Wikipedie:Podpis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wiki rules.png

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Vkládání podpisu

Podpis slouží k jednoznačné identifikaci diskutujícího na Wikipedii, pomáhá orientaci v diskusích a usnadňuje vzájemnou komunikaci. Jako takový má splňovat několik zásadních kritérií.

Podpis se vkládá čtyřmi vlnovkami nebo příslušným tlačítkem. V hlavním prostoru se autoři nikdy nepodepisují, v diskusích je to naopak nutné.

Pokud častěji vystupujete v diskusích na české Wikipedii, věnujte, prosíme, tomuto doporučení zvýšenou pozornost.

Co podepisovat[editovat | editovat zdroj]

Povinně se podepisují příspěvky na diskusních stránkách. Naopak editace článků se nikdy nepodepisují, editoři obsah článku nevlastní, k ukládání informací o autorech článku slouží historie stránky. Zpravidla se nepodepisují ani ostatní nediskusní stránky, výjimkou mohou být například odůvodněné případy na stránkách Wikiprojektů.

Funkce podpisu[editovat | editovat zdroj]

Podpis má:

 1. jednoznačně identifikovat uživatelské jméno podpisujícího se,
 2. usnadňovat zobrazování diskusí a orientaci v nich a
 3. usnadňovat vzájemnou komunikaci.

Vložení podpisu[editovat | editovat zdroj]

Podpis vložíte napsáním čtyř vlnovek (~~~~) nebo kliknutím na tlačítko Podpis a datum podpis v záhlaví editační stránky (viz obrázek). Při uložení se čtyři vlnovky nahradí Vaším podpisem, který sestává z uživatelského jména (s odkazem na Vaši uživatelskou stránku a diskusi) a časového razítka – časem a datem uložení editace. Díky podpisu tak každý uvidí, kdo a kdy příspěvek napsal.

Tři vlnovky (~~~) vloží podpis bez data, pět vlnovek (~~~~~) vloží jen časové razítko, čtyři vlnovky vloží oboje.

Alternativní podpis[editovat | editovat zdroj]

Pokud chcete, aby Váš podpis (kterým systém nahradí čtyři vlnovky) měl jinou než obvyklou podobu, můžete si v uživatelském nastavení zvolit alternativní podpis, který se bude používat v diskusích místo vašeho uživatelského jména (podle kterého se jmenuje Vaše uživatelská stránka ve jmenném prostoru Wikipedista).

Podpis lze se znalostí kódu wiki využívat i k začleňování důmyslnějších odkazů. Ve svém nastavení si můžete zvolit, že budete používat neupravený podpis, do kterého pak můžete vkládat i wikiodkazy a formátování. Pokud tuto volbu nezaškrtnete, MediaWiki z vašeho podpisu automaticky vyrobí odkaz na Vaši uživatelskou a diskusní stránku.

Jaký podpis zvolit[editovat | editovat zdroj]

Podpis

 1. má obsahovat zvolené uživatelské jméno na české Wikipedii, případně jen mírně upravené, ale přesto musí zůstat snadno a jednoznačně spojitelný s uživatelským jménem,
 2. má být složen ze znaků běžně známých českým mluvčím,
 3. nemá být delší než 20 znaků (nepočítaje časové razítko) a jeho kód nemá být delší než 100 znaků,
 4. nemá obsahovat obrázky, jinou grafiku a pseudografiku (blikání, barvy, více řádků, odlišný font apod.),
 5. nemá využívat stylů,
 6. z převážné části má obsahovat odkaz na uživatelskou stránku podepisujícího se a nejvýše jeden, výjimečně dva další odkazy na stránky projektů Wikimedia, které usnadní komunikaci s uživatelem (např. na diskusní stránku podepisujícího se nebo odkaz na jeho používanější účet na cizojazyčné Wikipedii; odkazy vně projektů Wikimedia jsou zcela nevhodné),
 7. nemá narušovat tok diskuse (například použitím tagů <br />),
 8. má být snadno odlišitelný od zbytku příspěvku, ale nemá odvádět od něj pozornost, a
 9. nemá obtěžovat druhé uživatele.

Vkládejte svůj podpis přímo za svůj příspěvek v diskusi, anebo pokud to pomůže čitelnosti, napište ho na následující řádek a odsaďte ho stejně jako příspěvek.

Buďte vstřícní k nováčkům a zejména k cizojazyčným uživatelům, kteří přispějí pouze v jedné nebo několika málo diskusích, a navíc třeba jen anglicky. Pokud ale přispíváte do diskusí častěji, vezměte si toto doporučení k srdci. Snažte se předcházet případným obtížím v komunikaci.

Ideální podpis[editovat | editovat zdroj]

Jako podpis je ideální uživatelské jméno v nezměněné podobě, které v úplně nejlepším případě obsahuje pouze jméno nebo přezdívku uživatele, se kterou dokáže běžný český mluvčí snadno pracovat. Buďte ohleduplní k ostatním uživatelům. Mějte na mysli, že pracujete na společném projektu s mnoha různými lidmi, kteří nemusí vůbec mít pochopení pro Vaši zálibu v korejštině, barvičkách nebo HTML. Na projektu pracují lidé všech generací, mnoha různých profesí a zaměření. Je důležité, aby se všichni snadno domluvili. Podpis v diskusích není vhodné místo pro sebeprezentaci.


Problematické podpisy[editovat | editovat zdroj]

Problematické jsou zejména podpisy, které jsou

 1. nesrozumitelné českému mluvčímu nebo se kterými bude mít český mluvčí při práci problémy,
 2. příliš dlouhé,
 3. nepřehledné a/nebo
 4. matoucí podpisy.

Nepodepisujte se pomocí šablon ani je ve svém alternativním podpisu nevyužívejte.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]