Jedličkův ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jedličkův ústav a školy
Jedličkův ústav
Praha, Jedličkův ústav, 2012.JPG
Zkratka JUS
Rok založení 1913
Vedení
Ředitel zřizující společnosti Mgr. Petr Hrubý
Další informace
Adresa V pevnosti 13/4, Praha, 128 00, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedličkův ústav a školy v Praze je nejstarší české zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením, které se dodnes věnuje vzdělávání, rehabilitaci, sociálním službám, komplexnímu rozvoji dovedností, využití tvůrčího potenciálu a zlepšení kvality života lidí s handicapem (v běžné řeči vozíčkářům, mládeži po úrazech, dětem se somatickým znevýhodněním, s kombinovaným postižením, u některých služeb dokonce celé rodině s dítětem s tělesným postižením apod.).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedličkův ústav byl založen na jaře roku 1913 (jeho založení je spojeno především s MUDr. Rudolfem Jedličkou, jehož jméno je v názvu už od listopadu téhož roku) a od samých počátků byla patrná snaha o vybudování léčebné a vzdělávací instituce na novátorských, vědecky podložených, medicínsky obhajitelných, ekonomicky svépomocných a pedagogicky alternativních základech. Ústav v tomto pojetí znamenal funkční a stabilní organizaci, která měla racionální uspořádání a zároveň poskytovala prostor a bezpečí pro individuální rozvoj klientů. Přesně v tomto duchu byla naplňována idea zakladatele propojit při práci s konkrétními dětmi jinak oddělené obory jako pedagogiku, psychologii, medicínu, sociální práci, pracovní, mravní a estetickou výchovu v jeden celek a s využitím potenciálu významných osobností vytvořit autentický sociální systém.

František Bakule, Augustin Bartoš, Rudolf Jedlička, Michal Jedlička, František Kábele, Jan Pfeiffer, Anežka Krčková, Jan Pičman, Marie Vágnerová a dílo mnohých dalších patří k tradici Jedličkova ústavu a škol, která je rozvíjena v týmové práci a dalších specifických aktivitách.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Sídlo ústavu je v pevnosti Vyšehrad v ulici V pevnosti 13/4. Komplex dalších budov se nachází nedaleko na Pankráci (katastrální území Nusle) u ulic U Jedličkova ústavu a Na Topolce.

Zařízení ústavu jsou přístupná do značné míry i široké veřejnosti (Obchůdek, TaKavárna, bazén, kulturní a sportovní akce).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]