Diskuse s wikipedistou:Podroužek
Otázka od wikipedisty Diana Šlechtová (1. 1. 2022, 21:46)[editovat zdroj]
Dobrý den, ráda bych na Wikipedii umístila životopis mojí maminky, která mnoho učinila pro společnost a zaslouří si, aby o ní svět věděl. Jmenuje se Hana Šlechtová a založila SKP centrum - síť sociálních organizací v České Republice. Maminka 30.12.2021 zemřela. Děkuji Vám za odpověď. Diana Šlechtová --Diana Šlechtová (diskuse) 1. 1. 2022, 21:46 (CET)
- @Diana Šlechtová: Dobrý den, děkuji vám za zájem o Wikipedii. Upřímnou soustrast, úmrtí vaší maminky je mi líto. Pokusím se Vám to popsat krátce a srozumitelně. Osoby, o kterých chcete na Wikipedii napsat, musí splňovat kritérium encyklopedické významnosti. O vaší mamince Haně Šlechtové jsem žádné zdroje na internetu nenašel, které by její významnost dokazovaly. Ideální jsou tzv. dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje, což mohou být např. články na zpravodajském webu, ale také v tištěných novinách, časopisech a knihách. Psaní článků do Wikipedie je nejtěžší práce, proto je lepší si nejprve nový článek napsat na své pomocné stránce, které zde říkáme pískoviště. Vaše pískoviště je zde. Na této stránce si nejdříve text nachystejte. Máte-li ještě nějaké otázky ptejte se. Hezký den --Podroužek (diskuse) 26. 1. 2022, 09:21 (CET)
- Dobrý den, v tištěných novinách o mamince ředitelce SKP bylo psáno v době její působnosti mnohokrát. Za svoji činnost dostala vyznamenání přímo z rukou prezidenta Václava Havla. Kam Vám mohu tyto články, které mám k dispozici zaslat, prosím? Diana Šlechtová --86.61.248.235 14. 2. 2022, 18:04 (CET)
- @Diana Šlechtová: Dobrý den, články nikam neposílejte, použijte je jako řádkové reference. Nový článek pište na svém pískovišti. Článek o vaší mamince musíte napsat sama, na Wikipedii není dostatek dobrovolníků, kteří by psaly články jen proto že je někdo požádá. Je to jen na vás. Já vám můžu pomoci s pochopením pravidel a doporučení, podle kterých se zde řídíme. Máte-li nějaké další otázky, ptejte se. --Podroužek (diskuse) 26. 2. 2022, 10:27 (CET)
- Dobrý den, v tištěných novinách o mamince ředitelce SKP bylo psáno v době její působnosti mnohokrát. Za svoji činnost dostala vyznamenání přímo z rukou prezidenta Václava Havla. Kam Vám mohu tyto články, které mám k dispozici zaslat, prosím? Diana Šlechtová --86.61.248.235 14. 2. 2022, 18:04 (CET)
Článek Yvette branz[editovat zdroj]
Dobrý den, byla jsem odkázana uživatelem @JVS který mi okomentoval, můžete mi pomoci, jak tedy více upřesnit?
Dobrý den mám tam v článku alespoň 3 výtisky z novin, jen nevím tedy jak to doložit aby to byli tedy netriviální věrohodné zdroje? Noviny nejsou odkazovány online. poradíte mi prosím? Ano osobní web mám jen kvůli referencím od jiných lidí - znamená to že web musím úplně smazat?
Veškeré informace, které jsem v článku psala jsou z nahrávky právě do francouzských a německých novin. Osobně jsem s ni nedělala rozhovor o jejím životě, max jsem se ptala její PR na nějaké podrobnosti. --83.148.36.254 31. 1. 2022, 08:30 (CET)
- Dobrý den odpověděl jsem na diskusi uživatelky@Nicol.augustin: prosím otázky pokládejte jen na jednom místě, není potřeba se ptát na to stejné na více místech. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 31. 1. 2022, 18:08 (CET)
Otázka od wikipedisty JPTCZ (5. 2. 2022, 13:54)[editovat zdroj]
Čau, původně jsem chtěl upravit jen jeden článek, ale chtěl bych přidat i fotky k jiným článkům, ale nejsou na Wikimedia Commons. Můžu přidat stejnou fotku, která už je u anglického článku i když neni z Wikimedia Commons ? Nebo jak je možné, že tam může být i jiná než z Wikimedia Commons ? Český článek: https://cs.wikipedia.org/wiki/A%C3%A9gis Anglický článek: https://en.wikipedia.org/wiki/A%C3%A9gis_(album) Nebo u coverů alb a fotek, které zveřejnil sám interpret se na to nehledí ? Dík za odpověď. --JPTCZ (diskuse) 5. 2. 2022, 13:55 (CET)
- @JPTCZ: Ahoj, děkuji za otázku a za zájem o Wikipedii. Je to přesně tak jak píšeš. Na české a všech ostatních wiki (mimo enwiki) se můžou používat jen obrázky vložené na Comoons. Je to z důvodu autorského zákona. Na Comoons jsou obrázky pod svobodnou licencí. Česká Wikipedie se řídí evropským právem. Na anglické Wikipedii se používají i obrázky neuložené na Comoons. Anglická Wikipedie se řídí podle amerického práva a to za určitých okolností umožňuje používání fotografií bez svobodné licence. Evropské právo a americké právo se v autorském zákoně liší. Bohužel není možné ani použít fotografie alb a fotografie zveřejněné interpretem. Máš-li nějaké další otázky, ptej se.--Podroužek (diskuse) 5. 2. 2022, 16:20 (CET)
Strukturované přidávání obrázků je již k dispozici i na počítači[editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
na konci listopadu tým Growth na české Wikipedii nasadil strukturované přidávání obrázků. Tím nováčkům umožnil snáze přidat do článků obrázek navržený algoritmem. Nástroj byl donedávna k dispozici pouze na mobilních zařízeních. Jelikož ale funguje dostatečně kvalitně (jen na české Wikipedii bylo přidáno přes šedesát obrázků, a jen osm z nich bylo revertováno), rozhodli jsme se jej zpřístupnit i nováčkům, kteří na Wikipedii přichází z počítače.
Tato změna pravděpodobně povede k zvýšení množství editací uložených skrz tento nástroj. Nemělo by ale dojít k výraznému nárůstu množství revertovaných či jinak závadných editací.
Pokud byste si chtěli rozhraní pro přidávání obrázků vyzkoušet sami, prosím, ozvěte se mi na murbanec-ctrwikimedia.org – rád vám jej aktivuji. V případě libovolného dotazu týkající se přidávání obrázku mi můžete napsat na diskusní stránku – rád odpovím.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2022, 20:41 (CET)
[Nástěnka mentora] Přidali jsme nový modul „Nastavení“[editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
s radostí oznamuji, že v Nástěnce mentora je nyní k dispozici další modul, který se jmenuje „Nastavení“. Tento nový modul umožňuje mentorům přizpůsobit mentorství svým potřebám. Modul tak například umožňuje:
- Krátkodobě si od mentorství dát pauzu (nastavením počtu dní, po který mi nemají být zasílány žádné otázky)
- Změnit množství nováčků, kteří mi budou přiřazeni
- Pomocí odkazu na seznam mentorů změnit zprávu, která je zobrazena všem nováčkům
- Snadný přístup k rozhraní Převzít nováčka
Jakékoli připomínky, komentáře či otázky týkající se nově nasazeného modulu (či čehokoli jiného týkající se Nástěnky mentora) uvítám na diskusní stránce.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 10. 2. 2022, 21:15 (CET)
[editovat zdroj]
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat, zda by nebylo možné v názvu článku Chronický únavový syndrom smazat podtitul: Psychická porucha, neboť je toto označení chybné. Děkuji a přeji hezký den --Neunavni (diskuse) 21. 2. 2022, 18:35 (CET)
- @Neunavni: Dobrý den, děkuji vám za zájem o Wikipedii. Text Psychická porucha jsem změnil na chronická nemoc. Vyhovuje? Děkuji vám za přispívání do článku Chronický únavový syndrom. Mám k vám prosbu. Nepřidávejte externí odkazy do textu článku. Do textu článku patří jen řádkové reference. Externí odkazy patří do sekce Externí odkazy. V případě vkládání celých odstavců a změnu původního textu, vás prosím o vložení řádkové reference z které jste informace čerpala. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 21. 2. 2022, 19:12 (CET)
Growth Newsletter #20[editovat zdroj]
Vítejte v dvacátém newsletteru týmu Growth!
Předmětem práce týmu Growth je pracovat na změnách v software, které pomohou udržet si více přispěvovatelů na Wikimedia projektech.
Editační tipy[editovat zdroj]
K únoru 2022 bylo pomocí editačních tipů uloženo 300 000 editací. Editační tipy byly poprvé nasazeny v prosinci 2019.
Přidávání odkazů je prvním druhem strukturované editace, kterou tým Growth vytvořil. Poprvé bylo nasazeno v květnu 2021. Projekt způsobil, že nováčci uloží více produktivních editací. V tuto chvíli tým pracuje na druhé verzi tohoto projektu, na základě zpětné vazby od komunity a analýzy dostupných dat. Tým například implementuje: lepší algoritmus, ochranu před přidáním příliš mnoha podobných odkazů a jasnější výzvu pro nováčky, aby ukládali i jiné druhy editací. Po dokončení těchto vylepšení máme v plánu přidávání odkazů nasadit na ještě více Wikipedií.
Přidávání obrázků je druhým druhem strukturovaných editací, který tým Growth vytvořil. Poprvé jsme jej nasadili v listopadu 2021 na čtyři pilotní Wikipedie. Přidávání obrázků je pro nováčky více obtížnější, ale zato je prospěšnější pro články. Zatím nováčci do článků přidali více než 1 000 obrázků. Momentálně zpracováváme dostupná data a zpětnou vazbu od komunit, abychom identifikovali, jaké části projektu fungují a jaké bychom měli ještě vylepšit. Projektová stránka obsahuje odkazy na interaktivní prototypy. Jak na projektu pracujeme a testujeme první jeho verze, rádi přečteme, co si o nich myslíte. V nejbližší době přidávání obrázků nasadíme na další jazykové verze Wikipedie.
Jak přidávání odkazů, tak přidávání obrázků nyní má omezení na počet editací, které nováčci mohou během jednoho dne uložit. Tímto způsobem chceme zabránit tomu, aby bylo nováčky nevěnující editování dostatečnou pozornost uloženo příliš velké množství problematických editací.
Pozitivní posílení[editovat zdroj]
Během uplynulých dvou let se tým Growth soustředil na editační tipy: jednoduché editační úkoly, se kterými nováčci na Wikipedii mohou začít. Zjistili jsme, že editační tipy pomáhají mnoha nováčkům uložit jejich první editaci na Wikipedii. Nyní tým Growth začal pracovat na svém novém projektu: „pozitivní posílení“. Cílem projektu je, aby nováčci na své editace byli hrdí a chtěli se vrátit a uložit jich více. V rámci tohoto projektu zvažujeme implementování následujících funkcionalit:
- Statistika dopadu: ukáže nováčkům, kolik lidí si čte články, které oni editují
- Postupné zlepšování: povzbudit nováčky, aby po uložení několika jednodušších editačních tipů pokračovali s těmi složitějšími.
- Personalizované ocenění: umožní mentorům a dalším wikipedistům ocenit nováčky za jejich dobrou práci.
Tento projekt je zatím na svém začátku. Těšíme se na názory různých členů komunity. Víme, že v tomto projektu se může mnoho věcí pokazit, proto chceme být opatrní. Můžete nás kontaktovat na diskusní stránce a pomoci tak při přípravě projektu!
Novinky pro mentory[editovat zdroj]
- Nástěnka mentorů je nyní k dispozici na všech Wikipediích. Umožňuje mentorům zjistit, k jakým nováčkům jsou přiřazeni a sledovat, jak se jim na Wikipedii daří. Nástěnka se automaticky aktivuje, jakmile je vytvořen szenam mentorů. Pokud se seznamem mentorů potřebujete pomoci, můžete nás kontaktovat.
- Do nástěnky mentorů přibyl nový modul: nastavení. Mentoři si nyní mohou nastavit svůj stav (na „Aktivní“ nebo „Pryč“). Mohou si také určit množství otázek, které budou dostávat a jednodušším způsobem převzít další nováčky. Pomocí nástěnky mentorů je také možné mentorovat přestat a všechny své nováčky nechat převést k jiným mentorům.
- Momentálně pracujeme na funkci, která nováčkům umožní mentorský modul vypnout (a případně opět znovu zapnout).
- V minulosti zobrazoval modul „Vaši nováčci“ všechny mentorovi přiřazené uživatele, včetně těch bez editací (nebo naopak s mnoha editacemi). Toto chování jsme změnili tak, že se nyní ve výchozím nastavení zobrazí jen nováčci s jednou až 500 editacemi. Mentoři si toto mohou změnit pomocí filtrů.
- Momentálně pracujeme na speciální stránce, přes kterou se mentoři budou moci k mentorování zapsat.
Na některých projektech vznikly nálepky, které si mentoři mohou přidat na svou uživatelskou stránku. Pokud je nějaký na vašem projektu, přidejte ho na Wikidata!
Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty[editovat zdroj]
V minulosti byly funkce týmu Growth nasazeny pouze pro 80 % nováčků, což týmu Growth umožnilo provádění různých experimentů, ke kterým byla potřeba kontrolní skupina. Nyní jsme toto nastavení změnili. Funkce týmu Growth tak jsou na Wikipediích k dispozici pro 100 % nováčků (s několika výjimkami). Zveme všechny komunity, aby aktualizovali své stránky s nápovědou pro nováčky. Zahrňte do nich prosím funkce týmu Growth. Abychom vám s tím pomohli, vytvořili jsme stránku, která může být přeložena a adaptována na váš projekt.
Jak pomoci[editovat zdroj]
Zajímá vás něco o funkcích týmu Growth? Tento seznam často kladených otázek obsahuje odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se naší práce. Seznam pravidelně aktualizujeme.
Přeložené rozhraní je pro nováčky důležité. Prosím, prohlédněte si překlady funkcí týmu Growth, a doplňte chybějící překlady, anebo upravte ty stávající.
Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botem • Dejte nám zpětnou vazbu • Přihlašte nebo odhlašte se k odběru.
16. 3. 2022, 18:11 (CET)
Otázka od wikipedisty Alex sükenik jr (28. 3. 2022, 02:52)[editovat zdroj]
narozen 7. 8.2001 ) je turecký herec, model a právník. Za roli v Cana v Erkenci Kuş (Zasněná láska) získal v roce 2018 Golden Butterfly Award pro nejlepšího herce v romantické komedii. V roce 2019 se umístil na 7. místě časopisu Gentlemen's Quarterly v kategorii Muž roku. Zahrál si také v televizních seriálech Gönül İşleri, İnadına Aşk, Hangimiz Sevmedik, Dolunay a v roce 2020 začal točit seriál Bay Yanlış (Recept na lásku). --Alex sükenik jr (diskuse) 28. 3. 2022, 02:52 (CEST)
- @Alex sükenik jr: Dobrý den, děkuji vám za zájem o Wikipedii. S čím chcete pomoci ?--Podroužek (diskuse) 28. 3. 2022, 17:42 (CEST)
Otázka od wikipedisty Vladimir Vedrashko (3. 4. 2022, 17:27)[editovat zdroj]
Dobry den, Chtel bych dodat foto skladatele Martina Smolky k clanku o nem v Cestine. Jsem autorem foto. Budu delat to poprve. Dekuju predem za podporu. S pozdravem Vladimir Vedrashko --Vladimir Vedrashko (diskuse) 3. 4. 2022, 17:27 (CEST)
- @Vladimir Vedrashko: Dobrý den, děkuji vám za zájem o Wikipedii. Obrázek je potřeba nahrát do Wikimedia Commons, podle tohoto průvodce. V článku Martin Smolka vložíte obrázek podle tohoto návodu. Máte-li nějaké další otázky, neváhejte napsat sem do diskuse. Děkuji a hezký den. --Podroužek (diskuse) 4. 4. 2022, 09:10 (CEST)
- Děkuji za informace. --Vladimir Vedrashko (diskuse) 4. 4. 2022, 20:40 (CEST)
- Dobry den, Bohuzel tento odkaz "podle tohoto průvodce" vede na prazdnou stranku --Vladimir Vedrashko (diskuse) 5. 4. 2022, 19:17 (CEST)
- Opraveno. Zde je správný odkaz. Omlouvám se. --Podroužek (diskuse) 5. 4. 2022, 19:38 (CEST) a ještě jedna oprava. --Podroužek (diskuse) 5. 4. 2022, 19:41 (CEST)
- Dobry den, Bohuzel tento odkaz "podle tohoto průvodce" vede na prazdnou stranku --Vladimir Vedrashko (diskuse) 5. 4. 2022, 19:17 (CEST)
Poděkování[editovat zdroj]
Kolego, děkuji za podporu v té záležitosti okolo zajímavostí. (Obvyklé automatické poděkování jsem vám jakožto kriminálník poslat nesměl.) S pozdravem --Hnetubud (diskuse) 20. 4. 2022, 12:30 (CEST)
Tým Growth připravuje nový projekt: Zapojte se do komunitní konzultace![editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
až do současnosti se tým Growth zabýval především tím, jak nováčky přimět, aby uložili svou první editaci. Myslíme, že splnit tento cíl se nám vcelku daří – rozhodli jsme se proto posunout na další úroveň: vytvořit funkci, která nováčkům pomůže na Wikipedii se znovu vrátit, uložit další editace a postupně tak zlepšovat své editační dovednosti. Tento projekt jsme nazvali pozitivní posílení.
Připravili jsme seznam tří různých funkcí, které bychom rádi implementovali. Protože víme, že v průběhu práce na tomto projektu můžeme narazit na řadu původně nepředvídaných problémů, chceme s vámi projekt zkonzultovat co nejdříve.
Rádi bychom vás požádali, abyste si prošli naše myšlenky a zodpověděli nám celkem čtyři otázky. Ocenili bychom, kdybyste zvládli odpovědět nejpozději do 5. června 2022, kdy vaše odpovědi začneme vyhodnocovat. Vyposlechneme si ale i později odeslané připomínky či komentáře.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 5. 2022, 00:54 (CEST)
Elektroakustická kytara[editovat zdroj]
V článku Elektroakustická kytara ty reference na eshopy nebyly reklamy, ale odkazy na popis kytary a podobné základní údaje. Ty stránky nejsou jenom eshopy, ale též informační. --MaraNov (diskuse) 2. 6. 2022, 13:39 (CEST)
- @MaraNov: Dobrý den, podle pravidel Wikipedie nelze vytvářet reference odkazujíci na prodej. Přestože jsou na eshopu informace o kytaře je zakázáno odkazovat na takové weby prodávající zboží. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2022, 13:56 (CEST)
Otázka od uživatele Achachik: Among Us (16. 6. 2022, 10:23)[editovat zdroj]
Jak to mám dělat --Achachik (diskuse) 16. 6. 2022, 10:23 (CEST)
- @Achachik: Dobrý den, děkuji vám za zájem o Wikipedii. Jmenuji se Petr a jsem váš mentor. Máte-li nějaké otázky neváhejte je napsat sem do diskuse. Než začnete editovat Wikipedii, podívejte se na průvodce a také na nápovědu. Prostudujte si pět pilířů Wikipedie, podle kterých se tady řídíme. Všiml jsem si , že jste již využil na své osobním stránce editační typy. Můžete v tom pokračovat. Pokud nevíte co upravit v navrhovaném článku, přeskočte ho a pokračujte dalším návrhem. Pomohl jsem vám ? --Podroužek (diskuse) 16. 6. 2022, 16:02 (CEST)
Growth team newsletter #21[editovat zdroj]
Vítejte v dvacátém prvním newsletteru týmu Growth!
Nový projekt: Pozitivní posílení[editovat zdroj]
- Tým Growth začal pracovat na novém projektu: Pozitivní posílení. Chceme, aby nováčci chápali, že Wikipedie stojí o to, aby ji editovali pravidelně. Za pomoci pozitivního posílení chceme zvýšit retenci nováčků.
- Požádali jsme uživatelů z arabské, bengálské, české a francouzské Wikipedie, aby se na projekt podívali a dali nám k němu zpětnou vazbu. Někteří uživatelé se také vyjádřili na mediawiki.org.
- Vytvořili jsme shrnutí zpětné vazby obdržené od komunit. V dokumentu také najdete náš plán, jak obdržené připomínky vyřešit.
- První myšlenkou z Pozitivního posílení, kterou budeme realizovat, je nová verze modulu „Dopad vašich příspěvků“. Přidáme do něj různé statistiky, grafy a další informace týkající se příspěvků nováčka. V komunitě tento nápad získal širokou podporu, a začali jsme proto novou verzi modulu tvořit (viz návrh na straně).
- Dejte nám vědět, co si o projektu myslíte (v jakémkoli jazyce).
Pro mentory[editovat zdroj]
- Pracovali jsme na dvou funkcích, abychom nováčky lépe informovali o charakteru mentorství:
Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty[editovat zdroj]
- „Přidání odkazů“ je nyní k dispozici na více projektech ― Přidávání odkazů bylo nasazeno na více projektech: Katalánská Wikipedie, Hebrejská Wikipedie, Hindská Wikipedie, Korejská Wikipedie, Norská (bokmål) Wikipedie, Portuguese Wikipedia, Wikipedie ve zjednodušené angličtině, Swedish Wikipedia, Ukrainian Wikipedia, Abcházská Wikipedie, Acehnská Wikipedie, Adygejská Wikipedie, Afrikánská Wikipedie, Akanská Wikipedie, Alemanská Wikipedie, Amharská Wikipedie, Aragonská Wikipedie, Staroanglická Wikipedie, Aramejská Wikipedie, Egyptsko-arabská Wikipedie, Asturská Wikipedie, Atikamekská Wikipedie, Avarská Wikipedie, Ajmarská Wikipedie, Ázerbájdžánská Wikipedie, Jihoázerbájdžánská Wikipedie. Toto je součást progresivního nasazování projektu na další jazykové verze Wikipedie. Tyto komunity budou moci přizpůsobit, jak přidávání odkazů přesně funguje.
- „Přidání obrázků“ je nyní k dispozici na více projektech ― Přidávání obrázků bylo nasazeno na více projektech: Řecká Wikipedie, Indonéská Wikipedie, Polish Wikipedia, Chinese Wikipedia. Tyto komunity budou moci přizpůsobit, jak přidávání obrázků funguje. [1]
Editační tipy[editovat zdroj]
- Vybírání témat ― Do dialogu pro výběr témat na Domovské stránce nováčka jsme přidali možnost vyžadovat, aby se zobrazené články týkaly všech zvolených témat (operátor AND). Díky tomu mohou nováčci filtrovat zobrazené články podle úzce vymezeného tématu („Doprava“ a zároveň „Asie“) či široce vymezeného tématu („Doprava“ nebo „Asie“). Tuto funkci momentálně testujeme na pilotních projektech.
- Změny ve strukturovaném přidávání odkazů ― Pracovali jsme na několika vylepšeních, které vzešly z konzultací s komunitou a analýzy dostupných dat. Brzo budou všechny vylepšení k dispozici na všech projektech.
- Vylepšení algoritmu ― Algoritmus nyní nenavrhuje odkazy v sekcích, ve kterých se obvykle odkazy nevyskytují. Také nenavrhuje k odkazování články o křestních jménech. Nyní také v každém článku navrhujeme přidání maximálně tří odkazů (přičemž algoritmus vybírá ty nejkvalitnější, které jsou k dispozici).
- Vylepšení uživatelského rozhraní ― Nově systém uživatele požádá o potvrzení, pokud režim strukturované editace opustí před dokončením změny. Vylepšili jsme rovněž dialog, který se objeví po úspěšně uložené editaci. Tento dialog nově nováčkům umožňuje procházet editační tipy bez nutnosti vrátit se na Domovskou stránku.
- Komunitní konfigurace ― Pomocí Special:EditGrowthConfig umožňujeme komunitám nastavit maximální množství odkazů na článek.
- Další vylepšení přidávání odkazů ― Při navrhování odkazů budeme dávat větší prioritu článkům, ve kterých odkazy chybí. [2]
- Patrola strukturovaných editací ― Někteří uživatelé z arabské, španělské a ruské jazykové verze nám sdělili, že pro ně jsou strukturované editace přidávající odkazy/obrázky složité na patrolu. Přemýšlíme nyní o možných změnách, které bychom mohli implementovat za účelem vyřešení tohoto problému. Napadly nás nějaké způsoby, jak by se problém dal vyřešit, a začali jsme pracovat na jejich realizaci. Pokud vás něco napadá na téma patroly strukturovaných editací či obecně vylepšení strukturovaných editací, dejte nám vědět (v jakémkoli jazyce).
Komunitní konfigurace[editovat zdroj]
Pomocí Special:EditGrowthConfig nyní komunity mohou nastavit, jak přesně funkce týmu Growth fungují.
- Komunity mohou nastavit maximální množství obrázků, které nováčci mohou za den přidat. [3]
- Změna do budoucnosti: pomocí Special:EditGrowthConfig umožnit komunitám změnit minimální nároky na kvalitu příspěvků ("quality gates") [4]
Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botem • Dejte nám zpětnou vazbu • Přihlašte nebo odhlašte se k odběru.
5. 7. 2022, 15:03 (CEST)
Vrácení urgentní šablony, -spam[editovat zdroj]
Dobrý deň, @Podroužek,
v článku GymBeam ste navrhol vrátenie urgentnej šablóny a označil článok ako spam. Článok bol vytvorený ako preklad zo SK verzie, kde bol schválený wiki editormi. Robili sme dodatočné úpravy encyklopedického štýlu, vymazali pasáže, ktoré pôsobili neencyklopedicky v článku ponechali len fakty. Pri tvorbe článku sme vychádzali z podobných wiki stránok Alza , Mall.cz, ...Preto sa chcem spýtať v čom sa náš článok líši od hore uvedených stránok, prečo ste ho označil ako spam a čo máme spraviť (ktoré pasáže sú podľa vás neecyklopedické) aby článok spĺňal kritéria. Ďakujem za odpoveď. --Tomáš Lukáč wiki (diskuse) 1. 8. 2022, 13:09 (CEST)
- @Tomáš Lukáč wiki: Dobrý den, děkuji za otázky. Článek jsem neoznačil za spam. Ve shrnutí editace jsem napsal -spam, což znamená, že jsem odstranil spam, který tam jiný uživatel vložil. Byla to reference na realitní služby. Text, který tam vložil je již v jiné části článku uveden. Do článku jsem vrátil urgentní šablonu, protože byla odstraněna, bez požadovaných úprav článku. Když je článek na slovenské wiki neznamená to automaticky, že musí být na české wiki. Podle článku Alza.cz jste moc nepostupovaly, hned úvod se dost liší. Úvod článku s definicí je chybný. V infoboxu popisujete společnost a v úvodu článku je popis internetového obchodu. Buď píšete článek o společnosti s r.o., nebo o internetovém obchodě, který provozuje společnost. Podle článku Mall.cz není dobré postupovat, protože je taky velice špatně napsaný. Vznikal postupným doplňováním informací, až z toho vznikl tento paskvil. Ptáte se v čem se váš článek liší? Jsou to hlavně reference na články o firmě Alza.cz a Mall.cz v celostátních tiskovinách , např. iDnes, Hospodářské noviny, ČTK a podobně. Takové reference ve vašem článku postrádám. Celkově je článek psán propagačně. Napsat článek o firmě je velice těžké a zaměstnanec firmy není ani schopen psát nezaujatě. Nejlepší by bylo nechat napsat článek nezávislým člověkem, který není s firmou propojen a bude využívat jen veřejně dostupné informace, bez toho, aby jste mu radily, nebo dokonce se dožadovaly úprav dle vaší představy o článku. Doufám , že jsem odpověděl na vaše otázky. Máte-li další otázky, ptejte se. --Podroužek (diskuse) 2. 8. 2022, 10:00 (CEST)
Otázka od wikipedisty Jana koub (1. 8. 2022, 19:25)[editovat zdroj]
Dobrý den,vložila jsem 3 fotografie do fotosoutěže chráněná uzemí,ale nevidím je tam,můžete mi prosím pomoci?Děkuji --Jana koub (diskuse) 1. 8. 2022, 19:25 (CEST)
- @Jana koub Dobrý den, děkuji za otázku. Fotografie jsem si prohlédl a všechny tři jsou hezké. Vaše fotografie jsem v kategorii soutěže našel, tak nevím co myslíte tím že je nevidíte? Fotografie jste vložila správně a jsou v soutěži. Máte nějaké další otázky ? --Podroužek (diskuse) 2. 8. 2022, 10:49 (CEST)
Otázka od wikipedisty Vegy777 (7. 8. 2022, 16:46)[editovat zdroj]
které odkazy jsou spam a mám je odstranit? --Vegy777 (diskuse) 7. 8. 2022, 16:46 (CEST)
- @Vegy777: Dobrý den, děkuji za otázku. Externí odkazy vedoucí na prodej nějakého zboží (například https://www.bombyktyci.cz/) jsou považovány za spam. Odstranit je musíte. Pokud je neodstraníte stejně je odstraní jiný wikipedista. Prosím nevkládejte externí odkazy přímo to textu. Je to zakázané. Prosím podívejte se na Průvodce a prostudujte si nápovědu Jak psát Wikipedii. Také se podívejte na podobné články a pokuste se napodobit jejich strukturu. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 7. 8. 2022, 21:59 (CEST)
Otázka od wikipedisty Vegy777 (7. 8. 2022, 16:52)[editovat zdroj]
odstranil jsem všechny externí odkazy, stále nemůžu uložit editovaný článek... --Vegy777 (diskuse) 7. 8. 2022, 16:52 (CEST)
- @Vegy777: Pokud nemůžete uložit článek Jan „Vegy“ Táborský musíte mi přesně napsat co vám to píše za chybu. Článek v nynější podobě nemůže zůstat. Prosím předělejte ho podle nápovědy, na kterou jsem vám dal odkaz v předešlém dotazu. Hlavně doplňte řádkové reference podle nápovědy. Máte-li nějaké otázky napište mi je sem do diskuse. Děkuji. --Podroužek (diskuse) 7. 8. 2022, 21:59 (CEST)