Sociální služby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sociální služby zahrnují řadu veřejných služeb, jejichž posláním je poskytovat podporu a pomoc určitým skupinám obyvatel, mezi něž obvykle patří znevýhodněné, ale nejen zdravotně postižené osoby (osoby s hendikepem). Sociální služby mohou poskytovat jednotlivci, soukromé a nezávislé organizace nebo vládní agentury. Sociální služby jsou spojovány s pojmem sociální péče a sociálního státu; země s rozsáhlými sociálními programy často poskytují širokou škálu služeb. Sociální služby jsou využívány k řešení široké škály potřeb společnosti. Před industrializací bylo poskytování sociálních služeb do značné míry omezeno na soukromé organizace a charitativní organizace, přičemž rozsah poskytovaných služeb byl rovněž omezený. Sociální služby jsou celosvětově obecně považovány za „nezbytnou funkci“ společnosti a mechanismus, jehož prostřednictvím mohou vlády řešit společenské problémy.[1]

Poskytování sociálních služeb vládami je spojeno s přesvědčením o univerzálních lidských právech, demokratických principech a náboženských a kulturních hodnotách. Dostupnost a rozsah sociálních služeb se v jednotlivých společnostech značně liší. Hlavními skupinami zranitelných osob, kterým jsou sociální služby určeny, jsou: rodiny, děti, mládež, starší lidé, ženy, nemocní a zdravotně postižení. Sociální služby zahrnují zařízení a služby, jako jsou: veřejné vzdělávání, sociální péče, infrastruktura, pošta, knihovny, potravinové banky, všeobecná zdravotní péče, policie, požární ochrana, veřejná doprava a sociální bydlení.

Vymezení sociálních služeb[editovat | editovat zdroj]

Pojem „sociální služby“ je často nahrazován jinými pojmy, jako je sociální péče, sociální ochrana, sociální inkluze, sociální pomoc, sociální politika, sociální zabezpečení a sociální práce, přičemž mnohé z těchto pojmů se svými charakteristikami a rysy překrývají.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Social services na anglické Wikipedii.

  1. Social service [online]. [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]