Diskuse s wikipedistou:Jann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archívy diskuse: 2008–2009, 2010–2011, 2012, 2013–2014, 2015–2016, 2017–2018.

Nové téma přidávejte, prosím, dole.

Vyznamenání – 45 čítanek[editovat zdroj]

Ukázková stránka

Ahoj, gratuluji k dalšímu DČ Kuo-c’-ťien a jako poděkování Ti uděluji 45 čítanek v hodnotě jedné Wikikytičky. Na Sü Ťie se dostanu, jen co dokončím rozdělané recenze (Sámové, Lublaň, Plejády). S pozdravem --8. 1. 2019, 00:14 (CET), Utar (diskuse)

Děkuji. Zdraví --Jann (diskuse) 8. 1. 2019, 11:16 (CET)

Azijský měsic Wikipedie - formulář[editovat zdroj]

Dobrý den/ahoj, chtěli bychom upozornit, že do 10 ledna 2019 UTC bys/te měl/a vyplnit formulář nebo napsat e-mail uživateli Saileshpat pro získání výhry (pohlednice). Pokud nemáš/te o pohlednici zájem, do tabulky vedle Vašeho/Tvého jména či přezdívky vyplň/te šablonou {{Ne}} Pokud nevypliníš/te dotazník (či neodešlete e-mail), pohlednice nebude odeslána a výhra propadá. Pokud jsi/jste již dotazník či e-mail odeslal/a, vyplň/te na této stránce zda bys/te se zúčastnil/a i v příštím roce, pokud ne, připište prosím také krátké odůvodnění. Pokud máš/te nějaké další dotazy, napiš/te na diskusi soutěže nebo na diskusi jednoho z lokálních organizátorů (OJJ nebo Patriccck).

Hodně štěstí přeje Patriccck 8. 1. 2019, 20:08 (CET) a OJJ, Diskuse

Prapor Mingů[editovat zdroj]

Ahoj, koukám, že ten původní Prapor Mingů (Soubor:Ming Flag.png), co jsem ti dal před lety, byl smazán. Už si nepamatuji, jak přesně vypadal, ale Soubor:China Ming Dynasty Flag 1567.png, Soubor:Flag of Nauru.svg nebo Soubor:Flag of Zwalm.svg by mohly být vhodné náhrady se symbolikou dvanácti. Zwalm ji má hned dvakrát, tak třeba ten, nemáš-li nějaký jiný tip. Pokud si tedy nechceš nechat původní obrázek, samozřejmě. S pozdravem --13. 1. 2019, 23:15 (CET), Utar (diskuse)

Ahoj, vzal jsem ten obchodnický (Flag 1567). Jstli ho na commons taky smažou (protože nebyl oficiální), tak dám rudou vlajku. --Jann (diskuse) 14. 1. 2019, 23:57 (CET)

Vyznamenání – Tkalcovský stav a stojan[editovat zdroj]

Zavolejte do pěti minut a obdržíte tento praktický stojan na pahýly a rozpracované články!

Ahoj, gratuluji k dalšímu DČ Sü Ťie a jako poděkování Ti uděluji Tkalcovský stav a stojan v hodnotě jedné Wikikytičky a přeji, ať se té Tvé manufaktuře na psaní článků dál daří. Co chystáš k recenzování dál? S pozdravem --3. 2. 2019, 21:02 (CET), Utar (diskuse)

Díky za recenzi i stav, pokaždé vymyslíš něco nového :-)
Ohledně budoucnosti, dávám dohromady Wan-liho - momentálně je o polovinu delší než Ťia-ťing - a to mu ještě dvě-tři kapitoly přidám a už mi z něj odpadlo povstání Jang Jing-lunga, povstání v Ning-sia a Čang Ťü-čeng. Na puclík časem půjde Povstání An Lu-šana (po dodělání map a zamodrání), Čang Ťü-čeng zase potřebuje uhladit, zvažuji sün-fu, piráti wo-kchou v éře Ťia-ťing; váhám nad kusy jako fu-ping nebo systém stejných polí, tam by jiný pohled pomohl. Takže asi tak... --Jann (diskuse) 3. 2. 2019, 23:19 (CET)

Kozácký hetmanát – zdroje[editovat zdroj]

Dobrý den, pane kolego. Pokud Vám tolik leží na srdci, že článek Kozácký hetmanát není ozdrojovaný, je i daleko lepší způsob, než dávat požadavky na zdroje ke každé větě a údaji, konkrétně vložit na začátek článku lištu upozorňující na absenci zdrojů. To mi připadá jako daleko lepší způsob, než vkládat požadavek na zdroj i tam, kde to kód neumožňuje – konkrétně v infoboxu tam, kde jsou uvedené předcházející a nástupnické státy, nelze zdroje vkládat, kód jste v těch místech narušil a infobox tudíž vypadá takto a nezmění se to ani poté, kdyby se zdroj opatřil, není to k tomu uzpůsobené, ale kdekoli jinde to možné je. To zaprvé. A jak jsem k těm informacím přišel? Inu, anglická wikipedie + návazné články. Záporožská Sič existovala do roku 1775, tedy i po zániku Kozáckého hetmanátu, proto je tam uvedena jako nástupnický stát, totéž v anglickém článku Cossack Hetmanate, proto nevím, na co tedy potřebujete zdroj. Dále je tam jako nástupnický stát uvedena Zadunajská Sič, v článku je výslovně uvedeno, že byla založena kozáky uprchlými do dunajské delty, je to uvedeno i v anglickém článku Danubian Sich. Takže se ptám, na co jsou potřeba zdroje u tak obecných a obecně přijímaných základních pravd? A to ještě takovým způsobem, že to poškozuje funkčnost a vzhled infoboxu? --Dragovit (diskuse) 19. 2. 2019, 8:55 (CET)

Nevidím problém. Klidně umažte požadavky na zdroj z boxu, pokud požadované informace doplníte do článku, ozdrojované. Pokud zdroje nemáte, umažte sporné informace. Tak se to dělá vždycky, doložit nebo smazat.
Že jste to opsal z enwiki vím, a vím že to tak děláte běžně. Většinou to nevadí, ozvu se, když mám za to, že z enwiki opisujete její chyby anebo nesmysly.
Co se týče vaší logiky, že Záporožská a Zadunajská sič jsou nástupnické státy, protože existovaly po zániku hetmanátu, tak tato logika je mesmyslná. Není to žádná obecně uznávaná pravda - kdyby byla, není problém ji doložit zdroji.
Proč je vaše logika nesmyslná? Například protože Francie nebo Itálie taky existují i po zániku Východočeského kraje, a přesto nejsou jeho nástupnickými státy. Nejsou, protože existovaly a existují nezávisle na Východočeském kraji. Kdyby jste se laskavě obtěžoval a přečet si na enwiki nebo ruwiki příslušné články, zjistíte, že oba dotyčné útvary vznikly nezávisle a bez souvislosti se zánikem hetmanátu. Konkrétně: Za prvé založení nějakého státu nějakými kozáky neznamená, že byl nástupcem Hetmanátu, tehdy ruského regionu, nikoliv státu. Za druhé Zadunajská sič byla podle enwiki i ruwiki založena skupinou záporožských kozáků, to jest nikoli kozáky z Hetmanštiny, a tedy z Hetmanátem neměla nic společného. Ostatně ani její založení skupinou záporožských kozáků z ní nedělá nástupce Záporožské siče: když se skupina nespokojenců odstěhuje z nějakého státu (např Francie) a založí nový útvar (např Jeruzalémské království), tak nově vzniklý útvar není nástupcem starého... podobně Normandie nebyla nástupcem Norska ani Dánska.
Navíc hetmanát zanikl (1764) v rámci vnitřní administrativní reorganizace Ruska a jako region Ruského státu reorganizovaný v jiný typ regionálního administrativního celku proto z principu nemohl mít "nástupnický stát", maximálně "nástupnický region", stejně jako Východočeský kraj.--Jann (diskuse) 19. 2. 2019, 19:30 (CET)
Ano, často opisuji z enwiki, ale převážně jen úvodní obecné informace, abych se sám nedopustil omylu, příležitostně to ověřím ostatními cizojazyčnými wiki, ale to už většinou není třeba, protože anglická wiki je ze všech nejpřesnější a nejvěrohodnější. Anglická komunita wikipedistů je daleko početnější než ty ostatní, několikanásobně větší než naše česká, a chyby či nepřesnosti v anglických článcích obvykle nevydrží dlouho. Z těch několika málo informací, které byly několikrát ověřeny na enwiki, pak já zakládám většinou pahýly, s tím, že je někdo jiný může rozšířit a doplnit. Já si neuzurpuji autorství článků pro sebe, kdyby jste článek doplnil svými věrohodnějšími informacemi na místo těch dotěrných požadavků na zdroje, bylo by to jednak prospěšnější, jednak by jste paradoxně ušetřil i čas, protože by jste jej neztrácel v editačních válkách. Já se s vámi o autorství článku Kozácký hetmanát mile rád podělím, ten článek je pahýl a potřebuje pomoc, já se v tom tématu neorientuji a ty zdroje dodat nesvedu. Takže toliko k tomu. Co se týče nástupnických států v infoboxu, kamenem úrazu u nás dvou je odlišné pojetí pojmu „nástupnický stát“, kdy jinak k tomu přistupujete Vy a jinak k tomu přistupuji já potažmo celá enwiki. Zadunajská Sič sice vznikla na úplně jiném území, byl to už tedy jiný stát, ale z kulturního nebo etnického hlediska byla jaksi pokračovatelkou Kozáckého hetmanátu, to je v článku i uvedeno, stejně tak je to pojato i na enwiki. Proti tomu stojíte Vy s tvrzením, podepřeným svojí logikou, že Zadunajská Sič nemůže být nástupnický stát, když je na jiném území. Je to tvrzení proti tvrzení, je diskutabilní, který z nich je správnější, ale přirozeně se přikláním k tomu, které dlouhodobě používám já a které užívá i enwiki. V případě Záporožské Siče jsem však neústupný, protože existovala před i po zániku hetmanátu, bylo by tudíž nepřesné a klamné ji tam neuvést, dodávalo by to čtenáři představu, že po zániku hetmanátu zanikla i samotná sič, tak to ale není. Články o Záporosžské Siči na všech wiki včetně té české mluví zcela jasně, sič zanikla roku 1775, letopočty nelze obcházet, připadá mi proto podivné zde požadovat zdroj na něco, co je zřejmé, a to každému, kdo umí alespoň jen trochu počítat. Berte to i tak, že infobox slouží pro lepší orientaci.
Jinak ještě k podnětnému dovětku, že hetmanát zanikl reorganizací v rámci Ruského impéria do jiného administrativního celku apod., to může být vyřešeno tím, že jako nástupnický „stát“ tam bude místo Ruského impéria uveden onen region, podobně jako v článku Krymský chanát je uvedena Tavrická gubernie. --Dragovit (diskuse) 22. 2. 2019, 9:54 (CET)
Když jsem mluvil o opisování z enwiki, mínil jsem především vaše doplňování infoboxů. Problém je, že opisujete údaje z infoboxů na enwiki do boxů na cswiki, aniž čtete enwiki články (a v případě Makúrie aniž jste četl cswiki článek), takže občas - jako v tomto případě - jsou pak infoboxy v rozporu s textem článků.
Ohledně nástupnických států: vždy a jedině jde o nástupce politické, nikdy kulturní ani jiné. Ne enwiki i ruwiki v článku o Zadunajské síči píšou že ji založila skupina kozáků odešlých ze Záporožské síče plus nějací přistěhovalí rolníci. Nic o Hetmanátu. Tak si konečně laskavě enwiki přečtěte. A když ji tedy založili jiní kozáci než hetmanští, nemohla být nástupcem. Nástupcem Hetmanštiny jakožto státu byla Hetmanština jakožto autonomní region Ruska a jejím nástupcem byla jedna z ruských gubernií.
Záporožská sič: V 18. století nějakou dobu fungovaly (pod Ruskem) vedle sebe dva kozácké útvary, Hetmanština a Záporožská sič, pak byly nejdřív jeden a poté druhý reorganizovány v normální gubernie, ale nebyly sobě nástupci a nic v textech příslušných článků enwiki a ruwiki to ani nenaznačuje. Vaše tvrzení o "představě že ze zánikem Hetmanátu zanikla i sič" je nesmyslné, zánikem hetmanátu zanikl hetmanát, ostatní kozácké útvary existovaly dál. Proč by proboha měl mít čtenář dojem, že se zánikem jednoho útvaru zanikl i nějaký další? To je jako by jste do infoboxu Německé demokratické republiky cpal jako jejího nástupce Rakousko a Švýcarsko s odůvodněním "že jinak čtenář získá mylný dojem, že zánikem NDR zanikly i všechny německé státy včetně Rakouska a Švýcarska".
Nástupnické státy jsou míněny jedině a pouze politicky. Nebudeme do infoboxu Sovětského svazu dávat jako nástupnické státy Kubu a KLDR, i když z ideologického hlediska má smysl o nich takto hovořit. Podobně katolické Polsko zaniklo koncem 18. století, katolické Mexiko vzniklo začátkem 19. století, ale ačkoliv obě to byly katolické země, nebyli ve vztahu předchůdce-nástupce. Z faktu, že v obou dvou/třech zmíněných útvarech žili komunisté/katolíci/kozáci, totiž nijak neplyne, že byly ve vztahu předchůdce-nástupce. Ještě mne napadá, že podobná situace byla v USA s teritorii. Bylo např. teritorium Arizona, žili tam indiáni a bílí přitěhovalci, roku 1912 se stala státem USA; bylo teritorium Aljaška, žili tam indiáni a eskymáci a bílí přitěhovalci, roku 1959 se stala státem USA; ale přitom nástupce teritoria Arizona byl stát Arizona, nikoliv teritorium Aljaška. I když "kulturně a etnicky" měli indiáni z těchto teritorií nepochybně blíže k sobě navzájem než k bělochům... --Jann (diskuse) 23. 2. 2019, 11:37 (CET)

Cinska republika vs TW[editovat zdroj]

Ahoj, uuuuz je to tady zase Y_Y --Ozzy (diskuse) 18. 3. 2019, 01:07 (CET)

Mesiáš - hlasování NČ[editovat zdroj]

Zdravím, s odstupem času jsem vyvolal hlasování o Mesiáše. Budu rád, když se zúčastníte. --Pavouk (diskuse) 30. 3. 2019, 18:25 (CET)

Mohl bys zároveň poladit tu Toscu, když má puzzle? OJJ, Diskuse 30. 3. 2019, 19:04 (CET)
No jo, ale já tam nevidím žádný zásadní problém. To už je mimo moje schopnosti (stylistické a překladatelské). Kdybych věděl, co je špatně, tak bych se pokusil (jako u všech jiných textů), ale zde si nevím rady. --Pavouk (diskuse) 30. 3. 2019, 20:00 (CET)
Prošel jsem ji a odebral údžbovou šablonu, kdyžtak prosím zkontroluj jestli jsem neudělal nějakou botu. --Jann (diskuse) 31. 3. 2019, 21:32 (CEST)
Mrknu tam i tam. --Jann (diskuse) 31. 3. 2019, 15:16 (CEST)

Václav III.[editovat zdroj]

Zdravím, nemohl by ses prosím podívat na Václava III., aby se stihl do 4. srpna na hlavní stranu? Už je v NNČ. Předem díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 13. 7. 2019, 13:24 (CEST)

Dneska nestihnu, podívám se od zítřka. --Jann (diskuse) 13. 7. 2019, 14:15 (CEST)

Seznam kosmických lodí Sojuz[editovat zdroj]

Zdravím, téměř po třech letech jsem aktualizoval Seznam kosmických lodí Sojuz. Informace jsem přebral z cs, ru, en a fr wiki, ale některé informace se mi nepovedlo dohledat (např. index GRAU, tovární index a plošina). Díval jsem se, že v minulosti jste článek aktualizoval a proto vás prosím o doplnění informací a kontrolu (některé plošiny misí Sojuz MS jsou myslím špatně). Popřípadě by mi stačil nějaký spolehlivý zdroj informací, dle kterého bych to mohl doplnit. Děkuji, --MIGORMCZ (diskuse) 2. 8. 2019, 21:24 (CEST)

Ahoj, díky za aktualizaci. Plošinu myslím uvádějí hesla jednotlivých Sojuzů na ruwiki, asi nejlepší ruská stránka na lety je [1] tam jsou také plošiny. Indexy jsem bral z webu Novosti kosmonavtiky (pro starší mise seriál [2]), případně z [3]. --Jann (diskuse) 2. 8. 2019, 23:13 (CEST)

Čínské UNESCO[editovat zdroj]

Ahoj. Rok se s rokem sešel a na seznamu světového dědictví UNESCO jsou 2 nové lokality z ČLR. Prosím, jestli budeš mít chuť a čas, mohl by ses kouknout na Migratory Bird Sanctuaries along the Coast of Yellow Sea-Bohai Gulf of China (Phase I) a Archaeological Ruins of Liangzhu City. Předem díky. --Unpocoloco (diskuse) 5. 8. 2019, 19:40 (CEST)

Jo, zapisuji si to do úkolníku. --Jann (diskuse) 8. 8. 2019, 18:35 (CEST)

Ediakarská fauna 2[editovat zdroj]

Ahoj, nechtěl bys to prosím ještě jednou porovnat s anglickou Wiki, především tu část o fosilizaci a vzhledu? Pamatuji si, že to bylo docela náročné téma, navrhnul jsem na HS a chtěl bych to ještě překontrolovat. Zároveň uvažuji nad přejmenování jako na enwiki na ediakarská biota, není jasné, zda jde o živočichy (Dickinsonia ale zřejmě jo!). Zároveň jsem něco zase hodil do WPQ. :-D Díky. Ale nespěchá, já už si zase našel jinou zábavu. OJJ, Diskuse 26. 8. 2019, 10:03 (CEST)

Ahoj, podívám se během týdne.--Jann (diskuse) 26. 8. 2019, 11:14 (CEST)
Hele, toto je také zajímavé a zasloužilo by si to článek. Mrknu na to. --OJJ, Diskuse 6. 9. 2019, 12:17 (CEST)
Hm, věda postupuje...--Jann (diskuse) 7. 9. 2019, 12:48 (CEST)

Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 6. 9. 2019, 16:48 (CEST)

Václav[editovat zdroj]

Ahoj Jane, nešlo by Václava III. přesunout do hlasování? Už déle k němu nikdo nemá relevantní připomínky. Předem díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 15. 9. 2019, 10:10 (CEST)

Posunuto, uvidíme. --Jann (diskuse) 15. 9. 2019, 20:25 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 20. 9. 2019, 17:14 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 3. 10. 2019, 21:52 (CEST)

Vondruška[editovat zdroj]

Dobrý večer, kolego. Já ty informace, u kterých požadujete zdroj, milerád vymažu, prototže já si to nemyslím, že je Vondruiška rasista a populists atd. Do článku tyto věci přidali jiní wikipedisté, kteří podle mne nemají spsiovatele rádi, a jejich příděl kritiky byl tak hustý, že jsem měl co dělat, abxch to aspoň trochu upravil, protže jinak by byl Vondruška bíďák nad bídáky. Takže počkáme, zda to někdo ozdrojuje, a když ne, tak to vymažu. --Chalupa (diskuse) 13. 10. 2019, 19:16 (CEST)

Dal jsem si tu práci a zjistil jsem, že v původním zdroji je vše kromě národovectví, na to jsme přidal nový zdroj, ale o komunismu jsem tam nic nenašel, zakže to slovo jsem vymazal. Snad to busde již OK a Vondruška bude opět ponechán na pokoji.--Chalupa (diskuse) 13. 10. 2019, 19:31 (CEST)

Jsem na to padl náhodou. Kritika, zvláště je-li míněna tak urážlivě, by měla být zdrojována zvlášť pečlivě, proto požadavek. Děkuji za pohotovou reakci (Trochu jsem refy posunul, pro větší jasnost; a jdu zpět ke svým Číňanům). Zdraví --Jann (diskuse) 13. 10. 2019, 19:43 (CEST)

Pozvánka na WAM 2019[editovat zdroj]

Dobrý den, letos v listopadu se uskuteční druhý ročník Asijského měsíce Wikipedie. Vzhledem k tomu, že jste loni oznámili, že byste se chtěli zúčastnit i dalšího ročníku, vás tímto zveme na letošní soutěž.

Tento ročník bude téměř stejný jako předchozí. Proběhly ale změny v globálním organizačním týmu (Li-Yun Lin a AddisWang jsou hlavními organizátory). Lokální organizační tým doplní uživatel Khamul1, letošní ročník navíc hodlá podpořit Wikimedia Česká republika cenami pro nejúspěšnější přispěvatele. Doporučujeme si znovu přečíst stránku soutěže, protože byla změněna.

Také můžete soutěž doporučit jiným uživatelům. Těšíme se na vaši účast. Při jakýchkoli dotazech se neváhejte obrátit na diskusní stránku soutěže.

S pozdravem lokální organizátoři Patriccck, Khamul1 a OJJ 24. 10. 2019, 13:06 (CEST)

Ceny pro Asijský měsíc Wikipedie 2019[editovat zdroj]

Vážení účastníci Asijského měsíce Wikipedie 2019,

připravili jsme pravidla pro získání poukázek do knihkupectví Luxor. Účastník s nejvíce schválenými články získá nárok na Poukázku Luxor 500 Kč, druhý a třetí účastník získá nárok na Poukázku Luxor 200 Kč. Ceny proplatí Wikimedia Česká republika. Podrobnější informace naleznete v podrobných pravidlech. Pro aktuální informace sledujte hlavní stranu soutěže a její diskusi.

Včera byl do nástroje přidán již 100. článek Náměstí Ala-Too! Aktuálně je v nástroji celkem 175 článků‎. Pokud jste ještě žádný článek nenapsali, tak máte ještě 11 dní :-). Pro inspiraci můžete použít tento seznam s požadovanými články.

Děkujeme vám všem a přejeme vám hodně štěstí!

Lokální organizátoři Patriccck, Khamul1 a OJJ 19. 11. 2019, 09:55 (CET)

Přemysl[editovat zdroj]

Ahoj, koukneš se prosím na Přemysla Otakara II.? Cílem je NČ. Předem díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 29. 11. 2019, 20:27 (CET)

Ahoj. Kouknu. Někdy, v dohledné době. --Jann (diskuse) 30. 11. 2019, 20:19 (CET)

Informace o soutěži Asijský měsíc Wikipedie 2019[editovat zdroj]

Vážení účastníci Asijského měsíce Wikipedie 2019,

jste skvělí! Tento ročník díky vám vzniklo 176 článků. Děkujeme vám! Dovolujeme si vás informovat o dalším postupu. Do konce tohoto roku bychom měli zkontrolovat všechny články a poté vyhlásíme vítěze soutěže. Jak jsme již psali, tak první tři uživatelé obdrží poukázky na knihy do knihkupectví Luxor. Seznam cen naleznete zde, pravidla pro získání a předávání poukázek naleznete zde.

Všem, kteří vytvořili alespoň čtyři články, které jsme schválili / schválíme, bude zaslána pohlednice z Asie. Kvůli zaslání pohlednic vás požádáme o vaše osobní údaje. Schválených článků je globálně mnoho, proto neočekávejte brzké zaslání pohlednic.

Ještě jednou děkujeme,

lokální organizátoři Patriccck, Khamul1 a OJJ