Diskuse s wikipedistou:Podroužek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Marek Koudelka (diskuse) 10. 12. 2017, 20:18 (CET)

Obsah

Mazání informací[editovat zdroj]

Ahoj, tvůj požadavek na diskusní stránce Jessica Jislové, abychom informace nemazali, nejde dost dobře splnit. Pokud něco nevyhovuje principům a pravidlům Wikipedie, pak jedním z řešení je to smazat. Lepším řešením obvykle je to přepsat, ale ne vždy je na to dost času, informací apod.

Doporučoval bych ti postupně si přečíst informace, které ti nahoru dal Marek Koudelka. Je v nich hodně užitečného, i když dost věcí z toho možná pochopíš až později. Ať se ti tu daří a líbí. --Packa (diskuse) 11. 12. 2017, 00:06 (CET)

Díky, ty informace a doporučení jsem již četl a snažím se jimi řídit. Snad se ty články zlepší. --Podroužek (diskuse) 11. 12. 2017, 21:29 (CET)

Porušení práv[editovat zdroj]

Ahoj, bylo by to dobré, ovšem to porušení tam je stále, takže se i ta Tvá verze bude muset mazat /pokud tedy nepřijde povolení/. Řešením bylo to celé přepsat a bude se skrývat jen do toho přepsaného--Horst (diskuse) 12. 1. 2018, 18:18 (CET)

A, tak vidím, že sis už všiml. No tedy nyní je řešením napsat úvodní dvě tři věty + přidat to cos už přidal, zdroje atd, no a pak se skryje jen to staré--Horst (diskuse) 12. 1. 2018, 18:19 (CET)
Ahoj, to je hodně rychlý na mně. Všiml jsem si stránky že potřebuje úpravy. Tak jsem na ní začal trochu pracovat. Teprve se učím tak mně to trvá něž něco napíšu. Na internetu jsem si všiml stejného textu, ale už jsem něco napsal tak jsem to nechtěl mazat. Trvalo to asi 2 hodiny. Uložím to a koukám nějak moc bajtů na to že jsem jen trochu upravil jednu větu a přidal jednu referenci. Tak přemýšlím a kliknu znovu na tu stránku a už vidím šablonu, aha někdo byl rychlejší než já. Jak dál pokračovat nevím a ani pokračovat nebudu. Napsat článek je hodně těžké. Nevím co myslíš tím že se skryje. Je tedy škoda že tato spisovatelka na wiki nemá stránku. Už jenom ten počet knih a její věk. Já se teda do toho nebudu pouštět. Omlouvám se za komplikace.--Podroužek (diskuse) 12. 1. 2018, 18:40 (CET)
No to by byla škoda, ale nemáš se proč omlouvat. Tím skrytím myslím smazání revizí, které aut. právo porušují /to mohou jen správci/. No pokud to povolení nepřijde, něco kratičkého vytvořím, žijícím lidem se tak nějak nevěnuji.--Horst (diskuse) 13. 1. 2018, 21:00 (CET)

Tvé pískoviště[editovat zdroj]

Ahoj, jen drobná připomínka k Tvému pískovišti na Wikipedista:Podroužek/Pískoviště4: Ani na pískovišti není možné mít text, který je odněkud zkopírovaný, v tomto případě z odkazovaného zpravodaje. Text jsem proto zakryl. Omlouvám se za komplikace. V případě dotazů klidně piš. Měj se, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 2. 2018, 15:56 (CET)

Ahoj, to jsem nevěděl. Text tam byl jen při práci na článku Václav Mattauch. Článek jsem jakž takž napsal. Hrozilo smazání, tak mně ho bylo líto, kdyby byl smazaný. Už text nepotřebuji, můžeš ho smazat. Příště si na pískoviště nebudu kopírovat text a nechám si tam jen odkaz na původní text. Dík za upozornění, pořád si na všechny pravidla nemůžu zvyknout. --Podroužek (diskuse) 11. 2. 2018, 18:58 (CET)
Ahoj, to nic :). Proto tady jsou ostatní, aby Ti v případě potřeby poradili. Pískoviště jsem smazal celé. Nádherný příští týden a díky, že jsi zde! --Martin Urbanec (diskuse) 11. 2. 2018, 20:13 (CET)

Pohřeb v Karpatech[editovat zdroj]

Dobrý den, název článku je podle pravidel pro Wikipedii, t.j. pouze název uměleckého díla. O co se jedná, je vysvětleno v podtitulu článku. Nepředpokládám, že by někdo hledal ve Wikipedii přímo tento název. (Nehledě na to, že tento název je odvozen od sochařské předlohy díla, vlastní název jednotlivých pomníků odvozen od památníku padlých ve světové válce). K článku se totiž jde dostat také prostřednictvím odkazu z článku Jan Štursa, nebo z kategorii. Zdravím--Mickapr (diskuse) 14. 2. 2018, 18:01 (CET)

Jo jo v pohodě, já jsem na stránku kliknul , protože mně zaujal ten název Pohřeb v Karpatech. Asi mají jiné zvyky při pohřbívání, pomyslel jsem si. Čtu a čtu a pořád nechápu o čem jen ten článek je, pořád žádné pohřbívání. Tak na to jsem reagoval. On totiž ten článek měl jiný úvod a slovo sousoší tam na začátku nebylo. On to Vloud změnil na běžný encyklopedický styl a proto je to již jasné a moje poznámka bezpředmětná. Ale aspoň to bylo zábavné. Hezký večer. --Podroužek (diskuse) 14. 2. 2018, 20:55 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - I. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Projekt Zkušenosti nových wikipedistů je projekt Nadace Wikimedia, který si klade za cíl experimentovat se způsoby, jakými lépe zaujmout a udržet si nové wikipedisty na středně velkých Wikipediích (česká a korejská Wikipedie byly zvoleny jako reprezentativní příklady). Stručné shrnutí projektu je jeho stránce na MediaWiki.org. Chtěli bychom vám každé dva týdny zaslat newsletter shrnující novinky o projektu.

Byl také vybrán český komunitní ambasador pro tento projekt: Martin Urbanec, autor tohoto e-mailu. Můžete mě kontaktovat s jakýmikoliv dotazy či připomínkami týkající se projektu. Rád bych vás ale požádal, abyste směřovali všechny své myšlenky nebo návrhy k tomuto projektu na tuto stránku, aby se jimi mohla zabývat celá komunita.

Novinky:

 • Již jsme mluvili s novými wikipedisty, a to jak udrženými, tak neudrženými. Také jsme se bavili se zkušenými wikipedisty, kteří pravidelně s nováčky pracují. Výzkum samotný je u svého konce.
 • Během výzkumu jsme přišli na několik poznatků: poznatkem míníme určitý vzor opakovaný napříč různými rozhovory s nováčky. Poznatky jsou informace, které mohou pomoci porozumět cestě nováčků na Wikipedii. Můžete si je všechny přečíst v našem reportu, kde jsou všechny popsány.
 • Rozdělili jsme také nováčky na několik osobnostních typů. Osobnostní typy jsou typy lidí, kteří se chovají různým způsobem, mají rozdílné motivace Wikipedii editovat a mají s Wikipedií rozdílné úmysly. Osobnostní typy nereprezentují jednu konkrétní osobu, ale mnoho rozdílných lidí s obdobným chováním. Objevili jsme celkem šest takových osobnostních typů, informace o nich si můžete přečíst na této stránce. Osobnostní typy jsou používány pro lepší návrh a tvorbu nástrojů pro ostatní lidi. Konkrétně pomáhají návrhářům, vývojářům a komunitě samotné porozumět výzvám nových wikipedistů, stejně jako jejich cílům a chování. Porozumění těmto informacím může pomoci vylepšit jejich zážitky z tvorby Wikipedie.

Rád bych vás požádal o přečtení zmíněného reportu a o sdělení svého názoru o poznatcích, na které jsme přišli. Co si myslíte, že může udělat Nadace Wikimedia nebo komunita pro zlepšení pocitů nových wikipedistů? Rád bych se dozvěděl názory hlavně od těch lidí, kteří pravidelně pracují s nováčky, jako jsou patroláři či instruktoři wikikurzů, ale samozřejmě si rád přečtu názory i všech dalších lidí.

S pozdravem,

Martin Urbanec, ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 26. 2. 2018, 12:49 (CET)

Ahoj[editovat zdroj]

Ahoj nevíš prosím jestli se někde dá zjistit kolik lidí navštíví stránku třeba za den? Díky :) Fajsik (diskuse) 2. 3. 2018, 17:42 (CET)

Ahoj, ano dá. Jen ale stránka na wikipedii. Zjistím ti přesně tu stránku a napíšu ti ji zde.--Podroužek (diskuse) 2. 3. 2018, 17:51 (CET)--Podroužek (diskuse) 2. 3. 2018, 17:51 (CET)
Zde je odkaz Analýza návštěv, ve vyhledávacím políčku smaž Ester Ledeckou a napiš název stránky , která je na české wiki. Můžeš vlevo vybrat i období za které chceš analýzu. Chceš-li pomoct klidně se ozvy. Hezký den.--Podroužek (diskuse) 2. 3. 2018, 18:28 (CET)

Diskuse s wikipedistou:Tereza svob[editovat zdroj]

Dobrý den pane kolego, prosím buďte laskavý k nováčkům a předpokládejte dobrou vůli. Děkuji! --Gampe (diskuse) 8. 3. 2018, 18:23 (CET)

@Gampe:A já jsem právě vlídně napověděl kde najde nápovědu jak napsat článek. Nevím co vám na mém textu bylo nevlídné a nelaskavé. Nikdo si ji nevšímal tak jsem ji jen poradil. Asi to chce příště kytičku na uvítanou. :-) Hezký večer.--Podroužek (diskuse) 8. 3. 2018, 18:48 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - II. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

nejprve bych dnes rád zdůraznil, že problém nových editorů je v Nadaci Wikimedia brán jako velmi důležitý.

Nadace Wikimedia v tuto chvíli sepisuje svůj roční plán (https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_Annual_Plan) pro fiskální rok od července 2018 do července 2019. V návrhu ročního plánu departamentu Audiences se vyskytuje množství projektů týkající se primárně nových editorů, na které se tento departament plánuje primárně zaměřit. Zmiňované projekty pocházejí z výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a z následných diskusí. Plán bude publikován ke komunitní diskusi 29. března na Meta Wiki.

Kromě toho nedávno v Nadaci Wikimedia začal pracovat nový produktový manažer Marshall Miller zaměřující se právě na nové editory. Marshall v minulosti pracoval pro různé politické kampaně a neziskové organizace, kde měl na starost nabrat a udržet dobrovolníky. V Nadaci Wikimedia povede tým Growth vytvořený pro úpravu softwaru za účelem udržení nových wikipedistů.

Závěrem bych rád požádal všechny wikipedisty/wikimediány, které zajímá dění ohledně určité části softwaru MediaWiki (software, na kterém Wikipedie běží), aby mi zaslali své uživatelské jméno, úroveň své psané a mluvené angličtiny a název oné části, které by se chtěli věnovat, a to e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusi na Wikipedii. Zmiňovanou částí software může být cokoliv od mobilní editace přes poslední změny po komunikační a diskusní systémy, záleží jen na vás. Jakmile to bude užitečné, spojím vás se zaměstnancem Nadace Wikimedia, který se danému produktu věnuje a budete mu následně moci sdělit cokoliv MediaWiki se týkající. Prosím, dejte mi vědět i pokud anglicky vůbec neumíte, vaše myšlenky rád přeložím a přepošlu Nadaci Wikimedia.

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se projektu, neváhejte se na mě obrátit.

Pojďme zlepšit pocit nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 3. 2018, 08:40 (CET)

Sraz Brno[editovat zdroj]

Ahoj, každou třetí středu v měsíci se v Brně - většinou v restauraci Baroko u Měnínské brány koná brněnský wikisraz - rádi tam uvidíme nové tváře - teď to vychází na dnešek. Více na Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 21. března 2018 - tak klidně přijď. Většinou je to v salonku úplně vzadu, případně se ptej obsluhy po Wikipedii, oni tě nasměrují. --frettie.net (diskuse) 21. 3. 2018, 07:58 (CET)

Děkuji za pozvání, přijdu se podívat.--Podroužek (diskuse) 21. 3. 2018, 15:43 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - III. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem komunitu informoval o nových událostech, které se ohledně projektu Zkušenosti nových wikipedistů odehrály, jako je například přijetí projektového manažera zaměřeného přímo na tento projekt. Dnes bych rád hovořil o jednom z technických nápadů, kterou Nadaci Wikimedia napadl během zkoumání výsledků výzkumu. Rád bych se také zeptal, co si o tomto nápadu myslíte vy.

Nápad, o kterém nyní hovořím, se jmenuje kontextová nápověda (viz více na této stránce). Kontextová nápověda je nový mechanismus, který umožňuje nováčkům dodat odpovědi na jejich otázky předtím, než se na ně zeptají. Jeden z příkladů okna, které by se v rámci kontextové nápovědy mohlo zobrazovat, je na této stránce.

Tento návrh je zařazen do ročního plánu oddělení Audiences Nadace Wikimedia, který si můžete prohlédnout na této stránce.

Rád bych se vás zeptal na vaše návrhy na možné spouštěče tohoto mechanismu. Také bych se vás rád zeptal, jestli vás napadají možné problémy, které by zavedení tohoto mechanismu mohlo přinést. Prosím, přidejte své myšlenky na tuto stránku. Pokud během přidávání nastane nějaký problém, napište na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

V dalším vydání newsletteru budu mluvit o dalším z nových nápovědních mechanismů, lidské nápovědě.

Samozřejmě mi neváhejte napsat, pokud vás napadají nějaké další otázky týkající se projektů anebo mé aktivity, velice rád na ně odpovím.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 29. 3. 2018, 20:43 (CEST)

Wikikytička za pomoc nováčkům[editovat zdroj]

Moc děkuji, potěšilo mě to. Jen jsem si chtěl vyzkoušet jaký to je pomáhat nováčkům. Tady jsem si vyzkoušel jaké informace nováčci potřebují.

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem mluvil o kontextové nápovědě, nové části editačního software, který se snaží zodpovídat otázky ještě předtím, než jsou položeny. Dnes bych rád zmínil další z návrhů týmů Nadace Wikimedia týkající se nováčků a zeptal se vás na Váš názor.

Mluvím o lidské nápovědě. Lidská nápověda dovoluje lidem kontaktovat zkušeného wikipedistu přímo během editování a umožňuje nováčkům se zeptat na věci, kterým nerozumí.

To dává smysl zvláště při zapojení kontextové nápovědy, která nejspíš bude zobrazovat velké množství zpráv. Jelikož psaní zpráv tak, aby jim všichni zcela rozuměli je nemožné, nováčci nejspíš budou mít mnoho otázek, které si zaslouží odpověď - nejlépe od živého wikipedisty, který je schopen pochopit nováčkovy problémy daleko lépe, než automatický software.

Rád bych se Vás zeptal na toto: Jak si myslíte, že by lidská nápověda měla být implementována? Jak by měla být propagována nováčkům? Měla by být omezena jen na nováčky, anebo je to zbytečné - či dokonce kontraproduktivní? Jak by se měli připojovat mentoři? Kde byste tuto nápovědu očekávali? Jak by měla vypadat? Prosím, rozepište své myšlenky - je pro nás užitečné pochopit vaši myšlenku, abychom ji dokázali lépe implementovat.

Názory, prosím, směřujte na tuto stránku anebo na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

Samozřejmě si vždy velmi rád vyslechnu veškeré připomínky k projektu a zodpovím jakékoliv dotazy.

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 9. 4. 2018, 21:59 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - V. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

dnešní vydání newsletteru opět věnuji projektu Kontextové nápovědy.

Zajímaly by mě tentokrát otázky, na které se nováčci často ptají (třeba na stránce Potřebuji pomoc, ale i jinak), jelikož Kontextová nápověda by měla odpovídat právě na takové otázky, bez nutnosti jejich skutečného položení.

Kromě samotných otázek by mě ale také zajímaly rozdíly mezi otázkami pokládanými nováčky, kteří začali editovat za pomoci Wikikurzu a těmi, kteří začali editovat “sami od sebe”. Všímáte si takových rozdílů? Můžete tyto rozdíly nějak popsat?

Prosím, dejte mi vědět, co by dle vás mělo být obsaženo v kontextové nápovědě. Samozřejmě, pokud chcete sdílet cokoliv jiného týkající se nováčků, prosím, neváhejte mi napsat také! Připomínám, že e-mail na mě je martin.urbanec@wikimedia.cz. Své myšlenky můžete také sdílet pomocí mé diskusní stránky na Wikipedii.

Děkuji za vaši pomoc!

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 4. 2018, 09:02 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VI. vydání[editovat zdroj]

Ḿilí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto newsletteru bych vám rád sdělil, čemu se v posledních několika týdnech věnuji v rámci mé role ambasadora projektu Zkušenosti nových wikipedistů - projekt Contribution taxonomy. Contribution taxonomy popisuje mnoho různých druhů workflows, které na Wikipedii mohou existovat. Jako reprezentativní příklady Wikipedií byly vybrány následující jazykové verze: česká, anglická, korejská, francouzská a hindská. Contribution taxonomy pomůže produktovým týmům Nadace Wikimedia lépe pochopit, jak komunita Wikipedie funguje a pomůže jim vyvinout lepší nástroje pro podporu těchto procesů.

Procesem v rámci Contribution taxonomy může být například smazání článků z důvodu porušení autorských práv - na české Wikipedii je zvykem „copyvia“ označit šablonou, dát na příslušný seznam a počkat, nedojde-li povolení, na anglické Wikipedii je tento proces používán pouze pro nejednoznačné případy copyvií. Obdobné odlišnosti se vyskytují i v jiných procesech.

Mým úkolem v rámci Contribution taxonomy je popsat procesy existující na české Wikipedii, tj. určit, jaké procesy používáme, jak často jsou používány, jaké obsahují kroky, jaké existují udělátka na jejich usnadnění a tak podobně.

V budoucnu budou procesy vizualizovány podobně jako v tomto příkladě standardním způsobem v rámci celé Nadace Wikimedia, aby všichni, kteří to potřebují, věděli, jak procesy fungují na různých Wikipediích.

Jak jsem uvedl, výstup by měl být užitečný primárně pro produktové týmy. Napadá vás jiné využití výstupů z Contribution taxonomy? Nebo vás napadají jiné dotazy? Jako vždy, neváhejte mi napsat (e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo tady) s čímkoliv, co vás zajímá.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 5. 2018, 09:25 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

Rád bych nyní s vámi sdílel, co se děje teď. Momentálně se zabývám častými otázkami nových wikipedistů a také problémy, na které noví wikipedisté často naráží.

Chtěl bych se zeptat zvláště těch, kteří pravidelně s nováčky pracují: Jaké jsou nejčastější otázky, které nováčci pokládají? Jak na tyto otázky odpovídáte? Napíšete raději odpověď vlastními slovy a vysvětlujete mnoha lidem tu samou věc znovu a znovu? Nebo pouze pošlete odkaz na nápovědu? Vyřeší někdy nováčci problém v otázce popsaný dříve, než stihnete odpovědět?

Další zajímavou informací bude způsob, jakým se nováčci vlastně ptají. Využívají stránky Potřebuji pomoc? Nebo vám píšou e-mailem? Ptají se na kurzu Wikipedie? Na vaší diskusní stránce? Jiným způsobem?

Dejte mi vědět vaše zkušenosti s otázkami, které nováčci pokládají a s problémy, které řeší, pomocí mého e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusní stránce.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 14. 6. 2018, 19:03 (CEST)

WP:PAR[editovat zdroj]

Ahoj, jako někdo, kdo se často věnuje nováčkovským záležitostem: Neužil bys práva patroláře? Umožní ti označit editaci jako "v pořádku", lidem, kteří to tak mají nastaveno, se pak může automaticky skrýt z posledních změn a nemusí ji dále kontrolovat. To samé se týká seznamu nejnovějších stránek. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 6. 2018, 23:24 (CEST)

@Martin Urbanec:Ahoj, tak nad tím jsem ještě neuvažoval. Nepovažuji se za zkušeného uživatele. Nováčkům jsem párkrát nabídl pomoc, ale jen malá část reagovala na moji nabídnutou ruku. Když myslíš že to k něčemu bude. Nechám to na tvém rozhodnutí. --Podroužek (diskuse) 21. 6. 2018, 18:26 (CEST)
Já Ti věřím, že jsi schopen editace posoudit dostatečně. Jestli si myslíš, že jsi ochoten sledovat editace nováčků (ať už přes sledované nebo přes poslední změny), určitě do toho jdi. --Martin Urbanec (diskuse) 21. 6. 2018, 18:55 (CEST)
@Martin Urbanec: Já to tedy zkusím. Doufám že to nebude trapné. --Podroužek (diskuse) 23. 6. 2018, 13:54 (CEST)

Patrolář[editovat zdroj]

Wikipedia Autopatrolled.svg

Na základě úspěšné kandidátky (3 pro, 0 proti) jsem Vám přiřadil právo patroláře.

Nyní by se Vám měla hesla od neprověřených autorů v seznamu Nových stránek zvýraznit žlutě a na konci každého nového hesla objevit nový odkaz [Označit tento článek jako prověřený]. U editací od neprověřených uživatelů se nově zobrazí odkaz [Označit jako prověřené].

Kliknutím na tyto odkazy se změna či heslo „odžlutí”, prověří. Odžlucené články a editace již nemusí být kontrolovány dalšími lidmi, odžlucuje se tedy po potřebných úpravách či vložení některých urgentních či neurgentních šablon (častá je {{významnost}}) či šablony Copyvia. Převážně na ta pozor. Mnoho zdaru. --OJJ, Diskuse 25. 6. 2018, 16:31 (CEST)

Děkuji za důvěru. --Podroužek (diskuse) 26. 6. 2018, 19:40 (CEST)

首页 | Tencent 腾讯招聘

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto vydání newsletteru bych vás rád požádal o vytvoření seznamu stránek, které přímo nebo nepřímo cílí na nováčky. Seznam těchto stránek bude použit Nadací Wikimedia k umožnění snadnějšího zapojení nováčků. Nadace Wikimedia nechce budovat něco, co již česká komunita vybudovala sama, stejně jako vidí prostor pro inspiraci již existujícími nástroji pro komunikaci a pomoc nováčkům používaným na české a korejské Wikipedii.

Pojďme, prosím, vybudovat seznam stránek pro nováčky na této stránce.

Jako vždy, zajímá-li vás cokoliv specifického projektu se týkajícího, ptejte se, ať už na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 27. 6. 2018, 23:14 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

nejprve bych rád poděkoval všem, kteří si našli čas na zamyšlení-se nad otázkami, se kterými se na ně nováčci obracejí.

Aby si byla schopná Nadace Wikimedia udělat lepší obrázek o tom, s čím se nováčci potýkají, ráda by věděla, které otázky jsou kladené velmi často, které často a které jen méně často.

Proto jsem sepsal zatím všechny otázky, které mi někdo poslal, na zvláštní stránku. Rád bych všechny požádal, aby se na tuto stránku podívali všichni, kteří pravidelně pracují s nováčky a doplnili sloupec „Častost výskytu“. Pokud vás při čtení jednotlivých položek napadne jiná, zatím neuvedená, otázka, určitě ji neváhejte přidat!

Děkuji!

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 7. 2018, 15:11 (CEST)

Reverty[editovat zdroj]

Ahoj, tvým způsobem přidáváš do historie článků další zbytečný revize (např. jako u losose nebo polovodičové diody). Správný postup máš tady: Zrušení více než jedné editace – Pokud například vandal stihl provést v článku rychle za sebou více než jednu editaci, neklikejte na „zrušit editaci,“ protože tím zrušíte jen jedinou editaci. Namísto toho v historii stránky klikněte na datum a čas poslední nezvandalizované verze. Následně klikněte nahoře na tlačítko editovat (upozornění, že editujete zastaralou verzi, je potvrzením správnosti vašeho konání), vyplňte shrnutí editace (napište např. „Revert vandalismu“) a změny uložte.--Rosenfeld (diskuse) 17. 7. 2018, 21:09 (CEST)

@Rosenfeld~cswiki: Děkuji za upozornění, dám si na to pozor. Nevěděl jsem přesný postup. Omlouvám se. --Podroužek (diskuse) 17. 7. 2018, 21:13 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - X. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

tým Growth Nadace Wikimedia, jehož cílem je zvýšit počet „přeživších“ nováčků (tj. nováčků, kteří po registraci budou Wikipedii i editovat), vymyslel na základě výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a na základě zpětné vazby od komunity mnoho způsobů, jakým by bylo možné zpříjemnit nováčkům pobyt na Wikipedii.

Aby tyto nápady byly prospěšné i pro komunitu, Nadace Wikimedia by ráda tyto nápady konzultovala s komunitou české Wikipedie. Rád bych vás tímto jménem Nadace Wikimedia požádal, abyste prošli nápady Growth týmu a na příslušné diskusní stránce nápady okomentovali.

Zajímají nás zejména odpovědi na následující otázky: Mohou tyto nápady dobře fungovat na české Wikipedii? Nebudou problematické? Nezkoušel už někdo něco podobného?

Napadnou-li vás při čtení jakékoliv další způsoby, jak nováčkům zpříjemnit pobyt na Wikipedii, prosím, zařaďte svůj nápad na diskusní stránku!

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 24. 8. 2018, 14:44 (CEST)

Pozdrav[editovat zdroj]

Ahoj, děkuji ti za příspěvky na wikipedii.--88.100.47.99 28. 8. 2018, 08:43 (CEST)

Zora Beráková[editovat zdroj]

Zdravím a omlouvám se, že jsem nereagovala - jiné starosti, wikipedie teď byla "u ledu". Zkusila jsem hledat i v knihovnických zdrojích: jediný rozhovor se spisovatelkou je v Česko-lužickém věstníku, v ročníku, co není online a i fyzicky je dlouhodobě nedostupný. Ale myslím, že to bude stejně rozhovor o něčem jiném... Podle jména by Tomáš Schilla mohl být jejím synem, ale ani touto cestou jsem nic nenašla. Nechme tedy spisovatelce její soukromí. Mimochodem, chystám se udělat stránku pro keltoložku a spisovatelku Annu Bauerovou, kde pro životopis nebudu mít skoro nic - zřejmě si své soukromí dobře střeží, když ani v rozhovorech nic neprozradila... --Helena Dvořáková (diskuse) 30. 8. 2018, 10:08 (CEST)

@Helena Dvořáková:Dobrý den, článek Zora Beráková je bez nutnosti nějakých úprav. Sice tam pořád chybí jeden zdroj, ale necháme článek žit svůj život. Nový článek Anna Bauerová samozřejmně udělejte. Nové články jsou potřeba. Jak mně poradil jeden zkušený wikipedista. Když máš věrohodné zdroje, můžeš psát co chceš. Já se tím řídím. Najdu si napřed zdroje a pak napíši článek. Všiml jsem si že máte na pískovišti rozdělaných více článků. Svoje pískoviště nemusíte mít jen jedno. Založte si pro jiný připravovaný článek další pískoviště. Bude mít tuto adresu Wikipedista:Helena Dvořáková/Pískoviště2. Pískovišť můžete mít kolik potřebujete. Hezký den. Děkuji za vaše příspěvky. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 10. 9. 2018, 08:17 (CEST)
Zdravím a děkuju za rady. (A už jsem pochopila, že odpovídat mám tam, kde jste mi napsal :)). Jako začátečník mám ještě jeden dotaz. K článku Zora Beráková je dalším zdrojem to, co mám uvedeno pod Literatura. Není mi moc jasné, co v těchto případech kam dávat - zdroj má přednost? Většinou mám celý článek nebo aspoň odstavec poskládaný z více zdrojů, ale ve všech je víceméně totéž. Koukala jsem na některé spisovatele. Někdy nemají vůbec žádné citace, jen Literaturu nebo dokonce jen Externí odkazy, např. Václav Erben, což víceméně znamená, že z těchto zdrojů bylo čerpáno, bez upřesnění konkrétních informací. To asi není úplně OK, ale když tam žádné "sporné" informace nejsou? --Helena Dvořáková (diskuse) 13. 9. 2018, 10:30 (CEST)
@Helena Dvořáková:Dobrý den, to je problematika o které moc nevím. Já dávám do reference všechny zdroje. Řídím se těmito pravidly Nápověda:Reference, Wikipedie:Reference, Nápověda:Reference podrobně, Nápověda:Literatura. Jak vidíte je toho hodně. Do odstavce Literatura patří jen tištěné knihy a noviny. Jen ty, které téma více rozvádí. Patří sem i v případě, když jsou z digitalizované na internetu. S tím Václavem Erbenem máte pravdu. Zdroje tam chybí. Zdroje se dají lehce dohledat a proto to žádný správce nesmazal. Já, když narazím na takový článek a téma mě zajímá, doplním ty reference. Z důvodu doložení významnosti je jedno zda ty zdroje jsou v odstavci Reference, Literatura, Externí odstavce. Ono také záleží o čem pojednává článek. Když píšete o žijící osobě, tak nebude o této osobě napsaná knížka. Asi jsem vám moc nepomohl. Na tu nápovědu na zdroje se zaměřím. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 16. 9. 2018, 20:29 (CEST)

Poslední upozornění - Nápady týmu Growth[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v neděli uplyne poslední možná doba, kdy je možné vyjádřit se k nápadům týmu Growth. Chce-li někdo k nim něco říci, prosím, ať tak do 8. září 2018 23:59 učiní, abych ji ještě stihl přečíst a předat Nadaci Wikimedia. Počínaje pondělkem 10. září 2018 se totiž koná výjezdní schůze týmu Growth, kde se zpětná vazba komunity bude vyhodnocovat a je tedy nezbytně nutné, aby v té době byla zpětná vazba již u Nadace.

Jménem Nadace Wikimedia děkuji všem, kteří si nápady přečetli a svůj názor na ně sdělili. Stejně jako kdykoliv jindy, máte-li jakýkoliv dotaz týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, neváhejte se obrátit na mě.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 7. 9. 2018, 22:32 (CEST)

Celeron - copyvio[editovat zdroj]

Ahoj, to údajné copyvio je z wikivisually.com, což je zjevně stránka kopírující enwiki, která dotyčný článek také má. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 9. 2018, 21:26 (CEST)

Martin Urbanec Ahoj, děkuji za upozornění, budu si na to dávat pozor. Jaký byl tedy správný postup? --Podroužek (diskuse) 29. 9. 2018, 22:56 (CEST)
V tomto konkrétním případě to stačilo pouze revertovat, jelikož šlo o vložení cizojazyčného obsahu. Pokud by šlo ale o český obsah, stačilo dodat {{překlad}} (i když nevím, jak u seznamu, jestli ho jde považovat za přeložený), případně upravit dle dalších wiki regulí. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 9. 2018, 23:22 (CEST)
Děkuji za vysvětlení. --Podroužek (diskuse) 29. 9. 2018, 23:35 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jménem týmu Growth Nadace Wikimedia bych vám rád poděkoval za váš čas a projití nápadů týmu Growth. Během následujících třech měsíců se budeme věnovat třem nápadům:

 • Pochopení prvního dne, abychom věděli, co nováčci dělají po vytvoření uživatelského účtu. Budeme dbát na ochranu soukromí. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
 • Personalizovat první den, abychom se dozvěděli informace o nováčcích z otázek, které přidáme do registračního procesu. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
 • Stránka Potřebuji pomoc. Máme v plánu namířit na stránku Potřebuji pomoc další nováčky, abychom jim pomohli s editováním. Očekáváme, že by mohl být nápad v pilotní podobě spuštěn v průběhu prosince 2018.

Více si můžete přečíst v této zprávě.

Jak byl tento plán vytvořen?

Tento plán byl vytvořen na základě seznamu osmi nápadů, které tým Growth vytvořil dříve, komunitní diskuse a její analýzy týmem Growth.

Jako vždy, máte-li jakékoliv otázky týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, práce týmu Growth, Nadace Wikimedia nebo čehokoliv jiného, napište mi.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 4. 10. 2018, 17:47 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

po čase se vám opět hlásím v tomto nepravidelném newsletteru. Momentálně se zabývám aktivními WikiProjekty a počtem těch neaktivních. Seznam WikiProjektů je totiž téměř ekvivalentní seznamu tématů, kterým se wikipedistů věnují. Tyto seznamy navíc mohou být spojené se seznamem wikipedistů, kteří se tématu věnují, seznamem úkolů/chybějících článků, které je třeba splnit/vytvořit a dalších informací, které se daného tématu týkají.

Tyto informace jsou velmi užitečné pro implementaci nápadů Personalizovat první den, jehož součástí jsou otázky přidané do registračního procesu, mj. zaměřené právě na okruh tématů, kterému se nováček chce věnovat.

Pokud se tento prvotní experiment (představený ve zprávě Growth týmu z října 2018) osvědčí, mohou být do rozhraní Wikipedie také doplněny nástroje, které nováčkům doporučí úkoly, kterým se mohou věnovat, právě na základě těchto otázek – i k tomu jsou WikiProjekty užitečné.

Napadají vás nějaké WikiProjekty, které považujete za aktivní? Prosím, označte je jako aktivní!

Další aktuality týkající se nápadů týmu Growth budu včas sdílet opět otuto formou.

Stejně jako vždycky, napadá Vás cokoliv, co se týká projektu Zkušenosti nových wikipedistů? Sdělte mi to prosím na mé diskusní stránce nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz. Tamtéž se můžete obrátit, máte-li v hlavě nějaké dotazy projektu se týkající.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--
Martin Urbanec (diskuse)
komunitní ambasador pro Zkušenosti nových wikipedistů
22. 10. 2018, 22:10 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jak jsem již informoval v předchozí zprávě, během posledního měsíce jsme pracovali na následujících třech nápadech:

 • Pochopení prvního dne: zaznamenání, čemu se nováčci během prvních 24 hodin od vytvoření účtu věnují, abychom porozuměli, co během svého prvního dnu na Wikipedii dělají
 • Personalizování prvního dne: vzápětí po registraci položit nováčkům otázky, abychom lépe porozuměli tomu, čemu se nováčci věnují, abychom jim pomohli tomu dosáhnout.
 • Stránka Potřebuji pomoc: usnadnit nováčkům dostat se na stránku Potřebuji pomoc, pokud zrovna editují nějakou stránku

První dva zmiňované jsou již krátce před nasazením a budou nasazeny někdy během následujících dvou týdnů. Více informací týkající se toho, co je možné čekat, jsou k dispozici v nové zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se těchto nových funkcí prosím směřujte na diskusní stránku zprávy.

Další otázky týkající se projektu je možné směřovat na mou diskusní stránku.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 6. 11. 2018, 22:12 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Nadace Wikimedia se začala věnovat poslednímu ze třech prioritizovaných nápadů - stránka Potřebuji pomoc. V rámci tohoto nápadu se v první fázi objeví v editačním rozhraní tlačítko "Potřebujete pomoci", po jehož stisknutí se objeví jednoduché rozhraní, které umožní nováčkovi poslat dotaz na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. V závislosti na úspěšnosti této první fázi projektu může být na stejné místo doplněn přímý chat se zkušeným wikipedistou či toto řešení může být jinak doplněno.

Rád bych vás požádal o vyplnění dotazníku, který vám jednak návrh nové funkcionality představí a položí vám k němu několik otázek.

Máte-li libovolné dotazy, návrhy či připomínky, neváhejte se mi ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S přáním hezkého zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, Nadace Wikimedia, 16. 11. 2018, 14:23 (CET)

Carbonado[editovat zdroj]

Ahoj, [1], naopak bylo by žádoucí aby vznikl /en:Carbonado, de:Carbonado. To se stane--Horst (diskuse) 27. 11. 2018, 15:14 (CET)

Ahoj, jo všiml jsem si, že jsi to hned vrátil. Jen mně připadlo divné že neregistrovaný vytvořil wikiodkaz a článek není. Já bych postupoval opačně. Napřed článek a potom najít možné wikiodkazy. Příště si prohlídnu enwiki. Díky za informaci. --Podroužek (diskuse) 27. 11. 2018, 15:21 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji všem, kteří vyplnili dotazník týkající se nové funkcionality tlačítka Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Je nutné se domluvit na sadě odkazů, které se v tomto nástroji objeví jako první pomoc. Záměr je umožnit nováčkům vyřešit jejich nejčastější problémy okamžitě, aby nemuseli čekat na odpověď na Potřebuji pomoc.

Odpovědi, ze kterých jsem byl schopen získat konkrétní stránky, jsem vložil sem, spolu s návrhem této funkcionality. Prosím o poslední komentáře a vyjádření se k odkazům (ať už vyjádřením podpory podpisem v příslušném sloupci, nebo vložením vlastního návrhu), ideálně do konce tohoto týdne.

V případě jakýhkoliv dotazů se ozvěte na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 27. 11. 2018, 18:16 (CET)

Vladislav + 1115[editovat zdroj]

--Jiří1224 (diskuse) 30. 11. 2018, 16:53 (CET)U této osoby se o pověst jedná v případě, kdy je narozenou osobou král Vladislav I. nikoli Vladislav jako syn Oldřicha Brněnského. Toto je reálné právě vysvětlení toho kdo se tam narodil (král to s jistotou nebyl). Dům získal číslo popisné 1 až v novodobé historii, tehdy tak samozřejmě označen nebyl.

@Jiří1224: Dobrý den, děkuji za odpověď. Než jsem vám odpověděl článek Vladislav Přemyslovec upravil kolega David Beneš a tímto mu děkuji. Dle mého posouzení text odpovídá přiložené referenci a ty nepřesnosti, jsou odstraněny. Hezký den. P.S. Když chcete odpovědět někomu na otázku položenou na vaší diskusi. Odpovídá se tam na té stejné diskusi. Je to pro přehlednost. --Podroužek (diskuse) 3. 12. 2018, 07:53 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji ještě jednou všem, kteří vyjádřili své návrhy na funkci Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Na základě vašich názorů jsem vybral konečnou sadu odkazů, viz odkazovaná stránka.

Odkazy budou samozřejmě snadno spravovatelné komunitou - dohodneme-li se později, že by se hodilo nějaký odkaz nahradit, bude to možné.

Máte-li k mému výběru nějaké komentáře, prosím, ozvěte se do pátku 7. prosince na této diskusi, nebo mě do e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 3. 12. 2018, 13:17 (CET)

Řád vstřícného wikipedisty[editovat zdroj]

Děkuji, potěšilo. --Podroužek (diskuse) 8. 12. 2018, 22:28 (CET)

Zkušenosti nových wikipedistů - panel Potřebuji pomoc bude brzy nasazen[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak většina z vás asi již ví, jednou z novou funkcionalit, kterou se zabývá tým Growth Nadace Wikimedia, se jmenuje panel Potřebuji pomoc. Tato funkce má nováčkům (v první fázi půlce z nich jako A/B testování) zpřístupnit možnost pokládat dotazy na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc přímo z editačního rozhraní. Tato funkcionalita je popsána na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Potřebuji pomoc v editoru.

Tato funkce již byla naprogramována a nasazena na test.wikipedia.org. Chcete-li ji otestovat, aktivujte si na svých nastavení na testwiki na kartě Editing možnost Enable the editor help panel. Ocením, pokud si tuto funkcionalitu na Testwiki aktivujete, vyzkoušíte a sdělíte mi, co by se na ni dalo ještě vylepšit.

Také bych vás rád požádal, abyste zvážili přidání stránky Potřebuji pomoc do svého seznamu sledovaných stránek a zodpovídání dotazů, které nováčci položí. Očekáváme, že panel bude nasazen v průběhu ledna 2019. Po nasazení pravděpodobně bude na stránku Potřebuji pomoci putovat více dotazů, než dnes.

Máte-li jakékoliv připomínky či dotazy k panelu samotnému anebo obecně k projektu, neváhejte napsat na mou diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 20. 12. 2018, 12:48 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

rád bych v tomto newsletteru shrnul, co se týmu Growth Nadace Wikimedia podařilo v oblasti zlepšování zážitku nováčků na české Wikipedii a jak v současné době vypadají projekty týmu Growth.

První dva projekty, “Porozumění prvnímu dni” a “Personalizovaný první den”, jsou již nasazeny. Prvotní výsledky obou dvou z těchto projektů budou k dispozici v průběhu ledna 2019. Poslední z projektů týmu Growth, “Panel Potřebuji pomoci”, je těsně před svým nasazením, které se uskuteční v prvním lednovém týdnu.

Podrobnější informace týkající se práce týmu Growth naleznete v jeho zprávě na Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)

Revertér[editovat zdroj]

Ahoj, nechceš dodatečně požádat o právo revertéra? Hodilo by se ti proti vandalům --Khamul1 (diskuse) 26. 12. 2018, 16:49 (CET)

@Khamul1: Děkuji za nabídku, ale zatím nechci. Samotná patrola mně odvádí od práce na článcích. Pořád mám nutkání ty články s vykřičníkem zkontrolovat a tím přicházím o čas, který jsem chtěl využít k doplnění jiného článku. Hezký nový rok. --Podroužek (diskuse) 1. 1. 2019, 19:54 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)

Kina[editovat zdroj]

Ahoj. Máme tu Kina v Brně, což je koncipováno jako přehledový článek, a pak jsem našel akorát Seznam kin v Českých Budějovicích, což je vyloženě seznam. Současný stav mi připadá v zásadě ok. --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 07:57 (CET)

Ahoj, dík že jsi se na to podíval. Jsou to přesně ty články co jsem myslel. Měl jsem pocit že bude lepší to sjednotit. Když myslíš nechat, tak dám na tebe. Ještě jednou díky za rychlou reakci. --Podroužek (diskuse) 17. 1. 2019, 08:25 (CET)
Ideálně (výhled do budoucna) klidně může existovat článek Kina v Brně (s historickými souvislostmi) i Seznam kin v Brně. Třeba někdy k tomu dojde. :-) --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 09:07 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Poděkování[editovat zdroj]

Dobrý den kolego, velmi děkuji za vyznamenání, co nejdříve se s ním pochlubím na osobní stránce. Hodně zdaru--Jaroslav Jelínek (diskuse) 12. 4. 2019, 00:29 (CEST) .

Prosba[editovat zdroj]

Vážený kolego, ač to dělám nerad, Vaši "reformu" článku Zaragoza jsem revertoval, protože ji pokládám za zbytečné zmenšení několika obrázků a zřejmé zhoršení celkového vzhledu. Prosím, estetické úpravy článků, které udělali jiní, raději nedělejte. Užitečné práce je tu pro všechny dost. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 25. 4. 2019, 21:10 (CEST)

@Sokoljan: Dobrý den, děkuji za upozornění. Běžně vzhled stránky neměním. Zde jsem chtěl zkontrolovat editaci IP adresy a při té příležitosti jsem převedl v odstavci Externí odkazy oficiální web města do šablony, která bere data z Wikidat. Při běžné prohlídce stránky jsem si všiml že text nejde souvisle, ale je tam velké prázdné bílé místo. Můžu poslat kopii obrazovky. Tak jsem dal obrázky do galerie. Při mém rozlišení obrazovky je v tomto článku velké prázdné místo, ale díval jsem se na tabletu a tam to prázdné místo není. Tak asi záleží na rozlišení obrazovky, nebo na prohlížeči. Možná to způsobuje šablona {{clear}}, ale tomu už moc nerozumím. Tak se omlouvám. Hezký den. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 26. 4. 2019, 08:03 (CEST)
@Sokoljan: Ano, to prázdné místo zavinila šablona {{Clear}}, proto jsem ji odstranil. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 26. 4. 2019, 16:57 (CEST)
Díky, už rozumím - a Clear už tam není ani potřeba. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 26. 4. 2019, 17:12 (CEST)
Taky děkuji. --Podroužek (diskuse) 29. 4. 2019, 18:25 (CEST)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Otázka od MMiller Test 16 cs (2. 5. 2019, 23:44)[editovat zdroj]

Dobrý den, Podroužek - to je otázka, která má vyzkoušet modul mentoringu pro novou domovská stránka. Děkujeme, že jste se zaregistrovali jako mentor!

MMiller Test 16 cs (diskuse) 2. 5. 2019, 23:44 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

 • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
 • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
 • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)

Revert[editovat zdroj]

Hi, Podroužek, I was wondering why this revert? Can you explain in English? Thank you for your time. Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 15:40 (CEST)

@Lotje: Hi Jaroslav Dokoupil = is a preacher. Page Jaroslav Dokoupil architect does not exist. I'm sorry I can't speak English. --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 16:12 (CEST)
Thank you very much Podroužek. About your English: you are just doing fine. :-) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:14 (CEST)
Robert Kotzian a Jaroslav Dokoupil 16.5. 2016, veřejná debata -:) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:17 (CEST)
@Lotje: Yes man Jaroslav Dokoupil architect exists. There is no article on Czech Wikipedia. Jaroslav Dokoupil (architekt). --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 17:31 (CEST)

Otázka od wikipedisty Helena Dvořáková (2. 6. 2019, 10:51)[editovat zdroj]

Zdravím, zprovoznila jsem si pro otestování Domovskou stránku a zkouším, jak to pro nováčky funguje. Bude to užitečné, pokud ovšem ta stránka "vyskočí" hned po registraci. Ale bude to chtít upravit záhlaví k mentorovi - objevil jste se mi tam jako "Vaše mentorka"ː-) Nevím, komu to napsat, tak jdu touto cestou. Helena Dvořáková (diskuse) 2. 6. 2019, 10:51 (CEST)

@Helena Dvořáková: Děkuji za otestování. Jste první wikipedistka, která se mně přes panel mentor ozvala a to ještě nejste nováček. Tato funkce nefunguje dobře. Již jsem to psal @Martin Urbanec: Martinovi na jeho diskusi. Podívejte se tam a svoji připomínku tam napište.  Martin Urbanec je ambasadorem pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, všechny dotazy k Domovské stránce směřujte na něho.  Děkuji že máte zájem o nováčky. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 11:27 (CEST)
@Helena Dvořáková, Martin Urbanec: Neodeslalo se upozornéni tak snad teď se odešle. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 20:18 (CEST)
@Helena Dvořáková: Zdravím, koukám na to, chyba je způsobena tím, že se pohlaví použité ve zprávě určuje nikoliv dle nastavení mentora/mentorky (jak by se dalo čekat), ale dle nastavení mentorovaného/mentorované. Díky tomu, že v nastavení máte uvedené, že jste žena, Vám to kolegu Podroužka představilo jako mentorku. Dočasně jsem překlad nastavil natvrdo na "Váš mentor", viz Special:diff/17317219, a nahlásil jsem vše jako phab:T224843. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Podroužek: Ahoj, upozornění se tentokrát odeslalo. To, že otázek není moc, ve WMF víme a očekávali jsme to. Je to kvůli tomu, že na uživatelské jméno v rohu neklikají všichni nováčci (pro českou Wikipedii je to cca 30 % nováčků). To nám dává možnost domovskou stránku nováčka testovat v reálném prostředí. Máme v plánu domovskou stránku nováčka dostat na víc míst, zatím jsme se nerozhodli, kde konkrétně by se měla objevovat ani kdy by se tak mělo stát. Možnosti, které jsou ve hře, si můžeš přečíst na Phabricatoru (anglicky), jestli tě to zajímá a nevládneš angličtinou, dej vědět, rád ti to přeložím. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Martin Urbanec: Děkuji, zajímá mě to, moc nezvládám angličtinu, pan google pomohl tak to překládat nemusíš už jsem si to přečetl. --Podroužek (diskuse) 3. 6. 2019, 07:47 (CEST)

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Domovská stránka nováčků: Nově se můžete nováčkům představit[editovat zdroj]

Milí mentoři,

ze všeho nejdříve bych vám rád poděkoval, že jste se rozhodli nováčkům pomoci odpovídáním na jejich otázky položené skrz Domovskou stránku nováčka. Zatím to vypadá, že Domovská stránka plní svou roli a alespoň některým nováčkům skutečně pomohla - nebo je přiměla udělat to, co bychom chtěli, aby udělali. Tak třeba, bez Domovské stránky má potvrzený e-mail v nastavení jen asi 30 % nováčků, díky Domovské stránce to ale udělá dokonce 60 % nováčků - nejspíše proto, že Domovská stránka upozorní nováčka, že e-mail je nutný potvrdit kliknutím na odkaz zaslaný do e-mailové schránky.

Jako jedno z vylepšení implementoval Growth tým Nadace Wikimedia možnost mentorů se nováčkům představit svou vlastní větou, která se nováčkům zobrazí namísto výchozí "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.". Způsob, jak tuto větu do seznamu mentorů dostat, je popsán na MediaWiki.org.

V případě jakéhokoliv dotazu týkající se Domovské stránky i čehokoliv dalšího mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 12. 7. 2019, 14:46 (CEST)

Otázka od wikipedisty Margaret139 (18. 7. 2019, 20:40)[editovat zdroj]

Dobrý večer, ráda bych využila možnosti mentora a zeptala se, jak bych mohla vytvořit stránku o ředitelce, která se zabývá charity nadačním fondem a myslím si, že by bylo dobré, aby se o ní vědělo. :) Předem moc děkuji za odpověď a pomoc. Hezký večer přeji. :) --Margaret139 (diskuse) 18. 7. 2019, 20:40 (CEST)

@Margaret139: Dobrý den, děkuji za otázku. Budu vám pomáhat v pochopení editací na Wikipedii. K vaší otázce. K pochopení co se může psát na Wikipedii, je potřeba si uvědomit že Wikipedie zaznamenává informace, které již byli někde uveřejněny (časopise, novinách, knihách nebo webových stránkách). Nejtěžší je psaní článků o žijících lidech. Aby jakýkoliv článek mohl být uveřejněn musíte najít dva nezávislé a netriviální zdroje. Proto je nutné než začnete psát článek o paní ředitelce, najít článek, nebo rozhovor s paní ředitelkou, který vytiskl nebo vydal někdo jiný něž samotná nadace. Ten článek nebo rozhovor musí napsat někdo nezávislí na nadaci. Nejlepší je najít článek v některých celostátních nebo místních novinách. Nový článek si začněte psát na svém pískovišti. To je prostor, kde můžete psát a nikdo vám do toho nebude zasahovat. Rozpracovaný článek na pískovišti, můžete mít jak dlouho potřebujete. Až bude článek na pískovišti hotov, dejte mně vědět a já se na něj podívám. Podívejte se na návod pro nováčky. Bude-li vám něco nejasné ptejte se i když se vám bude zdát že je to hloupost. Rád vám na všechny otázky odpovím. Připravil jsem vám krátké základní informace.

Základní informace o psaní na Wikipedii v bodech[editovat zdroj]

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit. ( čerpáno z Wikipedie:Spam, Wikipedie:Co Wikipedie není, Wikipedie:Propagační článek,)
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšely od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě, jako Facebbok,
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své 20 letité praxe, nelze použít.
 • Informace zdělené ústně i když jsou od důvěrného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování, nebo přepisování textu s knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.
 • Toto se samozřejmě netýká citací, které jsou důležitou a ničím nenahraditelnou součástí textů. Vždy musí být uveden autor.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je vpravo nahoře s textem Hledat na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašly ? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště
 • Klikněte na červený odkaz Pískoviště nahoře ve vašem uživatelském menu.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na záložku Založit.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.

ještě jednou děkuji že máte zájem editovat Wikipedii a čekám na vaše další otázky. --Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 08:03 (CEST) @Margaret139:--Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 12:02 (CEST)

citační šablony[editovat zdroj]

Vážený kolego, dík za Tvé články v oboru, kde toho hodně chybí, i za Tvou pomoc nováčkům. Chtěl bych jen připomenout, že citační šablony jsou - pokud se nepletu - doporučené, ale ne povinné. Proto citace bez šablony není důvod pro šablonu Upravit. Díky za pozornost! --Sokoljan (diskuse) 20. 7. 2019, 22:18 (CEST).