Diskuse s wikipedistou:Podroužek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Obsah

Revertér[editovat zdroj]

Ahoj, nechceš dodatečně požádat o právo revertéra? Hodilo by se ti proti vandalům --Khamul1 (diskuse) 26. 12. 2018, 16:49 (CET)

@Khamul1: Děkuji za nabídku, ale zatím nechci. Samotná patrola mně odvádí od práce na článcích. Pořád mám nutkání ty články s vykřičníkem zkontrolovat a tím přicházím o čas, který jsem chtěl využít k doplnění jiného článku. Hezký nový rok. --Podroužek (diskuse) 1. 1. 2019, 19:54 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)

Kina[editovat zdroj]

Ahoj. Máme tu Kina v Brně, což je koncipováno jako přehledový článek, a pak jsem našel akorát Seznam kin v Českých Budějovicích, což je vyloženě seznam. Současný stav mi připadá v zásadě ok. --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 07:57 (CET)

Ahoj, dík že jsi se na to podíval. Jsou to přesně ty články co jsem myslel. Měl jsem pocit že bude lepší to sjednotit. Když myslíš nechat, tak dám na tebe. Ještě jednou díky za rychlou reakci. --Podroužek (diskuse) 17. 1. 2019, 08:25 (CET)
Ideálně (výhled do budoucna) klidně může existovat článek Kina v Brně (s historickými souvislostmi) i Seznam kin v Brně. Třeba někdy k tomu dojde. :-) --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 09:07 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Poděkování[editovat zdroj]

Dobrý den kolego, velmi děkuji za vyznamenání, co nejdříve se s ním pochlubím na osobní stránce. Hodně zdaru--Jaroslav Jelínek (diskuse) 12. 4. 2019, 00:29 (CEST) .

Prosba[editovat zdroj]

Vážený kolego, ač to dělám nerad, Vaši "reformu" článku Zaragoza jsem revertoval, protože ji pokládám za zbytečné zmenšení několika obrázků a zřejmé zhoršení celkového vzhledu. Prosím, estetické úpravy článků, které udělali jiní, raději nedělejte. Užitečné práce je tu pro všechny dost. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 25. 4. 2019, 21:10 (CEST)

@Sokoljan: Dobrý den, děkuji za upozornění. Běžně vzhled stránky neměním. Zde jsem chtěl zkontrolovat editaci IP adresy a při té příležitosti jsem převedl v odstavci Externí odkazy oficiální web města do šablony, která bere data z Wikidat. Při běžné prohlídce stránky jsem si všiml že text nejde souvisle, ale je tam velké prázdné bílé místo. Můžu poslat kopii obrazovky. Tak jsem dal obrázky do galerie. Při mém rozlišení obrazovky je v tomto článku velké prázdné místo, ale díval jsem se na tabletu a tam to prázdné místo není. Tak asi záleží na rozlišení obrazovky, nebo na prohlížeči. Možná to způsobuje šablona {{clear}}, ale tomu už moc nerozumím. Tak se omlouvám. Hezký den. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 26. 4. 2019, 08:03 (CEST)
@Sokoljan: Ano, to prázdné místo zavinila šablona {{Clear}}, proto jsem ji odstranil. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 26. 4. 2019, 16:57 (CEST)
Díky, už rozumím - a Clear už tam není ani potřeba. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 26. 4. 2019, 17:12 (CEST)
Taky děkuji. --Podroužek (diskuse) 29. 4. 2019, 18:25 (CEST)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Otázka od MMiller Test 16 cs (2. 5. 2019, 23:44)[editovat zdroj]

Dobrý den, Podroužek - to je otázka, která má vyzkoušet modul mentoringu pro novou domovská stránka. Děkujeme, že jste se zaregistrovali jako mentor!

MMiller Test 16 cs (diskuse) 2. 5. 2019, 23:44 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

 • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
 • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
 • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)

Revert[editovat zdroj]

Hi, Podroužek, I was wondering why this revert? Can you explain in English? Thank you for your time. Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 15:40 (CEST)

@Lotje: Hi Jaroslav Dokoupil = is a preacher. Page Jaroslav Dokoupil architect does not exist. I'm sorry I can't speak English. --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 16:12 (CEST)
Thank you very much Podroužek. About your English: you are just doing fine. :-) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:14 (CEST)
Robert Kotzian a Jaroslav Dokoupil 16.5. 2016, veřejná debata -:) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:17 (CEST)
@Lotje: Yes man Jaroslav Dokoupil architect exists. There is no article on Czech Wikipedia. Jaroslav Dokoupil (architekt). --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 17:31 (CEST)

Otázka od wikipedisty Helena Dvořáková (2. 6. 2019, 10:51)[editovat zdroj]

Zdravím, zprovoznila jsem si pro otestování Domovskou stránku a zkouším, jak to pro nováčky funguje. Bude to užitečné, pokud ovšem ta stránka "vyskočí" hned po registraci. Ale bude to chtít upravit záhlaví k mentorovi - objevil jste se mi tam jako "Vaše mentorka"ː-) Nevím, komu to napsat, tak jdu touto cestou. Helena Dvořáková (diskuse) 2. 6. 2019, 10:51 (CEST)

@Helena Dvořáková: Děkuji za otestování. Jste první wikipedistka, která se mně přes panel mentor ozvala a to ještě nejste nováček. Tato funkce nefunguje dobře. Již jsem to psal @Martin Urbanec: Martinovi na jeho diskusi. Podívejte se tam a svoji připomínku tam napište.  Martin Urbanec je ambasadorem pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, všechny dotazy k Domovské stránce směřujte na něho.  Děkuji že máte zájem o nováčky. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 11:27 (CEST)
@Helena Dvořáková, Martin Urbanec: Neodeslalo se upozornéni tak snad teď se odešle. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 20:18 (CEST)
@Helena Dvořáková: Zdravím, koukám na to, chyba je způsobena tím, že se pohlaví použité ve zprávě určuje nikoliv dle nastavení mentora/mentorky (jak by se dalo čekat), ale dle nastavení mentorovaného/mentorované. Díky tomu, že v nastavení máte uvedené, že jste žena, Vám to kolegu Podroužka představilo jako mentorku. Dočasně jsem překlad nastavil natvrdo na "Váš mentor", viz Special:diff/17317219, a nahlásil jsem vše jako phab:T224843. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Podroužek: Ahoj, upozornění se tentokrát odeslalo. To, že otázek není moc, ve WMF víme a očekávali jsme to. Je to kvůli tomu, že na uživatelské jméno v rohu neklikají všichni nováčci (pro českou Wikipedii je to cca 30 % nováčků). To nám dává možnost domovskou stránku nováčka testovat v reálném prostředí. Máme v plánu domovskou stránku nováčka dostat na víc míst, zatím jsme se nerozhodli, kde konkrétně by se měla objevovat ani kdy by se tak mělo stát. Možnosti, které jsou ve hře, si můžeš přečíst na Phabricatoru (anglicky), jestli tě to zajímá a nevládneš angličtinou, dej vědět, rád ti to přeložím. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Martin Urbanec: Děkuji, zajímá mě to, moc nezvládám angličtinu, pan google pomohl tak to překládat nemusíš už jsem si to přečetl. --Podroužek (diskuse) 3. 6. 2019, 07:47 (CEST)

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Domovská stránka nováčků: Nově se můžete nováčkům představit[editovat zdroj]

Milí mentoři,

ze všeho nejdříve bych vám rád poděkoval, že jste se rozhodli nováčkům pomoci odpovídáním na jejich otázky položené skrz Domovskou stránku nováčka. Zatím to vypadá, že Domovská stránka plní svou roli a alespoň některým nováčkům skutečně pomohla - nebo je přiměla udělat to, co bychom chtěli, aby udělali. Tak třeba, bez Domovské stránky má potvrzený e-mail v nastavení jen asi 30 % nováčků, díky Domovské stránce to ale udělá dokonce 60 % nováčků - nejspíše proto, že Domovská stránka upozorní nováčka, že e-mail je nutný potvrdit kliknutím na odkaz zaslaný do e-mailové schránky.

Jako jedno z vylepšení implementoval Growth tým Nadace Wikimedia možnost mentorů se nováčkům představit svou vlastní větou, která se nováčkům zobrazí namísto výchozí "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.". Způsob, jak tuto větu do seznamu mentorů dostat, je popsán na MediaWiki.org.

V případě jakéhokoliv dotazu týkající se Domovské stránky i čehokoliv dalšího mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 12. 7. 2019, 14:46 (CEST)

Otázka od wikipedisty Margaret139 (18. 7. 2019, 20:40)[editovat zdroj]

Dobrý večer, ráda bych využila možnosti mentora a zeptala se, jak bych mohla vytvořit stránku o ředitelce, která se zabývá charity nadačním fondem a myslím si, že by bylo dobré, aby se o ní vědělo. :) Předem moc děkuji za odpověď a pomoc. Hezký večer přeji. :) --Margaret139 (diskuse) 18. 7. 2019, 20:40 (CEST)

@Margaret139: Dobrý den, děkuji za otázku. Budu vám pomáhat v pochopení editací na Wikipedii. K vaší otázce. K pochopení co se může psát na Wikipedii, je potřeba si uvědomit že Wikipedie zaznamenává informace, které již byli někde uveřejněny (časopise, novinách, knihách nebo webových stránkách). Nejtěžší je psaní článků o žijících lidech. Aby jakýkoliv článek mohl být uveřejněn musíte najít dva nezávislé a netriviální zdroje. Proto je nutné než začnete psát článek o paní ředitelce, najít článek, nebo rozhovor s paní ředitelkou, který vytiskl nebo vydal někdo jiný něž samotná nadace. Ten článek nebo rozhovor musí napsat někdo nezávislí na nadaci. Nejlepší je najít článek v některých celostátních nebo místních novinách. Nový článek si začněte psát na svém pískovišti. To je prostor, kde můžete psát a nikdo vám do toho nebude zasahovat. Rozpracovaný článek na pískovišti, můžete mít jak dlouho potřebujete. Až bude článek na pískovišti hotov, dejte mně vědět a já se na něj podívám. Podívejte se na návod pro nováčky. Bude-li vám něco nejasné ptejte se i když se vám bude zdát že je to hloupost. Rád vám na všechny otázky odpovím. Připravil jsem vám krátké základní informace.

Základní informace o psaní na Wikipedii v bodech[editovat zdroj]

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit. ( čerpáno z Wikipedie:Spam, Wikipedie:Co Wikipedie není, Wikipedie:Propagační článek,)
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšeli od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě, jako Facebbok,
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své dvacetileté praxe, nelze použít.
 • Informace sdělené ústně i když jsou od důvěryhodného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování, nebo přepisování textu z knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.
 • Toto se samozřejmě netýká citací, které jsou důležitou a ničím nenahraditelnou součástí textů. Vždy musí být uveden autor.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je vpravo nahoře s textem Hledat na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašli? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště
 • Klikněte na červený odkaz Pískoviště nahoře ve vašem uživatelském menu.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na záložku Založit.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.

ještě jednou děkuji že máte zájem editovat Wikipedii a čekám na vaše další otázky. --Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 08:03 (CEST) @Margaret139:--Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 12:02 (CEST)

citační šablony[editovat zdroj]

Vážený kolego, dík za Tvé články v oboru, kde toho hodně chybí, i za Tvou pomoc nováčkům. Chtěl bych jen připomenout, že citační šablony jsou - pokud se nepletu - doporučené, ale ne povinné. Proto citace bez šablony není důvod pro šablonu Upravit. Díky za pozornost! --Sokoljan (diskuse) 20. 7. 2019, 22:18 (CEST).

@Sokoljan: Dobrý den pane Sokol, děkuji za upozornění. Tak jsem si na ty citační šablony zvykl že jsem si neuvědomil že je to jen doporučení. Samozřejmě nebudu šablonu Upravit z tohoto důvodu vkládat. Ještě jednou děkuji. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 5. 8. 2019, 16:37 (CEST)
Díky! Musím se Vám přiznat, že je opravdu nemám rád, protože: 1. dělají skript nepřehledný a těžko editovatelný; 2. nesmyslně ho nafukují zbytečnými a většinou nevyplněnými parametry; 3. přidělávají dost (zbytečné) práce; 4. výsledek se jménem autora v KAPITÁLKÁCH se mi vůbec nelíbí. Když se před lety zaváděly, byl jsem proti, ale uchlácholili mě, že budou nepovinné. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 5. 8. 2019, 17:04 (CEST)

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Otázka od wikipedisty Eva Poláková (23. 7. 2019, 17:14)[editovat zdroj]

Zdravím, pokouším se o vytvoření jednoduchého příspěvku do Wiki........ jedná se pouze o text a jeden úvodní obrázek - vlastní. Mohu poprosit o stručný návod, jak postupovat? Děkuji, Eva Poláková --Eva Poláková (diskuse) 23. 7. 2019, 17:14 (CEST)

@Eva Poláková: Děkuji vám za zájem napsat článek na Wikipedii. Nové články se píší na vlastním pískovišti. Pískoviště je označení pro vlastní stránku, kde můžete nerušeně psát a nikdo vám do toho nebude zasahovat. Když bude článek napsaný zdělte mně to a já se na článek podívám. Piště jen o tom co jste se dočetla. Protože Wikipedie zaznamenává informace, které již byly někde uveřejněny. Připravil jsem pro vás krátký návod jak začít a o čem na Wikipedii nepsat. Je to jen krátký návod, když nebude něco jasné znovu napište. Prosím o krátkou zprávu zda je vám to jasné nebo není. Přeji vám pevné nervy při psaní na Wikipedii

Základní informace o psaní na Wikipedii v bodech[editovat zdroj]

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit.
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište o žádném výrobku, propagace je zakázána.
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšeli od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě (Facebook) a bulvárního tisku (Blesk atd.)
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své dvacetileté praxe, nelze použít.
 • Informace sdělené ústně i když jsou od důvěryhodného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování nebo přepisování textu z knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.
 • Toto se samozřejmě netýká citací, které jsou důležitou a ničím nenahraditelnou součástí textů. Vždy musí být uveden autor.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je vpravo nahoře s textem Hledat na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašli? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště, nebo klikněte na červený odkaz Pískoviště nahoře ve vašem uživatelském menu.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na záložku Založit.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.
 • Jak budete mít text napsaný, kliknete na Zveřejnit změny. Do vzniklého rámečku napište např. Příprava článku. Klikněte na Zveřejnit změny. Je hotovo.

@Eva Poláková:Děkuji za zájem. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 23. 7. 2019, 19:08 (CEST)

Rada při mentorování[editovat zdroj]

Milí mentoři,

při čtení otázek z Domovské stránky a vašich odpovědí jsem si povšiml, že někteří z vás radí, že po kliknutí na červený odkaz (nový článek, pískoviště) je třeba se přepnout na záložku Založit, aby se spustil vizuální editor. Chtěl bych všechny upozornit, že Wikipedie nyní při kliknutí na červený odkaz spustí editor, který nováček naposledy použil - a pokud jde o první editaci, tak se spustí vizuální editor. Upozorňuji vás na to, abyste své odpovědi mohli této skutečnosti přizpůsobit.

Zároveň si také dovoluji připomenout, že už před delší dobou napsal tým Growth doporučení při komunikaci s nováčky. V případě, že máte jakékoliv otázky týkající se nejvhodnějšího postupu při mentorování či toho, jak fungují produkty týmu Growth, nebo máte k naší aktivitě libovolnou připomínku či komentář, ozvěte se mi.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (talk) 3. 8. 2019, 14:05 (CEST)

Jak co nejlépe poradit nováčkům?[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

tuto zprávu Vám posílám proto, že jste se buď zapsal(a) jako mentor anebo často odpovídáte na otázky na stránce Potřebuji pomoc. Nadace Wikimedia uvažuje o uspořádání školení pro mentory, které by se zaměřovalo na to, jakým způsobem je nejlepší nováčkům pomáhat, jak mohou nováčci reagovat na zprávy od zkušenějších wikipedistů apod. Školení by bylo v češtině a uskutečnilo by se pravděpodobně někdy koncem září. Rád bych se vás touto zprávou zeptal, zda byste o školení měli zájem. Pokud ano, rád bych vás požádal, abyste mi co nejrychleji dali vědět na mou diskusi nebo na e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Děkuji mnohohrát,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 5. 8. 2019, 22:23 (CEST)

Protiletadlová raketová brigáda[editovat zdroj]

Ahoj, díky jsem rád, že se článek líbil. Byl to dost boj pochopit jak plro fungoval, s vojenskou historií jsem většinou končil s kolem 2./3 19. století, takže toto bylo hodně mimo můj standardní záběr. Zpracovat 76. plrb by bylo jistě zajímavé, ale nevím jak bych to zvládal časově. Snažím se trošku propublikovat okolí svého bydliště, co jsem si loni zmrzačil nohu, krapek se mi změnily perspektivy a začal jsem "objevovat" to co mám pod nosem. A s ohledem na rodinu je to práce po nocích. Takže v tuto chvíli mám celkem slušnou šňůru regionálních témat, které by zasloužili zpracovat dřív než upadnou v zapomnění, a proto nevím kdy, potažmo zda bych se k 76. plrb dostal. Teď jsem třeba zabřednul s pld baterií, která byla na místě 11. plro někdy na přelomu 50. a 60 let. Nicméně protiletadlovci mě celkem chytili, takže tématu bych se nebránil a ty útvary by si to určitě zasloužily, stejně jako lidé, kteří jimi prošli. Jen si nejsem jistý jak moc podobné by to bylo. Struktura základen a organizace je +/- stejná a o historii konkrétních oddílů prakticky nic nevím - to by se muselo vysedět v archivu, což časově nedám. Ale kdyby ses rozhodl do toho pustit sám, rád pomůžu a poradím. Slušný popis jednotlivých plro je tady: http://www.fortifikace.net/povalecne_pvos.html (např. plro Ořechov ze 76. plrb je brán jako modelový oddíl s Něvama a je skvěle zpracovaný - ten by pro wikiheslo stačilo exerpovat) a spoustu věcí se lze dozvědět na fóru: https://forum.cspvo.cz/index.php?sid=49e4fb509a934fc8a9d807d076b9eaa7 A pak samozřejmě http://www.vojenstvi.cz/, Dr. Minařík tam dává odpovědi na dotazy a otázky tam lze i klást. Reakční doba je proměnlivá, ale určitě rád poradí. PVOS má celkem zmáklé, loni dělal do ročenky VHA historii ruzyňských kasáren kterýma prošla hromada útvarů PVOS - to je taky on-line: http://www.vuapraha.cz/sites/default/files/documents/rocenka_2017_vha_vodoznak.pdf. Skret4 (diskuse) 12. 8. 2019, 22:35 (CEST)

@Skret4: Děkuji za odpověď a poskytnuté informace. Je to škoda že nemáš na článek čas. Já se do článku bohužel nemohu taky pustit. Rád si přečtu další tvoje příspěvky. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 13. 8. 2019, 07:52 (CEST)

Otázka od wikipedisty Margaret139 (19. 8. 2019, 22:41)[editovat zdroj]

Dobrý večer, velice se omlouvám, že reaguji až teď.

Jste velice hodný, že jste mi takto úžasně odpověděl! Jde o to, že by ředitelka chtěla na wikipedii informace, jako je např. pár osobních informací o ní a pak třeba proč se začala věnovat nadačnímu fondu a tak dále (ve zkratce).

Myslíte si, že toto tedy není úplně vhodné nebo jak byste navrhoval zpracovat takovýto článek. Předem moc děkuji a ještě jednou se moc omlouvám. :) --Margaret139 (diskuse) 19. 8. 2019, 22:41 (CEST)

@Margaret139: Dobrý den, u žijících osob je velmi těžké napsat nezaujatý článek. Aby článek o žijící osobě mohl být na Wikipedii uveřejněn, musíte dodat dva nezávislé a netriviální zdroje. Nejlepší je poskytnutý rozhovor v prestižním časopise, nebo novinách. Je potřeba si uvědomit že Wikipedie jen zaznamenává informace již jinde publikované. Wikipedie nerozhoduje kdo je a kdo není významný. Na Wikipedii je zakázáno psát informace, které vám dotyčná osoba řekla, nebo napsala. Jako nezávislé zdroje, nejsou osobní stránky a stránky na sociálních sítí. Článek začněte psát na svém pískovišti. Zde si můžete připravit článek a až bude hotový napíšete mně a já se na něj podívám. Podívejte se na nápovědu pro nováčky, přečtěte si významnost u žijících osob. Podívejte se na články o podobných osobách a pokuste se je napodobit. Nějaké další otázky? Přeji vám hodně trpělivosti při psaní. --Podroužek (diskuse) 20. 8. 2019, 01:45 (CEST)

Otázka od wikipedisty Cheltanod (7. 9. 2019, 21:47)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud je na diskusní stránce k nějakému článku diskuse, která už je neaktuální, třeba deset let stará. Nebo ta diskuse byla kontroverzní, ale už je dávno vyřešena, dá se taková diskusní stránka zrušit. Někde občas v historii k článkům čtu diskuse neexistuje (zrušena). Jak toho docílit? --Cheltanod (diskuse) 7. 9. 2019, 21:47 (CEST)

@Cheltanod: Dobrý den, děkuji za dotaz. Diskuse se nemažou. Zůstávají, i když jsou vyřešené, a nebo staré. Je to z důvodu doložení dohodnutých úprav článku. Jiný wikipedista by mohl za rok vracet úpravy, které byly dohodnuty v diskusi u článku. Když tam diskuse zůstane, jiný wikipedista si ji přečte a pochopí provedené úpravy v článku. V některých případech je možné stránku smazat, a to, když obsahuje vulgarity, osobní urážky nebo informace, které nesouvisí s wikipedií. Zrušení stránky docílíte tak, že napíšete na nástěnku správců a zdůvodníte svoji žádost. Správci rozhodnou a ze závažných důvodů stránku odstraní. Pomohl jsem vám? Můžu ještě s něčím pomoci? Děku ji vám za vaše příspěvky do článků.--Podroužek (diskuse) 8. 9. 2019, 08:38 (CEST)
@Podroužek: Děkuji mnohokrát, odpověď je vyčerpávající. :-) Cheltanod (diskuse) 9. 9. 2019, 21:30 (CEST)

Otázka od wikipedisty Gabriela Černochová (9. 9. 2019, 10:56)[editovat zdroj]

Dobrý den, pokud přeložím článek z cizojazyčné Wikipedie, dám ji jako zdroj? --Gabriela Černochová (diskuse) 9. 9. 2019, 10:56 (CEST)

@Gabriela Černochová: dobrý den, děkuji za dotaz. Odpověď je NE. Článek na jiné wiki nelze považovat za zdroj. Zdroje u přeloženého článku, budou ty zdroje a reference, které jsou u původního článku na cizojazyčné Wikipedie. Musíte je ale upravit do našich citačních šablon. Reference u původního článku nejde jednoduše kopírovat. Držte se těchto zásad:
 • Zkontrolujte zda již není článek na české wikipedii pod jiným názvem
 • Překládejte celý článek
 • Překládejte jen článek, který nemá v záhlaví urgentní šablonu (to je ten rámeček)
 • Můžete využívat tento Překladač
 • Šablony a infoboxy na jiné wiki nejsou stejné jako na české wiki, je potřeba předělat šablony a infoboxi na české.
 • Vložte šablonu {{Překlad}} dle doporučení u šablony
 • Do překládaného článku vložte reference, můžete použít stejné jako v originálu. Když najdete české reference tím lépe.
 • Pro překládání můžete použít svoje pískoviště

Máte ještě nějakou otázku? Když vám bude něco nejasné zeptejte se. Děkuji vám za váš zájem editovat Wikipedii. --Podroužek (diskuse) 9. 9. 2019, 13:16 (CEST)

Growth team updates #10[editovat zdroj]

2. 10. 2019, 20:49 (CEST)

A/B testování panelu Potřebuji pomoc je u konce[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth dokončil analýzu panelu Potřebuji pomoc, a došel k závěru, že panel Potřebuji pomoc nemá žádný efekt na udržení nováčka, ať už pozitivní, nebo negativní. Stručná zpráva o výsledcích experimentu je k dispozici na MediaWiki.org, podrobná zpráva bude publikována v nejbližší době. I přes tento výsledek, který je pro nás zklamáním, bude i nadále panel Potřebuji pomoc součástí zážitku nováčka, který tým Growth buduje.

Z důvodu popsaného výše se tým Growth rozhodl věnovat svou pozornost Domovské stránce a Editačním tipům. Připomínky k těmto projektům můžete psát na tuto diskusní stránku. Také si můžete prohlédnout grafický návrh Editačních tipů, a sdělit mi připomínky k němu prostřednictvím této diskusní stránky.

V případě jakýhkoliv dotazů o projektu se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2019, 18:59 (CEST)

Piskovište[editovat zdroj]

Ješte nemam hotovo jen dotaz jak članek působi a jak přidat fotky? TaraKlea (diskuse) 15. 10. 2019, 14:36 (CEST)

@TaraKlea: Dobrý den, děkuji vám za dotaz. Článek působí nedodělaně. Když chcete napsat článek, který může zůstat na Wikipedii musíte postupovat podle pokynů, které jsem vám napsal na vaší diskusi. Přečetla jste tyto stránky, jak jsem vám poradil? Úvod pro nováčky, Průvodce po Wikipedii a také nápověda Jak vytvořit článek.
 1. odstraňte odstavce bez textu
 2. úplně první věta v článku bude vypadat takto: Martin Zach (*13. listopadu 1985 Vrchlabí) je hendikepovaný sportovec
 3. Odstavec Odkazy přejmenujte na Externí odkazy
 4. Doplňte řádkové reference (to je velmi důležité), podívejte se na nápovědu jak vkládat reference.

Zatím to bude stačit. Jak vložit fotky napíši zítra. Je toho hodně co je ještě potřeba předělat, ale to až zvládnete výše popsané nedostatky. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 15. 10. 2019, 16:09 (CEST)

Jak co nejlépe pomoci nováčkům?[editovat zdroj]

Milí mentoři,

Nadace Wikimedia se rozhodla uspořádat celodenní školení pro mentory, ve kterém se budeme bavit o tom, co je vhodné při komunikaci s nováčky (ne)dělat, s jakými problémy se nováčci potýkají, jak se často stává, že v jedné otázce nováčka je skrytých i několik dalších a nakonec se také podíváme na to, jak vypadá dnešní Wikipedie z pohledu nováčka. Školení se uskuteční některou sobotu v kanceláři Wikimedia Česká republika v Praze. Více informací o školení je možné nalézt na Wikipedie:Školení pro mentory. Jakoukoliv otázku rád zodpovím na mé diskusní stránce.

Prosím vás, které nabídka zaujala, abyste se do 22. října vyjádřili k termínu prostřednictvím Doodle.

Těším se na vaši účast.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 15. 10. 2019, 18:41 (CEST)

Školení pro mentory se uskuteční 9. listopadu 2019[editovat zdroj]

Milí mentoři,

rád bych Vám sdělil, že celodenní školení určené pro mentory uskuteční v sobotu 9. listopadu v kanceláři Wikimedia Česká republika v Praze. Více informací o akci najdete na Wikipedie:Školení pro mentory.

Na školení se budeme zabývat problémy, na které nováčci na Wikipedii narážejí, na co je třeba při odpovídání na jejich otázky myslet i tím, jak dnes vypadá Wikipedie pro nové uživatele.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 28. 10. 2019, 16:29 (CET)

Re[editovat zdroj]

@Podroužek: Ahoj, odpověděl jsem ti na mou diskusní stránku. Zdraví --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 3. 11. 2019, 21:07 (CET)

Řád vstřícného wikipedisty[editovat zdroj]

Děkuji, potěšilo. --Podroužek (diskuse) 4. 11. 2019, 18:11 (CET)

Otázka od wikipedisty Muzeum maškar (6. 11. 2019, 08:55)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla bych přidat nový článek o Muzeu maškar - unikátní muzeum v ČR a nevím jak? Poradíte mi, prosím? --Muzeum maškar (diskuse) 6. 11. 2019, 08:55 (CET)

@Muzeum maškar: Dobrý den, děkuji vám za dotaz a jsem rád že chcete editovat Wikipedii. Nový článek se začíná psát na pracovní stránce, které říkáme pískoviště. Vaše pískoviště je zde. Na stránce klikněte na Editovat (neklikejte na editovat zdroj, je určen pro zkušené uživatele) a můžete přidávat text jako ve wordu. Formátování textu je hned vidět a nemusíte stránku ukládat. Ukládejte až před opuštěním stránky tak jako ve wordu na PC. Přečtěte si také nápovědu pro začátečníky. Jak editovat najdete v Nápovědě pro editace. Děkuji za zájem o Wikipedii. Můžu ještě s něčím pomoci ? --Podroužek (diskuse) 6. 11. 2019, 15:07 (CET)

Přesun[editovat zdroj]

Ahoj, nejsem si jistý, ale tento přesun byl možná unáhlený. Těžko říct, pravidla pro přepis thajštiny neznám, rusky (nejbližší slovanský jazyk s názvem ve WD) to je foneticky Монкан Ганкун, tedy Monkan Gankun, tak bych ale předpokládal, že česky to bude nějak podobně. To -kh- mi naopak do češtiny moc nesedí. S pozdravem — Draceane diskusepříspěvky 8. 11. 2019, 09:26 (CET)

@Draceane: Ahoj, ano bylo to ukvapené. Kontroloval jsem i Wikidata a nahoře, ve štítku u anglické a německé wiki je jméno Monkhaen. Tak jsem si řekl že to je asi dobře a přesunul jsem to na nový název. Až potom jsem se podíval na název článku na anglicé wiki a německé wiki a vidím Monkaen. Tak jsem to už nechal na někom zkušenějším. --Podroužek (diskuse) 8. 11. 2019, 14:31 (CET)

Otázka od wikipedisty PetraLanštjáková (9. 11. 2019, 16:28)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla jsem vložit článek o svém pradědovi, ale nevím si s ním rady, píše mi, že není vhodně ozdrojován, kategorizován apod. vůbec si s tím nevím rady. Poradil byste mi prosím. --PetraLanštjáková (diskuse) 9. 11. 2019, 16:28 (CET)

@PetraLanštjáková: Dobrý den, děkuji vám že chcete příspívat do Wikipedie. Psaní nového článku do Wikipedie je nejtěžší práce, ale společně to zvládneme. Nejprve je potřeba doložit encyklopedickou významnost. To doložíte tak, že uvedete zdroje z kterých jste čerpala. Jak jste získala informace, které jste uvedla v článku? Vidím že jste již pokračovala v editaci článku a vaše editace byla správná. Předem děkuji za odpovědi. --Podroužek (diskuse) 9. 11. 2019, 18:28 (CET)
@Podroužek: Dobrý den, děkuji moc za odpověď, dnes jsem si pročítala také návody od Vás, zde v diskusích a snažila jsem se článek doplnit, udělat novou strukturu. Čerpala jsem z knihy/brožury, která se týká konkrétně Liberce, a pak z již známých faktů. Více nejsem schopná dát dohromady. Pokud to nestačí, mrzí mě to, ale nedá se pak nic dělat, i přesto, že si myslím, že článek na wikipedii patří. Každopádně, jsem měla nejprve před zveřejněním použít náhledovou verzi, netušila jsem před vložením, jak je wikipedie na editaci náročná - jak se v ní vůbec orientovat. děkuji (PetraLanštjáková (diskuse) 10. 11. 2019, 22:15 (CET))
@PetraLanštjáková: Dobrý den, jsem rád že vám informace zde v diskusi pomohly. Článek Otakar Čížek jste upravila do správného vzhledu. Šablonu významnost již odstranil kolega, já osobně tam dva nezávislé zdroje nevidím, ale nechám to být. Děkuji vám za článek a doufám že brzy přibude další vaše editace do české Wikipedie. --Podroužek (diskuse) 13. 11. 2019, 20:56 (CET)

Medaile zkušeného uživatele[editovat zdroj]

Děkuji --Podroužek (diskuse) 9. 11. 2019, 21:48 (CET)

Otázka od wikipedisty Prasečí královna (17. 11. 2019, 11:39)[editovat zdroj]

Jak se na Wikipedii přidává článek ? --Prasečí královna (diskuse) 17. 11. 2019, 11:39 (CET)

@Prasečí královna: Dobrý den, vítejte na Wikipedii. Jsem rád že máte zájem přispívat do Wikipedie. Nejprve bych vás rád upozornil že máte nevhodné uživatelské jméno. Pod tímto jménem budou všechny vaše editace uloženy a vaše jméno bude viditelné pro ostatní wikipedisty. Abyste mohl přidat článek do Wikipedie, musíte si článek nejdříve nanečisto napsat. K přípravě nového článku slouží přípravná stránka, které zde říkáme pískoviště. Vaše pískoviště najdete ZDE. V mobilu, který používáte najdete svoje pískoviště v pravém horním rohu pod piktogramem osoby. Po kliknutí se objeví seznam a pískoviště je třetí řádek. Na pískovišti si napište text v minimální délce 10 vět a doplňte dvě řádkové reference ze kterých jste informace čerpal. Wikipedie zaznamenává informace, které již byly někde publikovány. Nejčastěji v knize, novinách, časopise nebo na webových stránkách. Budete-li mít článek na pískovišti napsaný dejte mi vědět, podívám se na něj a opravím případné chyby. Před prvním psaním je dobré si přečíst nápovědu pro začínající wikipedisty. Vypsal jsem vám body, kterých se je potřeba při psaní držet:

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit.
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište o žádném výrobku či službě, propagace je zakázána.
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšeli od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě (Facebook) a bulvárního tisku (Blesk atd.)
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své dvacetileté praxe, nelze použít.
 • Informace sdělené ústně i když jsou od důvěryhodného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování nebo přepisování textu z knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je na horním řádku s textem Hledání na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašli? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na text: Založit stránku Wikipedista:Prasečí královna/Pískoviště.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.
 • Jak budete mít text napsaný, kliknete na Další. Do vzniklého rámečku napište např. Příprava článku. Klikněte na Zveřejnit. Je hotovo

Ještě jednou děkuji že máte zájem editovat Wikipedii a čekám na vaše další otázky. --Podroužek (diskuse) 17. 11. 2019, 18:50 (CET)

Growth team updates #11[editovat zdroj]

18. 11. 2019, 16:02 (CET)

Prosba o radu[editovat zdroj]

Ahoj. Již dříve jsi mi radil, čemu bych se mohl na Wikipedii věnovat. Poradil jsi mi, že bych si mohl najít nějaký neudržovaný portál a začít se o něj starat. Já mám dobrou zprávu! Našel jsem si portál Portál:Prostějov. V Prostějově totiž také bydlím a zajímám se o jeho historii a vůbec všechno možné kolem toho. Mohl by jsi mi prosím poradit jak se například zeptat jestli můžu převzít kontrolu nad portálem (samozřejmě ne že bych chtěl portál nějak obsadit), nebo jak začít portál spravovat (co pravidleně aktualizovat apod.). Jsem přesvědčen, že mám dostatečné množství zdrojů ze kterých mohu neustále čerpat a rovněž se na spravování portálu cítím (jak se píše v nápovědě k portálům :D ) Předem děkuji za odpověď. S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 00:34 (CET)

@Queen lover fanpage: Ahoj, děkuji za dotaz. Tak to jsem rád že si vezmeš na starosti Portál:Prostějov. Jak začít je jednoduché, začni tak jako na jiných článcích. V diskusi k portálu napiš jednoduchou správu, něco jako jsi napsal mně. Např. Z důvodu neudržovaného portálu jsem se rozhodl od listopadu 2019 tento portál spravovat. To je informace pro ostatní wikipedisty. Jinak to nemusíš nikde hlásit. Je potřeba aktualizovat odstavec Novinky. Tam postupně doplňuj novinky, které si budeš zjišťovat z některého webu o Prostějově. Obrázek měsíce je tam pořád stejný. Vyhledej si na Commons cca 30 obrázků a postupně třeba jednou za týden/měsíc je vyměňuj. Obrázky můžeš točit pořád dokola. To stejné s odstavcem článek. Najdi si více článků spojené s Prostějovem a postupně je vyměňuj. Jak se to dělá se můžeš podívat na portálech o které se někdo stará. Třeba Portál:Brno. Ještě ti napíšu večer. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 16:24 (CET)
Mockrát děkuji! Jsi hodný. :-) s pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 16:39 (CET)
@Queen lover fanpage: Vidím že už jsi začal pracovat a de ti to. Aktuality by měli být s referencemi. Přesně nevím jak to udělat, aby na podstránce aktuality byli reference a přitom se na portálu ty reference nezobrazovali. Zítra to zjistím a dám vědět. Chci tě pozvat na brněnský wikisraz, který se koná zítra 20, listopadu 2019. Rádi tě poznáme. Trvá od 18. hod až do 23 hodin, ale můžeš odejít i dříve podle potřeby a dostupnosti spojení do Prostějova. Pokud máš jakékoliv dotazy, neváhej se mě zeptat. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 20:26 (CET)
Zdravím. Co se týče těch ozdrojování aktualit, nešlo by to kódem <noinclude> reference </noinclude> ? A k tomu pozvání na wikisraz: Mockrát děkuji za pozvání, je to pro mě něco, co by mě v životě ani nenapadlo, ale já se nerad účastním setkání obecně (nejsem společenský typ) a na Wikipedii jsem šel taky tak nějak anonymně a zatím neplánuji změnu. Mrzí mě to. --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 21:05 (CET)
@Queen lover fanpage: Ten kód vyzkoušej já s tím nemám zkušenosti. Že nedojdeš na wikisraz nevadí, je to jen na tobě. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 21:15 (CET)

;) Mám dotaz: Můžu psát aktuality o městu stejnou formou jako se píší aktuality na HS? Tím konkrétně myslím:

; DEN. MĚSÍC ROK − NÁZEV DNE V TÝDNU
: Prostejov prapor.png TEXT AKTUALITY
: Olomouc flag.png Prostejov prapor.png TEXT AKTUALITY

nebo si mám vymyslet „vlastní” styl? Děkuji. S pozdravem a velkým díkem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 21:22 (CET)

@Queen lover fanpage: Žádný jiný wikipedista neprojevil zájem o přispívání do Portálu Prostějov tak vzhled aktualit je na tobě. Můžeš použít styl co je na HS, nebo jiný, je to jen na tobě (dokud se neozve nějaký zájemce o spolupráci). Jen ty vlaječky asi nebudou vhodné, protože aktuality budou jen z Prostějova a vlajky budou stejné. Rád jsem pomohl. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 21:39 (CET)
Jasně. Plně chápu, děkuji. S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 20. 11. 2019, 02:23 (CET)

Otázka od wikipedisty Lenka Nyklová (19. 11. 2019, 12:29)[editovat zdroj]

Dobrý den, ráda bych připojila ke svému článku svůj náčrtek a výřez z mapy. Zatím jsem to ale nezvládla ani přes fotografii. Mohla bych Vás poprosit o pomoc? Děkuji předem. Lenka Nyklová --Lenka Nyklová (diskuse) 19. 11. 2019, 12:29 (CET)

@Lenka Nyklová: Dobrý den, děkuji za dotaz, momentálně jsem v práci, odpovím večer. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 16:24 (CET)
@Lenka Nyklová: Dobrý den, děkuji vám že chcete přispívat do Wikipedie. Do článků na české Wikipedii se přidávají obrázky, které jsou nahrané na Wikimedia Commons. Je to taková databanka fotek pro Wikipedii. Nejdříve musíte nahrát obrázek do Wikimedia Commons, využijte tohoto Průvodce pro přidávání fotek. Fotku správně popište, zvolte správnou licenci a uložte. Následně můžete v článku na Wikipedii obrázek přidat. Jak vkládat obrázky do článků vám pomůže tato nápověda. Pomohl jsem? Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se mě zeptat. Hodně úspěchů při přidávání obrázků. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2019, 20:26 (CET)

Heuréka![editovat zdroj]

Ahoj. Úspěšně se mi podařilo vytvořit aktuality na portálu Prostějov tak, aby byly ozdrojovány, ale aby se reference v portálu nezobrazovaly. Stránka Portál:Prostějov/AKTUALITY je plněna obsahem stránky Portál:Prostějov/AKTUALITY/AKTUALITY s referencemi a právě na této stránce jsou všechny reference vloženy mezi <noinclude></noinclude> takže se ve finále na stránce Portál:Prostějov/AKTUALITY zobrazují aktuality bez referencí, zatímco na stránce Portál:Prostějov/AKTUALITY/AKTUALITY s referencemi reference jsou. Dále jsem také na stránce Portál:Prostějov/AKTUALITY/AKTUALITY s referencemi/šablona vytvořil šablonu, která udává vzhled aktualit přímo v portálu. Tak jenom čistě pro tvou informaci. :-) S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 20. 11. 2019, 22:49 (CET)

@Queen lover fanpage: Díky za info, vyzkouším. --Podroužek (diskuse) 28. 11. 2019, 16:39 (CET)

Editační tipy byly právě nasazeny![editovat zdroj]

Editační tipy po aktivaci

Milí kolegové,

v noci na dnešek byly nasazeny editační tipy. Editační tipy jsou novým vylepšením Domovské stránky. Před aktivací této funkce Domovská stránka nováčky vyzývala, aby si vytvořili svou uživatelskou stránku. Jelikož se ale ukázalo, že toto není moc efektivní a uživatelské stránky nejsou mnohdy příliš kvalitní, Nadace Wikimedia se rozhodla vybudovat systém, který nováčka bude učit, jak se Wikipedie edituje – editační tipy. Možnost zobrazit si editační tipy nahrazuje dosavadní tlačítko vyzývající k vytvoření uživatelské stránky.

V současné době editační tipy umožňují nováčkům vybrat si úkoly, na kterých by chtěli pracovat. Úkoly jsou rozřazené od jednoduchých (přidávání odkazů či oprava překlepů a gramatiky), přes středně obtížné (aktualizace článku či přidání referencí) po ty nejtěžší (rozšíření článku). Do budoucna je v plánu přidání možnost filtrování témat článků podle zájmu nováčka či přidání nápovědy ke konkrétnímu úkolu do panelu Potřebuji pomoc. Určitě vás včas budu informovat.

Rád bych Vás tímto požádal, abyste si editační tipy (a pokud jste tak ještě neučinili, i celou Domovskou stránku) sami vyzkoušeli, a napsali na diskusní stránku všechny Vaše postřehy. Domovská stránka se nachází na Speciální:Domovská stránka, je ale nutné si ji ručně aktivovat v nastavení (karta Údaje o uživateli, úplně dole Domovská stránka nováčka, zaškrtnout "Zobrazit Domovskou stránku nováčka"). Těším se na vaše komentáře.

Závěrem mi dovolte Vás pozvat na Wikikonferenci 2019, kde budu mluvit o tom, co se tým Growth za uplynulý rok naučil, a co má v plánu pro budoucnost. Wikikonference je již tuto sobotu 23. listopadu, a koná se v Pardubicích. Přednáška bude samozřejmě nahraná a bude možné si ji pustit i po Wikikonferenci.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 21. 11. 2019, 11:33 (CET)

Wikidata a infoboxy, nejistá data u historických osob[editovat zdroj]

Ahoj (když už se známe osobně, o radu se mi prosí líp :-). Wikidata ještě moc neumím (nanejvýš drobně edituju), ale doposud se mi do infoboxů údaje z wikidat načítaly, pokud jsem příslušné pole nevyplnila (vím, že obsah infoboxu ze šablony přetluče wikidata, i když je sporné, jestli to je dobře - možná by ty rozdíly mohl nějaký program nahledat). U článku Zdeněk Kostka z Postupic jsem schválně pár věcí (úmrtí) z infoboxu-šablony vyřadila, aby se to načetlo z wikidat, a nic... Pak tu u těch historických osob vidím jako problém ta nejistá data narození (někdy se dokonce dostávají data "doloženo" do dat narození, což bývá legrační - zrovna jedno takové budu do národních autorit hlásit). Někdy jsou data jinak v infoboxu z wikidat a jinak v článku. Co s tím?--Helena Dvořáková (diskuse) 24. 11. 2019, 17:46 (CET)

@Helena Dvořáková: Ahoj děkuji za dotaz, rád pomůžu. V článku Zdeněk Kostka z Postupic jsem to již opravil. Když chceš používat data z Wikidat nesmí být položka vůbec zobrazena a to i prázdná. To znamená ve vizuálním editoru na příslušné položce v našem případě datum úmrtí, klikneš na červený piktogram odpadkového koše. Položky se odstranila, ale nadále je schované v seznamu pod odkazem Přidat více údajů. Při vytváření nového infoboxu, vybereš a vyplníš jen ty položky, které se nemají načítat z Wikidat. Musím upozornit na skutečnost že všechny položky se nenačítají z Wikidat a je to různé u různých infoboxů. Vždy se podívej do dokumentace příslušné šablony. To nejisté datum u historických osob nevím jak přesně se to vyplňuje na Wikidatech. Podívám se na to a napíšu ti. Zobrazování slova "doloženo" je chybné, můžeš mně poslat odkaz na článek kde jsi na to narazila? Když jsou data v textu jiná než v infoboxu je to chyba a je potřeba to opravit. Já postupuji takto. Zjistím kdo napsal data do textu v českým článku, kdo napsal položku datum do Wikidat, když existuje článek v cizojazyčné wiki podívám se na něho taky. Projdu všechny reference i ty zahraniční a pak se tedy rozhodnu, kde nastala chyba. Musím také brát zřetel, že u historických osob mohou být odborníci taky nerozhodnutí o přesném datu a pak je potřeba tuto zkutečnost zmínit v článku. Doufám že jsem to napsal srozumitelné. Když ti bude něco nejasné napiš, rád pomohu.--Podroužek (diskuse) 24. 11. 2019, 20:32 (CET)
Dík za pomoc. Tak na co jsem narazila. Hynce Ptáček z Pirkštejna narozen buď kolem r. 1400 (článek), nebo 1404 (wikidata). Šla jsem za tím, 1404 má nějaký německý zdroj, ale taky jako cca, takže kdyby to i ve wikidatech bylo jako nejisté (cca, ca, ? - nevím, jak se to dělá), může se nechat kterékoli datum. Kvůli těmto rozporům už jsou ve VIAF dvě autority, naše (cca 1400) a německá :-). Prošla jsem online zdroje nejen z české wiki, datum cca 1404 je jen v jedné genealogii de-wiki a jinde nic. Jak jsem koukala, tak nejistá data se dávají obvykle do kategorií století - je na to nějaké pravidlo? Kvůli VIAF zkontaktuju Národní autority, ale asi datum měnit nebudou. K "doložen": Albrecht Kostka z Postupic - tam nebyla chyba ve WP, ale v NK AUT (domnívám se, že šlo o záměnu s doložen, protože se těžko narodil 1449, když 1464 byl hlavou diplomatického poselstva do Francie - už jsem zažádala o opravu). --Helena Dvořáková (diskuse) 25. 11. 2019, 20:54 (CET)
@Helena Dvořáková: Jak se správně nejisté datum vkládá do Wikidat nevím, ale na brněnském Wikisrazu 18. prosince 2019 se zeptám a poreferuji. --Podroužek (diskuse) 28. 11. 2019, 16:37 (CET)
Ahoj, získala jsem na toto téma další informace v souvislosti s diskusí o nejistém místu narození. Ještě toto od Frettieho: "Ve WD lze nastavit přesnost, na minutu, den, desetiletí, století, … to by to mohlo, částečně, řešit. Následně by (asi) bylo u nepřesných údají dobré zmínit jako vymezení “nepřesná položka” nebo tak něco." Tak jsem něco zkušebně provedla u položky Q73257465 (nejistý rok i místo) - jsem zvědavá, jak to dopadne :)--Helena Dvořáková (diskuse) 3. 12. 2019, 20:20 (CET)
Zdravím vás, nějak to tam nevidím. Ale věřím, že to nějak dáme dohromady. Případně to můžeme pořešit s Petrem v Brně. --frettie.net (diskuse) 3. 12. 2019, 22:31 (CET)
@Helena Dvořáková, Frettie: Tak jsem se na článek Zdeněk Kostka z Postupic podíval a v infoboxu jsem smazal položku datum narození a text přibližně, asi, pravděpodobně se tam u roku narození neobjevil. Je tam jen rok. Pokusil jsem se vložit {{infobox - osoba}} a také se tam vysvětlující text nezobrazoval. Bude mě to muset Jirka pořádně vysvětlit. Následně vložíme do nápovědy doplňující informace. --Podroužek (diskuse) 5. 12. 2019, 08:22 (CET)

Otázka od wikipedisty Pojra (12. 12. 2019, 21:31)[editovat zdroj]

Asi před pár vteřinami jsem přidal na stránku o hlášce Quid pro Quo další seriál, kde byla použita. Udělal jsem to tak jak to tam psali ostatní, informace byla dobře zformulovaná, zřetelná, prostě jak má být. Poté jsem znovu otevřel tuto stránku, a moje odrážka byla smazaná. Jak to? --Pojra (diskuse) 12. 12. 2019, 21:31 (CET)

@Pojra:  Dobrý den, děkuji vám že přispíváte do Wikipedie. V článku Quid pro Quo  byl dnes doplněn pouze tento text:  Tento výraz použil William Rawlins alias Agent Orange ve 12. díle 1. série seriálu The Punisher, když chtěl vypíchnout oko hlavní postavě jménem Frank Castle, protože mu v minulosti jedno jeho oko zničil.  Tento text je v článku pořád uveden a nikdo jej nesmazal. Text napsal někdo z IP adresy. Je to váš text? Možná se stránka špatně načetla. Potřebujete ještě s něčím pomoci? --Podroužek (diskuse) 12. 12. 2019, 22:22 (CET)

HotCat[editovat zdroj]

Zdravím, kolego, pomocí HotCat lze přidávat a měnit více kategorií najednou – musí se kliknout na závorkované větší (++), pak se objeví tlačítko Uložit. Po přidání nebo změně více kategorií se toto tlačítko zmáčkne, načež se ještě objeví editační okno se změnami, takže je to jakoby o krok delší, ale zase se rekategorizace ukládá do historie jako jedna editace i s detailním popisem těchto změn. S pozdravem — Gumruch (disk.) 14. 12. 2019, 02:06 (CET)

Nováčci editují články doporučené v editačních tipech![editovat zdroj]

Zatím neaktivované editační tipy

Milí kolegové,

editační tipy byly nasazeny před necelým měsícem. Za tu dobu je vidělo asi 450 nováčků, z toho asi 34 uživatelů otevřelo článek, z toho 18 uživatelů přešlo do editačního módu a celých 7 uživatelů dokonce uložili i editaci (více čísel naleznete na této projektové stránce). Tým Growth je těmito výsledky nadšen – vzhledem k tomu, že od kliknutí na článek není nováček zatím nijak naváděn, je to číslo mnohem vyšší, než jsme čekali. Uložené editace je možné sledovat na této adrese.

Očekáváme, že jakmile začátkem roku 2020 přidáme možnost filtrování zobrazených článků a později téhož roku i využijeme panel Potřebuji pomoc, aby nováčkovi poradil, že si má otevřít editační rozhraní a následně co by v článku měl opravit, počet nováčků editujících pomocí tohoto nástroje se ještě zvýší.

Budeme jedině rádi, pokud si editační tipy vyzkoušíte – postup, jak na to, je k dispozici na této projektové stránce. Jakékoliv komentáře či návrhy týkající se projektu editačních tipů nám pak můžete psát na diskusní stránku.

S přáním příjemně prožitých vánočních svátků,

Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 18. 12. 2019, 14:50 (CET)

Otázka od wikipedisty Teplo Bez Starostí (1. 1. 2020, 20:39)[editovat zdroj]

Ahoj, jak se na wikipedii schvaluje obrázek? Chci tam 3 nahrát a píše mi to, že bohužel není schopen určit jestli je to obrázek můj. Díky za pomoc --Teplo Bez Starostí (diskuse) 1. 1. 2020, 20:39 (CET)

@Teplo Bez Starostí: Dobrý den, děkuji vám za zájem přispívat do Wikipedie. Obrázky se neschvalují. Jediná podmínka je, aby obrázek byl vyfotografovaný fotografickým přístrojem, nebo mobilem. Nelze vkládat obrázky, které jste stáhl z internetu, nebo získal jinak než vyfotografováním. Prosím podívejte se na tento návod jak vkládat obrázky. Jéště malá poznámka. Na Wikipedii je důležitý text než obrázky. Při psaní nového článku se obrázky vkládají až úplně nakonec. Dotazy prosím pište na jedno místo. Je zbytečné pokládat stejnou otázku na více místech. Pomohljsem? Máte ještě nějaké otázky? --Podroužek (diskuse) 1. 1. 2020, 21:29 (CET)

Otázka od wikipedisty Mrakoplas Band (3. 1. 2020, 12:29)[editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, zda existuje nějaká šablona na tabulk, kterou bych chtěl vložit na pravou stranu Mrakoplaš Band stránky tak, jak je to běžné u většiny článků. bývá tam fotka, vlaječka státu atd... Existuje na to prosím nějaký nástroj/šablona, nebo ji musím vytvořit sám, jako normální tabulku? Zkoušel jsem to totiž klasikou tabulkou a nedařilo se mi tam měnit formáty vlaječky, fotky atp... Děkuju za radu. Martin Mrakoplas Band (diskuse) 3. 1. 2020, 12:29 (CET)

@Mrakoplas Band: Dobrý den, děkuji že chcete psát do Wikipedie. Ano existuje. Nic nevytvářejte, je to již vytvořeno. Ozvu se později a vysvětlím důkladně. Mám dotaz, o jaký článek se jedná? Na Wikipedii je důležitý text, ten rámeček je maličkost a vytváří se automaticky, nebo poloautomaticky. --Podroužek (diskuse) 3. 1. 2020, 12:43 (CET)
@Podroužek:. Dobrý den. Založil jsem stránku/článek "Mrakoplaš (hudební skupina)" a rád bych jej obohatil právě o tu tabulku a pár fotek... Text je téměř hotov, budu jej ještě průběžně doplňovat o podrobnosti a odkazy. Kdyby něco nebylo v pořádku, budu rád, za Vaši radu. Mrakoplas Band (diskuse) 3. 1. 2020, 12:58 (CET)
@Mrakoplas Band: Dobrý den. Něco málo jsem vám napsal do vaší diskuse. ;) --Robins7 (diskuse) 3. 1. 2020, 13:19 (CET)
moc díky! Mrakoplas Band (diskuse) 3. 1. 2020, 16:01 (CET)

Rychlá nápověda a Úvod pro nováčky[editovat zdroj]

Ahoj, na nové souhrnné stránce Nápovědy teď chybí dost důležitých věcí a některé odkazy nevedou na právě nejvhodnější stránky. O tom a o návaznosti nápověd ještě hodíme diskusi jinde, ale teď konkrétně k tebou navrhované rychlé nápovědě (co ji jak vidím nabízíš nováčkům tady), která by se mi tam líbila v trochu upravené podobě na pravé straně pod odkazem Úvod. Ten úvod, co tam je, není moc užitečný, lepší by byl Nápověda:Úvod pro nováčky (co se ztratil úplně), kdyby se zkombinoval s tvými návrhy. Nechceš kontaktovat Ioannes Pragensis? Vaše pojetí je podobné. Taky bych se případně trochu zapojila, ale jen drobnými připomínkami, bořit vám to určitě nebudu :-).--Helena Dvořáková (diskuse) 4. 1. 2020, 14:48 (CET)

@Helena Dvořáková: Ahoj, děkuji že se o to zajímáš. Podívám se na to a dám ti vědět. --Podroužek (diskuse) 4. 1. 2020, 15:08 (CET)
@Helena Dvořáková: Rychlou nápovědu jsem psal ve chvíli, kdy jsem zrovna dostal chuť a nápad vytvořit nějakou pomůcku pro nováčky. Když mě múza opustila, nepokračoval jsem a tu rychlou nápovědu jsem nedokončil. Rychlou nápovědu jsem vyzkoušel asi dvakrát a zjistil toto. Rychlou nápovědu nováček pochopil a nevytvořil článek, který by stejně neprošel. Na druhou stranu to zase nováčka odradilo a nepokusil se o žádnou další editaci. Mám dojem že tato nápověda odradí nováčka, který chce napsat článek o tématu, který je zakázaný. Což na jednu stranu je dobře na druhou stranu zase nepřivedlo žádného nového editora. Toto dilema popíšu na příkladu. Dne 2. ledna 2020 vznikl článek Mrakoplaš (hudební skupina). Založil ho nováček, člen zmiňované hudební skupiny. Kdyby mě nováček oslovil a já bych mu napsal ty body rychlé nápovědy, tak by vůbec nezačal ten článek psát. Protože by si přečetl, že psát o vlastní hudební skupině je zakázáno. Jak se můžeš přesvědčit článek má nezávislé zdroje a na Wikipedii zůstane. Přitom ty zdroje tam autor toho článku nevložil. Nevěděl že je to potřeba. Vložil je někdo jiný. Můj závěr. Rychlá nápověda v takovém stavu jaká je nemůže zůstat. Bude odrazovat a nepřinese nové editory. Rychlá nápověda se musí upravit, takže budu rád, když do toho zasáhneš. K další tvoji otázce. Máš pravdu ten úvod tam zůstat nemůže. Dát upravenou rychlou nápovědu na pravou stranu si nedovedu představit jak bude vypadat. Musíme to vyzkoušet. Ta stránka Nápověda:Obsah, vypadá o hodně dobře. Je přehledná. Vlevo text Jste tu noví? Zkuste úvod nebo průvodce. bych na levé straně nenechával. To je velice nepřehledné. Stránka Nápověda:Úvod pro nováčky tam musí být, stejně jako úvod a průvodce na předním místě. Na ten návrh od Pragensise se podívám už si na něj nepamatuji. --Podroužek (diskuse) 5. 1. 2020, 20:37 (CET)
Příklad Mrakoplaš je zajímavý. Je pravda, že to je dvousečné. I z tohoto hlediska by se možná měla Nápověda:Úvod pro nováčky upravit jen mírně. To je ta stránka, kterou bys mohl prodiskutovat s Ioannes Pragensis, on ji založil a nikdo ji moc neupravoval. Žádný jiný návrh tu není. A nemyslela jsem dávat rychlou nápovědu přímo na stránku Obsah vpravo, myslela jsem pouze dopracování úvodu pro nováčky.--Helena Dvořáková (diskuse) 6. 1. 2020, 09:04 (CET) (původně jsem už byla odhlášená)
@Helena Dvořáková, Podroužek:Dobrý den, "mou" stránku klidně upravujte a/nebo použijte jinde. Idea byla napsat lidsky srozumitelným jazykem to nejdůležitější, co může potřebovat průměrný nováček, a aby se to pokud možno vešlo na jednu stránku. Kolega Dvorapa mě pak za to zkritizoval, že nepracuji ve shodě s ostatními (tj. asi zejména s ním), tak jsem nato trochu zanevřel, navíc jsem měl plno jiné práce mimo wiki.--Ioannes Pragensis (diskuse) 6. 1. 2020, 18:22 (CET)
@Ioannes Pragensis: Ahoj, mně se stránka líbí a určitě se využije. Jak jsi ji tehdy rychle založil, taky mně to překvapilo. Je ale vidět že víš co je potřeba, takže jsem byl nakonec rád že jsi to napsal. Musíme ale s Helenou dát pozor, aby takové úvodní stránky nebyly dvě. Mám totiž pocit že stránky s názvem úvod už někde je i když s dost jiným obsahem. --Podroužek (diskuse) 6. 1. 2020, 22:11 (CET)
Ještě k té souhrnné stránce. Zjistila jsem, že Dvorapa vyrobil tu stránku prostým zkopírováním a překladem pl-wiki, takže asi počítá s tím, že to budeme překopávat. Já ale nerada někomu něco předělávám bez širší diskuse, a tak počítám s nabídnutím té přepracované stránky zatím jen na wikiprojektu. Ale předtím bych měla ráda nějakou podporu. Můžeš kouknout na moje pískoviště a vyjádřit se k tomu? Přidala jsem první blok a rozdělila a přeházela Editaci, další bloky jsem moc neupravovala a nic jsem nezahodila, jen přidávala. (Nakonec tam byla spousta věcí pro více pokročilé, než bych tam sama dávala, ale jsem v tomto případě zastáncem spíš víc než míň, takže to mi nevadí, spíš bych přidala víc). Nemyslím, že se to moc znepřehlednilo. Ale asi jsme chtěli, aby se začátečníci nepouštěli hned do článků, a taky aby se nejdřív trochu poučili, jak na to. I v té navazující nápovědě bych někam na začátek vmezeřila trochu teorie. Klidně mi v tom edituj. Předem dík za názor. --Helena Dvořáková (diskuse) 4. 1. 2020, 20:13 (CET)
Díval jsem se na tvoje pískoviště a myslím že se ubíráš správným směrem. Když jsem v roce 2018 napsal na Wikiprojekt Nápověda/zpětná vazba tak jsem měl určitou představu jak upravit nápovědu, ale nedostal jsem se ve svým představách tak daleko jako je teď stránka Obsah nápovědy. Proto nemám zatím žádnou představu jak mají být v Obsahu stránky poskládány. nějaké postřehy mám.
 1. věta Jste tu noví? Zkuste úvod nebo průvodce, bych odstranil, ale odkazy na ty dvě stránky bych samozřejmě ponechal a vložil někam do boxů.
 2. Nový uživatel začne číst stránku Obsah od začátku. Proto ty stránky pro úplné začátečníky musí být úplně první. Název odstavce něco jako Jste tu noví začněte zde. nebo podobně. Budou následovat ty stránky pro začátečníky. Nápověda:Úvod pro nováčky, Wikipedie:Průvodce, atd podle tvého uvážení.
 3. Máš tam dvakrát odkaz na stejnou stránku. Toho se musíme vyvarovat. Text: Základy editace a název bloku Tvorba a editace článků odkazují na stejnou stránku, Nápověda:Jak editovat stránku
 4. Názvy odstavců, nebo jak píšeš bloků, bych nepoužil jako odkazy na stránky. Budí to dojem že jsou nějak nadřazený těm ostatním odkazům uvedené v tom bloku.
 5. Na stránce Obsah musí být uvedeny všechny stránky s nápovědou, doporučením a další stránky, které souvisí s tvorbou Wikipedie. Z názorem Dvorapy že si zkušený wikipedista najde stránku nápovědy sám, nesouhlasím. Proto se neboj že je tam toho víc.
 6. Rozdělení bloku na část pro začátečníka a na část pro zkušené souhlasím a podporuji. Taková varianta mě nenapadla, ale mile překvapila, protože jsem přemýšlel jak oddělit nápovědu pro začátečníka a jak pro zkušeného.
 7. Nevím jak budeme hlídat zda v Obsahu jsou všechny stránky nápovědy? Existuje nějaký seznam? Můžeme si vytvořit interní seznam stránek nápovědy a doporučení?
Tak to je zatím co mně napadlo. Budu se těšit na tvou reakci. --Podroužek (diskuse) 5. 1. 2020, 20:37 (CET)
Jsme ve shodě téměř se vším!
 1. Taky bych to tak udělala, jen jsem to pro začátek nechtěla moc bourat.
 2. dtto
 3. I to mě napadlo, ale připadá mi, že Jak editovat stránku je tak klíčové, že by se k tomu mělo dostat už z toho úvodu a v bloku Editace by to zas chybělo.
 4. Nadpisy by nemusely být klikací (leckoho totiž ani nenapadne na ně klikat), nechala jsem to v původní podobě spíš i proto, že by přibyl další odkaz a je voláno po přehlednosti.
 5. Klíčový problém - viz Wikiprojekt Nápověda/zpětná vazba. Chtělo by to získat další podporu pro ten úplný přehled, snad se někdo připojí.
 6. Souhlasíš i s podblokem pro "teorii vytváření článku", nebo to bys dal úplně jinam?
 7. Pracovní seznam - tabulku jsem vytvořila na [1]. Nejsou tam všechna doporučení, ty jsem původně nesbírala a pak už se mi do toho nechtělo.
Kdybych to zakládala na zelené louce, ještě bych asi posunula Technické záležitosti až úplně dolů pod Užitečné seznamy a asi předřadila ta Pravidla před Editaci. A ještě mi přijde lepší název bloku Editace a tvorba článků (shodli jsme se, že ne každý bude tvořit článek). Moc dík za podporu, Dvorapa se svým odlišným pojetím je silný soupeř a bude těžké se na něčem shodnout ;-).--Helena Dvořáková (diskuse) 6. 1. 2020, 08:50 (CET)
@Helena Dvořáková: Tak to je paráda že se shodneme.
k bodu 3) Tak to dáme do úvodu, to že to nebude v odstavci Editace nevadí, každý kdo začne číst nápovědu si ji bude číst od začátku. Odkaz dvakrát na jednu stránku nemůže být.
k bodu 5) Nevidím to jako klíčový problém. Dvorapa nám vložil polskou variantu a ta mně vyhovuje. Jednotlivé články můžeme a budeme postupně doplňovat. Podporu tohoto bodu zatím nemusíme shánět. Zaměříme se na úvodní nápovědu pro nováčky. A podporu nashromáždění všech stránek nápovědy necháme na později. Tato polská varianta nám dovoluje jednoduše přidávat stránky, bez narušení přehlednosti.
k bodu 6) Ano i ne. Podblok může být, ale nazval bych ty bloky jednotně. Např. Jednoduchá editace, Středně složitá editace, Složitá editace. Nebo Editace pro začátečníky, Editace pro pokročilé, Editace pro zkušené. Je to jen nápad. Tak to neber jako hotovou věc. On mně ten název Jak má vypadat článek, moc nezapadá do těch dvou ostatních názvů podbloků.
k bodu 7) Tak to je pěkná řádka stránek. Moc se nevyznám v těch zkratkách, ale neměl jsem moc času to studovat.
Technické záležitosti můžeš dát až dolů, na tom moc nesejde. Spodní část je už pro zkušené a ti si to najdou ať tam nebo tam. Pravidla před editaci? Tak to nevím, co bude lepší. Těch pravidel je hodně a nejsou psaný moc čtivě. Nad tím ještě popřemýšlím. Nevím co myslíš tím název bloku Editace a tvorba článků? Vždyť tam je název Tvorba a editace článků. Ty myslíš jen prohození těch dvou slov? Jestli ano, tak to je podle mně asi jedno. Musím říct že jsme se, ale rozjeli. Udělej ty úpravy na pískovišti a podíváme se na to jak to bude vypadat. --Podroužek (diskuse) 6. 1. 2020, 22:11 (CET)
Přenesla jsem to s malými úpravami na Wikiprojekt Nápověda/Obsah nově. Ty zásadní úpravy tebou navrhované jsem neudělala, i když s nimi souhlasím - částečně proto, že mě chytré řešení nenapadá (třeba jak hezky přestěhovat ty odkazy pro nováčky zprava nahoru). Uprav co tě napadne. Neklikací nadpisy: chtěla jsem to odstranit, ale na stejnou stránku vedou odkazy z ikonek, tak nevím. Nemá být klikací nic? Napíšu pod lípu a pozvu je na tu stránku, aby se rovnou needitovalo v živé nápovědě. Musí se kout železo dokud je žhavé. Určitě bude spousta úprav (a asi i reverty :-(). --Helena Dvořáková (diskuse) 6. 1. 2020, 22:42 (CET)
Tak diskuse ani úpravy v navržené stránce nebyly, tak jsem to hodila na živo, a ačkoli jsem schválně nesahala na tu pravou stranu a neměnila grafický vzhled, aby to nevyvolalo revert, stejně ho to vyvolalo. Nepřidala jsem tam rozhodně všechno, co bych považovala za užitečné, a i tak je toho prý moc. Bez spojenců nemá naše pojetí šanci. --Helena Dvořáková (diskuse) 13. 1. 2020, 09:11 (CET)
@Helena Dvořáková: Jo jo všiml jsem si. Jsem teď v práci, podívám se na to až večer --Podroužek (diskuse) 13. 1. 2020, 16:09 (CET)

Otázka od wikipedisty Valerhimiko (12. 1. 2020, 16:17)[editovat zdroj]

Jak přejmenovat stránku? --Valerhimiko (diskuse) 12. 1. 2020, 16:17 (CET)

@Valerhimiko: Dobrý den, děkuji vám o zájem editovat Wikipedii. Přejmenovat stránku mohou wikipedisté, kteří na Wikipedii působí 4+ dní a mají 10+ editací, ti také získají právo automaticky schváleného uživatele (pozor nezaměňovat s prověřeným uživatelem). To znamená že mají právo přesunout stránku na nový název. O který článek se jedná? Přesunu ho místo vás. Máte-li zájem editovat Wikipedii, podívejte se prosím na nápovědu. --Podroužek (diskuse) 12. 1. 2020, 16:45 (CET)

Otázka od wikipedisty Jakub Loos (15. 1. 2020, 22:34)[editovat zdroj]

Dobry vecer, prosim, mohl byste smazat clanek Andy Loos? Moc dekuji predem --Jakub Loos (diskuse) 15. 1. 2020, 22:34 (CET)

@Jakub Loos: Dobrý den, děkuji vám za zájem editovat Wikipedii. Bohužel článek Andy Loos nemohu smazat. Odstraňovat články mohou jen správcové. Žádost o smazání článku můžete podat na nástěnce správců. Můžete také nechat článek být, protože neobsahuje zdroje tak bude stejně do 14 dnů smazán. Všiml jsem si v článku vaši poznámku o zadání agentuře. Chci vás jen informovat že články na Wikipedii nezakládají agentury, ale wikipedisté. Proto vás žádám o zrušení požadavku na vytvoření článku agenturou. Pro psaní článků je vytvořená rozsáhlá nápověda ke které se dostanete přes stránku Obsah nápovědy. Budete-li mít jakékoliv otázky, neváhejte se na mě obrátit na této moji diskusi. (klikněte na tlačítko Editovat zdroj v horní liště a můžete psát text v této diskusi). Hezký den.--Podroužek (diskuse) 16. 1. 2020, 08:04 (CET)

Revert editace stránky Qubit[editovat zdroj]

Ahoj, včera jsi revertoval to, že jsem odstranil odstavec na stránce Qubit. Odstranění bylo odůvodněné, je mi líto, že v komentáři k editaci jsem to víc nevysvětlil. Ten odstavec totiž tvrdil něco, co není pravda, na základě článku, který tvrdí něco jiného. Navíc ten článek není hoden zmínky, jak si můžeš ověřit na blogu Scotta Aaronsona (přední odborník na kvantové počítače), na nějž jsem odkázal v komentáři k editaci. Ta stránka qubit by si dle mého názoru zasloužila mnohem větší editaci, ale nemám na to teď energii, tak jsem jen vymazal zjevnou nepravdu. Dík, Vašek Zaspagety (diskuse) 20. 1. 2020, 14:22 (CET)

@Zaspagety:Ahoj Vašku, děkuji ti za reakci. Já jsem to revertoval proto že tam byla reference a zběžně jsem prohlídl odkazovaný zdroj a něco takového se tam psalo. Teď jsem se podíval na zdroj důkladně a máš pravdu v článku se píše něco jiného. Já nejsem odborník na tuto problematiku, ale každopádně je potřeba buď ten odstavec předělat dle zdroje, nebo dodat jiný zdroj, který říká něco jiného. Není dobré jen tak něco mazat jenom proto že to není pravda a článek neupravit. Na Wikipedii pracujeme tak že , když není něco správně tak upravím článek. Když nemám čas, tak si úpravu nechám na jindy , nebo tam vložím šablonu například {{Přesnost|část}}. Budu velmi rád, když odstavec upravíš dle dodaného zdroje. Díky ti za zájem. Petr. --Podroužek (diskuse) 21. 1. 2020, 16:03 (CET) Ještě ping @Zaspagety: --Podroužek (diskuse) 21. 1. 2020, 16:35 (CET)
@Podroužek: Díky! Prošel jsem teď ten článek a udělal tam nějaké změny. Poslední sekci jsem označil šablonou a napsal do diskuze svůj názor. Mohl bys to prosím zkontrolovat, je-li to tak správně? Za mě je těžké tu sekci přepsat, podle mého chápaní je "not even wrong". :-) Dík, Vašek Zaspagety (diskuse) 22. 1. 2020, 12:55 (CET)

Otázka od wikipedisty Uzeninka (21. 1. 2020, 15:18)[editovat zdroj]

Mám otázku jak vytvořit novou záložku pod nějakým tématem? --Uzeninka (diskuse) 21. 1. 2020, 15:18 (CET)

@Uzeninka: Dobrý den, děkuji vám že máte zájem přispívat do Wikipedie. Nevím co přesně myslíte slovem Záložku. Na diskusi vytvoříte nové téma, tak že kliknete na Přidat téma a otevře se editační okno a můžete psát. Když chcete pokračovat v nějaké diskusi, kliknete na Editovat zdroj a v editačním okně si najdete požadované téma na které chcete odpovědět. V článku se další odstavec přidává takto: Kliknete na Editovat, v textu kliknete na místo kde chcete přidat odstavec, kliknete na Odstavec a vyberete název Nadpis. Dále už můžete pokračovat v psaní textu. Myslel jste něco jiného? Dejte vědět. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 21. 1. 2020, 15:51 (CET)

Editační tipy umožňují tipy filtrovat podle témat článků - vyzkoušejte si je, prosím[editovat zdroj]

Ukázka Editačních tipů

Milí kolegové,

už nějakou dobu nováčkům doporučuje Domovská stránka články, které potřebují určité úpravy. Tato funkcionalita se jmenuje Editační tipy. Tyto články jsou vybírány pomocí údržbových šablon. Zjistili jsme, že určití nováčci klikají mezi nabízenými články velmi dlouho, než najdou článek, na který kliknou. Rozhodli jsme se proto umožnit jim mezi články filtrovat podle témat, kterých se týkají.

Tuto funkcionalitu mají k dispozici všichni nováčci, kterým se načte Domovská stránka. Vy si ji můžete vyzkoušet na své vlastní Domovské stránce. Pokud jste si ji ještě neaktivovali, můžete to udělat ve svém nastavení, úplně dole. Můžete se také podívat na ukázkové video.

Jakoukoliv zpětnou vazbu k projektu uvítám na diskusní stránce k projektu. Máte-li libovolné dotazy či návrhy k nováčkovskému programu, můžete se mě zeptat na mé diskusní stránce.

Těším se na vaše komentáře,

--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 22. 1. 2020, 16:00 (CET)

Toto je občasník připravovaný ambasadorem české Wikipedie o projektu Zkušenosti nových wikipedistů. Přihlásit či odhlásit odběr můžete skrz Meta-Wiki.

Otázka od wikipedisty Teplo Bez Starostí (24. 1. 2020, 12:16)[editovat zdroj]

Ahoj - obrázky vloženy a nyní budu potřebovat zveřejnit stránku. Jak to mám udělat? Díky. Jirka --[[Wikipedista:|Teplo Bez Starostí]] (diskuse) 24. 1. 2020, 12:16 (CET)

@Teplo Bez Starostí: Děkuji za otázku. Díval jsem, se na tvoje pískoviště, kde si připravuješ článek. Takto článek nemůže být zveřejněn. Má nějaké nedostatky. V úvodu chybí definice. Pochopil jsem dobře, že článek bude o topném oleji? Pak je potřeba mít hned úvodu tento text: Topný olej je směs uhlovodíků získávaná destilací z ropy .... Ten text jsem si vymyslel , ale tak nějak musí článek začínat. Článek rozděl do odstavců. Např. Historie, Současnost, Výroba, Ve světě, V České republice atd... Hodně píšeš o ropě, ale topný olej je již výrobek. Piš jen o topném oleji. Ropa má svůj článek tak chybějící informace doplň tam. Odstavec Tipy pro správné skladování tam nemůže být. Wikipedie není návod, ale encyklopedie. Povídání o filtrech, taky do článku o topném oleji nepatří. Informace o filtrech by se hodilo do článku o kamnech na topný olej. Odstavce Porucha na kotli – co dělat?, Za nízkých teplot, Při dodávkách topného oleje, Při montáži a servisu zařízení a Řešení reklamací zákazníků odstranit. Takto se na Wikipedii nepíše. Text vypadá jako návody z propagačních brožur nějakého výrobce kotle. V článku dále chybí dva nezávislé zdroje. Podívejte se na nápovědu. Odpověď na tvůj dotaz. Zveřejnění stránky se provede takto. Vytvoř novou stránku pod správným názve. Asi Topný olej. Můžeš kliknou na červený odkaz a vytvoří se editační okno nového článku. V PC v novém okně prohlížeče vyhledáš na Wikipedii svoje pískoviště. Na svém pískovišti klikneš na Editovat zdroj. Pod textem článku se vytvoří editační okno kde kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete Vybrat vše. Zvýrazněný text zkopírujete. Přejdete na kartu prohlížeče, kde máte vytvořen nový zatím prázdný článek. Zde dáte vložit. Všechen text nyní máte v novém článku. Kliknete na Ukázat náhled a projdete si celý článek. Případné chyby upravíte. Využívejte tlačítko ukázat náhled. Jak bude vše opraveno můžete kliknou na Zveřejnit změny. Článek je hotov. Ještě nějaké otázky ? --Podroužek (diskuse) 24. 1. 2020, 13:46 (CET)

Otázka od wikipedisty Gamer Play (Honza Kuchař) (24. 1. 2020, 17:51)[editovat zdroj]

Jak jste dobrý --Gamer Play (Honza Kuchař) (diskuse) 24. 1. 2020, 17:51 (CET)

@Gamer Play (Honza Kuchař): Ahoj vítám tě na Wikipedii. Děkuji. Těším se na tvoje příspěvky do článků na Wikipedii. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 24. 1. 2020, 18:29 (CET)