Rabbits

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rabbits
Původní názevRabbits
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka50 minut
Žánrexperimentální / mysteriózní
NámětDavid Lynch
RežieDavid Lynch
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleScott Coffey – Jack
Laura Harringová – Jane
Naomi Wattsová – Suzie
Rebekah Del Rio – Jane
ProdukceDavid Lynch
HudbaAngelo Badalamenti
KameraDavid Lynch
Výroba a distribuce
Premiéra2002
Rabbits na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabbits (česky Králíci) je série krátkometrážních video filmů natočená v roce 2002 americkým režisérem Davidem Lynchem. Děj zobrazuje tři lidské králíky v jedné místnosti, které ztvárnili herci Scott Coffey, Laura Harringová a Naomi Wattsová. Ve třetí epizodě místo Harringové vystupuje Rebekah Del Rio.[1] Jejich nesouvisející komunikace je přerušována salvami smíchu a potlesku, které jsou charakteristické pro sitcomy. Přesto vždy zůstávají lidští králíci vážní.

Dílo bylo uvedeno sloganem: „V bezejmenném městě smáčeným nekončícím lijákem… bydlí tři králíci s děsivým tajemstvím“. Hudbu podobně jako k většině Lynchových snímků zkomponoval Angelo Badalamenti.

Rabbits původně představovaly sérii osmi krátkých epizod exkluzivně uložených na webu 'DavidLynch.com', která je již nedostupná. Následně se snímek stal součástí DVD vydaného v rámci kolekce režisérových filmů „Lime Green Set“. Mimoto došlo k využití některých scén ve filmu Inland Empire.

Charakter děje[editovat | editovat zdroj]

Celý děj, jenž se odehrává v jedné místnosti – obývacím pokoji, je snímán z pozice statické kamery bez střihu. Tři lidští králíci s maskami na hlavách a končetinách průběžně přicházejí, odcházejí a vedou konverzaci či monology. Jack je oblečen do elegantního obleku, Suzie má na sobě šaty a Jane župan.

V některých scénách se zjevují záhadné věci jakými jsou planoucí díra na stěně a dotěrný démonický hlas. Ve třech epizodách vždy jeden králík recituje neznámou poezii.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Film vznikl na zahradě Lynchova domu v Hollywood Hills, kde došlo k postavení scény. Natáčení probíhalo pouze v noci kvůli kontrole intenzity osvětlení, ovšem bylo provázeno problémy s hlukem a rušivými zvuky, které přicházely z okolí, stejně tak i podrážděnými sousedy.[2]

Dave Kehr v periodiku The New York Times uvedl, že to byl francouzský režisér Alain Resnais, který ve filmu Můj strýček z Ameriky (1980) jako první nasadil hercům velké hlodavčí hlavy.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rabbits (film) na anglické Wikipedii.

  1. an overview of David Lynch's Rabbits
  2. David Lynch, "Stories", DVD feature on Inland Empire region 1 DVD, disk 2.
  3. Restless Innovations From Alain Resnais

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]