Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nejen nové wikipedistky a noví wikipedisté potřebují občas pomoci s různými problémy, to se stává i zkušenějším. Tato stránka má sloužit řešení takových otázek. Další z možností, kde můžete zkusit hledat pomoc, je český IRC kanál #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.

Dbejte přitom na následující:

 • Máte-li otázku na nějakého konkrétního wikipedistu, zeptejte se ho prosím na jeho diskusní stránce.
 • Máte-li otázku k nějaké konkrétní stránce, zveřejněte prosím svoji otázku na její diskusi.

Zde by měly být kladeny jen takové otázky, které se nikam jinam „nevejdou“, tedy otázky zcela všeobecného a jednotlivá témata přesahujícího charakteru. Formulujte každou otázku jako novou kapitolu, přičemž je vhodné se přesvědčit, že již nebyla položena; formulujte ji také jasně, především pak shrňte Váš problém krátce a výstižně v okénku shrnutí editace.

Položit nový dotaz

Upozornění: tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou. Otázky, které zde kladete, se musejí týkat výlučně Wikipedie.

Věci z dubna 2005 a starší byly přesunuty do archivu, 30.11.2005 vytvořen /Archiv2.


Koncept-Procedury-Prikazy

Chtel bych zpracovat SW dokumentaci pomoci wiki. V nekterych helpech k programum se mi libil pristup, kde k danemu tematu existoval seznam se tremi zalozkami (nebo linkami), ktere zobrazovali tri rozdilne typy informaci:

 • Koncept. Popisuje vyznam funkci, pripadove studie (napr. K cemu se pouziva konsolidace dat, Vyhody konsolidace dat)
 • Procedury. Provede krok za krokem, jak se dana procedura provede (napr. Jak sestavit Pivotni tabulku, Jak vytvorit Sestavu)
 • Prikazy. Seznam prikazu a systemovych promennych odpovidajicich vybrane problematice s odkazem na popisy prikazu. (napr. DSUM, DSTVAR, AVERAGE, SUM,...)

Vzajemne byli tyto tri informace propojeny a zobrazovali pouze relevantni informace. Tak jsem se pres prikaz mohl dostat k informaci, jak se s nim dela a co se s nim obvykle resi. Nebo najit reseni a zjistit jak presne postupovat.

Je mozne neco takto resit ve wiki? Pokud ano, jakym zpusobem? Jake funkce linky/kategore/seznamy bych mel vyuzit a jak je propojit?

Smuto 16:22, 9. 11. 2005 (UTC)

Miraceti 16:45, 9 listopad 2005 (UTC)
Osobně bych udělal pro každou funkci/proceduru/příkaz samostatný článek, který bych vhodně prolinkoval s ostatními. Vaše podkapitoly Koncept, Procedury a Příkazy bych pak do každého článku vložil jako samostatný oddíl. Vytvářet záložky (třeba takové jako má tato stránka: wikipedie, diskuse, editovat, historie, přesunout a sledovat) bez dost velkého zásahu do softwaru MediaWiki nepůjde. Šablony bych využil pro opakování nějakého delšího textu (třeba pro popis, co je to funkce) - tedy pro to, k čemu je i na Wikipedii. Kategorie bych podobně použil pro kategorizaci funkcí/procedur/příkazů, podle toho, k čemu slouží. Seznam je ve Wikipedii úplně obyčejný článek.
Smuto 12:36, 30. 11. 2005 (UTC)
problem je spise v tom, ze "vhodne prolinkovani" by melo vzniknout automaticky. Napr. kdyz se podivam do Prikazu, mel bych dostat seznam vsech Procedur ktere ho pouzili. Nebo kdyz se podivam na Proceduru (Jak sestavit Pivotni tabulku) tak se dovim z Konceptu k cemu se Pivotni tabulky pouzivaji.
Smuto 14:31, 3. 1. 2006 (UTC)
Tak jsem nalezl clanek pojednavajici o teto problematice jmenem Darwin Information Typing Architecture.
DITA and Wiki combo

přesun stránky Jana z Arku

prosím některého správce aby přesunul stránku na stránku Johanka z Arku a starou stránku na ní přesměroval (tedy prohodil stránky oproti současnému stavu). Důvody jsou následující:

Tato historická postava má několik variant jmen. Podle etymologie však anglickému Joan of Arc nebo francouzskému Jeanne d'Arc odpovídá spíše Johana než Jana (viz Johana) - historicky je však v čechách místo Johana u této osoby používáno spíše Johanka. Viz rovněž vlastnoruční podpis, který zní Johanne - varianta jména Johana. --Gorn 03:59, 25. 11. 2005 (UTC)

Hotovo. Jen doufám, že teď nepřijde někdo s tím, že správnější jméno je Jana z Arku... :-)
Jinak, jestli smím prosit, je potřeba opravit odkazy na Janu z Arku (aby to zbytečně nechodilo přes přesměrování). viz: Speciální:Whatlinkshere/Jana_z_Arku --Radouch 06:10, 25. 11. 2005 (UTC)
Opravil jsem vsechny odkazy. --Gorn 21:59, 15. 1. 2007 (UTC)

Je dost dobře možné, že máte pravdu (v etymologii se nevyznám), ale u toho podpisu mi to připadá, že je spíše přání otcem myšlenky: commons:Image:Jehanne signature.jpg, neboť nezní Johanne, ale Jehanne. Je rovněž zajímavé, že jiné encyklopedie ( http://coto.je/ uvádějí toto heslo pod názvem Jana z Arku. Google je nakloněn spíše Johance, ovšem je výrazně ovlivněn muzikálem a filmem, které byly uváděny pod názvem Johanka z Arku. --Beren 06:12, 25. 11. 2005 (UTC)

A už je to tady. Příště to přesunu na Panna orleánská. Jinak jen pro zajímavost (tohle je věc, které opravdu nerozumím): Diderot uvádí Jana z Arku, ale třeba tento asi relativně seriózní text Johanka. --Radouch 06:27, 25. 11. 2005 (UTC)
Ok, je mi jasné že je o tom možno diskutovat, ale v zahraničních materiálech má tato postava jména která jsou téměř vždy etymologicky blíže Johaně než Janě - což jsou jedivé dvě varianty které v češtině přicházejí do úvahy. Jinak google se staví za Johanku a to i bez muzikálu (stačí ho odfiltrovat). Každopádně jdu opravit ty odkazy a vlastně mě docela těší že to vůbecněkoho zajímá :-) --Gorn 01:42, 26. 11. 2005 (UTC)
Ještě jen dodatek pro zajímavost: zajímalo by mne, co vedlo autora obrázku na commoms k názoru, že ten podpis zní Jehanne. Já tam při nejlepší vůli vidím na začátku Jo, e psala nebohá Johanka/Jana zjevně jinak, viz konec podpisu. Ale to je jen můj zcela amatérský exkurz do grafologie, neberte to vážně. --Radouch 06:32, 25. 11. 2005 (UTC)

No nikde na webu jsem nenašel zmínku o tom, že by se sama podepisovala Johanne, našel jsem pouze zdroje s Jehanne. Je pravda, že u podpisu na commons se druhé písmeno velikostí smyčky podobá "o", ovšem nikoliv tahem, který odpovídá "e". A jsou dochované i zřetelnější podpisy: http://www.stjoan-center.com/time_line/part07.html. --Beren 09:01, 25. 11. 2005 (UTC)

Je možný i podpis Jehanne (srov. franc. Jeanne, v němž chybí pouze ono h). Johana a Jana označují totéž jméno (viz etymologii v článku Johana!), tudíž možné je Jana z Arku i Johanka z Arku - druhé je u nás možná užívanější, přesto je to vlastně jedno, protože Jana je Johana a obráceně:-). Pro encyklopedii bych upřednostňoval Jana z Arku: tak i ofic. katolické kalendárium (sv. Jana z Arku). --Dodo 09:11, 25. 11. 2005 (UTC)
Promiňte ale Johana a Jana neoznačují to samé jméno. To byste musel říct že Jana i Ivana označují to samé jméno a podobné věci. Jména jsou si etymologicky blízká ale to je všechno. Uznávám že jsou možné obě varianty, vyhledem k povaze Wikipedie jde však o to co bude jako hlavní heslo a co jako přesměrování, což je skoro ekvivalence s mírným straněnímjednomu tvaru. V českých církevních textech jsou používány oba tvary. Argument s podpisem jsem napsal zkráceně. Ať z něho vykoukáte Johanne nebo Jehanne, oba tvary nemají český ekvivalent a ze tří českých jmen Jana, Ivana, Johana mají etzmologicky nejblíže k Johaně. --Gorn 01:50, 26. 11. 2005 (UTC)
Vážený kolego Gorne, bohužel nemohu souhlasit. Jak udává už jen výčet cizojazyčných podob jména Johana, musí být každému jasné, že to jsou leckdy tytéž jako u jména Jana - důvod je prostý: obě podoby téhož jména v evropském kontextu odkazují k novozákonním postavám - Janu Křtiteli a apoštolu Janovi. Např. italské Giovanna (či mužská podoba Giovanni) se běžně překládají do češtiny nikoli jako Johana/Johan, ale jako Jana/Jan, stejně tak i německé Johannes/Johann. Podobná je situace i v ostatních evr. jazycích, Johančin podpis každopádně není žádným kritériem, protože stále se jedná o totéž jméno. V případě samotného hesla Johanka z Arku/Jana z Arku se můžeme dohodnout na kterékoli variantě (ač já se sám kloním k Jana z Arku), avšak nemaťme čtenáře tím, že Johana a Jana jsou zcela odlišná jména! --Dodo 10:32, 26. 11. 2005 (UTC)


Aniž bych se pletl do vaší etymologické debaty: pro někoho, kdo se tím nezabývá, zní Jana poněkud novodobě, zatímco (i v češtině možné)Johana či Johanka trochu zastarale, tedy pro název jedné paní ze středověku pak ale příhodnější. Dáli se tento argument použít encklopedisticky - nevím. To jen na okraj, bez většího významu, -jkb- 10:38, 26. 11. 2005 (UTC)


Jak chcete nekomu kdo se jmenuje Jana nebo Johana rikat obema jmeny? Uz jen kdyz se podivame do ceskeho kaledndare jsou tam dve jmena, coz logicky, asi neni jedno, tudiz to same. je to znat uz jen kdyz se podivate na pismena v obouch jmenech obsazena. J je stejne, ale tim to asi tak konci. Kdybych se jmenovala Jana, asi by mi moc nebylo prijemne kdyby na mne nekdo volal Johano! Tato dve jmena jsou zcela odlisna ted nehlede na to jak vznikla. Jeste k tomu prekladu jmen, nikdy jsme se nesetkala s tim, ze by nekdo z nemeckeho Johanna prelozil Jana nebo z Johann Jan (jsem ted delsi dobu v Nemecku, proto take nemohu psat s diakritikou). Proste to jmeno v cestine mame at se to nekomu libi nebo ne. Osobne se priklanim k Johanka z Arku a to za a) je to lidem znamejsi nez Jana z Arku a za b) prominte, ale z toho vaseho podpisu nelze zadnou Janu vykoukat. Muslo 13:23, 28. 11. 2005 (UTC)
Za sebe píši, že dnes ta jména v českém kalendáři opravdu jsou dvě, ale v době, kdy žila ona inkriminovaná panna, zřejmě neexistoval ani český kalendář, ani pravděpodobně česká obdoba Johana. :-) Takže se logicky dohadujeme, jak jméno přeložit, protože překlad je skutečně nutný. Ono z podpisu není znát žádné „Jana“, ale ono z něj není znát ani žádné „Johanka“, takže asi tak, jen na vysvětlenou, proč tato debata vznikla... Osobně se však také přikláním k Johance, protože mi zní a) mile a b) povědomě ;-) --slady 15:13, 28. 11. 2005 (UTC)

Doplnění stránky Speciální stránky

Chtěl jsem se zeptat, zda by nebylo možné doplnit nabídku Speciální stránky o odkazy na stránky Wikipedie:Zdroje obrázků a Wikipedie:Povolené zdroje. --Zp 12:45, 30. 11. 2005 (UTC)

Speciální stránky jsou vskutku speciální – nejsou to běžné stránky textu uložené v databázi, jsou dynamicky generované programem. Speciální stránka Speciální:Specialpages je pak automatickým výpisem všech existujících speciálních stránek. Wikipedie:Zdroje obrázků a Wikipedie:Povolené zdroje nejsou speciální stránky, na seznamu speciálních stránek nejsou (a rozumně je tam nelze ani dodat). Odkazy na různé takové stránky patří např. na stránky Wikipedie:Portál Wikipedie, Wikipedie:Seznam stránek ve zvláštních jmenných prostorech, příp. Nápověda:Obsah. --Mormegil 13:58, 30. 11. 2005 (UTC)

Apoštol Petr

Chtěl jsem do článku Apoštol Petr dát šablonu Smazat, protože jde o redirect, který odkazuje sám na sebe. Při náhledu se šablona zobrazí, když dám Uložit změny, tak se změna neuloží a ani neobjeví v Posledních změnách. Co s tím? Tlusťa 11:22, 8. 12. 2005 (UTC)

Cinik uz redirect opravil. --slady 12:19, 8. 12. 2005 (UTC)

Nejlepší stránka

Chci se jen zeptat mohu nějak ovlivnit (hlasováním) vyhodnocení nejlepší stránky (obrázku) týdne? Jestli ano jak? Narnie

Hlasovat nelze. Zatím jsem jediným člověkem, který o umístění obrázku nebo článku rozhoduje. Zálohuje mě Radouch. Dělám to podle svého uvážení. Nejedná se o nějaké nejlepší články a obrázky, ale prostě jen články a obrázky, které mě zaujmou. Zařazovaní funguje na principu, který se již dlouhodobě osvědčil u Zajímavostí. Nejsem příznivcem hlasování, Wikipedie není parlament, ale projekt, kde se každý stará o nějaký kousek. Pokud bude Vámi navržený článek nebo obrázek dostatečně dobrý, můžu zaručit, že se na hlavní stranu dostane, protože návrhů (Wikipedie:Článek týdne/Návrhy, Wikipedie:Obrázek týdne/Návrhy) je málo. Neváhejte a navrhujte. --Miraceti 18:27, 19. 12. 2005 (UTC)

Editace částí článků, které nemají volbu editovat

Vážení přátelé,

coby naprostý nováček jal jsem se hledat odpověď na svoji otázku v nápovědě, ale buď jsem ji přehlédl, nebo tam není, a proto jsem se rozhodl požádat o radu zde:

Jestliže je někde odstavec, který nemá volbu editovat a je v něm evidentní chyba nebo přinejmenším velmi diskutabilní informace či formulace, kterak se toto dá změnit?

Omlouvám se, pokud se táži na věc již zodpovězenou - v tom případě prosím o navigaci k odpovědi.

Děkuji. (Danny B.)

V takovém případě můžete použít odkaz "editovat" nad článkem, a sekci si potom najít. To by mělo fungovat u všech článků s výjimkou těch, které jsou z různých důvodů zamčené. --che 02:33, 21. 12. 2005 (UTC) (Takový podpis lze vložit pomocí čtyř vlnovek – ~~~~ – pak se dá v diskusích lépe vyznat.)

Posílání peněz Wikimedia Foundation

Ahoj, chtěl bych poslat peníze Wikimedia Foundation, má s tím někdo zkušenosti a může mi říct, co je nejlevnější/nejjednodušší metoda? Ta stránka na meta-wiki mi připadá taková dost suchopárná. Díky. Samohyl Jan 07:22, 29. 12. 2005 (UTC)

Já jsem to nikdy nezkoušel, ale jako nejschůdnější cesta mi přijde Moneybookers. Mělo by stačit si u nich založit účet, na něj poslat peníze (jde to i přes nějakou banku v ČR, takže je to vnitrostátní převod), a z něj dál k nadaci. --che 09:18, 29. 12. 2005 (UTC)
Sám platím tuzemským bankovním převodem přes MoneyBookers. Transakce sice trvá dlouho, je nejlevnější. Zkusím sem ale shrnout i ostatní metody:
 1. Pokud nemáte mezinárodní platební kartu (VISA, MasterCard,...) nebo chcete platit tuzemským bankovním převodem, použijte MoneyBookers – užitečné informace lze najít na [1], je potřeba počítat s 3 denní prodlevou při platbě. Mě osobně stály poplatky při poslání 1000 Kč 8 Kč za bankovní převod a 10 Kč (1 %) za převod v rámci MoneyBookers, takže celkem 18 Kč. V MoneyBookers lze platit i kartou – s většími poplatky – asi 25 Kč (2,5%) + 10 Kč (1 %), tedy 35 Kč, ale celá transakce je rychlejší.
 2. Pokud máte mezinárodní platební kartu, můžete použít PayPal (informace viz [2]). Poplatky stržené z transakce jsou ovšem vyšší [3] (3,4% + €0,35 EUR) a platí je strana, která platbu přijímá.
 3. Další možností je bankovní převod do zahraničí (např. na účet pobočky Nadace v Německu). Pro malé platby jsou ovšem poplatky příliš vysoké (řádově ve stokorunách).
Doufám, že Vám mé informace pomohou. Přeji úspěšný Nový rok. --Beren 09:52, 29. 12. 2005 (UTC)

Změna uživatelského jména

Dobrý den, prosím o změnu uživatelského jména ze současného User:-xrydz- na User:-xfi-. Jméno -xfi- používám na enWiki (en:User:-xfi-), na Wikicommons (commons:User:-xfi-) a také občas na IRC kanálech, tak bych byl rád, kdybych měl všude stejný nick, pro lepší orientaci ostatních uživatelů, také jsem neuvážil, že se mé jméno bude špatně číst (že by se mělo dát číst). Za vynaložené úsilí daného byrokrata předem děkuji. ---xrydz- 12:58, 1. 1. 2006 (UTC)

Aby to bylo při jednom, tak bych byl rád, kdyby jste přejmenovali i účet User:Drlicka (diskuse User_talk:Drlicka, příspěvky Special:Contributions/Drlicka). Tedy User:Drlicka na User:Karel.Licka. Děkuji --Drlicka 13:29, 1. 1. 2006 (UTC)
Wikipedista "-xrydz-" přejmenován na "-xfi-". Wikipedista "Drlicka" přejmenován na "Karel.Licka". Založte si teď oba účty pod starým jménem, přesuňte uživatelskou a diskusní stránku na nové místo. Pak ty účty se starým jménem trvale zablokuji, aby nemohl nikdo pod tímto jménem editovat. --Luděk 15:14, 1. 1. 2006 (UTC)

mazání

Tohle jsou již nepotřebné šablony (je jich 31): http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD%3APrefixindex&from=Twodigit&namespace=10 --Li-sung 16:36, 2. 1. 2006 (UTC)

Proč se mi špatně zobrazují písmena s háčky?

Dobrý den, můžete mi poradit co mám udělat aby se mi text na české wikipedii zobrazoval korektně (místo písmen s háčky se mi zobrazí jen čtverečky). Používám Windows 98SE a IE 6.0, kodování mám nastaveno na automatický výběr - vybere se unicode (UTF-8), když to zkouším ručně změnit třeba na Středoevropské jazyky (Windows) vypadá text ještě hůř (nezobrazují se pak ani písmena s čárkami - á,é apod.).

Odpověď mi prosím pošlete na mail osmera@fnusa.cz

Předem děkuji! P.O.

Firefox --Li-sung 17:58, 5. 1. 2006 (UTC)
PS: měl jsem stejný problém a viděl jsem ho i na jiných počítačích stejné konfigurace. Dočasně taky pomohlo vypnutí Stylů webových stránek v Usnadnění, ale to pěkně zprasilo všechny weby...

Státní zřízení celého světa

Nemá někdo výpis státního zřízení po jednotlivých zemích. -- anonymní

Přiznám se, že jsem nepochopil úplně přesně zadání otázky. Mohl(a) byste ji prosím upřesnit?--Zirland 18:05, 22. 1. 2006 (UTC)
Možná Vám pomůže Seznam státních zřízení --Zirland 18:13, 22. 1. 2006 (UTC)

Registrace

Dotaz od naprosté začátečnice. Prosím vás, kde se tu mám registrovat? Na hlavní stránce jsem k tomu neviděla ikonku. Díky.

V pravém horním rohu stránky, celou dobu co se pohybujete po wikipedii. --Karakal 19:39, 26. 1. 2006 (UTC)

editace-sos

Nějak jsem se hrabala v nastavení účtu a teď pokaždé, když chci editovat, tak se mi jen otevře windowsovský box a nabízí buď otevření nebo uložení souboru (.php). Jak se toho mám zbavit? --Grw 08:34, 30. 1. 2006 (UTC)

Pravděpodobně jste si zaškrtla v Nastavení, část Editace, volbu Implicitně používat externí editor. Zrušte tuto volbu a problém asi bude ostraněn. Tlusťa 09:55, 30. 1. 2006 (UTC)
Hmm, bylo to ono. Díly.
--Grw 10:01, 30. 1. 2006 (UTC)


Romové a Rom

Potřeboval bych přesunout článek Rom na Cikán, protože tu vznikl článek Romové; Nemůžeme tu mít článek Rom a Romové, to je tak trochu špatně... V článku Rom je navíc uveden původ slova Cikán, takže právě proto... --Aktron 00:04, 7. 2. 2006 (UTC)

Nebylo by nejlepší to sloušit do jednoho článku? --Postrach 00:20, 7. 2. 2006 (UTC)

Souhlasím, také mě to napadlo. --Pasky 00:23, 7. 2. 2006 (UTC)

fatal error

proc se pro tuhle stranu zobrazuje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Doména

Fatal error: Call to undefined function wfGetMainCache() in /usr/local/apache/common-local/php-1.5/includes/Setup.php on line 111

???

přesun stránky Organela

--> Buněčné organely a struktury

Chtěl bych poprosit některího z našich správců o výše uvedený přesun. Důvody jsou následující.:

 1. Přesun neuskutečním sám, vzhledem k existující (mini)historii cílové stránky.
 2. Pojem organela je užšího významu (výsek z celku) než-li je obsah stránky.Viz již tato stará diskuze (předposlední bod) Dosud se mi prostě žádat nechtělo, no.. jo, no. ;o)P.
  (Bude-li název hesla organela = čtenář může být případně oklamán názvem článku a za organelu považovat thylakoidy, b. stěnu, cytoplazmu, PM, ..... )
 3. I v případě, že se nikdo později nerozhodne definovat heslo organela znovu a úžeji, opačný redirect bude dávat plnohodnotný smysl.
  (Půjde-li čtenář z hesla organela = Mezi vypsanými buň. strukturami jsou také hledané organely, název článku však inherentně upozorní na obecnější definici článku)

Děkuji laskavě za spolupráci. Reo + | 22:21, 17. 2. 2006 (UTC)

Rádo se stalo. --che 03:01, 18. 2. 2006 (UTC)
Děkuji Reo + | 10:55, 18. 2. 2006 (UTC)

Správné psaní intervalů

Jak psát na Wikipedii intervaly? Česká typografická pravidla jasně stanovují že je třeba užít data (či např. měsíce, dny týdne) a mezi nimi zadat pomlčku (nikoli spojovník), aniž by po jeho straných byly vsazeny mezery. Tedy Po–Pa, pondělí–pátek, 1925–1950. Těžko říci, jak tomu má být v případě kdy se uvádní i místa (př. narození a úmrtí u osob – X. Y. (9. března 1543, Praha–5. května 1590, Brno)) – uznávám že tady to působí již velmi divně a matoucně. Existuje pro tuto záležitost nějaká jednotná směrnice pro Wikipedii? Z vlastního pohledu se mi zdá, že pravidlo není dodržováno ani u jasných příkladů typu "1925–1950" – často lze vidět "1925 – 1950" nebo 1925 - 1950" (se spojovníkem), psaní je rozkolísané.

Bez mezer se to uvádí v případě jednoduchých údajů (např. 1956–1970), pokud jde interval mezi větnými spojeními (třeba kompletními daty, např. 5. ledna − 23. února), pak se mezera uvádí. --Beren 12:17, 19. 2. 2006 (UTC)

revert přesunu

Zdravím, chtěl bych se optat, jak správně provést revert špatně provedeného přesunu stránky - překopírování obsahu namísto užití odkazu "přesunout"? Resp. požádat nějakého správce, aby to provedl; jde o syntézátor => syntezátor. Nehodlám se přít o správný pravopis, pokud jsou odborníci na češtinu přesvědčeni, že varianta bez zkrácení "e" je nepřípustná, nechť je to opraveno, jde mi pouze o to, že přesun nebyl proveden korektně. Bohužel při přesunu došlo i k některým změnám v textu, vidím jednu užitečnou a dvě zavlékající chyby, leč bez diffu jsem ztracen :-( --Kavol 22:50, 20. 2. 2006 (UTC)

E kontra E

Vážení kolegové, je mi třeba pomoci.

Založil jsem heslo E coby oficiální název hudební skupiny do kategorie "Seznam hudbních skupin". Poté jsem chtěl na základě tohoto hesla vytvořit článek do kategorie "České hudební skupiny". Došlo ovšem ke konfliktu hesel, neboť pod heslem E se objevil článek, týkající se litery E jako takové (tedy jejího použití -fyzika, atd.). Nebyl jsem schopen vyřešit tento problém, proto jsem pro odlišení změnil heslo skupiny na ´E´. Samozřejmě se mi v kategorii "České hudební skupiny" objevilo v abecedním řazení nikoli pod E, ale pod apostrofem. Chtěl bych to napravit, tedy zachovat původní a oficiální název, tedy prosté E, ale nevím si rady. Mohl by mi někdo sdělit jak onen konflikt odstranit nebo ještě lépe provést to sám a napsat mi postup ?

s díky Jan Blanický

už to Dodo vyřešil přesunem na E (hudební skupina) --Li-sung 12:26, 22. 2. 2006 (UTC)

perfektum a plusquamperfektum

Chybí mi prosím definice těchto mluvnických časů. Díky. Milan

Je to proto, že je ještě nikdo (například Vy ;-) ) nenapsal. Wikipedie je tvořena dobrovolníky, kteří se snaží pokrývat hesly především oblasti svého zájmu. Jinak - tato stránka slouží pro pomoc s technickou stránkou psaní článků. Pokud Vám chybí hesla, použijde wikipedie:požadované články --Postrach 09:36, 28. 2. 2006 (UTC)

Hoax

Vůbec nevím, kam to mám psát, ale přišlo mi toto: Rekni prosim vsem tvym pratelum na icq, aby editovali Wikipedii (http://cs.wikipedia.org). Kdyz tam nepridaji kazdy tyden alespon 5 novych hesel, tak jim virus, ktery je v teto zprave kompletne zformatuje pamet compu a doslova a do pismene zablokuje icq ucet a kdyz to chytne jeden z tvych kontaktu, jsi taky postizeny!!!!! takze to zkopiruj a posli vsem lidem co mas v kontaktech!!!!! i tem co jsou offline! poslechni to,prosim. Dik. Prosim co mam tedy jako pridavat??? Kdyby mi to zformatovalo pamet, tak jsem ztracena..... -- nepodeps. Virus

To je nesmysl samozřejmě. Jedná se o hoax, tedy nepravdivou poplašnou zprávu. Pochopitelně budeme rádi, pokud se rozhodnete přispívat na Wikipedii, ale nikdo Vás k tomu nemůže nutit a rozhodně Vám z tohoto důvodu nehrozí žádné poškození dat.
Rady, jak přispívat do Wikipedie naleznete na odkazech, které jsem umístil na Vaši diskusní stránku. --Zirland 11:37, 1. 3. 2006 (UTC)
Jde zjevne o utok na wikipedii v souvislosti s nedavnymi konflikty zde. Zformatovani se v zadnem pripade bat nemusite (aspon ze strany wikipedie ne). Hesla sem psat taky nemusite, pokud ovsem nejakemu oboru dobre rozumite a mate chut psat, ste tu samozrejme vitana. --Nolanus 11:38, 1. 3. 2006 (UTC)


Blokování

Prosím, blokujte uživatele 194.217.48.51, příspěvky jsou jen vandalizmy, zatím dva. Nevím, kde jinde žádat. Díky! --slady 15:50, 1. 3. 2006 (UTC)


Hudební terminologie

Vážení editoři, kompletuji v heslech a článcích oddíl Hudební terminologie. Je to podkategorie kategorie "Hudba". Ovšem přímo v kategorii Hudba je tento termín zdvojen a pod ním je článek poskytující pouze orientační a naprosto neúplný přehled o terminologii v hudbě. Pokud se čtenář zaměří na něj, není schopen dosáhnout na jakýkoli konkrétní termín s výjimkou několika málo zde uvedeených. Toto heslo samozřejmě do kategorie patří, ale mělo by být pouhým odkazem na postupně vytvářený (mnou rádoby) ucelený seznam a články, týkající se této oblasti. Nechci do toho nijak zasahovat, proto prosím o zvážení této duplicity, eventuálně její uspokojivé logické řešení. s pozdravem JanBlanicky

Díval jsem se na to heslo, a podle mně potřebuje přepracovat z tvaru seznamu na článek o tom, co to hudební terminologie je - samozřejmě s odkazy na některé důležité termíny. Nejedná se o duplicitu, ale o to, že článek a kategorie jsou různé věci. Přiřadil jsem hudební terminologii do stejnojmenné kategorie, takže se na kategoriičtenář dostane přes odkaz na spodku stránky.
PS: podepíšete se čtyřmi vlnovjkami (druhé tlačítko zprava nad editačním oknem).

--Postrach 08:19, 3. 3. 2006 (UTC)

Problém s obrázkem

nahrál jsem si obrázek May-wb108.jpg a nezobrazuje se mi. Co se stalo. Děkuji --Chalupa 08:27, 6. 3. 2006 (UTC)

Zkusil jsem nahrát pod jiným názvem obrázek, který jsem již úspěšně nahrál. A také se neozobrazuje. Ale ten původní ano. Děkuji za pomoc --Chalupa 08:38, 6. 3. 2006 (UTC)

Problém se týká těchto obrázků: May-lesni ruzenka-sesita.jpg Soubor:May-wb108.jpg Soubor:May-wb 1 08.jpg Soubor:Wb 1 08.jpg --Chalupa 08:40, 6. 3. 2006 (UTC)

Nezobrazují se mi vůbec nově najhrané obrázky ze všech nových článků, ale staré obrázky ano. např. V hesle karel may se mi obrázky zobrazují, ale z článku Kauza karikatur proroka Mohameda se mi nezobrazují. Co mám dělat. --Chalupa 09:50, 6. 3. 2006 (UTC)

Na uvedené obrázky jste nikde neodkázal, proto se nezobrazily, doplnil jsem tedy odkaz na obrázek May-wb108.jpg do článku Karel May. Když tak si jeho umístění upravte. Ostatní duplicitní obrázky dám smazat--Zp 11:19, 6. 3. 2006 (UTC)


Vy mi nerozumíte. Já ty obrázky nevidím už po nahrání. A některé další také ne, např. obrázky z článku Kauza karikatur proroka Mohameda se mi zaké nezobrazují. Vytvořím tady galerii: první obrázek (Do země mandarinů) se mi zobrazí a druhý (Lesní růže) se mi nezobrazí. Čím se ty obrázky od sebe liší? Není nějaká chyba ve Wikipedii? >

--Chalupa 11:58, 6. 3. 2006 (UTC) --Chalupa 12:02, 6. 3. 2006 (UTC)


Já vidím oba. Důvod může být v pomalém načítání z databáze, včera jsem takhle nechtěně smazal funkční obrázky z jednoho článku. JAn 12:09, 6. 3. 2006 (UTC)


Nechal jsem stránku načítat po delší dobu a místo obrátku se mi zobrazila chyba (jako když obrázek chybí). Nemohu tvořit stránky.--Chalupa 13:20, 6. 3. 2006 (UTC) Pokud na obrázek mklpravým tlačítkem a dám Save, tak na mandarinovi s emi okamžitě otevře okno pro uloýžení, zatímco na tom druhém jsem se v rozumné době nedočkal. A hodilo to chybu. jestli ty obrázky vidíte, tak jsem vám tu chybu najrál. Já to nevídím.

Ja vidim oba. Nemate jeste nejake smeti v cache sveho prohlizece nebo u providera? --Postrach 13:32, 6. 3. 2006 (UTC)

Ty obrázky vypadají spíše na závadu po trase. Nejspíš někde přeplněná cache nebo krátké timeouty na pomalé lince. --Postrach 13:39, 6. 3. 2006 (UTC)

Připojuji se z počítačové firmy, která s internetem pracuje. Zkusil jsem to od kolegyně a ona ty obrázky vidí stejně jako já. Vidí jen ten, který jsem uložil minulý týden.--Chalupa 13:50, 6. 3. 2006 (UTC)

Problém stále trvá. Nevím jestli není nějaký problém na naší straně, ale pravda je, že s žádnou jinou weboovu stránkou takovéto problémy nemám. Pomožte--Chalupa 10:25, 8. 3. 2006 (UTC)

Podle mého názoru byste měli zkontrolovat nastavení proxy cache Vaší firmy (timeouty, strategii cachování), případne na ní wikipedii vyřadit z cachování. Zdá se, že problém se objevuje jen u Vás. --Postrach 10:32, 8. 3. 2006 (UTC)

Také bych doporučil vyzkoušet Operu či FireFoxe, jestli dostanete stejný výsledek. Pokud to tam pojede, je chyba někde v cache Vašeho PC... --Onovy 18:24, 8. 3. 2006 (UTC)

Jan Dismas Zelenka

Můj článek o tomto skladateli byl zařazen pod písmeno D, jakkoli Dismas je druhé křestní jméno, nevím jak zařadit pod Z - děkuji.--JanBlanicky 08:28, 9. 3. 2006 (UTC)

řazení v kategoriích se provádí následujícím způsobem [[Kategorie:Skladatelé|Zelenka, Jan Dismas]]

Vy jste zapomněl opravit zkopírované kategorie od Dvořáka a proto se řadilo pod D--Zp 08:36, 9. 3. 2006 (UTC)

Export Wikipedie

Je možno získat českou Wikipedii na DVD jako je tomu u německé verze?

Česká Wikipedie dosud nebyla vydána na DVD. Vydání encyklopedie se vyplatí až od určité velikosti, 26 000 hesel je ještě málo. --Zirland 10:38, 9. 3. 2006 (UTC)

Změna jména

Na radu starších a zkušenějších prosím o změnu jména na JirkaR. Dík. --353 12:14, 9. 3. 2006 (UTC)

Podle mě stačí, když si založíte nový účet se jménem JirkaR, starý účet 353 pak zablokujeme, na uživatelskou stránku dáme přesměrování. Neudělal jste zatím tolik editací, aby stálo za to u nich měnit záznam v databázi. Díky, těšíme se na spolupráci! --Egg 12:16, 9. 3. 2006 (UTC)
Nevidím důvod, proč by dvojí účet + blokování mělo být lepší než přejmenování, které přesně k tomuto účelu vzniklo. Přejmenováno, nezapomeňte se přihlašovat pod svým novým jménem! --Mormegil 16:02, 13. 3. 2006 (UTC)

OK, díky! --Egg 16:13, 13. 3. 2006 (UTC)

Filtr

Co je na mé stránce Wikipedista:Snek01 špatně, že se při jakékoliv změně zobrazuje „Filtr na ochranu před spamem“? --snek01 19:11, 11. 3. 2006 (UTC)

na http://meta.wikimedia.org/wiki/Spam_blacklist je seznam adres, potenciálních spammerů. webzdarma patří meze ně. JAn 21:54, 11. 3. 2006 (UTC)

Žádost o přesun

Chtěl bych požádat o přesun svého účtu Juan de Vojníkov (Juan de Vojníkov) na Juan (Juan). Důvody:

 • nemožnost přihlásit se ze zahraniční
 • neuváženě dlouhé a nereprezentativní jméno.

Účet Juan jsem si již založil, pokud by na něm něco bylo, může se to smazat.--Juan de Vojníkov 16:44, 13. 3. 2006 (UTC)

Tímto posledním krokem jste ovšem přejmenování znemožnil. Vizte Wikipedie:Uživatelské jméno#Změna uživatelského jména. Jediná teoretická možnost, která mě napadá, je Juana (pokud je to váš účet, což byste musel potvrdit tím, že z něj zde provedete potvrzující editaci) přejmenovat na nějaké (libovolné jiné) jméno a poté Juana de Vojníkov přejmenovat na Juana. Mám to provést? (Poznamenávám, že si nejsem 100% jist, že to bude fungovat, ale věřím, že ano.) --Mormegil 17:19, 13. 3. 2006 (UTC)
Aha. A nešlo by smazat účet Juan. A pak to provést. To by bylo asi jednodušší. Pak mě přesunete na novězaložený účet Juan. Nebo to nejde?--Juan de Vojníkov 17:54, 13. 3. 2006 (UTC)
ZATÍM POTVRZUJI, ŽE OPERUJI I S ÚČTEM JUAN.--Juan 12:02, 14. 3. 2006 (UTC)
To je trochu skoda Juane, ja sem si na vase jmeno uz zvykl a libilo se mi... Argument o nesnadnosti prihlaseni se ze zahranici chapu (co funkce alt +?), nebo by se to dalo vyresit kratkym i) ale delka nazvu muze byt neprijemna. kazdopadne me nebude zas tak mrzet, kdyz se presun nepovede :) --Nolanus 17:49, 13. 3. 2006 (UTC)
Je mi to líto a docela jste mě nahlodal. Funkce alt+? by mohla fungovat, pokud bych měl v cizině nainstalovanou češtinu, nebo jiný jazyk. Většinou ale používám cizí počítače, takže tímto se to komplikuje. Žádám už teď, protože až budu v tý cizině, tak budu mít tolik editací, že už to nepůjde. Navíc je to dosti dlouhé a při přihlašování to zdržuje. Taky nechci dělat negativný/pozitivní publikaci svojí obci. I když nezkoušel jste zjistit, co to znamená to přízvisko de Vojníkov? Jinak pod starým označením budu nadále dostupný na en, es, pl, it ....--Juan de Vojníkov 18:00, 13. 3. 2006 (UTC)


Jmeno pusobi zajimave a samozrejme mi chvili trvalo, nez sem zjistil, z ceho je odvozeno - muj puvodni dojem byl ten, ze to ma evokovat neco s vojenstvim, pripadne, ze jde o nekoho ze spanelska s ceskymi predky nebo neco tak neco. mam dojem, ze sem na to prisel nahodou, kdyz sem si vsiml, ze ste tu obec editoval. Myslim, ze lid, co nevedeli co to znamena nebo se o to nestarali par bude. Jinak pripadne je tu snad jeste moznost s redirectama uzivatelskeho jmena a podepisovanim se podle vasich moznosti ... A jinak reklama obci timto ypusobem imho neni nic proti nicemu --Nolanus 18:20, 13. 3. 2006 (UTC)

STAHUJI SVOU ŽÁDOST, TED JSEM SI UVĚDOMIL, ŽE DŮVODY, KTERÉ JSEM UVEDL JSOU IRELEVANTNÍ. --Juan de Vojníkov 11:13, 18. 3. 2006 (UTC)

Obrázky s licencí Permission

Nahrál jsem obrázek Soubor:Blueglow.jpg, který jsem převzal z anglické Wikipedie (en:Image:Blueglow.jpg) a až potom jsem si všiml tohoto:

If this image was uploaded after May 19, 2005, it will soon be deleted without further warning. [4] Older images with this template will be considered for deletion.

Platí toto pravidlo obecně, měl bych tento obrázek smazat a Šablona:Permission přesměrovat na Šablona:Copyrighted (en:Template:Copyrighted)?

--Aleš Tošovský 09:50, 14. 3. 2006 (UTC)

Spojení dvou hesel

Měla by se spojit hesla Hudební stupnice a Stupnice (hudba). Neobjevil jsem, jak to udělat. Díky. --Aum 01:45, 17. 3. 2006 (UTC)

Nevzpomínám si, že by na to bylo nějaké pravidlo (ale možná je a někdo mě opraví). Nejprve získejte názory dalších wikipedistů: použijte u článků šablony Wikipedie:Šablony/Slučování a rozdělování a v diskusi objasněte, co chcete udělat. Nějakou dobu (týden ?) počkejte. Po diskusi, bude-li nějaká, proveďte podle nejlepšího vědomí a s přihlédnutím k ostatním názorům změnu. Navrhuji nechat Hudební stupnice, zapracovat případné dodatečné informace z článku Stupnice (hudba) a následně smazat obsah Stupnice (hudba) a nahradit přesměrováním na prvně jmenovaný (příkaz REDIRECT). --Aleš Tošovský 07:56, 17. 3. 2006 (UTC)
Aleš Tošovský to popsal správně. Doporučený postup je na Wikipedie:Slučování a přesun stránek. --Beren 08:32, 17. 3. 2006 (UTC)

Děkuji, podívám se tam. Proč se tato stránka nenajde při zadání hesla "slučování" do okénka "hledání"? Jak hledat v "Helpech"?--Aum 00:21, 18. 3. 2006 (UTC)

Mě se ta stránka našla. Možná máte ve svém "nastavení" jinak nastavené jmenné prostory, v nichž se vyhledává (na stránce pod záložkou "Nastavení výsledků hledání"). Jinak po prvním pokusu o vyhledávání se na stránce s výsledky dole zobrazuje formulář umožňující dočasně upravit, ve kterých prostorech se má vyhledávat. --Beren 00:45, 18. 3. 2006 (UTC)

Díky, bylo to v těch nastaveních. --Aum 13:13, 22. 3. 2006 (UTC)

problem s logovanim na jinojazicnych wikipediich

nedavno sem si udelal svuj ucet na cesky wikipedii, ale kdyz se na anglicky snazim lognout, tak to hlasi chybny heslo. Uz sem skousel si novy heslo poslat na mail ale nic mi neprislo. A kdyz sem si na anglicky wiki skousel udelat novy ucet (se stejnym loginem) tak to reklo ze takovej uz existuje. (Na cesky wiki je vse ok.) muzu teda pouzivat svuj ucet na cesky wiki i na anglicky?

Wikipedie nemá společné účty pro různé jazykové verze. Je třeba se na každné registrovat znovu. Je možné že vsše jméno na jiné Wikipedii již někdo použává. Na nglické Wikipedii je Master Chief zaregistrován již od 27. října 2005. --Li-sung 08:43, 17. 3. 2006 (UTC)

hmm... to je skoda. ale kazdopadne diky. mimochodem kde a jak muzu zjistit kdy sem si zalozil ucet? ja si to totiz nepamatuju :) . (Bez podpisu 18:51, 19. 3. 2006 Master Chief)

V knize nových wikipedistů: [5]. --Luděk 18:06, 19. 3. 2006 (UTC)
diky --Master_Chief 09:04, 25. 3. 2006 (UTC)

Přesun stránky Žatec

Potřeboval bych přesunout stránku Žatec na Žatec (okres Louny). Na původní stránce Žatec bude rozcestník neboť existuje i obec Žatec v okrese Jihlava. Sám to pomocí přesunu nemohu provést, neboť na Žatec (okres Louny) je redirect. Děkuji.--Zp 17:57, 17. 3. 2006 (UTC)

Hotovo. --Luděk 18:02, 17. 3. 2006 (UTC)

děkuji.--Zp 18:07, 17. 3. 2006 (UTC)

prosba

prosim,ako mam zmenit svoje uzivatelske meno?

Abyste mohl používat unikátní uživatelské jméno se musíte zaregistrovat. To je možné z odkazu který najdete zcela nahoře vpravo. Hlavně si zapamatujte heslo, abyste následně uzivatelské jméno skutečně nemusel měnit :). Reo + | 03:11, 18. 3. 2006 (UTC)

Zvuk

Chci dát na Commons nějaké zvuky. Kde najdu požadované parametry komprese? Děkuji --Aum 13:52, 22. 3. 2006 (UTC)

Ahoj. Na wikipedii se požaduje svobodný formát *.ogg. Program, který tenhle formát umí vytvořit se dá normálně stáhnout na netu. Jmenuje se Audacity.--Juan de Vojníkov 15:51, 23. 3. 2006 (UTC)

Díky, mě ale zajímá, zda jsou předepsány nebo doporučeny parametry komprese - stupeň komprese, mono/stereo atd. Dá se to někde najít?--Aum 10:57, 24. 3. 2006 (UTC)

Já ti rozumím. Myslím, že ne. Já když dělám namluvené články, tak to namluvím a mám to v souboru *.wav. Pak to hodím do toho Audacity - on to ořeže a nastaví tomu ty správný parametry. Pak to normálně v tom *.ogg formátu nahraješ na wiki. Pokud to nahraješ jako *.wav (s PCM kompresí nebo i jinou), tak ti to smažou. Pokud jsem ti moc neporaditl, tak se podívej jak to děláme tady na cs s nahranými články: Wikipedie:WikiProjekt Mluvící Wikipedie a nebo se ptej na: Wikipedie:Pod lípou (technika). --Juan de Vojníkov 15:22, 24. 3. 2006 (UTC)

Možná žádná doporučení nejsou. Udělám to nějak "přiměřeně". Ď.--Aum 18:11, 24. 3. 2006 (UTC)

Podkategorie - Kategorie:hudební skladatelé (podle národnosti)

Mohl by prosím někdo instalovat v této subkategorii výčet jednotlivých odkazů podle národností, pod které bych mohl vkládat jednotlivce (jsou tam italští čeští, němečtí), nějak jsem to zkazil......nebo mi alespoň poskytnout informace jak toho docílit, děkuji--JanBlanicky 10:44, 28. 3. 2006 (UTC)

Já to teď nemám čas dělat, ale postup je zhruba takový, že založíte kategorii "(nějací) skladatelé" a zařadíte ji do kategorie Kategorie:hudební skladatelé. Pak se tam bude objevovat jako podkategorie. Snad jsem to moc nezamotal. --che 11:44, 28. 3. 2006 (UTC)

Příklad: do clanku o skladateli vlozite napriklad [[Kategorie:Němečtí skladatelé]], do vzniklé kategorie pak dodáte [[Kategorie:Hudební skladatelé]]. --Postrach 12:06, 28. 3. 2006 (UTC)

Ještě upřesnění:

 1. Pokud do článku přidáte [[:Kategorie:<nějací> hudební skladatelé]], odstraňte prosím Kategorie:Hudební skladatelé. Skladatel by se zbytečně zařadil do obou kategorií.
 2. Při vytváření nových kategorií, např. Kategorie:Arménští hudební skladatelé, nezapomeňte novou kategorii kategorisovat jak do Kategorie:Hudební skladatelé, tak i Kategorie:Arménie.

-df- 12:25, 28. 3. 2006 (UTC)

Další názory jsou na Wikipedie:Pod_lípou_(pravidla)#Kategorizace.--Aum 18:50, 29. 3. 2006 (UTC)

Překlady

Ahoj wiki! Už delší dobu Tě využívám, ale nemám bohužel čas přispívat. Protože si obstojně vedu v angličtině, rád bych posloužil nějakými překlady. Je možné překládat texty z cizojazyčných verzí od jiných autorů? Měj se hezky. T.

Jistě, překlady z cizojazyčných wikipedií jsou zcela v pořádku. Je však lepší si vybírat články, které nejsou zcela čerstvé, které už dozrály, které měly čas být ověřeny a opraveny. Viz také Wikipedie:Rady a informace. --Luděk 19:02, 28. 3. 2006 (UTC)
Souhlasím s Luďkem, jen je nutno vždy uvést, že jde o překlad a z které Wikipedie, aby nedošlo k porušení práv tamních autorů. --Beren 19:19, 28. 3. 2006 (UTC)
Poznamenám jen, že se to uvádí pouze do shrnutí editace při založení článku, nikoliv do článku samotného. --Pasky 13:59, 29. 3. 2006 (UTC)
Díky všem, jdu si něco najít. T.

Mrkni se někdo na...

Mrkni se někdo na s:Diskuse:Internacionála, mám tam nějakej virus, bakterii, labutí chřipku či tak. Reakce prosím tam. Dík. -jkb- 16:42, 31. 3. 2006 (UTC) - - ...problém stále existuje, nevím proč, -jkb- 18:42, 31. 3. 2006 (UTC)


Žid ---> Židé

Myslím, že by bylo vhodné přesunout článek "Žid" na "Židé". U ostatních národů je tu běžné psát množné číslo a jelikož text pojednává o skupině osob, byl by takový přesun vhodným. Dezidor 16:35, 1. 4. 2006 (UTC)

Přesunuto. --Beren 16:48, 1. 4. 2006 (UTC)

Přejmenování Sgrafita na Sgrafito

Na Wikipedii jsem nováčkem a proto jsem omylem založil heslo sgrafito a přitom už existuje heslo sgrafita nevím jaké pojmenování je lepší ale podle Wikipedie:Název článku bych řekl,že je lepší použití jednotného čísla.I když jsou oba dva články pahýly bylo by dobré to nějak napravit (nevím jak). Venan 13:22, 3. 4. 2006 (UTC)

Podívejte se na návod Wikipedie:Slučování a přesun stránek. --Beren 13:27, 3. 4. 2006 (UTC)
Řešením je v tomto případě sloučení obou článků. V praxi se jedná o zapracování informací do jednoho článku. V tomto případě je vhodnější článek Sgrafito. Vzhledem k tomu, že veškeré informace, které jsou uvedeny v článku Sgrafita jsou již obsažena, není co slučovat. Článek s názvem v množném čísle proto smažu. --Zirland 13:30, 3. 4. 2006 (UTC)

názvy měst

Může někdo znalý upravit názvy měst v článku Lesbos (ostrov)? Teď tam jsou názvy v anglickém přepisu (kde jsem neznal český ekvivalent). Díky --PaD 08:17, 4. 4. 2006 (UTC)

Smetánka lékařská

Prosil bych správce o provedení přesunu článku smetánka lékařská na oficiální název pampeliška lékařská, pomocí obyčejného přesunu mi to nejde.--Zp 04:34, 5. 4. 2006 (UTC)

Hotovo. --Mormegil 09:29, 5. 4. 2006 (UTC)

šablona odkaz na zdravotní pokyny

Prosil bych někoho znalého o vytvoření šablony odkazující na stránku Wikipedie:Pokyny pro využití článků o zdravotnictví

vzor šablony je například v článku na dewiki o proskurníku lékařském. Děkuji--Zp 06:15, 6. 4. 2006 (UTC)