Diskuse s wikipedistou:Harold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grr. Argh.
Archivy:
1234
5678
91011
121314
151617
181920
212223
2425
Návod k použití

Pokud chcete něco sdělit Vy mně, napište mi sem, odpovím Vám tady.
Pokud chci něco Vám, napíšu Vám na vaši diskusi, odpovězte mi tam.
Vyjadřujte se prosím slušně, jasně a srozumitelně.

Preferuji tykání.


Kostel svatých Cyrila a Metoděje (Vidče)[editovat zdroj]

Ahoj, řeším jak je správně název kostela ve Vidči? Dle tvojí opravy "Kostel svatých Cyrila a Metoděje (Vidče)" > "Kostel svatého Cyrila a Metoděje (Vidče" jsem to opravil jinde, a dostal jsem zprávu od F.ponizil: "ohledně titulu farního kostela svatých Cyrila a Metoděje: správně je plurál. protože svatí byli oba (Cyril i Metoděj), takže kostel svatých...". Bohužel i na webu arcibiskupství to mají jen zkratkou "kostel sv. Cyrila a Metoděje" [1], takže nevím, jak je to správně. Díky Varmuzaj (diskuse) 20. 1. 2020, 11:16 (CET)

Ahoj. Tohle téma se tu objevuje opakovaně, odpovídal jsem na to třeba zde. Ostatně, když se podíváme do kategorie, všechny existující články jsou pojmenovány takto, tak bych se toho držel. --Harold (diskuse) 20. 1. 2020, 11:38 (CET)
Děkuji za vysvětlení. Varmuzaj (diskuse) 23. 1. 2020, 12:56 (CET)

Theodor Bohdan Piurko x Teodor Pjurko[editovat zdroj]

Vážený pane,

dovolte mi projevit zásadní nesouhlas s provedenými změnami v mém článku o význačné osobě ukrajinského obrození, konkrétně se jedná o přejmenování Theodora Bohdana Piurka na Teodora Pjurka.

Zřejmě jste vycházel z faktu, že to byl Ukrajinec a tudíž i jeho příjmení bylo ukrajinské. Chápu, že vzhledem k tomuto předpokladu jste použil transkripci pro ukrajinská jména do češtiny.

Skutečnost je ale taková, že jeho předci byli Poláci, na dnešní Ukrajinu (Halič, oblast Podhajců) přišli v 15. nebo začátkem 16. století. Pocházeli z oblasti současného vojvodství Malopolsko (jižní oblast Polska) a jmenovali se Piórko (písmeno „ó“ se v polštině čte „u“).

Do dnešních dnů v této oblasti žije s tímto jménem nejvíce členů tohoto rodu (viz: http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=Pi%C3%B3rko).

Proto přepis do češtiny (i např. do latiny, němčiny – Halič byla od roku 1772 součástí Rakouska-Uherska) musí vycházet z původního polského tvaru jména - z tvaru „Piórko“, tedy „Piurko“.

Ukrajinský tvar (П'юрко Теодор Іванович) je vlastně transkripce do ukrajinštiny z polštiny (včetně přidání jména po otci).

Jeho syn Michal (soudní rada), vnoučata Bohdan (význačný hudebník, dirigent) a Marie měli vždy jméno Piurko, stejně tak jejich potomci.

Mám k dispozici originály rodného i oddacího listu jeho syna Michala, kde je jméno jeho otce ve tvaru Theodor Bohdan Piurko.

Zdůrazňuji, že očekávatelný tvar jména pro tuto osobu (pro české návštěvníky Wikipedie) je pouze: Theodor Bohdan Piurko (zkráceně Theodor Piurko nebo Bohdan Piurko).

Rovněž mne překvapilo odstranění z textu většiny odkazů (modrých) na články ve Wikipedii, objasňujících jména, instituce atd., které slouží čtenáři pro pohodlné procházení encyklopedie bez složitého listování a vyhledávání.

Zvláště důležité je to zejména v tomto případě, kdy právě transkripce ukrajinských jmen znesnadňuje vyhledání příslušné stránky Wikipedie psané v cyrilici.

Doufám, že se jedná pouze o nechtěný důsledek při provádění změny názvu článku a změn jména uvnitř.

Žádám Vás proto o navrácení změn, týkajících se jak změny názvu článku (včetně změn jména uvnitř), tak původních odkazů do původního tvaru - děkuji Vám za spolupráci.


S pozdravem

P.S. Mimochodem, jsem rodák z Kutné Hory, žil jsem tam 24 let, studoval, v současnosti ho několikrát ročně navštěvuji. S.--Stepet49 (diskuse) 25. 1. 2020, 10:33 (CET)

@Stepet49: Zdravím a díky za vysvětlení. Ano, vycházel jsem z transkripce z ukrajinštiny do češtiny a nestudoval jsem původ osoby. Pokud máte za to, že jiný název článku (polské jméno) je očekávatelnější, nemám s tím problém, jen mi napište, na jakou variantu se má článek přesunout. Zpět na "Theodor Piurko"?
Co se týče odstranění odkazů, na cizojazyčné Wikipedie se nikdy neodkazuje, neboť to není považováno za vhodné. Takové odkazy jsou pak z článků standardně odstraňovány. Pro českého čtenáře, kterému je českojazyčná Wikipedie určena, je nejlepším řešením založení oněch odkazovaných článků v češtině. --Harold (diskuse) 25. 1. 2020, 10:42 (CET)
Děkuji Vám za Vaši promptní odpověď. Domnívám se, že správný název článku by měl být: Theodor Bohdan Piurko, vzhledem k tomu, že byl takto pokřtěn. Pokud jde o používání odkazů pouze na českou Wikipedii, netušil jsem toto omezení (nebylo to řečeno ani na kurzu a není to uvedeno ani v získané příručce pro začátečníky). Myslím, že se ale tím pádem jedná o značné informativní ochuzení (viz výše - problém s transkripcí jmen a latinka x cyrilice). Budu se snažit postupně daná hesla převést do české Wikipedie, ale to mi bude asi trvat déle. S pozdravem--Stepet49 (diskuse) 25. 1. 2020, 12:33 (CET)
Článek jsem přesunul na Theodor Bohdan Piurko. Díky za něj a přeji hodně úspěchů v další wikitvorbě. --Harold (diskuse) 25. 1. 2020, 14:33 (CET)
Děkuji Vám za perfektní spolupráci a za přání - budu se snažit! S pozdravem--Stepet49 (diskuse) 25. 1. 2020, 18:18 (CET)

Adam Karabec[editovat zdroj]

Ahoj, pokusil jsem se o nějakou úpravu na článku Adam Karabec, na kterou jsi dal šablony významnosti a urgentní úpravy. Splňuje teď článek takové parametry, aby mohly být šablony odstraněny, nebo jsou ještě potřebné další úpravy?

Vím, že významnost asi momentálně není moc velká, ale vzhledem ke Karabcově progresu je možné, že jeho stránka by mohla v rámci roku potřebné významnosti nabýt (jako v případu Adam Hložek, to je taky pořád dorostenec a významný už podle mě je).

Díky, --Interhofer (diskuse) 27. 1. 2020, 11:31 (CET)

Ahoj, rozhodně díky za úpravu článku. Na UU to už určitě není. Co se týče významnosti... sám píšeš by mohla... významnosti nabýt; jenže Wikipedie nepracuje s nějakými předpoklady, co by možná mohlo v budoucnu nastat. Porovnání pro a proti: pro článek - hráč působí v juniorských reprezentacích a dostal ocenění pro nejlepšího hráče své věkové kategorie; proti článku - hráč je momentálně dorostenec pohybující se ve třetí lize. Z mého pohledu se pohybuje okolo hranice encyklopedické významnosti, spíš ale pod ní, i když ne nějak moc hluboko; sám bych ale takový článek nyní ještě nezakládal. Dál se v tom hrabat ale nebudu, pokud máš za to, že jistou významnost naplňuje, tak šablonu odstraň. Článku jsem si všiml kvůli jeho neencyklopedickému stylu, což jsi vyřešil. --Harold (diskuse) 27. 1. 2020, 11:57 (CET)

CE-5 Iniciativa[editovat zdroj]

Dobrý den, dodal jsem další reference a zkontaktoval jsem se se členy české CE-5 Iniciativy, abych měl další info, proč jste opět navrhnul mou stránku na rychlé smazání? --Carodejnictvionline (diskuse) 16. 2. 2020, 11:28 (CET)

Dobrý den. Článek jsem označil v této podobě, kdy obsahoval zdroje pouze z minulé verze. Nicméně ani po přidání další referencí tam nevidím žádný kvalitní nezávislý zdroj. Doporučuji k pročtení WP:VZ a taky věnovat se encyklopedickým tématům, která takové zdroje mají. --Harold (diskuse) 16. 2. 2020, 11:34 (CET)
Dobrý den, doplnil jsem další zdroje (už jich je 16), podívejte se do mého uživatelského prostoru. Je to dostačující?--Carodejnictvionline (diskuse) 16. 2. 2020, 11:40 (CET)
Silně doporučuji se zaměřit na studium pravidel WP:VZ, WP:EV, WP:OV, WP:2NNVZ a psát o tématech, ke kterým existují věrohodné a nezávislé zdroje. Kvantita zdrojů nijak nesouvisí s jejich kvalitou. --Harold (diskuse) 16. 2. 2020, 11:59 (CET)

Kategorie[editovat zdroj]

Zdravím. Všiml jsem si, že někde odebíráte kategorie obecnější a přidáváte specifičtější. Nevím ale, jestli je to vždy úplně na místě. Např. dr. Baxa, ano byl to předseda Nejvyššího správního soudu, ale dnes je „řadovým“ soudcem tohoto soudu. Neměl by tedy být v obou kategoriích? Anebo Marie Benešová, nebyla jen nejvyšší státní zástupkyní, ale také např. státní zástupkyní v Kladně. Obdobně i další. --Vlout (diskuse) 16. 2. 2020, 14:34 (CET)

Taktéž zdravím. Pokud v tom máte nějaký systém a považujete to za smysluplné, klidně ty kategorie vraťte. --Harold (diskuse) 16. 2. 2020, 14:46 (CET)
Nevím vlastně, jaké jsou v kategorizaci standardy, ale trochu mě to zarazilo. Třeba by na to mohl taky někdo jiný pohled, tak raději ještě počkám. --Vlout (diskuse) 16. 2. 2020, 15:12 (CET)
No, vycházel jsem z toho, že "Předseda [nějakého] soudu" musí být zároveň "Soudce [nějakého] soudu", taktéž "Nejvyšší státní zástupce" je podmnožinou "Českých státních zástupců" (WP:KAT#Nejnižší možná kategorie a výjimky). Ale pokud máte za to, že je z nějakého důvodu lepší mít danou osobu v obou kategoriích, prosím. Já jsem se k tomu dostal čirou náhodou, když jsem do článku vkládal oříznutou fotku Pavla Zemana, a dál se v tom hrabat nehodlám. :-) --Harold (diskuse) 16. 2. 2020, 15:20 (CET)