Diskuse k Wikipedii:Podpis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tohle je to co potřebujeme, s tím návrhem souhlasím. V prostřední části bych však ještě upravil bod pět trochu více směrem k volnosti uživatelům. --Aktron (d|p) 20:47, 18. 4. 2007 (UTC)

Po Tvé připomínce jsem to trošku uvolnil. --Miraceti 20:37, 6. 5. 2007 (UTC)

Jednodušší návrh[editovat zdroj]

Myslím, že text pravidla je zbytečně rozvleklý. Podle mne by stačilo do doporučení o uživatelských jménech vložit odstavec Podpis s následujícím zněním:

Podpis slouží k jednoznačné identifikaci diskutujícího wikipedisty. Ač se v hlavním prostoru (v článcích) autoři nikdy nepodepisují, v diskusích je to nezbytné. Podpis má usnadňovat průběh komunikace v diskusích tím, že jednoznačně identifikuje uživatelské jméno podpisujícího se.

V uživatelském nastavení si můžete zvolit alternativní podpis, který se bude používat v diskusích místo Vašeho uživatelského. Podpis lze se znalostí kódu wiki využívat i k začleňování důmyslnějších odkazů a formátování. Často je v alternativním podpisu kromě odkazu na uživatelskou stránku umístěn i odkaz na uživatelovu diskusi, jen výjimečně lze zdůvodnit použití dalšího, tj. třetího odkazu (např. na uživatelovu stránku v jiném, uživatelově hlavním projektu).

Alternativní podpis musí především obsahovat zvolené uživatelské jméno na české Wikipedii nebo s ním musí být jednoznačně spojitelný. Dále pro alternativní podpis platí všechna pravidla pro uživatelská jména, kromě toho nesmí alternativní podpis narušovat tok diskuse (např. použitím tagů <br />). V alternativním podpisu je zakázáno použití šablon.

Jako podpis je ideální uživatelské jméno v nezměněné podobě, který k dobře zvolenému uživatelskému jménu vytvoří automaticky MediaWiki. Podpis je prostředkem pro ulehčení komunikace, není vhodným místem pro sebeprezentaci.

I teď mi to přijde zbytečně rozvleklé, škrtat můžete dle libosti. -- Okino 20:09, 25. 4. 2007 (UTC)

Okino jakoby formuloval mé návrhy na Wikipedie diskuse:Uživatelské jméno#Podpis odpovidajici username. -jkb- (cs.source) 20:16, 25. 4. 2007 (UTC)
Souhlasim, ze je to rozvleklejsi, ale muj text si dava za cil i seznamit ponekud hloubeji nove wikipedisty s problematikou podpisu. --Miraceti 20:36, 6. 5. 2007 (UTC)

Přijetí doporučení[editovat zdroj]

Déle než měsíc se nikdo nevyjádřil proti, možná by se doporučení mělo uvést v platnost. --Ragimiri 15:57, 14. 7. 2007 (UTC)

Měsíc jsem se nevyjádřil, ale před tím ano a stojím si za svým. Tohle je lepší než nic, ale pořád myslím, že by stačil odstavec v doporučení o uživatelském jménu. --Okino 16:45, 14. 7. 2007 (UTC)
S tím, že to je lepší než nic, nesouhlasím, protože se jedná jen o další omezování svobody uživatelů. Nechápu, jak někomu může vadit, když se někdo podepíše třeba tučně - mně to naopak pomáhá v tom, že zachytnu, kde končí příspěvek jednoho a začíná druhého. Pokud jde o ty dva případy arabského písma - stačí jim napsat, aby si před stávající podpis dali alespoň své křestní jméno v latince, a nemusí se kvůli tomu psát doporučení. Na rozdíl od podpisů mi mnohem spíš vadí, když se nedá poznat, jakého pohlaví je ten daný wikipedista, nebo když někdo píše neustále bez diakritiky. - UP3 00:05, 16. 7. 2007 (UTC)
Ad tučně: To je sice hezké, ale když pak chce někdo na dotyčného v diskusi reagovat, tak to zase způsobuje problémy jemu, protože podpis obsahuje značky, které v podpisu nečeká.
Ad svoboda: Nejsme tu proto, abychom si hráli na svobodnou společnost, ale proto, abychom tvořili společné dílo. Pokud té tvorbě něco brání, je třeba zasáhnout.
Ad psaní bez diakritiky: tohle je často technické omezení. Zkus si psát na cizí klávesnici česky. Pokud nebudeš muset (jako musíš v článcích), tak se tomu raději vyhneš.
Ad pohlaví: Je pohlaví wikipedisty opravdu tak důležité? Ještě jsem tu neviděl člověka, který by se zlobil za to, že se někdo spletl v odhadu toho, co má mezi nohama.
Ad případy arabského písma: Nejde jen o tyto případy, obludných podpisů už se tu objevilo dost. Dotyční samozřejmě argumentují, světe div se, svobodou a neexistencí ničeho, co by jim to zakazovalo.
Zamysli se, jak by se asi tvářili spolupracovníci ve firmě, kdyby ses do do interních materiálů podepisoval, jak by se Ti líbilo. Taky bys argumentoval omezováním svobody a neexistencí nařízení vedení? Nebo by bylo lepší se sám od sebe přizpůsobit zvyklostem? --Miraceti 15:41, 17. 7. 2007 (UTC)

Reakce:

 • Chápu to správně, že tvrdíš, že to, že je tam místo: Bla 15:41, 17. 7. 2007 (UTC) '''Bla''' 15:41, 17. 7. 2007 (UTC), je problém? Takže člověk dojede na konec vzkazu a uvidí tam tři apostrofy (jestli si jich vůbec všimne) a začne panikařit: „kde je konec vzkazu?“, „Teď jsem chtěl něco napsat a teď nevím co mám dělat.“?
 • Také tu nejsme od toho, abychom si hráli na tyranskou společnost, ale abychom tvořili společně dílo - svobodné dílo - a to půjde mnohem lépe, když tu bude panovat svobodná atmosféra. Můžeš přiblížit, co přesně brání tvorbě článků, když se někdo podepíše v diskusi jinak?
 • Neřekl bych, že většina těch, kteří píší bez diakritiky, dělají tak z technických důvodů.
 • V tom případě začínám se všemi bez rozdílu na Wikipedii mluvit jako s muži a zahajuji boj za vyhubení genderu.
 • Jestli někomu vadí, že se zde jednou za měsíc objeví podpis, který není v latince, toho člověka nechápu. Ohledně těch arabských podpisů: stačilo by jednomu z nich říct, ať si pod to dá třeba nějakou barvu.
 • <ironie>Bez pochyb by se tvářili naprosto strašně, kdybych se jim do e-mailu podepsal kurzívou, tučným písmem nebo jinou barvou. Zřejmě by mě za tento vážný přestupek vyhodili. Je taky možné, že bych byl vykázán ze země a možná by mi byl za tento smrtelný hřích výjimečně udělen trest smrti.</ironie> - UP3 19:41, 17. 7. 2007 (UTC)
Ano, přesně tak to myslím. Samozřejmě a není závažný problém a když si to někdo udělá navzdory doporučení, nebudu v tom rejpat. Ale takhle začínají argumenty těch, co tam mají barvičky, dva řádky, různé fonty atd... A tam snad ten problém je už zřetelný.
Společné práci to brání v tom, že je problém se orientovat v diskusích, není na první pohled zřejmé, co je podpis, kde začíná a kde končí. A to zejména při editaci diskusí. Je dost opruz hledat, kde začíná a kde končí kód nějakého zhovadilého podpisu, aby člověk mohl přidat vlastní příspěvek.
Psaní bez diakritiky v diskusích mi nevadí. A tady je to off topic.
Mluv klidně jako s muži. Je to Tvoje věc. Nevím, jak by podpis měl v tomto pomoci. Měly by podpisy být jasně mužské a ženské? Nebo by podpis měl ukazovat ikonu pohlaví majitele? Vždyť je to přitažené za vlasy! Pohlaví wikipedistů není problém.
Zkus takového "Araba" oslovovat.
Nechápu, proč si pořád někdo musí vymýšlet svoje speciality a nedokáže se přizpůsobit ve věcech, které nejsou v principu nijak důležité. Kreativita a svoboda podpisů nijak kvalitu Wikipedie nezvýší. Zhoršuje ale komunikaci mezi lidmi. --Miraceti 13:18, 18. 7. 2007 (UTC)
Společné práci a orientaci v diskuzích brání hlavně to, že někdo, kdo začíná vzkaz, dostatečně neodenteruje, a potom se nedá najít to místo, kde začíná ten daný příspěvek.
Araba budu oslovovat tak, že zkopíruju jeho podpis, což je většinou ještě jednodušší než ho psát latinkou.
Kreativita a svoboda podpisů ale zlepšuje atmosféru na Wikipedii a pocity daných Wikipedistů. A komunikaci mezi lidmi podle mého naopak zlepšuje. - UP3 14:02, 18. 7. 2007 (UTC)
O zarovnávání a odřádkovávání v diskusi se můžeme bavit, ale ne tady.
Většina počítačů v Čechách nemá ani nainstalované fonty pro zápis arabštiny a dalších jazyků.
Komplikuje Ti nemožnost mít vlastní kreativní podpis práci na Wikipedii? Některým lidem kreativní podpisy jiných ale při práci vadí, a to dost. Kdo komu má ustoupit?
Wikipedie není místo pro prezentaci vlastních uměleckých sklonů mimo samotného psaní encyklopedie. --Miraceti 10:21, 20. 7. 2007 (UTC)

Milý UP3, zkusím se zeptat, zda je pro Tebe přijatelná moje stručná verze uvedená výše? Děkuji. Okino 20:24, 17. 7. 2007 (UTC)

Jestli to dobře chápu, tak bez „V alternativním podpisu je zakázáno použití šablon.“ by to šlo. - UP3 09:48, 18. 7. 2007 (UTC)

Zákaz šablon v podpisech se tu kdysi řešil jako poměrně zásadní věc, já tomu technicky nerozumím. Nicméně počkáme na další vývoj, moje verze tu měla určitou podporu od -jkb-, třeba s úpravami projde. Okino 11:37, 18. 7. 2007 (UTC)

Šablony mají ten zásadní problém, že mohou být změněny. U podpisů nejsou zpětné změny zrovna žádoucí. --Miraceti 13:18, 18. 7. 2007 (UTC)
Takže pokud by se ty šablony neměnily, bylo by to v pořádku? - UP3 13:46, 18. 7. 2007 (UTC)
Jenže šablony už z principu jsou měnitelné, takže směr těchto úvah padá. --Miraceti 10:16, 20. 7. 2007 (UTC)

Některé šílené podpisy[editovat zdroj]

 • 381 znaků (i s celým tím šíleným jménem by stačilo 70 znaků, zkrácení o 82 %):
:[[Wikipedista:Emír Balduin Hallef Omar Ali al-Adid bin Abú Sharee al-Kerak|<span style="color: #060">نور الدين</span>]] [[Speciální:Contributions/Emír Balduin Hallef Omar Ali al-Adid bin Abú Sharee al-Kerak|<span style="color: #060">مساهمات</span>]] [[wikipedista diskuse:Emír Balduin Hallef Omar Ali al-Adid bin Abú Sharee al-Kerak|<span style="color: #060">النقاش</span>]]‎
 • 252 znaků (vkládáno šablonou, stačilo by 16 znaků, zkrácení o 94 %):
''[[User:Reo On|<font color=blue>'''R'''</font><font color=lightseagreen>e</font>o]]'' [[:en:User:Reo On|<small><sup>ON]]</sup></small> | '''[[User talk:Reo On|<font color=blue>+</font>]]'''[[:en:User talk:Reo On|+]][[Special:Contributions/Reo On|+]
 • 110 znaků (stačilo by 11 znaků, zkrácení o 90 %):
--[[User:N|Nolanus]] [[User talk:N|✉]] [[Speciální:Contributions/Nolanus| '''C''']] [[Special:Emailuser/N|E]]
 • 183 znaků (vkládáno šablonou, stačilo by 13 znaků, zkrácení o 93 %):
[[Wikipedista:UP3|<span style="color:black;background:#4ED0FF"><small>U</small>'''P'''</span>]][[Wikipedista:UP3/Plná verze|<span style="color:black;background:gold">'''3'''</span>]]

Ven?[editovat zdroj]

Hezká práce - skutečně je pozoruhodné, že celý tenhle můj diskusní příspěvek uloží do databáze tolik jako ten nejdelší podpis.
Miraceti, co takhle se dohodnout na jedné verzi mezi sebou? Jak jsem říkal - mou verzi podpořil -jkb- a s výjimkou šablon i UP3 (navíc ty šablony jsi mu IMHO vyvrátil). Tvůj návrh podporuješ sám ;-) a já s výhradou, ale podpořím ho, pokud ho chceš vyhlásit i takhle dlouhý. Co s tím dál? Okino 22:48, 13. 11. 2007 (UTC)
UP3 má dovolenou :-). Ještě se to nelíbí Aktronovi, jehož podpis má délku 104, ale už jsem mu vysvětlil, že ti, co by používali ty jeho linky na kde co, už používají client-side scritp od Lupina :-). Jinak jestli to chceš začít tlačit ven, nejsem proti. Osobně bych ještě chvíli počkal. --Miraceti 22:54, 13. 11. 2007 (UTC)
Já nechci zas tak nic, jen se zeptat, jestli Ty nechceš přece jen podpořit mou stručnou verzi v pravidle o uživatelském jméně. Okino 22:57, 13. 11. 2007 (UTC)
Chápu, že ty vyjmenované body jsou možná nevzhledné, ale chci jimi předejít diskusím a nedorozuměním. Rád bych, aby uživatel po přečtení té stránky jednoznačně pochopil, proč jsou dlouhé podpisy zlo. --Miraceti 23:00, 13. 11. 2007 (UTC)
OK, tedy platí moje výše uvedené vyjádření: Myslím, že stručně v Uživatelském jménu by to bylo lepší, ale jsem i pro tohle. Okino 23:06, 13. 11. 2007 (UTC)

Mně se víc líbí Miracetiho návrh separátního doporučení. --egg 08:02, 14. 11. 2007 (UTC)

Dotaz[editovat zdroj]

Pokud někdo má vysokoškolský titul, může se použít do podpisu, nebo je na to nutné přejmenování účtu? --Timotej Jakubec (diskuse) 28. 10. 2017, 11:33 (CEST)

@Timotej Jakubec: Doplnění uživatelského jména v podpisu o titul nepochybně vyhovuje doporučení (v části Jaký podpis zvolit), pokud tedy tituly nejsou příliš dlouhé. --Matěj Orlický (diskuse) 28. 10. 2017, 11:47 (CEST)
Mám pouze jeden VŠ titul, rozšíření neplánuji. --Timotej Jakubec (diskuse) 28. 10. 2017, 11:57 (CEST)
@Timotej Jakubec: To jistě nebude problém. Ale dovolím si dát ke zvážení, co uvedením titulu chcete sdělovat. V některých případech by to mohlo působit, že se chcete dovolávat vlastní autority/kompetentnosti dané titulem – ale identita uživatelů a vlastnictví titulů se zde jen těžko ověřuje a dává se přednost věcné argumentaci. Ale je to samozřejmě na Vás. --Matěj Orlický (diskuse) 28. 10. 2017, 13:17 (CEST)
Asi se na to vykašlu, jenom jsem ho chtěl přidat ohledně oslovení, ale nakonec si myslím, že bude lepší, když mě bude někdo oslovovat křestním jménem, a ne pane bakaláři :-) --Timotej Jakubec (diskuse) 28. 10. 2017, 20:23 (CEST)
Oslovení můžete asi čekat nejčastěji uživatelským jménem, jak jsem to použil výše, případně kolego ap. Někteří uživatelé si způsob oslovování nebo vztah k vykání/tykání upřesňují na své uživatelské stránce. Přeji radost z přispívání do Wikipedie. --Matěj Orlický (diskuse) 28. 10. 2017, 20:42 (CEST)