Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:POMOC)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dolů

Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svg.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Plzni nebo Havířově, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádáme napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese info-cs@wikimedia.org.

Archivy
  • V zájmu přehlednosti se tato stránka průběžně archivuje. Archivy jsou tyto:

Písemný souhlas[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, odeslal jsem požadovaný podepsaný souhlas se zveřejněním na stránce Hypnoterapie a Hypnoza. Bohužel nevím zda mail byl úspěšně doručen? A zajímalo by mě kdy to bude zpracované? Dekuji za odpověď.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Tencl.jakub (diskuse) 10. března 2019, 00.30‎ (CE(S)T)

@Tencl.jakub:Dobrý den, zpracování mailu trvá obvykle maximálně jeden pracovní den (českého mailu, tj. odeslaný na permissions-cs@wikimedia.org). Pokud vám nepřišla odpověď, napište na matej.cerny@wikimedia.cz s adresou, ze které jste mail posílal, mrkneme se, kde skončil. Občas bohužel skončí ve spamu, tomu bohužel nezabráníme. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2019, 18:02 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Chata přátelství (28. 6. 2019, 12:18)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, omylem jsem napsala název stránky "...přátelství" s malým "p" a mělo by být velké. Pokud byste mně někdo mohl říct, na koho se obrátit s prosbou o opravu, event. to uměl opravit sám, byla bych moc ráda. Díky, zdravím,

Zorka Sojka (diskuse) 28. 6. 2019, 12:18 (CEST)

Přesunuto. --Jan Polák (diskuse) 28. 6. 2019, 12:25 (CEST)
Více viz Wikipedie:Přesun stránek. --Jan Polák (diskuse) 28. 6. 2019, 12:27 (CEST)

@Jan Polák: Moc díky, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 6. 2019, 12:37 (CEST)

Opakované editační konflikty[editovat | editovat zdroj]

Uživatel Kacir mi pořád maže článek Gymnázium Jiřího Wolkera. Na tomto článku není nic špatně. Nechápu to. Už po několikáté. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Queen lover fanpage (diskuse) 29. června 2019, 21.25‎ (CEST)

@Queen lover fanpage: Hezký den, kolega Kacir vám pomáhá udělat článek dostatečně kvalitní, nevím, proč proti tomu protestujete? Odmazává údaje, které do článku rozhodně nepatří nebo které patří do jiných článků (datum a místo úmrtí Otty Wichterleho přece nemá se školou vůbec nic společného a stačí, když to bude ve článku Otto Wichterle), viz například WP:Encyklopedický styl nebo WP:Co Wikipedie není. --Dvorapa (diskuse) 29. 6. 2019, 23:19 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse k Wikipedii:Diskusní stránka (1. 7. 2019, 08:00)[editovat | editovat zdroj]

Kdosi napsal o mně moje heslo. Jsou v něm difamující a nesprávné údaje. Dotyčný se se mnou vůbec nespojil a napsal pomlouvačné informace a pravdě neodpovídající údaje neodpovídající informačnímu a encyklopedickému webu. Pokusil jsem se článek opravit, ale bez úspěchu. Kde se doberu možnosti opravy? (jan.kruta@seznam.cz) Jan Krůta (diskuse) 1. 7. 2019, 08:00 (CEST)

@Jan Krůta: Dobrý den, o jaký článek se jedná? Co je třeba upravit, či ho chcete úplně smazat? - S pozdravem MrJaroslavik 1. 7. 2019, 08:36 (CEST)

Z Vašeho dotazu není zřejmé, které údaje v článku považujete za nesprávné a neodpovídající pravdě. V souladu s pravidly Wikipedie jsou u publikovaných tvrzení uvedeny příslušné nezávislé zdroje. Též není zřejmé, jak jste se pokoušel článek opravit, protože v historii článku žádná Vaše editační aktivita není zaznamenána. Bylo by proto vhodné, abyste svůj problém upřesnil.--Dirillo (diskuse) 1. 7. 2019, 08:40 (CEST)

editacni filtr - Content Translation[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, pouzivam Content Translation. Prvni pokus. Editacni filtr me upozornuje, ze casto ukladam prubezne opravy. Editor se chova,jako kdyby byl nastaveny autosafe. Vzdy po zmene se text automaticky ulozi. Tlacitko Ukazat nahled nevidim - to mi editacni filtr doporucil pouzivat. Musim nejak zmenit nastaveni uctu ci neco jineho? Diky.Hankamamut (diskuse) 7. 7. 2019, 06:13 (CEST)

@Hankamamut:Dobrý den, jde o chybu nástroje Content Translation. Filtr by mělo jít ignorovat. Omlouváme se za způsobené komplikace. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 7. 7. 2019, 11:16 (CEST)

spatne obrazky[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, nepride mi normalni, ze kdyz si vyhledam penizek rolni,tak tam jsou obrazky Kokosky pastusi tobolky!!! tak bych rada vedela, jestli se to da napravit (a jak?) anebo jestli to napravi wikipedisti.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 78.80.20.101 (diskuse)

Minimálně podle názvu a dalšího využití obrázky jde o plody penízku rolního. Ale obrázek jsem vyměnil, poněvadž nebyla viděna celá rostlina. OJJ, Diskuse 7. 7. 2019, 13:32 (CEST)
@OJJ: Jejda, nevšiml jsem si a opravil jsem už tvůj opravený obrázek, dal jsem tam obrázek dle enwiki, tak to revertuj. Který tam patří přesně nevím. Omlouvám se. Byl jsem moc aktivní. --Podroužek (diskuse) 7. 7. 2019, 14:23 (CEST)
@78.80.20.101: I tím, že obrázek, který je dle Vašeho názoru chybný, opravíte se stáváte wikipedistkou. A jak tedy na tu opravu? Postačí nalézt na úložišti Wikimedia Commons správný obrázek a ten do článku vložit (zkopírováním jeho názvu). A pokud na Commons žádný vhodný obrázek nebude a Vy jím disponujete, pak pokud vyhovuje z pohledu autorského práva jej nahrajte na Commons. --Jan Polák (diskuse) 7. 7. 2019, 13:33 (CEST)

Pokud na Commons narazíte na obrázek rostliny, u něhož si nejste jistí s identifikací, můžete toto prokonzultovat na FB ve skupině „Určování rostlin“: https://www.facebook.com/groups/1651060578459173/ , kde vám odborníci rádi pomůžou. --Juniperbushman (diskuse) 7. 7. 2019, 14:45 (CEST)

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s včerejším zápisem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO a operativním přepracováním dosavadního článku, který předtím pojednával o tomto tématu jen jako o připravovaném projektu, mám velkou prosbu. Dnes už na webu UNESCO byly publikovány lokality (celkem 22), zařazené do tohoto unikátního hornického regionu. Zatím je mám v českém článku jako jednoduchý výčet s odrážkami, napadá mě ale v té souvislosti, jestli by nebylo opticky i věcně lepší vytvořit z nich přehledný seznam v tabulce. Bohužel tvorba takových speciálních seznamů není zrovna moje doména. Dávám tedy toto téma k diskusi a doufám, že v případě, že by to bylo považováno za prospěšné pro vylepšení článku,se snad se najde někdo, kdo by se zpracování takového seznamu ujal... --Dirillo (diskuse) 7. 7. 2019, 14:53 (CEST)

Vytvorit seznam casto pouzivanych zvlastnich znaku[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, pouzivam qwerty klavesnici, takze by se mi hodilo mit ceska pismenka s diakritikou nekde po ruce - momentalne v Context Translator, a pak i v Visual Editor, coz pocitam bude stejne nastaveni. Nasla jsem navod, jak to udelat zde: https://www.mediawiki.org/wiki/VisualEditor/Special_characters , ale nevim, jak vytvorit stranku MediaWiki:Visualeditor-quick-access-characters.json. Pokud uz existuje nejaky sikovny zpusob, jak snadno ceska pismena pouzivat, tak se rada necham poucit. Vyzobavat je ze seznamu vsech specialnich znaku je velice neproduktivni, takze pouzivam copy@paste v textu, ale to je taky nic moc. Diky! --Hankamamut (diskuse) 8. 7. 2019, 03:58 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Obrázky ve Vizuálním editoru (11. 7. 2019, 00:03)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych se zeptal na věc týkající se projektu Wikimedia Commons. Stáhnul jsem z oficiálních stránek Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR znak určité obce, ovšem poté jsem tento znak upravil (všechnu bílou plochu kolem samotného znaku jsem nahradil průhlednou vrstvou). Když jsem tedy takto pozměnil daný obrázek mohu jej označit jako vlastní dílo, nebo jej mám označit jako cizí dílo. Předem děkuji za odpověď.

Jurkij (diskuse) 11. 7. 2019, 00:03 (CEST)

@Jurkij:Dobrý den, určitě takové logo označte za cizí dílo. Tato úprava není toho charakteru, aby byla způsobilá vyvolat další autorskoprávní ochranu obrázku (jednak původního autora, druhak Vaši). Něco jiného by bylo, kdybyste vytvořil nový znak na základě tohoto znaku, pak by mohlo jít o Vaše dílo - leč fakt, že jde o odvozeninu z jiného díla by bylo i tak nutné uvést (třeba do popisku). S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 7. 2019, 10:26 (CEST)

šablona "timeline"[editovat | editovat zdroj]

Zdravím do pléna. Narazil jsem na zřejmě technický problém, u kterého nevidím žádnou logiku, proč se děje. V hesle Světové dědictví je odstavec Seznam světového dědictví v roce 2019. Dva z řádků způsobují chybu. Státy USA a Irán mají mít číslovku 24, ale když se pokusím stávající číslo 23 přepsat na 24, naběhne ona chyba. Nevím si rady, snad někdo jiný ano. --Unpocoloco (diskuse) 11. 7. 2019, 14:44 (CEST)

Dobrý den, kvůli technické chybě v timeline skutečně nelze uvádět na konci řádku číslo 24 uzavřené v kulatých závorkách! Prozatím jsem to opravil (obešel :-) takto: (24].Daniel Pospíšil (diskuse) 11. 7. 2019, 15:37 (CEST)
@Daniel Pospíšil:Dobrý den, máte k této "technické chybě" odkaz na bug na Phabricatoru? Pokud ano, mohl byste ho tady zmínit (ideálně v šabloně {{tracked}})? Díky! --Martin Urbanec (diskuse) 11. 7. 2019, 15:52 (CEST)
Je mi líto, ale požadovaný odkaz nemám a nevím ani, jak jej získat. Třeba ho sem ale nějaký pokročilejší wikipedista časem přidá. Daniel Pospíšil (diskuse) 11. 7. 2019, 17:45 (CEST)
Šlo mi jen o to, zda jste to hlásil vývojářům. Udělám to :). --Martin Urbanec (diskuse) 11. 7. 2019, 17:50 (CEST)

Nahradit anglickou sablonu[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, prekladam clanek z anglicke wiki, kde pouzili sablonu infobox theatre. Muzete poradit, jak ji nahradit nekterou existujici ceskou? Prelozeny clanek je na mem piskovisti. Originalni stranka je https://en.wikipedia.org/wiki/San_Jose_Repertory_Theatre. Dik.--Hankamamut (diskuse) 12. 7. 2019, 06:21 (CEST)

Jeste dodatek. Nasla jsem treba sablonu infobox - divadlo pod heslem Metropolitni opera Metropolitní opera. Muzu ji normalne zkopirovat do sveho zdroje a pouzit jine parametry? Co mam udelat s parametrem LocMap?

Druhy dotaz : Nerozumim tomu, proc pri vkladani nove kategorie ve vizualnim editoru se mi kategorie divadlo v napovede ke kategorii neobjevi. Muzete mi to vysvetlit? Dik .

@Hankamamut: Dobrý den, děkujeme že přispíváte do Wikipedie. Šablony z anglické wiki nepřebírejte.
  1. Šablony na české wiki nemusíte kopírovat z článků. Šablony přebírejte ze stránky té konkrétní šablony. Šablona {{infobox - divadlo}}svoji stránku zde. Najdete tam i popis jak ji používat. Zde můžete vyhledávat ve všech šablonách podle názvu.
  2. Já jsem vyzkoušel a funguje. Pokuste se lépe popsat problém. Už asi vím, kategorie na pískovišti nevkládáme. Kategorie vkládejte až bude článek hotov a přesunut (přepsán název článku) do hlavního prostoru Wikipedie.
S pozdravem --Podroužek (diskuse) 12. 7. 2019, 07:23 (CEST), doplněno--Podroužek (diskuse) 12. 7. 2019, 07:26 (CEST)
Diky za radu. V bode 2 jsem se preklepla, mela jsem na mysli sablonu. Kdyz chci vlozit sablonu v editoru, tak se mi tam divadlo mezi nabizenymi moznostmi neobjevi. Postup: vyberu vlozit sablonu, do boxu Pridat sablonu napisu di , pak kliknu na Zobrazit moznosti a mezi moznostmi zacinajicimi na di divadlo neni. Proc? Hankamamut (diskuse) 12. 7. 2019, 16:48 (CEST)
@Hankamamut: Už rozumím. Odpověď je jednoduchá. Šablona se jmenuje Infobox - divadlo a ne jen divadlo. Nestačí psát Di , ale musíte psát Infobox - di a už se vám tam nabídne celý název šablony. --Podroužek (diskuse) 12. 7. 2019, 17:33 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Jarushka Ross (12. 7. 2019, 19:25)[editovat | editovat zdroj]

Nemohu nacist obrazek --Jarushka23 (diskuse) 12. 7. 2019, 19:25 (CEST)

@Jarushka23: Dobrý den, děkujeme že editujete Wikipedii. Zde je návod jak vkládat obrázky. Důležitější než obrázky je samotný text článku. Článek Jarushka Ross,byl již smazán, protože nesplňoval pravidla Wikipedie. Nové články pište na svém pískovišti. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 12. 7. 2019, 19:36 (CEST)
Pokud jste přímo autorkou/autorem obrázku nebo fotografie, můžete jej nahrát na úložiště Wikimedia Commons a až poté jde vložit ke článku. Pokud máte svolení autora, postupujte dle Nápověda:Svolení autora. Jak obrázek vložit do článku již odkázal kolega výše. --Dvorapa (diskuse) 12. 7. 2019, 19:41 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Severočeský krajský přebor 1972/73 (13. 7. 2019, 16:19)[editovat | editovat zdroj]

Nejde mi to skopíraovať a ani vytlačiť --Ing. Jozef Dodok (diskuse) 13. 7. 2019, 16:19 (CEST)

@Ing. Jozef Dodok: Dobrý den, co Vám nejde zkopírovat ani vytisknout? Článek Severočeský krajský přebor 1972/73 je možné vytisknout kliknutím na tlačítko Verze k tisku v levém menu, nebo stisknutím Ctrl+P. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 13. 7. 2019, 16:48 (CEST)

hrubka[editovat | editovat zdroj]

Dobry den,

na teto strance, https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Submit_edits_form_proposal.png, v horni polovine je pouzito slovo "tamější" (tamejsi stranka s popisem souboru) Spravne cesky je 'tamnější' od slova tamní. Slo by to opravit? Ja nemam k editaci pristup. Dik. --Hankamamut (diskuse) 15. 7. 2019, 03:41 (CEST)

@Hankamamut: Ha, hrubka by zrovna bylo tamnější. Slovo je odvozeno od tam. Viz [1]. Čeština je zajímavý jazyk. :) OJJ, Diskuse 15. 7. 2019, 05:03 (CEST)
jojo, známý školní chyták. Už si vzpomínám.

rozsahlejsi zmeny[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, provedla jsem rozsahlejsi zmeny hesla Narodni parky ve Spojenych statech podle anglicke wiki. Zmeny mam na svem piskovisti. Je to OK stranku publikovat nebo to chce nekdo zkouknout predem? Ptam se proto, ze je to moje prvni editace a zmen je hodne.Dik.--Hankamamut (diskuse) 15. 7. 2019, 04:10 (CEST)

@Hankamamut: Já bych se toho nebál. :) Článek jsem jenom rychlé prolistoval, je to velmi hezké, dobře zdrojované, vychází z velmi kvalitního originálu. Viděl bych i na dobrý seznam. OJJ, Diskuse 15. 7. 2019, 05:06 (CEST)

poznamka pod carou[editovat | editovat zdroj]

Dobry den,

stranka https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_parky_ve_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1tech_americk%C3%BDch ma pod carou tabulku Narodni parky v americkych zemich. Mne pripada, ze 'americke zeme' je ponekud divny termin. Co takhle 'Narodni parky Severni a Jizni Ameriky', neznelo by to lip? A jak postupovat, kdyz to chci zmenit? Dik.--Hankamamut (diskuse) 15. 7. 2019, 04:24 (CEST)

@Hankamamut: WP:ESO. Ale nahrát tu kvalitní verzi z pískoviště by bylo lepší. OJJ, Diskuse 15. 7. 2019, 05:07 (CEST)
Problem je, ze se mi ta poznamka pod carou ve zdroji nezobrazuje, a nevim, jak se na ni dostat. :) Hankamamut (diskuse) 15. 7. 2019, 05:52 (CEST)
@Hankamamut: Tou poznámkou pod čarou, myslíte šablonu {{Téma v Americe|Národní parky}}? Ta šablona a všechny šablony se upravují na stránce příslušné šablony. Nedoporučuji ji upravovat bez konzultace. O úpravu šablony požádejte na diskusi patřící k té šabloně, nebo požádejte zde na stránce Potřebuji pomoc. --Podroužek (diskuse) 15. 7. 2019, 07:40 (CEST)