Diskuse s wikipedistou:Ioannes Pragensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Keep Calm and Carry On
Archiv diskuse do října 2007do února 2008do června 2008do března 2008do prosince 2009do března 2010do prosince 2010do března 2011do září 2011do září 2015do března 2019

Pro koho je určena stránka Nápověda:Úvod pro nováčky[editovat zdroj]

Jsem rád, že pracujete na té nové úvodní stránce, ale je potřeba vyjasnit, pro koho je stránka určena. Nápověda:Úvod je orientována na nové editory a nově založené uživatelské účty. Na koho je orientována vaše nová stránka? --Dvorapa (diskuse) 9. 4. 2019, 22:38 (CEST)

Pro totéž, ale chtěl bych, aby to bylo psané tak, aby tomu lidé z uvedené cílové skupiny rozuměli a bylo to pro ně užitečné. Ani jedno z toho si o současné stránce Nápověda:Úvod nemyslím.--Ioannes Pragensis (diskuse) 9. 4. 2019, 22:44 (CEST)
Tak v tom případě nerozumím, proč stránky nesloučíte, resp. nepřepracujete stránku Nápověda:Úvod a vytváříte místo toho duplicitní stránku? Stejně tak netuším, proč jste tedy zamítl návrh na sloučení? To mi přijde jako kdyby se vám nelíbil článek Dějiny Dánska a tak jste napsal vlastní článek Historie Dánska. --Dvorapa (diskuse) 9. 4. 2019, 22:47 (CEST)
Tak prosím počkejte, až se ta stránka usadí. Je pár dní stará. Nevím, proč to tak tlačíte. Tohle přece nejsou články v hlavním jmenném prostoru, takže vůbec ničemu nevadí, když je vedle sebe Historie Dánska a Dějiny Dánska.--Ioannes Pragensis (diskuse) 9. 4. 2019, 22:50 (CEST)
Ne, nejsou, jsou ale relativně stejně důležité jako kterýkoliv článek, vzhledem k tomu, že a) každý nový účet je na ně přesměrován, b) každá úvítací šablona na ně odkazuje, c) každá důležitější stránka (HS) na ně odkazuje, apod. Mně ale nejde o podobu stránek, jde mi čistě o princip. Původně jsem myslel, že jsou určeny pro stejnou cílovou skupinu, tak jsem navrhl sloučení. Byl jsem revertován a bylo mi vysvětleno, že jsou pro různé cílové skupiny a tak jsem navrhl přejmenování (jedné nebo obou na libovolný rozlišující název), abychom to tedy rozlišili. Byl jsem revertován a bylo mi vysvětleno, že jsou pro stejnou cílovou skupinu. Tak já nevím. Buď se jedná o nějakou hnusnou praktiku, kdy vytvoříte duplicitní stránku (Historie Dánska) a postupně všude přeházíte odkazy, což mi přijde jako zcela proti tomu rozumnému člověku, za jakého jsem vás dosud měl, nebo fakt teda nevím. Jako nemám nic proti koexistenci obou stránek ani proti jejich sloučení, ale zatím si připadám, že vy nechcete ani jednu z těch věcí. Co teda vlastně chcete?
Jinak konstruktivně podle obsahu. Řekl bych, že vaše stránka je více zaměřená na anonymy a také trochu na čtenáře, což by ji odlišovalo od Nápověda:Úvod. Pak bych navrhl přejmenovat obě stránky, jednu jako Úvod pro editory a druhou jako Úvod nebo Úvod pro nováčky. Případně se nabízí druhá možnost z té vaší stránky udělat Úvod a z Nápověda:Úvod udělat Vítejte. To by také dávalo smysl. --Dvorapa (diskuse) 9. 4. 2019, 23:05 (CEST)
Ještě lehká výtka: Asi by vůbec nevadilo, že tu je druhá čerstvě připravená stránka a že tu jsou vedle sebe, kdybyste tedy nezačal přehazovat odkazy v důležitých šablonách a na důležitých stránkách. V tuto chvíli docela hodně vadí, že tu máme dvě stránky s duplicitním názvem a duplicitní cílovou skupinou. --Dvorapa (diskuse) 9. 4. 2019, 23:07 (CEST)
Pane kolego, podívejte se prosím napřed na stránku Nápověda:Úvod a povšimněte si, že to není dobře zpracovaný úvod, pokud je to vůbec úvod. Stránka obsahuje přivítání (což je jediná zcela správná část), pak odkaz na wizarda - kurs pro nováčky (je dobře, že ho z této stránky odkazujeme, ale člověk ho přece nepotřebuje absolvovat jako předpoklad toho, aby začal editovat - odkaz by měl být spíš stranou nebo dole, jako nabídka možnosti prohloubit si vědomosti, a ne jako první "informace"), dále je tam text o editaci článku, který vychází z představy, že lidé na Wikipedii přijdou s tím, že půjdou editovat článek o konkrétní věci, který si napřed musejí vyhledat (takto skutečně přicházejí spammeři, ale běžný editor začne editovat, až když ho některý již nalezený článek podnítí k tomu, aby ho vylepšil), a nakonec nováčka pobízí k vytvoření článku (což je ale typický kámen úrazu pro čerstvé nováčky - ve skutečnosti bychom měli takové lidi od vytváření článků spíš odrazovat, dokud nezískají cit pro encyklopedický text, protože jinak jejich první pokus nejspíš skončí s šablonou odloženého mazání). Navíc používá žargon nesrozumitelný pro nezasvěcené ("vyvarujte se ... experimentů") a je věcně nesprávný ("vkládejte pouze ověřené informace doložené odkazy na konkrétní zdroje" - ve skutečnosti je povinnost zdrojovat pouze u nezjevných nebo zpochybněných informací). Takže ten úvod podle mě není úvod, ale jen nepovedený polotovar, který neplní svou funkci a neměl by být v této podobě nikomu nabízen.
Ještě jsem se však nerozhodl, co s ním. Nabízí se ho buď změnit na přesměrování na nový úvod pro nováčky, anebo pro něj vymyslet nějakou rozumnou funkci a přepracovat ho podle ní (například uvedení pro obecné publikum s rozcestníkem na různé oblasti informací o Wikipedii, tedy cosi jako úvod pro čtenáře). Dokud se to však nerozhodne, tak opravdu nemíním s Vámi diskutovat o navrhovaných sloučeních a přejmenováních. Aby se mohlo něco slučovat nebo přejmenovávat, tak si napřed člověk musí ujasnit, čeho tím chce dosáhnout. Já jsem si zatím ujasnil jenom to, že tu potřebujeme úvod pro začínající editory, a tak jsem ho začal psát, ale nic jiného, a ještě ho nemám úplně dotažený ani nemám domyšlené širší souvislosti nápovědy, takže Vašimi huráakcemi a reverty mě jenom zdržujete.--Ioannes Pragensis (diskuse) 10. 4. 2019, 08:07 (CEST)
Odkaz na průvodce hned nahoře byl požadavek komunity, stejně tak informace o zdrojování a experimentech. Pokud vám vadí, že si editor musí nejdříve článek vyhledat, můžeme to vypustit (i když z mojí zkušenosti vím, že ne každý hned ví, co by měl editovat a jak by měl najít na Wikipedii článek, chytřejší použijí Google, hloupější zkusí prozkoumat portály). Vsadím se, že až se komunita doslechne o vašem návodu, bude po vás chtít to samé. Co se týče přepracování, opravdu se zde chováte, jako kdybyste na Wikipedii byl týden. Pokud chci vytvořit novou verzi stránky, tak to snad udělám přímo ve stránce nebo někde bokem. Pokud někde bokem, tak ale nepřekopávám hned odkazy na novou stránku. Dal jsem vám medaili za články o nobelistech za chemii, ale jestli jste ty články psal tímto způsobem, tak mě to teď trochu mrzí. Jinak ale jednoznačně musíme probrat v širší komunitě, jak to chceme s nápovědou koncipovat, protože tahle vaše huráakce nás zdržuje akorát od jiných nápovědních stránek, které roky čekají na úpravu. --Dvorapa (diskuse) 10. 4. 2019, 11:04 (CEST)

Morgante[editovat zdroj]

Kolego, to cantare je uvedeno ve Slovníku italkých spsiovatelů, který je uveden jako jeden z referencí. Cantare je zvláštní žánr italké literatury a z nich se skládá epos. Podívejte se do slovníku a napište svůj názor na údaje z toho slovníku, které jsme použil. Slovník je český a jeho autoři měli určitě nějaký důvod, proč psali cantare a ne zpěv.--Chalupa (diskuse) 14. 4. 2019, 18:52 (CEST)

Dobrý den, ten slovník bohužel nemám po ruce. V [1] se cantare skládá ze zpěvů a ne naopak, a naznačuje se možnost slovo cantare překládat "zpěv" nebo "píseň". Ve všeobecné encyklopedii, jako je tato, bych doporučoval používat spíš český překlad, byť trochu zavádějící, a slovo cantare uvést jen poprvé v závorce jako originální pojem. Protože to slovo rozhodně u nás nepatří mezi všeobecně známé pojmy a mohlo by čtenářům překážet v pochopení textu.--Ioannes Pragensis (diskuse) 14. 4. 2019, 22:06 (CEST)

Právo veta[editovat zdroj]

Dobrý den. Teď máte už druhý revert. Ovšem já už jsem z toho přetahování unavený, asi si dám pohov. Uvědomte si pouze, že řadový čtenář ani neví, že právo veta existuje a co znamená.

To je jedna věc. Ta druhá je "zapeklitá". Doufám, že jste pro svobodnou diskusi. Tak tedy: pražské zastoupení OSN se podle mne z mezinárodně-politického hlediska mýlí. Přebralo prastarý zvyk československého a pak českého MZV, že označují UK jako "Velká Británie". Nepochopím, jak tohle může mezi diplomaty procházet. Když to ale takhle je, tak to já nechám, dokud nenajdu/nenajdeme jiné zdroje s SK. Krom toho je zapotřebí článek jinak doplňovat. Vnitropolitický vývoj, brexit atd. To je momentálně všechno. --Zbrnajsem (diskuse) 22. 4. 2019, 10:37 (CEST)

I když najdete zdroje s SK, tak to stejně nic nemění na tom, že oficiální stránky OSN (tedy nejdůležitější zdroj) udávají VB. A tím také dokazují, že se mýlíte ve svém celkovém hodnocení tohoto názvu. Jako Češi bychom měli spíš být hrdí na to, že naše mateřština si občas "dovolí" se odchýlit od úzu v jiných zemích, a ne prosazovat kalky na úkor tradičních domácích názvů jen proto, že jsou doslovnější.
Jinak právo veta je poměrně známý koncept aspoň u lidí, kteří se mezinárodní politikou zabývají, protože se často v RB používá. Ovšem pokud je mi známo, tak zrovna britské veto nebylo moc často tím rozhodujícím v důležitých otázkách - nejčastěji ho používají Američané a Rusové. Proto si myslím, že ho nemá cenu popisovat v úvodu, snad by stačila zmínka v sekci o mezinárodní politice Velké Británie, nejlépe v souvislosti s nějakým případem, kdy ho Britové sami použili a rozhodli tím nějaké hlasování.
Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 22. 4. 2019, 10:55 (CEST)
Hodnocení názvu: Za současné situace s brexitem je používání VB velmi problematické. Už jsem to naznačoval. A naše národní hrdost na název VB pro SK je s prominutím zcela bezvýznamný argument. Spíš to vypadá na hledání vlastní terminologie za cenu mezinárodní izolace. A "dokonce" je tady soulad s ru:Wiki. To samotné není důvod, proč tak oponuji. Jde o věcnou stránku. Opakuji: Severní Irsko není součástí Velké Británie, ale Spojeného království, které si tuto svoji část chce dlouhodobě udržet. Přinejmenším vláda UK a lidé jako James Rees-Mogg a Boris Johnson to chtějí. To je ten mezinárodně-politický velký problém. Otázka backstopu je s tím spojená. Chceme nahrávat nějakému jinému vývoji? Nedělal bych to. Hezký den rovněž, teď toho za sebe nechám. --Zbrnajsem (diskuse) 22. 4. 2019, 11:21 (CEST)
Názvy v ruštině ani v angličtině nejsou pro češtinu směrodatné. Každý jazyk si svoje názvosloví tvoří zvlášť. A vzhledem k tomu, že pod názvem Velká Británie (či přesněji Britannie Veliká, jak se to tehdy psalo) pojednává o diskutovaném státě i Ottův slovník naučný z 19. století, tedy dávno před Evropskou unií a brexitem, tak nás jistě nikdo nemůže podezřívat, že chceme nahrávat jakémukoli politickému vývoji, pokud používáme po staletí ustálený zkrácený český název tohoto království.--Ioannes Pragensis (diskuse) 22. 4. 2019, 18:14 (CEST)

Ahmose I.[editovat zdroj]

Děkuji moc za reformulace textu. Teď je to mnohem lepší. S pozdravem a přáním hezkého dne --Khamul1 (diskuse) 27. 4. 2019, 12:09 (CEST)

Rádo se stalo, já děkuji za zajímavý článek. Mějte se hezky,--Ioannes Pragensis (diskuse) 27. 4. 2019, 12:28 (CEST)

Velká Británie[editovat zdroj]

Nevpisujte svůj vlastní textu ke zdrojům, které uvádím. Text pak nesouhlasí s tím, co je reálně uvedené ve zdrojích. Děkuji.--Pimlico27 (diskuse) 1. 5. 2019, 17:18 (CEST)

Dobrý den, nevím přesně, nač narážíte.--Ioannes Pragensis (diskuse) 1. 5. 2019, 17:58 (CEST)
V článku Spojené království, v kapitole Název země nebo Název státu, jste v podstatě odstranil většinu mého textu, který byl řádně ozdrojovaný a nahradil jste ho svým vlastním. Původní zdroje, které jsem uvedl, jste tam ponechal, ale váš text se s těmi reálnými zdroji již neshodoval.--Pimlico27 (diskuse) 1. 5. 2019, 20:18 (CEST)
@Pimlico27: Bohužel je to přesně naopak. Píšete "Název Velká Británie, oficiální nezkrácený název země Spojené království Velké Británie a Severního Irska a druhý zkrácený název země Spojené království, jsou prostřednictvím Názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního standardizované podoby názvu státu doporučené k užívání." což je jednak hrozná čeština, a jednak to neodpovídá zdroji, který citujete - tam se doporučuje pouze Velká Británie, zkrácený název Spojené království vůbec zmíněn není. Anebo píšete "Podle Geografické sekce OSN, která stanovuje a standardizuje mezinárodní názvy států platné v normě ISO 3166, je jediným oficiálním mezinárodním názvem země Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V mezinárodním kontextu tak Spojené království Velké Británie a Severního Irska nemá žádný oficiální zkrácený název." Ale v odkazovaném zdroji se přitom píše "Short name lower case - United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the)", což česky znamená, že zkrácený název státu je v angličtině "United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland", takže není pravda, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska nemá žádný oficiální zkrácený název, jak tvrdíte. Čili není pravda, že můj text se se zdroji neshodoval, ale neshoduje se s nimi naopak Vámi prosazované znění. Hezký večer,--Ioannes Pragensis (diskuse) 1. 5. 2019, 20:55 (CEST)
Váš text se neshoduje se zdroji. Vy máte nyní k dispozici publikaci Jména států a jejich územních částí (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). Zpracovali LIŠČÁK, Vladimír; BOHÁČ, Pavel. 4. vyd. Praha: Český úřad zeměměřičský a katastrální, 2009. 112 s. ISBN 978-80-86918-57-0? Protože já vycházím z této tištěné publikace od CUZK, ne z internetové zkrácené verze, spíše nástinu. Vy máte nyní k dispozici geografickou encyklopedii Merriam-Webster's Geographical Dictionary? Protože jste tam vepsal něco, co v této encyklopedii vůbec není. Vy jste nahradil můj text, který se opírá o reálné doložitelné zdroje vlastním textem, který se vůbec neshoduji s textem v těch zdrojích. To nelze.--Pimlico27 (diskuse) 1. 5. 2019, 21:57 (CEST)
Jména států a jejich územních částí opravdu v papírové podobě nemám, tak jsem tedy změnil citaci na on-line dokument, který uvádíte a který je zjevně aktualizovaný k letošnímu roku, takže lepší než deset let stará papírová publikace. Pokud se týče Merriam-Webster, tak jsem se snažil postihnout to, co píšete, pouze to převést do srozumitelné češtiny. Pokud jsem něco nepochopil, tak mi prosím sdělte, co je jinak, a opravíme to.
Byl bych rád, kdybyste při revertování bezdůvodně neodstraňoval doložené informace, které jsem do článku přidal, a nevracel méně česky znějící a zašmodrchané formulace. Kromě přesnosti bychom měli usilovat také o srozumitelnost. Hezký večer,--Ioannes Pragensis (diskuse) 1. 5. 2019, 23:03 (CEST)
Verze kolegy Pimlica27 je i pro mne naprosto nepřijatelná. Píši to tady proto, abych varoval před dalším celkovým revertem verze kolegy Ioannese. --Zbrnajsem (diskuse) 1. 5. 2019, 23:22 (CEST)
Vpisujete k mnou uvedeným zdrojům text, který vůbec ve zdrojích není. Vycházím především z tištěných zdrojů, které mám k dispozici. Pokud text z těchto zdrojů nahrazujete vlastní verzí, jedná se o podvodné jednání.--Pimlico27 (diskuse) 1. 5. 2019, 23:45 (CEST)
@Pimlico27: Pane kolego, pokud nejde o doslovnou citaci (text v uvozovkách), tak není povinné a ani dobré přepisovat text přímo ze zdrojů. Jde o vystižení smyslu zdroje. Vámi uváděný zdroj Liščák-Boháč jsem nahradil jiným, který k dispozici máme všichni a je aktuálnější. A co se týče Merriam-Webster, neuvedl jste přesně, čím se moje interpretace protiví tam uvedeným faktům. Místo očerňování a nedůvodných revertů zkuste prosím diskutovat a upřesnit Vaše námitky.--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 5. 2019, 07:37 (CEST)
@Ioannes Pragensis: Ano, jde o vystižení smyslu zdroje. A váš text nesouhlasil s uvedenými zdroji. Pokud jste ty zdroje odstranil, je to v určitém smyslu v pořádku. Pořád zůstává, že jste vzal můj nápad a koncept kapitoly a nahradil ho svým textem. To nepovažuji za solidní. Udělal jsem drobné opravy a dál se v této věci již nechci angažovat. V ISO 3166 dle OSN nemá Velká Británie žádný zkrácený název. To si můžete dohledat. Má jen alfa kód 2 a alfa kód 3, což nejsou zkrácené názvy státu. Je také mírně zavádějící, k tomu internetovému materiálu od CUZKU udávat rok 2019, když je tento materiál z roku 2013. To se obvykle řeší citačním parametrem datum přístupu, ne takto.--Pimlico27 (diskuse) 2. 5. 2019, 11:08 (CEST)
@Pimlico27: Pane kolego, citovaný materiál CUZK obsahuje mimo jiné větu "V roce 2019 došlo ke změně názvu Makedonie na Severní Makedonie..." Takže asi nepůjde o materiál z roku 2013, jak tvrdíte, když hovoří o roce 2019 v minulém čase. Musí jít o letošní aktualizovanou verzi.
Pokud jde o ISO, tak citovaná stránka https://www.iso.org/obp/ui/#iso:code:3166:GB uvádí jako zkrácený název (Short name) "UNITED KINGDOM OF GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND". Tedy z ní plyne, že tento stát oficiální zkrácený název v angličtině podle normy ISO má, a to shodou okolností stejný jako název plný. Takže buď je citovaná webová stránka podvrh, anebo je informace, kterou do článku vkládáte, nepravdivá.
No a co se týče tvrzení, že je nesolidní přejímat koncept kapitoly a dále ji upravovat, tak v tom si dovolím ostře nesouhlasit. Na postupném zdokonalování textu různými editory spočívá princip Wikipedie. Vaše zásluha o článek zůstane navždy zaznamenaná v jeho historii a budete patřit ke spoluautorům, i kdyby někdo později celý Váš text nahradil něčím jiným. Takto se zde postupuje běžně a je to tak dobře, pokud změny vedou ke zlepšení textu.--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 5. 2019, 12:05 (CEST)
Jinak řečeno zkrácený název nemá, protože je v místě zkráceného názvu uveden dlouhý název. Zatímco většina zemí, ten zkrácený název má (Czechia, Slovakia, Italy, Mexico atd.). Ale z mého pohledu jste to nezdokonalil, jen nahradil vlastním textem atd.--Pimlico27 (diskuse) 2. 5. 2019, 12:17 (CEST)
@Pimlico27: Mýlíte se. Pokud je v na místě zkráceného názvu něco smysluplného uvedeno, tak je to zkrácený název. Abyste mohl říci, že země zkrácený název nemá, tak by tam muselo být prázdné místo, případě uvedeno něco jako "none" nebo "not assigned".--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 5. 2019, 12:20 (CEST)
Vy dobře víte, že za zkrácený název této země je považován název United Kingdom, který je oficiálně používán pouze v rámci UK.--Pimlico27 (diskuse) 2. 5. 2019, 12:24 (CEST)
@Pimlico27: Teď se bavíme o zkráceném názvu dle normy ISO, tj. o tom, co se používá v mezinárodním kontextu. Toho se ta sporná věta týká. A tvrdím, že podle této normy je zkráceným kapitalizovaným názvem "UNITED KINGDOM OF GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND". Vidíte to v tom dokumentu ISO také?--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 5. 2019, 12:28 (CEST)
@Pimlico27:A vy dobře víte, ře zkrácený název podle uvedeného zdroje je "UNITED KINGDOM OF GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND". To nemůžete popřít. Nesnažte se opomíjet nebo faulovat zdroje, které se Vám nelíbí. Celá tato diskuze nemá žádnou cenu, je naprosto nekonečná a naprosto zbytečná. Já už ani nechápu, co vlastně chcete. Pokud opravdu něco chcete, zaože žádost o komentář nebo něco podobného a hlavně neničte článek o Velké Británii. Vaše editace tohoto článku se mi zdáse naplňuji Wikipedie:Nenarušujte encyklopedii kvůli ilustraci tvrzení. --Chalupa (diskuse) 2. 5. 2019, 12:32 (CEST)
@Ioannes Pragensis: Ano zkráceným názvem je United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, tzn. nezkrácený název státu, který se jinak obvykle zkracuje United Kingdom. Viz jiné zdroje, které jsem k tomu uváděl, například Webstrovu geografickou encyklopedii nebo ten vládní materiál ministerstva obrany UK, ten zdroj tam zůstal. Tam se rovněž píše o obvykle zkracovaném názvu UK--Pimlico27 (diskuse) 2. 5. 2019, 12:46 (CEST)
@Pimlico27: Dobře, děkuji, shodujeme se tedy, že podle ISO je zkráceným názvem United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, zatímco pro jiné účely a v jiných kontextech může být zkráceným názvem něco jiného, jak je popsáno v článku. Opravím článek v tomto smyslu. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 5. 2019, 13:15 (CEST)

Smím-li diskutéry poprosit, věci související s článkem o VB/SK diskutujte u článku o VB/SK, ať se to netříští a člověk nemusí dohledávat po různých diskusních stránkách uživatelů, kdo se s kým na čem domluvil. Díky. --Bazi (diskuse) 2. 5. 2019, 13:52 (CEST)

Prehistorie Velké Británie[editovat zdroj]

Co tak náhle? Lid kultury se zvoncovitými poháry, tak navečer?--Pimlico27 (diskuse) 5. 5. 2019, 00:18 (CEST)

Musíte za každou cenu uvádět jen a pouze svoji verzi? Jste schopen nějaké kooperace? Něco napíšu a vy hned vytvoříte paraelní článek. Neumíte navázat, rozšířit text? Podle mne ne. Tak a teď se místo odpovědi budete odvolávat na etiketu na Wikipedii, kterou sám hrubě porušujete. Hezký den.--Pimlico27 (diskuse) 5. 5. 2019, 00:26 (CEST)
Milý pane kolego, vůbec jsem o Vaší editaci věnované prehistorii nevěděl. Je mi líto, že jsme oba pracovali na stejné věci ve stejný čas, avšak nedívám se na poslední změny každých pět minut.--Ioannes Pragensis (diskuse) 5. 5. 2019, 16:24 (CEST)

Dějiny Spojeného království[editovat zdroj]

Jen krátce, kolego Ioannesi. V článku Spojené království budete mít staré dějiny příliš podrobné. Na to by byl článek Dějiny Anglie (a jiné). Takhle se čtenáři diví, kde zůstal Richard Lionheart, dále i shakespearovské postavy krále Richarda III. a dalších, kde jsou York a Lancaster, Jindřich VIII. a Anne Boleyn, Walsingham, Nelson a bůhvíkdo. Zde stručněji aspoň něco, ve speciálních článcích pak všechno, to by bylo mé doporučení. Pracujete usilovně, to vím, ale trochu nesoustavně. --Zbrnajsem (diskuse) 7. 5. 2019, 07:15 (CEST)

Dobrý den, dějiny Anglie (a Skotska a Irska a Walesu) k dějinám VB patří, protože tam se ustavily základy dnešní britské státnosti. Jak podrobně mají být, toť otázka, ale čtenář by měl dostat základní přehled politických a kulturních dějin státu. Já se snažím inspirovat článkem en:Germany, což je mimořádně kvalitní text o podobné zemi, a tam se středověkým a starším dějinám věnují poměrně podrobně. Na Yorky, Lancastery a Jindřicha VIII. by tak mělo dojít také.--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 5. 2019, 08:01 (CEST)
Zajisté jsou tyto dějiny velmi rozsáhlé, komplikované. Otázkou je, nač máme ty speciální články, když by bylo všechno u SK. A doufám, že to SK tam jako pojem necháte. --Zbrnajsem (diskuse) 7. 5. 2019, 09:22 (CEST)
Smyslem speciálních článků je vyložit látku do většího detailu, než je možné v článku shrnujícím. A Spojené království jistě v článku nechám, jelikož je dobře doloženo jako jeden z pojmů v současnosti používaných. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 5. 2019, 09:46 (CEST)
Mezitím ovšem nabyl popis dějin takového rozsahu, že už zastiňuje všechno ostatní. Sport doplňuje kolega Stilff velmi rozsáhle, ale např. hospodářství je chabé. Vaše úsilí velmi obdivuji. Ale opravdu se naskýtá otázka, zda nebude tady třeba to uspořádat jinak, vyčleněním do speciálních dějinných článků. Přitom chybí i v dějinách mnohé. 21. století, bezprostřední současnost, a Falklandská válka a Indie atd. --Zbrnajsem (diskuse) 18. 5. 2019, 11:11 (CEST)
Zlomových bodů britských dějin bylo mnoho, vynechat některé dost dobře nejde. IMHO je také vznik USA v článku málo popsán. Tak vznikl velký mocenský rival tehdejší Británie a dnešní spojenec, který UK po mnoha stránkách zastiňuje. I ten americký podíl na tom, že UK přežilo dvě světové války, zatím není moc zřejmý. Krymská válka a jiná dobrodružství asi také chybějí. Prostě je toho hodně - a do tohoto článku to všechno nelze vtěsnat. Naopak některé věci jsou tam nadbytečné. --Zbrnajsem (diskuse) 18. 5. 2019, 11:45 (CEST)
@Zbrnajsem: Článek zatím chápu jako ve výstavbě. Výběr jednotlivých událostí britských dějin samozřejmě může být podroben další diskusi - vždy ovšem proti sobě stojí potřeba popsat toho co nejvíc a zároveň nutnost nepřekročit rozumnou délku kapitoly o historii. A někde se musí najít kompromis. Předpokládám, že až bude celý článek zralejší, nastane čas diskutovat podrobnosti, ale zatím bych se do toho nepouštěl, protože celkově pořád není moc kvalitní a navíc asi ještě leccos změním, než budu mít pocit, že text stojí za recenzi.--Ioannes Pragensis (diskuse) 18. 5. 2019, 19:22 (CEST)
Prosím Vás snažně, na recenzi s cílem DČ nebo NČ zatím nepomýšlejte. Na to jsou jiné části článku příliš slabé. Co se snažím já tady uplatnit jako podklad diskuse je, že není možné odkazovat na speciální dějinné články jako Dějiny Spojeného království, že jsou jako podrobnější, a přitom toho tam je mnohem méně a jinak než tady. Ale Vy na tento problém nereagujete. --Zbrnajsem (diskuse) 18. 5. 2019, 23:39 (CEST)
Vždyť jsem Vám to napsal v předchozí replice, že článek není celkově moc kvalitní, takže samozřejmě v tomto stavu na DČ nemá. A problémy s jinými články jako Dějiny Spojeného království nemám teď čas řešit. Jsem dobrovolník stejně jako Vy a Wikipedii nemohu věnovat víc času. Jestli se Vám ty články nelíbí, tak je prostě zkuste vylepšit.--Ioannes Pragensis (diskuse) 18. 5. 2019, 23:45 (CEST)
To ale budeme muset všichni čekat, až Vy budete tady hotov. Pak vznikne problém, jak to všechno nějak propojit a skloubit. Bylo by lepší, kdybyste tohle zohlednil od samého začátku. Stejně mám pojem, že moje připomínky nejsou nadarmo, že jste mnohé doplňoval podle nich. V tom budu pokračovat, nemá smysl, abych Vám jinak hodně fušoval do řemesla. --Zbrnajsem (diskuse) 18. 5. 2019, 23:55 (CEST)
Slyšel jste už o takovém jednom pravidlu na Wikipedii, za ta léta...? WP:ESO. Kibic se najde vždycky snadno, dříč už hůře. --Bazi (diskuse) 19. 5. 2019, 01:28 (CEST)
Nebuďte labutí, Bazi. O tom, kdo je tady kibic, bychom mohli diskutovat. Vy jste do článku Spojené království nepřispěl skoro ničím, na rozdíl ode mne. Kolega Ioannes si jede po své linii. Pracuje usilovně, ale to neznamená, že nemá nikdo právo nadhazovat vůči němu určité problémy či dávat návrhy. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 5. 2019, 10:39 (CEST)
Taky jsem neustále nefrflal, že to není dost podle mého gusta, což bylo a je jaksi Vaší hlavní náplní „spolupráce“. --Bazi (diskuse) 19. 5. 2019, 13:28 (CEST)
Co to má být, „frflat“? Vyjadřujte se prosím spisovně. Kolego Bazi, pokud ale nemáte k samotnému obsahu toho článku, o který tady jde, a článků o dějinách SK, Anglie atd., vůbec co říci, tak se mně laskavě tady nesnažte dávat pokyny. Nemyslím si ani, že by kolega Ioannes Pragensis byl obzvláště nadšený tím, že jste se Vy tady přihlásil ke slovu. A k tomu jen malá poznámka: Víte, co znamená slovo Kiebitz původně v němčině? Respektive co to je doopravdy v překladu do češtiny kromě toho přeneseného významu, který je ten, že se někdo plete jiným lidem do hry. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 5. 2019, 13:49 (CEST)
Frflat. O článku se má vést diskuse na diskusní stránce k článku, jak už jsem Vám ostatně opakovaně připomínal. Zde je diskuse kolegy I.P. Hezký den. --Bazi (diskuse) 19. 5. 2019, 14:23 (CEST)

Odpověď na stránce WP:POMOC[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za Vaši odpověď na otázku nováčka, položenou skrz panel Potřebuji pomoc. Rád bych Vás požádal, zdali byste nováčka vždycky, když mu odpovídáte, mohl zmínit/pingnout pomocí šablony {{re|uživatelské jméno nováčka}}. Panel Potřebuji pomoc slibuje, že nováček o odpovědi dostane notifikaci. Bohužel jejího odeslání zatím jinak, než manuálním zmíněním, dosáhnout nejde. Pracujeme ale na tom. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 5. 2019, 15:17 (CEST)

@Martin Urbanec: Děkuji za upozornění, budu se to snažit tak dělat. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 11. 5. 2019, 17:15 (CEST)

Mandelinka bramborová[editovat zdroj]

Dobrý den, potřebuji pomoc ohledně Mandelinky bramborové, neboť bych ji chtěl dotáhnout mezi DČ, ale ještě předtím bych chtěl abyste mi dal nějaké typy na nedostatky (co doplnit, nedoplnit, upravit, atd.), protože Vy , jelikož máte hodně dobrých článků, tak právě od Vás bych chtěl poradit. Předem moc díky!! --Adámoz 14. 5. 2019, 20:03 (CEST)

Dobrý den, děkuji za důvěru a budu-li mít chvíli času, tak se na to podívám. Ale nejsem bohužel biolog, takže odbornou stránku věci konzultovat nemohu.--Ioannes Pragensis (diskuse) 15. 5. 2019, 08:22 (CEST)

Mnichovská zrada[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego Ioannesi. Nehodlám se přít, ale něco jako zrada to bylo. Byl to nezodpovědný ústupek, a byla to bezohlednost. Krom toho Francii (Daladiera) přemluvili, aby zradila. Takovými bezradnými resp. nepromyšlenými kroky ztrácelo UK pozice ve světě. Ovšem, nebyli na válku připravení. Kaštany z ohně pak tahali jiní, a sami Britové platili také strašnou daň. Něco v tomto smyslu by do článku patřilo. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 5. 2019, 09:24 (CEST)

Dobrý den, hodnocení Mnichova historiky je vskutku všeobecně špatné. Metaforicky se dá říci asi i to, že to byla ze strany Velké Británie zrada, přinejmenším zrada rodiny demokratických států a kapitulace před diktátorem. Ale přísně technicky to z jejich strany (na rozdíl od Francouzů) zrada nebyla, protože nebyl porušen žádný slavnostní slib nebo právní závazek. A myslím, že to v článku je už teď ukázané celkem jasně jako hrubá chyba. Do toho stručného přehledu historie bych detailní hodnocení událostí dávat nechtěl, protože to zabírá moc místa (ve Wikipedii musíte vždy napsat, kdo to hodnocení řekl, citovat ho, a případně stejným způsobem popsat i významnější opačný názor, pokud existuje, vizte Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu). Pěkně zdravím,--Ioannes Pragensis (diskuse) 16. 5. 2019, 19:19 (CEST)

Benjamin Roll[editovat zdroj]

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Benjamin Roll. Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Vlout (diskuse) 23. 6. 2019, 12:29 (CEST)

Husita Václav Klaus[editovat zdroj]

Vaše označení Václava Klause staršího za husitu mě velmi pobavilo, blahopřeji, to je skvělý fór. Nemám nic proti jeho vyřazení z oddílu Představitelé českého státu protestantského vyznání, skutečně tam nepatří. Jeho rodiče nějaký vztah k CČSH možná měli, on už sotva, leda snad zcela formální. Ale příkré oddělování CČSH od protestantismu asi není správné. Tato církev ovšem historicky vznikla v 20. století odtržením části duchovních a věřících od církve římskokatolické na podkladě modernismu, ale v současné době navazuje i na reformaci, a to nejen na reformaci českou. Výslovně se hlásí k reformační tradici, což dává najevo i tím, že je členkou Společenství protestantských církví v Evropě (Die Gemeinschaft Evangelischer Kirchen in Europa – GEKE). Tak jsem se to alespoň dočetl na internetových stránkách CČSH.

Srdečně zdraví --37.48.24.154 28. 7. 2019, 23:14 (CEST)

Dobrý den, CČSH je svou naukou a praxí asi tak na půl cestě mezi katolictvím a protestantismem. Ale nikdy jsem neslyšel, že by se oficiálně označovala za protestantskou církev a své členy za protestanty. A jak píšete, sama z reformace nevyšla. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 29. 7. 2019, 21:02 (CEST)

Hlasuje se o Carmen jako o možném NČ[editovat zdroj]

Zdravím, spustil jsem hlasování o Carmen. Budu rád, když se zapojíte. --Pavouk (diskuse) 28. 8. 2019, 09:28 (CEST)

Muzeum současného umění - Zámek Montsoreau[editovat zdroj]

Dear @Ioannes Pragensis:, I have created this article. Would you mind to check it? Thank you very much. All my very best, --Philippe49730 (diskuse) 26. 11. 2019, 16:39 (CET)

Osobní schůzka nebo kontakt mailem?[editovat zdroj]

Dobrý den, potřeboval bych se s Vámi spojit mailem nebo sejít osobně. Pokud souhlasíte, prosím pošlete vzkaz na adresu jindrich.nosek@wikimedia.cz.--NoJin (diskuse) 1. 12. 2019, 00:24 (CET)

Mark Bernes[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za první informace v článku Mark Bernes. Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nedosahuje ani minimální nutné délky. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --David V. (diskuse) 28. 12. 2019, 22:13 (CET)

@David V.: Pane kolego, přečtěte si prosím definici Wikipedie:Subpahýl. Je dobré, že se staráte o kvalitu článků, ale měl byste to dělat ve shodě s návody a zvyklostmi. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 28. 12. 2019, 22:35 (CET)
Zdravím, asi máte pravdu, na SP to úplně nebylo. Osobně si nicméně myslím, že článek o třech větách na hranici subpahýlu je. --David V. (diskuse) 29. 12. 2019, 08:58 (CET)
@David V.: Na hranici možná ano, nicméně už zřetelně na té správné straně. Pro Wikipedii je mnohem lepší mít aspoň minimálně krátký článek než nemít vůbec nic. - A ještě drobnou poznámku: myslím, že šablony jsou vhodné spíš pro komunikaci s naprostými nováčky a s vandaly. Pokud něco chci sdělit zavedenému editorovi, volím pokud možno zdvořilý dotaz vlastními slovy. V tomto případě byste se tak ode mne dozvěděl, že jsem ten článeček ponechal v nedokončeném stavu, protože jsem mezitím měl jinou naléhavou věc na práci, a že se k němu chci brzy vrátit. Hodně štěstí v novém roce,--Ioannes Pragensis (diskuse) 29. 12. 2019, 10:15 (CET)
@Ioannes Pragensis: Je pravda, že na Wikipedii jste už velmi dlouho, toho jsem si bohužel při vkládání šablony nevšiml. Ale nebylo by lepší předejít tomu přidáním šablony Pracuje se, když jste jej chtěl ještě v blízké době dokončit? --David V. (diskuse) 29. 12. 2019, 10:20 (CET)
Ta neslouží k upozornění, že chci v budoucnu pokračovat, ale naopak k upozornění, že na tom aktuálně pracuji, aby se předešlo editačním konfliktům.--Ioannes Pragensis (diskuse) 29. 12. 2019, 10:30 (CET)

Rasputin[editovat zdroj]

Zdravím, kolego, nechtěl byste se výhledově podívat na Rasputina? V těchto kruzích jste pracoval a náš článek je celkem nedobrý a bez zdrojů, tak tip na článek. OJJ, Diskuse 21. 1. 2020, 14:32 (CET)

Dobrý den, děkuji za tip. Mně Rasputin není moc sympatický, ale kdybych někdy nevěděl, co dělat lepšího, tak se tam můžu podívat. Zdravím,--Ioannes Pragensis (diskuse) 21. 1. 2020, 19:11 (CET)