Přeskočit na obsah

Wikipedie:Tipy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Rady a informace)

Zde si můžete přečíst několik užitečných tipů, které vám mohou pomoci zdokonalit vaši práci na Wikipedii. Můžete se také dozvědět mnohé zajímavé informace.

Rozvíjení jazykových znalostí[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie je mnohojazyčný projekt a kromě získávání nových znalostí si můžete také slušně vylepšit znalosti jazykové. Kontaktem a spoluprací se zahraničními editory nebo překládáním z a do různých jazyků. Na Wikipedii můžete dokonce najít vysvětlení jednotlivých gramatických zapeklitostí cizích jazyků. Za zmínku stojí také mezinárodní koordinace všech projektů, kterou vede projekt Meta, nebo projekty koordinace překladů.

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem[editovat | editovat zdroj]

Znáte nějaké cizí jazyky? Pokud ano, můžete přispívat i do jinojazyčných Wikipedií nebo z nich překládat články do češtiny (včetně těch, které by tu měly být). Když vytváříte článek, nezapomeňte do něj přidat mezijazykové odkazy. Pro pomoc při spolupráci s cizojazyčnými Wikipediemi se můžete připojit k Velvyslanectví Wikipedie. Pokud ostatním chcete dát najevo, které jazyky (a jak) ovládáte, můžete si dát na uživatelskou stránku odpovídající šablony.

Další informace: Wikipedie:Babylón

Co o nás ví svět?[editovat | editovat zdroj]

Chcete vědět, co si okolní svět myslí o Wikipedii? Zkuste se podívat na Wikipedie:Ohlasy v médiích. Pokud vás zajímají čísla, možná si budete chtít přečíst nějaké statistiky. Starší tiskové zprávy Wikipedie najdete na Wikipedie:Tiskové zprávy.

Další informace: Wikipedie:Ohlasy v médiích

Shrnutí editace[editovat | editovat zdroj]

Jakoukoli změnu, kterou v článku provedete, byste měli stručně popsat ve Wikipedie:shrnutí editace. Shrnutí jsou vidět na stránce posledních změn, v historii stránky a v seznamu sledovaných stránek a ostatní díky nim mohou sledovat, co se s danou stránkou děje. Pokud editujete jenom část článku, bude shrnutí editace implicitně předvyplněno názvem části, která se zobrazí šedě a umožní skok přímo na změněnou část. I ve shrnutí editace můžete odkazovat na jiné články pomocí hranatých závorek. Shrnutí editace může mít maximálně 200 znaků. Někdy se hodí používat ustálené zkratky jako např. rv pro revert.

Další informace: Wikipedie:Shrnutí editace

Změny hlavní strany[editovat | editovat zdroj]

Hlavní strana je naším hlavním vstupem do encyklopedie – bezesporu jste ji už viděli. Hlavní strana je zamčena a pouze správci ji mohou editovat. Ale jelikož je většina skutečného obsahu stránky umístěna jinde a do hlavní strany vložena pouze pomocí šablon, můžete jejich obsah editovat. Pokud byste chtěli provést úplné přeorganizování hlavní strany, můžete návrh přednést na wikiprojektu pro hlavní stranu.

Další informace: Diskuse:Hlavní strana

Jak být v obraze[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie je velmi živý projekt, pokud se v jeho změnách a šumu chcete orientovat, je dobré znát několik míst, kde se můžete dozvědět, co je nového. Například na posledních změnách se dozvíte aktuální změny, provedené všemi uživateli a můžete využít i různých možností filtrování. Na portálu Wikipedie (který si právě čtete) se zase dozvíte o právě probíhajících událostech. Pokud používáte IRC, můžete na irc://irc.wikimedia.org/#cs.wikipedia sledovat poslední změny v reálném čase nebo na irc://irc.freenode.net/#wikipedia-cs diskutovat o různých tématech se zkušenými wikipedisty.

Další informace: Wikipedie:IRC

Čas jsou peníze[editovat | editovat zdroj]

Servery Wikipedie uchovávají veškeré informace o čase v časovém pásmu UTC. Ve svém uživatelském nastavení si můžete zvolit zobrazování času v tom časovém pásmu, ve kterém jste. Pokud tak učiníte, budou se všechny časové informace v Posledních změnách, historiích stránek, automatických záznamech v Speciální:Log a seznamech příspěvků zobrazovat podle tohoto nastavení. Pokud se však podepisujete pomocí ~~~~, čas bude do textu vložen vždy v UTC.

Přesouvání[editovat | editovat zdroj]

Pokud název nějakého článku neodpovídá pravidlům pro pojmenování, nebo prostě obsahuje chybu či překlep, můžete to opravit tím, že článek přejmenujete. To pod původním názvem vytvoří přesměrování, takže potom musíte opravit dvojitá přesměrování, ale běžné odkazy budou fungovat beze změny. Diskusní stránka, pokud existuje, bude přesunuta také. Pokud ovšem pod novým názvem už stránka existuje, nelze přesunutí použít. V takovém případě prosím nekopírujte text (čímž by se ztratila historie stránky, která je při přejmenování zachována), ale místo toho kontaktujte některého správce, který vám se sloučením stran pomůže.

Úplně nový článek[editovat | editovat zdroj]

Pokud plánujete napsat úplně nový článek, nejprve prosím zkuste hledání, pomocí kterého zjistíte, jestli článek na dané téma už ve Wikipedii není. Měli byste také dodržovat pravidla pro pojmenovávání článků. Nejjednodušším způsobem, jak začít článek, je následovat odkaz na neexistující stránku (který se nejčastěji zobrazí jako červený odkaz, ale záleží na vašem nastavení). Článek ale můžete vyrobit také přímým zápisem URL do vašeho prohlížeče.

Náhledy[editovat | editovat zdroj]

Když editujete článek, můžete použít tlačítko Náhled (hned vedle tlačítka Uložit změny), které vám umožní si s předstihem prohlédnout, jak bude článek po vašich úpravách vypadat. To vám umožňuje mnohokrát zkontrolovat úpravy bez toho, abyste plnili historii stránky spoustou drobných úprav. Náhled vám také umožní vyhnout se chybám, např. při použití složitějšího formátování. Náhled se zobrazí spolu s editačním okénkem (nad či pod textem, podle vašeho nastavení).

Odkazy na část článku[editovat | editovat zdroj]

Když odkazujete na článek, pak můžete čtenáře dovést přímo na konkrétní kapitolu tím, že do odkazu přidáte znak # a za něj dáte název kapitoly. V takovém případě byste vždy měli pro lepší čitelnost uvést alternativní název odkazu za svislítkem. Pokud se název části změní, odkaz povede na začátek odkazované stránky. Přesměrování však části článku ignoruje, vždy vede na začátek.

Další informace: Nápověda:Odkazy

Řazení v kategoriích[editovat | editovat zdroj]

Když článek vkládáte do kategorie, můžete upřesnit, kam se má článek v této kategorii zařadit, tím, že uvedete nějaký text za svislítkem. Například [[Kategorie:Hudební skladatelé|Bach, Johann Sebastian]] zařadí článek Johann Sebastian Bach v kategorii Hudební skladatelé k písmenu B místo písmene J. Odkaz na kategorii patří těsně před mezijazykové odkazy.

Další informace: Nápověda:Kategorie

Označování obrázků[editovat | editovat zdroj]

Když načítáte obrázky na Commons, nezapomeňte přidat příslušný popisek licence, který ukazuje, jaká autorská práva se k obrázku vztahují. Stejně tak vždy uveďte zdroj. To se týká i obrázků, které jste sami vytvořili: pokud jste autorem, řekněte to, slávu si zasloužíte!

Další informace: Nápověda:Obrázky