Klára Laurenčíková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Klára Laurenčíková
KlaraSimackovaLaurencikova.jpg
Stranická příslušnost
Členství Strana zelených

Narození 27. května 1979 (40 let)
Most
Choť Martin Šimáček
Děti 2
Alma mater Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Profese politička
Commons Kategorie Klára Laurenčíková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klára Laurenčíková (* 27. května 1979 Most) je speciální pedagožka a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV)[1]. Externě přednáší na Katedře speciální pedagogiky PedF UK. Je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte[2] a předsedkyní správní rady Asistence, o.p.s.[3] Působila jako náměstkyně ministra školství, poradkyně ministryně práce a sociálních věcí[4], pracovala v Jedličkově ústavu a školách s dětmi se zdravotním postižením a v Charitě ČR. Intenzivně se zajímá o kvalitu a otevřenost vzdělávacích systémů, je aktivní rovněž v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala obor Speciální pedagogika na PedF UK. Byla spoluřešitelkou výzkumného projektu podpořeného Grantovou agenturou Univerzity Karlovy zaměřeného na problematiku pedagogické asistence. Působila na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy nejprve jako ředitelka Odboru pro rovné příležitosti ve vzdělávání, následně jako náměstkyně ministra školství. Ve své gesci měla agendy inkluzivního vzdělávání, institucionální výchovy a prevence rizikového chování na školách. Vedla rovněž oddělení sociálně právní ochrany dětí na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Je spoluzakladatelkou České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání - platformy, která spojuje odborníky na problematiku inkluzivního vzdělávání z řad zástupců univerzit, nevládních organizací, škol a školských zařízení. Je předsedkyní Výboru pro práva dítěte při Radě vlády pro lidská práva a členkou poradního týmu ministryně školství a ministryně práce a sociálních věcí. Absolvovala řadu zahraničních studijních cest zaměřených na mapování vzdělávacích a sociálních systémů.

Politické angažmá[editovat | editovat zdroj]

Klára Laurenčíková vedla[kdy?] odbornou sekci Strany zelených pro sociální politiku.[5]

V červenci 2009 byla delegáty krajské konference SZ zvolena na druhé místo pražské kandidátky pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny.[6][7] Tyto volby se však nakonec neuskutečnily. V roce 2010 pak ve volbách do Poslanecké sněmovny za stranu v hlavním městě Praze kandidovala skutečně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. náš tým | ČOSIV. cosiv.cz [online]. [cit. 2018-04-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. Pro práva dítěte | Vláda ČR. www.vlada.cz [online]. [cit. 2018-04-12]. Dostupné online. (česky) 
  3. Výroční zprávy | Asistence o.p.s.. www.asistence.org [online]. [cit. 2018-04-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. Strategie vlády v boji s korupcí na období let 2013, 2014, 2015, 2016. Akční plán boje s korupcí na rok 2016. Zveřejňování poradců a poradních orgánů aktuální údaje 2. pololetí roku 2016 [PDF on-line]. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí [cit. 2017-07-02]. S. 3. Dostupné online. 
  5. Odborné sekce - Strana zelených. Strana zelených. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-16. (česky) 
  6. Zelení s programem nespěchají, o voliče se nebojí
  7. Fotografie Kláry Laurenčíkové

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]