Wikipedie:WikiProjekt Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Tento projekt byl založen za účelem koordinace prací na změně hlavní strany. Tato stránka a její podstránky obsahují doporučení v naději, že projekt získá pozornost ostatních wikipedistů. Pokud byste rádi pomohli, navštivte diskusní stránku, kde si můžete prohlédnout aktuální průběh diskuse, zajímavé nápady a argumenty nebo můžete i navrhnout nějaká vylepšení projektu či hlavní strany.

Důležitá informace: 78 % hlasů byl potvrzen finální návrh v modré variantě

Předchozí vzhled (zobrazovaný do 3. 5. 2007) hlavní strany byl schválen v projektu: Wikipedie:Hlasování o hlavní stránce

Správa hlavní strany[editovat | editovat zdroj]

S novou hlavní stranou je také potřeba udržovat nové sekce. Pokud byste byli schopni se o některou ze sekcí starat, připište se níže. Nemusí to dělat jeden člověk, klidně i víc. Jde o přípravu šablon a včasné naplňování obsahu. Jakmile budeme mít dost dobrovolníků, můžeme hlavní stranu spustit do ostrého provozu. Prosím, napište svoje jméno do následující tabulky:

Článek týdne --Aktron (d|p) 19:16, 1. 5. 2007 (UTC), --Miraceti 08:40, 2. 5. 2007 (UTC)
Víte, že... Ludek
Tematické portály Petr K.
Obrázek týdne --Miraceti 08:40, 2. 5. 2007 (UTC) — Timichal-- Adámoz ; 14:55, 23. 3. 2018 (UTC)
Aktuality --Alaiche
XXX v minulosti --Maniakes --Japo ¿ 19:45, 1. 5. 2007 (UTC)

O tom, kdo připravuje článek a obrázek týdne, se píše už někde jinde. Vizte Wikipedie:Článek týdne/Příprava a Wikipedie:Obrázek týdne/Příprava. --Miraceti 09:09, 8. 5. 2007 (UTC)

Rozsah[editovat | editovat zdroj]

Tento WikiProjekt se snaží o vylepšení hlavní strany ve všech ohledech – ať už po straně grafické, použitelnosti, ergonomie a informační hodnoty pro uživatele, tak i přístupnosti pro různé prohlížeče (tedy pročištění kódu vybraného návrhu). Dosáhnout se toho bude snažit za pomoci konsensu zainteresovaných osob.

Mateřská stránka:WikiProjekt Hlavní strana O charakteru hlasování a obecných tématech.
Diskutujme o nich na diskusní stránce projektu:
Nová sekce do diskuze
archiv 1. kola
výběr dvou nejlepších návrhů
archiv 2. kola
první hlasování mezi dvěma nejlepšími návrhy
archiv 3. kola
průzkum o prefenci prvků hlavní strany
archiv 4. kola
druhé hlasování mezi dvěma nejlepšími návrhy
archiv 5. kola
dolaďování vítězného návrhu
6. kolo
potvrzení vítězného návrhu

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Přidat se může každý, kdo má na oživení hlavní strany zájem, či chce dokonce vytvořit vlastní grafický design. Budete vítáni.

 • Petr K – zakladatel a správce projektu
 • Reo + | 22:06, 30. 6. 2006 (UTC) (Přidávám se, můj příspěvek bude ovšem závislý na míře mě dostupného času) (polosprávce Wikiprojektu :) )
 • Danny B. (zatím ve stavu "dozor nad tím, aby se nedělaly úplné hlouposti")
 • Alaiche - v podstatě je to moc pěkné (celý projekt)... já jen doufal, že zabere méně času a energie ;o) Inu, co se dá dělat... snad to alespoň bude řádné -- 22:32, 30. 6. 2006 (UTC) (P.S. původně jsem měl na mysli exkluzivně grafickou změnu. Témata ani rozložení mi není cizí. Jen forma poněkud pokulhává. Proto zatím nevím, jak aktivní budu v determinaci témat, rozsahu atd. Moc těm věcem ani nerozumím.)--19:49, 1.7. 2006 (UTC)
 • Wikimol (budu li mít čas, přispěl bych by formě rejpání)
 • Japo ? 13:23, 20. 7. 2006 (UTC) (jako Wikimol, čas na vlastní návrh asi nebude...)
 • Ale byl :)), ... a bylo to moc dobře :)) Reo + | 11:43, 25. 11. 2006 (UTC)
 • Adámoz (Hodně často na to mám čas, tak proč ne)

Plán[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou načrtnuty jednotlivé fáze projektu.
1. Úvodní diskuze: Rozhodnout, co na hlavní stranu patří a co ne. Navštivte podstránku témata. (2 týdny – bude ukončena 16. 7.)
2. Tvorba jednotlivých návrhů, jejich testování, připomínky uživatelů atp. (plánováno: 2 týdny – do 30. 7.)

 • Případné prodloužení je bezproblémové, pokud někdo bude chtít dodělat svůj návrh nebo přijít s novým, pokud se nikdo neozve, tak se to uzavře.
 • Prodlouženo... na neurčito, nestíham :-)

3. Hlasování o předložených návrzích. V průběhu projektu došlo ke změně zamýšleného postupu. Celkem tato fáze bude mít čtyři kroky. (dva kroky ke dvoum původně zamýšleným)

 1. První kolo (22.10. - 5.11.2006) - hlasování o preferencích mezi všemi předloženými variantami. Vítězné byly návrhy 6 (Autor Japo) a 7 (Autor Petr K)
 2. Druhé kolo (5.11. - 19.11.2006) - Cílem tohoto hlasování bylo vybrat konečný návrh mezi předchozími vítězi. Výsledky byly však zcela vyrovnané a během samotného hlasování se projevil větší zájem Wikipedistů připomínkovat návrhy a i tvořit nové pozměňovací podnávrhy, které by ony připomínky reflektovali. Vzhledem k tomuto vývoji byly výsledky hlasování stornovány a byl ponechán prostor pro evoluci obou návrhů. Byly vyhlášeny další dvě kola.
 3. Třetí kolo - představuje průzkům názorů o jednotlivých prvcích. Wikipedisté se vyjadřují k tomu, který prvek se jim líbí na kterém návrhu a proč. Hlasují také o svých preferencích mezi podnávrhy. Cílem má být oba návrhy vyladit do co nejšířeji přijatelnějších verzí a vybrat takové dva návrhy, které budou moci proti sobě stát v kole čtvrtém.
 4. Čtvrté kolo (1. 1. 2007 - 14. 1. 2007) Závěrečné hlasování, které má rozhodnout mezi dvěmi vybranými verzemi upravenými návrhů 6 a 7.
 5. Páté kolo - závěrečné ladění nové Hlavní strany
 6. Šesté kolo - potvrzení nové Hlavní strany
Vzhledem k tomu, že se v návrzích objevuje větší množství podobností, rád bych požádal o většinový způsob hlasování (dvě kola; do druhého postupují dva s nejvíce hlasy, vyhrává ten, který jich získá většinu) - opravte mě, prosím, jestli podobný návrh hlasování byl v jednání již od počátku. --Alaiche 14:05, 2. 9. 2006 (UTC)

4. Optimalizace výsledného návrhu. Po dokončení závěrečných prací by měl vyhovovat standardům a být dobře přístupný v různých prohlížečích a zařízeních.
K datům: jsou předběžná – pokud bude potřeba, budou prodloužena.

Ostatní Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Inspiraci pro svoje návrhy můžete hledat např. na těchto stránkách: