Among Us

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Among Us
VývojářInnersloth
VydavatelInnersloth
DesignérMarcus Bromander
ProgramátořiForest Willard
Adriel Wallick
VýtvarníciAmy Liu
Marcus Bromander
SkladatelForest Willard
EngineUnity
PlatformyMicrosoft Windows
Android
iOS
Nintendo Switch
Xbox One
Xbox Series X a Series S
PlayStation 5
Playstation 4
Datum vydání15. června 2018
Žánrypárty videohra
nezávislá videohra
social deduction game
sci-fi videohra
casual game
Herní módyvideohra pro více hráčů
co-op mode
videohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 7 a více
ESRB 10 a více
CERO 12 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Among Us je online multiplayerová sociální a dedukční hra vyvinutá a publikovaná americkým herním studiem InnerSloth. Byla vydána 15. června 2018. Hra se odehrává v prostředí s vesmírnou tematikou, kde každý z hráčů převezme jednu ze dvou rolí. Většina hráčů se stává členy posádky (v originále Crewmates) a předem zvolený počet osob hraje roli podvodníka (v originále The Impostor).

Původně nepopulární tuctová hra získala v druhé polovině roku 2020 příliv popularity díky mnoha známým streamerům na platformě Twitch a YouTube, kteří hru hráli, především v době pandemie covidu-19. V reakci na popularitu této hry bylo v srpnu 2020 oznámeno pokračování hry s názvem Among Us 2, avšak v září stejného roku bylo plánované pokračování zrušeno, místo toho se tým soustředil na vylepšení původní hry.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Hra je určena pro čtyři až patnáct hráčů. Jeden až tři z těchto hráčů jsou v každé hře náhodně vybráni jako podvodníci (Impostors), kteří vědí o rolích svých spoluhráčů, zatímco ostatní spoluhráči mají roli členů posádky (Crewmates). Hra se může odehrávat na jedné ze čtyř map: vesmírná loď (The Skeld), budova ústředí (velitelství Mira HQ), základna planety (Polus) nebo vzducholoď (The Airship)[1]. Členové posádky mají po mapě rozmístěné úkoly ve formě miniher, které zahrnují údržbu elektrických rozvodů, motorů, výzkumných center apod. Podle počtu jednotlivých částí se dělí na krátké (short), běžné (common) a dlouhé (long) úkoly. Podvodníci dostávají seznam falešných úkolů, aby splynuli s členy posádky, ale nemohou je reálně plnit, zato mají schopnost sabotovat práci ostatních, např. vypnutím světel, prolézání ventilací, zabíjení ostatních členů posádky, vypínání komunikačních systémů, vypínání kyslíku a zavírání dveří.

Pokud hráč zemře, stane se z něj duch, který dál létá po mapě a plní úkoly. Živí hráči však ducha nevidí. Duchové mohou procházet zdmi, jsou rychlejší než zbytek žijících, a můžou s ostatními duchy i komunikovat, avšak živé členy posádky mohou jen pozorovat. Duch ale může být i impostor, pokud byl odhalen a vyhozen z lodi a pokud je víc než 1 impostor ve hře. Duchové impostorů můžou sabotovat stejně jako živí impostoři.. Všichni hráči, kromě duchů, mají omezený kužel vidění, který jim umožňuje vidět ostatní hráče v určité neblokované vzdálenosti kolem sebe, a to navzdory perspektivě hry shora dolů. To umožňuje plížení a schovávání se v temných koutech, podobně jako ve skutečném světě, což by při prostém third-person vidění nebylo možné.

Členové posádky vyhrávají splněním všech úkolů nebo nalezením a eliminací všech podvodníků. Aby podvodníci vyhráli, musí zabít dostatečný počet členů posádky tak, aby je nemohli členové posádky vyloučit, nebo sabotáží zničit loď či základnu. Duchové pomáhají svým žijícím spoluhráčům plněním úkolů (jako Crewmate) nebo prováděním sabotáží (jako Impostor). Když podvodník provede sabotáž, buď to má okamžitý důsledek (zhasnutí všech světel, přerušení komunikace nebo zavření dveří), nebo začíná odpočítávání (roztavení reaktoru (mapy The Skeld a Mira HQ), O2 (mapy The Skeld a Mira HQ), sabotáž seismických stabilizátorů (pouze na Polus) nebo nastavení kolizního kurzu (pouze The Airship)). Pokud sabotáž není vyřešena před dokončením odpočítávání, vyhrávají Impostoři. Sabotáže mohou živí hráči vyřešit podle toho, o jakou sabotáž jde.

Každý žijící hráč, který najde mrtvé tělo, jej může nahlásit, což zastaví hru a svolá skupinové setkání. Žijící hráči mohou také kdykoli vyvolat „nouzovou schůzku“ (Emergency meeting) stisknutím tlačítka umístěného v určité místnosti na mapě. Toto tlačítko však nemůže být stisknuto, pokud byla provedena sabotáž. Na schůzce hráči diskutují o tom, komu věří a kdo si myslí, že je podvodník, na základě důkazů. Pokud někomu přijde jiný hráč podezřelý, řekne to ostatním spoluhráčům a ti si na něj mají dát pozor. Abychom pomohli určit identitu podvodníka, jsou na každé mapě různé sledovací systémy, například bezpečnostní kamerový systém (chybí v mapě Mira HQ) a administrační stůl (ve všech mapách). Je-li dosaženo plurality hlasování, vybraná osoba je vyhozena z mapy a zemře. Dále je zde možnost zdržet se hlasování, pokud si hráč není jistý nebo pokud chybí potřebné důkazy apod.

Na začátku každé hry může zakladatel upravit různé možnosti přizpůsobení herních aspektů, jako je rozsah vidění, rychlost pohybu nebo nouzové schůzky. Existuje také mnoho kosmetických možností, které si každý hráč může vybrat, včetně barev skafandrů, klobouků a mazlíčků, z nichž některé jsou placeným stahovatelným obsahem.

Vývoj a vydání[editovat | editovat zdroj]

Prvotní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Among Us byl inspirován skutečnou společenskou hrou Městečko Palermo[2] a původně měl být multiplayerovou hrou pouze pro mobilní zařízení s jedinou mapou. To bylo vydáno v červnu 2018 pro operační systémy Android a iOS. Krátce po vydání měl Among Us průměrný počet hráčů 30 až 50 hráčů současně. Programátor Forest Willard usoudil, že „to nevycházelo skvěle“, což bylo podle návrháře Marcuse Bromandera proto, že studio InnerSloth mělo opravdu špatný marketing. Tým vývojářů zamýšlel, že na hře přestane pracovat a ukončí ji, ale následně pokračoval v práci kvůli malé, ale hlasité základně hráčů. Nejprve proto přidal online multiplayer, nové úkoly a možnosti přizpůsobení, a později 16. listopadu 2018 hra vyšla na platformě Steam. Podpora multiplatformního hraní byla k dispozici po vydání verze pro PC.

8. srpna 2019 společnost InnerSloth oznámila druhou mapu s názvem Mira HQ. 12. listopadu 2019 byla přidána třetí mapa s názvem Polus. Obě mapy zpočátku vyžadovaly dodatečnou platbu ve výši 4 americké dolary, avšak jejich ceny byly 6. ledna 2020 sníženy na 2 dolary, poté byly zdarma uvolněny 11. června 2020, i když balíčky map jsou stále k dispozici pro nákup na všech platformách, neposkytují přístup k mapám, místo toho pouze dávají hráči skiny, které byly dodávány s mapami.

Podle Willarda se tým držel hry mnohem déle, než by pravděpodobně měli, čistě z obchodního hlediska. Vydávání pravidelných aktualizací hry jednou týdně vedlo k neustálému nárůstu hráčů. Bromander uvedl, že jejich schopnost udělat to byla způsobena tím, že měli dostatečné úspory, což jim umožnilo pokračovat v práci na hře, i když se neprodávala nijak zvlášť dobře.

Popularita[editovat | editovat zdroj]

K nárůstu popularity hry došlo až v druhé polovině roku 2020,[3] který byl původně způsoben tvůrci obsahu v Jižní Koreji a Brazílii. Bromander uvedl, že mezi hráči z Mexika, Brazílie a Jižní Koreje je tato hra ještě populárnější než mezi hráči z USA. Podle Willarda může za zvýšení popularity hry Twitch streamer Sodapoppin, který si tuto hru oblíbil a začal ji propagovat na platformě Twitch v červenci 2020. Poté ji začalo hrát mnoho dalších tvůrců tvořících na platformě Twitch a YouTube, včetně významných tvůrců ze světa i z České republiky, např. xQcOW, Pokimane, Shroud, Ninja a PewDiePie.

Častým důvodem narůstající popularity hry byla uváděna pandemie covidu-19, jelikož umožňovala socializaci skrze internet.

Popularita hry pokračovala i v následujících měsících; v září 2020 hra dosáhla 100 milionů stažení a hru hrálo v jednu dobu pravidelně až 1,5 milionu hráčů, z nichž téměř 400 tisíc bylo ve službě Steam, na konci září se toto číslo zvýšilo na 3,8 milionu. Tento náhlý nárůst hráčů přetížil herní server, který podle jednoho programátora byl v té době „zcela bezplatný server Amazonu a bylo to strašné“, což ho donutilo pracovat v kritické době, aby to rychle napravil.

Zrušené pokračování a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 2020 tým uvalil pozornost na pokračování hry s názvem Among Us 2. Během této doby tvůrci pokračovali v aktualizaci, zvyšovali maximální základnu hráčů, přidali čtyři servery, tři regiony a delší herní kódy, aby umožnily podporu více souběžných her. 23. září 2020 tým oznámil, že pokračování zatím nebude, místo toho se rozhodl podpořit původní hru a přidal do ní veškerý obsah určený pro pokračování, a to z důvodu počtu lidí, kteří si původní hru užívali. Vzhledem k tomu, že InnerSloth považoval základní kód hry za zastaralý a nezpůsobený k přidávání takového množství nového obsahu, tým plánuje přepracovat základní kód hry, aby umožnil nové funkce. Tým oznámil své plány na vyřešení problémů se serverem hry a rozšířeným problémem s podváděním, jakož i zlepšení hry duchů, přidání přizpůsobitelných ovládacích prvků, podpory barevnosti, systému přátel, více barev hráčů a novou mapu.

InnerSloth uvažoval o vydání hry na konzole jako PS4 a Xbox One, ale narazil na problém při implementaci komunikace s hráči, protože standardní textový nebo hlasový chat se zdál nepoužitelný. Zvažovali systém podobný systému „quick comms“ od hry Rocket League, stejně jako možnost vývoje zcela nového komunikačního systému pro hru. V září 2020 zatím nebylo známo, v jakém stavu je vývoj těchto verzí, ačkoli o jejich vytvoření alespoň uvažují.

Easter Eggy[editovat | editovat zdroj]

  • Obrácená mapa: Když si na zařízení (mobil, počítač) zvolíte datum 1. 4. 2021, tak se na mapě The Skeld otočí strany.
  • Na mapě The Airship můžete najít různé předměty, které použil Henry Stickmin v Infiltrating the Airship a v remakeu (Henry Stickmin Collection - Infiltrating the Airship).
  • Animace zabití, kde impostor zabije crewmatea jazykem je odkazem na film Věc, kde mimozemšťan zabíjí podobným způsobem.

Obnovení[editovat | editovat zdroj]

Craig Pearson z Rock, Paper, Shotgun shledal hraní jako podvodníka mnohem zábavnější, než hraní jako člen posádky, což nazval vyčerpávajícím. V souvislosti s popularitou hry mezi streamery, Evelyn Lau z The National uvedla: „Sledování reakcí lidí, kteří se snaží uhodnout, kdo je podvodník (a někdy se při tom velmi mýlí), nebo strašně lžou o tom, že nejsou podvodníkem, je docela zábavné.“ Alice O'Conner ze společnosti Rock, Paper, Shotgun popsala hru jako „Mafia, neboli Werewolf, ale s minihrami“. Andrew Penney z TheGamer uvedl, že hra „stála za tu cenu“ a „s kým hrajete, určuje, jak zábavná je hra.

Among Us se často porovnává s Fall Guys, protože se obě staly populárními společenskými hrami během pandemie covidu-19. Jejich vývojáři se navzájem pozitivně podpořili na Twitteru. Rovněž byla vypracována srovnání mezi těmito dvěma hrami, o nichž se říká, že vypadají jako želé. Among Us byl také přirovnáván k hrám The Thing Town of Salem, Werewolves Within (Vlkodlaci) a Secret Hitler.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Among Us na anglické Wikipedii.

  1. Na nové mapě v Among Us můžete zemřít i na záchodech!. INDIAN [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. Nečekaný hit Among Us spojuje Městečko Palermo a Secret Hitlera v jeden vynikající zážitek | GAMES.CZ. games.tiscali.cz [online]. [cit. 2020-10-13]. Dostupné online. (česky) 
  3. GamingSite.cz [online]. [cit. 2020-10-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]