Elektroakustická kytara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Elektroakusticka kytara

Elektroakustická kytara je hudební nástroj, který funguje na principu elektrické kytary s tím rozdílem, že se její zvuk nemění a zůstává zachován zvuk akustické kytary. Princip je založen podobně jako u elektrické kytary. Tento typ kytary je ideální pro hráče kteří chtějí spojit hru na akustickou a elektrickou kytaru. Výhodou elektroakustické kytary je, že se nemusí zapojit do elektriky. Dá se tedy použít i jako akustická kytara.

Součásti[editovat | editovat zdroj]

  • Důležitou součástí jsou snímače. Klasické ( Alnico, P90, PAF ), nebo dotykové, ty jsou součástí kytary., dále například elektromagnetické snímače.
  • Snímače, ať už u elektrický, či elektroakustických kytar hrají velkou roli. Přenáší totiž zvuk do zesilovače. Pokud nejsou snímače kvalitní nebude kvalitní ani zvuk , který chceme vyvolat.
  • Tělo a krk u těchto kytar se vyrábí především ze dřeva, existuje mnoho druhů dřeva, ze kterého se dá kytara vyrobit, proto se dřevo z velké části podílí na rozdílném zvuku kytar. Existují samozřejmě různé typy snímačů, které jsou podrobněji vypsány v článku o elektromagnetických snímačích

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Vzhled elektroakustických kytar je často dosti podobný elektrickým kytarám , ale jsou i vzhledově příbuzné klasickým akustickým kytarám, dělají se také v takzvaném Loutnovém stylu.

Další druhy elektroakustických kytar tvoří kytary, které mají užší korpus, takže mají hlubší zvuk, tyto kytary se vyrábějí především z polomasívu. Právě takové kytary byly a pořád jsou pro svůj nádherný zvuk nenahraditelné.

Srovnávací tabulka
Výrobce (Značka) Druh kytary Materiál Cena
Gibson J185EC dřevo polomasiv 54 500 ,-
Yamaha APX 700II dřevo masiv 12 000 ,-
Washburn WJ5SB dřevo polomasiv 5000 ,-
Encore B20 Mini dřevo masiv 12 300,-

Historie a výrobci[editovat | editovat zdroj]

Historie elektroakustických kytar sahá až do druhé poloviny 20. století. Asi největším přínosem byly elektroakustické kytary pro Blues a Rock, který se vyvinul z blues. Známé značky, které tyto kytary vyráběly, jsou např. Encoure, Fenix, Charvel, Washburn, Epiphone , Yamaha a mnoho dalších, všichni však vycházeli ze značky Gibson, která začala tyto kytary vyrábět jako jedna z prvních.

Každý kus je sám o sobě jedinečným dílem. Tyto nádherné kytary si oblíbili mnozí hráči a jak již bylo řečeno, měly velký přínos pro hudební žánry jako jsou blues a rock. Ne nadarmo se také říká, že kytara je pěkný kus nábytku [zdroj?].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]