Wikipedie:Globální přejmenovávači

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:GP
    WP:GR

Globální přejmenovávači (anglicky Global renamers) jsou wikipedisté s technickým právem přejmenovat libovolný globální účet v souladu s pravidly. Právo (jak název napovídá) je globální. To v praxi znamená, že svá práva mohou využívat na jakýchkoli projektech Wikimedia. Avšak i když dojde k přejmenování globálního účtu například z české Wikipedie, jeho uživatelské jméno se změní na všech projektech.

Z počátku bylo úkolem této skupiny pomáhat byrokratům, kteří původně také měli právo přejmenovat globální účet. Tím bylo možné lépe rozložit práci s globálním přejmenováváním a využít zkušenosti globálních přejmenovávačů z jejich domovských projektů, aby se zabránilo přejmenovávání na uživatelská jména, která jsou v rozporu s pravidly jednotlivých projektů. Globální přejmenovávači se měli soustředit na žádosti ze svého domovského wikiprojektu s tím, že až získají zkušenost s globálním přejmenováváním, mohli svou působnost rozšířit na žádosti z jiných projektů. Byrokratům ale bylo toto právo odebráno a tak jsou globální přejmenovávači spolu se stevardy jedinou uživatelskou skupinou, kteří mají oprávnění tuto akci provést.

Členství[editovat | editovat zdroj]

Členství ve skupině globálních přejmenovávačů může být přiděleno uživatelům, kteří o něj požádají na stránce Steward requests/Global permissions na Meta-Wiki. Takové žádosti budou otevřené nejméně na dva týdny a pro povýšení uživatele musí být konsenzus s podporou nejméně 80 %.

Právo udělit či odebrat status globálního přejmenovávače mají pouze stevardi.

Odebrání práv[editovat | editovat zdroj]

Práva globálního přejmenovávače mohou být v případě zneužití nebo vážného pochybení okamžitě odebrána libovolným stevardem, což musí být následováno žádostí o komentář. Další možností je nejprve vyvolat žádost o komentář s tím, že pokud se komunita shodne, dojde k odebrání práv stevardem. K odejmutí práv dojde také v případě, že nedošlo k jejich použití v rámci uplynulého kalendářního roku. O opětovné udělení práv lze zažádat stejným způsobem.

Technická práva[editovat | editovat zdroj]

Globální přejmenovávači mají následující technická práva:

  • centralauth-rename – přejmenování globálního účtu – mají možnost přejmenovat globální účet (tj. na všech projektech Wikimedia)
  • autopatrol – automatické označování vlastních editací jako prověřených
  • oathauth-enable – zapnutí dvoufaktorové autentizace

Čeští globální přejmenovávači[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně (prosinec 2019) mají 3 čeští wikipedisté status globálního přejmenovávače:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]