Siven americký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSiven americký
alternativní popis obrázku chybí
Siven americký
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád lososotvární (Salmoniformes)
Čeleď lososovití (Salmonidae)
Rod siven (Salvelinus)
Binomické jméno
Salvelinus fontinalis
(Mitchill, 1815)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Siven americký

Siven americký (Salvelinus fontinalis) je dravá sladkovodní ryba z čeledi lososovitých.

Vzhled a velikost[editovat | editovat zdroj]

Siven americký má vyšší stranově zploštělé tělo s velkou podlouhlou hlavu s dlouze rozeklanými ozubenými ústy. Je flexibilního pestrého zbarvení v závislosti na lokalitě a roční době. Základní zbarvení hřbetu je olivově zelené s bílým mramorováním. Boky mívá světlejší se žlutavými i červenými skvrnami. Břicho mívá oranžové až načervenalé. Prsní, břišní a řitní ploutve jsou načervenalé a jsou lemované výrazným bílým rámováním. Před ocasní ploutví má malou tukovou ploutvičku, která je znakem lososovitých ryb. V řekách České republiky dorůstá obvykle do délky 30 až 45 cm a hmotnosti 0,30 až 1 kg, v jezerech i více.

Rozšíření a ekologické nároky[editovat | editovat zdroj]

V Evropě není původem, byl dovezen koncem 19. století ze Severní Ameriky. Obývá zejména proudné úseky parmového pásma, lipanové pásmo a dolní část pstruhového pásma. Obývá i jezera a chladnější rybníky, kde byl vysazen. Snáší i kyselou vodu s nižší hodnotou pH. Výskyt v řekách je různý a je závislý hlavně na tradici chovu a vysazování.

Způsob života a potrava[editovat | editovat zdroj]

Siven americký nežije v hejnech, živí se náletovým hmyzem, larvami vodního hmyzu a drobnými rybkami. Pohlavně dospívá ve stáří 2–3 roků, tření probíhá podle teploty vody v říjnu až listopadu. Vzácně se kříží se pstruhem potočním, vzniká tzv. tygrovitá ryba, která se dále již nerozmnožuje.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARUŠ, Vlastimil; OLIVA, Ota, a kol. Mihulovci a ryby (1). 1. vyd. Praha: Academia, 1995. (Fauna ČR a SR; sv. 28/1). ISBN 80-200-0500-5. S. 483–494. 
  • HANEL, Lubomír; ANDRESKA, Jan. Ryby evropských vod v ilustracích Květoslava Híska. 1. vyd. Praha: Aventinum, 2013. 352 s. (Artia). ISBN 978-80-7442-038-2. S. 64, 94, 188, 189. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]