Among Us

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Among Us
Amongus wordmark.svg
Základní informace
Vývojář InnerSloth
Vydavatel InnerSloth
Skladatel Marcus Bromander
Engine Unity
Platformy Microsoft Windows
Android
iOS
Datum vydání 15. června 2018
Žánry párty videohra
nezávislá počítačová hra
social deduction game
Herní mód videohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Among Us je online multiplayerová sociální dedukční hra vyvinutá a publikovaná americkým herním studiem InnerSloth. Byla vydána 15. června 2018. Hra se odehrává v prostředí s vesmírnou tematikou, kde každý z hráčů převezme jednu ze dvou rolí. Většina hráčů se stává členy posádky (v originále Crewmates) a předem zvolený počet osob hraje roli podvodníka (v originále Impostor).

Zatímco byl Among Us původně vydán v roce 2018 pro malou pozornost hlavního proudu, v druhé polovině roku 2020 získal příliv popularity díky mnoha známým Twitchovým streamerům a YouTuberům, kteří jej hráli, především v době pandemie covidu-19. V reakci na popularitu této hry bylo v srpnu 2020 oznámeno pokračování hry s názvem Among Us 2. V září stejného roku však bylo plánované pokračování zrušeno, místo toho se tým soustředil na vylepšení původní hry.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hra je určena pro čtyři až deset hráčů. Jeden až tři z těchto hráčů jsou v každé hře náhodně vybráni jako podvodníci, zatímco ostatní jsou spoluhráči. Tato hra se může odehrávat na jedné ze tří map: vesmírná loď (The Skeld), budova ústředí (velitelství Mira) nebo základna planety (Polus). Členové posádky dostanou po mapě úkoly ve formě tzv. miniher, které zahrnují údržbu na důležitých systémech, jako je elektrické přepojování, či pohonné hmoty. Podvodníci dostávají falešný seznam úkolů, aby splynuli s členy posádky, a mají schopnost sabotovat systémy mapy, procházet průduchy, identifikovat další podvodníky a zabíjet ostatní spoluhráče. Pokud hráč zemře, stane se z něj duch. Duchové mohou procházet zdmi, ale mohou komunikovat se světem jen omezeným způsobem a jsou neviditelní pro všechny kromě ostatních duchů. Všichni hráči, kromě duchů, mají omezený kužel vidění, který jim umožňuje vidět ostatní hráče v určité neblokované vzdálenosti kolem sebe, a to navzdory perspektivě hry shora dolů.

Členové posádky vyhrávají splněním všech úkolů před zabitím nebo nalezením a eliminací všech podvodníků. Aby podvodníci mohli vyhrát, musí buď vyčerpat sabotážní odpočítávání, nebo zabít dostatek členů posádky tak, aby se počet podvodníků rovnal počtu členům posádky. Duchové pomáhají svým žijícím spoluhráčům plněním úkolů (jako člen posádky) nebo prováděním sabotáží (jako podvodník). Když podvodník provede sabotáž, buď to má okamžitý důsledek (například zhasnutí všech světel nebo zavření dveří), nebo začíná odpočítávání. Pokud sabotáž není vyřešena před dokončením odpočítávání, vyhrávají podvodníci. Sabotáže mohou živí hráči vyřešit různými způsoby podle toho, která sabotáž se provádí.

Každý žijící hráč, který najde mrtvé tělo, jej může nahlásit, což zastaví veškerou ostatní hru a svolá skupinové setkání. Na schůzce hráči diskutují o tom, komu věří a kdo si myslí, že je podvodník, na základě důkazů o zabíjení. Abychom pomohli určit identitu podvodníků, jsou na každé mapě různé sledovací systémy, například bezpečnostní kamerový systém. Je-li dosaženo plurality hlasování, vybraná osoba je vyhozena z mapy a zemře. Žijící hráči mohou také kdykoli vyvolat „nouzovou schůzku“ (v originále Emergency meeting) stisknutím tlačítka umístěného v určité místnosti na mapě, kromě případů, kdy probíhá sabotáž. V lobby každé hry lze upravit různé možnosti přizpůsobení herních aspektů, jako je rozsah vidění nebo nouzové schůzky. Existuje také mnoho kosmetických možností, včetně barev skafandrů, skinů, klobouků a mazlíčků, z nichž některé jsou placeným stahovatelným obsahem.

Vývoj a vydání[editovat | editovat zdroj]

Prvotní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Among Us byl inspirován skutečnou společenskou hrou Městečko Palermo[1] a původně měl být multiplayerovou hrou pouze pro mobilní zařízení s jedinou mapou. To bylo vydáno v červnu 2018 pro operační systémy Android a iOS. Krátce po vydání měl Among Us průměrný počet hráčů 30 až 50 hráčů současně. Programátor Forest Willard usoudil, že „to nevycházelo skvěle“, což podle návrháře Marcuse Bromandera bylo proto, že studio InnerSloth marketingově opravdu špatné. Tým zamýšlel, že na hře přestanou pracovat a ukončí ji, ale pokračoval v práci na tom kvůli malé, ale hlasité základně hráčů, nejprve přidal online multiplayer, nové úkoly, možnosti přizpůsobení, a později 16. listopadu 2018 hra vyšla na platformě Steam. Podpora multiplatformního hraní byla k dispozici po vydání verze pro PC.

8. srpna 2019 společnost InnerSloth oznámila druhou mapu s názvem Mira HQ. 12. listopadu 2019 byla přidána třetí mapa s názvem Polus. Obě mapy zpočátku vyžadovaly dodatečnou platbu ve výši 4 americké dolary, avšak jejich ceny byly 6. ledna 2020 sníženy na 2 dolary, poté byly zdarma uvolněny 11. června 2020, i když balíčky map jsou stále k dispozici pro nákup na všech platformách, neposkytují přístup k mapám, místo toho pouze dávají hráči skiny, které byly dodávány s mapami.

Podle Willarda se tým držel hry mnohem déle, než bych pravděpodobně měli mít z čistě obchodního hlediska a vydával pravidelné aktualizace hry jednou týdně. To vedlo k neustálému nárůstu hráčů. Bromander uvedl, že jejich schopnost to udělat byla způsobena tím, že měli dostatečné úspory, což jim umožnilo pokračovat v práci na hře, i když se neprodávala zvlášť dobře.

Popularita[editovat | editovat zdroj]

K nárůstu popularity hry došlo až v druhé polovině roku 2020,[2] který byl původně způsoben tvůrci obsahu v Jižní Koreji a Brazílii. Bromander uvedl, že Mexiko, Brazílie a Jižní Korea jsou pro tuto hru ještě populárnějšími než USA. Podle Willarda si Twitch streamer Sodapoppin tuto hru oblíbil na Twitch v červenci 2020. Poté ji začalo hrát mezi námi mnoho dalších tvůrců tvořících na platformu Twitch a YouTuberů, včetně významných tvůrců, např. xQcOWPokimane, Shroud, Ninja a PewDiePie.

Častým důvodem narůstající popularity hry byla uváděna pandemie covidu-19, protože umožňovala socializaci skrze internet.

Popularita hry pokračovala i v následujících měsících; v září 2020 hra dosáhla 100 milionů stažení a hru hrálo v jednu dobu pravidelně až 1,5 milionu hráčů, z nichž téměř 400 tisíc bylo ve službě Steam, na konci září se toto číslo zvýšilo na 3,8 milionu. Tento náhlý nárůst hráčů přetížil herní server, který podle jednoho programátora byl v té době „zcela bezplatný server Amazonu a bylo to strašné“, což ho donutilo pracovat v kritické době, aby to rychle napravil.

Zrušené pokračování a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 2020 tým uvalil pozornost na pokračování hry s názvem Among Us 2. Během této doby tvůrci pokračovali v aktualizaci, zvyšovali maximální základnu hráčů, přidali čtyři servery, tři regiony a delší herní kódy, aby umožnily podporu více souběžných her. 23. září 2020 tým oznámil, že pokračování zatím nebude, místo toho se rozhodl podpořit původní hru a přidal do ní veškerý obsah určený pro pokračování, a to z důvodu, kolik lidí si původní hru užívalo. Vzhledem k tomu, že InnerSloth považoval základní kód hry za zastaralý způsob a není postaven tak, aby podporoval přidávání tolik nového obsahu, tým plánuje přepracovat základní kód hry, aby umožnil nové funkce. Tým oznámil své plány na vyřešení problémů se serverem hry a rozšířeným problémem s podváděním, jakož i zlepšení hry duchů, přidání přizpůsobitelných ovládacích prvků, podpory barevnosti, systému přátel, více barev hráčů, a nová mapa.

InnerSloth uvažoval o vydání hry na konzole jako PS4 a Xbox One, ale narazil na problém při implementaci komunikace s hráči, protože standardní textový nebo hlasový chat se zdál nepoužitelný. Zvažovali systém podobný systému „quick comms“ od hry Rocket League, stejně jako možnost vývoje zcela nového komunikačního systému pro hru. V září 2020 není v současné době známo, v jakém stavu je vývoj těchto verzí, ačkoli o jejich vytvoření alespoň uvažují.

Obnovení[editovat | editovat zdroj]

Craig Pearson z Rock, Paper, Shotgun shledal hraní jako podvodníka mnohem zábavnější, než hraní jako člen posádky, což nazval vyčerpávajícím. V souvislosti s popularitou hry mezi streamery, Evelyn Lau z The National uvedla: „Sledování reakcí lidí, kteří se snaží uhodnout, kdo je podvodník (a někdy se při tom velmi mýlí), nebo strašně lžou o tom, že nejsou podvodníkem, je docela zábavné.“ Alice O'Conner ze společnosti Rock, Paper, Shotgun popsala hru jako „Mafia, neboli Werewolf, ale s minihrami“. Andrew Penney z TheGamer uvedl, že hra „stála za tu cenu“ a „s kým hrajete, určuje, jak zábavná je hra.

Among Us se často porovnává s Fall Guys, protože obě se staly populární jako společenské hry během pandemie covidu-19; se vývojáři těchto her navzájem pozitivně podpořili na Twitteru. Rovněž byla vypracována srovnání mezi těmito dvěma hrami, o nichž se říká, že vypadají jako želé. Among Us byl také přirovnáván k hrám The Thing Town of Salem, Werewolves Within (Vlkodlaci) a Secret Hitler.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Among Us na anglické Wikipedii.

  1. Nečekaný hit Among Us spojuje Městečko Palermo a Secret Hitlera v jeden vynikající zážitek | GAMES.CZ. games.tiscali.cz [online]. [cit. 2020-10-13]. Dostupné online. (česky) 
  2. GamingSite.cz [online]. [cit. 2020-10-13]. Dostupné online. (česky)