Charita Česká republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charita Česká republika
Praha Nove Mesto Vladislavova 12 Charita.jpg
Zkratka CHČR
Zakladatel Česká biskupská konference
Vznik 1919
Typ nestátní nezisková organizace
Právní forma církevní právnická osoba
Účel sociální a zdravotní služby, pomoc cizincům v ČR humanitární pomoc a rozvojová spolupráce
Sídlo Praha
Působnost ČR a celosvětově
Členové 348 farních, městských a oblastních Charit[1]
Ředitel Lukáš Curylo
Prezident Mons. Pavel Posád[2]
Rozpočet 7 746 633 000 Kč (2011; celkem)
146 046 000 Kč (2011; centrála)[2]
Zaměstnanců 5970 (2011, průměr)[2]
Dobrovolníků 34 890 (2011)[2]
Oficiální web www.charita.cz
Datová schránka 4zxxr2z
IČO 70100969 (VR)
LEI 315700P4N9VSLK5QZV01
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charita Česká republika (do roku 2006 Česká katolická charita) je nezisková humanitární organizace zřizovaná římskokatolickou církví (konkrétně Českou biskupskou konferencí) na území České republiky. Jde o největšího nestátního poskytovatele zdravotnických a sociálních služeb v ČR. Hlavní náplní její činnosti je zpoplatněná pomoc potřebným v ČR, mimo to ale také organizuje humanitární pomoc a dobročinné programy pro zahraničí (např. sbírky v případě živelních katastrof nebo adopce na dálku). Je členem Caritas Internationalis – celosvětového sdružení katolických charit.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Vnitřně se SČKCH člení na 10 subjektů s vlastní právní subjektivitou: 6 diecézních charit, 2 arcidiecézní charity, Řeckokatolická charita a ČKCH – Domovy duchovních a řeholnic. Diecézní charity se pak vnitřně člení na oblastní, městské nebo farní organizace s rozličnými variantami samostatnosti a organizovanosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizační základy charity začaly vznikat na Moravě zhruba v roce 1919, na čemž měli významný podíl kaplan na Svatém Kopečku Ludvík Antonín Bláha, olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan a Jan Stavěl. Jednotlivé organizace a spolky pracující na úrovni diecézí vznikly na Moravě v roce 1922.

V roce 1948 komunisté v krátké době cíleně vytlačili katolickou charitu z jejího sociálního a zdravotnického působení. Diecézní a arcidiecézní charity byly na základě nových zákonů nahrazeny jedinou dobrovolnou organizací Česká katolická charita, která byla podřízena státnímu dozoru a přišla o téměř všechna zdravotní a sociální zařízení. Její činnost byla omezena na omezenou produkci náboženského tisku a náboženské literatury (leckdy i nevalné úrovně), prodej devocionálí a péči o přestárlé řeholníky, řeholnice a kněze. Vedení dosazované státem mělo mezi věřícími špatnou pověst a mělo úzké vztahy k tzv. pokrokovým kněžím a Státnímu úřadu pro věci církevní.

Jedna z charit je v České Lípě

V roce 1990 došlo k radikálním změnám ve vedení charity a v roce 1991 začaly být znovu zřizovány diecézní charity. Od 1. prosince 1993 je katolická charita účelové zařízení katolické církve sdružující diecézní a arcidiecézní charity v České republice a spravující charitní domy pro řeholníky a kněze.

Celonárodní akce[editovat | editovat zdroj]

Humanitární a rozvojová pomoc[editovat | editovat zdroj]

Země, kde (kromě ČR) působí Charita Česká republika (stav z roku 2008).
     aktivní humanitární nebo rozvojové mise
     dřívější humanitární nebo rozvojové mise

Charita Česká republika vyvíjí humanitární činnost v zahraniční od roku 1995. Od roku 2000 se Oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce začíná soustřeďovat také na rozvojovou činnost. Charita Česká republika působí v řadě zemí, například Haiti, Indonésie, Mongolsko, Moldavsko, Gruzie, Čečensko či v zemích Afrického rohu. Bezprostřední humanitární pomoc probíhá většinou ve spolupráci s místní pobočkou Caritas Internationalis.

Prezidenti Charity Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Generální sekretáři a ředitelé Charity Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Organizační struktura [online]. Charita Česká republika [cit. 2013-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-30. 
  2. a b c d Výroční zpráva 2011. Praha: Charita Česká republika, 2012. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-21.  Archivováno 21. 9. 2012 na Wayback Machine