Krátký film

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Krátký film, též krátkometrážní film, je označení pro filmové snímky určené pro kina, které nejsou klasifikovány jako celovečerní. Ačkoli to z definice přímo nevyplývá, povětšinou mají i kratší stopáž než celovečerní filmy. Někdy je krátký film délkou ovšem definován, například americká Akademie filmového umění a věd definuje krátký film jako takový, který není delší než 40 minut.

V počátcích filmu prakticky všechny vyráběné spadaly do této kategorie, ovšem neoznačovaly se tak, teprve vznik celovečerního filmu dal vzejít potřebě tyto dvě kategorie od sebe odlišovat, přičemž rozlišení bylo dáno počtem kotoučů, na který se film při promítání vešel: krátký film se vešel na dva kotouče 35milimetrového filmu, celovečerní byl na více než dvou kotoučích. V současnosti se na krátké filmy specializují zejména nezávislí filmaři s nízkými rozpočty a uplatňují je na umělecky orientovaných festivalech, v kinech už běží málokdy. Pro televizní či internetové produkce se označení krátký film nepoužívá.

Krátký film může být hraný i animovaný, v Československu vznikly po druhé světové válce k natáčení těchto snímků specializované podniky, které měly určení přímo v názvu, Krátký film Praha a Krátký film Gottwaldov. Zvláště výrobě animovaných krátkých filmů se ale věnovala i jiná studia, například Bratři v triku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Short film na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]