Nápověda:Přejmenování stránky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka obsahuje návod, jak provést přejmenování článku nebo jiné stránky Wikipedie, které se provádí přesunutím původní stránky na stránku s novým názvem.

Obvyklé důvody pro přejmenování:

Jak přejmenovat stránku[editovat | editovat zdroj]

Pro samotné přejmenování stránky musíte být přihlášeni a patřit mezi schválené uživatele. Pokud to nesplňujete nebo pokud by bylo lepší nejprve o změně názvu diskutovat, pak místo provedení přejmenování jen vložte na začátek stránky šablonu {{Přesunout}}.

Abyste provedli samotný přesun, zobrazte si stránku, kterou chcete přejmenovat. Na ní klikněte na odkaz Přesunout, umístěný v rozbalovacím menu Další vedle vyhledávání. Dovede vás na stránku, na které budete vyzváni k zadání nového názvu a zdůvodnění přesunu, které se zobrazí jako shrnutí editace. Také zde můžete zvolit, jestli chcete přesunout i připojenou diskusní stránku. (Pokud si nejste jisti tím, co děláte, ponechte tento čtvereček zaškrtnutý.) Poté klikněte na Přesunout stránku, stránka bude přejmenována na nový název a pod původním názvem bude vytvořeno přesměrování vedoucí na nový název, takže odkazy na původní název budou stále funkční. Je ale vždy potřeba provést kontrolu dvojitých přesměrování (viz dále).

Kontrola přesměrování[editovat | editovat zdroj]

Pokud na původní název vedlo nějaké přesměrování, nebude po přesunu fungovat! Je proto nezbytně nutné taková přesměrování najít a ručně je opravit tak, aby vedla na nový název. Dvojitá přesměrování zobrazíte na stránce s původním názvem pomocí funkce Odkazuje sem v menu Nástroje v bočním panelu.

Jak přejmenovat kategorii[editovat | editovat zdroj]

Přejmenovat kategorii lze přesunutím všech článků v kategorii se starým názvem do vzniklé kategorie s novým názvem.

Historie stránek[editovat | editovat zdroj]

Přejmenování stránky zachovává její historii jak z doby před, tak i po přesunu. Celá se nachází na stránce historie stránky s novým názvem, na které je také uveden záznam o přejmenování. Zachování historie je základním důvodem, proč se stránky musí přesouvat tímto způsobem (a nikoliv např. pomocí metody kopírovat+vložit [copy&paste]).

Pokud je třeba nějaký text přesunout pomocí copy&paste (např. při rozdělení jedné stránky na více podrobnějších), uvádějte prosím informaci o původní stránce ve shrnutí editace a na diskusní stránce nového článku.

Přesunutí s výměnou přesměrování[editovat | editovat zdroj]

Pokud stránka s novým názvem již existuje, ale je pouhým přesměrováním na starý název, bude možné přesunutí provést – v takovém případě si stránka s obsahem a přesměrování vymění názvy. Nejčastější příčinou takové operace je vrácení předchozího přejmenování, tzn. přejmenování na název, který stránka už dříve měla. Tuto operaci nelze provést, pokud stránka s přesměrováním obsahuje nějakou další historii, v takovém případě je potřeba požádat o spolupráci nějakého správce, který může v případě nutnosti překážející stránku smazat (viz níže).

Takové přesměrování se na stránce posledních změn zobrazí jako „Stránka X přesunuta na Y s výměnou přesměrování“.

Oprava copy&paste přesunů (pouze správci)[editovat | editovat zdroj]

Související upozornění na diskusní stránku: {{Přesouvání}}.

Někteří uživatelé o funkci pro přejmenování stránky nevědí a přesunou obsah stránky ručně. To vede k tomu, že historie stránky je rozdělená mezi dvě (či více) různých stran. Za určitých okolností jsou správci schopni opravy tím, že sloučí historie stránek.

Upozornění: tuto operaci může vrátit zpět pouze vývojář, kterého to stojí ohromnou spoustu času: je třeba k tomu ručně projít každou jednotlivou verzi a přiřadit ji na příslušnou původní stránku. Neprovádějte následující kroky, pokud si nejste jisti tím, co děláte.

Ke sloučení historií je třeba provést následující:

  1. Předpokládejme, že cílem je sloučit historii editací z Česko/Dějiny (původní název) do historie Dějiny Česka (nový název):
  2. Smažte Dějiny Česka, jako shrnutí editace vyplňte „dočasné smazání pro sloučení historie“.
  3. Přejmenujte Česko/Dějiny na Dějiny Česka pomocí nástroje pro přejmenování.
  4. Obnovte smazanou stránku Dějiny Česka (pomocí Speciální:Undelete).
  5. Editujte Dějiny Česka pro obnovení nejnovější verze.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]