Miloslav Fiala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
P. Ing. Miloslav Fiala, OPraem
P. Miloslav Fiala, OPraem na Diecézním setkání animátorů seniorů, Hradec Králové 2010
P. Miloslav Fiala, OPraem na Diecézním setkání animátorů seniorů, Hradec Králové 2010
Narození 28. srpna 1928 (90 let)
Kutná Hora, Československo
Vzdělání Vysoká škola obchodní
Povolání kněz, redaktor a emeritní tiskový mluvčí ČBK
Titul Premonstrát
Nábož. vyznání římský katolík
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloslav Michael Fiala (* 28. srpna 1928, Kutná Hora) je český římskokatolický kněz a premonstrát, známý zejména svým působením ve funkci tiskového mluvčího Československé a následně České biskupské konference (v letech 19901996) a redaktora náboženských pořadů Československého a poté Českého rozhlasu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval gymnázium v Kutné Hoře a Vysokou školu obchodní v Praze. Během studia v Praze byl v kontaktu s jezuity, ale přes úvahy o vstupu do tohoto řádu nevstoupil poté, co mu po návratu z vyšetřovací vazby sami doporučili, aby nejprve dokončil studium ekonomie. Po absolvování základní vojenské služby se věnoval různým civilním zaměstnáním, během nichž tajně vstoupil do Řádu premonstrátských řeholních kanovníků a od Bohumila Víta Tajovského získal nižší svěcení. V roce 1958 podal přihlášku ke studiu na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu, po výslechu na Státní bezpečnosti ji však vzal zpět. Teprve po uvolnění poměrů vstoupil koncem šedesátých let do kněžského semináře. V době sovětské invaze v roce 1968 se nacházel u premonstrátů v Rakousku, avšak nakonec se rozhodl neemigrovat, a to i pod vlivem výzvy kardinála Berana, který upozorňoval, že církev ve vlasti bude potřebovat statečné lidi. Po kněžském svěcení, které obdržel 21. prosince 1971, působil v duchovní správě v Hradci Králové až do roku 1974, kdy mu byl odebrán státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti. Nadále tedy pracoval jako skladník a zásobovač při výstavbě pražského metra.

Po sametové revoluci se od 1. ledna 1990 stal redaktorem náboženských pořadů Československého rozhlasu (později Českého rozhlasu); výběr z jeho úvah, vysílaných pod názvem Cestou naděje a víry od roku 1994 každou neděli ráno na rozhlasové stanici Regina, vyšel knižně ve dvou svazcích. Od 1. ledna 1991 byl současně tiskovým mluvčím Československé biskupské konference a ředitelem jejího tiskového střediska, které založil. Po rozpadu Československa pokračoval jako tiskový mluvčí České biskupské konference, a to až do roku 1996, a do roku 1998 rovněž jako ředitel tiskového střediska ČBK. Od roku 1997 do 25. února 2004 byl prezidentem Arcidiecézní charity Praha a od ledna 1999 do konce roku 2006 prezidentem Sdružení Česká katolická charita. Za mimořádnou činnost v oblasti charitativní práce mu byl udělen řád sv. Cyrila a Metoděje. Byl také spirituálem zasvěcených panen pražské arcidiecéze, z této funkce byl uvolněn 15. listopadu 2008. V současnosti vypomáhá v duchovní správě, a to zejména ve farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Myšlenky všední i sváteční – 1. díl, Nové město, Praha 1997
  • Myšlenky všední i sváteční – 2. díl, Nové město, Praha 2001
  • Motýlí efekt – tři úvahy o chaosu a řádu, Trinitas, Svitavy 2001
  • Myšlenky pro čas i nečas, Trinitas, Svitavy 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]