Klára Šimáčková Laurenčíková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Klára Laurenčíková)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková
Klára Šimáčková Laurenčíková (2019)
Klára Šimáčková Laurenčíková (2019)
Náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Ve funkci:
14. ledna 2009 – 11. března 2010
9. zmocněnkyně vlády pro lidská práva
Úřadující
Ve funkci od:
11. května 2022
PředchůdceHelena Válková
Stranická příslušnost
ČlenstvíSZ (bývalá členka)

Narození27. května 1979 (43 let)
Most
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Dětidvě děti
Alma materUniverzita Karlova v Praze
Profesespeciální pedagožka
CommonsKlára Laurenčíková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klára Šimáčková Laurenčíková (* 27. května 1979 Most) je česká speciální pedagožka, v letech 2009 až 2010 náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, od května 2022 vládní zmocněnkyně pro lidská práva, bývalá členka Strany zelených.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala obor speciální pedagogika na PedF UK. Byla spoluřešitelkou výzkumného projektu podpořeného Grantovou agenturou Univerzity Karlovy zaměřeného na problematiku pedagogické asistence. Působila na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy nejprve jako ředitelka Odboru pro rovné příležitosti ve vzdělávání, následně jako náměstkyně ministra školství. Ve své gesci měla agendy inkluzivního vzdělávání, institucionální výchovy a prevence rizikového chování na školách. Vedla rovněž oddělení sociálně právní ochrany dětí na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Je spoluzakladatelkou České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání – platformy, která spojuje odborníky na problematiku inkluzivního vzdělávání z řad zástupců univerzit, nevládních organizací, škol a školských zařízení. Byla členkou poradního týmu ministryně školství a ministryně práce a sociálních věcí. Absolvovala řadu zahraničních studijních cest zaměřených na mapování vzdělávacích a sociálních systémů. Působí na ministerstvu zdravotnictví v rámci reformy péče o duševní zdraví.

Laurenčíková vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV)[1] a externě přednáší na katedře speciální pedagogiky PedF UK. Spoluzaložila iniciativu Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR. Je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva, členkou Výboru pro prevenci domácího násilí a členkou think tanku Vzdělávání 21 Univerzity Karlovy. Je předsedkyní správní rady Asistence, o.p.s., členkou správní rady Nová škola, o.p.s., členkou správní rady Nadace Proměny, o.p.s. a členkou odborné rady Spolu do života, Nadačního fondu Avast. Působila jako náměstkyně ministra školství[2][3], poradkyně ministryně práce a sociálních věcí, pracovala v Jedličkově ústavu a školách s dětmi se zdravotním postižením a v Charitě ČR. Byla členkou expertního týmu evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování László Andora při tvorbě strategie Social Investment Package. Za svou podporu systémových změn v oblasti inkluzivního vzdělávání se v roce 2016 stala Ashoka Fellow doživotní členkou globální sítě sociálních inovátorů a v roce 2019 byla vyznamenána Nadací Olgy Havlové za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a za aktivitu v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.

Dne 11. května 2022 ji vláda Petra Fialy na návrh hnutí STAN a Pirátů jmenovala zmocněnkyní pro lidská práva, aby tak nahradila Helenu Válkovou, jež z této funkce odešla v lednu téhož roku.[4]

Politické angažmá[editovat | editovat zdroj]

Klára Laurenčíková vedla[kdy?] odbornou sekci Strany zelených pro sociální politiku.[5] V červenci 2009 byla delegáty krajské konference SZ zvolena na druhé místo pražské kandidátky pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny,[6][7] tyto volby se však nakonec neuskutečnily. V roce 2010 pak ve volbách do Poslanecké sněmovny za stranu v hlavním městě Praze skutečně kandidovala na šestém místě kandidátky,[8] Strana zelených se však do parlamentu nedostala.

Za SZ kandidovala také ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 v Praze, ale opět neuspěla.[9] V komunálních volbách v roce 2014 kandidovala jako členka SZ za subjekt „Zelená pro Prahu 2“ (tj. SZ a nezávislí kandidáti) do Zastupitelstva městské části Praha 2, ale zvolena nebyla.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČOSIV. Náš tým [online]. [cit. 2020-12-22]. Dostupné online. 
  2. Z ministerstva školství dnes odešel náměstek pro sociální programy Dušan Lužný. Romea.cz [online]. 2009-01-13 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 
  3. Ministryně školství odvolá kvůli úsporám tři své náměstky. Česká televize [online]. 2010-03-11 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 
  4. Lidovky.cz; ČTK. Zmocněnkyní pro lidská práva bude Šimáčková Laurenčíková, vybrala ji vláda | Domov. Lidovky.cz [online]. MAFRA, 2022-05-11 [cit. 2022-05-11]. Dostupné online. 
  5. Odborné sekce - Strana zelených. Strana zelených. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-16.  Archivováno 16. 8. 2017 na Wayback Machine
  6. Strana zelených: Pražským volebním lídrem je radní Petr Štěpánek. 2009-07-19
  7. Zelení s programem nespěchají, o voliče se nebojí
  8. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 28.05. – 29.05.2010 : Jmenné seznamy : Kraj: Hlavní město Praha : Strana: Strana zelených na volby.cz
  9. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 25.10. – 26.10.2013, Jmenné seznamy, Kraj: Hlavní město Praha, Strana: Strana zelených, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla [online]. Český statistický úřad, 2013 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 
  10. Volby do zastupitelstev obcí, Jmenné seznamy, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Zastupitelstvo městské části nebo městského obvodu, Kraj: Hlavní město, Praha, Obec: Praha 2, Kandidátní listina: Zelená pro Prahu 2 [online]. Český statistický úřad, 2014 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]