Wikipedie:Diskuse o smazání
Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.
Diskuse o smazání (slangově též DOS, DoS, AfD z anglického Articles for Deletion či TfD z Template for Deletion) je stránka pro diskuse o tom, zda obsah stránky vyhovuje kritériím pro zahrnutí ve Wikipedii, či zda má být stránka smazána. Cílem diskuse je dosáhnout konsensu o smazání či ponechání, případně přepracování stránky do přijatelné podoby. Skončené diskuse jsou uloženy v archivu.
Zjevně nevyhovující stránky, které nesporně porušují vyjmenovaná pravidla, je vhodné nominovat na rychlé nebo odložené smazání bez založení samostatné diskuse.
Diskuse o smazání řeší otázku smazání obsahu nějaké stránky, nikoliv rušení zavedených pravidel a zvyklostí. K diskusi o smazání mohou být proto zpravidla podány stránky jen z těch jmenných prostorů, které bezprostředně souvisí s obsahem v článcích, tj. stránky z hlavního jmenného prostoru a prostoru portál a šablony, soubory či kategorie, které bezprostředně s obsahem článků souvisí. V dalších jmenných prostorech se užívá jiných rozhodovacích procesů (vizte Změny v pravidlech), o smazání je možné rozhodovat jen tehdy, pokud byl příslušný mechanismus, jehož je stránka součástí, zrušen nebo standardním způsobem plně nahrazen jiným.
Oprávnění k mazání a obnovování stránek mají správci české Wikipedie.
Jestliže jde o heslo o encyklopedicky významném pojmu, který by na Wikipedii měl být, zvažte dobře, je-li jeho stávající obsah opravdu natolik nicotný, že je lepší ho zcela smazat z databáze než ho využít jako pahýl. Také zvažte, není-li vhodné stránku či kategorii spíše sloučit s jinou nebo přejmenovat. V případě, že stránka je spíše slovníkovou definicí než encyklopedickým heslem, zvažte její přesunutí na Wikislovník. K tomu se používá šablona {{Přesunout na Wikislovník}}
. Pokud je stránka psaná spíše jako návod, zvažte návrh na přesunutí na Wikiverzitu, kde je takovýto obsah většinou (na rozdíl od Wikipedie) žádaný. To uděláte pomocí šablony {{Přesunout na Wikiverzitu}}
.
V případě, že navrhujete ke smazání šablonu nebo jiný prvek, který užívají jiní uživatelé, napište ve zdůvodnění i postup, jak se vypořádat s problémy, které nastanou v souvislosti s jeho smazáním.
Jak přispívat do diskuse
[editovat | editovat zdroj]Editujte jen příslušnou sekci Doporučená řešení nebo Komentáře, a to buď klepnutím na odkaz Editovat u nadpisu dané sekce, nebo klepnutím pravým tlačítkem myši tamtéž (záleží na vašem uživatelském nastavení Wikipedie).
Poté přidejte svoje doporučené řešení a argumenty pro něj jako další položku seznamu. Pro přehlednost ve svém textu tučně zvýrazněte shrnutí akce, kterou doporučujete udělat, např. Smazat nebo Ponechat. Můžete uvést i jiné možnosti, popřípadě více možností – pak jako první uveďte tu, které dáváte přednost (např. ponechat nebo alespoň sloučit; dát měsíc na přepracování, jinak smazat; přesunout na Wikislovník nebo smazat).
Máte-li k již vznesenému argumentu protiargument nebo komentář, přidejte jej jako podbod. Jestliže se již argument či informace v diskusi nachází, není nutno je přidávat opakovaně. Stačí uvést jména diskutujících, s jejichž argumenty se ztotožňujete (pokud je to jednoznačné).
Jak navrhnout stránku na smazání
[editovat | editovat zdroj]Předpokládejme, že vidíte důvod smazat stránku Velký modrák. Nejprve zjistěte, zda problémy na této stránce nemůžete odstranit sami bez nutnosti vyvolávat diskusi o smazání, zejména:
- úpravou problematického textu, například odmazáním nepřijatelného obsahu;
- změnou obsahu stránky na přesměrování spolu s případným sloučením užitečného obsahu s cílovou stránkou přesměrování;
- přesunem stránky na název, který bude ve shodě s jejím obsahem;
- využitím mechanismu rychlého nebo odloženého mazání stránek;
- přesunem na na některý sesterský projekt (například Wikislovník, Wikiknihy).
Pokud žádným z uvedených způsobů problémy stránky vyřešit nelze, navrhněte ji na smazání pomocí následujících kroků:
- 1/3 Vložení šablony do navrhované stránky
Na začátek stránky, kterou chcete smazat (tj. Velký modrák), vložte šablonu {{DoS}}
(navrhujete-li smazání šablony, označte ji šablonou {{subst:DoS šablony}}
).
- 2/3 Vytvoření diskusní podstránky
V editačním políčku nahraďte text -heslo-
názvem stránky, o níž se má diskutovat, a zmáčkněte tlačítko pro vytvoření diskusní podstránky. Podstránku vyplňte podle návodu a nakonec uložte.
- 3/3 Zařazení podstránky do seznamu
Zmáčkněte tlačítko pro zařazení podstránky do seznamu. Stránku vyplňte podle návodu a nakonec uložte.
Druhou možností je editovat celý seznam. Na nový řádek na konci seznamu připište {{Wikipedie:Diskuse o smazání/-heslo-}}
, kde -heslo-
nahraďte názvem stránky navrhované na smazání, takže přidaná položka bude například {{Wikipedie:Diskuse o smazání/Velký modrák}}
. Můžete přitom vymazat případné již neaktuální položky. Varování, že jste nezadali shrnutí editace, si nevšímejte a změny uložte.
Po úspěšném provedení těchto kroků se text podstránky s novým návrhem na smazání objeví přímo na konci této hlavní stránky. Pokud se neobjevil, zkuste nejdříve zkontrolujte, zda všechny vaše kroky proběhly přesně podle návodu (např. jestli jste neudělali překlep apod.).
, a pokud ani potom ne,Upozornění na diskusi v posledních změnách a na portálu Wikipedie zařídí robot, může mu to ale trvat až půl hodiny. Vstřícným krokem, který můžete ještě udělat (a robot ho neudělá), je upozornit hlavního autora článku na založení diskuse. Lze očekávat, že si nastavil odeslání e-mailu při změně diskusní stránky, takže bude upozorněn i v případě, kdy aktuálně Wikipedii nesleduje.
Ukončení diskuse o smazání
[editovat | editovat zdroj]Uzavření diskuse
[editovat | editovat zdroj]Diskuse se uzavírá nejdříve po týdnu. Správce však může zrušit nebo předčasně uzavřít diskusi, pokud:
- bylo jejich založení zjevně v rozporu s jinými pravidly (např. šlo o narušování Wikipedie nebo obcházení bloku),
- pro daný typ stránek je výslovně řečeno, že pro něj proces diskuse o smazání není určen.
Správce může dále předčasně uzavřít diskuse:
- jednoznačné (dostatečně reprezentativní a takřka jednomyslné),
- kde došlo k tak zásadnímu přepracování navržené stránky, že dosavadní argumenty pro smazání ztratily smysl.
Na druhou stranu může kterýkoli správce diskusi prodloužit, pokud se před očekávaným uzavřením objeví nové podstatné argumenty.
Uzavíratelem může být libovolný ze správců; jasné, zralé a řádně proběhlé diskuse, jejichž výsledek nevyžaduje použití práv správce, smí uzavřít kterýkoli wikipedista. Uzavíratel zváží argumenty, komentáře, připomínky a názory diskutujících a rozhodne, zda se článek ponechá, smaže nebo přesune. Zároveň může doporučit přepracování článku. Rozhodnutí může být v případě nutnosti výrazných úprav podmínečné. Rozhodnutí musí být jasně a výstižně zdůvodněno.
Uživatelé se zásadními námitkami vůči způsobu vyhodnocení nebo regulérnosti diskuse by se měli nejprve obrátit na uzavíratele. Pokud se svou stížností neuspějí, mohou podat na příslušné stránce podnět k revizi smazání.
Užitečné tipy pro vyhodnocování konsenzu vizte na stránce Wikipedie:Žádost o komentář/VfD: změna na AfD/Vyhodnocování konsenzu.
Výsledek a další postup
[editovat | editovat zdroj]Při archivaci podstránek použijte následující šablony:
{{subst:vfd-archiv-start|vysledek=výsledek diskuse (např. smazáno, ponecháno, nebyl dosažen konsenzus) se zdůvodněním (např. nedoložena [[Wikipedie:Encyklopedická významnost|encyklopedická významnost]])}} --~~~~
{{subst:vfd-archiv-konec}}
Položku do archivu vložte pomocí:
{{subst:vfd-archiv-položka|Jméno stránky}} – výsledek diskuse (např. smazáno, ponecháno, nebyl dosažen konsenzus) --~~~~
Stránka bude smazána po uzavření diskuse, pokud výsledkem diskuse bylo rozhodnutí smazat, u šablon a modulů dojde i ke smazání dokumentační podstránky.
Obecně pokud diskuse skončí s výsledkem nemazat, stránka by již neměla být znovu nominována. Pokud není skutečně dobrý důvod, aby diskutující změnili svůj postoj, dá se předpokládat, že další návrh dopadne stejně.
Ukončené nebo zrušené diskuse se zařazují do Archivu diskusí o smazání (kde je i návod pro archivaci). Do diskusí ke stránkám, které nebyly smazány, se má vložit odkaz na zaarchivovanou diskusní stránku pomocí šablony {{DoS-oznámení}}
. Budoucí čtenáři stránky tak jsou informováni, že v minulosti přežila návrh na smazání, a mohou si přečíst patřičnou diskusi. To ovšem nebrání případnému novému návrhu na smazání.
Pokud byla stránka smazána na základě nedostatečné významnosti, je vhodné zvážit návrh na smazání související položky na Wikidatech (zvlášť, pokud nemá oporu v autoritních datech).
Probíhající diskuse o smazání
[editovat | editovat zdroj]- Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
- Diskusi otevřel(a)
- Vít Karásek (diskuse) 16. 9. 2024, 22:30 (CEST)
- Uzavření diskuse
- standardní: týden po zahájení
Doporučená řešení
[editovat | editovat zdroj]- Stránka nesplňující kritéria VAS a O; navíc náznaky strojového překladu s tím, že terminologie nemusí být správná. Sám nevím, co se stránkou dělat, proto předkládám komunitě. --Vít Karásek (diskuse) 16. 9. 2024, 22:30 (CEST)
- Smazat – dlouhodobě zastávám názor, že články tohoto typu (tj. pojednávající podrobně o většině běžných čtenářů zcela nesrozumitelných teoriích, které jsou nebo by aspoň měly být víceméně exaktně formulovány) do Wikipedie prostě nepatří, takové texty mají být publikovány jinde. V úvahu myslím přicházejí jen dvě možnosti: buď by šlo o přesně překopírovaný text z nějaké odborné publikace (to je ovšem nepřípustné), nebo se někdo pokusí dát takový text dohromady vlastní interpretací problematiky podle více citovaných zdrojů (pak jde ovšem v podstatě o vlastní výzkum s velkou pravděpodobností zavlečení chyb a nepřesností; obávám se, že to je i tento případ). U "neexaktních" problémů toto tolik nehrozí, tam je stylistická pestrost (záměna výrazů, pořadí formulací, výběr tvrzení atd.) naopak běžná a žádoucí. --Xyzabec (diskuse) 17. 9. 2024, 18:48 (CEST)
- Mnoho lidí přispívá na Wikipedii (nebo přispělo třeba jen jednou), protože je nedokonalost nebo neexistence nějakého článku vyprovokovala k akci – opravě nebo sepsání článku. Mohou to být studenti, kteří nemohli určité téma dlouho pochopit, až se dobrali k pohledu, který k pochopení vedl, nebo vyučující, kteří se snaží vysvětlit dané téma tak, aby je jejich studenti pochopili. Pro tyto lidi může být překážkou, že „s tím bude moc práce“ – klidně připíšou poznámku do existujícího článku, opraví v něm překlep, gramatickou nebo věcnou chybu, ale na napsání celého článku prostě nemají čas. Smazaný článek se nedá vylepšovat. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 08:08 (CEST)
- Ano, existují odborné Wikiny, kam by se tento článek možná hodil víc, ale je otázka, jak dlouhou budou mít trvanlivost. Když to trochu přeženu, tak na Wikipedii mají být jen články o obcích, hudebních skupinách, filmech a počítačových hrách? Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 23:50 (CEST)
- Ponechat – článek pojednává o důležitém tématu teorie kategorií, jehož encyklopedická významnost je mimo pochybnost. Je to překlad paralelního článku anglické Wikipedie. Překlad je nedokonalý a výklad ne moc srozumitelný, ale na to jsou tu údržbové šablony.--Jan Spousta (diskuse) 18. 9. 2024, 14:00 (CEST)
- Proti gustu žádný dišputát: pokud se někomu zdá článek v současné podobě (bez těch šablon, dejme tomu) pro českou wiki dostatečně přijatelný, asi ho nepřesvědčím. Encyklopedickou významnost kategorie množin nezpochybňuji, ale možná by tu postačilo jen stručnější a "laičtější" vymezení s odkazy na příslušné publikace. Nepřesný překlad článku z enwiki (jehož kvalita může být také problematická, ale aspoň nehýří červenými odkazy) podle mého názoru není pro běžného českého čtenáře přínosem (a pro odborníka už zcela jistě ne). Já osobně jsem zkoušku z algebry kdysi dávno udělal jen tak tak a pak už jsem se jí nevěnoval; možná i proto v článku jakž takž chápu jen první větu, u druhé už poněkud tápu (co znamená to "všude definovaná" v závorce, a skládání morfismů je skládání funkcí, přestože morfismus snad nemusí být pouze funkce? Že je u pojmu zobrazení rozlišovač, to je doufám jen chybička). Atd., na mnoho dalších míst bych ještě přidal šablonu Ujasnit. Autor článek nepochybně založil s dobrým úmyslem, ale sám přiznává, že je na hraně jeho znalostí. Chceme tu mít další roky článek s mnoha údržbovými šablonami? Já ne. --Xyzabec (diskuse) 18. 9. 2024, 23:00 (CEST)
- Rozlišovač u Zobrazení (matematika) bylo mé (před chvílí opravené) přehlédnutí. „Všude definovaná“ v závorce je zdůraznění, že se jedná o zobrazení množiny A do B, nikoli z množiny A do B (když zatím nemáme v češtině článek odpovídající anglickému en:Total function). Morfismy na kategorii Set jsou ty uvedené funkce, protože množiny mají tak jednoduchou strukturu, a skládání těch funkcí plní roli skládání morfismů kategorie. Červené odkazy v české verzi – kdybych se tady nedohadoval, mohl nějaký z nich zmodrat (ale na druhou stranu, díky tomu dohadování ten článek snad vylepšuju). Ve článku je dost terminologie, kterou člověk jen tak nevymyslí ani nenajde, a díky mezijazykovým odkazům vytváří základ určité terminologické kostry nebo struktury, na kterou se dají věšet odkazy z dalších článků. Ano, na české Wikipedii jsou články, které je lepší znovu přeložit (ale za takové já považuju jen špatně přeložené a navíc zastaralé), tím pádem tento k nim určitě nepatří (a i ty mizerné články jsou užitečné minimálně tím, že tvoří zmíněnou kostru). Doplnit "laičtější" vymezení, to je hodně náročné, k tomu musí člověk u daného tématu dospět. Ale když žádný článek není, není kam to "laičtější" vymezení doplnit. Navíc to pak někdo smaže, protože to je vlastní výzkum. Kolarp (diskuse) 19. 9. 2024, 00:34 (CEST)
- @Xyzabec: Ano, článek není nic moc, ale podle mé zkušenosti to platí o mnoha článcích včetně těch, které se pak staly Dobrými nebo Nejlepšími. Tuhle jsem si třeba všiml první verze DČ Mariánský sloup (Staroměstské náměstí), která zněla takto: "Marianský (sic!) sloup je v Praze na staroměstském (sic!) náměstí." Jak je vidět, nebyla ani úplně pravdivá (vznikla ještě před obnovou sloupu), ani gramaticky správná, ani neobsahovala nadbytek detailů. Ale nakonec se úsilím mnoha lidí z ní stal DČ. Je mi jasné, že o teorii kategorií wikipedisté nebudou psát tak ochotně jako o důležité kulturní památce, ale třeba se časem někdo najde, koho současný stav článku vyprovokuje k jeho vylepšení. Proto si myslím, že jinak důležité články, které nejsou ve vyloženě zoufalém stavu, se mají opatřit údržbovými šablonami, které varují čtenáře před nízkou kvalitou textu, a ponechat na Wikipedii s nadějí, že časem se jejich kvalita zlepší.--Jan Spousta (diskuse) 19. 9. 2024, 09:47 (CEST)
- Rozlišovač u Zobrazení (matematika) bylo mé (před chvílí opravené) přehlédnutí. „Všude definovaná“ v závorce je zdůraznění, že se jedná o zobrazení množiny A do B, nikoli z množiny A do B (když zatím nemáme v češtině článek odpovídající anglickému en:Total function). Morfismy na kategorii Set jsou ty uvedené funkce, protože množiny mají tak jednoduchou strukturu, a skládání těch funkcí plní roli skládání morfismů kategorie. Červené odkazy v české verzi – kdybych se tady nedohadoval, mohl nějaký z nich zmodrat (ale na druhou stranu, díky tomu dohadování ten článek snad vylepšuju). Ve článku je dost terminologie, kterou člověk jen tak nevymyslí ani nenajde, a díky mezijazykovým odkazům vytváří základ určité terminologické kostry nebo struktury, na kterou se dají věšet odkazy z dalších článků. Ano, na české Wikipedii jsou články, které je lepší znovu přeložit (ale za takové já považuju jen špatně přeložené a navíc zastaralé), tím pádem tento k nim určitě nepatří (a i ty mizerné články jsou užitečné minimálně tím, že tvoří zmíněnou kostru). Doplnit "laičtější" vymezení, to je hodně náročné, k tomu musí člověk u daného tématu dospět. Ale když žádný článek není, není kam to "laičtější" vymezení doplnit. Navíc to pak někdo smaže, protože to je vlastní výzkum. Kolarp (diskuse) 19. 9. 2024, 00:34 (CEST)
- Proti gustu žádný dišputát: pokud se někomu zdá článek v současné podobě (bez těch šablon, dejme tomu) pro českou wiki dostatečně přijatelný, asi ho nepřesvědčím. Encyklopedickou významnost kategorie množin nezpochybňuji, ale možná by tu postačilo jen stručnější a "laičtější" vymezení s odkazy na příslušné publikace. Nepřesný překlad článku z enwiki (jehož kvalita může být také problematická, ale aspoň nehýří červenými odkazy) podle mého názoru není pro běžného českého čtenáře přínosem (a pro odborníka už zcela jistě ne). Já osobně jsem zkoušku z algebry kdysi dávno udělal jen tak tak a pak už jsem se jí nevěnoval; možná i proto v článku jakž takž chápu jen první větu, u druhé už poněkud tápu (co znamená to "všude definovaná" v závorce, a skládání morfismů je skládání funkcí, přestože morfismus snad nemusí být pouze funkce? Že je u pojmu zobrazení rozlišovač, to je doufám jen chybička). Atd., na mnoho dalších míst bych ještě přidal šablonu Ujasnit. Autor článek nepochybně založil s dobrým úmyslem, ale sám přiznává, že je na hraně jeho znalostí. Chceme tu mít další roky článek s mnoha údržbovými šablonami? Já ne. --Xyzabec (diskuse) 18. 9. 2024, 23:00 (CEST)
- Ponechat – Viz Jan Spousta. --Týnajger (diskuse) 18. 9. 2024, 16:25 (CEST)
- Ponechat – přemýšlel jsem o tom a nakonec bych také ponechal, ale s všemi těmi varovnými šablonami. Je dobré zde mít základ, který možná někdo zkušený v problematice časem upraví. --PetrVod (diskuse) 20. 9. 2024, 19:54 (CEST)
- Ve mně bohužel více než 4letá historie článku takový optimismus nevzbuzuje. --Xyzabec (diskuse) 20. 9. 2024, 22:39 (CEST)
- Spíš ponechat – ale doplnit o české reference (Vopěnka?, Balcar?...) a opravit termnologii (ač pro mě TeMno při studiu matematiky zůstalo poněkud stranu, určitě je třeba aspoň změna kolekce → třída), ale na zpochybnění faktické přesnosti bych to na první pohled neviděl. Se srozumitelností pro laiky bude problém jako u všech pokročilejších témat teorie množin a matematické logiky, to neznamená, že by na cswiki neměly být. --Petr Karel (diskuse) 23. 9. 2024, 19:51 (CEST)
- Myslím, že používání slova kolekce (a opatrné našlapování kolem pojmu třída v tomto článku) souvisí s tím, co je naznačeno v Třída (matematika)#Postavení tříd v teorii množin – různé teorie množin mohou pojem třída chápat různým způsobem. V článku se používá kolekce v intuitivním smyslu, jako souhrn něčeho a v konkrétní teorii množin se za to dosadí něco definovaného nebo shůry daného (viz postavení tříd v Zermelově–Fraenkelově teorii množin) – podle toho, jaké to má vlastnosti to obvykle opravdu bude třída. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 23:32 (CEST)
Komentáře
[editovat | editovat zdroj]- Zda smazat/nesmazat nevím, protože daný text je pro mě trochu španělská vesnice. Ale autor (ping: Kolarp) se, podle vytvářených hesel, zdá jako zkušený v dané problematice, takže bych předpokládal, že terminologie bude snad správně. Ale pokud to neověří někdo jiný, kdo se vyzná v matematice, tak s tím myslím nehneme. --PetrVod (diskuse) 17. 9. 2024, 11:58 (CEST)
- Nedíval jsem se, zda je autor ještě aktivní, stránku jsem měl uloženou jako záložku k úpravě a včera jsem jich měl víc, tak jsem pár DoSů pozakládal. Já osobně se za odborníka v matematice nepovažuju, jako student pouze vypíchnu takové zmatečné fráze:
- Kategorií Set splňuje axiomy kategorie (ne spíš kategorie Set?; článek má i podobné gramatické chybky, nebudu jednotlivé vypisovat);
- Součin v této kategorii je kartézský součin množin (součin je skutečně součinem, ale víc věta neříká, dle originálu by mělo být Produkt v této…; navíc je typograficky špatně napsaná);
- Potenční objekt (termín neexistuje, hledání přesné shody najde jen článek na Wikipedii);
- Kategorie předsvazků (termín taky neexistuje, možná předvazků?; v textu se ale pojem vyskytuje vícekrát);
- Set je tedy topos (a konkrétně kartézsky uzavřený a přesný v Barrově smyslu) (osobně nevím, co ten Barrův smysl znamená, vyčtu to až po rozkliku článku na enwiki; mimochodem, text u nás odkazuje na článek Regular category);
- Set je konečně prezentovatelný objekt (nemělo by spíš být Kategorie Set má konečně prezentovatelné objekty?).
- V textu se obecně zaměňuje Set a kategorie Set. Znamená to, že jsou to rovnocenné termíny?
- Za mě nejsou, čímž se dostáváme k tomu, že část tvrzení, kde jsou termíny takto nešikovně prohozeny, nejsou pravdivé. Můžu se samozřejmě v některých bodech mýlit a/nebo některé chyby přehlédnout. Tohle jsou rychlé postřehy, které čtenáře mohou zmást a vzhledem k absenci zdrojů by text měl být přepracován/smazán. --Vít Karásek (diskuse) 17. 9. 2024, 13:12 (CEST)
- Vaše rychlé postřehy kritizující článek mohou čtenáře zmást a proto by měl být článek přepracován nebo smazán? Navíc některé chyby jste mohl přehlédnout (takže jich je tam určitě mnohem víc) a tím spíš by měl být článek smazán? Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- To jsou zajímavá zjištění. Snad se k tomu vyjádří autor hesla, který je, zdá se, aktivní. --PetrVod (diskuse) 17. 9. 2024, 21:36 (CEST)
- opraveno Kategorií → Kategorie
- Product je buď výrobek nebo součin; v tomto případě je to součin; „Součin v této kategorii je kartézský součin množin“ je prostě fakt
- když „power set“ je „potenční množina“, co asi bude „power object“ doufám, ze ne „mocný předmět“
- je to opravdu „předsvazek“ viz odkaz na článek na Wikipedii
- „topos“ se překládá jako „topos“; nepřeložený odkaz byl přeložen
- Nemyslím, že to bylo úplně špatně, ale navrhovaná oprava je chybně; opraveno na „Set je lokálně prezentovatelná kategorie“.
- Set je kategorie; to, že je někdy v textu „kategorie Set“ a někdy jenom „Set“ je jako když se v textu o panu Novákovi střídá „pan Novák“ a „Novák“ Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 23:50 (CEST) a přeformátoval Vít Karásek (diskuse) 20. 9. 2024, 22:48 (CEST)
- To jsou zajímavá zjištění. Snad se k tomu vyjádří autor hesla, který je, zdá se, aktivní. --PetrVod (diskuse) 17. 9. 2024, 21:36 (CEST)
- Vaše rychlé postřehy kritizující článek mohou čtenáře zmást a proto by měl být článek přepracován nebo smazán? Navíc některé chyby jste mohl přehlédnout (takže jich je tam určitě mnohem víc) a tím spíš by měl být článek smazán? Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- Těch gramaticky nesprávných formulací tam je víc, namátkou: „přidává strukturu k objektům kategorie množin“ → „přidává strukturu k objektům kategorie množin“; „jednoprvková množina (singleton) je terminální objekt“ → „jednoprvková množina (singleton) je terminálním objektem“; obecně chybějí čárky atd.
- Osobně bych větu součin je součin nenapsal, označme to za věc názoru.
- Ve slovenském překladu Algebry od Mac Lanea a Birkhoffa je na straně 573: „Věta 1: Každá konkrétna kategória je kategória.“ To byste asi taky nenapsal, že ano? Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 01:01 (CEST)
- V tomhle případě bych citoval literaturu. Pokud termín neexistuje, neměla by ho Wikipedie (respektive editoři) zavádět.
- A v překladu článku vypustit celý odstavec kvůli neexistenci českého termínu? Lidí, kteří dobře vědí, co by se nemělo dělat, máme tolik, že bychom je mohli vyvážet. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 08:24 (CEST)
- Článek nemá zdroje a online jsem nic nedohledal. Taky bych ocenil nějakou citaci.
- Určitě jsem ten článek Předsvazek schválně vytvořil já a Wikipedista:Radegast je můj loutkový účet. Měl byste se podívat taky na jeho články. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- Tady jsme si neporozuměli – neměl jsem na mysli nic ohledně topos, ale ohledně toho, co je onen Barrův smysl, protože z textu se to nedočteme a odkaz je slepý.
- Vyjadřujete se způsobem, že si nerozumíme ve spoustě věcí. Kdybyste místo původního „Stránka nesplňující kritéria VAS a O“ napsal, že v české Wikipedii na rozdíl od anglické musí být každá věta doložena odkazem na nějaký pramen (samozřejmě sekundární) a pokud se zdá, že by to mohl být termín, tak ten odkaz musí být na pramen v češtině s notářsky ověřeným potvrzením, že jméno autora pramene není pseudonym autora článku na Wiki (nebo obráceně) Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- To už se tak na Wikipedii stává, že ne všechny odkazy vedou na hotové články. Se správcem jako jste Vy, jich bude jistě ubývat. Ne tím, že by je někdo napsal, ale tím, že se smažou články, které se na ně odkazují. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- Budiž, problematice taky úplně nerozumím, proto se do úprav nepouštím.
- Skvělý způsob jak ten bod ponechat v diskuzi, i když příčina původní výtky byla opravena… Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
Já si osobně nemyslím, že Set a kategorie Set jsou rovnocenné.
- V původním anglickém článku je „the category of sets, denoted as Set, is the category whose objects are sets“, čili Set je označení pro jistou kategorii, takže „the category Set“ je kategorie kategorií nebo jak si to osobně myslíte? Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 01:17 (CEST)
V článku je, jak tomu já rozumím, označení Set považováno za všechny množiny a zobrazení mezi nimi (viz Zermelova–Fraenkelova teorie množin) a jde o pojem z teorie množin, kdežto kategorie Set je struktura s morfismy mezi nimi a pochází z teorie kategorií. --Vít Karásek (diskuse) 20. 9. 2024, 23:11 (CEST)
- Teď už tady předvádíte kličkování zajíce kombinované se žravostí černé díry. Měl byste vyhledat všechny články, do kterých jsem někdy přispěl a taky tam vlepit všechny ty úžasné šablony. Nějaká věta s chybějícím zdrojem se tam vždycky najde. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- Tady jsem v průběhu diskuse docela tápal, takže se pokusím okomentovat následující odstavec: měl jsem za to, že s články vzniklými překladem z anglické nebo jiné Wikipedie není z hlediska ověřitelnosti problém, i když neobsahují přímo v textu odkazy na zdroje – dobře, budu si pamatovat, že na české Wikipedii jsou pravidla přísnější a budu se snažit ty odkazy doplňovat (což už jsem leckde dělal, jenom jsem to nepovažoval za tak důležité). Co se týče formátování, tak v mně dostupné literatuře a na existujících stránkách polotučné zkratky pro názvy kategorií zcela převládají, takže to nebudu měnit. Díky všem, kteří podpořili zachování stránky, při dohledávání pramenů a dalších informací jsem narazil na úpravy, které jsou v mých očích mnohem nebezpečnější – rušení struktury, dopisování hovadin nebo nerelevantních informací, vypouštění vnitřních i vnějších odkazů a maskování těchto záškodnických akcí matoucími popisy editací (popis „typo“ ke zkrácení článku o několik set znaků, apod.) Kolarp (diskuse) 24. 9. 2024, 18:32 (CEST)
- Článek je překladem z anglické Wikipedie. Je pravda, že v něm jsou pozůstatky strojového převodu; před chvílí jsem vyrobil novou verzi, ve které jsem se pokusil tyto chyby opravit. Asi by bylo vhodné napsat, čím nesplňuje kritéria VAS a O. Můžu se domnívat, že hlavní prohřeškem proti VAS je používání polotučného Set i jinde než v úvodu nebo vysvětlení pojmu, což ovšem bylo převzato z anglické verze. Zkusím se zamyslet, jak typograficky vyznačit, že Set je kategorie, jiným způsobem než použitím polotučného písma. Problém s O je, vzhledem k tomu, že jde o překlad z anglické Wikipedie, asi v české terminologii. Po 4 letech opravdu nevím, které termíny jsem ověřoval a které ne. Ten článek je docela na hraně mých znalostí. Asi si můžu dát nějakou práci a doplnit odkazy na české zdroje, ale nevím, jestli to stihnu do 5 dnů, které zbývají do uzavření diskuse. Řekl bych, že docela důležitou funkcí národních Wikipedií je stabilizace názvosloví. Pokud jde o oblast, ve které česká terminologie není nebo nepokrývá bouřlivý vývoj z poslední doby, je pravděpodobné, že někdo, kdo chce napsat článek v češtině se pokusí vyhledat chybějící termíny na internetu. Pokud je termín na Wikipedii, je docela velká pravděpodobnost, že buď použije ten, nebo mu přijde natolik špatný, že to na Wikipedii opraví. Vím, že to není příliš korektní použití Wikipedie, ale třeba tady podobný přístup zafungoval, a podařilo se doplnit článek o informace, které by jinak asi nešly získat.
- Přístup „smažeme překlad článku, se kterým si někdo dal určitou práci, jenom proto, že se nám nelíbí typografie a nezdá česká terminologie“ mi nepřipadá moc dobrý. Tož zkusím se vrhnout na hledání odkazů na ty termíny.
- S pozdravem Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 14:36 (CEST)
- @Kolarp: S ohledem na VAS si rozumíme (možná by i stálo za to využít LaTeX), s ověřitelností vesměs taky. Jen bych dodal, že i když je článek překladem cizojazyčné verze Wikipedie, musí mít na cswiki přijatelné zdroje a splňovat ostatní místní pravidla. Bez nich taky totiž můžeme dojít do fáze, ve které dnes jsme s tímto článkem. Co se týče mazání obsahu, je to jedno z řešení; kdybychom nic nemazali, máme tu z Wikipedie skladiště informací s neznámými zdroji, které možná někdo někdy využije (a nebo taky ne a z Wikipedie se stane pastebin). Co se pravidel týče, každý přispěvatel by si měl přečíst základní pravidla a rámeček V kostce na O přesně takového mazání obsahu popisuje. Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že všechno všichni čtou. Co se týče časového limitu, i když diskuse skončí smazáním, rád článek obnovím do uživatelského prostoru pro dopracování (kde čas problémem nebude). --Vít Karásek (diskuse) 18. 9. 2024, 14:48 (CEST)
- Takže článek se smaže, protože tam chybějí čárky ve větách, je tam moc červených odkazů, které vypadají jako termíny, u kterých překladatel nedoložil, že je někdo v češtině použil a správce, který článek zkontroloval, některým formulacím nerozumí. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- @Kolarp Když ono to spíše vypadá, že si s tím překladem ten někdo až tak moc práce nedal. Ale i kdyby dal, tak vynaložená práce je nejvíce nevhodným argumentem k ponechání článku. Tím neříkám, že nejsem pro ponechání v případě opravy/úpravy, ale to asi proto, že opravit ten článek může být pro někoho jednodušší, než udělat nový překlad. Kdyby to bylo téma mě blízké a chtěl bych se do toho pustit, jako že nechci, pak pro mne by bylo asi rychlejší a snazší udělat nový čistý překlad. No nic, odvážlivci držím palce. :-) --KPX8 (diskuse) 18. 9. 2024, 17:38 (CEST)
- Kdyby byly někde ryby… tak by měla česká Wikipedie 100× víc článků než anglická. Tak si uděláme taková pravidla, aby téměř nešlo článek napsat. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- Nejlepší na to Set bude použít font, který není na víc než 10 % počítačů. Když jsem se podíval na aktuální začátek Kategorie množin, tak mě napadlo jediné: Vánoce jsou až za 3 měsíce… Hlavně ty červené odkazy na neexistující diskusi jsou krásné. Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 20:43 (CEST)
- Co jsem se díval, literatura ho píše klasicky. Nevidím důvod ho psát jinými fonty. Údržbové šablony jsem do článku vložil já dle návrhů výše a poznámku o červených odkazech jste si mohl odpustit vzhledem ke shrnutí i parametru šablon, které na diskusi odkazují. Můžeme samozřejmě vést diskusi o tom a samém na více různých místech, ale věřím, že pokud jste si přečetl nějaké body, které jsem psal výše, a zároveň komentář k šablonám, umíte odvodit, co jimi myslím. --Vít Karásek (diskuse) 18. 9. 2024, 21:27 (CEST)
- Ve slovenském překladu knihy „MAC LANE, Saunders, 1973. Algebra“ uvedené v Referencích se jako zkratka pro „Kategorii množin“ používá jen S, a i zkratky pro jiné kategorie jsou vytištěny polotučně (např. strana 577: Grp, Rng, ModR). Řekl bych, že použití celého Set je konzistentnější a lépe rozpoznatelné. Jaké jsou zbývající problémy s VAS? Co se týče zdrojování, je pravda, že Vy ve svých článcích zdrojujete velmi dobře (nebo si pro překlad vybíráte velmi dobře ozdrojované články?). Bohužel původní článek v angličtině je ozdrojovaný naprosto bídně a já moc literatury k tomuto tématu nemám, abych to doplnil/opravil. Co takhle strčit všechny Vaše výhrady do původního anglického článku? Faktická přesnost je zpochybněna stylem „Já osobně se za odborníka v matematice nepovažuju, jako student pouze vypíchnu takové zmatečné fráze“ – část výtek je neopodstatněná (viz výše), zbytek jsem již opravil. Jazyková korektura – co vím, že bylo špatně, jsem opravil, a korekturu by měl dělat někdo jiný (jsem zvědav kdy to bude). Články o teorii kategorií se asi těžko vyhnou použití spousty odborných výrazů. Do diskuse k článku lze asi strčit odkaz na stránku s touto diskusí, ať se sem dá dostat na jedno kliknutí. Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 23:50 (CEST)
- Wikipedie má k dispozici LaTeX, takže není důvod se limitovat pouze na tučné písmo. Co se týče VAS, je to dokonce v komentáři; mimo tučné písmo jsou v textu matematické symboly, které by bylo vhodné přenést do LaTeXu.
- Články k překladu osobně vybírám tak, aby splňovaly pravidla, protože jsem si vědom, že to, co je někde přijatelné, nemusí být přijatelné jinde (trochu extrémním případem je svwiki, kterou tvoří z naprosté většina strojové překlady, které bychom na cswiki mazali OS, možná začali jednotlivé uživatele blokovat za vkládání nevyhovujícího obsahu). Pokud článek neobstojí na cílové Wikipedii, nepřekládám ho, pokud samozřejmě nejde dozdrojovat dodatečně, a řídím se pravidly dané Wikipedie, ne žádné jiné. S tím se pojí i přispívání na enwiki, kam mě odkazujete – tamní pravidla neznám, nehodlám se jimi delší dobu zabývat a neplánuju tam přispívat.
- Co se týče korektury, článek má ještě dost gramatických problémů (příklady výše).
- Samozřejmě se očekává, že nějaké odborné termíny v něm budou, ale článek, který jsem zmiňoval výše (Zermelova–Fraenkelova teorie množin) z tohoto hlediska odkazuje na existující články, kde jsou většinou pojmy vysvětleny, a spoustu termínů vysvětluje. Zde jsme vlastně vhozeni do textu, ve kterém se málokdo vyzná, nikdo neví, zda je správně, z většiny neobsahuje reference a autor taky nemá tušení, odkud se informace ve článku vzaly – co teď s ním?
- Odkaz na DoS je již v šabloně, která ho oznamuje na samotné stránce a na diskusi po uzavření bude taky. Není úplně nemožné se sem z článku dostat. --Vít Karásek (diskuse) 20. 9. 2024, 23:27 (CEST)
- >Wikipedie má k dispozici LaTeX, takže není důvod se limitovat pouze na tučné písmo. (…)
Honem byste měl někde doplnit pravidlo, že psaní vzorců bez matematického režimu je úplně špatně a je důvodem pro okamžité smazání článku. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST) - Vám by se líbilo (
<math>\mathcal{SET}</math>
)? To používá ve svém textu Jan Starý. Ale mám to opravovat i v článcích Teorie kategorií, Čchuův prostor, Hom funktor, Jonedovo lemma, Konkrétní kategorie a Monoidální kategorie, kde je použito také značení kategorií pomocí polotučného písma? Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 09:11 (CEST) - >Články k překladu osobně vybírám tak, aby splňovaly pravidla (…)
Co tě nepálí, nehas. Když při překladu narazím na překlep nebo chybějící odkaz na výchozí Wiki, tak ho opravím nebo doplním (překlep klidně i na polské nebo holandské Wiki). Já si teda články k překladu vybírám podle toho, že je to téma, které mě zajímá, ne podle toho, jestli budou splňovat pravidla české Wikipedie, nebo kolik budou mít čtenářů. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 08:42 (CEST) - Úplně nemožné ne, ale tři červené odkazy na diskusi, které šlo snadno opravit, nejsou zrovna dobrou vizitkou. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 09:36 (CEST)
- >Odkaz na DoS je již v šabloně, která ho oznamuje na samotné stránce (…)
To je praktická ukázka toho, jak kašlete na lidi: „ať si tu diskuzi najdou, kde chtějí“. Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
- >Wikipedie má k dispozici LaTeX, takže není důvod se limitovat pouze na tučné písmo. (…)
- Ve slovenském překladu knihy „MAC LANE, Saunders, 1973. Algebra“ uvedené v Referencích se jako zkratka pro „Kategorii množin“ používá jen S, a i zkratky pro jiné kategorie jsou vytištěny polotučně (např. strana 577: Grp, Rng, ModR). Řekl bych, že použití celého Set je konzistentnější a lépe rozpoznatelné. Jaké jsou zbývající problémy s VAS? Co se týče zdrojování, je pravda, že Vy ve svých článcích zdrojujete velmi dobře (nebo si pro překlad vybíráte velmi dobře ozdrojované články?). Bohužel původní článek v angličtině je ozdrojovaný naprosto bídně a já moc literatury k tomuto tématu nemám, abych to doplnil/opravil. Co takhle strčit všechny Vaše výhrady do původního anglického článku? Faktická přesnost je zpochybněna stylem „Já osobně se za odborníka v matematice nepovažuju, jako student pouze vypíchnu takové zmatečné fráze“ – část výtek je neopodstatněná (viz výše), zbytek jsem již opravil. Jazyková korektura – co vím, že bylo špatně, jsem opravil, a korekturu by měl dělat někdo jiný (jsem zvědav kdy to bude). Články o teorii kategorií se asi těžko vyhnou použití spousty odborných výrazů. Do diskuse k článku lze asi strčit odkaz na stránku s touto diskusí, ať se sem dá dostat na jedno kliknutí. Kolarp (diskuse) 18. 9. 2024, 23:50 (CEST)
- Co jsem se díval, literatura ho píše klasicky. Nevidím důvod ho psát jinými fonty. Údržbové šablony jsem do článku vložil já dle návrhů výše a poznámku o červených odkazech jste si mohl odpustit vzhledem ke shrnutí i parametru šablon, které na diskusi odkazují. Můžeme samozřejmě vést diskusi o tom a samém na více různých místech, ale věřím, že pokud jste si přečetl nějaké body, které jsem psal výše, a zároveň komentář k šablonám, umíte odvodit, co jimi myslím. --Vít Karásek (diskuse) 18. 9. 2024, 21:27 (CEST)
- @Kolarp: S ohledem na VAS si rozumíme (možná by i stálo za to využít LaTeX), s ověřitelností vesměs taky. Jen bych dodal, že i když je článek překladem cizojazyčné verze Wikipedie, musí mít na cswiki přijatelné zdroje a splňovat ostatní místní pravidla. Bez nich taky totiž můžeme dojít do fáze, ve které dnes jsme s tímto článkem. Co se týče mazání obsahu, je to jedno z řešení; kdybychom nic nemazali, máme tu z Wikipedie skladiště informací s neznámými zdroji, které možná někdo někdy využije (a nebo taky ne a z Wikipedie se stane pastebin). Co se pravidel týče, každý přispěvatel by si měl přečíst základní pravidla a rámeček V kostce na O přesně takového mazání obsahu popisuje. Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že všechno všichni čtou. Co se týče časového limitu, i když diskuse skončí smazáním, rád článek obnovím do uživatelského prostoru pro dopracování (kde čas problémem nebude). --Vít Karásek (diskuse) 18. 9. 2024, 14:48 (CEST)
- Ještě poznámka k české terminologii: v článku je řada červených odkazů na ne zcela běžné české pojmy, které tu zatím svůj článek nemají. Asi není úplně jasné, jestli se takový pojem v češtině opravdu už používá (pak by možná neškodil odkaz na příslušnou publikaci), nebo jde pouze o návrh českého pojmu překladem z angličtiny (pak jsme možná trochu na hranici vlastního výzkumu). Mně známí čeští algebraici (z těch starších třeba Aleš Pultr, Jaroslav Nešetřil, Tomáš Kepka) sice často publikovali v angličtině, ale zcela jistě přednášeli/přednášejí česky a k jejich předmětům existují česká skripta – do těch bych případným upravovatelům článku doporučoval nahlédnout nejdřív :) --Xyzabec (diskuse) 20. 9. 2024, 15:37 (CEST)
- Už se děje (viz přidaný odkaz na studijní text od Jana Starého. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 09:11 (CEST)
- Jasně, nesmím ani v existujícím termínu z podstatného jména odvodit přídavné (viz výše zmíněný potenční objekt) a vůbec: Když chci něco napsat, tak ať si koupím skripta a převyprávím je vlastními slovy… Kolarp (diskuse) 21. 9. 2024, 00:48 (CEST)
Do této diskuse se již zapojovat nebudu. Dokážu pochopit dezinterpretaci toho, co píšu, občas i záměrnou, ale nesnesu vymýšlení nepravdivých informací a bezpředmětné slovní útoky. Snaha o vysvětlení a poučení z mé strany byla, jak s ní dotyčný naloží, je věc jeho. --Vít Karásek (diskuse) 21. 9. 2024, 02:09 (CEST)
- Zachoval jste se agresivně a teď se divíte, že vám to oplácím. Jistě máte hodně práce, ale krátká poznámka, co myslíte tím „Stránka nesplňující kritéria VAS a O“ by mi ušetřila spoustu času. Ale je zřejmé, že pro vás má cenu jen váš čas. Kdybyste doplnil seznam nepravdivých informací, které jsem si vymyslel, tak se poučím pro příště. Kolarp (diskuse) 23. 9. 2024, 09:36 (CEST)
- Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
- Diskusi otevřel(a)
- PetrVod (diskuse) 6. 10. 2024, 17:54 (CEST)
- Uzavření diskuse
- standardní: týden po zahájení
Doporučená řešení
[editovat | editovat zdroj]- Smazat – dlouhodobě neozdrojovaný pahýl. Samotné heslo je jen fragmentem z nějakých sci-fi povídek. Na anglické interwiki je to propojené do hesla, které se vztahuje k celku dané scifi série Pierson's Puppeteers. V současné podobě se mi heslo zdá nedostatečné s tím, že samostatné neobstojí. Dovedl bych si představit jeho začlenění do hesla Piersonovi Loutkaři --PetrVod (diskuse) 6. 10. 2024, 17:54 (CEST)
- Smazat – naprosto neencyklopedický text, v rámci žánru encyklopedického hesla špatně postavený: míšení fikce a reality s tím, že k okolnostem díla není uvedeno vůbec nic. Odstranění je jediné rozumné řešení. Krabiczka (diskuse) 6. 10. 2024, 21:40 (CEST)
- Smazat – úvod, který pouze shrnuje dějiny nějaké fiktivní společnosti, není dodán ani úvod, který by ujasnil, že jde o fikci. Článek se mi zdá jako subpahýl. Samikhorak (diskuse) 8. 10. 2024, 16:37 (CEST)
Komentáře
[editovat | editovat zdroj]- Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
- Diskusi otevřel(a)
- Xyzabec (diskuse) 6. 10. 2024, 18:28 (CEST)
- Uzavření diskuse
- standardní: týden po zahájení
Doporučená řešení
[editovat | editovat zdroj]- Smazat – dlouhodobě neency článek bez zdrojů, žádné interwiki, působí dojmem vlastního výzkumu. Vzhledem k občasné navštěvovanosti (denní průměr 4) mi připadá v této podobě spíše škodlivý; úprava někým znalým problematiky by samozřejmě byla vítána. --Xyzabec (diskuse) 6. 10. 2024, 18:28 (CEST)
- Smazat – encyklopedicky naprosto nevyhovující, téma pojednáno neodborně, velmi nedostatečně a zcela bez odborné literatury. Od roku 2007 nebyl proveden žádný významnější pokus o úpravu či zásadnější doplnění, kompletní přepracování se zásadním rozšířením tedy zjevně není moc pravděpodobné. Krabiczka (diskuse) 6. 10. 2024, 21:38 (CEST)
- Smazat, nebo ponechat po úpravě – článek se mi zdá na vložení šablony urgentně ověřit, navíc má neencyklopedický text. Pokud to však upraví někdo, kdo se v tom vyzná, mohl by to být dobrý článek. Samikhorak (diskuse) 8. 10. 2024, 16:40 (CEST)
- Článek z roku 2006, jehož autorka byla naposled aktivní v roce 2007, už opravdu v roce 2024 není vhodný na urgentní šablonu. --Xyzabec (diskuse) 8. 10. 2024, 20:12 (CEST)
Komentáře
[editovat | editovat zdroj]- Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
- Diskusi otevřel(a)
- OJJ, Diskuse 7. 10. 2024, 04:53 (CEST)
- Uzavření diskuse
- standardní: týden po zahájení
Doporučená řešení
[editovat | editovat zdroj]- Smazat – zdrojováno pouze refresher.cz, článek obecně v nedobrém stavu i po formální stránce vzhledu a stylu. Je to nějaký uniklý pohrobek patroly z loňského roku. --OJJ, Diskuse 7. 10. 2024, 04:53 (CEST)
- Smazat – velmi neency text, významnost nijak nedoložena. --Xyzabec (diskuse) 7. 10. 2024, 13:03 (CEST)
- Smazat – textu chybí základní aspekty necyklopedického textu, fakticky je zdrojován jen jediným zdrojem. Krabiczka (diskuse) 7. 10. 2024, 18:39 (CEST)
- Smazat – souhlas s výše uvedeným. --PetrVod (diskuse) 8. 10. 2024, 08:20 (CEST)