Nadační fond Avast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nadační fond Avast
Eduard Kučera, Milada Kučerová, Jarmila Baudišová, Pavel Baudiš, foto Milan Bureš.jpg
Logo Nadačního fondu Avast (cmyk).tif
Zakladatel Avast Software a.s.
Vznik 13. prosince 2010
Právní forma nadace
Lídr Libuše Tomolová
Správní rada Jarmila Baudišová (předsedkyně), Milada Kučerová, Libuše Tomolová
Dozorčí rada Alan Rassaby (předseda), Ondřej Vlček, Steven Scheers
Oficiální web nadacnifond.avast.cz
IČO 24775401 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nadační fond Avast (anglicky Avast Foundation) patří k největším nadacím v České republice, které se zabývají charitativní činností a filantropií. Zřizovatelem nadačního fondu byla dne 13. prosince 2010 společnost Avast Software z iniciativy jejích zakladatelů Pavla Baudiše a Eduarda Kučery, kteří správu fondu svěřili svým manželkám Jarmile a Miladě. Firma Avast Software se zavázala každoročně přispívat do rozpočtu svého nadačního fondu procentuální část ze zisku a rozhodla se dlouhodobě podporovat obecně prospěšné organizace, projekty a nápady.

Orgány nadačního fondu[editovat | editovat zdroj]

 • Výkonná ředitelka: Libuše Tomolová
 • Ředitelka pro programy a rozvoj: Martina Břeňová
 • Řídící orgány
  • Správní rada (Board of Trustees): Jarmila Baudišová (předsedkyně), Milada Kučerová, Libuše Tomolová
  • Dozorčí rada (Supervisory Board): Alan Rassaby (předseda), Ondřej Vlček, Steven Scheers

Účel a prostředky nadačního fondu[editovat | editovat zdroj]

Nadační fond Avast se věnuje především charitativní filantropii a za ústřední téma si zvolil paliativní péči. Od roku 2013 začíná nadační fond podporovat systémové změny. Ve svých strategických programech se zaměřuje na rozvoj péče v období na konci života a podporu rodin s dítětem s postižením. Fond podporuje také kulturní projekty, např. výstavní činnost galerie Rudolfinum.[1] Nadační fond je nedílnou součástí společenské odpovědnosti společnosti Avast Software a systematicky zapojuje do své práce a aktivit její zaměstnance, kterých je více než 1600.

Prostředky fondu rostou úměrně k úspěšnosti mateřské firmy Avast Software, která na činnost fondu vyčleňuje procentuální podíl ze svého zisku.[2] V roce 2016 podpořil nadační fond celkově 180 projektů v České republice.[3] Rozdělil 83 milionů korun a stal se tak druhým největší firemním nadačním fondem v zemi.[4] Prostřednictvím globální komunity zaměstnanců se Fond od roku 2016 angažuje i mimo hranice České republiky, v zemích, kde se nachází její pobočky.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • 2014 Cena Via Bona - Cena pro velkou firmu za rozvoj paliativní péče v ČR a dlouhodobou pomoc občanskému sdružení Cesta domů, která díky tomu mohla posílit stabilitu zdravotního týmu a zvýšit kapacitu poskytované pomoci.[5][6] Avast nominovaly i další organizace, které firma finančně podporuje: Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s., Hospic Anežky České, Sdílení o.p.s., Nadační fond Umění doprovázet, Domov Sue Ryder, o.p.s., Společnost DUHA, Oblastní charita Červený Kostelec a Sdružení Linka bezpečí.
 • Eduard Kučera, Milada Kučerová, Jarmila Baudišová, Pavel Baudiš
  2017 Cena SDGs (Sustainable Development Goals, SDGs) - hlavní cena odborné poroty za program “Spolu až do konce”.[7][8] Ceny SDGs se v ČR v tomto roce udělovaly vůbec poprvé. Tato cena byla udělena za rozvoj paliativní péče v nemocnicích, program Spolu až do konce byl vybrán z 215 nominovaných projektů. Cena SDG (Cíle udržitelného rozvoje) je program OSN, na němž se podílí všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry či akademické obce. V ČR tuto cenu vyhlašuje prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti česká kancelář OSN, Úřad vlády, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Česká rozvojová agentura.

Činnost nadačního fondu[editovat | editovat zdroj]

Hlavním posláním Nadačního fondu Avast je všestranně přispívat k zlepšování a rozvoji kvality života a působit k rozvoji duchovních a materiálních hodnot, rozvoji a uplatňování základních lidských práv a humanitárních zásad a přispívat k lepšímu životu jednotlivce i společnosti jako takové.

V této souvislosti Nadační fond uskutečňuje zejména činnost směřující k podpoře lidí, kteří jsou ve společnosti znevýhodněni pro svůj zdravotní a/nebo sociální stav a/nebo etnický původ, rozvoji vzdělanosti a podpoře talentovaných mladých lidí, podpoře tělesného rozvoje a sportovního vyžití, podpoře rozvoje zdravotnických zařízení, zejména jejich materiální vybavenosti, podpoře umění, zlepšování kvality životního prostředí a podpoře ekologických projektů, podpoře aktivit v oblasti péče o zvířata a podpoře obecně prospěšných a potřebných aktivit.

Nadační fond je podporovatelem, který se zaměřuje na témata spíše opomíjená, nacházející se na okraji zájmu společnosti, a na hledání inovativních řešení. Společným motivem nadačních programů je soběstačnost a možnost důstojně se rozhodovat o vlastním životě. Jedním z témat je rozvoj paliativní péče nebo soběstačný život lidí s postižením.

Programy[editovat | editovat zdroj]

Spolu až do konce / Together until the end[editovat | editovat zdroj]

Základní vizí programu Spolu až do konce je, aby co nejvíce lidí v České republice mělo v důležité fázi života, v jeho závěru, k dispozici kvalitní informace a mohlo se svobodně rozhodnout, kde a jak chtějí zemřít, jaký způsob péče zvolí a koho chtějí mít nablízku. Program se každým rokem věnuje novému tématu podpory. Snahou je, aby reagoval na reálné potřeby a dodržoval kontinuitu s předchozími ročníky a vývojem a zráním paliativní péče v České republice.

Na začátku se program věnoval podpoře hospicové péče. Došlo k dlouhodobému rozvoji fundraisingu ve třetině hospiců v ČR, rozšíření jejich kapacity a podpoře vzdělávání pracovníků v hospicové péči. Stále se však většina úmrtí odehrává v nemocnicích. V České republice jde o 70 % všech úmrtí. V nemocnicích často nemají lidé na konci života možnost komplexní paliativní, sociální a duchovní péče a často jsou zde bez přítomnosti svých blízkých. Tento fakt se snažil program Spolu až do konce změnit ve svém třetím ročníku v roce 2016. Jednalo se o 18 projektů v nemocnicích po celé České republice. V těchto nemocničních zařízeních vznikly multidisciplinární paliativní týmy, které se plně zaměřují na problematiku paliativní péče a zpřístupňují ji pro stále více pacientů.

Spolu do života / Start together[editovat | editovat zdroj]

Program je zaměřený na podporu rodin, do kterých se narodí dítě se zdravotním znevýhodněním. Cílem programu je podpořit aktivity nejrůznějších organizací, které rodinám pomáhají žít běžný rodinný život a svobodně o něm rozhodovat. Prvním vstupem nadačního fondu do této oblasti byla zpracování Analýzy rané péče v ČR.[9] V prvním roce byl z programu podpořen rozvoj kapacit 23 poskytovatelů rané péče v ČR. Ve druhém ročníku byla vyhlášena dvě témata: Leadership akademie pro ranou péči a Podpora svépomocných rodičovských skupin.

Spolu s důvěrou / Together with trust[editovat | editovat zdroj]

Dlouhodobá podpora provozních nákladů několika neziskových organizací, jejichž činnosti dala správní rada plnou důvěru a je v úzkém kontaktu s výsledky jejich práce. Příklady těchto organizací jsou Centrum Paraple, Člověk v tísni, Cesta domů,[10] Domov Sue Ryder,[11] Nadace Forum 2000 a další.

Dále je součástí tohoto programu i otevřené výzva, kde je dána možnost jakýmkoli obecně prospěšným projektům. Tento program je velmi flexibilní a může tak rychle pomoci i například lidem postiženým náhlou katastrofou.

Spolu se zaměstnanci / Together with employees[editovat | editovat zdroj]

Tento program je zaměřený na rozvoj společenské odpovědnosti firmy Avast. Finančně podporuje obecně prospěšné organizace, o které se zajímají zaměstnanci firmy Avast Software. Z tohoto programu byla podpořena mj. Wikimedia Česká republika.[12]

Spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Největším dárcem nadačního fondu je společnost Avast Software. Dále však také Nadačnímu fondu přispívá Bank Gutmann Aktiengesellschaft, pobočka Česká republika, která se zaměřuje na podporu soběstačnosti lidí na vozíku. Nadační fond dále spolupracuje s odbornými partnery, kteří mu pomáhají s nastavováním a vyhodnocováním jednotlivých programů. Odborným garantem programu Spolu až do konce je Centrum paliativní péče,[13] v průběhu realizace 2. ročníku (2016) se angažovalo také České centrum fundraisingu.[14] Program Spolu do života odborně garantuje Terezie Hradilková, česká tyflopedka, která v oboru rané péče působí již od začátku 90. let a významně se zasadila o rozšíření a zvýšení kvality této služby v České republice.[15]

Nadační fond taktéž dlouhodobě spolupracuje s poradenskou a auditorskou společností Ernst & Young.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Loni v Marienbadu: Film jako umění - Galerie Rudolfinum. Galerie Rudolfinum. Dostupné online [cit. 2018-02-05]. (česky) 
 2. Výroční zpráva 2016, s. 14
 3. Nadační fond AVAST: Výroční zpráva 2016
 4. Příloha Hospodářských novin 29.11.2016, s. 14 archiv
 5. Neziskovky: Známe vítěze cen VIA BONA 2014 za filantropii
 6. Inspirujte se příběhy finalistů Ceny VIA BONA 2014 za individuální a firemní filantropii | DobráVěc.cz. magazin.dobravec.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 
 7. Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN | MPO. www.mpo.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. (česky) 
 8. Křivá zelenina či ostrovní dům. Když české projekty zlepšují svět | Forbes. Forbes CZ. Dostupné online [cit. 2018-02-05]. (česky) 
 9. Analýza | Nadační fond Avast. nadacnifond.avast.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. (česky) 
 10. DOMŮ, Cesta. Cesta domů – poskytujeme odbornou péči umírajícím a jejich blízkým. Cesta domů [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. (česky) 
 11. Domov Sue Ryder
 12. Výroční zpráva 2016, s. 49
 13. Centrum paliativní péče. Centrum paliativní péče [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-23. (česky) 
 14. Aktuality. fundraising.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. (česky) 
 15. HRADILKOVÁ, Terezie, a kol. Raná péče pro rodiny s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením: vybrané příspěvky z kurzu "Poradce rané péče.", s. 6, Praha: Středisko rané péče, 1998. 113 s. ISBN 80--238-3267-0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]