Wikipedie:Změna uživatelského jména

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
 • WP:ZUJ
  WP:ŽOPU
  WP:RENAME

Na této stránce mohou wikipedisté podávat žádosti o změnu svého uživatelského jména. Samotné právo provést přesun mají jednak uživatelé s oprávněním stevard a jednak uživatelé s oprávněním globální přejmenovávač. Obě tato oprávnění jsou takzvaně „globální“ – společná pro všechny projekty nadace Wikimedia. Většina jejich držitelů tedy nejsou Češi, česky neumí a na českou Wikipedii ani na tuto stránku obvykle nechodí – pokud tedy chcete, aby si Vaší žádosti někdo oprávněný všiml co nejdřív, a nevadí Vám v případě nesrovnalostí či nejasností angličtina, můžete požádat na stránce Speciální:GlobalRenameRequest, což Váš požadavek zařadí do fronty sledované celou mezinárodní komunitou držitelů oprávnění.

Tuto stránku sledují jednak čeští držitelé některých z oprávnění (stav k 20. září 2014: globální přejmenovávači Tchoř a JAn), jednak byrokraté a další ochotní wikipedisté, kteří sice třeba nemohou přejmenování přímo provést, ale mohou s ním poradit a nebo ho zprostředkovat.

Obvykle je možné přejmenovat uživatele pouze na ještě neobsazené jméno. Jména bez editací nebo účty s malým počtem editací a od založení většinou neaktivní je někdy možné uzurpovat, ovšem k provedení takové akce nemají právo globální přejmenovávači, ale pouze stevardi.

Žádosti jsou po posouzení přesunuty do archivu žádostí (2., 3., 4. a 5. část).

Pokyny
 • Zkontrolujte, že vaše nové jméno dosud není použito jiným uživatelem. Můžete k tomu použít hledání na stránce Speciální:CentralAuth; pokud požadované jméno naleznete (nebo vám jej začne radit našeptávač), je zabrané (po stisknutí vyhledávacího tlačítka lze zjistit, na kterých projektech). Zabrané jméno lze uzurpovat, pokud má žádné nebo pouze vandalské editace. Nezakládejte účet s novým jménem.
 • Zkopírujte následující text a vložte jej na konec sekce žádosti.
{{subst:/žádost|SOUČASNÉ|NOVÉ|3=důvod}} ~~~~
Nahraďte SOUČASNÉ svým současným uživatelským jménem a NOVÉ jménem, které chcete začít používat. Vyplňte též důvod.
 • Ujistěte se, že jste přihlášeni, a stránku uložte.
 • Pokud se nemůžete přihlásit pod svým starým jménem, znamená to, že Váš účet byl přejmenován. Pro přihlášení použijte jméno nové.

Důsledky změny jména[editovat | editovat zdroj]

 • Po dokončení změny bude Váš účet přejmenován a všechny Vaše příspěvky (včetně smazaných) přiřazeny k novému jménu. Vaše uživatelské nastavení, seznam sledovaných stránek, heslo atd. bude zachováno a Vaše uživatelská a diskusní stránka budou automaticky přemístěny.
 • Změna se zaznamená do knihy přejmenovaných uživatelů.
 • Vaše staré podpisy na diskusních stránkách zůstanou nezměněny; budou i nadále odkazovat na staré jméno, pokud se neopraví ručně.
 • Upozornění: Vaše staré jméno se po přejmenování uvolní k použití. Můžete však účet znovu vytvořit a případně požádat o jeho zablokování, aby se zabránilo pokusům o podvod.

Žádosti[editovat | editovat zdroj]

KoFolik-CZ → FolTomas[editovat | editovat zdroj]

PřesunutoPřesunuto Jméno „Forek“ už používá španělský wikipedista, zvolte si, prosím, jiné. --Tchoř (diskuse) 18. 9. 2015, 11:06 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Přejmenováno na FolTomas.--Tchoř (diskuse) 1. 10. 2015, 22:41 (CEST)

Darmok → Pavel Rucki[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 28. 9. 2015, 16:12 (CEST)

M93a.cz → Michal Grňo[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 1. 10. 2015, 22:38 (CEST)

Jiri Maly → Aa2000zz[editovat | editovat zdroj]

PřesunutoPřesunuto Jiri Maly: Toto jméno už zabral uživatel z čínské Wikipedie. Zvolte si, prosím, jiné.--Tchoř (diskuse) 22. 10. 2015, 19:59 (CEST)

Jiri Maly → Aaa2000zzz[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 23. 10. 2015, 11:59 (CEST)

Dloum6as → MajkaDlo[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 23. 10. 2015, 12:02 (CEST)

Aqualung~cswiki → Bohemianroots[editovat | editovat zdroj]

Moje žádost o přejmenování je poněkud složitější. Na Wikipedii jsem začal editovat v roce 2006 pod nickem Aqualung. V souvislosti s přispíváním do cizojazyčných Wikipedií jsem narazil na to, že nickname byl na některých už zeregistrován. Požádal jsem proto správce o přejmenování na nick Bohemianroots, abych měl globální účet s jedním jménem. V březnu tohoto roku jsem do diskuze dostal níže vlepený příspěvek, že můj účet Aqualung bude přejmenován na Aqualung~cswiki, na který jsem odpověděl jak je níže. Autor přejmenování asi nesleduje svůj příspěvek v diskuzi, takže mu pravděpodobně unikla moje odpověď, že už používám výhradně jméno Bohemianroots na všech mutacích Wikipedie. Když jsem se dnes podíval na dánskou Wikipedii na svůj účet, byl jsem po kliknutí na čeština přesměrován na stránku Aqualung~cswiki. Chtěl bych proto poprosit o kontrolu nastavení a nápravu, aby mým jediným účtem zůstal účet Bohemianroots.

==== Váš účet bude přejmenován ====

Dobrý den!

Vývojářský tým nadace Wikimedia provádí v rámci dlouhodobého úsilí o poskytování nových a lepších nástrojů pro naše uživatele (jako např. oznámení napříč projekty) jisté úpravy fungování uživatelských účtů. Tyto úpravy budou znamenat, že budete mít všude stejné uživatelské jméno. Umožní nám to přidat nové funkce, které vám pomůžou lépe editovat a diskutovat, a umožnit flexibilnější uživatelská oprávnění pro nástroje. Jedním z vedlejších následků, které to způsobí, je, že uživatelské účty budou muset být napříč všemi 900 projekty nadace Wikimedia unikátní. Více informací naleznete v [[m:Special:MyLanguage/Single User Login finalisation announcement/cs|oznámení]].

Bohužel však někdo jiný na jiné wiki používá stejné uživatelské jméno jako vy, „Aqualung“. Abychom zajistili, že budete oba moci v budoucnu používat všechny projekty nadace Wikimedia, vyhradili jsme uživatelské jméno „Aqualung~cswiki“, které bude jen vaše. Pokud se vám líbí, nemusíte nic dělat. Pokud se vám nelíbí, můžete si [[Special:GlobalRenameRequest|zvolit jiné]].

Váš účet bude fungovat jako předtím a zůstanou vám připsány vaše dosavadní editace, ale při přihlašování budete muset používat nové uživatelské jméno.

Omlouváme se za nepříjemnosti.

S pozdravem,<br />[[m:User:Keegan (WMF)|Keegan Peterzell]]<br />Community Liaison, Wikimedia Foundation
</div> 17. 3. 2015, 23:22 (CET)
<!-- SUL finalisation notification -->

<br />
Dobrý den, jméno Aqualung už nepoužívám a od prosince 2008 používám na všech projektech výhradně jméno Bohemianroots a nehodlám používat žádné jiné.
Děkuji za pochopení

Hello, I did not use nickname Aqualung no more and I use exclusively nickname Bohemianroots since December 2008 on all Wikipedia projects, I do not intend to use any other.
Thanks for your understanding --[[Wikipedista:Bohemianroots|Bohemianroots]] ([[Diskuse s wikipedistou:Bohemianroots|diskuse]]) 18. 3. 2015, 23:16 (CET)
<br>
<br>

Děkuji--Bohemianroots (diskuse) 23. 10. 2015, 12:44 (CEST)

Účet Aqualung na cs.wiki neexistuje, účet Aqualung~cswiki má nula editací. Slučování účtů zatím asi není možné, i když se na něm pracuje, ale vzhledem k nule editací to asi není to, co chceš? NEbo čeho si vlastně žádáš po přejmenovávačích? JAn (diskuse) 23. 10. 2015, 13:31 (CEST)
Ahoj, nechci nic slučovat, jenom jestli to je možné, tak zrušit ten účet Aqualung~cswiki na cs i všech ostatních wiki (nebo jakékoliv spojení s mým současným účtem). Jak jsem psal výše, původní Aqualung byl přejmenován někdy v 2008 (asi jsi to dělal ty) na Bohemianroots. Ten Aqualung~cswiki se mě teď motá např do historie Diskuzí v mém archivu viz https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Diskuse_s_wikipedistou:Aqualung/Archiv_2008&action=edit&redlink=1) --Bohemianroots (diskuse) 23. 10. 2015, 15:48 (CEST)
Účet zrušit nelze, maximálně by jej šlo přejmenovat na něco úplně jiného, ale smysl v tom nevidím. Jak dohledat ostatní účty na jiných wiki - to nevím, zkusím zjistit. JAn (diskuse) 26. 10. 2015, 07:22 (CET)
Asi jsem špatně vysvětlil problém, jde o to, že Aqualung byl přejmenován na mou žádost na Bohemianroots a po letech mě napsal Keegan Peterzell, že Aqualung byl přejmenován na Aqualung~cswiki. Nešlo mě o nic jiného, než o to, že Aqualung~cswiki mě dělá bordel v historii diskuze, ale to je nepodstatné, pokud mě Bohemianroots bude fungovat. Takže považuj mou žádost za vyřešenou a dík za snahu --Bohemianroots (diskuse) 26. 10. 2015, 08:51 (CET)

Hromadné[editovat | editovat zdroj]

refaktorizováno Byl bych nějakému byrokratovi nesmírně vděčný, kdyby tyto účty přejmenoval na něco nezávadného a skryl tady a na Wikipedie:ŽOOU zmínku o nic. --OJJ, Diskuse 31. 10. 2015, 14:44 (CET)

Byrokraté už nemohou nedobrovolně přejmenovávat, vizte diskusi Wikipedie:Byrokraté/Nástěnka#Přejmenování 2.--Tchoř (diskuse) 1. 11. 2015, 22:46 (CET)

JagArIngenBot → Nikdo[editovat | editovat zdroj]

PřesunutoPřesunuto JagArIngenBot: Jméno Nikdo už zabral uživatel anglické Wikipedie ([1]). Vyberte si, prosím, jiné.--Tchoř (diskuse) 7. 11. 2015, 20:36 (CET)

Jestli jsou zabrané i nicky Noone, Nobody nebo třeba Kamasutrance, tak bych prosil o nick ChlupataBeruska - takovou kravinu snad nikdo nema :-D. Dekuji --JagArIngenBot (diskuse) 8. 11. 2015, 11:54 (CET)

VyřešenoVyřešeno ChlupataBeruska --Tchoř (diskuse) 8. 11. 2015, 12:33 (CET)

Pimlico27 → Pimlico[editovat | editovat zdroj]

ZamítnutoZamítnuto Volné to není, na en.wiki už takový uživatel existuje. JAn (diskuse) 14. 11. 2015, 21:59 (CET)

Koule gaye Vladana → Vladan Kulatý[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno, včetně slovenské wikipedie JAn (diskuse) 24. 11. 2015, 14:05 (CET)

Karel Miloslav Hlaváček → Carolus Bistriciensis[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 26. 11. 2015, 06:11 (CET)

Orange.man → Jan Geier[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 9. 1. 2016, 17:51 (CET)

Marecek.ch → Marecekch[editovat | editovat zdroj]

KomentářKomentář Technicky není problém přejmenovat, ale sám považuji striktní aplikaci zákazu domén ve jménech za zbytečnou. Kdyby se uživatel jmenoval Mareček Ch., což je de facto to samé, nikdo by v tom problém neviděl. Doména neexistuje, většina lidí ani neví, že nějké .ch existuje, netřeba hledat problém tam, kde není. JAn (diskuse) 11. 1. 2016, 07:37 (CET)


PJM.cz → Práce Jižní Morava[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno. JAn (diskuse) 14. 1. 2016, 14:21 (CET)

PRINCL.cz → Milan.princl[editovat | editovat zdroj]

Vkladatel, ač jsem to sem musel vložit já, se dotazuje mailem, kdy to bude.--Horst (diskuse) 8. 2. 2016, 12:15 (CET)
Pardon, v lednu jsem byl dost mimo a zřejmě to přehlédl. U účtů bez editací je přirozenou možností uživatele vyzvat, ať si prostě založí účet nový.--Tchoř (diskuse) 8. 2. 2016, 20:54 (CET)
Díky, i to jsme mailem nabídl--Horst (diskuse) 8. 2. 2016, 21:00 (CET)
VyřešenoVyřešeno Když chudák tak dlouho čeká na reakci, tak jsem to přejmenování provedl. Jinak bych asi spíš trochu tlačil do toho založení nového účtu.--Tchoř (diskuse) 8. 2. 2016, 21:39 (CET)

Jakubszánto → Hermann Nietzer[editovat | editovat zdroj]

NevyřešenoNevyřešeno Uživatel mezitím zablokován do odvolání.--Tchoř (diskuse) 8. 2. 2016, 21:45 (CET)

Nejlevnejsikurz.cz → Stanislav Kajtár[editovat | editovat zdroj]

NevyřešenoNevyřešeno Lze přejmenovávat jen na žádost uživatele. Anonymní žádost nestačí.--Tchoř (diskuse) 27. 2. 2016, 07:33 (CET)

Allah Akbar7 ~ Forever with God 777[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k použití isis nevhodné, změna na něco co se nespojuje s terorismem.--Allah Akbar7 (diskuse) 8. 3. 2016, 15:39 (CET)

NevyřešenoNevyřešeno V tuto chvíli nesmyslná žádost, žadatel se nejmenuje Allah Akbar7. --Tchoř (diskuse) 8. 3. 2016, 17:30 (CET)

Zdennyrakky → ZdennyRakky[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 5. 4. 2016, 06:43 (CEST)

CoolAdik → Adamecjan111[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 11. 4. 2016, 07:54 (CEST)

Janahradilova → Jjanie[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 18. 4. 2016, 21:38 (CEST)

Urbanecm → Martin Urbanec[editovat | editovat zdroj]

KomentářKomentář Existuje již Martin urbanec, sedm let bez příspěvků. Opravdu mám přejmenovat na téměř stejné jméno? JAn (diskuse) 27. 4. 2016, 21:33 (CEST)
Dovolí to systém vůbec? Protože co vím, tak nově zaregistrovat by takto podobně pojmenovaný účet vůbec nešel. P.S. Martinovi držím palce, je to krok správným směrem. --Blahma (diskuse) 27. 4. 2016, 21:46 (CEST)
Při pokusu o přejmenování mne systém upozornil na podobné jméno. Ale můžu zvolit, že se mají všechna varování o podobných jménech ignorovat. Zda se potom přejmenování povede, to ještě nemám vyzkoušené. JAn (diskuse) 27. 4. 2016, 22:08 (CEST)
No já nemám přehled v tom, jaké jsou pravidla pro globální přesměrování přejmenování, dotyčný Martin má ale naštěstí nastavený e-mail, tak bych jako řešení viděl napsat mu e-mail, jestli bude účet využívat (vzhledem k tomu, že je sedm let bez jediné editace si myslím, že by mohla vyjít domluva) a pak přejmenovat. --Urbanecm (diskuse) 29. 4. 2016, 09:31 (CEST)
@Blahma: No nešel by zaregistrovat uživateli bez rozšířených práv, správci mají právo varování ignorovat. Stejné ignorování by mohlo fungovat i při global-rename (nevím, nestudoval jsem). --Urbanecm (diskuse) 29. 4. 2016, 09:31 (CEST)
Napíšu mu mail, výsledek sem dám vědět. --Urbanecm (diskuse) 29. 4. 2016, 10:00 (CEST)
@Blahma, JAn Dudík:Do dnešního dne žádná odpověď. --Urbanecm (diskuse) 7. 5. 2016, 09:27 (CEST)
Pokud se neozve a pokud nějaká uzurpace už dnes skutečně není možná (nevím), pak ti navrhuji vzít si to jméno, jak jsi chtěl, a tomuto uživateli zeditovat/založit jeho uživatelskou stránku a napsat tam krátké vysvětlení, že tento účet je bez příspěvků a dlouhodobě neaktivní a že podobné jméno používáš ty + odkaz na tvou přezdívku a uživatelskou stránku. Věřím, že v tomto případě by to výjimku z pravidla, že cizí uživatelské stránky se needitují, sneslo. --Blahma (diskuse) 7. 5. 2016, 22:45 (CEST)
P.S. Zřejmě uzurpace dál fungují, viz meta:Steward requests/Username changes#Requests_involving_merges.2C_usurps_or_other_complications. Z právě řešených případů tam lze vidět, že bys na ten nepoužívaný účet zřejmě dosáhl. Otázka je, jestli chceš postupovat tak, že by ses takto přejmenoval nejprve na Urbance s malým U a následně na Urbance s velkým U. No ale aspoň by pak všechny ty účty byly pod tvou kontrolou, resp. staré by měly přesměrované stránky na tebe a nikdo jiný by pod tím podobným jménem s malým U už nemohl fungovat a mást tak ostatní (e-mailový kontakt zjevně po přejmenování z účtu zmizí a jméno zůstane zablokované proti dalším registracím). --Blahma (diskuse) 7. 5. 2016, 22:54 (CEST)
Zatím jsem v maillistu globálních přejmenovávačů obdržel dvě reakce, obě se shodují na tom, že přejmenování je v tomto případě možné, jeden doporučuje i uurpaci, druhý sdílí můj názor, že lze druhý účet ignorovat. Ještě počkám na reakce nějaký ten den a pak postoupíme k přejmenování. JAn (diskuse) 8. 5. 2016, 20:18 (CEST)
Díky. Vyčkáme tedy. Ještě dotaz, bylo by možné přejmenovat UrbanecmTest na Martin Urbanec (test) a bota UrbanecmBot na Martin Urbanec (bot) zároveň s tímto přejmenováním, abych měl všechny účty stejně pojmenované? Díky. --Urbanecm (diskuse) 8. 5. 2016, 20:43 (CEST)
VyřešenoVyřešeno - halvní a testovací účet přejmenován. U bota se mi zdá rozlišovač poněkud neobvyklý a málo postřehnutelný, zde jsem přejmenování neprovedl. Pokud na něm přesto trváš, dej vědět. JAn (diskuse) 12. 5. 2016, 12:30 (CEST)
Díky, bota klidně nechme tak, jak je.--Martin Urbanec (diskuse) 12. 5. 2016, 14:35 (CEST)

Norak2146 → KamilOcasek132[editovat | editovat zdroj]

Sněhový efekt vodních ploch → Martin Vladan[editovat | editovat zdroj]

Jan.berki → Jan Berki[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno JAn (diskuse) 12. 7. 2016, 13:02 (CEST)

Wikiátor → Wikinovan[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 27. 7. 2016, 19:08 (CEST)

Kabat7cz → Michal Lenc[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno Hotovo. --Tchoř (diskuse) 9. 9. 2016, 21:46 (CEST)

Prozatímní → Fedor Vulvić[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 20. 9. 2016, 07:45 (CEST)

Madyan.it → Miroslav.H[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno Přejmenováno, odblokováno. --Tchoř (diskuse) 20. 9. 2016, 07:36 (CEST)


Fisir → Jakub J.[editovat | editovat zdroj]

PřesunutoPřesunuto Jméno je příliš podobné jiným jménům („Jakub J“, „Jakub j.“). Vyberte si, prosím, jiné. --Tchoř (diskuse) 2. 10. 2016, 10:43 (CEST)

Urbanecp → Petr Urbanec[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 14. 10. 2016, 18:20 (CEST)

Margaretka4356 → Markéta M.[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno JAn (diskuse) 22. 7. 2017, 22:10 (CEST)

Gizela220 → Gizela Grillová[editovat | editovat zdroj]

ZamítnutoZamítnuto Vzhledem k nulovému počtu příspěvků bude zřejmě vhodnější si prostě zaregistrovat nový účet a používat ten. Pokud má starý účet větší množství sledovaných stránek, lze u starého zkopírovat jejich seznam a po přihlášení do nového účtu je stejně opět vložit. Vzhledem k neexistenci uživatelské stránky je druhá část požadavku bezpředmětná. JAn (diskuse) 26. 7. 2017, 11:55 (CEST)

PROLOv s.r.o. → PROLOV s.r.o.[editovat | editovat zdroj]

Konvalín → Darth_AK[editovat | editovat zdroj]

Konvalín: Jméno AK už je zabrané uživatelem srbské Wikipedie: sr:Korisnik:AK. --Tchoř (diskuse) 30. 8. 2017, 15:41 (CEST)
Změnil jsem žádost, vyhovuje to už nyní? :) S pozdravem --AK (diskuse) 30. 8. 2017, 15:50 (CEST)
VyřešenoVyřešeno --Tchoř (diskuse) 30. 8. 2017, 16:51 (CEST)