Diskuse s wikipedistou:Mykhal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Vkládání linků do článku Exoměsíc[editovat zdroj]

Na webu https://info-astronomie.wixsite.com/astronomie se nachází také článek o Exoměsících proto vás žádám abyste odkaz na web NEMAZALI!!! Ano tento web je můj, ale článek o Exoměsících zde JE. A článek Exoměsíc na Wikipedii jsem vytvořil jako první taky já. Tv Dáda A Áďa

Aha, pokračování diskuse.. (tip: stači reagovat ve "vlákně" a přidat upozornění šablonou {{Re}} či {{Ping}}). Kdyby to byl plnohodnotný článek s dostatečnou informační hodnotou, a link přímo na něj (jako třeba https://www.exoplanety.cz/2017/07/27/historicky-objev-astronomove-hlasi-mozny-objev-prvniho-exomesice/), tak by to bylo v pořádku.@TV Dáda A Áďa: Zdraví, —Mykhal (diskuse) 22. 4. 2018, 20:32 (CEST)
... tedy víceméně v pořádku. Vkládat na Wikipedii odkazy na vlastní web je takové.. divné.@TV Dáda A Áďa:Mykhal (diskuse) 22. 4. 2018, 20:50 (CEST)

Neetické kategorie[editovat zdroj]

Dobrý den, netuším, co je na kategorii Natočená úmrtí neetického /pokud chápu dobře smysl oné kategorisace mé uživatelské stránky/. Dle iw jde o poměrně běžnou kategorisaci, navíc sjednocuje osoby, které mají společné to, že jejich smrt byla takto zaznamenána. Etika toho počínání je jistě sporné (většinou jde ale o náhodné záběry), nicméně Wikipedii nepřísluší toto posuzovat. S pozdravem — Draceane diskusepříspěvky 2. 1. 2018, 15:26 (CET)

To bylo jen takové lehce revertovatelné pošťouchnutí, omlouvám se, to se nedělá. Co se dá dělat, etika stranou, takže si tady můžeme přečíst detailní návod, jak vyrobit výbušninu a nepřijít při tom o prsty (ale link dávat nebudu). Tak jsem zvědav, které další kategorie se chystají, co třeba Lidé, jejichž šikana byla natočena na video..@Draceane:Mykhal (diskuse) 2. 1. 2018, 16:19 (CET)

Obecná morálka by měla být nadřazená mikropravidlům, protože ta vytváří nestabilní systém který se může velice lehce zvrtnout v amorální zvěrstva. Máme tu dvě generace chemiků, které do světa každou minutu vykřikují o snadné výrobě třaskavin a tak lákají mladé kluky do odporné pasti. A spousta z nich ví o co jde - a přesto nezashánou. Ty moje dva články snad každý jeden, dva roky zabrání alespoň jedné nepříjemné nehodě. Nemyslím si, že by to bylo neetické.ParallaxHunter (diskuse) 12. 6. 2018, 18:18 (CEST)

@ParallaxHunter: Aha, už asi rozumím, zase vracíte k vlastnímu nepochopení, že nešlo o nějakou cenzuru varování v článcích o výbušninách, ale o Wikipedie:Co_Wikipedie_není#Wikipedie_není_návodem,_průvodcem_ani_učebnicí (od toho jsou spíš Wikiverzita, Wikizdroje apod.). —Mykhal (diskuse) 15. 6. 2018, 07:33 (CEST)

Uživatelská stránka[editovat zdroj]

Dobrý den, toto již prosím nedělejte, viz zde doporučení. Takovéto problémy můžete prodiskutovat na příslušných diskuzních stránkách, ale podobně jako kolega Draceane výše si myslím, že zde není moc o čem diskutovat. --Pavel Krupička (diskuse) 2. 1. 2018, 15:35 (CET)

Smazat u přesměrování[editovat zdroj]

Ahoj, prosím, pokud navrhuješ přesměrování na smazání, přidávej šablonu smazat ještě před přesměrování a ne až pod něj. To, že přesměrování max. několik hodin nebude fungovat (je to rychlé smazání) podle mě nevadí, mazající správce pak nemusí při procházení příslušné kategorie klikat dvakrát ;). --Martin Urbanec (diskuse) 6. 1. 2018, 12:19 (CET)

@Martin Urbanec: Aha.. tak možná se příště pokusím, ale asertivně připomenu, že Wikipedie je tady pro lidi a ne pro správce, a asi bude nějaký prostor pro zlepšení v tom mazacím rozhraní. (; —Mykhal (diskuse) 6. 1. 2018, 12:48 (CET)

Uzavření volebních místností[editovat zdroj]

Ahoj, to odstranění informace o času, ve kterém končí volby, z aktualit mi přijde zbytečné. Pokud mají aktuality návštěvníkům přinést nějakou praktickou informaci, tak v tomto případě je to právě zejména:

  1. že se konají volby (a jejich druh – kdo či co se volí);
  2. kdo kandiduje;
  3. do kdy to trvá (resp. pro velkou většinu čtenářů současně: do kdy je možné se zúčastnit).

Je to myslím běžná sada údajů i ve zprávách mnoha jiných sdělovacích prostředků. To uzavření ve 14:00 v sobotu je pochopitelně vyjadřovací zkratka – bylo by samozřejmě přehnané psát tam „se uzavřou v pátek ve 22:00 a znovu otevřeny budou ještě v sobotu od 8:00 do 14:00“. Každopádně děkuji, že tě moje aktualita zaujala natolik, že jsi do ní zasáhl a dal mi tak určitou zpětnou vazbu (a podporu toho, že sem vůbec patří, když kupodivu ji přede mnou, který šel jen tak náhodou kolem, nepřidal žádný jiný wikipedista). Ještě prozkoumám, jak to skutečně mají jinde, a podle toho se rozmyslím, jestli bych tam ten čas přeci jenom nechtěl vrátit. Nikdo rozumný se nebude dobývat do volební místnosti třeba o půlnoci, a pokud by to i zkoušel, tak si prostě na dveřích přečte, že má přijít ráno v osm. Je to podle mne lepší, než když si třeba bude myslet, že může přijít volit i v sobotu ve tři odpoledne, přijde a ono už bude zavřeno. Nemyslíš? --Blahma (diskuse) 12. 1. 2018, 20:49 (CET) Pokusil jsem se to vylepšit ke spokojenosti nás obou. Prosím podívej se do Aktualit a budeš-li souhlasit, můžeš to rovnou překopírovat na hlavní stránku. Děkuji za zvážení. --Blahma (diskuse) 12. 1. 2018, 20:57 (CET)

Zdravím, ta novější varianta s přesnými časy se mi zamlouvá ještě o něco méně. Podle mě ty aktuality by měly být takovýchto detailůprosté.. případný zájemce si pohodlně zjistí podrobnosti v odkazovaném článku. Ale jen můj názor případný další revert už asi provede kdyžtak někdo jiný, svoji kvótu využiji jen z jedné třetiny :) ESO. @Blahma:Mykhal (diskuse) 12. 1. 2018, 23:03 (CET)
OK, díky za odpověď, vážím si toho. --Blahma (diskuse) 12. 1. 2018, 23:41 (CET)

K rv[editovat zdroj]

Ahoj, když revertuješ [1] a jde o opakovanou činnost, bylo by dobré to Mirek.edit také pomocí pravidel či diffů na DS vysvětlit, takhle třeba vůbec netuší proč mu onen text mizí /pokud by třeba přímo kopíroval taktéž se musí řešit/, díky--Horst (diskuse) 23. 3. 2018, 10:47 (CET)

Ahoj, díky za námět. Nemyslím si ale, že by v případě revertu dotyčný netušil proč text zmizel, protože v takovém případě zvoneček nahoře nápadně zčervená notifikací revertu spolu s jeho shrnutím.@Horst:Mykhal (diskuse) 23. 3. 2018, 11:03 (CET)
Ale to vysvětlení mu chybí do shrnutí se Ti pravidla nevešla, pokud sem nic nekopíruje a vkládá informace, hodí se mu to, jeho cílem není škodit, takže takové vysvětlení mu napříště může pomoci /jak to formulovat dle WP:ES/, nebo třeba uvede důvody proč to dělá takhle >Ty mu vysvětlíš, že to není dobře, nebo že to jde lépe/správně.--Horst (diskuse) 23. 3. 2018, 11:50 (CET)
Dobrá tedy, ale obešel jsem se bez zatěžování formálními pravidly, to bych kdyžtak přenechal jiným, pokud bude potřeba.@Horst:Mykhal (diskuse) 23. 3. 2018, 13:21 (CET)

Tři reverty[editovat zdroj]

Zdravím, vzhledem k tomu, že jsem jednání TV Dáda A Áďa vyhodnotil jako narušování Wikipedie, jsem se zároveň rozhodl Tě nepostihovat za překročení tří revertů (22. 4., onen slavný Exoměsíc). Pro příště bych ale poprosil, abys při podobných situacích rovnou psal na NS, být ta situace méně jednoznačná, tak můžeš být postihnut krátkým blokem. Díky, --Michal Lenc (diskuse) 24. 4. 2018, 16:51 (CEST)

Tak díky X× za shovívavost. Editoři Dáda a Áďa jsou energičtí a já taky holt ještě nepatřím do starého železa. Na NS jsem nechtěl "práskat", přestože/protože je to tam jako otevřený bod.@Michal Lenc: Zdraví, —Mykhal (diskuse) 24. 4. 2018, 17:07 (CEST)
Nejde o shovívavost, z mého pohledu to prostě vzhledem k situaci nebylo za hranou pravidel. :) Píšu hlavně pro info. Na NS jsem uzavřel, díky za upozornění. Hezký den, --Michal Lenc (diskuse) 24. 4. 2018, 17:35 (CEST)

WP:PAR[editovat zdroj]

Ahoj, koukám, že občas revertuješ nesmyslné/nesrozumitelné editace. Nechceš si požádat o práva patroláře, abys mohl dát ostatním najevo, že daná editace je zkontrolovaná zkušeným editorem a není třeba ji kontrolovat znovu? --Martin Urbanec (diskuse) 8. 5. 2018, 15:05 (CEST)

Pokud to bude právo a ne povinnost, proč ne, díky za tip. (Kdysi jsem zkoušel rovnou admina, ale neúspěšně).@Martin Urbanec:Mykhal (diskuse) 8. 5. 2018, 15:16 (CEST)
Admin byl v tu dobu úlet. :) Ale jak tak pozoruju Vaše editace, myslím, že by časem byla šance uspět mnohem větší. --OJJ, Diskuse 8. 5. 2018, 15:18 (CEST)

Patrolář a revertér[editovat zdroj]

Wikipedia Autopatrolled.svg

Na základě úspěšné kandidátky (6 pro, 0 proti) jsem Vám přiřadil právo patroláře a revertéra.

Nyní by se Vám měla hesla od neprověřených autorů v seznamu Nových stránek zvýraznit žlutě a na konci každého nového hesla objevit nový odkaz [Označit tento článek jako prověřený]. U editací od neprověřených uživatelů se nově zobrazí odkaz [Označit jako prověřené].

Kliknutím na tyto odkazy se změna či heslo „odžlutí”, prověří. Odžlucené články a editace již nemusí být kontrolovány dalšími lidmi, odžlucuje se tedy po potřebných úpravách či vložení některých urgentních či neurgentních šablon (častá je {{významnost}}) či šablony Copyvia. Převážně na ta pozor.

Wikipedia Rollbacker.svg

V Posledních změnách, Sledovaných stránkách, historiích článků i příspěvcích uživatelů se nově také objeví nový odkaz [rychlý revert], který okamžitě vrátí všechny poslední příspěvky provedené jedním uživatelem a zároveň změnu případně prověří. Prosím, využívejte jej pouze na revertování vandalismů. V nastavení rovněž doporučuji ze začátku zatrhnout možnost Bezpečný rychlý revert (s potvrzením); zvláště na dotykových zařízeních je snadné se ukliknout. Pozor také, pokud vandal edituje z více IP adres/účtů, v takovém případě rollback vrátí pouze příspěvky posledního uživatele a zbytek vandalských editací může v článku zůstat.

Gratuluji, užívejte práv s rozvahou. Pokud budete mít zájem, poskytnu udělátka, co mohou práci s těmito právy ještě zefektivnit. --OJJ, Diskuse 10. 5. 2018, 17:03 (CEST)

Díky za nabídku. Připomíná mi to ale trochu podomní prodej :) To máš nějaká soukromá udělátka, anebo jde o ty, které si může člověk aktivovat v nastavení, jak mi teď poradil kolega? @OJJ:Mykhal (diskuse) 30. 5. 2018, 22:53 (CEST)
Nějak tak různě. V udlátkách si dejme tomu lze nastavit Zjednodušené vložení šablon rychlého smazání (zobrazí se při otevření článku nahoře pod záložkou tag), Hromadný rychlý revert a tak dále. Já mám soukromý skript m:User:OJJ/global.js; tam mám třeba patrolářský nástroj twinkle, podbarvování editací, správcovská udělátka a další). Tak se mrkněte. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2018, 13:30 (CEST)

Editační válka[editovat zdroj]

Upozorňuji, že toto je zneužití funkce, nástroj slouží výhradně k revertaci vandalismu. Zároveň ustaňte oba s editační válkou. OJJ, Diskuse 19. 5. 2018, 15:37 (CEST)

Takže je systémovější opakovaně vložit stejný text bez jakékoli reference na ono předchozí vložení, než provést to právě formou revertu??@OJJ:Mykhal (diskuse) 19. 5. 2018, 15:41 (CEST)

Podkladem pro psaní Wikipedie mají být sekundární zdroje. Povoleny jsou i primární zdroje, ale mají být omezené a od seriózního vydavatele. Google search vyhledává jakékoliv zdroje, těch sekundárních bude pomálu. Často půjde o blogy, články, komerční články atd. Většina těchto odkazů nebude patřit ani mezi primární zdroje. Pokud to tedy myslíš vážně, musel by si jednotlivé odkazy analyzovat a porovnávat sekundární nebo primární zdroje. Ty jsi nedoložil jediný sekundární zdroj.--Pimlico27 (diskuse) 19. 5. 2018, 16:58 (CEST)

Zjevně si moc nerozumíme a myslím, že někdo rozumět naschvál nechce. Pouze jsem zopakoval to, co bylo uvedeno dále v textu, a doloženo linkem na ten slovník spisovné češtiny. Sice kdekdo ÚJČ zpochybňuje, ale ta reference tam stále je.@Pimlico27:Mykhal (diskuse) 19. 5. 2018, 17:03 (CEST)
Ten zdroj tam je, ale ty jsi sám žádný relevantní zdroj nedodal.--Pimlico27 (diskuse) 19. 5. 2018, 17:10 (CEST)
Tak pod tíhou tohohle argumentu padám na zadek. To jsem nevěděl, že každá nová editace vyžaduje nový zdroj, zvlášťě když je to v podstatě jen jinými slovy už jednou odzdrojovaný fakt. (A pozn. ke stylu, pro příště prosím správně odsazovat příspěvky v daném vlákně, díky).@Pimlico27:Mykhal (diskuse) 19. 5. 2018, 17:13 (CEST)

Místo vydání publikace[editovat zdroj]

Zdravím. Nejsem si jist, co přesně myslíte tím, že "taková položka neexistuje", protože jsem tuto položku nalezl například v katalogu Moravské zemské knihovny. Je také obvyklou citační praxí, že pokud nějaká publikace byla vydána v nějakém místě, ale v samotné publikaci to místo není uvedeno, tak se uvede v hranatých závorkách. --Jan.Kamenicek (diskuse) 21. 5. 2018, 11:33 (CEST)

Aha, tak to se omlouvám. V rozdílu verzí je vidět jen nejbližší okolí publikace, a špatně jsou usoudil, že ta editace se týkala úvodního infoboxu, jak by se dalo vyluštit ze shrnutí té editace mé. (Ale ten jeden pár hranatých závorek okolo Brna tam byl nadbytečný a špatně tak jako tak. Jinak tedy asi v pořádku.) @Jan.Kamenicek:Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 11:49 (CEST)
OK, díky za vysvětlení. --Jan.Kamenicek (diskuse) 21. 5. 2018, 12:12 (CEST)
.. a jak je vidět v posledním revertu kolegy, tak i ty hranaté závorky tedy byly dobře, že ano? Člověk se pořád učí. :) @Jan.Kamenicek, Bazi:Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 12:25 (CEST)

Prosím, po revertu označuj[editovat zdroj]

Ahoj, prosím, poté, co editaci revertneš manuálně (resp. stránku vrátíš na starší verzi), označ vracené editace jako prověřené. Pro ulehčení si můžeš aktivovat udělátko "V historii a rozdílu s více změnami ukázat tlačítko na označení všech změn jako prověřených". --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2018, 22:28 (CEST)

Snažím se. Některé z těch případů jsou když jsem nebyl schopen to pořešit kompletně, třeba v hypotetické situaci, kdy jsem vandalovi vzkázal, že je vandal, ale editaci jsem zrušit nemohl protože přestože jako patrolář, vytvoření nového článku revertnout zjevně nemůžu. Díky za tip na udělátko.@Martin Urbanec:Mykhal (diskuse) 30. 5. 2018, 22:46 (CEST)
To ani nejde, článek bys musel smazat - což je vyhrazeno správcům. V takovém případě článek označ šablonou smazat a nech ho jako neprovereny - snad jediná situace, kdy čistě osobně považuji neprovereni za lepší. Zároveň pak doporucuji vandalovi nepsat, dělá to až mazajici správce. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2018, 23:18 (CEST)

Šablona smazat - Hořkost[editovat zdroj]

Ahoj, jen rychlé přátelské upozornění: Důvod "zrušit přesměrování" ke smazání moc správcům nepomáhá. Lepší je napsat rovnou "na tento článek směřují odkazy na Hořkost obecně, ne na stejnojmenný film", jak jsi napsal ve shrnutí. Díky moc! --Martin Urbanec (diskuse) 3. 6. 2018, 17:13 (CEST)

Nebeská sféra a hvězdný čas[editovat zdroj]

Dobrý den, jde mi o vaše editace v článku Nebeská sféra. Je zbytečné popírat existenci hvězdných hodin, minut a sekund, jde o běžnou znalost a dělení těmito úhlovými jednotkami je stejně přirozené jako dělení slunečního dne. (Nejde o nějaké úplné Juliánské datum, kde se to naopak nepoužívá.) Výslovně o nich mluví i článek Hvězdný čas, který záhadně používáte k jejich popření, cituji: Hvězdný čas má tedy také hodnoty od 0 do 24 hodin a hodiny lze dělit na 60 minut, minuty na 60 sekund. Pokud vás dráždí, že tam tenhle detail není řádkově ozdrojovaný, protestujte raději tam. V článku Nebeská sféra se to nehodí, tam jde jen o krátkou vyjasňující připomínku, i nutnost tam explicitně uvádět hvězdné hodiny, minuty a sekundy mi přijde až dost (původně jsem je tam ani nedával, ale podobně jako vy mohou uvažovat i další). Pokud vám nestačí ozdrojování v en wiki, časem dodám nějaký český zdroj, pokud o to opravdu stojíte - do článku Hvězdný čas. Mezitím se můžete mrknout na přepočet, případně na hodiny s hvězdným (sidereal) i normálním časem. Nemá smysl takový detail řešit revertační válkou. --Chun-mee (diskuse) 11. 6. 2018, 10:51 (CEST)

@Chun-mee: Děkuji, jsem zase o něco chytřejší a doplnil jsem ke hvězdnému času ještě jeden hezký zdroj. Zdraví, —Mykhal (diskuse) 11. 6. 2018, 11:13 (CEST)
Přidal jste tam opravdu zajímavý odkaz :) . Chystáte se odstranit umazání a požadavek na zdroj v čl. Nebeská sféra? Je teď v dost nelogickém stavu a bylo by hezčí, kdybyste to udělal sám. Hezký den. --Chun-mee (diskuse) 11. 6. 2018, 11:58 (CEST)
Hotovo. —Mykhal (diskuse) 11. 6. 2018, 12:03 (CEST)

Kam jde emergency[editovat zdroj]

emergency jde na Support&Safety, mail je čten 24/7, ve všech světových jazycích. Jak dalece znají místní podmínky netuším, ovšem přesto bych to tam raději pro všechny případy psal. Samozřejmě, volat řediteli je také rozumné řešení. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 6. 2018, 10:36 (CEST)

Už jsem si něco našel: en:Wikipedia:Responding to threats of harm.
Je dobré o tom vědět. A třeba i o tom, že zpráva možná dorazí spícímu na druhém konci zeměkoule. [2]
@Martin Urbanec:Mykhal (diskuse) 13. 6. 2018, 10:47 (CEST)

Revert diskusního příspěvku[editovat zdroj]

Tohle IMHO stačilo jen opravit ;). --Martin Urbanec (diskuse) 3. 7. 2018, 13:06 (CEST)

Samozřejmě jsem tuhle možnost zvažoval. Převážily dvě okolnosti: použitelná odpověď na otázku už tam pravděpodobně je, a dále že přidání šablony Nepodepsáno by bylo netaktní, "ruční" podpis tam je, podobnou Nepodpisovou šablonu, která by uměla jen datum, jsem nenašel. (Datum jsem řešil proto, že příspěvek byl přidán nechronologicky; v té souvislosti bych ho pošuopnul na spodek sekce, samostatnou sekci jsem oddělovat nechtěl.) @Martin Urbanec: Zdraví, —Mykhal (diskuse) 3. 7. 2018, 13:10 (CEST)

Zničené kostely[editovat zdroj]

Dobrý den, pokud nahrazujete citační šablonu šablonou Zničené kostely, bylo by dobré tuto upravit do podoby citační šablony a zejména zachovat datum přístupu, které je v původní citaci uvedeno. Takhle se zbytečně ztrácí poměrně důležitá informace. --Petr Kinšt (diskuse) 25. 7. 2018, 11:00 (CEST)

Zásadní důležitostí té informace si nejsem jist. Ale když se tento názor objevil, nahrazoval jsem pak jen výskyty bez data citace. Diskuse k tématu je zde. @Petr Kinšt: Zdraví, —Mykhal (diskuse) 25. 7. 2018, 12:23 (CEST)

Ilustrační obrázek[editovat zdroj]

Dobrý den, 27. března jste odstranil ilustrační obrázek z hesla Fyzika a ničím jej nenahradil. Vaše zdůvodnění zní: „odstr. hezký ale nevhodný obrázek odvádějící pozornost od suchopárného tématu“. Asi nemá cenu se dohadovat, proč považujete fyziku za suchopárné téma. Ale pokud to tak je, pak právě ilustrační obrázek téma oživuje a konkretizuje. Podle Nápověda:Obrázky je článek s obrázkem vždy lepší. Po vaší editaci zbyly v článku 3 obrázky, na dvou jsou lidské hlavy (tedy žádná fyzika) a na třetím je umělecká představa jednoho fyzikálního jevu. Naproti tomu odstraněný obrázek je skutečná fotografie, která zachycuje celou řadu konkrétních fyzikálních jevů uvedených v popisku. K tomu má navíc estetickou hodnotu (a řekněme i wow efekt), na tom se asi shodneme. Vaše odstranění tedy hodnotím jako nedůvodné a obrázek jsem vrátil. Přeji hezký den! --egg 25. 10. 2018, 13:25 (CEST)

Podle mého názoru nelze souhlasit s tím, že obrázek je vždy lepší než nic. Je právě to případ, kdy je obrázek podivný, matoucí a obskurní. Tento zobrazuje v podstatě optický klam, náhodný a nepravděpodobný jev, který se tváří jako jev jiný a nemožný. Argumentace, že obrázek souvisí s fyzikou, je trochu zavádějící, protože kterýkoliv obrázek zachycující hmotu souvisí nějak s fyzikou a vlastně většinou chemií.
Abych byl teda trochu konstruktivní, tak třeba současný obrázek k pojmu fyzika na EN wiki je koláž různých jevů a žádný z nich se není matoucí v podobném smyslu.
Zdraví, @Egg:Mykhal (diskuse) 25. 10. 2018, 13:34 (CEST)

Já jsem ty zobrazené fyzikální jevy v popisku přesně vysvětlil, takže souvislost fotky s fyzikou byla zřejmá a nešlo o žádné matení. Když na fotce vidíte nesmyslně něco jiného, než na ní je, tak aspoň nebuďte líný si přečíst popisek. Nevhodnost koláže jsem už vysvětloval jinde. --egg 26. 10. 2018, 10:44 (CEST)

Pominu mylný předpoklad, že jsem si nepřečetl popisek. Jeho přítomnost nemění nic na tom, že je ten obrázek (nezáměrně) matoucí. Zjevně máme diametrálně odlišné názory na jeho vhodnost (včetně toho popisku) jako hlavní obrázek stránky Fyzika. Podle mě by to nebylo vhodné ani jako ilustrace atmosférických jevů. Zaznamenal jsem za moji náhradu obr. nějaké statisticky nevýznamné poděkování, vypadá to, že bude potřeba, aby se k tomu vyjádřilo více wikipedistů. @egg:Mykhal (diskuse) 26. 10. 2018, 10:59 (CEST)
.. případné pokračování tedy na Diskuse:Fyzika#Titulní_obrázek. @egg:Mykhal (diskuse) 26. 10. 2018, 13:04 (CEST)
Nalezení původního zdroje fotografie, [3] kvituji. Pokud jsou časové údaje pravdivé, dá se simulátorem ověřit to tvrzení autora, že slunce bylo tou dobou už po západu. To je dobře možné, stín vrhající „těleso“ má zjevně nezanedbatelnou výšku nad zemským povrchem. Jeden ze tří odkazovaných vysvětlujících textů začíná tím, že je to v podstatě mystifikační obrázek. Což je ten důvod proč si myslím, že tady v článku o fyzice, jako není vhodný. Myslím, že se Wikipedie satčí být spíš seriózní, než používat wau efekty. @Egg:Mykhal (diskuse) 7. 11. 2018, 12:50 (CET)

MykhalBot: opravy citačních šablon[editovat zdroj]

Ahoj, tvůj bot vylepšuje automaticky naplněné hodnoty citačních šablon (například): díky za to! Chtěl bych se zeptat, zda bys ho nechtěl naučit ještě pár kousků – na základě uvedeného URL, popř. v kombinaci s datem, lze u mnoha zdrojů doplnit některé chybějící parametry (např. ISSN, vydavatele, periodikum), popř. je korigovat. Je možné i opravovat jiné (např. datum vs datum vydání) či odstraňovat nevyužité irelevantní parametry (například) i opravovat na správný typ citační šablony (například). Děkuji za zvážení, zda by něco z toho nešlo. --Adam Hauner (diskuse) 5. 11. 2018, 16:06 (CET)

Zdravím. Časem bych možná něco z toho implementoval, pokud mě to bude bavit. Spíš mě napadlo, že by bylo dobré nějaké filtry, kontroly a korekce implementovat přímo „udělátka“ formuláře pro vkládaní citací, aby se pokud možno špatné údaje do článků ani nevkládaly. @Adam Hauner:Mykhal (diskuse) 7. 11. 2018, 12:25 (CET)
Díky za zvážení! Samozřejmě by bylo nejlepší načítat, popř. vylepšovat data rovnou při jejich vzniku, já to bohužel neumím. Navrhoval jsem, resp. škemral o nějaké řešení pod lípou, ale AFAIK bez reálné odezvy. Mimochodem, řešení pomocí robota má tu výhodu, že opravuje i existující použití šablon, popř. ručně vložené šablony. --Adam Hauner (diskuse) 8. 11. 2018, 14:31 (CET)

Stránka Wikipedie:Potřebuji pomoc - panel Potřebuji pomoci bude brzy nasazen[editovat zdroj]

Dobrý den,

jak někteří z Vás možná již ví, působím jako komunitní ambasador české Wikipedie a věnuji se projektům majícím za cíl zlepšit pocit nováčků na Wikipedii. Tyto projekty má na starosti tým Growth a jeden z nich se týká i stránky Wikipedie:Potřebuji pomoc.

V průběhu ledna 2019 bude nasazen projekt Panel Potřebuji pomoci, který má za cíl umožnit nováčkům získat pomoc přímo z editačního rozhraní, a to formou odkazu na stránky s nápovědou i možností položit dotaz zkušenému wikipedistovi. Tyto dotazy budou směřovány právě na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Touto zprávou bychom vás na tento projekt rádi upozornili, abyste věděli o chystaných změnách, které se vás mohou dotýkat.

Více informací o práci týmu Growth naleznete na jeho zprávě, která je na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018. V průběhu ledna 2019 přineseme informace, jak je vhodné odpovídat na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc, aby se nováčci jednoduše dozvěděli o vložené odpovědi.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)


Tato zpráva vám přišla proto, že často odpovídáte na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc. Nechcete-li žádné podobné zprávy v budoucnu obdržet, prosím, zapište se na blacklist.

GPS rollover 2019[editovat zdroj]

Ahoj, zajímáš se o GPS nebo podobná témata? Na UP máš napsáno, že jsi šikovnější na PC než v laborce. Pokud ano, mohl bys článek rozšířit? Zdrojů je poměrně dost, především v angličtině. --Patriccck 14. 3. 2019, 16:15 (CET)

Mimo jiné mě problematika data a času zajímá; doplnění se mezitím už stalo, ale protože jsem minimalista, jde spíš o drobné upřesnění a doplnění. Ještě by bylo zajímavé dohledat, jestli předchozí rollover měl nějaké následky a pak se rozhodnout, jestli má smysl mít článek přímo k té události jednotlivé letošní. @Patriccck: Zdraví, —Mykhal (diskuse) 14. 3. 2019, 16:21 (CET)