Diskuse:Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stop hand.svg

STOP! Určitě váš příspěvek patří právě sem?

Tato strana slouží pouze k diskusím o designu Hlavní strany.
Nezakládejte zde prosím diskuse k tématům, které nesouvisejí přímo s Hlavní stranou, či k tématům, pro která existují specializované diskuse.

Zkuste následující:


Archivy
Archivy:

Poznámky k nové verzi[editovat zdroj]

@Martin Urbanec: Ahoj, je to dobré, že se to alespoň odpálilo. Teď pár poznámek. Z akutních změn je třeba změnit barvu sekce Wikipedie ze šedé na modrou, když je tedy vlevo (to je dobře, alespoň jsou sloupce vyrovnané). Za další bych zvážil prohození Redakce a Sesterských projektů (přijde mi to logičtější). Chtělo by se to domluvit na vlaječkách: jestli tedy ano, nebo ne, případně kdy a jak. Nevím, jestli bezbarvá patička v modrém sloupci je záměr, nebo renonc, ale vypadá to v porovnání se šedivými boxy trochu divně. — Draceane diskusepříspěvky 23. 7. 2020, 18:25 (CEST)

Právě jsem o té barvě sekce Martinovi soukromě psal a už to je to opraveno. --Patriccck (diskuse) 23. 7. 2020, 18:30 (CEST)
Jo a to prohození Redakce a Sesterských projektů – souhlasím. A vlaječky, ty to tak trochu oživovaly. --Patriccck (diskuse) 23. 7. 2020, 18:40 (CEST)
Každá změna je k horšímu, to je podstatou inovací.
To byl pokus o nejapný vtip.
Díky všem, kteří k dílu přispěli. Je to spousta práce a nesnadný výběr z navzájem neslučitelných názorů. Potlačení vlaječek vítám jako jednoznačné zlepšení.--Tomas62 (diskuse) 23. 7. 2020, 21:46 (CEST)
Vlaječkama prosím neoživovat, ty patřily mezi kritizované a taky byly tuším na prvopočátku tohoto celého redesignu, kdy právě nadmíra pestrobarevné grafiky tvořila už dá se říct vizuální smog, který bylo nutno potlačit. Stačí se inspirovat na enWiki nebo deWiki, že minimalistická a funkční hlavní strana je základ. --Bazi (diskuse) 24. 7. 2020, 00:18 (CEST)

Chtělo by to především vyřešit bug s přetékáním Obrázku týdne v klasickém zobrazení ve větším rozlišení (na mém monitoru při lupě nastavené na 125% nebo 150%, při 175% už je pak všechno "sešoupnuté" do jednoho sloupce), jak výše upozornil kolega OJJ. --Vachovec1 (diskuse) 23. 7. 2020, 19:28 (CEST)

Přesně, to mě lísklo do očí hned. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
OpravenoOpraveno Opraveno. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 10:47 (CEST)

Neměňte pořád hlavní stranu, prosím. Postupné dolaďování je OK, ale revret ne. Je to naše výkladní skříň.
Osobně mi v nové verzi chybí seznam wikipedií, ale to jsem se asi měl ozvat, když se o změně hlavní strany diskutovalo, že :-( --Packa (diskuse) 23. 7. 2020, 20:22 (CEST)

@Packa: Na co proboha další seznam Wikipedií? V klasickém zobrazení je seznam Wikipedií (resp. odkazů na jiné jazykové mutace Hlavní strany) v záložce vlevo, navíc je hned v úvodním rámečku odkaz na stránku Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie (odkaz Jiné jazyky). Opravdu nevidím důvod, proč na cizojazyčné mutace odkazovat ještě potřetí. --Vachovec1 (diskuse) 23. 7. 2020, 20:45 (CEST)
Vlevo jsou jen vybrané jazyky, v odkazu nahoře hlavně informace o jiných verzích, není z ní skoro vůbec jasné, že na danou wikipedii se přejde přes přes až čtvrtý sloupec kód jazyka. Dole to navíc bylo v pěkném formátu, nejdřív ty hlavní jazyky - prostě se mi to dobře používalo. Navíc běžný uživatel moc netuší, že "V jiných jazycích" znamená přechod na jiné verze a odkaz nahoře je nevýrazný (plus jeho nevýhody viz výše - pro běžné uživatele dvojnásobné). --Packa (diskuse) 23. 7. 2020, 21:17 (CEST)
Vlevo má vybrané jazyky tuším jen ten, kdo si zvolil v nastavení zobrazovat pouze vybrané jazyky. Já to mám kompletní od „Qafár af“ a „Аҧсшәа“ až po „粵語“ a „IsiZulu“. --Bazi (diskuse) 24. 7. 2020, 00:18 (CEST)
@Packa: Packo, výkladní skříň to sice je - ale domnívám se, že ne zdaleka pro všechny příchozí. Spousta lidí imho hlavní stranu navštíví tak nějak omylem, když klikne na logo. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)

Má-li být vlevo šest rubrik a vpravo jen tři, byl bych raději pro sloučení kategorií s portály do jednoho bloku. Myslím ale, že změn by mělo být ještě víc:

  1. zkrácení délky anotace v Článku týdne,
  2. nastavení velikosti Obrázku týdne tak, aby obrázky orientované na výšku příliš neměnily celkovou délku pravého sloupce, tzn. buď napevno výšku vždy kolem 220px (při běžných poměrech fotek by to mohlo vycházet), nebo alespoň zmenšit rozdíly v šířce: formát na šířku 350px, formát na výšku cca 225px, formát čtvercový někde mezi,
  3. redukce výročí na max. 5 položek,

Pak v praxi uvidíme, na kolik položek v Aktualitách bude zbývat místo. Byl bych pro max. týden a max. 10 položek (plus minus, možná míň). --Bazi (diskuse) 24. 7. 2020, 00:45 (CEST)

Jo, nemusí být (jak jsem psal výš) vše stejný všude. Bylo by to hezký, ale prostě je vhodný toho tam mít méně. Třeba ta anotace - jasný, zkrátit! Super. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
Za mě, klidně to osekat ještě víc. Třeba "Nejlepší články (např. ...)" - to jako fakt někdo tady bude hledat nějaký příklady nej článků? Really? :) --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
Další zajímavosti + nadpis Víte, že se defakto duplikují (sice každý vede jinam, ale je to duplicita), aspoň na mobilu ten spodní odkaz nemá co dělat, pokud tam nebude, o prvek / problém méně. A tak to je skoro u všeho. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
Listování kategoriemi - na mobilu naprosto zbytečný, na desktopu dejme tomu - ale takhle to nikomu nic neřekne a nikdo to bez prokliku nepochopí. Wikipedie je pro čtenáře, editoři si kategorie najdou. Totéž v aktualitách, je jich tam zbytečně moc. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
A naopak - proč je blok "Wikipedie" tak hrozně dole? To je to, co zajímá čtenáře a kde se něco dozví. Článek týdne je pěknej, obrázek taky, ale Wikipedie je to, o co tady běží. Berme to tak, že Wikipedie je pro čtenáře a ne pro editory, ti ji přece znají. --frettie.net (diskuse) 24. 7. 2020, 02:21 (CEST)
Taky bych se přimlouval za posunutí bloku „Wikipedie“ alespoň nad „Ostatní projekty“. Dává to celkem logickou návaznost. --Vlout (diskuse) 24. 7. 2020, 20:05 (CEST)
Redukce výročí na 5 je zbytečně velká, 7 položek by bylo mnohem lepších. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 15:56 (CEST)
Přesněji řečeno, při 7 položkách by k žádnému omezení nedošlo. Redukce na 5 tak není nejen velká, natož zbytečně, ale je aspoň vůbec nějaká. Jestliže se redukují prakticky všechny ostatní rubriky, bylo by „nečestné a nesportovní“ výročí neomezit, vůči ostatním by tak nepřiměřeně narostla. 5 je proto počet ještě přiměřený, coby maximum. Protože však kolega Týnajger trvá na širším konsenzu, prosím o vyjádření i ostatní výše či níže se zajímající. @Robins7, Chrzwzcz, Podzemnik, Tchoř, Kacir, Patriccck:@PetrVod, Vachovec1, OJJ, Matěj Suchánek, Valdemar, Vlout:@ŠJů, Hnetubud, Frettie, Tomas62, Packa, Draceane:@Jagro, Martin Urbanec, Teslaton, RomanM82, DarkerTheme, Dvorapa:@Vojtěch Dostál, Podroužek, YjM: --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 17:03 (CEST)
6! :) --Chrzwzcz (diskuse) 18. 8. 2020, 17:07 (CEST)
Jaktože nedošlo. Aktuální převažující počet položek je 5-8. Sedm tedy smysluplné omezení shora určitě je. Ad návrh kolegy Chrzwzcz - já jsem pro sedm, nicméně pokud to u komunity neprojde, nemám s jím navrženým kompromisem problém. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 17:38 (CEST)
7 nepředstavuje prakticky žádnou redukci, rozhodně ne dostačující ani odpovídající ostatním úsporám. 5 by mělo dostačovat bohatě. I na obří enWiki to zvládají se 4 událostmi a narození či úmrtí (aby nezabírala tolik místa) zhustili do prostorově úspornějších odkazů na 1 řádek. Německá Wiki taky snesla 4 události (včetně narození a úmrtí). FrWiki je aktuálně na šesti, ale taky je celkově rozsáhlejší. EsWiki si vystačí s pěti. Skutečně nevidím důvod pro takový luxus, jakým je 7 položek v kalendáriu. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 18:24 (CEST)
Vzhledem k nulovému pokroku v diskusi navrhuji dohodnout se, že pokud se diskuse nikterak významně nezmění či nerozšíří, uzavřeme ji kompromisní dohodou na redukci na 6 položek, která vstoupí v platnost k 1. září. Místa je na Hlavní straně dost a dat také. --Týnajger (diskuse) 26. 8. 2020, 21:00 (CEST)
Omezovat se klidně může už teď. Ale tak jako na doladění celé Hlavní strany (obzvlášť teď v létě) nemá mnoho wikipedistů čas, takže může ještě nějakou dobu trvat, ani v této jednotlivosti nevidím důvod pro nějaká časová ultimáta. Na 6 se to dá srazit klidně hned, na 5 později, uvidíme podle skutečných ohlasů. --Bazi (diskuse) 26. 8. 2020, 21:37 (CEST)
Přimlouval bych se, aby na mobilech zůstalo něco z toho uvítacího textu (Vítejte ve Wikipedii...). Takhle tam je prostě začátek stránky, kapitálkami nápis Wikipedie a pak rovnou článek týdne. Možná stačí skrýt jenom ty odkazy napravo. (Jinak co jsem psal ohledně zalomeného textu, zatím stále vidím.)
Taky bych chtěl poprosit ostatní správce, aby nejdříve testovali změny na nějaké kopii hlavní strany a používali funkci náhledu. --Matěj Suchánek (diskuse) 24. 7. 2020, 09:24 (CEST)
Souhlas, mohli bychom čtenáře na mobilech nějak přivítat. --Patriccck (diskuse) 25. 7. 2020, 13:33 (CEST)

Redakce nad Sesterské projekty[editovat zdroj]

Dle návrhu na této diskusi jsem prohodil boxík Wikipedie čili Redakce za Ostatní neboli Sesterské projekty. --Patriccck (diskuse) 25. 7. 2020, 13:49 (CEST)

@Martin Urbanec: sekce Redakce se (v tom levém sloupci) lepí na objekt pod sebou (buď "sedí" na rámečku kategorií nebo když se přidá nad sekci Sesterské projekty, tak sedí na této sekci). Předpokládám, že jde o nějaký problém ve stylesheetu (MediaWiki:MainPage-stylesheet.css). I kdybych věděl jak to opravit (letmým pohledem nevidím, kde je problém), tak k tomu nemám potřebné oprávnění (nejsem správcem rozhraní). Zkus se na to podívat. Díky. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 00:06 (CEST)

@Vachovec1: (k revertu) Pokud jsem to pochopil správně, tak komunita chce ty dva boxy prohodit, ne? Jaký objekt má Redakce pod sebou? --Patriccck (diskuse) 26. 7. 2020, 11:41 (CEST)
Samozřejmě, že sesterské projekty mají zůstat vlevo. Šlo jen o to, aby box „Wikipedie“ byl nad nimi. Plus mi přijde jako dobrý nápad návrh Baziho, aby byly sloučeny boxy pro kategorie a portály (kvůli svému rozsahu a současně se k sobě hodí). Ale to bude chtít ještě asi širší shodu. --Vlout (diskuse) 26. 7. 2020, 13:30 (CEST)

@Patriccck, Martin Urbanec, Vachovec1: Už asi tuším, kde nastal při tom přesunu problém. Měl se totiž spolu s těmi pěti řádky přesunout ještě jeden řádek navíc, uzavření úvodního DIVu. Výsledkem této chyby bylo, že panel Sesterské projekty byl jakoby vložen do zápatí panelu Redakce a takto byl na něj opticky „nalepený“. Zjistíte to, když se pozorně podíváte, že rámeček Redakce pokračuje a ohraničuje i ty Sesterské projekty. Když to přesunete i s tím řádkem navíc, mělo by to být v pořádku.

Což mě přivádí k dalšímu problému s rubrikou Redakce: po přesunu z pravého sloupce došlo sice k přebarvení záhlaví na modro, zůstal ale šedý rámeček. Prosím proto o příslušnou změnu stylu: .editors-container má mít namísto border:1px solid #E6E6E6; barevnost rámečku shodnou s panely levého sloupce: border:1px solid #AAD5FF;. Kdo k tomu máte přístup, prosím o opravu. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 00:49 (CEST)

OpravenoOpraveno Opraveno. CSS jsem přeorganizoval, aby případné přemísťování boxů zprava doleva nebo naopak bylo jednodušší. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 10:33 (CEST)

Nevyrovnané sloupce[editovat zdroj]

@Matěj Suchánek: Zřejmě kvůli této editace se názvy jednotlivých boxů za mě až moc zvětšily a důsledkem toho zřejmě je, že sloupce jsou nyní velmi nevyrovnané (alespoň u mě). Dříve byly sloupce tak akorát, nyní je vpravo spousta volného místa. --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 10:56 (CEST)

To bude spíš orientací na šířku obrázku týdne. Ale je pravda, že mírné zvětšení záhlaví boxů jsem učinil (s odvahou). --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 11:05 (CEST)
Jo, je to možné, ale záhlaví na to zřejmě bude mít taky nějaký vliv. Mohl bys dle diskuse prosím prohodit ty boxy Wikipedie a Sesterské projekty? Ať zase neudělám nějakou chybu. --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 11:12 (CEST)
HotovoHotovo Hotovo. Vliv záhlaví bude 0.6em (6 nadpisů vlevo minus 3 vpravo krát 0.2em), tedy asi toto. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 11:19 (CEST)
Super, díky za objasnění. --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 11:32 (CEST)

Kategorie a portály[editovat zdroj]

Zaznělo to jednotlivě v diskusi na několika místech, ale pro přehlednost přidám sekci: Podle návrhu jsem zkusil spojit rubriky Kategorie a Portály do společného panelu Portály a kategorie. Související otázky:

  1. jestli to v této podobě vyhovuje,
  2. jaký tomu dát nadpis (a odkaz z něj),
  3. jaké odkazy dát do zápatí panelu.

Moje návrhy:

  1. Vyhovující; pokud by převážil názor, že v osekané hlavní straně chybí té pestřejší grafiky až moc a že by se zároveň měly nějak zvýraznit portály coby významné tematické rozcestníky, uvažoval bych možná o přidání ilustračních ikonek k těm 8 položkám, ale jinak mi tam nechybí.
  2. Prosté „Portály a kategorie“ mi přijde trochu moc technicistní a něco to řekne vlastně jenom znalým wikipedistům, takže bych se neostýchal experimetnovat s něčím laicky přívětivějším, třeba „Obsah podle témat“ (protože právě kritérium tématu je to, co kategorie i portály spojuje). Odkaz třeba na Portál:Obsah.
  3. Do zápatí pak už jenom Nejlepší portály (nebo ani to ne, protože stránka je odkazovaná už ze zápatí Článku týdne) a Všechny kategorie…

Toliko prozatím. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 21:47 (CEST)

No, takto snad raději ne. Opticky to působí příliš smíchaně, mám problém se v tom vizuálně orientovat, když je to jednak mix kategorie+portály a ještě "nadpisy"+obyčejné položky. Pomohlo by snad nějaké výraznější odlišení/oddělení "nadpisů" a obyčejných položek, v současné podobě to odlišení ztučněním jakž tak stačí, ale v mixu portály+kategorie už ne. Nebo použít zmíněné ikonky, u sesterských projektů je máme, a nikomu podle všeho nevadí. --Vachovec1 (diskuse) 18. 8. 2020, 23:29 (CEST)
Např. u Redakce jsme to předtím měli členěné tak, že nadpisy byly na samostatném řádku, tam to ale zase působilo zbytečně, protože položek v každém řádku bylo poměrně málo a celkově panel zabíral zbytečně moc místa na to, že má jít jenom o redakční podružnost. Tak možná tady by se to hodilo víc? Ale pak budeme mít na Hlavní straně dva rozdílné přístupy, což ve výsledku může být matoucí. Dalo by se taky uvažovat o rozdělení čárkovanou čarou, aniž by se nadpisy dávaly na samostatný řádek. Ovšem i to by bylo asi žádoucí provést jednotně na všech podobných místech, aby to nebyl každá ves jiný pes. --Bazi (diskuse) 19. 8. 2020, 15:09 (CEST)
Zkusil jsem to víc rozčlenit a přidat k portálům ikony. Ke kategoriím bych už je ale nepřidával, to už by v tom začínal být zmatek. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 19:07 (CEST)
Momentálně testováno na Hlavní strana/návrh květen 2018. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2020, 16:53 (CEST)

Seznam požadavků na změny k nové verzi stránky[editovat zdroj]

Seznam návrhů na dílčí úpravy nové verze Hlavní strany. Každé téma by mělo mít samostatnou sekci, u které se bude diskutovat. Vyřešené věci se uzavřou, abychom si udržovali přehled. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Interwiki odkazy v levém sloupci[editovat zdroj]

Z mě neznámého důvodu se IW (alespoň na mém desktopu, Windows 7, prohlížeč Google Chrome) chovají jako při použití udělátka "Zmenšený prostor pro interwiki s posuvníkem", tj. je vidět asi 10 jazyků a posuvník. V nastavení to zaškrtnuté nemám a nikde jinde se to neděje. Vůbec netuším, odkud to jde, ve stylesheetech nikde nic nevidím, ve vlastním css/js taky nic nemám. V každém případě by tohle nemělo být defaultní nastavení. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Velmi matně si vybavuji, že snad kdysi někde zaznělo, že právě pro Hlavní stranu je tahle verze interwiki nastavená. To by asi mohl vysvětlit, kdo o tom ví víc. Mimo to by možná stálo za vysvětlení a konkrétní argumentaci, proč by to tak být mělo či nemělo. Já si dovedu představit důvody pro zvláštní režim Hlavní strany: 1) Má ji patrně každá jazyková verze, takže zrovna zde je ten výčet jazyků zaručeně sáhodlouhý. 2) Má taky zvláštní design, který se nikde v článcích neopakuje. Obecně by se třeba dalo říct, že čím víc má určité téma na Wikipedii interwiki, tím je významnější nebo univerzálnější a tím pádem o něm s větší pravděpodobností bude i víc napsáno, čímž se prodlužuje délka článku a je víc prostoru pro interwiki. Tohle ale u HS neplatí, vždy bude mít relativně pevnou délku, takže velké množství interwiki odkazů by stránku nepřiměřeně natahovalo. Považuji tedy za rozumné a přijatelné, aby HS měla zkrácenou formu interwiki. --Bazi (diskuse) 26. 7. 2020, 23:04 (CEST)
To není argumentace úplně mimo mísu, ale v této podobě je to s odpuštěním, na prd. Pokud bychom měli trvat na zkrácené podobě interwiki, tak by to mělo pokud možno vypadat nějak tak, že se zobrazí 10 (nebo 15 či 20) vybraných významných (z českého pohledu) jazyků (např. angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština, polština, slovenština, italština a 2 další) a pod tím tlačítko "Další jazyky", na který když kliknu, tak se seznam rozbalí/zobrazí celý (a tlačítko pod tím může zůstat, akorát by se změnilo na "Sbalit"). Nejsem schopen posoudit, jestli a jak je toto technicky proveditelné. Pravděpodobně by na to muselo bejt nějaký udělátko. --Vachovec1 (diskuse) 27. 7. 2020, 00:03 (CEST)
Pardon, ale tohle je argumentace obecně ke zkrácené verzi, k jejímu případnému vylepšení, nikoli však proti jejímu zavedení právě na HS. Přitom při zmenšeném prostoru se v interwiki hledá stejně, odkazy jsou stejně seřazené, jen s tím rozdílem, že nerolujeme celou stránku, ale jen ten blok s IW odkazy. Dovedu si představit, že by to snad mohlo představovat komplikaci při použití touchpadu nebo třeba myši bez kolečka, ale jinak je pro mě rolování v IW odkazech úplně bezproblémové. Výběr speciálních významných jazyků do popředí by stejně tak mohlo být (pro někoho) užitečné i při dlouhém zobrazení interwiki. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 00:28 (CEST)
Viz můj podnět v #Technické poznámky k nové verzi. Je to zanesené v MediaWiki:Vector.css, podle mě postrádá smysl. Pokud chceme mít interwiki na hlavní straně nějak speciální, měli bychom to porovnávat s výchozím stavem. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 10:37 (CEST)
Aha, tam mě to opravdu hledat nenapadlo. Je úplná pitomost mít tohle nastavené speciálně pro vzhled Vector a u ostatních vzhledů to nechávat bez úpravy. --Vachovec1 (diskuse) 27. 7. 2020, 19:52 (CEST)
To má být tohle? Do Vectoru zanesl Danny B. už před 9 lety, 30. června 2011. Možná to není úplná pitomost, když se obecně vzato vzhled stránek váže ke skinu. Můžeme to ale zanést i do Monobooku, jestli to někdo ocení i tam (a jestli to tam bude fungovat). --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 20:40 (CEST)
Zajímavé ale je, že v té "staré" verzi Hlavní strany to nefungovalo, aspoň si tedy nic takového nevybavuji. Projevilo se to až se změnou na současnou verzi. Nebo se pletu? --Vachovec1 (diskuse) 27. 7. 2020, 21:20 (CEST)
Netuším, Hlavní strana využívá ještě svoje speciální styly MediaWiki:MainPage-stylesheet.css, což je ovšem stránka, která asi vznikla až spolu s novým designem. Jak to bylo řešené předtím, nevím. To by museli říct správci, kteří teď tu náhradu prováděli nebo s ní nějak pracovali. Já mám každopádně prostorově úsporné interwiki zapnuté všude, takže z uživatelské praxe taky nemůžu říct, jesti nebo kdy se co změnilo. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 21:49 (CEST)

Úvod[editovat zdroj]

Zdá se, že je všeobecná shoda na tom, že hlavička stránky by potřebovala úpravu + asi by bylo dobré jí nějakým způsobem zobrazit i v mobilní verzi. Poznámka: nic proti nějakému přivítání, ale berte přitom v úvahu, že v mobilní verzi je přivítání vkládáno automaticky, odděleně a poměrně velkým písmem. S tím bude nutno se vypořádat. A za další, také bychom neměli duplikovat sekci Redakce. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Konkrétní návrhy na úpravu úvodní sekce:

Přeskládání sekcí[editovat zdroj]

Zatím došlo k přemístění sekce Redakce do levého sloupce a je zde ještě návrh posunout tuto sekci výše nad sekci Sesterské projekty. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Další návrhy:

Jen bych tedy připomněl, že teď máme po dvou týdnech konečně zase Obrázek týdne orientovaný na šířku a najednou se nám (po přesunu Redakce doleva) nedostává délky pravého sloupce. Jak jsem upozorňoval už tehdy. Prostě ten obrázek nám tam dělá největší paseku a my místo něho zkoušíme šoupat se vším ostatním. Teď se tu dokonce doplňovaly staré aktuality, jen aby to aspoň trochu vyšlo. IMHO je to vadný postup a místo přesunů bychom jen měli omezit výkyvy v horních dvou (a případně i dalších) rubrikách. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 11:43 (CEST)

Podle mě je lepší tam doplnit starší aktuality, než aby tam byla taková velká bílá mezera. --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 11:46 (CEST)
A podle mě je lepší to řešit systémově, když už byla shoda na daleko menším počtu aktualit, se zase nevracet k nedostatkům dřívějšího designu. Ale provizorně je to pochopitelné jako relativně nejsnáze dostupné řešení. Jenom je potřeba se shodnout a realizovat řešení dlouhodobé. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 11:54 (CEST)
Odložím tady odkaz na návod na responzivní design hlavní strany pomocí flexboxu, možná je to to, co potřebujeme. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 12:09 (CEST)
Jasně, že je lepší to řešit systémově, ale žádné jiné provizorní nevidím (za předpokladu, že tam nechceme mezeru). Jestli někoho napadá, jak to řešit, šup sem s tím. ;-) --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 21:38 (CEST)

Nevím, jestli nepůsobíme jako amatéři spíš s tím obrázkem, co mi momentalně na monitoru přelézá někam do Olomouce... OJJ, Diskuse 27. 7. 2020, 12:06 (CEST)

Tak pozor, tak dvě hoďky zpátky se mi nezobrazoval dobře, teď už OK. Tak asi někdo šikovnej zapracoval. :) OJJ, Diskuse 27. 7. 2020, 12:08 (CEST)
Google poradil. Díky za potvrzení, že se to doopravdy opravilo. --Matěj Suchánek (diskuse) 27. 7. 2020, 12:11 (CEST)
@Matěj Suchánek: Suchoš je borec, nekecá a dělá. :) Super. OJJ, Diskuse 27. 7. 2020, 12:38 (CEST)

Úprava sekce Sesterské projekty[editovat zdroj]

To je můj návrh. Sekci považuji za neúměrně "nabobtnalou". Nechci nic vyhazovat, ale domnívám se, že bez onoho efektního, ale neefektivního nafukování, se docela dobře můžeme obejít, měli bychom si vystačit se skromnějším pojetím: menší obrázky a tak podobně. Něco jsem zkusil tady – [1], ale má to stejný/podobný problém jako Obrázek týdne – text se větším rozlišení nezalamuje a přetéká z rámečku. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Mimochodem, inspirativní by mohlo být i řešení z Commons. Nemyslím vzhledově, ale tím, že tam jsou popisky zkrácené pouze na jedno- až dvouslovné, což by s úsporou místa dost pomohlo. --Bazi (diskuse) 10. 8. 2020, 18:06 (CEST)
@Vachovec1: Zkusil jsem Hlavní strana/Ostatní projekty přepracovat po vzoru Wikipedista:Vachovec1/Pískoviště13 a zároveň s krácením textů podle Commons. Může být? Funguje to dobře, zobrazuje se to (i ostatním) správně? --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 18:06 (CEST)
Za mě OK. Je to objemově přiměřeně, vzhledově to nevypadá zle a technické problémy jsem nezaznamenal. --Vachovec1 (diskuse) 18. 8. 2020, 20:29 (CEST)

Skrývání na mobilu[editovat zdroj]

Chceme mít na mobilu všechno, co máme v desktopové verzi? Co má být případně skryto? --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Návrhy:

  • V mobilní verzi by podle mě měl zůstat úvod, dále rubriky článek týdne, aktuality a případně i tento den v minulosti, a na konec nějaké odkazy podobné tomu, co je v sekci „Wikipedie“. Zbytečně bych to nepřeplácával. --Robins7 (diskuse) 28. 7. 2020, 15:19 (CEST)

Další témata přidávejte dle vlastní úvahy. Děkuji za spolupráci. --Vachovec1 (diskuse) 26. 7. 2020, 22:25 (CEST)

Vlaječky[editovat zdroj]

Jediné, kde bych chtěl podiskutovat, by byly ještě ty vlaječky. Sice se to odebralo pro nějaký vizuální smog, ale zas mi to přijde spíše výhodné. Nevím, jak druzí, ale u mě tedy docela funguje takové vizuální/barevné odlišení. Jako v posledních změnách mám neprověřené editace zvýrazněné žlutě a automaticky očima odfiltruju bílé, tak si automaticky podle barevné vlaječky můžu odfiltrovat zprávy ze zemí, co mě zajímají. Pokud mám zprávu Vytrvalé, vydatné deště vyvolaly záplavy na téměř celém území Číny. Počet obětí na životech dosáhl 150 osob, evakuováno bylo minimálně 75 000 lidí, škody čítaly stovky milionů dolarů., tak si ji musím nějak tak přečíst celou, kdyby tam byla čínská vlajka, tak to jen očima přeskočím. Za mě to bylo hodně pohodlný. OJJ, Diskuse 27. 7. 2020, 12:38 (CEST)

Já jsem pro, ale komunitě se to příliš nelíbí... --Patriccck (diskuse) 27. 7. 2020, 13:34 (CEST)
Pro mě taky funguje to vizuální/barevné odlišení (a jinde ho jako argument v přiměřené míře používám). Ovšem k argumentům, které už zazněly, přidávám skutečnost, že Wikipedie není zpravodajský portál, takže aktuality zde jsou věcí spíše okrajovou. V minulosti aspoň častěji byl přiložen odkaz na příslušnou zprávu na Wikizprávách (které se tím taky propagovaly), jenže to už je dávnou minulostí a dnes to nefunguje. Ostatně když zredukujeme počet zpráv opravdu na minimum, nebude ani moc co přelítávat očima a těch (řekněme) pět zpráv člověk klidně přečíst může. --Bazi (diskuse) 27. 7. 2020, 14:22 (CEST)
Ještě dodávám odkaz na diskusi výše, z které práce na redesignu vzešla: #Vzhled_ikon. A připomenu tamní odkaz na dřívější diskusi už z roku 2013/2014, která patrně už tehdy skončila výsledkem vlaječky odstranit (jen pak nebyla v praxi naplňována): Diskuse_k_šabloně:Nejnovější_aktuality#Flagicony_v_Nejnovějších_aktualitách. --Bazi (diskuse) 28. 7. 2020, 15:42 (CEST)
Já jsem pro používání vlaječek, vizuální smog to netvoří, ulehčuje to orientaci ve zprávách. --Robins7 (diskuse) 28. 7. 2020, 15:14 (CEST)
Přesně tak, s vlaječkami to bylo takové přehlednější. --Patriccck (diskuse) 28. 7. 2020, 16:25 (CEST)
Z hlediska orientace v textu bych vlaječky také zachoval. Takhle se z toho stal takový slitý text --PetrVod (diskuse) 28. 7. 2020, 15:33 (CEST)
Už před lety, jak pročítám diskusi k vlaječkám, existoval konsenzus na jejich nepoužívání. Přímo v Nejnovějších aktualitách jejich přidanou hodnotu nevidím, člověk se občas pozastaví nad tím, jaká spojení vznikají např. ilustrací cihlou zlata, vraždy by měl ilustrovat revolver, živelné pohromy blesk atd.? Nebo proč mít zrovna českou vlaječku u komety Neowise týkající se celé severní polokoule?
Přidaná hodnota mizí, pokud je většina flagiconů těch českých, takže čtenáře rychle neposune na nějakou jednu očekávanou událost a význam některých flagiconů ani nerozklíčuje. Jak v odkazované diskusi napsal kolega Bazi: „Proč chceme rozlišovat aktuality podle států? Wikipedie není zpravodajský portál a aktuality jsou zde spíš přidanou hodnotou, která „prodává“ jinak třeba statické články a upozorňuje na aktuální témata obsažená v článcích. Proto zde funkci snadného rozlišení aktualit podle zemí považuji za poměrně zbytnou…“. --Kacir 28. 7. 2020, 17:20 (CEST)
Označení vlaječek za vizuální smog pokládám za trefné a na hlavní straně je nechci. --Tchoř (diskuse) 28. 7. 2020, 19:16 (CEST)
Souhlasím s Tchořem. --Podzemnik (diskuse) 28. 7. 2020, 23:12 (CEST)
Vlaječky jsou účelné, hned vidím, jaké zprávy můžu přeskočit. Když už tam nejsou vlajky, ať je tam aspoň text. Jako v novinách "Z domova, ze světa, ze sportu", nebo "Česko: Portugalsko: Svět:..." Teď to vypadá jako nákupní seznam na týden. Chrzwzcz (diskuse) 28. 7. 2020, 23:22 (CEST)
Přesně tak jak říká Chrzwzcz. --Robins7 (diskuse) 29. 7. 2020, 10:42 (CEST)

Pravopis[editovat zdroj]

"ženskou velitelkou" - opravte to, znie to strašne. Veliteľka môže byť len žena, tak stačí veliteľkou.--Lalina (diskuse) 31. 8. 2020, 21:12 (CEST)

@Lalina: Budiž. --Jan Polák (diskuse) 31. 8. 2020, 23:49 (CEST)
Naopak si domnívám, že uvedení ženy je vhodné, protože to zamezuje alternativnímu chápání textu; ostatně i média v článcích o kosmonautice takového spojení používají: první ženskou velitelkou, první ženskou velitelkou, první ženskou velitelkou, první ženská velitelka… Přijde mi to celkem logické, jestliže např. političky běžně řadíme mezi muže jako 5. prezidentku, 6. premiérku. Pokud ale chceme zdůraznit gender ve smyslu ženy, pak se v textu spojení přímo se ženou vždy objeví. Takže si nemyslím, že ta změna byla k lepšímu. --Kacir 1. 9. 2020, 00:22 (CEST) / Úprava.--Kacir 1. 9. 2020, 00:27 (CEST)
Je možné, že pokud ty texty o kosmonautice přebírají informace z anglických zdrojů, tam se to takhle zdůrazňuje, protože angličtina to má jinak nastavené než čeština, takže to jen tak bez přemýšlení přebírají. Zrovna Kosmonautix.cz přiznává i Wikipedii (českou a anglickou) jako zdroj informací. Ve VTM se to zase objevuje v citaci bývalé velitelky ISS Peggy Whitson (tedy možná doslovný překlad). Nicméně s ohledem na argumentaci 5. prezidentkou či 6. premiérkou souhlasím, že formulace „ženská velitelka“ přináší těžko nahraditelnou jednoznačnost. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2020, 13:16 (CEST)
a co si tedy pomoci opisem; navrhuji formulaci „první ženou coby velitelkou“? (zachovává info, že se jedná o první ženu in capacity of „velitelka“). --Jan Hejkrlík (diskuse) 1. 9. 2020, 14:05 (CEST)
Ono by možná stačilo i „první ženou velitelkou“. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2020, 14:08 (CEST)