Kambrická exploze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Opabinia - kambrický členovec s chobotkem

Kambrická exploze je označení pro náhlý nárůst nálezů fosílií mnohobuněčných živočichů v kambriu, zhruba před 540 miliony lety.[1][2] Na tento počátek prvohor se datují první nálezy mnoha dodnes známých živočišných kmenů.

Hypotéz vysvětlujících kambrickou explozi je vícero. Mohlo jít skutečně o vznik nových fylogenetických linií (ačkoliv proti tomu mluví fakt, že známe některé kmeny i z prekambria, konkrétně z období ediakara).[3] V poslední době se ale například ukazuje, že je kambrická exploze možná způsobená jen zvýšením počtu organismů schopných fosilizace, tzn. že při kambrické explozi došlo jen ke vzniku dostatečně velkých živočichů s tvrdou kostrou či schránkou. Jiné vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že směrem k přítomnosti přibývá nálezů fosílií, protože je vyšší pravděpodobnost, že se tyto fosílie zachovají.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Cambrian Period
  2. The Cambrian Explosion – Timing
  3. ZRZAVÝ, Jan. Fylogeneze živočišné říše. Praha : Scientia, 2006. (Vyd. 1) Dostupné online. ISBN 80-86960-08-0. S. 255.  
  4. ZRZAVÝ, Jan, David Storch, Stanislav Mihulka Jak se dělá evoluce : od sobeckého genu k rozmanitosti života. [s.l.] : Paseka, 2004.