Diskuse s wikipedistou:Mormegil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pencil.svg Návod k použití

Pokud chcete něco sdělit vy mně, napište mi sem, odpovím vám tady.
Pokud chci něco vám, napíšu vám na vaši diskusi, odpovězte mi tam.

Tie diagram done.svg K tykání/vykání

Nevadí mi vykání ani tykání – užívejte, co je vám milejší.

Omlouvám se, pokud si tykáme, a někde ti vykám. Neber to prosím jako nějaký prostředek vyjadřující změnu vztahů, názorů a podobně. Prostě v tom občas ztrácím přehled, pletu se, občas ujíždím k implicitnímu vykání. Pokud chceš, abych ti důsledně tykal, důsledně mi tykej.

Přidat zprávu

Označení veličin[editovat zdroj]

Díky za Vaši úpravu v článku Fyzikální veličina. To, jak psát ve vzorcích tučná a současně kurzívní latinská písmena, sice již nějakou dobu znám a používám, ale ke článkům staršího data jsem se již nevracel. Nyní jsem to díky Vašemu upomenutí u několika napravil, aby cswiki respektovala normu (řada ČSN ISO/IEC 80000: veličiny značit kurzívou, vektory navíc tučně nebo šipkami) a přitom vzorce nebyly znepřehledněné šipkami (zvlášť tam, kde jsou mocniny a indexy).

Při té příležitosti Vás jako zkušenějšího prosím o tipy, jak zapsat ve vzorcích s tagem math, vektorové veličiny značené dle normy velkými řeckými písmeny. Problém je, že základní sada malých řeckých písmen pro vzorce je kurzívní, velká řecká písmena jsou naopak kolmá. U skalárů, kde stačí obyčejná kurzíva velkých řeckých písmen (např. pro indukční tok Φ), funguje \mathit, ale někdy by byla potřeba i tučná kurzíva pro vektor (např. Ω pro úhlovou rychlost vztažné soustavy oproti soustavě ineciální). Věděl byste, jak na to? Lze také nějak "ukolmit" malá řecká písmena (i když tam je použití omezené - norma ho předepisuje pouze pro značky jednotek, které ve vzorcích být nemusejí, a pro číselné konstanty - tedy pro π, ale u něj se kurzíva snese)? Předem děkuji.

Petr Karel (diskuse) 11. 3. 2019, 14:26 (CET)

Obávám se, že mě nenapadá žádný způsob, který by momentálně na Wikipedii fungoval. Zkusil jsem pro to přidat podporu, uvidíme, jestli/za jak dlouho se to dostane na produkci. --Mormegil 13. 3. 2019, 11:23 (CET)
@Petr Karel: Tak můžeme slavit, přesně k osmiměsíčnímu výročí dorazila velká řecká kurzívní písmena na produkci (\varOmega atp.), takže můžeme i tučná kurzívní písmena (\boldsymbol \varOmega): --Mormegil 13. 11. 2019, 11:44 (CET)
Díky za zprávu. Petr Karel (diskuse) 13. 11. 2019, 18:40 (CET)

Navrhovač kategorií[editovat zdroj]

Dobrý den, Váš skvělý navrhovač kategorií https://tools.wmflabs.org/mormegil/catsuggest/ přestává poslouchat. Když jsem zadal Říjnová revoluce, dostal jsem chybovou hlášku

Warning: mysql_connect(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data/project/mormegil/public_html/includes/db.php on line 37
Chyba při pokusu o připojení k databázi lfn!

Mohl byste se prosím podívat, zda to nejde opravit? Děkuji a zdravím,--Ioannes Pragensis (diskuse) 26. 3. 2019, 17:33 (CET)

Hm, ta LFN Wikipedie je tam opravdu nějak špatně. Upravil jsem to tak, aby se pokračovalo i po chybě, takže se u stránek, které mají i lfn interwiki, bude sice zobrazovat to chybové hlášení (dokud to někdo nespraví), ale mělo by to fungovat i s ním. --Mormegil 27. 3. 2019, 09:58 (CET)
Děkuji!--Ioannes Pragensis (diskuse) 27. 3. 2019, 10:05 (CET)

Encyklopedická významnost[editovat zdroj]

Zdravím. S odkazem na diskusi k článku Panodrama jsem se chtěl dotázat, zda jeho stávající podoba již lépe odpovídá představě encyklopedické významnosti. Podotýkám, že se jedná o manifestaci, dokument a související reakce. V posledních dvou týdnech bylo přidáno například: odkaz na IMDb, analýza dokumentu, další informace o dokumentu i o manifestaci. Díky.

Prosba o radu. Obecně. Pokud diskuse na diskusní stránce k článku vázne, je vhodné v ní pokračovat na diskuzní stránce editora (jak činím například v tomto případě)? Pěkný den. Vlakovod (diskuse) 28. 3. 2019, 04:59 (CET)

zrušení editace[editovat zdroj]

čau, zrušil jsi moji editaci s komentářem, že je zbytečná a že navíc odkazuje na neexistující stránku - s tím druhým souhlasím, s tím prvním ne, protože původní informace byla chybná. Podle mě je spíš zbytečné, uvádět nesprávnou informaci - to už je lepší tam nemít nic. Odkaz bych změnil třeba na heslo na anglické Wikipedii, které existuje, ale nějak jsem se v tom nebyl schopen zorientovat a nemám čas se to učit. měj se viktor147.231.70.65 10. 6. 2019, 13:52 (CEST)

Jenže ten znak se prostě nejmenuje „dýka“. Jmenuje se křížek. Odkazovat znakem křížek na článek o kříži IMHO není žádný zásadní problém, ale budiž, změnil jsem to na odkaz na neexistující hypotetický článek přímo o tom znaku. --Mormegil 24. 6. 2019, 13:36 (CEST)

Betwind[editovat zdroj]

Ahoj Mormegile, Vím, že kapela betwind není moc významná, nevyhrála zatím žádnou cenu, ani nemá zlatou desku, ale významná je dost v alt-popové hudbě. V česku není moc takových kapel, které by hrály na německých rádiích třeba i dvanáctkrát za týden. To se povede opravdu málokomu. Kapele Betwind se to povedlo. Kdyby jste je znal, nebo je znal i osobně, zjistíte, že to jsou neopakovatelní lidé. Článek je velmi stručný a z daleka nemáte představu, jací to jsou děla, když je slyšíte naživo / Hrajou teď ve čtvrtek v Brně, tak si na ně skočte si je poslechnout ať máte ten netriviální významnost či co to je. S pozdravem a přáním hezkého zbytku dne. Betwindband

Jako nikdo, ani Wikipedie není dokonalá. Způsobem svého vzniku a principy své funkce má dána jistá omezení spočívající např. v tom, že dost dobře nemůže (ani její čtenáři nemohou) spoléhat na to, že ji píšou výhradně samí respektovaní odborníci, u kterých každé jejich tvrzení nese váhu jejich odbornosti a v ně vkládané všeobecné důvěry. Proto musí být ve Wikipedii nezřejmá tvrzení dokládána jinými zdroji, jejichž váhu a důvěryhodnost mohou čtenáři posoudit. Pokud o nějakém tématu žádné takové zdroje neexistují, nelze se spoléhat na to, že někdo víceméně anonymní řekne „je významná“, ani „kdo tomu nevěří, ať si dojde na jejich koncert“. Bezesporu existují témata, která nejsou dostatečně pokryta žádnými encyklopedicky relevantními zdroji, třebaže by se takové téma dalo považovat za „významné“ v nějakém smyslu toho slova, takže pokrytí takového tématu bude na Wikipedii bohužel nedostatečné, ale moc se s tím nedá dělat. Jestli to platí pro „alt-popovou hudbu“, to neumím posoudit, skoro bych si myslel, že hudební scéna téměř všech žánrů je různými internetovými zdroji pokryta dostatečně, ale možná se pletu. Každopádně abych to shrnul: Témata, ke kterým neexistují nezávislé důvěryhodné zdroje, na Wikipedii být nemůžou. --Mormegil 25. 6. 2019, 11:21 (CEST)

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Tool serviceawards[editovat zdroj]

Ahoj, zdá se, že jsi maintainer toolu serviceawards. Nezobrazují se dosažené vyznamenání. Příčinou je pravděpodobně [1], je třeba využívat tabulku actor. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 7. 2019, 00:32 (CEST)

Ha! Cizím to opravuju, přitom si nevšimnu, že to ve svém kódu mám taky… Díky za upozornění, podívám se na to. --Mormegil 3. 7. 2019, 11:22 (CEST)
Díky, zdá se, že to funguje. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 7. 2019, 01:25 (CEST)

Edison a Srb[editovat zdroj]

Nebyl, ale ta věta se týká Tesly, ne Edisona. Tesla podporoval střídavý a Edison stejnosměrný proud, pamatuji-li si to ještě dobře. OJJ, Diskuse 10. 7. 2019, 19:31 (CEST)

Tesla mohl s Edisonem stěží soupeřit o titul nejvýznamnějšího srbského elektrotechnického inženýra, když stál v americké válce proudů na straně Westinghouse. Neboli ten vztah mezi válkou proudů v USA a americkým inženýrem je z té věty celkem jasný.--Kacir 10. 7. 2019, 20:04 (CEST)
@Kacir: Jo, takto myšleno, to jsem zas nepochopil já, jasný. :) OJJ, Diskuse 10. 7. 2019, 20:20 (CEST)

Významnost - Motivate consulting[editovat zdroj]

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Motivate consulting. Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Jiri Zizka (diskuse) 23. 9. 2019, 15:43 (CEST)

Dobrý den, doplin jsme tyto zdroje: https://www.mediaguru.cz/clanky/2013/09/jiri-zizka-zaklada-motivate-na-interni-branding/

https://mam.cz/marketing/2013-09/poradime-jak-na-vlastni-lidi/

Stačí to takhle? Jsme na Wiki nový a netuším ještě jak to úplně funguje, Děkuji za pomoc. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Jiri Zizka (diskuse)

Extra Stěhování[editovat zdroj]

Jako nezávislé zdroje je možné uvést:

Franchising.cz - asi nejvýznamější server, který se zabývá franchisovými systémy v ČR https://franchising.cz/clanek/1399/stehovani-franchisou/

Montyrich - časopis o franchisingu https://montyrich.cz/novinky/podnikani/2310-franchising-koncept-ktery-ma-v-cesku-uspech

Katalog frančíz CZ https://franchising.cz/katalog/6/sluzby-pro-koncove-zakazniky-b2c/ https://franchising.cz/franchisa/294/extra-sluzby/

Česká Asociace Franchisingu - nezisková profesní organizace sdružující na národní úrovni poskytovatele franchisingu – franchisory http://www.czech-franchise.cz/clanek/fransizove-koncepty-se-predstavily-v-plzni

Stačí tyto reference a je možné již smazat šablonu Nesplnění významnosti?

Díky,

Láďa

Franchising.cz je asi akceptovatelným zdrojem, pokud jde o nezávislý článek a nikoli o PR, což úplně nejsem schopen zhodnotit. Montyrich obsahuje jen letmou triviální zmínku, Česká asociace franchisingu totéž. Katalog pak pro doložení významnosti pochopitelně také použít nelze, protože z principu obsahuje všechny příslušné entity, nikoli jen ty významné (jinak bychom měli mít na Wikipedii články o všech podnikatelích a všech společnostech, protože přece všichni jsou v rejstříku). Takže ani při nejlepší vůli nevidím více než jediný použitelný zdroj. --Mormegil 30. 10. 2019, 17:39 (CET)