Diskuse s wikipedistou:Matěj Suchánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
e
Dnes je neděle, 20. dubna 2014. Aktuální čas je 19:50 (UTC/GMT).
Česká Wikipedie má v tuto chvíli 293 278 článků.

Podle průměrného nárůstu článků dosáhne česká Wikipedie 1 000 000. článku
5. listopadu 2041.
Moje Stránka diskuse (pište sem) pískoviště (1, 2) pokusy poznámky příspěvky založené


Archiv
Archiv:

Nové téma zde!

Kvalitní hvězda[editovat | editovat zdroj]

@Jan Polák: Děkuji moc! Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 3. 1. 2014, 07:50 (UTC)

Odkazy z textu na cizojazyčné wiki[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, prosím o radu kdy použít odkaz z textu na cizojazyčnou wiki. Našel jsem v nápovědě tenhle odstavec, kde se mj. píše: "Odkazy na cizojazyčné verze Wikipedie jsou v textu článků v hlavním prostoru nežádoucí. Zcela nepřípustné je používat takové odkazy jako náhradu chybějících článků na české Wikipedii." Znamená to tedy, že by např. v části tohoto článku neměly být odkazy na články o klubech z en.wiki? S tím je spojená i druhá otázka: je možné považovat za dostatečný zdroj informace, když bude v externích odkazech uveden pouze odkaz na nečeskou wikistránku a ne na původní zdroj? Pro upřesnění jen dodám, že na mé diskuzi zastává kolega Bcsparta opačný výklad a tak si nejsem jist, co je dobře. Možná je problém v tom, že nevím, co je to ten hlavní prostor. Předem děkuju za Tvůj čas a odpověď. --Krochoman (diskuse) 10. 1. 2014, 00:49 (UTC)

Ahoj, protože kolega editoval naposledy 8. 1. 2014, 15:12, dovolím si odpovědět za něj. Česká Wikipedie crosswiki odkazy na jiné verze nepodporuje (z článků maže), i z důvodu falešného zdání existence hesla, v odkazovaném článku je to navíc provedeno formou externího odkazu, které do těla článku taky nepatří.
Hlavní (jmenný) prostor obsahuje všechny články, viz Nápověda:Jmenný prostor. Pokud článek obsahuje pouze odkazy na jiné cizojazyčné verze Wikipedie, pak se na něj nahlíží jako bez zdrojů (lze např. vložit {{Neověřeno}}), protože stránky Wikipedie nejsou považovány za věrohodný zdroj, ale informace mají vycházet z publikovaných zdrojů, viz WP:VZ: Wikipedie nemůže citovat sama sebe, a to ani jinou jazykovou verzi Wikipedie, jako zdroj.--Kacir 10. 1. 2014, 01:03 (UTC)
Děkuju za odpověď. --Krochoman (diskuse) 11. 1. 2014, 17:51 (UTC)

Check Wikipedia[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, Dnes jsem náhodou narazil na anglickém rozhraní projektu Check Wikipedia, že naše chyba #16 (Řídící znaky UNICODE), jejich chyba #27 (Unicode syntax) je vypnuta (Off). Nešlo by to tak nějak udělat i v našem rozhraní? Nyní máme právě u této chyby 1221 záznamů, ale většina z nich je kvůli označení hebrejského písma za chybný syntax. Proto bych se přimlouval za vypnutí, pokud to také lze. Doufám, že nepláču na špatném hrobě, ale na anglické stránce projektu jsi napsán jako český koordinátor. Díky a přeji hezký den --Udrzbar (diskuse) 12. 1. 2014, 12:52 (UTC)

@Udrzbar: Porovnej naše #16 a #27 a jejich. Jsou to opravdu ty samé. Nevidím důvod, proč ji vypnout, já jsem s botem nedávno pracoval a zhruba každý desatý případ přecejenom falešný nebyl.
Jinak vítám každého poocníka s CW, navíc projekt po letech prochází velkýi změnami. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 12. 1. 2014, 17:26 (UTC)
Dobře, potom ale potřebuji poradit co s tím. Včera jsem odtamtud vyházel asi padesát "hebrejských článků", ale dnes jsou tam zase. Nenapadá mne žádný způsob, jak se toho zbavit jednou pro vždy, pokud to tedy vůbec jde. --Udrzbar (diskuse) 12. 1. 2014, 17:41 (UTC)
Pro CW nově existuje možnost whitelistu. V konfiguraci se přihodí řádek s odkazem na stránku, která bude odkazovat na všechny stránky, které v seznamu nechceme. Mně to nepřijde nutné, ale klidně to můžeš udělat, pokud chceš. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 12. 1. 2014, 17:59 (UTC)
Takhle tady budete mít hafo článků, které ve skutečnosti checking nepotřebují. Zbytečně nám to navyšuje statistiky a donekonečna tu budou chyby, které neexistují. Co ale napíšu do toho whitelistu, případně do jakého parametru v tom zdrojáku, abych neudělal zbytečný bordel. --Udrzbar (diskuse) 12. 1. 2014, 18:03 (UTC)
error_016_whitelistpage_cswiki=Wikipedie:WikiProjekt Check Wikipedia/False 016 END, a do zadané stránky se na každý řádek dá třeba * [[Stránka]], viz podobné whitelisty. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 12. 1. 2014, 18:08 (UTC)
Dík za radu. Ještě bych měl jeden dotaz, protože tys asi v současnosti jediným správcem tohoto projektu u nás. Proč jsou některý errory vypnuté, ale některé zapnuté? Díky--Udrzbar (diskuse) 12. 1. 2014, 18:11 (UTC)
Zapnuté jsou všechny užitečné. Vypnuté většinou odporují koncenzu či pravidlům (DEFAULTSORTové) nebo procházejí testy na enwiki (z hlavy 01, 04, 42, 62, 89, 90, 91). Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 12. 1. 2014, 18:20 (UTC)
Díky za info a rady. Doufám, že moje práce k něčemu bude. --Udrzbar (diskuse) 12. 1. 2014, 18:25 (UTC)
Pro informování wikipedistů o tom, že někde dělají více chyb vznikly první dvě šablony {{subst:CheckWiki3}} a {{subst:CheckWiki61}}, snad trochu pomohou v osvětě. --Udrzbar (diskuse) 13. 1. 2014, 19:21 (UTC)

@Udrzbar: Pokud se chcete projektu více věnovat, v současné době se přijímají návrhy na nové chyby. Kdyby vás něco napadlo, sem s tím. A také se sznažím co nejvíce zjednodušit názvy chyb a taky je udělat všechny podobné. Najdete-li nějakou nelogičnost, rovnou ten název podle sebe upravte. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 14. 1. 2014, 12:35 (UTC)

Mou dlouholetou myšlenkou je odstraňování interních odkazů na jednu stránku, které jsou na dané stránce například více než 3x. Nevím ale, zda to řešit přes tento projekt. Netuším, nakolik to tak může zatěžovat projekt. Ale měl bych na tebe (pokud mohu tykat) jeden dotaz, který mi přišel na diskusní stránku. Když je na konci názvu kategorie písmeno s háčkem či čárkou, tak to WPCleaner vygeneruje spolu s dvěmi hranatými závorkami jako chybný kód Unicode. Lze tomu nějak předejít? Vypadá to na chybu prográmku, ale tomu neodpovídá, že svou editací jsem článek zkrátil o 6 bajtů. Doufám, že v projektu zůstanu co nejdéle, protože je tohle docela opomíjená, ale důležitá práce pro Wikipedii. --Udrzbar (diskuse) 14. 1. 2014, 18:02 (UTC)
Takhle, jak je to řečeno s těmi interními odkazy, to není příliš dobrý nápad. U dlouhých článků a seznamů mají vícenásobné odkazy smysl. problémem bývá spíš linkování každého druhého slova, i když jde jen o obecná slova. JAn (diskuse) 15. 1. 2014, 06:46 (UTC)
Obávám se, že toto vyřešit nejpůjde. --Udrzbar (diskuse) 15. 1. 2014, 14:57 (UTC)
@Udrzbar: Při této změně došlo k odstranění řídicího znaku. Tyto znaky velice často jen zbloudí (většinou kvůli copy&paste) do článku, a tím ho natahují a mohou způsobit problémy se zobrazováním. Jejich odstraňování je možné, nicméně nedoporučuji provádět jen tak, to je spíše pro boty. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 15. 1. 2014, 12:29 (UTC)

Proc jste smazal mnou uploadnutou stranku Wins Dieus???[editovat | editovat zdroj]

Osobnost je celebrita a Jeho dedecek je taky na wikipedii,proto mne pozadal a dal mi data ktera chce ulozit na wiki. Je to osobnost formatu Gary Barlow,ten tu take je,tak co je tu Ne-encyklopedicke??? Dekuji za odpoved popripade co tedy mam upravit a jak???– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Rocky635xx (diskusepříspěvky)

@Rocky635xx: Text byl v angličtině, typografie mizerná, velká písmena, neencyklopedické údaje, psáno v ich-formě... opravdu v takovém stavu by to Wikipedii akorát hyzdilo. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 14. 2. 2014, 12:38 (UTC)

Špatné editace robota[editovat | editovat zdroj]

Čau MatSuBot vytváří špatné editace - příklad: Gambrinus liga - zničené tabulky v článku a rozhozená závěrečná sekce Odkazy. Podívej se na to, prosímtě.--Chalim Kenabru (diskuse) 16. 2. 2014, 20:42 (UTC)

@Chalim Kenabru: Díky, musím se podívat, jestli se to nestalo ještě někde jinde. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 16. 2. 2014, 20:46 (UTC)

Dobrý den, upozorňuji na podivnou editaci v hesle Pomněnka lesní. --Jvs 27. 2. 2014, 11:15 (UTC)

Kolegové vyřešili, díky jim. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 2. 2014, 15:10 (UTC)

Sisterlinks[editovat | editovat zdroj]

Projel jsem ty wikicitáty. Momentálně odstraňuji (ručně/roboticky) special:search. A narazil jsem na to, že občas je v šabloně použit (nepodporovaný parametr např. wikt1= nebo s1=. Zkus to zahrnout. JAn (diskuse) 17. 2. 2014, 11:46 (UTC)

@JAn: Ty parametry jsou moje chyba, protože jak převádím sisterlinks, tak se analyzují parametry tak, aby kdyby byl nějaký kategorií, aby se to přeneslo. Pokud ale AWB nesplní hlavní regex, provede jen tyto rozklady.
Teď jsem ve fázi, kdy 95 % článků s Externími odkazy už má Sisterlinks rozložené, a dělám na výrazu, který by vytvářel sekci s EO pod Souvisejícími články.
Jinak najde-li se parametr, který Sisterlinks nezná, je díky převodu přes ten pomocný modul odstraněn, respektive není využit. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 17. 2. 2014, 13:17 (UTC)
OK. byly tam i nějaké {{PAGENAME}}, které jsem opravil. Zbytek pak může jít ručně. NA vytváření sekce mám svoje postupy, ale ne vždy je vkládána na správné místo, to prostě neumím robotovi vysvětlit (respektive příliš možností a výjimek):
  • Pod == Odkazy ==
  • nad {{pahýl}}
  • nad nejbližší nižší šablonu, která není jako položka seznamu (zde je větší chybovost, problém s překlady), možná lépe pod <references />
  • nad {{portály}}
  • nad [[Kategorie:
JAn (diskuse) 17. 2. 2014, 13:40 (UTC)
Já dávám na konec Souvisejících, protože tak to prostě má podle nápovědy bejt. Mám celkem pět regexů:
  1. EO existuje, Sister je někde pod nimi: (Externí odkazy *?==+ ?)(\n)(.*?)\{\{[Ss]isterlinks\s*\|([^\}]+)\}\} ?\n</code> → <code><nowiki>$1{{subst:user:Matěj Suchánek/Pískoviště/2|$4}}$2$3
  2. EO exituje, Sister je nad nimi: (\n)\{\{[Ss]isterlinks\s*\|([^\}]+)\}\}(.*Externí odkazy *?==+)\s*$3{{subst:user:Matěj Suchánek/Pískoviště/2|$2}}$1
  3. EO neexistuje, Sister je nad souvisejícími: (\n)\{\{[Ss]isterlinks\|([^\}]+)\}\}(.*)(==+?) ?Související články ?\4([^=\{\}]+\n)$3$4 Související články $4$5$1$4 Externí odkazy $4{{subst:user:Matěj Suchánek/Pískoviště/2|$2}}$1
  4. EO neexistuje, Sister je pod Souvisejícími: (\n)(==+?) ?Související články ?\2\s*([^=\{\}]+\n)([\w\W\n]*?)\{\{[Ss]isterlinks\|([^\}]+)\}\}\n(?<!\[\[Kategorie:.{1,1000})$1$2 Související články $2$1$3$1$2 Externí odkazy $2{{subst:user:Matěj Suchánek/Pískoviště/2|$5}}$1$1$4
  5. EO neexistuje, Sister je těsně pod Souvisejícími: (\n)(==+?) ?Související články ?\2\s*\{\{[Ss]isterlinks\|([^\}]+)\}\}\n([^=\{\}]+)\n *(?<!\[\[Kategorie:.{1,1000})$1$2 Související články $2$1$4$1$1$2 Externí odkazy $2{{subst:user:Matěj Suchánek/Pískoviště/2|$3}}$1$1
Třeba si ti budou hodit. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 17. 2. 2014, 13:53 (UTC)
Díky, vyzkouším.
Problém je u opravdu krátkých, které nemají sekci související ani reference, ale to se týká spíš jednotlivých odkazů než {{sisterlinks}}.
JAn (diskuse) 17. 2. 2014, 14:10 (UTC)

213.220.238.204[editovat | editovat zdroj]

Pročpak jste smazal diskuzi s 213.220.238.204? Já jsem musel vracet jeho experimenty v článku Amputace, takže o tom měl vědět. --188.116.89.3 20. 2. 2014, 20:00 (UTC)

Já se v tom ztrácím. Kdo je tady vandal? Situaci řeším, spolehněte se. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 20. 2. 2014, 20:01 (UTC)

A žádám, abyste okamžitě odemkl moji diskuzní stránku a odstranil vandalismus IP 194.228.13.110. --188.116.89.3 20. 2. 2014, 20:01 (UTC)

Diskusi odemknu později, až ten vandalismus utichne (ale ta upozornění smažu). Problém je totiž v tom, že jsou na nás tu IP adresy dvě. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 20. 2. 2014, 20:03 (UTC)

Uživatel 188.116.89.3 je internetový troll, který zde předstírá, že bojuje s vandalismem, prosím o jeho blok. --194.228.13.110 20. 2. 2014, 20:04 (UTC)

Uvidíme... Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 20. 2. 2014, 20:06 (UTC)

Ahoj, mám ve sledovaných tuhle diskuzi. Zrovna jsem se Ti chystal napsat, že není příliš šťastné řešení zamknout stránku a vandalskou editaci tam ponechat. Takže díky za tvoji akci. --Jan KovářBK (diskuse) 20. 2. 2014, 20:07 (UTC)

Díky (chápu, že v množství „sprostých podezřelých“ IP adres se dá ztratit). Na místě by bylo i varování 194.228.13.110 kvůli osobním útokům. Zkontrolujte mou historii, pokud potřebujete jistotu. --188.116.89.3 20. 2. 2014, 20:08 (UTC)

@Jan Kovář BK: Preferuji to v tomto pořadí, protože pak už není nutné být napřed.
@IP: Varoval jsem šablonou {{experimenty2}}. Mrzí mě, že jsem tu diskusi prve smazal, prostě jsem v tom neměl přehled. Zámek vaší diskuse byl nastaven na čtvrt hodinu, tak ho nechme vypršet. Pokud bude jeho vandalismus pokračovat, blok bude na místě. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 20. 2. 2014, 20:12 (UTC)
@Matěj Suchánek:Chápu, díky.
@IP: Už jsem Vám to psal, zkusím to znovu – zvažte založení uživatelského účtu. Děkuji za pochopení. --Jan KovářBK (diskuse) 20. 2. 2014, 20:15 (UTC)
@Matěj Suchánek:OK, jen je Vám doufám jasné, že IP 194.228.13.110 do mé diskuze začala dávat šablony Experimety2 a 3 jako reakci na to, že jsem varoval 213.220.238.204 před dalším experimentováním v článku Amputace. To je celý příběh. --188.116.89.3 20. 2. 2014, 20:17 (UTC)
@Jan Kovář:Asi to bude nutné. Díky. --188.116.89.3 20. 2. 2014, 20:18 (UTC)

Něco se zvrtlo[editovat | editovat zdroj]

Po editaci https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Diskuse%3ACarl_Gustaf_Emil_Mannerheim&diff=11238997&oldid=10311991 zůstalo na diskusní stránce chybové hlášení: "Šablona Úkoly požaduje číselný vstup pro určení priority úkolu! Zadejte číslo 9 (nejnižší priorita, 0-2 reference) .. 1 (nejvyšší, 500+ referencí), viz odstupňování v dokumentaci." Miraceti 24. 2. 2014, 14:45 (UTC)

No, to asi není tak úplně věc moje... (ping: Oashi). Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 24. 2. 2014, 16:48 (UTC)
Dik za ping.
Mno, vsak tam to chybove hlaseni je/bylo vporadku. Viz uz i fixnute volani. Priorita ukolu se ma rovnou uvadet, pripadne chybejici doplnovat, coz vychazi uz ze samotne existence kategorie:Údržba:Úkoly bez vyznačené priority. --Franta Oashi (diskuse) 25. 2. 2014, 05:15 (UTC)

Kdo updatuje ty úkoly? Zrovna u toho Mannerheima jsem to snad všechno opravil. A pořád to na diskusi svítí. Miraceti 25. 2. 2014, 08:08 (UTC)

@Oashi, Miraceti: Jde o to, že když Cleaner vloží chybové hlášení, vkládá pouze šablonu, nikoliv i prioritu. Pokud by bylo nutné ji zadat, Cleaner by to musel umět. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 25. 2. 2014, 14:54 (UTC)
Tak to snad buď opravit ten Cleaner, nebo do šablony dát defaultní hodnotu, ne? Co je to za nápady změnit jedno a nezměnit druhé? Miraceti 25. 2. 2014, 19:06 (UTC)
@Miraceti: S Cleanerem bych nepočítal... Mně třeba vůbec nevadily kategorie "Úkoly bez priority". Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 25. 2. 2014, 19:09 (UTC)
@Miraceti: Chvilku jsem musel hledat, nez jsem "Zrovna u toho Mannerheima" nasel nejake ukoly. No a vidim, ze nedostatek v pouziti sablony uz nekdo fixnul. Tedy aspon predpokladam, ze jsem nasel toho sameho, jakeho myslite Vy, kdyz jste konkretniho nenalinkoval... Takze uz zadna potiz. :) --Franta Oashi (diskuse) 25. 2. 2014, 15:32 (UTC)
Vůbec Ti nerozumím. A pořád tam svítí úkoly, které jsou už snad vyřešené. Miraceti 25. 2. 2014, 19:04 (UTC)
@Oashi: Nejdříve byl problém, že tam byla šablona použita bez priority, takže řvala. To jsem upravil, když … jsem, ehm, šel náhodou kolem. Teď jde o to, že se stále zobrazují úkoly, které jsou už vyřešené. Jak se ten seznam aktualizuje? --25. 2. 2014, 19:53 (UTC), Utar (diskuse)
@Utar, Miraceti: To dělá bot nebo program WPCleaner. Ovšem bota nespouštím moc často. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 26. 2. 2014, 20:31 (UTC)
K čemu to tedy všechno je, když se to neupdatuje? Miraceti 26. 2. 2014, 21:17 (UTC)
Miraceti, jednou za deset dní to nestačí? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 2. 2014, 15:08 (UTC)

Odnaučte se laskavě bezdůvodně mazat![editovat | editovat zdroj]

Nemyslete si, že je wikipedie vaše, nemažte jako fašista, diskutujte. Klump (diskuse) 26. 2. 2014, 20:14 (UTC)

@Klump: Wikipedie není bojiště, běžte si vybíjet zlost někam jinam. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 26. 2. 2014, 20:23 (UTC)
Vy jste si začal, refaktorizováno! Klump (diskuse) 27. 2. 2014, 19:40 (UTC)

Jsi sprostý troll a refaktorizováno vandal, nic více! Kdybych byl správce, dal bych ti trvalý BAN a tvůj účet vymazal. Provokatére. A nenadávej, na to tu není nikdo zvědavý. Musíš uvěřit v Ježíše Krista a činit pokání! (píšu s láskou, nechcti tě buzerovat). Tento nepodepsaný komentář přidal 213.151.80.54 (diskuse).

IRC[editovat | editovat zdroj]

Ping? můžeš se objevit na IRC? JAn (diskuse) 27. 2. 2014, 19:38 (UTC)

Zvládne-li to tablet, jsem tam do 5 minut. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 2. 2014, 19:40 (UTC)

Video na Commons[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, chtěl jsem na Commons nahrát video, ovšem bylo odmítnuto s tím, že není ve svobodném formátu. Byl jsem sice odkázán na Firefogg, kde ho lze automaticky převést, ovšem mnoho lidí pozapomíná na to, že někteří přispěvatelé editují v práci, či knihovně, kde je tzv. řetězová instalace omezena správcovskými právy. Já prostě doma nemám čas, přestože na Wikipedii a Commons působím více jak dva roky, nepřipadá mi uživatelské rozhraní na Commons příliš přivětivé (to je tak blbě vymyšlené, že to každého odradí, nainstaluj si Firefogg, ovšem k tomu potřebuješ Firefox, pokud nemáš Firefox, tak použij tenhle prográmek a pak si naistaluj tohle). Něž člověk nahraje jedno video v rámci dobré vůle, aby si na to vzal dovolenou :-D Ty jsi šikovný a tak bych tě chtěl požádat, zdali by jsi tohle video nepřevedl do svobodného formátu a následně vložil do úschovny (moje mailová adresa daniel.holy@yahoo.co.uk), kde bych si ho mohl vyzvednout a nahrát na Commons, poté bych u videa zajisté uvedl, že jsi ho převedl ty. --Biedronka CZ (diskuse) 3. 3. 2014, 08:53 (UTC)

@Biedronka CZ: Já se v Commons nevyznám :-( Nemáš někoho, kdo se vyzná (Utar se vyzná ve všem). Asi bych to fakt nezvládl. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 3. 3. 2014, 15:03 (UTC)

No vidíš, v Commons se asi nevyzná nikdo, ani zkušení matadoři :-(, tak snad Utar. --Biedronka CZ (diskuse) 3. 3. 2014, 15:45 (UTC)

@Biedronka CZ: Možná spíš než v Commons, kde taky ne, ve videích. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 3. 3. 2014, 15:52 (UTC)
Možná spíše než ve videích, tak v Commons. Zatím jsem nahrával jen fotky, videa ne. Samotnému se mi do stahování té zásilky a jejímu převádění moc nechce: pochází z jiné e-mailové adresy, text moc neodpovídá a již byla stažena 14krát … to vypadá spíše jako soubor někoho jiného. O videích na Commons mohu říct, že vím, že Juandev nahrával nějaká instruktážní videa. Nepochopil jsem se, co je přesně to, v čem se vy dva chcete vyznat, nebo zda jen Biedronka hledá někoho, kdo převede jedno video. S pozdravem --7. 3. 2014, 22:21 (UTC), Utar (diskuse)

Příšerné články[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, na tvoji strance sem našel čast Příšerné články, máš s nima něco v planu?--Тома646 (diskuse) 3. 3. 2014, 15:10 (UTC)

@Toma646: Ani ne, spíš aby nezapadly. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 3. 3. 2014, 15:15 (UTC)
Hlavně to s tim přidavanim mizernych članku nepřehaněj, abys jich tam jednou neměl stovki nebo tisíce.:-D--Тома646 (diskuse) 3. 3. 2014, 15:22 (UTC)

Už ti tu zas děla bordel 213.151.80.54[editovat | editovat zdroj]

Omlouvam se, splet sem si uživatele ve shrnutí editace, tyn to nebyl (teda esli neobchazi blok).--Тома646 (diskuse) 5. 3. 2014, 22:08 (UTC)

Kategorie:Básníci podle zemí[editovat | editovat zdroj]

Četl jsi diskusi u Kategorie:Básníci podle národnosti? --Marek Koudelka (diskuse) 9. 3. 2014, 14:33 (UTC)

Bylo to asi moc ukvapené jako vždycky, co? Už jsem psal JAnovi a napíšu dalším. Problém byl při Wikidatech, protože spojování dvou článků není možné. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 9. 3. 2014, 14:43 (UTC)
Obnovuji tam diskusi. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 9. 3. 2014, 14:53 (UTC)

regex[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, narazil jsem na problém a vzpomněl na tebe, že prý máš nějký univerzální regex. Potřebuju {{Gutenberg autor}} (a později i další nesesterské) přemístit do sekce == Externí odkazy == ale až za poslední sesterský projekt. Přemístění do sekce už mám zvládnuté, ale ještě bych potřeboval dát to za {{Commons*}} a {{Wiki*}}. Díky. JAn (diskuse) 10. 3. 2014, 14:16 (UTC)

Ještě dnes se ozvu, sleduj Echo. Víceméně jsi ale mohl ty řetězy dát sem, já bych to do nich doplnil. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 10. 3. 2014, 14:56 (UTC)
@JAn Dudík: Já regexy průběžně mažu, abych potom mohl udělat lepší :-)
Je-li to někde nad, zkus \{\{[Gg]utenberg autor(\|[^\}]+?)?\}\} *\n?(.*)(\n)(==+?) ?Externí odkazy ?\4\n((?:\{\{[Cc]ommons[^\}]*?\}\}\s*?|\* ?\{\{(?:[Cc]ommons|[Ww]iki)[^\}]+?\}\}\s*?){1,10}\n)?\2\3\4 Externí odkazy \4\3\5* {{Gutenberg autor\1}}\3.
Pravděpodobně ho i ozkouším.
--Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 10. 3. 2014, 18:25 (UTC)
Díky ti, jen to nefunguje beze zbytku - občas to strčí odkaz mezi dvě Wiki* [1]. JAn (diskuse) 11. 3. 2014, 10:23 (UTC)
@JAn Dudík: Není zač. Upřímně nemohu na to teď přijít, asi je nutné jej opět přepsat. ;-) Další přání? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 11. 3. 2014, 19:39 (UTC)

Název stránky[editovat | editovat zdroj]

adresováno: Wikipedista:Harold, Wikipedista:Matěj Suchánek Dobrý den, obracím se na Vás, dva správce, kteří označujete mé články za prověřené. Do diskuse na mou stránku na wikipedii napsal příspěvek s názvem Názvy stránek Wikipedista:Niccolo 21. 3. 2014, 14:38 (UTC), s textem Proč nerespektujete v názvech stránky rozdělení na Československá basketbalová reprezentace mužů a žen?, aniž by alespoň slušně pozdravil, Jako suverén uvedl mé obvinění či výtku, bez dalšího vysvětlení. Takové jednání mezi wikipedisty považuji za neslušné a nesprávné. Za závažnější však považuji nekoncepční přístup, odporující logice.

Wikipedie jako otevřená světová encyklopedie popisuje mimo jiné sportovní události, jednotlivé jazykové verze jsou propojeny a je systémově nesprávné, aby jazyková verze nerespektovala názvosloví, které v daném sportu vytváří (mezinárodní i národní) sportovní federace. Americká basketbalová soutěž NBA resp. ženská WNBA se označují takto v celém světe (i v českých médiích) a u NBA se nepřidává označení, že se jedná o mužskou soutěž. Mezinárodní basketbalová federace FIBA učinila cca před 10 lety systémovou změnu v názvech mezinárodních sportovních soutěží, postupovala obdobným způsobem jako u NBA - WNBA, změnila název nejvyšší soutěže národních reprezentací z původního "Mistrovství Evropy" na "EuroBasket" (muži) resp. "EuroBasket Women" (ženy), s cílem aby takový jednotný název byl používán i u jednotlivých jazykových verzí.

Ke změně došlo i u označení nejvyšších basketbalových klubových soutěží v Evropě (Euroliga - Euroliga Women, Eurocup - EuroCup Women), u soutěží Euroliga a Eurocup, tak bylo učiněno na základě dohody mezi FIBA a ULEB (Unie evropských ligových klubů), podle níž ULEB u Euroligy převzal i celou historii od založení nejvyšší mezinárodní klubové basketbalové soutěže v sezóně 1957/58, tehdy nazvané Pohár evropských mistrů. Historie této soutěže zůstala správně zachována jedna (tedy od založení soutěže 1957 až dosud). U nejvyšších českých basketbalových soutěží mužů a žen řídícími orgány od roku 1993 jsou Asociace ligových klubů (ve zkratce ALK) resp. Asociace ženských ligových klubů (ve zkratce AŽLK), z toho plyne, že přístup v české basketbalové lize mužů resp. žen je analogický se systémovou realizací změny v označování soutěží mezinárodní basketbalovou federací FIBA, tedy že pouze u soutěží žen se obvykle používá Women, resp. označení v dané jazykové verzi, kdežto u mužských soutěží nikoliv. To je patrné již i v jazykových verzích na wikipedii.

Porovnal jsem z hlediska basketbalu českou jazykovou verzi a klíčové jazykové verze wikipedie s tímto výsledkem (stav: březen 2014)

Názvy soutěží:

Reprezentace

Česká basketbalová reprezentaceen:Czech Republic national basketball teames:Selección de baloncesto de la República Checafr:Équipe de République tcheque de basket-ballit:Nazionale di pallacanestro della Repubblica Ceca

Česká ženská basketbalová reprezentaceen:Czech Republic women's national basketball teames:Selección femenina de baloncesto de la República Checafr:Équipe de République tcheque de basket-ball fémininit:Nazionale di pallacanestro femminile della Repubblica Ceca

Ze srovnání je patrné, že na české verzi wikipedie používáme nikoliv oficiální název Eurobasket, ale dřívější název nejvyšší soutěže Mistrovství Evropy. Přesměrování u nejvyšších klubových soutěží v basketbale z Poháru evropských mistrů na Euroligu jsem učinil já. Z koncepce basketbalové federace i z výše uvedeného porovnání názvů reprezentací plyne, použité názvy Československá basketbalová reprezentace, Česká basketbalová reprezentace jsou správné a že by nemělo být použito "mužská" jak zřejmě v nějakých basketbalových článcích wikipedista Niccolo použil, aniž by se seznámil s konkrétní situaci v basketbale. Proč poté jako velitel, navíc s gramatickými hrubkami, rozdává úkoly druhým. Takový postup však správný není. Přesná statistika ve sportu je nezbytná a je dobře, že se tomu někdo věnuje. Ale neméně důležité je věcné zhodnocení konkrétní události doplněné, zejména u sportovních úspěchů tím, jak se o to zasloužili konkrétní sportovci.

Podle mne novináři či wikipedisté nemají vytvářet vlastní názvosloví, ale měli by vycházet z dané koncepce v tomto případě FIBA, respektované národní basketbalovou federací. Není podstatné to, co si přeje ten který wikipedista, ale to, co je třeba na wikipedii respektovat, jinak by to vedlo k chaosu. Dalším důležitým kritériem je to, co je potřebné nikoliv pro wikipedistu, ale pro uživatele wikipedie. Shora uvedené skutečnosti prokazují, že v české jazykové verzi wikipedie není důvodné u basketbalových soutěží a navazujících názvů basketbalových reprezentací vkládat slovo "mužská".

Celý život preferuji slušnost, férový a věcný přístup, stejně jako dbám na logické a slovně či legislativně přesné vyjadřování. Prosím o Vaše vyjádření. Děkuji za pochopení. S pozdravem Bcsparta (diskuse) 25. 3. 2014, 01:43 (UTC)

@Bcsparta: Hm, tady nevím, co si myslet. Chcete po mě vyjádření k chování, nebo k těm názvům? Pravděpodobně víte, co a proč to děláte. Zkuste se poptat těch, co se tady na Wikipedii vyznají ve sportech. Označování článku je pro správce rutina a spíše se řeší nezávadnost obsahu než pojmenování. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 25. 3. 2014, 15:08 (UTC)
Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Jsem autorem článků Československá basketbalová reprezentace (21.1.2014) a Česká basketbalová reprezentace (21.2.2014), do té doby na české wikipedii články z basketbalu s takovým obsahem neexistovaly. Provedl jsem kontrolu v češtině a v hlavních evropských jazycích používání názvů reprezentačních basketbalových týmů mužů a žen a také v jiných sportech. Závěr byl zcela jednoznačný. U ženských reprezentací se na wikipedii jednotně používá slovo ženy resp. ženská (Women, Damen, atd.), kdežto u reprezentačních týmů mužů je takový postup zcela vyjímečný, což jednoznačně potvrzují tyto jazykové verze (a obdobně také ruština):
U československé nebo české sportovní reprezentace (v kategorii mužů) na české wikipedii dodnes neexistuje článek, který by měl v názvu slovo "mužská", jsou tam články s názvy Československá resp. Česká fotbalová reprezentace (dále hokejová, hokejbalová, florbalová, ragbyová). Pokud nějaký wikipedista má výhrady ke shora uvedené jednotné koncepci wikipedie, a chce postupovat jinak, tak by měl takový postup logicky zdůvodnit, což nečiní. Proto jsem to uvedl pro Vás jako správce.
Druhým zásadním problémem u sportovních článků wikipedie je správné použití názvu soutěže. Před 10 lety došlo rozhodnutím mezinárodní basketbalové federace FIBA ke změně názvu nejvyšší evropské soutěže reprezentačních týmů, které pod názvem Mistrovství Evropy se konalo naposledy v roce 2003. Mají periodicitu dva roky, další se konala již pod názvy EuroBasket 2005 resp. EuroBasket Women 2005. Poslední ročník 2013 dokumentuje např. tento článek Devět hodin na cestě, večerní trénink. Tak začal Čechům Eurobasket na web basket.idnes.cz (3. září 2013).
U české fotbalové resp. basketbalové ligy došlo k přejmenování na Gambrinus liga resp. Mattoni Národní basketbalová liga (ve zkratce Mattoni NBL). Wikipedisté zde postupují jednotně a pro současnou ligu nepoužívají dřívejší název ligy. U nejvyšší evropské basketbalové soutěže reprezentací EuroBasket resp. EuroBasket Women však nikoliv, přitom na cizojazyčných verzích se tato změna postupně více aplikuje. Dřívější název lze nyní použít jako podtitul, ale nikoliv jako hlavní název článku.
Pokud se systémovými záležitosmi, logikou a správným označováním sportovních článků a navazujíécími záležitostmi nezabýváte, tak mi prosím doporučte někoho na wikipedii, kdo se tím na patřičné úrovni zabývá. Děkuji za pochopení. S pozdravem a přáním hezkého dne Bcsparta (diskuse) 25. 3. 2014, 18:20 (UTC)

CSS[editovat | editovat zdroj]

Zdravím Matěji Suchánku, mohu se zeptat na důvod Vaší revertace? Myslíte si, že nikdo nebude v encyklopedii vyhledávat termín CSS, jakožto CSS Chirp Spread Spectrum - modulační spektrum? Já bych byl pro ponechání rozcestníku, od toho to je encyklopedie, ovšem máte-li rozumné vysvětlení, pak ho přijmu.
S pozdravem - Pannage - M.T.L - (diskuse) 31. 3. 2014, 17:22 (UTC)

Podívejte se do historie stránky CSS a CSS (rozcestník). Respektive si všimněte, že vámi "vytvořený" rozcestník byl k tomu stávajícímu duplikátem. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 31. 3. 2014, 17:27 (UTC)
Jasně, omlouvám se, nedalo mi to, a rozcestník jsem objevil, a teď to i píšete. Je divné, že jsem si ho nevšiml dříve..No nic, vše je jak má být,a já snad budu příště pozornější. Hezký večer, a díky.

S pzdravem - Pannage - M.T.L - (diskuse) 31. 3. 2014, 17:56 (UTC)

Autro martina sro[editovat | editovat zdroj]

Proč jste smazal stránky Auto martina ? Například Pražské služby (vybráno namátkou) podle Vás tedy vyhovují a o tom co smažete rozhoduje velikost společnosti ?!?– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 46.13.55.214 (diskusepříspěvky)

Přečtěte si prosím stránku o tom, co Wikipedie není, a o propagačních článcích. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 7. 4. 2014, 16:50 (UTC)

Commons[editovat | editovat zdroj]

Akce Zbečník6.jpg

Čau, rozumíš trochu nahrávání na Commons, esli jo tak mm jednu otázku. Nevim esli můžu načíst podrobnější fotografie jímek na odpadní vody. Jímky su vyskládané přimo na ulici (prave probihá jejich zandávání do země, jako součást kanalizace) a nevim, esli tim neporušim nějake avtorske pravo na design, architekturu nebo způsob jakim su vyrobene.--Včelka Mája (Toma646) (diskuse) 8. 4. 2014, 11:40 (UTC)

@Včelka Mája: Ne, je mi líto, ale v autorských právech a vůbec v Commons se nevyznám. Bohužel ti taky neporadím, na koho/kam se obrátit. :-( Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 4. 2014, 11:51 (UTC)
Na práva tu je např. Wikipedie:Pod lípou (práva). --8. 4. 2014, 18:02 (UTC), Utar (diskuse)
Dík, přesunuju to tam.--Тома646 (diskuse) 8. 4. 2014, 18:03 (UTC)

Šablona:Infobox videohra[editovat | editovat zdroj]

STOP. Aktuální stav nefunguje. --17. 4. 2014, 17:11 (UTC), Utar (diskuse)

Chyběly dvě složené závorky. Jak se ti šablona líbí? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 17. 4. 2014, 17:15 (UTC)
Jo, vypadá to, že už to je v pohodě. Ještě jsem se nedostal do kódu samotné šablony, jen jsem se přihlásil a viděl spoustu porouchaných článků. Změnil jsem počáteční písmena d:Q208850 a d:Q209075 na malá a jdu se podívat na tu šablonu. Zatím to ale vypadá na skok vpřed. Dobrá práce. --17. 4. 2014, 17:21 (UTC), Utar (diskuse)
@Utar: Plány jsou: doplnit do všech (nebo většiny) herních článků ibox, i prázdný, a spojit to s doplněním neověřeno, pahýl, portály; provést import, s čímž nám pomůže JAn; přejmenovat na {{Infobox - videohra}} a smazat vše, co je na Wikidatech. Co bude pak, záleží na vývojářích... Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 17. 4. 2014, 17:29 (UTC)
To zní dobře, ale když už se chystá přejmenování, proč rovnou nevkládat nový tvar v rámci WD akce? --17. 4. 2014, 17:56 (UTC), Utar (diskuse)
Původně dělal přejmenování G3ron1mo, ale ten teď needituje. Přejmenování je časově náročné, zvlášť na přípravu, ladění regexů, když se do toho přidávají další akce jako portály. Prostě jednoho dne se udělá všechno naráz. Do té doby můžeme třeba hledat další parametry. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 17. 4. 2014, 18:13 (UTC)
Dobře, díky. --17. 4. 2014, 18:20 (UTC), Utar (diskuse)
Kdyžtak mi na diskusní stránku toho infoboxu pomožte dát dohromnady, jaký parametr odpovídá jaké položce na WD. Umím import všech typů (odkaz, řetězec, souřadnice, obrázek, snad i číslo-ještě netestováno) s výjimkou url (to mi z nějakého důvodu nefunguje). Po Velikonocích se do toho můžu pustit. JAn (diskuse) 17. 4. 2014, 21:12 (UTC)