Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Strukturované editace/Přidávání obrázků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka z prototypu nástroje

Přidávání obrázků je jednou z možných součástí strukturovaných editací. Cílem tohoto projektu je zjednodušit přidávání obrázků do jednotlivých článků. Aby něco takového mohl nováček udělat, musí správně zvládnout velkou část kroků (od nalezení správného obrázku na Wikimedia Commons po vložení obrázku na správné místo do článku).

Tým Growth nadace Wikimedia proto zvažuje vytvoření nástroje, který by přidávání obrázků zjednodušil. Tento nástroj by využíval algoritmu pro navrhování obrázků, který by k neilustrovaným článkům navrhl vhodný obrázek. Uživatel by poté mohl rozhodnout, zda má algoritmus pravdu, a pokud ano, nástroj by jeho jménem obrázek vložil do článku. Tím by se zvýšila proilustrovanost článků, a zároveň by se snížila náročnost jedné z nejčastějších činností, kvůli které si nováčci účet zakládají[pozn. 1].

Tým Growth si je vědom, že vytvoření takového nástroje klade vysoké nároky na přesnost a kvalitu, a proto se rozhodl svůj postup konzultovat s širší komunitou. Komunitní konzultace trvá do 8. ledna 2021.

Více informací o tom, proč se tým Growth rozhodl přemýšlet o tomto projektu, naleznete na MediaWiki.org (česky).

Spustit interaktivní prototyp (mobilní rozhraní) Zapojit se do komunitní konzultace

Algoritmus[editovat | editovat zdroj]

Algoritmus pro navrhování obrázků byl vytvořen ve spolupráci s výzkumným týmem nadace Wikimedia. Namísto technologie strojového vidění agreguje data připravená lidskými přispěvateli. Algoritmus zjednodušeně funguje následujícím způsobem:

 1. Pokud Wikidata položka k článku přiřazená má k sobě přiřazený obrázek (ve vlastnosti obrázek (P18)), použij ten.
 2. Pokud má Wikidata položka k článku přiřazená tvrzení o kategorii na Commons (ve vlastnosti kategorie na Commons (P373)), použij některý z obrázků z této kategorie.
 3. Podívej se na jiné jazykové verze tohoto článku. Použij obrázek, který je v některém z těchto článků umístěný na prominentním místě.

Algoritmus ignoruje obrázky, které jsou pravděpodobně použity jako součást navigační šablony, anebo jako ikonka (např. vlajka pro místo narození/úmrtí, apod.).

Interaktivní prototyp[editovat | editovat zdroj]

Tým Growth vytvořil prototyp nástroje, který by za tímto účelem mohl být využit. Rádi bychom na tomto místě upozornili, že prototyp slouží především k vyhodnocení algoritmu jako takového – prozatím jsme neměli příležitost podrobně uvažovat o tom, jak by nástroj měl vypadat. Vyslechneme si ovšem i připomínky na toto téma.

Prototyp je zatím k dispozici pouze ve verzi pro mobilní telefon. Je ovšem možné jej zkoušet i na desktopu či notebooku.

Spustit interaktivní prototyp (mobilní rozhraní)

Komunitní konzultace: Otevřené otázky[editovat | editovat zdroj]

Při přemýšlení nad projektem tým Growth napadly následující otázky, na které by rád znal od členů komunity odpovědi.

 1. Bude náš algoritmus dostatečně přesný, aby poskytl dostatek dobrých návrhů?
 2. Jaké metadata o obrázku (případně o ilustrovaném článku) nováček potřebuje znát, aby mohl rozhodnout o tom, zda je obrázek pro daný článek vhodný?
 3. Budou nováčci mít dostatečně dobrý úsudek při práci s návrhy algoritmu?
 4. Budou s algoritmem umět pracovat i nováčci, kteří neumí anglicky (většina metadat na Commons je totiž v angličtině)?
 5. Dovedou nováčci napsat dostatečně kvalitní popisek k obrázkům, které do článku vkládají?
 6. Bude tento úkol pro nováčky zajímavý? Bude je bavit? Bude složitý, nebo naopak jednoduchý?
 7. Jak bychom měli definovat „neilustrované články“?
 8. Kam do neilustrovaného článku bychom měli obrázek vložit? Stačí ho vložit na začátek článku?
 9. Jak můžeme snížit riziko systematického zkreslení návrhů (algoritmus by například mohl mít mnohem více návrhů pro témata týkající se Evropy či severní Ameriky)?
 10. Zvýší tato funkcionalita riziko vandalismu? Jak můžeme toto riziko snížit?

Zapojit se do komunitní konzultace

Tým Growth začne odpovědi vyhodnocovat 8. ledna 2021, potěší nás, pokud se zvládnete vyjádřit do tohoto data.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Uvítací dotazník jako jednu ze svých otázek obsahuje „Proč si zakládáte účet na Wikipedii?“, a jednou z nejčastějších odpovědí je „Abych k článkům přidal obrázky“.