Pudl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pudl
černě zbarvený střední pudl
černě zbarvený střední pudl
Základní informace
Země původuFrancieFrancie Francie
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
VyužitíSpolečník
Tělesná charakteristika
Výška †velký: 45–60 cm
střední: 35–45 cm
trpasličí: 28–35 cm
toy: 24–28 cm
Barvaapricot
bílý
červenoplavá
černý
hnědá
stříbrná
Klasifikace a standard
Skupina FCISpolečenští a malí psi
Sekce FCIPudl
ČMKUstandard
† výška uváděna v kohoutku

Pudl (anglicky Poodle, francouzsky Caniche) je společenské psí plemeno. Vyskytuje se ve čtyřech velikostních a mnoha barevných variantách, primárně ale rozlišujeme pudly na velké, střední, trpasličí a toy. Jejich původ je dosud sporný: některé chovatelské kluby, například Kennel Club (KC) a American Kennel Club (AKC), uvádí jako jejich zemi původu Německo, zatímco Mezinárodní kynologická federace (FCI) plemeno připisuje Francii.

Pudl bývá uváděn jako jedno z nejinteligentnějších plemen[1][2] a je i všestranně využitelný. Hodí se i pro začínající kynology. Má obecně vzato milou a společenskou povahu.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl tento pes vyšlechtěn jako aportér – aportoval z vody lovci sestřelené kachny nebo jiné vodní ptáky. Časem se ale začal používat více jako společník. Slovo „pudl“ v překladu z německého Pudelnaas znamená „promoklý na kost“. Existuje domněnka, že mezi předky pudla patří retrívr a irský vodní španěl. Amatérští chovatelé se snažili vyšlechtit trpasličí psíky, velmi často však získávali jen slabé a neduživé jedince. Odborníci pak dosáhli normálních ukazatelů a stanovili standard. Ze standardního pudla byla odvozena trpasličí a miniaturní forma.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Celkový vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to dobře osvalený, elegantní pes.[4]. Hlava je ušlechtilá a zároveň úměrná velikosti těla. Oči mají oválný tvar a jsou velmi tmavé. U černých, aprikot, stříbrných a bílých pudlů jsou černé popřípadě tmavě hnědé. Hnědí pudlové mohou mít oči zbarvené i jantarově. Délka těla by měla odpovídat kohoutkové výšce. Pudl nese svůj dlouhý, vysoko nasazený ocas šikmo vzhůru, dříve se kupíroval. Drápy má černé nebo hnědé, bílé drápy jsou vadou u všech barevných variant. Uši by měly přiléhat k hlavě a sedět by měly v úrovni očí, či jemně pod ní.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Pudl, na rozdíl od většiny plemen, má srst bez podsady, velmi hustou a zvlněnou. Díky tomu místo klasického línání sice také líná, avšak tato srst se zamotá do okolní srsti, nevypadne a je proto potřeba ji vyčesat. Což v případě zanedbání péče může vést k plstnatění. Jsou dva typy srsti — kadeřavá (hedvábná, nadýchaná) a šňůrová (zapletená do šňůr, přiléhavá). Péče o výstavní srst pudla je časově náročná.[5]

Kadeřavá srst může připomínat vlnu, je velmi jemná, bohatá a zkadeřená. Tvrdá srst je nežádoucí. Před střihem je důležité srst pořádně vyčesat (nejlépe se sprejem usnadňujícím rozčesání), vyšamponovat (kvalitním šamponem) a umýt. Poté přichází na řadu vyfénovat srst do sucha, a to za neustálého vyčesávání. Platí, že lepší je fénem srst vysušovat déle, než kratší dobu.

Šňůrová srst je taktéž velmi jemná, přiléhavá a bohatá, avšak na rozdíl od kadeřavé by měla tvořit alespoň 20 cm dlouhé šňůry. V případě výstavních střihů vyžadují oba typy srsti velkou péči, která sestává i z několika hodin česání týdně. Přípustné barvy srsti jsou hnědá, bílá, aprikot, stříbrná a černá.

Střihy[editovat | editovat zdroj]

 • Klasický
 • Moderní
 • Anglický
 • „Baby“
 • Kontinentální

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Pudl známý jako velmi inteligentní (v žebříčku nejchytřejších plemen se dostal na druhé místo[6]), chytrý a učenlivý pes. Je to aktivní, temperamentní a energický pes.[7] S tím přichází nutnost zajistit mu jak fyzické (běh u kola, běh, canicross), tak především psychické vybití (psí sporty, obedience). Díky svému zápalu pro hru i učení je to velmi lehce a rychle vycvičitelný pes. Je vhodný pro většinu psích sportů, například agility, dogdancing, flyball, canicross.[8]

Snadno se naučí respektovat i nejmenší členy rodiny, naučí se být jemný a něžný.[8] Nicméně, stejně jako jakékoliv jiné plemeno psa, by neměl zůstat s dětmi bez dohledu. Na rozdíl od menších rázů (toy a miniaturní) je klidnější a především trpělivější na divočejší dětské hry a tudíž do rodin s dětmi vhodný více. Také ale potřebuje dostatek místa.

Má velmi silnou vazbu na majitele, případně rodinu, těm je velmi oddaný a těžce nese odloučení od nich. Nicméně jakákoliv nervozita, hlasité štěkání, nepřestávající vytí, ani všemožné ničení v době nepřítomnosti majitele samozřejmě je nežádoucí a stejně jako u ostatních rázů, je netypické pro plemeno a nemělo by tedy být tolerováno. Zvykání na samotu by mělo být postupné (nejprve pár sekund, postupně prodlužovat), a to už od prvního dne doma. Oproti tomu k cizincům se chová rezervovaně, ne však bojácně či dokonce agresivně. Je nutná důsledná socializace již ve štěněcím věku na nejrůznější podněty, předměty, situace, zvířata i lidi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. DOSTÁL, Jaromír. Genetika a šlechtění plemen psů. 1. vyd. České Budějovice: Dona, 2007. 261 s. ISBN 9788073221041, ISBN 8073221047. OCLC 228601406 S. 142. 
 2. COREN, Stanley. The Intelligence of Dogs. 1. vyd. New York: Bantam Books, 1995. 271 s. Dostupné online. ISBN 0553374524, ISBN 9780553374520. OCLC 30700778 S. 134. (anglicky) 
 3. SOCHA, Vladimír. Jak vznikl pes. OSEL.cz [online]. 29. listopadu 2023. Dostupné online.  (česky)
 4. FCI-Standard č. 172 / 18.04.2007 / GB
 5. Stránky klubu chovatelů pudlů
 6. Žebříček nejchytřejších plemen
 7. Pudl střední [online]. pudlove.cz [cit. 2016-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-24. 
 8. a b ZIKMUND, Ondřej. Pudl střední [online]. dogsmagazin.cz, 2015-11-27 [cit. 2016-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-17. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]