od poloviny května do konce listopadu a jižní ostrovy i déle.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]