Mazací hlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: mazací hlavu, což je technická součásta, viz článek hlava (záznamová technika) .
Mazací hlava
Filmový plakát originální verze s titulní postavou Henrym Spencerem
Filmový plakát originální verze s titulní postavou Henrym Spencerem
Základní informace
Původní názevEraserhead
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka89 minut
Žánrsurrealistický / horor
NámětDavid Lynch
RežieDavid Lynch
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJack Nance
Charlotte Stewartová
Allen Joseph
Jeanne Batesová
ProdukceDavid Lynch
HudbaDavid Lynch
Fats Waller
Peter Ivers
KameraFrederick Elmes
Herbert Cardwell
StřihDavid Lynch
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 19. března 1977
Produkční společnostAmerican Film Institute
DistribuceLibra Films International
Tržby7 000 000 USD
Mazací hlava na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mazací hlava (anglicky Eraserhead) je černobílý surrealistický horor, který napsal a režíroval David Lynch, dokončil ho v roce 1977.

V roce 1971 se Lynch přestěhoval do Los Angeles, aby získal titul MFA (Masters of Fine Arts) na American Film Institute (AFI). Na konzervatoři Lynch začal pracoval na svém prvním celovečerním filmu Mazací hlava s podporou grantu 10 000 dolarů od AFI. Grant nestačil na dokončení filmu, a proto na něm Lynch pracoval přerušovaně další roky až do jeho dokončení v roce 1977. Používal při tom peníze od přátel, rodiny, přítele z dětství Jacka Fiska – manžela herečky Sissy Spacek, a z příležitostných výdělků.

Film Mazací hlava přitahoval a vyváděl z míry mnohé kritiky a diváky, ale stal se kultovním filmem [1]. V roce 2004 byl film Knihovnou kongresu Spojených států označen jako „kulturně, historicky a esteticky významný“ a byl zařazen do Národního filmového registru (National Film Registry).

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Film sleduje krátký časový úsek života Henry Spencera (Jack Nance), nezaměstnaného tiskaře. Henry objeví, že přítelkyně, Mary X (Charlotte Stewart), která žije s rodiči, porodila bizarně deformované dítě. Ožení se s ní a po krátkém vzkypělém soužití Mary odchází. Henry zůstává sám a stará se o dítě. Prožívá různé bizarní situace včetně vize ženy v jeho radiátoru tančící a dupající na malá stvoření podobající se červům, schůzku s ženou bydlící naproti, či sen, ve kterém se Henryho hlava stane koncem tužek, určeným ke gumování.

Vývoj produkce filmu[editovat | editovat zdroj]

Mazací hlava vychází ze scénáře nerealizovaného Lynchova snímku Gardenback s motivem cizoložství, který Lynch napsal během prvního roku v American Film Institute (AFI).[2] Scénář pro Mazací hlavu měl jen 21 stránek. Protože zápletka filmu byla neobvyklá a Lynch měl minimální režisérské zkušenosti, žádné filmové studio nechtělo projekt zaštítit. Lynch pak vyhrál grant AFI a nafilmoval většinu filmu v Greystone Mansion v Beverly Hills, která byla jeho centrálou.[3]

Postavy filmu[editovat | editovat zdroj]

 • Henry Spencer (Jack Nance) je v současnosti nezaměstnaný a žije sám v malém bytě. Jeho jediným zdrojem zábavy je gramofon a má zálibu ve rostlinách a červech. Henry je zamlklý, pokud promluví, používá krátké, emocemi nabité výlevy.
 • Mary X (Charlotte Stewart) je Henryho přítelkyně, ačkoliv ze začátku v příběhu nevystupuje. Žije s rodiči a katatonickou babičkou, po návštěvě Henryho u jejich rodičů se za něho vdá a krátký čas žije s ním. S dítětem se nesmíří a vrací se k rodičům.
 • Pan a paní X. Mr. X (Allen Joseph) and Mrs. X (Jeanne Bates) jsou rodiče Mary. Mr. X je potrubář, který se hlasitě chlubí Henrymu svou instalatérskou činností a je zřejmé, že ho příliš nezajímá emocionálně vypjatá situace kolem podivného těhotenství a porodu Mary. Mrs. X, však při návštěvě dává Henrymu emocionálně vypjatým chování najevo,že je za dítě zodpovědný.
 • Krásná dívka odnaproti. The Beautiful Girl Across the Hall (Judith Anna Roberts) žije v bytě naproti Henrymu a na začátku příběhu mu doručí telefonický vzkaz, kterým je Henry pozván na oběd k Mary do rodiny.Je objektem touhy Henryho.
 • Žena z radiátoru. The Lady in the Radiator (Laurel Near) se v několika vizích Henrymu zjeví. Má silně nafouknuté tváře, zpívá píseň a tančí na kostkovaném jevišti. V jedné taneční kreaci dupe po malých, červům podobných stvořeních, shora dopadajících na jeviště, kde tancuje.
 • Muž na planetě. The Man in the Planet (Jack Fisk) na začátku filmu manipuluje mechanickým soustrojím, zatímco pozoruje Henryho skrze okno. Znovu se objevuje v průběhu a na konci filmu, když Henry zabije dítě.

Reakce režisérů[editovat | editovat zdroj]

Komentáře Davida Lynche[editovat | editovat zdroj]

Lynch řekl, že protagonista jeho filmu "...žije pod vlivem událostí, které pro mne existovaly ve Filadelfii. Byl to pocit čisté hrůzy všude, kam jsem přišel. Nemohl jsem žít v jakékoliv části Filadelfie a tak hrůza byla můj obecný pocit. Nenáviděl jsem ji. A také jsem ji miloval".[6]

Lynch také napsal krátké pojednání o filmu v roce 2006 v knize Catching the Big Fish. V knize píše: „Mazací hlava je můj nejduchovnější film. Když to lidem vysvětluju, nikdo to nechápe. Přesto je to tak. Mazací hlava měla zajímavý vývoj, vlastně jsem si dlouho nevěděl rady, jak to celé uchopit. Hledal jsem klíč, který by význam jednotlivých záběrů nějak zpřístupnil. Samozřejmě, že mi spousta věcí bylo jasných, ale nějak jsem nevěděl, jak je poskládat dohromady. To byl problém. Takže jsem si vzal bibli a začal číst. A jednoho dne jsem se dostal k jedné větě, bibli zavřel a věděl jsem, že je to ono. Najednou jsem to celé viděl pohromadě, má vize se naplnila na sto procent. Myslím, že už asi nikdy neprozradím, co to bylo za větu.“[7]

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Charles Bukowski viděl film v začínající kabelové televizi a vyjádřil se: „Máme kabelovou televizi a první film, který jsem viděl, byla Mazací hlava.“ Řekl jsem: „Co to je?“ Nemohl jsem pochopit, co to je, ale bylo to tak silné. Řekl jsem: „Kabelová televize nám otevřela nový svět. Budeme sedět před takovými věcmi po staletí a čekat, co bude příště? A když se začalo s Mazací hlavou, budeme sedět a klikat spínačem. Dál nic.“[8]

Rockové skupiny si podle filmu dávali své názvy:

 • Londýnská punk rocková skupina Erazerhead
 • Americká skupina Eraserhead z Kalifornie
 • The Eraserheads, rocková skupina z Filipín [9].
 • SkupinaHenry Spencer si dala jméno podle hlavní postavy filmu.
 • Skupina Apartment 26 si dala jméno podle Henryho adresy bytu, vydala sample z písně The Lady in the Radiator's "In Heaven"
 • Londýnská indie rock skupina Henry's Final Dream přijala jméno podle filmu.
 • "In Heaven", píseň, kterou zpívala Žena z radiátoru, byla zpracována jako coververze umělci: Bauhaus, Devo, Norma Loy, WC3 (à trois dans les WC), Haus Arafna, Miranda Sex Garden, Annie Christian, John Hasbrouck, Pankow, Pixies, The Sherrysa-Whore, Desolation Yes, Bang Gang, Helios, Donny Who Loved Bowling, Forgotten Sunrise and Tuxedomoon.
 • Modest Mouse si vypůjčil melodii z písně "In Heaven" pro píseň "Workin' on Leavin' the Livin'".
 • Aanarcho-punková skupina Rubella Ballet použila melodii pro píseň "Slant and Slide".
 • Skotská skupina Win! připravila cover verzi Lady in the Radiator's song na B-stranu singlu z roku 1986"You've Got the Power".
 • Skupina Dead Kennedys odkazuje na film v písni "Too Drunk to Fuck" v rýmu 'You ball like the baby in Eraserhead'.
 • Košile s motivem filmu Mazací hlava byly k dispozici u skupin nahrávajících pod vydavatelstvím Alternative Tentacles.

Dokument o filmu[editovat | editovat zdroj]

Mazací hlava se spolu s pěti jinými nízkonákladovými filmy ze 60. a 70. let stala součástí dokumentu, který natočil Stuart Samuels Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream.[10] David Lynch zde má interview.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eraserhead na anglické Wikipedii.

 1. Peary, Danny. Cult Movies, Delta Books, 1981. ISBN 0-517-20185-2
 2. ^ "The City of Absurdity: David Lynch's Eraserhead". https://web.archive.org/web/20091020145303/http://geocities.com/Hollywood/2093/ehabout.html.
 3. http://www.nytimes.com/1990/01/14/magazine/a-dark-lens-on-america.html?sec=&spon=&pagewanted=print The New York Times. 1990-01-14
 4. Ciment, Michel. Kubrick: The Definitive Edition. Faber & Faber, 2003. ISBN 0-571-21108-9
 5. www.davidlynch.de [online]. [cit. 2009-12-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-18. 
 6. A Fish in the Percolator. Philadelphia Weekly. 2001-03-14. http://www.philadelphiaweekly.com/articles/2740 Archivováno 22. 12. 2008 na Wayback Machine..
 7. Lynch, David (2006). Catching the Big Fish. New York: Jeremy P. Tarcher/Penguin Group. ISBN 1-58542-540-0.
 8. http://www.artdamage.com/buk/ginsoaked.htm
 9. Archivovaná kopie. home.pacbell.net [online]. [cit. 2009-12-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-14. 
 10. http://78.24.9.30/film/210722-midnight-movies-from-the-margin-to-the-mainstream/?text=17594[nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]