Jedličkův ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jedličkův ústav a školy
Budova Jedličkova ústavu na Vyšehradě.
Budova Jedličkova ústavu na Vyšehradě.
ZkratkaJÚŠ
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelPraha
Datum založení1913, 27. září 1996, 1. srpna 1996 a 1. září 2000
IČO70873160
REDIZO600027341
ŘeditelMgr. Petr Hrubý
AdresaV pevnosti 13/4, Praha, 128 00, Česko
Oficiální webwww.jus.cz - Jedličkův ústav a školy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedličkův ústav a školy v Praze je nejstarší české zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením, které se dodnes věnuje vzdělávání, rehabilitaci, sociálním službám, komplexnímu rozvoji dovedností, využití tvůrčího potenciálu a zlepšení kvality života lidí s handicapem (vozíčkářům, mládeži po úrazech, dětem se somatickým znevýhodněním, s kombinovaným postižením, u některých služeb dokonce celé rodině s dítětem s tělesným postižením apod.).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova Jedličkova ústavu na Pankráci
Pamětní deska Dr. Rudolfa Jedličky na Vyšehradě

Jedličkův ústav byl založen na jaře roku 1913 na základě inciativ pražského Spolku pro výchovu mrzáků. Založení ústavu je spojeno především s MUDr. Rudolfem Jedličkou, předsedou Spolku, jehož jméno je v názvu už od listopadu téhož roku.[1] Od samých počátků byla patrná snaha o vybudování léčebné a vzdělávací instituce na novátorských, vědecky podložených, medicínsky obhajitelných, ekonomicky svépomocných a pedagogicky alternativních základech. O potřebě vzniku ústavu svědčí, že již v září 1913 informoval tisk o jeho přeplnění a nutnosti rozšíření.[2]

Ústav v tomto pojetí znamenal funkční a stabilní organizaci, která měla racionální uspořádání a zároveň poskytovala prostor a bezpečí pro individuální rozvoj klientů. Přesně v tomto duchu byla naplňována idea zakladatele propojit při práci s konkrétními dětmi jinak oddělené obory jako pedagogiku, psychologii, medicínu, sociální práci, pracovní, mravní a estetickou výchovu v jeden celek a s využitím potenciálu významných osobností vytvořit autentický sociální systém.

František Bakule, Augustin Bartoš, Rudolf Jedlička, Michal Jedlička, František Kábele, Jan Pfeiffer, Anežka Krčková, Jan Pičman, Marie Vágnerová a dílo mnohých dalších patří k tradici Jedličkova ústavu a škol, která je rozvíjena v týmové práci a dalších specifických aktivitách.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Sídlo ústavu je v pevnosti Vyšehrad v ulici V pevnosti 13/4. Komplex dalších budov se nachází nedaleko na Pankráci (katastrální území Nusle) u ulic U Jedličkova ústavu a Na Topolce.

Zařízení ústavu jsou přístupná do značné míry i široké veřejnosti (Obchůdek Borůvka, Ta Kavárna, bazén, kulturní a sportovní akce).

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Literární kritik F. X. Šalda učinil Jedličkův ústav svým univerzálním dědicem.[3]
  • Další Jedličkův ústav se nachází v Liberci. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jedličkův ústav na Vyšehradě. Národní listy. 11. 12. 1913, s. 1. Dostupné online. 
  2. Ze spolku pro výchovu mrzáků. Národní listy. 6. 9. 1913, s. 3. Dostupné online. 
  3. Popisek k fotu pomníku F. X. Šaldy. Pestrý týden. 12. 4. 1941, s. 9. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]