Diskuse s wikipedistou:Matěj Suchánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moje Stránka diskuse (vzkazy sem) pískoviště (1, 2, 3, 4) pokusy příspěvky založené


Archivy
Archivy:

Nové téma zde!

AmphibiaWeb[editovat zdroj]

Ahoj a šťastný nový rok! Nemohl bys zařídit, aby citoid převáděl u AmphibiaWebu i jména a místo? OJJ, Diskuse 1. 1. 2017, 11:30 (CET)

Ahoj, i tobě, ať se ti daří i letos. Dal bys mi nějaký odkaz? Ale pokud to nepůjde opravit na naší straně nějakým zásahem do JSONů, pak rovnou říkám, že si nejsem jistý, kam a jak dál. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 1. 2017, 15:38 (CET)
Třeba u mantel. OJJ, Diskuse 1. 1. 2017, 16:20 (CET)
Pokud nechám citoid rozbalit tento odkaz (Mantela zelená), dostanu tuto odpověď. Je to tedy stejné jako loni: když si představíš řetězec služeb VE/NWE – TD – místní nastavení – citoid – ..., problém je někde v těch třech tečkách, což pro mě zatím na jedno kliknutí nevypadá. Ale zkusím to. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 1. 2017, 16:52 (CET)
Frettie se o to pokoušel na [1]. Některé citace obsahují "Poskytuje Zotero", tak jsem možná pomohl. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 22:06 (CET)
Frettie má hotovo, ale už ho nebavilo se hádat o každou tečku, tak to asi před rokem vzdal - mezitím se tedy změnil i web deníku, pro kterej to bylo dělaný. Ale není to moc těžký..--frettie.net (diskuse) 5. 1. 2017, 00:51 (CET)

Wikidata položka Zaměstnání[editovat zdroj]

Zdravím, mluvil jsem s Frettiem o tomhle diffu a nežádoucím výsledku v infoboxu (povolání>vrah)... napadá tě, jak z toho ven? Ve Wikidatech se nevyznám, ale mám pocit, že by tam mělo jít nastavit něco jako "když položce Zaměstnání odpovídá výrok Vrah, tak použij pro název položky Zaměstnání její alias Činnost" nebo něco podobného. Frettie říkal, že tak jednoduché to určitě nebude, ale prý bys možná mohl něco vědět. --Vojtěch Veselý (diskuse) 3. 1. 2017, 00:17 (CET)

Kdyby šlo jenom o vraha, tak by to jednoduchý bylo. Nevím, nějak se mi nelíbí upravovat infobox jen proto, aby mu Wikidata seděla líp.
Teď jsem si všiml, že mi unikl výsledek revize přebírání zaměstnání, tedy že by se asi měla spíše nepřebírat. To by taky bylo řešení... Matěj Suchánek (diskuse) 3. 1. 2017, 14:56 (CET)
@Vojtěch Veselý: Nebo ještě nápad: pokud je {{{povolání}}} zadáno lokálně, zobrazí se povolání. Pokud se přebírá údaj z Wikidat, zobrazí se činnost. Ale to by se už neptalo na vrahy apod. a mohlo by to být matoucí. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 1. 2017, 17:02 (CET)
Zavést parametr povolání popisek jako per-article přepsání? --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 17:46 (CET)
Nikdy! Závislé údaje musí pocházet ze stejného zdroje, srov. s popisky obrázků. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 1. 2017, 17:59 (CET)
Popisky obrázků mají zdrojů několik. 1) Štítek Wikidata položky článku 2) Parametr popisek 3) Název článku. Z těmi bych to tedy nespojoval. Totéž navrhuji u popisků nadpisů, parametr s defaultní hodnotou. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 22:07 (CET)
Mýlíš se, ale to už je teď jedno. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 1. 2017, 13:24 (CET)

Kategorie Commons v seznamech památek[editovat zdroj]

Zdravím. Tohle, myslím, nebyl dobrý nápad. Seznamy kulturních památek jsou záměrně vždy opatřeny odkazem Commonscat, protože ten pak slouží jak k nasměrování fotek nahraných přes UploadWizard, tak případně k robotickému třídění fotek památek, které nedopatřením spadnou do celostátní kategorie památek. Trochu mě právě překvapilo, že do ní nyní zase pár fotek spadlo. Tohle zrovna je případ, kdy spíš než smazání odkazu by bylo namístě založení oné neexistující kategorie Commons, případně její opatření šablonou Commons:Template:Systematic header, aby zase tam někoho nenapadlo tu kategorii smazat jako prázdnou. Ono totiž lze předpokládat, že i pokud se někde objeví v článku odkaz na neexistující kategorii Commons, tak asi většinou ne omylem – buď může jít o nějaký překlep v odkazu nebo o přestěhování (přejmenování) cílové kategorie anebo právě o případ, kdy je žádoucí budoucí fotky do nějaké kategorie směrovat, i když zatím třeba ještě ta kategorie nebyla založena. Případů, kdy by měl robot ten odkaz bez dalšího řešení smazat, bylo a bude asi naprosté minimum. --ŠJů (diskuse) 3. 1. 2017, 19:01 (CET)

Vzal jsem na vědomí, skript již pouze udržuju, nespouštím. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 1. 2017, 20:21 (CET)
Mám návrh, co někde udělat pravidelný výpis? --Martin Urbanec (diskuse) 3. 1. 2017, 21:46 (CET)
Čeho? Matěj Suchánek (diskuse) 4. 1. 2017, 06:23 (CET)
Commonscatů, kde kategorie na commons neexistuje. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 08:14 (CET)
Vzhledem k tomu, že jsem to naposledy dnes pročistil, tak maximálně některá z těchto, co zatím nemají položku na Wikidtaech: Kategorie:Údržba:Commonscat_není_na_Wikidatech. JAn (diskuse) 4. 1. 2017, 11:34 (CET)
nikoliv kde není na WD, ale když použitá kategorie neexistuje. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 17:45 (CET)
Když se do té kategorie podíváš, jsou tam jen bez položky, vše ostatní je vyčištěné - kde neexistovala, bot odstranil. Teoreticky budou nějaké takové kategorie v Kategorie:Údržba:Commonscat_různé od Wikidat, ale tam je to jen o chybném parametru a existující jiné kategorii. JAn (diskuse) 4. 1. 2017, 19:43 (CET)
Když se do té kategorie podívám, tak vidím, že se týká interakce Wikidata Wikipedie, nikoliv Commons Wikipedie. Stejně, jako i ta druhá kategorie. Co když bude na Wikipedii link na neexistující kategorii a bot tu kategorii na Wikidata vloží? Pak tam nebude. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 19:47 (CET)
Jestli navrhuješ kategorie jako „neexistuje na Wikidatech“, tak rovnou říkám, že to nejde. Jinak o botovi máš pravdu (můj by to ale neudělal), seznam kategorií neexistujících na Commons je tady. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 1. 2017, 20:48 (CET)
Ne. Navrhuji zjišťovat, zda je v prvním nepojmenovaném šablony commonscat existující kategorie a případy, kdy tato podmínka splněna není, reportovat. Další možnost je nutit jejich bytí na Wikidatech a řešit to skrze odkaz, díky za něj. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 1. 2017, 22:03 (CET)
Pořád si nejsem jistý, jak bys toho chtěl dosáhnout.: 1) vložím do článku šablonu {{Commonscat}}. 2) šablona zkontroluje, zda se odkaz shoduje s wikidaty. 3) bot exitující naimportuje, neexistující smaže. 4) zbydou pouze články, které nemají položku na wikidatech a z nich možná u některého kategorie neexistuje.
Na Wikidatech naopak jezdí bot, který maže neexistující kategorie z P373, takže pak se takový článek vrátí do ázchytné kategorie, kde jej opět projede bot a importuje nebo smaže. (nevím jak teď, ale dřívve jej Ivan A. Krestinin spouštěl denně).
Na tebou požadovaný seznam se by se dostaly pouze ty články, kde je sice kategorie uvedená na WD, ale ve skutečnosti neexistuje, takže buď je čerstvě smazaná, nebo jí bot na WD neodstranil.
A pokud myslíš udělátko, které by zvýraznilo neexistující kategorie, tak po tom jsem se už několikrát zajímal a bez úspěchu.JAn (diskuse) 5. 1. 2017, 07:18 (CET)

OJJbot[editovat zdroj]

@Matěj Suchánek, Martin Urbanec: Díky dvojici M+M se mi to podařilo rozchodit a už to nahrazuje bez chyb. Díky! --OJJ, Diskuse 14. 1. 2017, 10:06 (CET)

Jaké má tohle sdělení význam? ... se mi to podařilo... – ale co? Matěj Suchánek (diskuse) 14. 1. 2017, 10:10 (CET)
OJJbot už funguje bez problémů a rád bych vám dvěma za to poděkoval. --OJJ, Diskuse 14. 1. 2017, 10:15 (CET)
Za mě nemáš zač, pokud ještě něco budeš potřebovat, kdykoliv rád pomohu. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 1. 2017, 10:43 (CET)

Řazení[editovat zdroj]

Všiml jsem si těchto editací, důvod však nechápu. V čem je výhodnější mít před názvem článku při řazení do kategorie ještě jednou název článku? --Dvorapa (diskuse) 14. 1. 2017, 11:27 (CET)

Jako ochranu před defaultsortem, který dává smysl jen v obsahových kategoriích, ale už ne v těch údržbových. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 1. 2017, 11:36 (CET)
Nevím, z mého pohledu defaultsort v údržbových kategoriích celkem nevadí. --Dvorapa (diskuse) 14. 1. 2017, 11:42 (CET)

Chyba v kosmetických změnách v pwb[editovat zdroj]

V Pywikibotovi přestaly po commitu, který obsahuje vaše jméno, fungovat správně kosmetické změny, některé robotické úpravy končí předčasně (často už u prvního článku) chybou:

Rozšířený obsah
Script terminated by exception:

ERROR: UnboundLocalError: local variable 'newLink' referenced before assignment
Traceback (most recent call last):
 File "pwb.py", line 263, in <module>
  if not main():
 File "pwb.py", line 257, in main
  run_python_file(filename, [filename] + args, argvu, file_package)
 File "pwb.py", line 121, in run_python_file
  main_mod.__dict__)
 File "./scripts/cosmetic_changes.py", line 148, in <module>
  main()
 File "./scripts/cosmetic_changes.py", line 141, in main
  bot.run()
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/bot.py", line 1620, in run
  super(MultipleSitesBot, self).run()
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/bot.py", line 1434, in run
  self.treat(page)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/bot.py", line 1721, in treat
  super(ExistingPageBot, self).treat(page)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/bot.py", line 1785, in treat
  super(NoRedirectPageBot, self).treat(page)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/bot.py", line 1648, in treat
  self.treat_page()
 File "./scripts/cosmetic_changes.py", line 77, in treat_page
  changedText = ccToolkit.change(self.current_page.get())
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/cosmetic_changes.py", line 272, in change
  new_text = self._change(text)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/cosmetic_changes.py", line 266, in _change
  text = self.safe_execute(method, text)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/cosmetic_changes.py", line 253, in safe_execute
  result = method(text)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/cosmetic_changes.py", line 649, in cleanUpLinks
  'startspace'])
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/textlib.py", line 377, in replaceExcept
  replacement = new(match)
 File "/home/pavel/pywikibot/pywikibot/cosmetic_changes.py", line 629, in handleOneLink
  newLink = newline + newLink
UnboundLocalError: local variable 'newLink' referenced before assignment
<class 'UnboundLocalError'>
CRITICAL: Closing network session.

Zkuste např. python pwb.py cosmetic_changes -search:'insource:/\{\{ *(Grandslamový turnaj (a Turnaje Mistrů )?\(konkrétní událost\)|Infobox - tenisový turnaj)/i' pro ilustraci na core ve větvi master. Netušíte, v čem by mohl být problém? --Dvorapa (diskuse) 13. 2. 2017, 18:21 (CET)

Tak problém je v UnboundLocalError: local variable 'newLink' referenced before assignment, to znamená chybná deklarace proměnné. Kupodivu to ani neshodilo unit test. Už vidím, kde je problém, přednostně se to pokusím vyřešit. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 2. 2017, 19:05 (CET)
Super, já chybu nehledal, nevyznám se v logice věci, ale za opravu předem díky. --Dvorapa (diskuse) 13. 2. 2017, 19:22 (CET)
gerrit:337433, mělo by fungovat. Ještě jednou díky za upozornění. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 2. 2017, 19:26 (CET)

Pozvánka na oslavu 15. narozenin české Wikipedie[editovat zdroj]

Praha, Skautský institut, oslava 15 let Wikipedie, dort.jpg

Dobrý den, jak se daří? Rád bych vás pozval na oslavu 15. narozenin české Wikipedie, která se bude konat 3. května 2017 v kanceláři Wikimedia Česká republika ve Slovenské 21 v Praze-Vinohradech. Zvu vás, protože bychom rádi na jednom místě shromáždili co nejvíce bývalých i současných správců české Wikipedie (akce je však samozřejmě i pro nesprávce a dokonce i pro ty, kteří jen Wikipedii podporují, ale nikdy ji pořádně needitovali). Program je na stránce akce, ale stále se na něm pracuje a Vaše náměty a nápady si rád přečtu na diskuzi k akci.

Pokud máte zájem, prosím připište se do seznamu na stránce akce. Pokud o akci nemáte zájem, nejlépe uděláte, když odstraníte svoje jméno ze seznamu správců, který jsme připravili na stránce akce. Následně už vás nebudeme kontaktovat. Díky a těším se na shledání, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 2. 2017, 15:23 (CET)

VisualEditor + ORES[editovat zdroj]

Ahoj, mohl bys mi poradit s VE? Poslední dobou (Mantela zlatá, Chobotnice skvrnitá) se mi tam při řešení připomínek WP:Q řada připomínek i přes "uložení" nevyřeší, vrátí zpátky, vznikají z toho nesmysly. Po pravdě už nevím co s tím, místo W8 už mám W10, pořád to samé a uživatelé si už myslí, že jsem... Rád bych to dořešil. Dík, jinak ten ORES docela dobrej, ale zatím ne moc chytrej. OJJ, Diskuse 25. 2. 2017, 13:50 (CET)

Moc tvé prosbě nerozumím. Myslíš třeba, že se věc opravená v předchozí editaci v té další vrátí zpátky? Nepamatuji si, že by se mi to někdy stalo, nicméně jako řešení mě napadá po každém uložení nejdříve aktualizovat stránku (Ctrl+R) a až pak editovat. Nebo je to něco jiného?
Jinak ORES by měl být asi tak chytrej, jak jsme si ho vycvičili. Přiznám se, že je to lepší, než jsem čekal. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 2. 2017, 14:11 (CET)
Ne, aktualizuji dejme tomu areál rozšíření té žáby, uložím, objeví se mi Vaše změny byly uloženy a za chvíli mi někdo píše, že tam nejsou. Jen ORES ale nestačí, řadu věcí (vulgární obsah, emotikony) absolutně nezvládá a když jsem jel na zkoušku jen podle něho, zbylo plno vandalismů nedorevertovaných. --OJJ, Diskuse 25. 2. 2017, 14:31 (CET)
Hm, to je zvláštní. Pak můžu jedině doporučit kontrolovat rozdíl před uložením i po něm. Možná že tvoříš rychleji, než VE nebo prohlížeč zvládají, nevím.
Mám nastavenou vysokou citlivost ORES, takže většina filtry označených editací je označena i ORES (i když některé vulgarity vskutku nejsou, u každé úpravy se ale dá dohledat pravděpodobnost). Když jsem se kdysi ptal, jestli bude systém možné nějak docvičovat, nedostal jsem jasnou odpověď, věřím ale, že i něco takového bude umělá inteligence brzy zvládat. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 2. 2017, 14:50 (CET)
Možné to je, píšu dost rychle. Výhoda je, že takhle člověk vidí i registrované uživatele, což jinak bez složitého pročítání není myslitelné dohledat. --OJJ, Diskuse 25. 2. 2017, 14:58 (CET)

Prosba o pomoc s přebíráním Wikidat[editovat zdroj]

Mám dotaz: Umí Modul:Wikidata (nebo klidně i nějaký jiný...) vyfiltrovat tvrzení s určitou vlastností, určitým kvalifikátorem a určitou hodnotou tohoto kvalifikátoru? Pokud dobře chápu dokumentaci, tak parametr withqualifier testuje pouze to, zda je kvalifikátor přítomen, ale už ne, jakou má hodnotu.

Jeden příklad na vysvětlení: Pro {{Infobox - automobil}} chci přebírat do parametru |pohotovostní hmotnost = tvrzení s vlastností P2067 ("hmotnost"), ale jen tehdy, jestliže obsahuje kvalifikátor P459 ("metoda určení") s hodnotou Q524072 ("pohotovostní hmotnost vozidla"). Je-li takových tvrzení víc (pro různé verze vozidla), měl by přijít jejich seznam.

Je něco takového implementované (nebo aspoň v plánu)? Zdravím, --Shlomo (diskuse) 1. 3. 2017, 18:26 (CET)

Zatím neumí. Já tyhle věci zavádím většinou, až když je poptávka, teď je to navíc vzhledem k tomu, že to už děláme u hlavních hodnot, celkem jednoduché. Jenom název parametru... máme třeba withlang, qualifiers withlang, withvalue, withqualifier... nějak to z toho vymyslet. Pak to bude hned. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 3. 2017, 18:49 (CET)
Řekl bych, že pro tento případ něco jako withqualifiervalue, a vztáhnout to k vlastnosti určené pomocí (již existujícího) withqualifier. Pokud se toho příležitostně ujmete, budu rád.--Shlomo (diskuse) 1. 3. 2017, 19:16 (CET)
Já už to měl nachystané a vlastně jenom čekal na vaši reakci, takže Hotovo Hotovo.. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 3. 2017, 19:26 (CET)

Infobox[editovat zdroj]

Ahoj, obracím se na Tebe jakožto na odborníka přes Wikidata a různorodou techniku – mám totiž menší problém s infoboxem plemeno. Jde o to, že v minulosti se u parametru "země původu" vždy zobrazovala i příslušná vlajka, už před nějakou dobou ale proběhly určité úpravy a od té doby se tam ta vlajka nezobrazuje. To ale není problém, horší je to, že u plemen, jako je novofundlandský pes a další, kde se uvádí dvě země původu, se první vlajka nezobrazuje, zatímco druhá ano. Zrovna u toho novofundlanďana jsou použity parametry "země původu", kde se vlajka nezobrazí, a "země původu2", kde už ano. Co s tím? Jak jsi určitě postřehl, ve Wiki-technických věcičkách se absolutně nevyznám a tak jsem chtěla poprosit o pomoc někoho, kdo se vyzná :-). Zatím přeji příjemný den, --Leome 323 ♥ (diskuse) 17. 3. 2017, 15:13 (CET)

Ahoj. Je zřejmé, že šablona je nastavena tak, aby parametr {{{země původu2}}} změnila na odkaz s vlaječkou, kdežto {{{země původu}}} nechala tak, jak je. Jak jsem vypátral v historii, může za to tato srpnová úprava JAna Dudíka, označená jako typo. Domnívám se, že potřebu této změny vyvolal nějaký článek, ve kterém někdo stát zadal jako odkaz, nikoliv jako prostý text, jak šablona {{Vlajka a název}} vyžaduje. V současné době se to týká těchto dvou článků. Pokud se v nich parametr vyřeší, nemělo by nic bránit tomu ty vlaječky do infoboxu vrátit. Matěj Suchánek (diskuse) 17. 3. 2017, 16:06 (CET)
Tak to bylo jednodušší, než jsem čekala :D. Vše už se zdá být v pořádku, děkuji moc. --Leome 323 ♥ (diskuse) 17. 3. 2017, 16:54 (CET)

Šablona Infobox - skupina galaxií[editovat zdroj]

Zdravím. V heslech používajících šablonu {{Infobox - skupina galaxií}} se popisek obrázku zobrazuje na černém pozadí a je tak nečitelný. Nejsem si jist, ale zdá se, že se to začalo dít po vašich posledních úpravách šablony. Můžete na to prosím mrknout? Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 26. 3. 2017, 20:35 (CEST)

Opravil jsem. Z mně neznámých důvodů měl obrázek nastaveno černé pozadí, což se přenášelo i na popisek. --Vachovec1 (diskuse) 26. 3. 2017, 20:45 (CEST)
Díky, {{Infobox}} styl obrázku vztahuje i na něj, myslím, že jeho zrušením se nic nestane (k něčemu tam ale černé pozadí obrázku samotného asi být mělo). Matěj Suchánek (diskuse) 26. 3. 2017, 20:48 (CEST)

Filtr 98[editovat zdroj]

Tady by se filtr spouštět asi neměl, nebo ano? — Draceane diskusepříspěvky 26. 3. 2017, 23:12 (CEST)

Spíš ne, díky za nahlášení, ale jestli se nám s tím podaří něco udělat, nevím. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 3. 2017, 14:35 (CEST)