Diskuse s wikipedistou:Podroužek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Obsah

Revertér[editovat zdroj]

Ahoj, nechceš dodatečně požádat o právo revertéra? Hodilo by se ti proti vandalům --Khamul1 (diskuse) 26. 12. 2018, 16:49 (CET)

@Khamul1: Děkuji za nabídku, ale zatím nechci. Samotná patrola mně odvádí od práce na článcích. Pořád mám nutkání ty články s vykřičníkem zkontrolovat a tím přicházím o čas, který jsem chtěl využít k doplnění jiného článku. Hezký nový rok. --Podroužek (diskuse) 1. 1. 2019, 19:54 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)

Kina[editovat zdroj]

Ahoj. Máme tu Kina v Brně, což je koncipováno jako přehledový článek, a pak jsem našel akorát Seznam kin v Českých Budějovicích, což je vyloženě seznam. Současný stav mi připadá v zásadě ok. --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 07:57 (CET)

Ahoj, dík že jsi se na to podíval. Jsou to přesně ty články co jsem myslel. Měl jsem pocit že bude lepší to sjednotit. Když myslíš nechat, tak dám na tebe. Ještě jednou díky za rychlou reakci. --Podroužek (diskuse) 17. 1. 2019, 08:25 (CET)
Ideálně (výhled do budoucna) klidně může existovat článek Kina v Brně (s historickými souvislostmi) i Seznam kin v Brně. Třeba někdy k tomu dojde. :-) --Harold (diskuse) 17. 1. 2019, 09:07 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Poděkování[editovat zdroj]

Dobrý den kolego, velmi děkuji za vyznamenání, co nejdříve se s ním pochlubím na osobní stránce. Hodně zdaru--Jaroslav Jelínek (diskuse) 12. 4. 2019, 00:29 (CEST) .

Prosba[editovat zdroj]

Vážený kolego, ač to dělám nerad, Vaši "reformu" článku Zaragoza jsem revertoval, protože ji pokládám za zbytečné zmenšení několika obrázků a zřejmé zhoršení celkového vzhledu. Prosím, estetické úpravy článků, které udělali jiní, raději nedělejte. Užitečné práce je tu pro všechny dost. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 25. 4. 2019, 21:10 (CEST)

@Sokoljan: Dobrý den, děkuji za upozornění. Běžně vzhled stránky neměním. Zde jsem chtěl zkontrolovat editaci IP adresy a při té příležitosti jsem převedl v odstavci Externí odkazy oficiální web města do šablony, která bere data z Wikidat. Při běžné prohlídce stránky jsem si všiml že text nejde souvisle, ale je tam velké prázdné bílé místo. Můžu poslat kopii obrazovky. Tak jsem dal obrázky do galerie. Při mém rozlišení obrazovky je v tomto článku velké prázdné místo, ale díval jsem se na tabletu a tam to prázdné místo není. Tak asi záleží na rozlišení obrazovky, nebo na prohlížeči. Možná to způsobuje šablona {{clear}}, ale tomu už moc nerozumím. Tak se omlouvám. Hezký den. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 26. 4. 2019, 08:03 (CEST)
@Sokoljan: Ano, to prázdné místo zavinila šablona {{Clear}}, proto jsem ji odstranil. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 26. 4. 2019, 16:57 (CEST)
Díky, už rozumím - a Clear už tam není ani potřeba. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 26. 4. 2019, 17:12 (CEST)
Taky děkuji. --Podroužek (diskuse) 29. 4. 2019, 18:25 (CEST)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Otázka od MMiller Test 16 cs (2. 5. 2019, 23:44)[editovat zdroj]

Dobrý den, Podroužek - to je otázka, která má vyzkoušet modul mentoringu pro novou domovská stránka. Děkujeme, že jste se zaregistrovali jako mentor!

MMiller Test 16 cs (diskuse) 2. 5. 2019, 23:44 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

 • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
 • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
 • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)

Revert[editovat zdroj]

Hi, Podroužek, I was wondering why this revert? Can you explain in English? Thank you for your time. Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 15:40 (CEST)

@Lotje: Hi Jaroslav Dokoupil = is a preacher. Page Jaroslav Dokoupil architect does not exist. I'm sorry I can't speak English. --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 16:12 (CEST)
Thank you very much Podroužek. About your English: you are just doing fine. :-) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:14 (CEST)
Robert Kotzian a Jaroslav Dokoupil 16.5. 2016, veřejná debata -:) Lotje (diskuse) 21. 5. 2019, 16:17 (CEST)
@Lotje: Yes man Jaroslav Dokoupil architect exists. There is no article on Czech Wikipedia. Jaroslav Dokoupil (architekt). --Podroužek (diskuse) 21. 5. 2019, 17:31 (CEST)

Otázka od wikipedisty Helena Dvořáková (2. 6. 2019, 10:51)[editovat zdroj]

Zdravím, zprovoznila jsem si pro otestování Domovskou stránku a zkouším, jak to pro nováčky funguje. Bude to užitečné, pokud ovšem ta stránka "vyskočí" hned po registraci. Ale bude to chtít upravit záhlaví k mentorovi - objevil jste se mi tam jako "Vaše mentorka"ː-) Nevím, komu to napsat, tak jdu touto cestou. Helena Dvořáková (diskuse) 2. 6. 2019, 10:51 (CEST)

@Helena Dvořáková: Děkuji za otestování. Jste první wikipedistka, která se mně přes panel mentor ozvala a to ještě nejste nováček. Tato funkce nefunguje dobře. Již jsem to psal @Martin Urbanec: Martinovi na jeho diskusi. Podívejte se tam a svoji připomínku tam napište.  Martin Urbanec je ambasadorem pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, všechny dotazy k Domovské stránce směřujte na něho.  Děkuji že máte zájem o nováčky. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 11:27 (CEST)
@Helena Dvořáková, Martin Urbanec: Neodeslalo se upozornéni tak snad teď se odešle. --Podroužek (diskuse) 2. 6. 2019, 20:18 (CEST)
@Helena Dvořáková: Zdravím, koukám na to, chyba je způsobena tím, že se pohlaví použité ve zprávě určuje nikoliv dle nastavení mentora/mentorky (jak by se dalo čekat), ale dle nastavení mentorovaného/mentorované. Díky tomu, že v nastavení máte uvedené, že jste žena, Vám to kolegu Podroužka představilo jako mentorku. Dočasně jsem překlad nastavil natvrdo na "Váš mentor", viz Special:diff/17317219, a nahlásil jsem vše jako phab:T224843. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Podroužek: Ahoj, upozornění se tentokrát odeslalo. To, že otázek není moc, ve WMF víme a očekávali jsme to. Je to kvůli tomu, že na uživatelské jméno v rohu neklikají všichni nováčci (pro českou Wikipedii je to cca 30 % nováčků). To nám dává možnost domovskou stránku nováčka testovat v reálném prostředí. Máme v plánu domovskou stránku nováčka dostat na víc míst, zatím jsme se nerozhodli, kde konkrétně by se měla objevovat ani kdy by se tak mělo stát. Možnosti, které jsou ve hře, si můžeš přečíst na Phabricatoru (anglicky), jestli tě to zajímá a nevládneš angličtinou, dej vědět, rád ti to přeložím. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2019, 00:03 (CEST)
@Martin Urbanec: Děkuji, zajímá mě to, moc nezvládám angličtinu, pan google pomohl tak to překládat nemusíš už jsem si to přečetl. --Podroužek (diskuse) 3. 6. 2019, 07:47 (CEST)

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Domovská stránka nováčků: Nově se můžete nováčkům představit[editovat zdroj]

Milí mentoři,

ze všeho nejdříve bych vám rád poděkoval, že jste se rozhodli nováčkům pomoci odpovídáním na jejich otázky položené skrz Domovskou stránku nováčka. Zatím to vypadá, že Domovská stránka plní svou roli a alespoň některým nováčkům skutečně pomohla - nebo je přiměla udělat to, co bychom chtěli, aby udělali. Tak třeba, bez Domovské stránky má potvrzený e-mail v nastavení jen asi 30 % nováčků, díky Domovské stránce to ale udělá dokonce 60 % nováčků - nejspíše proto, že Domovská stránka upozorní nováčka, že e-mail je nutný potvrdit kliknutím na odkaz zaslaný do e-mailové schránky.

Jako jedno z vylepšení implementoval Growth tým Nadace Wikimedia možnost mentorů se nováčkům představit svou vlastní větou, která se nováčkům zobrazí namísto výchozí "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.". Způsob, jak tuto větu do seznamu mentorů dostat, je popsán na MediaWiki.org.

V případě jakéhokoliv dotazu týkající se Domovské stránky i čehokoliv dalšího mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 12. 7. 2019, 14:46 (CEST)

Otázka od wikipedisty Margaret139 (18. 7. 2019, 20:40)[editovat zdroj]

Dobrý večer, ráda bych využila možnosti mentora a zeptala se, jak bych mohla vytvořit stránku o ředitelce, která se zabývá charity nadačním fondem a myslím si, že by bylo dobré, aby se o ní vědělo. :) Předem moc děkuji za odpověď a pomoc. Hezký večer přeji. :) --Margaret139 (diskuse) 18. 7. 2019, 20:40 (CEST)

@Margaret139: Dobrý den, děkuji za otázku. Budu vám pomáhat v pochopení editací na Wikipedii. K vaší otázce. K pochopení co se může psát na Wikipedii, je potřeba si uvědomit že Wikipedie zaznamenává informace, které již byli někde uveřejněny (časopise, novinách, knihách nebo webových stránkách). Nejtěžší je psaní článků o žijících lidech. Aby jakýkoliv článek mohl být uveřejněn musíte najít dva nezávislé a netriviální zdroje. Proto je nutné než začnete psát článek o paní ředitelce, najít článek, nebo rozhovor s paní ředitelkou, který vytiskl nebo vydal někdo jiný něž samotná nadace. Ten článek nebo rozhovor musí napsat někdo nezávislí na nadaci. Nejlepší je najít článek v některých celostátních nebo místních novinách. Nový článek si začněte psát na svém pískovišti. To je prostor, kde můžete psát a nikdo vám do toho nebude zasahovat. Rozpracovaný článek na pískovišti, můžete mít jak dlouho potřebujete. Až bude článek na pískovišti hotov, dejte mně vědět a já se na něj podívám. Podívejte se na návod pro nováčky. Bude-li vám něco nejasné ptejte se i když se vám bude zdát že je to hloupost. Rád vám na všechny otázky odpovím. Připravil jsem vám krátké základní informace.

Základní informace o psaní na Wikipedii v bodech[editovat zdroj]

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit. ( čerpáno z Wikipedie:Spam, Wikipedie:Co Wikipedie není, Wikipedie:Propagační článek,)
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšely od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě, jako Facebbok,
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své 20 letité praxe, nelze použít.
 • Informace zdělené ústně i když jsou od důvěrného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování, nebo přepisování textu s knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.
 • Toto se samozřejmě netýká citací, které jsou důležitou a ničím nenahraditelnou součástí textů. Vždy musí být uveden autor.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je vpravo nahoře s textem Hledat na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašly ? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště
 • Klikněte na červený odkaz Pískoviště nahoře ve vašem uživatelském menu.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na záložku Založit.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.

ještě jednou děkuji že máte zájem editovat Wikipedii a čekám na vaše další otázky. --Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 08:03 (CEST) @Margaret139:--Podroužek (diskuse) 19. 7. 2019, 12:02 (CEST)

citační šablony[editovat zdroj]

Vážený kolego, dík za Tvé články v oboru, kde toho hodně chybí, i za Tvou pomoc nováčkům. Chtěl bych jen připomenout, že citační šablony jsou - pokud se nepletu - doporučené, ale ne povinné. Proto citace bez šablony není důvod pro šablonu Upravit. Díky za pozornost! --Sokoljan (diskuse) 20. 7. 2019, 22:18 (CEST).

@Sokoljan: Dobrý den pane Sokol, děkuji za upozornění. Tak jsem si na ty citační šablony zvykl že jsem si neuvědomil že je to jen doporučení. Samozřejmě nebudu šablonu Upravit z tohoto důvodu vkládat. Ještě jednou děkuji. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 5. 8. 2019, 16:37 (CEST)
Díky! Musím se Vám přiznat, že je opravdu nemám rád, protože: 1. dělají skript nepřehledný a těžko editovatelný; 2. nesmyslně ho nafukují zbytečnými a většinou nevyplněnými parametry; 3. přidělávají dost (zbytečné) práce; 4. výsledek se jménem autora v KAPITÁLKÁCH se mi vůbec nelíbí. Když se před lety zaváděly, byl jsem proti, ale uchlácholili mě, že budou nepovinné. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 5. 8. 2019, 17:04 (CEST)

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Otázka od wikipedisty Eva Poláková (23. 7. 2019, 17:14)[editovat zdroj]

Zdravím, pokouším se o vytvoření jednoduchého příspěvku do Wiki........ jedná se pouze o text a jeden úvodní obrázek - vlastní. Mohu poprosit o stručný návod, jak postupovat? Děkuji, Eva Poláková --Eva Poláková (diskuse) 23. 7. 2019, 17:14 (CEST)

@Eva Poláková: Děkuji vám za zájem napsat článek na Wikipedii. Nové články se píší na vlastním pískovišti. Pískoviště je označení pro vlastní stránku, kde můžete nerušeně psát a nikdo vám do toho nebude zasahovat. Když bude článek napsaný zdělte mně to a já se na článek podívám. Piště jen o tom co jste se dočetla. Protože Wikipedie zaznamenává informace, které již byly někde uveřejněny. Připravil jsem pro vás krátký návod jak začít a o čem na Wikipedii nepsat. Je to jen krátký návod, když nebude něco jasné znovu napište. Prosím o krátkou zprávu zda je vám to jasné nebo není. Přeji vám pevné nervy při psaní na Wikipedii

Základní informace o psaní na Wikipedii v bodech[editovat zdroj]

1) O čem (ne)psát[editovat zdroj]

 • Nepište o sobě, o své rodině, o svých kamarádech, známých a přátelích.
 • Nepište o firmě, kterou vlastníte, kde pracujete, nebo kterou chcete zviditelnit.
 • Nepište o své živnosti
 • Nepište o žádném výrobku, propagace je zakázána.
 • Nepište nový článek, když nemáte text v délce minimálně 10 vět.
 • Nepište o věcech, které jste slyšeli od sousedky, kamaráda, přátel atd.

2) Stránka Diskuse[editovat zdroj]

 • Když vám jiný wikipedista napíše na vaší Diskusi, odpovězte. Je to slušnost. Když nebudete vědět co napsat, stačí krátký text. Např. Ano rozumím. , nebo Ne nerozumím.

3) Zdroje[editovat zdroj]

 • Než začnete psát najděte si hodnověrné informace. Knihy, časopisy, noviny a webové stránky.
 • Informace nepoužívejte ze sociální sítě (Facebook) a bulvárního tisku (Blesk atd.)
 • Informace, které nosíte v hlavě ze své dvacetileté praxe, nelze použít.
 • Informace sdělené ústně i když jsou od důvěryhodného člověka, nelze použít.
 • I pravdivé informace bez možnosti ověření jsou pro Wikipedii bezcenné.

4) Zákaz kopírování a přepisování[editovat zdroj]

 • Je zakázáno kopírování nebo přepisování textu z knih, časopisů, novin, internetových stránek a podobně.
 • Toto se samozřejmě netýká citací, které jsou důležitou a ničím nenahraditelnou součástí textů. Vždy musí být uveden autor.

5) Založení nového článku[editovat zdroj]

 • Než začnete psát nový článek, podívejte se zda již neexistuje.
 • Vyhledávací políčko je vpravo nahoře s textem Hledat na Wikipedii.
 • Zadejte název budoucího článku. Prohledejte vyhledané položky, zda neobsahují stejné téma o kterém chcete psát.
 • Nic jste nenašli? Můžete založit nový článek.
 • Nový článek začněte psát na své testovací stránce tzv. Pískoviště, nebo klikněte na červený odkaz Pískoviště nahoře ve vašem uživatelském menu.
 • Dostanete se na stránku, kde kliknete na záložku Založit.
 • Na vzniklé stránce můžete již psát text.
 • Jak budete mít text napsaný, kliknete na Zveřejnit změny. Do vzniklého rámečku napište např. Příprava článku. Klikněte na Zveřejnit změny. Je hotovo.

@Eva Poláková:Děkuji za zájem. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 23. 7. 2019, 19:08 (CEST)

Rada při mentorování[editovat zdroj]

Milí mentoři,

při čtení otázek z Domovské stránky a vašich odpovědí jsem si povšiml, že někteří z vás radí, že po kliknutí na červený odkaz (nový článek, pískoviště) je třeba se přepnout na záložku Založit, aby se spustil vizuální editor. Chtěl bych všechny upozornit, že Wikipedie nyní při kliknutí na červený odkaz spustí editor, který nováček naposledy použil - a pokud jde o první editaci, tak se spustí vizuální editor. Upozorňuji vás na to, abyste své odpovědi mohli této skutečnosti přizpůsobit.

Zároveň si také dovoluji připomenout, že už před delší dobou napsal tým Growth doporučení při komunikaci s nováčky. V případě, že máte jakékoliv otázky týkající se nejvhodnějšího postupu při mentorování či toho, jak fungují produkty týmu Growth, nebo máte k naší aktivitě libovolnou připomínku či komentář, ozvěte se mi.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (talk) 3. 8. 2019, 14:05 (CEST)

Jak co nejlépe poradit nováčkům?[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

tuto zprávu Vám posílám proto, že jste se buď zapsal(a) jako mentor anebo často odpovídáte na otázky na stránce Potřebuji pomoc. Nadace Wikimedia uvažuje o uspořádání školení pro mentory, které by se zaměřovalo na to, jakým způsobem je nejlepší nováčkům pomáhat, jak mohou nováčci reagovat na zprávy od zkušenějších wikipedistů apod. Školení by bylo v češtině a uskutečnilo by se pravděpodobně někdy koncem září. Rád bych se vás touto zprávou zeptal, zda byste o školení měli zájem. Pokud ano, rád bych vás požádal, abyste mi co nejrychleji dali vědět na mou diskusi nebo na e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Děkuji mnohohrát,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 5. 8. 2019, 22:23 (CEST)

Protiletadlová raketová brigáda[editovat zdroj]

Ahoj, díky jsem rád, že se článek líbil. Byl to dost boj pochopit jak plro fungoval, s vojenskou historií jsem většinou končil s kolem 2./3 19. století, takže toto bylo hodně mimo můj standardní záběr. Zpracovat 76. plrb by bylo jistě zajímavé, ale nevím jak bych to zvládal časově. Snažím se trošku propublikovat okolí svého bydliště, co jsem si loni zmrzačil nohu, krapek se mi změnily perspektivy a začal jsem "objevovat" to co mám pod nosem. A s ohledem na rodinu je to práce po nocích. Takže v tuto chvíli mám celkem slušnou šňůru regionálních témat, které by zasloužili zpracovat dřív než upadnou v zapomnění, a proto nevím kdy, potažmo zda bych se k 76. plrb dostal. Teď jsem třeba zabřednul s pld baterií, která byla na místě 11. plro někdy na přelomu 50. a 60 let. Nicméně protiletadlovci mě celkem chytili, takže tématu bych se nebránil a ty útvary by si to určitě zasloužily, stejně jako lidé, kteří jimi prošli. Jen si nejsem jistý jak moc podobné by to bylo. Struktura základen a organizace je +/- stejná a o historii konkrétních oddílů prakticky nic nevím - to by se muselo vysedět v archivu, což časově nedám. Ale kdyby ses rozhodl do toho pustit sám, rád pomůžu a poradím. Slušný popis jednotlivých plro je tady: http://www.fortifikace.net/povalecne_pvos.html (např. plro Ořechov ze 76. plrb je brán jako modelový oddíl s Něvama a je skvěle zpracovaný - ten by pro wikiheslo stačilo exerpovat) a spoustu věcí se lze dozvědět na fóru: https://forum.cspvo.cz/index.php?sid=49e4fb509a934fc8a9d807d076b9eaa7 A pak samozřejmě http://www.vojenstvi.cz/, Dr. Minařík tam dává odpovědi na dotazy a otázky tam lze i klást. Reakční doba je proměnlivá, ale určitě rád poradí. PVOS má celkem zmáklé, loni dělal do ročenky VHA historii ruzyňských kasáren kterýma prošla hromada útvarů PVOS - to je taky on-line: http://www.vuapraha.cz/sites/default/files/documents/rocenka_2017_vha_vodoznak.pdf. Skret4 (diskuse) 12. 8. 2019, 22:35 (CEST)

@Skret4: Děkuji za odpověď a poskytnuté informace. Je to škoda že nemáš na článek čas. Já se do článku bohužel nemohu taky pustit. Rád si přečtu další tvoje příspěvky. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 13. 8. 2019, 07:52 (CEST)

Otázka od wikipedisty Margaret139 (19. 8. 2019, 22:41)[editovat zdroj]

Dobrý večer, velice se omlouvám, že reaguji až teď.

Jste velice hodný, že jste mi takto úžasně odpověděl! Jde o to, že by ředitelka chtěla na wikipedii informace, jako je např. pár osobních informací o ní a pak třeba proč se začala věnovat nadačnímu fondu a tak dále (ve zkratce).

Myslíte si, že toto tedy není úplně vhodné nebo jak byste navrhoval zpracovat takovýto článek. Předem moc děkuji a ještě jednou se moc omlouvám. :) --Margaret139 (diskuse) 19. 8. 2019, 22:41 (CEST)

@Margaret139: Dobrý den, u žijících osob je velmi těžké napsat nezaujatý článek. Aby článek o žijící osobě mohl být na Wikipedii uveřejněn, musíte dodat dva nezávislé a netriviální zdroje. Nejlepší je poskytnutý rozhovor v prestižním časopise, nebo novinách. Je potřeba si uvědomit že Wikipedie jen zaznamenává informace již jinde publikované. Wikipedie nerozhoduje kdo je a kdo není významný. Na Wikipedii je zakázáno psát informace, které vám dotyčná osoba řekla, nebo napsala. Jako nezávislé zdroje, nejsou osobní stránky a stránky na sociálních sítí. Článek začněte psát na svém pískovišti. Zde si můžete připravit článek a až bude hotový napíšete mně a já se na něj podívám. Podívejte se na nápovědu pro nováčky, přečtěte si významnost u žijících osob. Podívejte se na články o podobných osobách a pokuste se je napodobit. Nějaké další otázky? Přeji vám hodně trpělivosti při psaní. --Podroužek (diskuse) 20. 8. 2019, 01:45 (CEST)

Otázka od wikipedisty Cheltanod (7. 9. 2019, 21:47)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud je na diskusní stránce k nějakému článku diskuse, která už je neaktuální, třeba deset let stará. Nebo ta diskuse byla kontroverzní, ale už je dávno vyřešena, dá se taková diskusní stránka zrušit. Někde občas v historii k článkům čtu diskuse neexistuje (zrušena). Jak toho docílit? --Cheltanod (diskuse) 7. 9. 2019, 21:47 (CEST)

@Cheltanod: Dobrý den, děkuji za dotaz. Diskuse se nemažou. Zůstávají, i když jsou vyřešené, a nebo staré. Je to z důvodu doložení dohodnutých úprav článku. Jiný wikipedista by mohl za rok vracet úpravy, které byly dohodnuty v diskusi u článku. Když tam diskuse zůstane, jiný wikipedista si ji přečte a pochopí provedené úpravy v článku. V některých případech je možné stránku smazat, a to, když obsahuje vulgarity, osobní urážky nebo informace, které nesouvisí s wikipedií. Zrušení stránky docílíte tak, že napíšete na nástěnku správců a zdůvodníte svoji žádost. Správci rozhodnou a ze závažných důvodů stránku odstraní. Pomohl jsem vám? Můžu ještě s něčím pomoci? Děku ji vám za vaše příspěvky do článků.--Podroužek (diskuse) 8. 9. 2019, 08:38 (CEST)
@Podroužek: Děkuji mnohokrát, odpověď je vyčerpávající. :-) Cheltanod (diskuse) 9. 9. 2019, 21:30 (CEST)

Otázka od wikipedisty Gabriela Černochová (9. 9. 2019, 10:56)[editovat zdroj]

Dobrý den, pokud přeložím článek z cizojazyčné Wikipedie, dám ji jako zdroj? --Gabriela Černochová (diskuse) 9. 9. 2019, 10:56 (CEST)

@Gabriela Černochová: dobrý den, děkuji za dotaz. Odpověď je NE. Článek na jiné wiki nelze považovat za zdroj. Zdroje u přeloženého článku, budou ty zdroje a reference, které jsou u původního článku na cizojazyčné Wikipedie. Musíte je ale upravit do našich citačních šablon. Reference u původního článku nejde jednoduše kopírovat. Držte se těchto zásad:
 • Zkontrolujte zda již není článek na české wikipedii pod jiným názvem
 • Překládejte celý článek
 • Překládejte jen článek, který nemá v záhlaví urgentní šablonu (to je ten rámeček)
 • Můžete využívat tento Překladač
 • Šablony a infoboxy na jiné wiki nejsou stejné jako na české wiki, je potřeba předělat šablony a infoboxi na české.
 • Vložte šablonu {{Překlad}} dle doporučení u šablony
 • Do překládaného článku vložte reference, můžete použít stejné jako v originálu. Když najdete české reference tím lépe.
 • Pro překládání můžete použít svoje pískoviště

Máte ještě nějakou otázku? Když vám bude něco nejasné zeptejte se. Děkuji vám za váš zájem editovat Wikipedii. --Podroužek (diskuse) 9. 9. 2019, 13:16 (CEST)