Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Wikipedie offline[editovat | editovat zdroj]

Mám prastarý notebook s Windows XP. Protože je stále funkční, chtěl jsem si ho nechat na chalupě, kde není dostupný internet. Napadlo mě, že by bylo zajímavé si do něj pořídit off-line verzi české Wikipedie, ale z návodu na stažení nejsem moc moudrý. Databázi mohu stáhnout ve formátu *.xml, ale nemůžu se dopátrat, v čem si ji prohlídnout. Je na to třeba speciální prohlížeč či software? Nešlo by to otevřít ve Firefoxu? Používáte někdo Wikipedii bez internetu? Zajímalo by mě, kolik takových lidí je a v jakých případech se jim off-line verze hodí. Děkuji. --Radek Linner (diskuse) 18. 8. 2018, 20:37 (CEST)

Ani jsem netušil, že tu takovou stránku máme, ale na Wikipedie:Stáhnutí databáze je i seznam softwaru, který umí Wikipedii offline. Většina z nich umí vybrat a automaticky stáhnout libovolnou Wikipedii, jsou často multiplatformní, počítejte jen s tím, že Wikipedie bude mít několik gigabajtů. Třeba Kiwix je dokonce z větší části přeložen do češtiny (a do jeho překladu se můžete i zapojit), XOWA zase nabízí editaci článků offline (nevím, jak to funguje, nezkoušel jsem zatím), ale pravděpodobně ve vašem případě Win XP budete muset projít seznam celý a vyzkoušet, který z těch všech rozchodíte na starším počítači. --Dvorapa (diskuse) 18. 8. 2018, 21:06 (CEST)
Mimochodem asi mnoho z těch programů umí Wikipedii stáhnout samo, čili se s nějakým XML nemusíte zaobírat. --Dvorapa (diskuse) 18. 8. 2018, 21:14 (CEST)
Některé odkazy jsou tam již neplatné, případně nikam nemíří. Nabízí tam vytištění článků z Wikipedie, hardwarovou čtečku, která dávno není v prodeji. Je tam odkaz na hodně staré soubory jakéhosi Okawixu bez manuálu. Kiwix nabízí ke stažení jen anglickou Wiki. Myslím, že ta stránka poněkud zastarala. Nechci všechno testovat. Chtěl jsem se zeptat někoho, kdo to už v reálu používá. --Radek Linner (diskuse) 18. 8. 2018, 21:19 (CEST)
Kiwix umí i českou wiki, viz zde čeština (6,2G mimochodem).--Jklamo (diskuse) 18. 8. 2018, 22:00 (CEST)
Na Win XP už reálně nikdo moc asi nic nedělá, kór prohlížení Wikipedie offline. Což jak jsem řekl před chvílí znamená, že to stejně budete muset jedno po druhém vyzkoušet, dokud se nepovede něco rozběhnout. Co se týče onoho článku, ten vůbec není zastaralý, pouze byl velmi nepořádně přeložen, čili odkazy vedoucí na anglické Wikipedii někam na české jaksi nefungují, zkuste variantu stránky na anglické wiki. Většina těch nástrojů však stále existuje a je dále vyvíjena, stačí trochu googlit. --Dvorapa (diskuse) 18. 8. 2018, 22:39 (CEST)

Kiwix jsem na chalupě bez internetového připojení určitý čas používal, rovněž na starším počítači, ovšem s Debianem. Prohlížení jednotlivých stránek i jejich propojení odkazy fungovalo dobře, zato prohledávání celé Wikipedie vždy zahlásilo chybu. Byl jsem s tím spokojen, jen čas od času jsem narazil na článek, kde mi opravdu vadilo, že ta offline verze celé Wikipedie neobsahuje obrázky.

Měl jsem ale kromě české Wikipedie stažené i něco jako „10 tisíc nejdůležitějších stránek anglické Wikipedie pro Kiwix i s náhledy obrázků“, tak na to jsem občas pak kvůli obrázku přepnul.--Tchoř (diskuse) 19. 8. 2018, 08:04 (CEST)

Děkuji za rady. 6,2 GB dat není problém. Předpokládám, že je to již po dekomprimaci. Komprimovaná data ve formátu *.xml mají mít 725 MB, což by na stahování bylo lepší. S absencí obrázků počítám. Jen mě překvapuje, že používání off-line verze je tak vzácné. Kdysi jsem chtěl dodat staré počítače na Podkarpatsko nebo Čechům v rumunském Banátu. Už jsem tam dlouho nebyl a nevím, zda je tam již internet dostupnější. Počítače tam mohly sloužit alespoň jako čtečky Wikipedie. Slyšel jsem i o českých komunitách v jižní Africe či Argentině, kde to s internetem také není nijak slavné. Srozumitelný návod pro technické lamy na pár kliknutí tu ale nemáme. --Radek Linner (diskuse) 19. 8. 2018, 13:46 (CEST)

Teď koukám na tu odkazovanou stránku Kiwixu a mají tam dvě verze české Wikipedie: nopic 1,7 GB a novid 6,2 GB. Takže možná ta varianta 6,2 GB je s obrázky. Jsem teď zrovna na slabé lince, tak to zkoušet nebudu, ale Kiwix býval na ovládání dosti blbuvzdorný, tak to klidně vyzkoušejte. Stáhnout a nainstalovat Kiwix a přímo v něm je nějaké menu, které nabídce, jaký Wikiprojekt si má do sebe stáhnout, na to je opravdu potřeba jen dost silná linka. --Tchoř (diskuse) 19. 8. 2018, 14:17 (CEST)
Už to testuji, zatím jen na Windows 10. Nicméně na stránkách Kiwixu píší: "...works on low power or old computers. It also runs on a wide range of operating systems...". Snad to bude i pro Win XP. První dojmy: Text je jedna dlouhá nudle uprostřed monitoru, nefungují kategorie, některé navigační šablony a odkazuje se na portály, které nejsou staženy. Je to horší komfort, ale obsah je alespoň nějak dostupný a to včetně náhledů obrázků při velikosti databáze 6,6 GB. Stáhl jsem i Wikislovník (109 MB) a Wikizdroje (311 MB). Člověk nemá zcela pod kontrolou, kam se co instaluje. V Program Files jsem nic nenašel, databáze se ukládají na špatně dohledatelné místo a zbytková data po instalaci zabírají 898 MB. Když už člověk databáze najde, dají se nakopírovat kamkoliv jinam a přetáhnout do PC bez internetu. Další věci už se mi zkoušet nechtějí, ale pokud mi sdělíte nějaké zásadně jiné zkušenosti a funkce, budu o tom uvažovat. A ta zkrácená verze anglické Wiki je "45.000 best articles with thumbnails" (3,74 GB). --Radek Linner (diskuse) 19. 8. 2018, 16:56 (CEST)

Tech News: 2018-34[editovat | editovat zdroj]

20. 8. 2018, 18:46 (CEST)

Externí odkazy na tematické kategorie Wikizdrojů[editovat | editovat zdroj]

Upozorňuji, že na Wikizdrojích dochází k rozsáhlému rušení tematických kategorií. Momentálně je ve zdejších článcích několik desítek odkazů na kategorie Wikizdrojů, bylo by dobré je překontrolovat, případně nahradit odkazy na jednotlivá vhodná díla.--Shlomo (diskuse) 26. 8. 2018, 07:57 (CEST)

Chybová hláška Š:Cite news[editovat | editovat zdroj]

Šablona {{Cite news}} dává chybovou hlášku "Šablona:Citation error" s viditelnou URL (výskyty). V diskusi padl návrh řešení. --Kacir 27. 8. 2018, 17:45 (CEST)

Tech News: 2018-35[editovat | editovat zdroj]

27. 8. 2018, 18:16 (CEST)

Nefunguje nahrávání fotek k památkám?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj vespolek! Včera jsem se tady pokoušel nahrát nějaké nové fotky k památkám, a zjistil jsem, že UploadWizard pro WLM nejede - obrázek se nahraje na server, udělení licence proběhne OK, ale sekce "popis" už nenajede a celý wizard přestane odpovídat. Zkoušel jsem to i dnes, zkoušel jsem různé prohlížeče (Vivaldi 1.15, Opera 12.18), výsledek stejný. Napadá někoho něco? --GeXeS (diskuse) 28. 8. 2018, 21:31 (CEST)

Je to hlášeno - nahrávání skrze kampaně nefunguje, na nápravě se pracuje. Viz např. phab:T202760 --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 8. 2018, 21:43 (CEST)
Hlásí, že už je opraveno. Testoval jsem a zdá se to být OK. --GeXeS (diskuse) 31. 8. 2018, 07:50 (CEST)

InternetArchiveBot[editovat | editovat zdroj]

Dobrý večer, dá se nějak nastavit aby mi nechodily emaily od InternetArchiveBota? B.mertlik (diskuse) 30. 8. 2018, 21:07 (CEST)

Dobrý den, zkuste Nastavení, karta Sledované stránky a „Na seznamu sledovaných stránek skrýt editace botů“. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 12:58 (CEST)
Na sledovaných stránkách mám boty vyplé, jde mi o ty emaily. B.mertlik (diskuse) 2. 9. 2018, 13:12 (CEST)
Jelikož dle informací InternetArchiveBota samotného jste jeho rozhraní pro správu nepoužil, neměl by Vám přímo InternetArchiveBot zasílat žádné e-maily. Myslel jsem tedy, že Vám jde o e-maily informující o změně stránky provedené InternetArchiveBotem. Proto jsem Vám navrhl zkusit toto, s doměním, že by MediaWiki mohla přestat informovat o změnách provedené roboty. Jelikož tomu tak zjevně není, tak bohužel netuším... --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 13:15 (CEST)
Chodí jich bohužel dost. No, co se dá dělat, jak dlouho to ještě poběží? B.mertlik (diskuse) 2. 9. 2018, 13:23 (CEST)
Bohužel prakticky pořád dokola, jelikož odkazy umírají pořád a je to podobně neměnný problém, jako třeba vandalismus :(. Pokusím se něco najít, aby maily zasílány nebyly. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 13:32 (CEST)
Také si myslím, že bude chyba v nastavení, pokud nic nezabere, zkusil bych obnovit nastavení do výchozích hodnot (tlačítko úplně dole), to by mohlo pomoci. --Dvorapa (diskuse) 2. 9. 2018, 13:35 (CEST)
Jak teda takový email od InternetArchiveBota vlastně vypadá? Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 14:02 (CEST)
Doufám, že tu nedošlo k nepochopení. Je to klasická změna stránky:
InternetArchiveBot změnil stránku Robert Cornelius na Wikipedii

Vážený uživateli B.mertlik, 

Dne 03.09.2018 upravil InternetArchiveBot stránku Robert Cornelius, 
vizte aktuální verzi na https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Cornelius 

Tuto změnu si můžete prohlédnout na 
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Robert_Cornelius&diff=next&oldid=15777732 

Pro všechny změny od vaší minulé návštěvy vizte 
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Robert_Cornelius&diff=0&oldid=15777732 

Shrnutí editace: Robot: Opravuji 1 zdrojů and označuji 0 zdrojů jako 
nefunkční #IABot (v2.0beta9) 

Uživatele, který změnu provedl, můžete kontaktovat: 
e-mailem: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD:E-mail/InternetArchiveBot 
na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:InternetArchiveBot 

Dokud stránku nenavštívíte, nebudou Vám zasílána další 
oznámení o změnách této stránky, případně si můžete vynulovat 
příznaky ve svém seznamu sledovaných stránek. 

	S pozdravem Váš zasílač hlášení Wikipedie 

---- 
Pro změnu nastavení navštivte 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD:Watchlist/edit 

Rady a kontakt: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Obsah
– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel B.mertlik (diskusepříspěvky) 3. 9. 2018, 14:26‎ (CEST)
Rozumím. Podobná žádost byla kdysi zamítnuta, jako řešení se nabízí vypnout „Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů“. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 14:50 (CEST)
Technická, IABot generuje velké editace. Nebo ne? --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 15:05 (CEST)
Nějak jsem předpokládal, že u botů jsou malé editace téměř pravidlo... ale ne, IABot skutečně provadí nemalé editace. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 15:09 (CEST)

Já jsem si také již vypnul posílání emailu, množství emailu bylo již nesnesitelné. Stejně na wiki chodím každý den několikrát. --Podroužek (diskuse) 3. 9. 2018, 15:14 (CEST)

Osobně mám toto na české Wikipedii vypnuté dlouho a prostřednictvím Special:GlobalPreferences zapnuté všude jinde, jelikož ostatní wiki tak často nenavštěvuji. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 17:06 (CEST)

Inak ešte, odhliadnuc od minor/bot edit príznakov – je skutočne nevyhnutné prevádzkovať IABot v tomto „hyper-ukecanom“ režime, kde navyše k samotnej úprave článku (ktorej sa dá kedykoľvek jedným klikom pozrieť diff) a výpovednénu zhrnutiu, prispieva tým dlhým štandardným traktátom aj na diskusnú stránku k upravenému článku? Všetkým, čo majú dotknuté stránky na watchlistoch tak zaberá každý jeho zásah dve položky v zozname sledovaných. Informácia, ktorou tie DS obohacuje, je pritom redundantná k tomu diffu a zhrnutiu (akurát teda je inak naformátovaná a URL sú „naservírované“ na kliknutie). Veľkú časť tých DS navyše pri tej príležitosti zakladá, takže to potom pri článku láka klikať na diskusnú záložku v naivnom očakávaní, že tam bude nejaká zmysluplná diskusia k heslu, len aby čitateľ zistil, že je tam na niekoľkých kB preberaná náhrada zopár URL archívnymi. --Teslaton (diskuse) 3. 9. 2018, 17:00 (CEST)

Osobně jsem pro vypnutí příspěvků na diskusní stránce, kdo to kontrolovat chce, stačí mu příspěvky do sledovaných stránek. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 17:06 (CEST)
Offtopic, ale také pro vypnutí zápisu do diskusních stránek. --Dvorapa (diskuse) 3. 9. 2018, 18:35 (CEST)
Neměla by to být nějaká údržbová kategorie? B.mertlik (diskuse) 4. 9. 2018, 15:14 (CEST)

(OT) Jsem také pro vypnutí diskusních stránek a zvážení smazání již založených příspěvků. Informační přínos je zanedbatelný, vznikají akorát tuny balastu na diskusních stránkách, na které, narozdíl od enwiki nejsme zvyklí. Osobně považuji „modrou“ diskusi za takovou, která vyžaduje určitou pozornost. — Draceane diskusepříspěvky 4. 9. 2018, 15:31 (CEST)

K prosbě o zrušení záznamu na diskusní stránku se připojuji. --Jan Polák (diskuse) 4. 9. 2018, 15:38 (CEST)
Prý vypnuto VyřešenoVyřešeno. --Dvorapa (diskuse) 7. 9. 2018, 16:21 (CEST)

@Martin Urbanec, Dvorapa: Dojde ke zpětnému smazání příspěvků na diskusních stránkách? — Draceane diskusepříspěvky 22. 9. 2018, 18:07 (CEST)

Já jsem pro, ale nechtěl jsem to provést na vlastní triko, protože to může být kontroverzní. Počkal bych třeba 14 dní a pokud do té doby nebude nikdo proti, tak bych to mohl provést. --Dvorapa (diskuse) 22. 9. 2018, 19:14 (CEST)

Založil jsem stránku Wikipedie:Internetový archivační bot, kde by bylo dobré popsat funkcionalitu robota a případně shrnout výsledky ze souvisejících diskusí. — Draceane diskusepříspěvky 22. 9. 2018, 18:35 (CEST)

Pravděpodobně postačí funkcionalitu popsat na Wikipedista:InternetArchiveBot a WP:Nefunkční externí odkazy, další stránku na totožné téma nepotřebujeme. --Dvorapa (diskuse) 22. 9. 2018, 19:17 (CEST)


Vyřešení upozornění od InternetArchiveBota[editovat | editovat zdroj]

Chtěl bych se v těchto souvislostech zeptat, jak postupovat, pokud vyřeším upozornění od InternetArchiveBota? Příklad: InternetArchiveBot upozorní na neexistenci stránky. Ta se ve skutečnosti na odkazovaném webu jen přejmenovala (přesunula na jinou adresu). Já to nové umístění dohledám a na Wikipedii opravím. A co pak dál? Smazat InternetArchiveBotovo upozornění, ať nemate další čtenáře? --Jan Polák (diskuse) 4. 9. 2018, 15:38 (CEST)

Ahoj, InternetArchiveBot pouze informuje, co udělal. Není třeba na tu zprávu odpovídat. Stačí upravit referenci samotnou a smazat šablonu {{nedostupný zdroj}}. To dle mě stačí. – Tento příspěvek přidal(a) Martin Urbanec, 4. 9. 2018, 15:56 (CEST) (UTC)

IABot vs. Pywikibot[editovat | editovat zdroj]

IABot přidává do šablon ve článcích mezery, které Pywikibot zase odebírá (příklad přidaných mezer IABotem, které Pywikibot zase smaže). Bylo by dobré jednomu z nich domluvit. :) --Dvorapa (diskuse) 1. 9. 2018, 14:03 (CEST)

Krom toho by asi bylo dobré domluvit IABotovi, aby nemazal mezeru za svislítkem, tu přidává sám Panel referencí nebo Citoid. --Dvorapa (diskuse) 1. 9. 2018, 14:09 (CEST)
Tracked. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 12:57 (CEST)

@Martin Urbanec: Kdo řídí IABota na cs.wiki? Jsem pro jeho dočasné zastavené, než se opraví připomínky na Diskuse s wikipedistou:InternetArchiveBot. Při botově aktivitě je to množství nově (zbytečně a špatně) odsazených šablon neúnosné (nehledě na další nedostatky). To už je na novýho robota, kterej jenom pojede za IABotem a bute to opravovat... Války robotů jsou realitou :-O --YjM | dp 7. 9. 2018, 00:59 (CEST)

Minimálně každý správce IABota může vypnout (pokud ví jak, samozřejmě :)) => dočasně vypnut a informováni vývojáři IABota. --Martin Urbanec (diskuse) 7. 9. 2018, 10:51 (CEST)

IABot opravuje mrtvý odkaz mrtvým odkazem[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, kromě chybky ve formátování výše by bylo též dobré domluvit IABotovi, aby nefunkční odkazy nenahrazoval jinými nefunkčními odkazy, viz https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Periodick%C3%A1_tabulka&curid=68&diff=16399545&oldid=15957197&diffmode=source. --Dvorapa (diskuse) 2. 9. 2018, 12:31 (CEST)

Ahoj, nevím jak tobě, ale mě nový odkaz funguje, viz [9]. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 12:59 (CEST)
Mně vůbec, píše to: „Bad Request: Error parsing headers: 'limit request headers fields size'“. Divné. --Dvorapa (diskuse) 2. 9. 2018, 13:01 (CEST)
Možná zkus jiný prohlížeč? --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 13:05 (CEST)
(po EK) Zvláštní, mně odkaz také funguje. Právě jsem to kontroloval. --Jan KovářBK (diskuse) 2. 9. 2018, 13:06 (CEST)
No zřejmě je chyba jen v mém přijímači, možná i jenom v cache prohlížeče (kterou se mi nyní nechce mazat), tak to asi nechme plavat. --Dvorapa (diskuse) 2. 9. 2018, 13:29 (CEST)

Tech News: 2018-36[editovat | editovat zdroj]

3. 9. 2018, 18:47 (CEST)

Navigační šablony bez navboxu[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, v nedávné době jsem pracoval na převedení navigačních šablon na šablonu Navbox (mysleli jste, že je to samozřejmé? ani omylem!). Zbylo mi pár posledních, se kterými si nevím moc rady. Ve článcích jsou tyto rádoby navboxy od ostatních navboxů odsazeny velkou mezerou, nefunguje skrytí, celkově vzhled s navboxy neladí.

Některé možná navboxy vůbec nejsou a jsou špatně kategorizovány do kategorie navboxů. Jiné zas obsahují strukturu, kterou se mi na Navbox převést prostě nepodařilo. Tak jsem se rozhodl seznam zbylých navigačních šablon bez navboxu sdílet sem, třeba někdo něco z toho vyřeší:

Rozšířený obsah
 1. Šablona:Vývoj Československa
 2. Šablona:Vývoj Evropské unie
 3. Šablona:Tři pilíře EU
 4. Šablona:HlavičkaObecNav
 5. Šablona:ObecNav
 6. Šablona:Quendi
 7. Šablona:Panovníci Francie
 8. Šablona:Kenozoikum
 9. Šablona:Králové království Španělska
 10. Šablona:Správní členění Anglie
 11. Šablona:Podnebí
 12. Šablona:Letadlové lodě japonského císařského námořnictva
 13. Šablona:Počítačová klávesnice
 14. Šablona:Sportovní portály
 15. Šablona:Pohyb kontinentů
 16. Šablona:Obvody Prahy
 17. Šablona:Automobilová šablona
 18. Šablona:Nefiho prvenství
 19. Šablona:Mosiášovo prvenství
 20. Šablona:Největší Wikipedie

--Dvorapa (diskuse) 9. 9. 2018, 01:41 (CEST)

{{Podnebí}}, {{Nefiho prvenství}} a {{Mosiášovo prvenství}} dle mě vůbec navigační šablony nejsou a viděl bych to spíš na špatnou kategorizaci. U těch zbylých to bude složitější... --YjM | dp 11. 9. 2018, 00:40 (CEST)
Je to možné, překategorizujte, pokud míníte, že tomu tak je. Mně přišlo u všech zmíněných, že se používají v zápatí u navboxů a že se snaží jako navbox trochu i vypadat, proto jsem je hned nepřesouval do jiné kategorie. --Dvorapa (diskuse) 11. 9. 2018, 07:10 (CEST)
Ty dvě evidentně chybné jsem z kat. vyhodil, {{Podnebí}} se sice dává na konec článku, ale k navigaci po Wikipedii moc neslouží. Vyhodím také. --YjM | dp 13. 9. 2018, 00:48 (CEST)
{{ObecNav}} je modernizovanou podobou {{HlavičkaObecNav}}. Ty byly nahrazeny ve většině článků za {{Části české obce}}, takže jejich modernizace nemá smysl, časem budou i tyto nějakým způsobem nahrazeny. JAn (diskuse) 11. 9. 2018, 06:43 (CEST)
Doporučuji je označit třeba za zastaralé. ObecNav a šablony na ní postavené nejsou zas tak důležité, mají svůj specifický styl podobný posloupnostem a ladí spíše s nimi. Navíc ty stovky šablon na ní postavené lze upravit jen změnou té jedné, tak jako u Automobilové šablony, která tím, že není postavená na Navboxu, trpí asi nejvíc (mezera mezi ní a navboxy je obří a přitom na první pohled vypadá jako zcela obyčejný navbox, člověk v první moment nechápe, proč nelepí k ostatním navboxům). --Dvorapa (diskuse) 11. 9. 2018, 07:10 (CEST)

Tech News: 2018-37[editovat | editovat zdroj]

11. 9. 2018, 00:35 (CEST)

sledované stránky | chyba | neoznamuje e-mailem po "malé editaci"[editovat | editovat zdroj]

Testem se mi potvrdilo podezření, které vyslovil Jirka_Dl, že mám-li v nastavení sledování odfiltrovány malé editace, nejsou rozesílána upozornění na běžné editace po provedení malé, dokud není stránka navštívena. Testovací scénář:

 • v nastavení sledování dát mezi "Aktivní filtry" též "Nemalé editace"
 • nastavit sledování stránky
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění přijde, stránku je třeba navštívit pod běžným účtem
 • provést "malou editaci" testovacím účtem
  • upozornění nepřijde, ale to je v pořádku. Stránku nenavštěvujte, nebyl pro to dán impulz
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění NEPŘIJDE a to už je chyba, neboť nešlo o malou editaci
  • stránku pod běžným účtem navštivte - "resetují" se návštěvy
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění přijde

--Laďa Nešněra (diskuse) 16. 9. 2018, 12:07 (CEST)

Pravděpodobně jde o phab:T29884. Dovolím si poznamenat, že nastavení filtrů sledovaných stránek nemá vliv na nastavení upozornění emailem. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 09:47 (CEST)
Podle popisu to je ono, mám k tomu dvě ale:
 • nastavení "Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů" neřeší problém, kdy uživatel chce být upozorňován pouze na "velké editace" tj. brání se zahlcení malými a nakonec se nedoví ani o velkých. Jak dál?
 • díky za navedení, kde se nastavuje upozorňování. Mám za hodně nešťastné, když chování e-mailů se nastavuje na dvou místech. tj. výše zmíněném a na kartě Upozornění. Dokonce jsem se po něm poohlížel, asi matná vzpomínka na zahlédnuté, a procházel jsem karty Editace, Poslední změny a Sledované stránky, ale Údaje o uživateli mě fakt nenapadly :D (Chápu, proč se to ocitlo na poslední kartě, ale když už, tak bych na první kartě nechal pouze vyplnění e-mailu a konfiguraci chování rozhodil mezi "Sledované stránky" a "Upozornění") a doplnil křížově odkazy. --Laďa Nešněra (diskuse) 18. 9. 2018, 11:58 (CEST)
  1) Dál už moc není. Než se někomu problém vyřešit, což může trvat hodně dlouho, mohl by třeba někdo vytvořit alternativní službu, která by emaily posílala správně.
  2) Nemám co dodat, nastavení by si určitě reorganizaci zasloužila (phab:T65577, phab:T68965...). Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 12:21 (CEST)
  Na wikisrazu jsem dostal ještě jeden drobný tip - nastavit si odběr (Subscribe v pravém sloupci nahoře) příslušného tiketu (viz. výše šedé tlačítko vpravo s "Task T29884"), případně ještě přidat nějaký "Token". Obojí vyžaduje registraci ve Phabricatoru. Mělo by to lehce zvednout prioritu řešení. --Laďa Nešněra (diskuse) 22. 9. 2018, 22:33 (CEST)

Tech News: 2018-38[editovat | editovat zdroj]

17. 9. 2018, 23:58 (CEST)