Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Dostál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archiv
Archiv:

Archiv01
Archiv02
Archiv03
Archiv04
Archiv05
Archiv06
Archiv07
Archiv08
Archiv09

Od prof. Vyskočil F.[editovat zdroj]

Pane Dostále, proč jste mi změnil a věcně zeštíhlel moje hesla na anglické i české wikipedii a pak dokonce napsal, že česká verze je překladem z (Vaší) anglické???? Např, nejcennější údaje o kvalitě vědecké práce jsou v počtu citací a tzv. h-indexu, který mám 36 a jsem na to hrdý. A kde to je ? v h....i. Stejně i práce s mládeží a mezinárodní spolupráce. A cenu předsedkyně Akademie za vědu a popularizaci 218 atd.atd. - "kdo to má"? Mohl bych Vás požádat o spolupráci s reinstalací původních rozšířených verzí, jak české, tak anglické a pomoc při přidání odpovídajících odkazů, na čemž jsem připraven radostně spolupracovat? Také zachmuřená fotka se mi nelíbí. Odkud berete právo a moc měnit a upravovat svévolně životopisy stále živých osob? Pomozte nám, co to neumíme to ozdrojovat a poukázat na to, co je , aniž je kontaktujete, co je a co není důležité?. A Vaše přirovnání k politikům mě uráží. Pojďme spolupracovat na selektivně škrtat.

Prof.RNDr.František Vyskočil, DrSc., prof. h. c. Česká učená společnost čestný člen Akademie věd ČR člen The Physiological Society, London, Cambridge Fyziologický ústav AVČR Přírodovědecká fakulta UK Praha vyskocil@biomed.cas.cz kinacka@seznam.cz

605987674

Vážený pane profesore, děkuji vám za zprávu, prosím nehledejte v tom nic osobního – podobně my wikipedisté často upravujeme desítky zdejších článků o významných lidech. Nerozumím "přirovnání k politikům", jedná se pravděpodobně o nějaké nedorozumění. Doporučuji vám stránky Wikipedie:Autobiografie (doporučení o tom, že není vhodné psát si vlastní články), Wikipedie:Co Wikipedie není a Wikipedie:Věrohodné zdroje. Dle pravidel Wikipedie se skutečně nedoporučuje, aby subjekt článku zasahoval faktograficky do textu, protože to přináší problémy. Článek mi v této podobě připadá korektní; samozřejmě mohl by být delší, ale to se jím bude muset zabývat někdo z kolegů podrobněji. Práce je ovšem na Wikipedii jako na kostele a nejsme za ni placeni. Za vaši nabídku pomoci děkujeme a jistě můžete zdroje, které považuje za vhodné k rozšíření článku o vaší osobě, uvést na stránce Diskuse:František Vyskočil, kde se jimi já nebo kolegové mohou zabývat. --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 8. 2019, 13:00 (CEST)

Infoboxy k výtvarným dílům[editovat zdroj]

Nevím kdo si tuto českou hloupost vymyslel, ale v případě článků k výtvarným dílům, zejména křídlovým oltářům jako je např. Křídlový Oltář Panny Marie ze Seebergu zcela maří vynaloženou práci. Na miniaturním obrázku v infoboxu nelze nalézt detaily popsané v textu. V jiných jazykových verzích Wikipedie nic podobného neexistuje a je naopak snahou zobrazit obrázek širší, jako např zde [1] nebo zde[2]. Žádám, abys už nic dalšího do infoboxů nevkládal. Práce na tvorbě hesel zabere poměrně hodně práce a snaha vše ukládat do wikidat tuto práci zcela znehodnocuje.--NoJin (diskuse) 25. 8. 2019, 22:57 (CEST)

Ahoj, to mě překvapuje - infoboxy jsou standard nejen v české Wikipedii. Chceš-li vyvolat diskuzi o (ne)užívání infoboxu {{infobox - socha}} v nějaké podskupině hesel, vhodným místem bude asi stránka Wikipedie:Pod lípou (návrhy). "Do Wikidat" jsem tedy v případě článku Křídlový Oltář Panny Marie ze Seebergu nic neukládal, to ovšem neznamená, že v budoucnu Wikidata nenabídnou zajímavá data. --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 8. 2019, 08:21 (CEST)
Ahoj, ten infobox je především vadný, chybí v něm parametr velikost obrázku, který je běžnou součástí jiných infoboxů. Standardní šířka infoboxu tolik nevadí u vysokých a štíhlých soch (Madona z Jihlavy), i když to také není ideální, ale pro rozměrný oltář je takový infobox vyloženě nevhodný. Nešlo by ukládat do wikidat jinou verzi obrázku? Nebo je to tak, že se infobox vytvoří automaticky s uložením na wikidata? Nebudu zabíhat do podrobností, posílám zprávu mailem.--NoJin (diskuse) 27. 8. 2019, 12:24 (CEST)
Wikidata s infoboxem moc nesouvisí, konkrétně v článku Křídlový Oltář Panny Marie ze Seebergu se ani obrázek z Wikidat nepoužívá (je vložen lokálně na Wikipedii). Jak se můžeš přesvědčit, funguje tam již nastavení šířky obrázku. Jedna chyba, která se dá snadno opravit, není důvodem k zavržení celého infoboxu.--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 8. 2019, 12:35 (CEST)

Veřejná knihovna v Chebu[editovat zdroj]

Souhlasím s Vaším návrhem a prosím také o proklik na knihovnu z hesla Cheb Mekch (diskuse) 2. 9. 2019, 10:41 (CEST)

@Mekch Dobře, hotovo, díky --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 9. 2019, 11:03 (CEST)

Gryll z Gryllova[editovat zdroj]

Zdravím a díky za vytváření položek na Wikidatech. Všiml jsem si, že jste založil i stejnojmenného syna, bylo by možné udělat ještě jednu položku pro dalšího významného syna? Matěj Gryll z Gryllova (1551 Rakovník – 1611 Žatec; uváděn také pod jménem Matyáš Gryll z Gryllova). Určitě někdo časem založí článek na Wikipedii. --Vlout (diskuse) 2. 9. 2019, 19:46 (CEST)

@Vlout: Také zdravím, není zač, Matěje jsem tedy doplnil: d:Q67027142 --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 9. 2019, 21:51 (CEST)

Zdravím. Myslím, že by někdy mohl vzniknout článek o ještě jednom synovi: Pavel Gryll z Gryllova (16. ledna 1573 Rakovník – 13. září 1595 Rakovník), takže by se myslím mohla i pro něj udělat položka.
V poslední době jsem taky založil ještě několik podobných článků (Mikuláš Pelargus, Matěj Duras, Rudolf Puchold, František Nachtigal, František Nonfried, Jiří Vopršal a Otakar Pihrt), pro které by byly také nutné položky. Ale to je jen předběžná poznámka, kdybyste na to měl později čas, mám v plánu ještě dva další :-) --Vlout (diskuse) 8. 9. 2019, 13:32 (CEST)

@Vlout: Když tam bude nějaký infobox, tak mi ten článek neuteče a položky udělám dodatečně :) (nechávám si pravidelně udělat výpis článků s infoboxem a bez položky a doplňuji je) --Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 9. 2019, 13:47 (CEST)

datum narození - Robbert Duval[editovat zdroj]

Dobrý den, už jsem se lekla, že jsem se přepsala. Ale máte pravdu, jiné zdroje uvádějí jiné datum. No, v každém případě se dožil hezkého věku. Mám to nějak do článku doplnit? Třeba formou poznámky? Jak jste na to vůbec přišel? Kdoví, jestli jde vůbec o jednu a tutéž osobu, protože je Robbert Duval a také Robbert Du Val, oba malíři, atd. Takže jsem to kontrolovala podle personálních údajů, ale je možné, že chybka je už u zdroje. --Vlkos1681 (diskuse) 3. 9. 2019, 17:01 (CEST)

@Vlkos1681 Spíš mi řekněte, proč máme nyní dva články - Robbert Duval a Robbert Duval (malíř) - není to to samé? Založila jste oba... --Vojtěch Dostál (diskuse) 3. 9. 2019, 17:17 (CEST)
Ne, můj článek je ten s odkazy. Proč jsem článek Robbert Duval nenašla, to opravdu nevím. Dívala jsem se i do článku Bentvueghels, tam je právě psán jinak, ale samozřejmě jsem obě verze jména zadala do vyhledávače. Našla se asi tři jména, pokud si vzpomínám ale žádný malíř. Vysvětlení pro to nemám. Tak to prosím opravte, není totiž ani možné, že bych omylem uložila rozpracovanou verzi. Vypadala by jinak. No, asi se chybička vloudila, tedy moje chyba, ale štve mně, že nevím jak k tomu došlo a tedy čeho se příště vyvarovat. --Vlkos1681 (diskuse) 3. 9. 2019, 17:52 (CEST)
Mezitím již to někdo udělal, takže sloučeno. Nic si z toho nedělejte, to se stává naprosto běžně. Ať se daří, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 9. 2019, 10:18 (CEST)

Editaton Prachatice 2 - 30. 10. - 3. 11. 2019[editovat zdroj]

Zdravím Vás, děkujeme za podporu a chceme Vás pozvat alespoň k distanční účasti k nějakému přírodovědnému tématu nebo na Wikidata. Ještě jednou díky a zdraví--Elektracentrum (diskuse) 19. 9. 2019, 13:23 (CEST)

Growth team updates #10[editovat zdroj]

2. 10. 2019, 20:49 (CEST)

A/B testování panelu Potřebuji pomoc je u konce[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth dokončil analýzu panelu Potřebuji pomoc, a došel k závěru, že panel Potřebuji pomoc nemá žádný efekt na udržení nováčka, ať už pozitivní, nebo negativní. Stručná zpráva o výsledcích experimentu je k dispozici na MediaWiki.org, podrobná zpráva bude publikována v nejbližší době. I přes tento výsledek, který je pro nás zklamáním, bude i nadále panel Potřebuji pomoc součástí zážitku nováčka, který tým Growth buduje.

Z důvodu popsaného výše se tým Growth rozhodl věnovat svou pozornost Domovské stránce a Editačním tipům. Připomínky k těmto projektům můžete psát na tuto diskusní stránku. Také si můžete prohlédnout grafický návrh Editačních tipů, a sdělit mi připomínky k němu prostřednictvím této diskusní stránky.

V případě jakýhkoliv dotazů o projektu se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2019, 18:59 (CEST)

Vážený kolego, vzhledem k Vaší přízni oběma prachatickým Editatonům Vám zasílám pozvánku na Editaton Volary, který proběhne 6. - 8. březne 2020. Naváže na předchozí Editatony v sousedních Prachaticích v březnu a listopadu 2019. Hlavním partnerem bude Město Volary a jeho Kulturně informační centrum. Starosta Volar byl požádán o záštitu nad akcí a svolení k použití městské symboliky na dokumentech Editatonu. Odborným partnerem bude opět Prachatické muzeum, které bude digitalizovat dokumenty ke Zlaté stezce vedoucí přes Volary a bude vytvořen samostatný článek o Zlaté stezce - úsek Prachatice - státní hranice (tedy jako PrachaticeMuzeum - GLAM). Cílem bude napsat cca 20 nových článků k objektům (zejména památkám a přírodním pozoruhodnostem) ve Volarech a nejbližším okolí a dovést stávající článek Volary do úrovně nejlepšího článku. O účast budou požádáni wikipedisté z Bavorska, Rakouska a Slovenska a vedení tamních Wikimedií bude požádáno o finanční podporu. Zde bude cílem vytvořit nové německé články, případně překlady stávajících a nově vytvořených českých a německých. Fotografování se zaměří na podrobnou dokumentaci objektů, zejména úseku lehkého opevnění vz. 37 č. 195 Volary analogicky jako Úsek H-33 lehkého opevnění vz. 37 a Úsek H-42 lehkého opevnění vz. 37, průběhu státní hranice, průběhu železné opony u Volar, železnice a významných přírodních památek (Vltava, Soumarský most apod.) a vytvoření nových kategorií COMMONS. Náměty pro články budou zčásti převzaty z již zpracovaného návrhu na články pro Editaton Prachatice 2. Do setkání budou zapojeni senioři a mládež, které se podařilo oslovit v rámci obou Prachatických Editatonů. Na akci budou pozváni wikipedisté z Českých Budějovic a další Wikipedisté, kteří se již podíleli na tvorbě článků a fotografování Volar a okolí. Díky za prostudování a náměty a věřím, že se do přípravy a realizace Editatonu Volary zapojíte. Díky a pěkný večer.--Elektracentrum (diskuse) 11. 10. 2019, 21:45 (CEST)

Busta vs poprsí[editovat zdroj]

Díky za opravu překlepů a nedoladěných formulací u té busty, už jsem usínal a nepřečetl si to pořádně po sobě. Jinak poprsí je synonymum busty, viz třeba [ukázky na wikisource, takže tuhle úpravu moc nechápu. --Adam Hauner (diskuse) 25. 10. 2019, 10:49 (CEST)

@Adam Hauner Vidíš, a já zrovna poprsí považoval za nejvýznamnější chybu, co jsem tam opravoval, zbytek mi přišel jako drobnost. Není to nějaký archaismus? V životě jsem to neslyšel, vždy jsem v tomto smyslu slyšel jen výraz "busta". --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 10. 2019, 11:11 (CEST)
V sochařství se zrovna moc nepohybuji, takže nevím, do jaké míry je to zastaralé. Je docela možné, že slovo poprsí může být používáno pro zdůraznění přítomnosti ramen a hrudi oproti jiným bustám majícím pod krkem zanedbatelný kousek. Ale to spekuluji. V článku jsem tohle slovo použil jednou, aby nepřišel o synonyma, která by někdo mohl hledat. --Adam Hauner (diskuse) 25. 10. 2019, 11:18 (CEST)

Článek - Karel Huněk[editovat zdroj]

Vážený pane Dostále, reaguji na Vaší připomínku k mnou vytvořeném článku Karel Huněk, ke kterému jste mi uvedl, že nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo? Je to můj první článek na Wikipedii. Mohl byste být prosím více konkrétní, co se Vám na vzhledu, stylu či jazyku v článku nezamlouvá? Děkuji moc za spolupráci. S pozdravem, Kulichbiker (diskuse) 25. 10. 2019, 14:36 (CEST)

Dobrý den, děkuji za vaši zprávu. Článek je určitě o zajímavé osobnosti, ale psaný nevhodným stylem. Za nevhodné považuji například tyto věty:
  • (...) držitel českého rekordu v kategorii národní hrdost, galerie superlativů a prvenství.
  • (...) počínaje tekutým, po ocel v podobě Faradayovy klece, lokomotivy (kterou ovládl), automobilu, který postavil k obrazu svému, až po umělecké zpracování kovu - volba byla jednoznačná
  • Tato setkávání a vize vytvořit největší sochu na světě, nemilosrdně zhatilo úmrtí vynikajícího sochaře.
  • celá sekce o Společnosti za pozitivní přístup k životu a aktivní odpor k blbosti - neencyklopedický styl

Je potřeba se vyhnout výrazům jako "měl tu čest", "nádherného", "vzácní hosté" - to vše jsou subjektivní výrazy, které do Wikipedie nepatří.

Kromě toho je celý článek neozdrojovaný. V části "Obnova a založení tradic" chybí jakákoliv reference... více také na Wikipedie:Ověřitelnost a Wikipedie:Co Wikipedie není --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 10. 2019, 14:47 (CEST)

Máte pravdu, že některá větná spojení jsou příliš dlouhá, pokusíme se je upravit, ale poraďte mi tedy, co mám o Karlu Huňkovi napsat jiného, když je skutečně držitelem českého rekordu v kategorii Národní hrdost, galerie superlativů a prvenství (viz scan z knihy Kniha rekordů 6)?
Co je prosím na šesti věcných větách, popisujících onu společnost a citující její stanovy neencyklopedického?
Kdyby neměla Wiki obsahovat výraz typu "měl tu čest", nebyla by tam asi polovina článků (například: Martin Skala, Basketbal na letních olympijských hrách a další).
Jak jinak pojmenovat hosty než "vzácní", když se jedná například o prof. Zuzanu Růžičkovou, národní umělkyni, držitelku státního vyzamenání Medaile za zásluhy II. stupně, hudebníky Pražské filharmonie a další, jejichž vzácnost je nezpochybnitelná.
Za dost ověřitelné pro sekci Obnova a založení tradic jsem považoval externí odkazy, zdroje na publikované články a samotné odkazy v této sekci na popis a dokumentaci na stránkách Muzea České Kanady Galerie osobností.
Chápu, že jako administrátoři se snažíte udržet co nejvyšší kvalitu článků v této otevřené encyklopedii a budeme se snažit společně na článku zapracovat, aby mu nehrozilo za týden smazání. Kdybyste měl zájem Karla Huňka poznat osobně, přijměte na sobotu, 2.11.2019 pozvání do Muzea T.G. Masaryka v Lánech, kde proběhne již tradičnní setkání Pátečníků se zajímavým programem. --Kulichbiker (diskuse) 29. 10. 2019, 20:08 (CET)