Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Obsah

Developer Wishlist Survey: propose your ideas[editovat | editovat zdroj]

At the Wikimedia Developer Summit, we decided to organize a Developer Wishlist Survey, and here we go:

https://www.mediawiki.org/wiki/Developer_Wishlist

The Wikimedia technical community seeks input from developers for developers, to create a high-profile list of desired improvements. The scope of the survey includes the MediaWiki platform (core software, APIs, developer environment, enablers for extensions, gadgets, templates, bots, dumps), the Wikimedia server infrastructure, the contribution process, and documentation.

The best part: we want to have the results published by Wednesday, February 15. Yes, in a month, to have a higher chance to influence the Wikimedia Foundation annual plan FY 2017-18.

There's no time to lose. Propose your ideas before the end of January, either by pushing existing tasks in Phabricator or by creating new ones. You can find instructions on the wiki page. Questions and feedback are welcome especially on the related Talk page.

The voting phase is expected to start on February 6 (tentative). Watch this space (or even better, the wiki page) - SSethi_(WMF) January 21st, 2017 3:07 AM (UTC)

Developer Wishlist Survey: Vote for Proposals[editovat | editovat zdroj]

Almost two weeks ago, the Technical Collaboration team invited proposals for the first edition of the Developer Wishlist survey!

We collected around 77 proposals that were marked as suitable for the developer wishlist and met the defined scope and criteria. These proposals fall into the following nine categories: Frontend, Backend, Code Contribution (Process, Guidelines), Extensions, Technical Debt, Developer Environment, Documentation, Tools (Phabricator, Gerrit) and Community Engagement.

Voting phase starts now and will run until February 14th, 23:59 UTC. Click here on a category and show support for the proposals you care for most. Use the 'Vote' and 'Endorse' buttons next to a proposal to do so.

What happens next?
Proposals that will gather most votes will be included in the final results which will be published on Wednesday, February 15th. These proposals will also be considered in the Wikimedia Foundation’s annual plan FY 2017-18 - SSethi_(WMF) (talk) 04:41, 6 February 2017 (UTC)

Nejsou nadefinovány CSS styly pro mobilní zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Povšiml jsem si, že hlavičkové šablony pravidel a doporučení (z kategorie Kategorie:Šablony:Pravidla Wikipedie) mají v mobilní verzi hned několik problémů:

 • žádné barvy
 • žádné rámečky
 • nadpis v šabloně (např. "Závazné pravidlo Wikipedie", který je v běžné verzi stránky zvětšený a tučný, je v mobilní verzi běžným písmem, bez zvětšení či zvýraznění

Dohromady to všechno výrazně ztěžuje orientaci. Jelikož se jedná o pro Wikipedii zcela zásadní stránky, bylo by zřejmě záhodno s tím něco udělat. Jelikož se však nejedná o "jednoduché" šablony, nybrž o soustavu šablon a podšablon, sám si na to netroufám. Měl by někdo nějaké návrhy/doporučení? --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 11:38 (CET)

Je to ještě horší, stejný problém mají i cedule, šablony skrýt, dokumentace i collapse top a některé infoboxy, samotného mě to už nějakou dobu pálí a vůbec nevím, co s tím. Je to nejspíš chyba někde v Common.css, protože to je jedna z mála věcí, kterou ty šablony mají společnou – kaskádové styly v Common.css. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2017, 11:41 (CET)
@Dvorapa: Hm. En-wiki má speciální stránku s CSS definicemi pro mobilní zobrazení – en:MediaWiki:Mobile.css. Neměli bychom něco takového založit i u nás? --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 12:20 (CET)
Aha, MediaWiki:Mobile.css máme i u nás. Jenže tam nic není. V tom zřejmě bude problém. --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 12:26 (CET)
Na de-wiki v jejich de:MediaWiki:Mobile.css explicitně v popisu píší, že na mobilních zařízeních není Common.css k dispozici. Čili pokud chceme funkční CSS styly pro mobilní verzi, musíme je nadefinovat v MediaWiki:Mobile.css (tato stránka je momentálně prázdná, proto stylování v mobilní verzi nefunguje a výše zmíněné šablony vypadají tak, jak vypadají). Přitom je důrazně varováno před nastavováním pevných rozměrů a pozic prvků (např. boxů/rámečků). Totéž pro margin/padding. Jsou tam ještě nějaké rady čemu se vyhnout, doporučuji pročíst si úvod k oběma zde odkazovaným jazykovým verzím. --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 13:34 (CET)
@Dvorapa: Chtěl jsem testovat "mobilní" stylování skrz vlastní CSS (Wikipedista:Vachovec1/mobile.css), ale nějak mi to nefunguje. Na mobilu (samozřejmě jsem přihlášený) je zobrazení pořád stejné. Dělám něco špatně? Ne en-wiki takovéto individuální stránky existují, takže fungovat by to mělo? --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 18:35 (CET)
Ani mně to nejde, možná to je nutné nějak aktivovat vývojáři@Martin Urbanec, Matěj Suchánek:. Zajímalo by mě, jestli by fungovala změna MediaWiki:Mobile.css nebo také ne. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2017, 22:01 (CET)
Bude třeba to vyzkoušet. Díval jsem se kromě výše zmíněných na italskou, španělskou, ruskou a francouzskou Wikipedii. Všude v Mobile.css nějaký obsah mají (v různém rozsahu). Pro začátek by to chtělo vyzkoušet něco jednoduššího, jako velikost písma v referencích nebo styl dokumentace šablon (jako jsem zkoušel u sebe). @Matěj Suchánek, Martin Urbanec, Mormegil: ping osobám, které mají potřebné znalosti i odpovídající práva. --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2017, 22:13 (CET)
Koukám, že jsme je pingli oba, jen já zapomněl na Mormegila :) --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2017, 22:21 (CET)
Po e. k.: Mobile.css by mělo fungovat (navíc když říkáte, že funguje i jinde...). Matěj Suchánek (diskuse) 16. 3. 2017, 22:24 (CET)
Byl by někdo ochoten provést test? Vložením něčeho do MediaWiki:Mobile.css? --Vachovec1 (diskuse) 17. 3. 2017, 11:05 (CET)
Zkopíroval jsem tam CSS pro zmíněné hlavičkové šablony, po chvíli se skutečně začaly načítat (ihned jsem si ale povšiml toho, co zmínili na dewiki, tedy že se styly na mobilech načítají dodatečně, takže stránka jakoby poskočí). Matěj Suchánek (diskuse) 17. 3. 2017, 14:14 (CET)

┌───────────────────────────┘ Výborně, potvrzuji, že u mě je to stejné - tj. styly se načítají, ale dodatečně. Když teď víme na čem jsme, můžeme debatovat o konkrétních technických záležitostech:

 • S vědomím onoho dodatečného načítání se musíme rozhodnout, na kolik nám to vadí. Související tasky na Phabricatoru: T126137, T483. Momentálně se kolem toho nic neděje a vypadá to, že tento stav ještě nějakou chvíli vydrží. Je otázka, zda a v jaké míře by fungovalo přenesení stylování do příslušných šablon. V desktopu možná ano, ale nebude mobilní verze stylování v šablonách ignorovat?
 • Bylo by záhodno projít MediaWiki:Common.css a zjistit, které z příslušných definic sice fungují v desktopu, ale mobilní verze bez dané definice je nějakým způsobem rozbitá. Také definice pro desktop nemusí být plně vhodná pro mobilní zobrazení a naopak. Letmým pohledem:
  1. Věci jako nowrap či odsadit by asi bylo záhodno do Mobile.css přebrat. Nicméně zkoumal bych, jak bude například nowrap ovlivňovat zobrazení různých tabulek.
  2. V mobilní verzi asi nemá valný smysl řešit obsahy, které mají úplně jinou podobu.
  3. Infobox v mobilní verzi myslím funguje pod nějakým globálním "hackem" (základní styly se tahají odjinud než z mobile.css). Je otázkou, zda má smysl například lokálně definovat margin či padding, mohlo by se zkusit automatické zarovnání na střed či roztažení na 100% šířky obrazovky.
  4. Navboxy v mobilní verzi momentálně nefungují vůbec.
  5. Dokumentace šablon se pro mobilní verzi nastylovat může, ale není to priorita.
  6. Co se týče medialistů, nevím přesně, oč jde, nikdy jsem se s tím nesetkal. Vypadá to jako nějaká podpora pro uploadování mediálních souborů. Vzhledem k tomu, že lokální upload je momentálně zakazán (vše se nahrává na commons), používá se to vůbec někde?
  7. Pak tu máme všelijaké cedule a hlavičkové šablony. Tady se nabízí otázka, zda se strategie nacpat všechny definice do Common.css neukázala jako kontraproduktivní. Pak to sice v desktopu funguje, ale v mobilní verzi to může být rozbité. Sice lze definice překopírovat do Mobile.css, ale pak to bude akorát o to víc "blikat". Navíc rozsáhlé Mobile.css může podle všeho poměrně zásadně ovlivňovat performanci. Jinak právě u těchto věcí by se pravděpodobně vyplatilo rozlišovat mezi desktopovou a mobilní definicí – např. u hlavičkových šablon pravidel/doporučení by bylo dobré v mobilní verzi skrýt logo Wikipedie, které zde působí vyloženě rušivě. Tohoto bodu se také významně týká výše zmíněná otázka ohledně přenosu stylování do šablon.
  8. Styly pro "stromy" a řádkové seznamy by pravděpodobně šly převést do Mobile.css bez větších problémů. Podobné věci se obvykle neobjevují nikde v úvodu, takže související "probliknutí" by pravděpodobně ani nebylo nijak patrné/pozorovatelné.
  9. Styly pro matematiku rozhodně přebrat. Tady bych žádné problémy neočekával.
 • Zůstává otázka, proč nefunguje "idividuální" mobilní css. Jak jsem již zmiňoval, stránky typu User:XYZ/mobile.css na jiných wiki existují, nevím však, zda tam uživatelům příslušné nastavení funguje či ne.

--Vachovec1 (diskuse) 17. 3. 2017, 20:40 (CET)

@Vachovec1: Na enwiki píší, že /mobile.css skutečně nefunguje a že mobilní tým se zdráhá tam tuto funkčnost přidat. --Martin Urbanec (diskuse) 17. 3. 2017, 21:08 (CET)
Velké poděkování Vachovci1 za vyčerpávající analýzu. Víceméně souhlasím se vším, k tomu, do jaké míry vyjímat styly ze šablon do Common/Mobile.css bych za sebe dodal, že pouze tehdy, když je to nezbytně nutné nebo stejný styl sdílí velké množství šablon (čím více přímo uvnitř šablon, tím lépe). --Dvorapa (diskuse) 17. 3. 2017, 21:31 (CET)
Hm, na medialist jsem dnes narazil. Zdá se, že se používá pouze v šabloně {{Poslech}} (ale nevím, jakou tam má funkci) a následně v šablonách jako náhrada za třídu plainlist, která nám tu naopak chybí. --Dvorapa (diskuse) 1. 5. 2017, 18:59 (CEST)

Na šabloně {{Dokumentace}} jsem testoval, jestli a jak se stylování v šablonách přenáší do mobilní verze. Upravená šablona (stylování přímo v šabloně místo globálního css) – Wikipedista:Vachovec1/Šablona6. Jiná šablona volající takto upravenou šablonu – Wikipedista:Vachovec1/Šablona7. Mobilní verze – [1]. Pro srovnání současné mobilní zobrazení dané šablony – [2]. Jak je vidět, styly se přenášejí, nicméně na místě je jistá opatrnost. Všimněte si, že v mobilní verzi jsou přednastavenou (žlutou) barvou pozadí podbarvena všechna pole (včetně např. tabulky TemplateDat) s vyjímkou rámečku, který má pravděpodobně přednastavenou vlastní barvu pozadí. --Vachovec1 (diskuse) 18. 3. 2017, 00:00 (CET)

Tech News: 2017-16[editovat | editovat zdroj]

17. 4. 2017, 21:32 (CEST)

Blacklist[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, pokusil jsem se přidat do článku "Český lid" odkaz na docela užitečnou stránku http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/index.htm. Editor mi to ale odmítl uložit. Poradí mi někdo, v čem je problém? Existuje nějaký blacklist? --Gampe (diskuse) 20. 4. 2017, 20:21 (CEST)

Ahoj, ano, existují dva blacklisty. Jeden je lokální, druhý globální. Právě na globálním blacklistu je uvedeno pravidlo, které blokuje jakýkoliv odkaz obsahující no-ip. Toto pravidlo je tam od roku 2013 a bylo přidáno na základě této žádosti. Existují dvě možnosti, jak to opravit. Buď si můžeme do whitelistu přidat pravidlo Tyfózu povolující anebo požádat na metě o zmírnění pravidla. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 4. 2017, 20:32 (CEST)

Externí odkaz v hesle Hubbleův vesmírný dalekohled[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. V hesle Hubbleův vesmírný dalekohled jsem se pokusil odstranit zastaralou šablonu {{Externí odkaz}}, ovšem z nějakého důvodu přestal fungovat parametr infoboxu Aktuální pozice. Když jsem do parametru zkusmo dal odkaz na jinou internetovou stránku, tak to fungovalo, takže se zdá, že problém dělá ta konkrétní internetová adresa. Mohl by na to prosím někdo mrknout? --Jan.Kamenicek (diskuse) 22. 4. 2017, 15:35 (CEST)

Opraveno. Opraveno Anonymní parametry, unvitř kterých se nachází „=“, je nutné pojmenovat. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 4. 2017, 15:41 (CEST)
Aha, díky! --Jan.Kamenicek (diskuse) 22. 4. 2017, 16:21 (CEST)

Tech News: 2017-17[editovat | editovat zdroj]

24. 4. 2017, 18:40 (CEST)

HotCat needituje řazení kategorií[editovat | editovat zdroj]

Snažil jsem se pomocí HotCatu odstranit řadící klíč „| “ (prázdný řadící klíč) po přesunu, nicméně když klikám na tlačítko OK či když to ukládám jako velkou editaci, tak se změna neuloží. Je to vlastnost, nebo chyba? Pokud je to vlastnost, proč to nefunguje? — Draceane diskusepříspěvky 25. 4. 2017, 18:46 (CEST)

Požádal jsem na Commons, jelikož přebíráme jejich kód: c:MediaWiki talk:Gadget-HotCat.js#Remove empty sortkeys. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2017, 20:22 (CEST)
@Draceane: Tak jinak, už nevím, jaký měl na mě přípitek vliv, ale tohle nefunguje. Nicméně cesta kolem existuje: stačí odstranit jen mezeru samotnou a svislítko ponechat. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2017, 18:00 (CEST)

Nástroj pro velikost článků v určité kategorii[editovat | editovat zdroj]

Hoj. Chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaký nástroj, který by dokázal zobrazit seznam článků z určité kategorie a seřadit je podle jejich velikosti? Tedy v podstatě Speciální:Nejdelší stránky, ale jen pro tu danou kategorii. Za případné tipy předem děkuji. --Silesianus (diskuse) 26. 4. 2017, 13:09 (CEST)

PetScan. Matěj Suchánek (diskuse) 26. 4. 2017, 13:36 (CEST)

Vyhledávání ve vlastních shrnutích[editovat | editovat zdroj]

Je nějaký lepší nástroj na vyhledávání ve vlastních shrnutích editací než obyčejné Speciální:Příspěvky? --27. 4. 2017, 14:35 (CEST), Utar (diskuse)

Na stránce SPeciální:Příspěvky úplně dole je odkaz na Hledání ve shrnutích. --Dvorapa (diskuse) 27. 4. 2017, 14:41 (CEST)

(Starý) editor wikitextu a tlačítko pro citace[editovat | editovat zdroj]

Stává se mi, že při editaci v editoru witextu mi zčistajasna zmizí tlačítko pro citaci a s ním i související nabídka citačních šablon (jde tedy o panel referencí). V poslední době výrazně častěji než dříve. Někdy se panel sám od sebe znovu objeví. Zaznamenal jste někdo podobný problém? --Vachovec1 (diskuse) 28. 4. 2017, 00:24 (CEST)

Ano, přišlo mi, že dříve se často záložka Citace nenačetla při zahájení editace, při použití např. Zobrazit změny se však stránka obnovila už se záložkou. V posledních dnech tato oprava ale již vícekrát nezafungovala … i když při psaní této odpovědi zrovna jo. S pozdravem --28. 4. 2017, 00:34 (CEST), Utar (diskuse)
Viz též zmínky u Wikipedie:Pod lípou (návrhy)#Důchod pro Panel referencí už v lednu t.r. --Bazi (diskuse) 28. 4. 2017, 00:43 (CEST)
Mně též, obnovení stránky ale zatím vždycky pomohlo. --Dvorapa (diskuse) 28. 4. 2017, 08:08 (CEST)
Obnovení stránky pomáhá, ale někdy je nutné ho 3x nebo 4x opakovat, než se to načte. Pak člověk práci uloží, chce pokračovat v editaci třeba jiné sekce, a problém se opakuje. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 4. 2017, 13:29 (CEST)
Mně nemizí, ale zase nejde někdy rozbalit. OJJ, Diskuse 28. 4. 2017, 13:33 (CEST)
Je možné, že oprava problému níže opravila i Panel referencí, ale také může jít o jiný problém. Stále zaznamenáváte potíže? Matěj Suchánek (diskuse) 28. 4. 2017, 21:30 (CEST)
@Michal Bělka: --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 11:10 (CEST)

Problém s tlačítky[editovat | editovat zdroj]

Něco se stalo, ale nevím, co. :-) Včera bylo vše ok, ale dneska mi úplně zmizela tlačítka nad editačním oknem, a to jak doma, tak v práci. A zdá se, že nefunguje ani našeptávání u vyhledávacího políčka. --Harold (diskuse) 28. 4. 2017, 16:47 (CEST) Týká se to i slovenské wiki, naopak na en: a de: je to asi v pořádku. Hm, a teď mi nejdou vkládat ani znaky, co jsou na výběr v nabídce pod editačním oknem --Harold (diskuse) 28. 4. 2017, 16:52 (CEST)

Ví se o tom, je to velmi rozsáhlý problém. V řešení. --Martin Urbanec (diskuse) 28. 4. 2017, 16:51 (CEST)
Díky za info. --Harold (diskuse) 28. 4. 2017, 16:54 (CEST)
Ono tímhle způsobem bude blbnout cokoliv, co používá JavaScript (udělátka, různá tlačítka na vkládání, menu apod.). --Martin Urbanec (diskuse) 28. 4. 2017, 17:09 (CEST)
Máš někde link?--frettie.net (diskuse) 28. 4. 2017, 17:53 (CEST)
Viz nahoře T164102, konzole hlásila „exception in gadget.catalot“. Přidání závislosti na mediawiki.util vše vyřešilo. --Martin Urbanec (diskuse) 28. 4. 2017, 21:06 (CEST)
Prípady s podobnými prejavmi (nespoľahlivé zavádzanie rozšírení na editačnej obrazovke), ktoré som na skwiki pomáhal riešiť redaktorom v redaktorských skriptoch, súviseli väčšinou s asynchrónnou povahou inicializácie všetkých JS klientských rozšírení v MW. Pokiaľ v kontexte, kde sa volá inicializácia niektorého udělátka alebo custom rozšírenia nie je explicitne zabezpečené naplnenie všetkých závislostí (cez mw.loader.using() resp. deklaráciou závislostí pri gadgetoch), inicializácia sa zdanlivo náhodne občas podarí, občas nie, podľa toho, či sú v danom momente už príslušné moduly zavedené alebo nie. Kód, ktorý sa snaží pracovať s editačným toolbarom by sa mal dať spoľahlivo zavádzať nasledovne:
mw.loader.using(['mediawiki.action.edit', 'mediawiki.toolbar'], function () {
 ...
});
Starší kód môže potrebovať ešte modul mediawiki.legacy.wikibits, prípadne ďalšie moduly. Ktorý modul chýba sa väčšinou dá vydedukovať z chybových hlášok v JS konzole ([Ctrl+Shift+J] v Chrome a FF) v stave keď nastane problémový prípad. --Teslaton (diskuse) 28. 4. 2017, 20:51 (CEST)
Opraveno. Opraveno Nezávisle na tomto (správném) poznatku vyřešeno. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 4. 2017, 21:28 (CEST)

Technicky tomu nerozumím, takže nevím, co mělo být vyřešeno (díky za snahu), ale u mě teda zmíněné problémy přetrvávají pořád. --Harold (diskuse) 30. 4. 2017, 09:17 (CEST)

Upravil jsem tvůj uživatelský skript. Zkus obnovit (Ctrl+R). Matěj Suchánek (diskuse) 30. 4. 2017, 09:38 (CEST)
Ale ať dělám, co dělám, tlačítka se mi nenačítají (teda asi jednou se mi za dnešní ráno objevila jejich defaultní verze, bez mých uživatelských), nefunguje našeptávání, nefunguje vkládání znaků z nabídky pod editačním oknem, zvýraznění interwiki funguje tak nějak velmi občasně (předtím vůbec). --Harold (diskuse) 30. 4. 2017, 10:11 (CEST)
Jasně, prostě nějaký JavaScript, který se spouští při načtení stránky, selhává a s ním padá i veškerý další. Opravil jsem ještě udělátka OSMmapa a specialPagesInterwiki. Jestli to nepomáhá a vše funguje v bezpečném módu safemode=1, pak bude stačit vypínat jedno udělátko po druhém a zkoušet, zda vše funguje, jak má. Matěj Suchánek (diskuse) 30. 4. 2017, 10:49 (CEST)
No, teď jsem procházel náhodné články a postupně vypínal jednotlivá udělátka... Občas se při otevření editačního okna objevil defaultní panel nástrojů, jednou dokonce i můj uživatelský, ale při použití náhledu vždycky vše zmizelo. Pak jsem si vypnul všechna zapnutá udělátka, ale situace stejná, ne-li horší - panel nástrojů se nikdy neobjevil. Udělátko na překlad nepoužívám. Takže mě laicky akorát napadá, že by byl problém někde v mém uživatelském JavaScriptu, který se objevil s novou verzí MediaWiki (?). --Harold (diskuse) 30. 4. 2017, 11:24 (CEST)
Ještě jsem u tebe něco opravil, ale hlavně jsem si všiml, že chyby vyhazuje tento kód pro Panel referencí, takže jsem ho vypnul. Pokud ho někdo opraví, může ho zase obnovit. Matěj Suchánek (diskuse) 30. 4. 2017, 11:54 (CEST)

Já pozoruji pouze viditelně pomalé načítání lišty s tlačítky nad editatačním oknem (chvíli to trvá, viditelně to problikne). Citační "tlačítko" se obvykle načte až po opakovaných pokusech. Konzole ukazuje řadu varování ohledně zastaralých skriptů:

 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.position". load.php:57:291
 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.widget". load.php:88:942
 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.core". Please use "mediawiki.ui.button" or "oojs-ui" instead. load.php:11:84
 • Use of the "options" token is deprecated. Use "csrf" instead. load.php:292:850
 • Use of "wgContentLanguage" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969
 • Use of "wgAction" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969
 • Use of "wgNamespaceNumber" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969
 • Use of "wgAction" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969
 • Use of "wgNamespaceNumber" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969
 • Use of "wgUserLanguage" is deprecated. Use mw.config instead. load.php:153:969

--Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 10:31 (CEST)

Debugger ukazuje, že ta varování (alespoň jejich část) jsou vyvolaná zřejmě udělátkem pro překlad mezi českou a sloivenskou Wikipedií. Což je možné, toto udělátko ve vlastním JS mám. --Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 10:36 (CEST)

Po vypnutí "překladatelského" udělátka je situace (s rychlostí načítání nástrojové lišty) zhruba stejná, v konzoli zůstávají následující varování:

 • Use of the "options" token is deprecated. Use "csrf" instead. load.php:292:850
 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.position". load.php:57:291
 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.widget". load.php:88:942
 • This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui.core". Please use "mediawiki.ui.button" or "oojs-ui" instead. load.php:11:84

To nejsem schopen identifikovat, odkud jde. --Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 10:55 (CEST)

Přinejmenším některé z těchto varování se ale objevují, i když nejsem v "editačním" módu, tj. když stránku jenom čtu. Testováno na různých stránkách. --Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 11:15 (CEST)

„Viditelně pomalé“ – to bohužel není žádná novinka, hlášeno i na Phabricatoru, naneštěstí se tím však vývojáři moc nechtějí zbývat, protože by museli překopat základní JavaScript a to se jim zrovna dvakrát nechce. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 11:10 (CEST)
Odkazovaný task, pokud vidím dobře, hovoří o odsouvání textu. To není přesně totéž. Zde je místo pro nástrojovou lištu rezervováno, ovšem chvíli je prázdné, než se lišta objeví. --Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 11:20 (CEST)
@Vachovec1: Ono to spolu úzce souvisí a je vcelku jedno, jestli editační okno kvůli pomalému načítání nástrojové lišty poskočí (protože pro nástrojovou lištu není místo rezervováno) nebo neposkočí (pokud místo rezervováno je). Řešil jsem to s vývojáři i v jiných hlášeních na Phabricatoru, pokaždé se stejným výsledkem. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 11:58 (CEST)
@Harold: Teď mě tak napadá, že jsem podobný případ s Michalem Bělkou už jednou řešil. Když si otevřete nastavení, máte v záložce Editace zaškrtnutá políčka "Ukázat panel nástrojů při editaci", "Zapnout vylepšený panel nástrojů" a "Používat průvodce pro vkládání odkazů a tabulek i pro funkci hledání a nahrazování"? On totiž Panel referencí se v určitých případech choval chybně a nikdo neví proč. Pravděpodobně to ale byla chyba kdesi v JavaScriptu MediaWiki, která však byla možná opravena a tudíž to možná s těmito nastaveními zahýbalo. Minimálně první dvě z těch možností byste měl mít zaškrtnuté (pokud nejste zastáncem původních editorů wikitextu). Jinak bych asi doporučil, pokud stále nic nepomohlo, zkusit ještě tlačítko "Obnovit všechna nastavení" v nastavení, mně to třeba jednou pomohlo (z nějakého mně neznámého důvodu) vyřešit problém s Prohlížečem médií. Sice si budete muset znovu nastavit, co jste měl v nastaveních nastaveno předtím, ale třeba by to mohlo pomoci. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 11:58 (CEST)
Ahoj, pořád mi to blblo stejně, jak zpočátku popisoval Harold: zmizela tlačítka nad editačním oknem, nefungovalo našeptávání, nešly vkládat ani znaky v nabídce pod editačním oknem, nenaskakovaly individuálně doplněné položky do horního menu (vedle Packa, Diskuse...). Zkoušel jsme povypínat udělátka a zjistil, že to dělaly dodatečně vložené položky do horního menu (viz poslední změna v mém vector.js). Teď ostatní jede, ale rád bych tam tyto odkazy zase měl. Poradili byste, jak to udělat? --Packa (diskuse) 30. 4. 2017, 13:13 (CEST)
Můžete zkusit moji verzi: Wikipedista:Dvorapa/tools.js/doc. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 14:33 (CEST)
Fajn, už to jede. Díky všem, co se snažili pomoct! --Harold (diskuse) 30. 4. 2017, 17:53 (CEST)
@Dvorapa: Díky, to je ono, maká to. Věděl byste ještě jednoduše, jak z toho seznamu odstranit "Kurzy" a "Beta"? Není to ale nic zásadního, takže nemusíte nic zkoumat, jen jestli to je už někde popsané. --Packa (diskuse) 30. 4. 2017, 22:59 (CEST)
Zkuste do svého common.css vložit následující řádek: #pt-betafeatures{display:none}. Něco podobného bude fungovat i pro kurzy, ale jelikož tam ten odkaz nemám a nevím, jak ho tam vložit, abych to otestoval, tak víc neporadím. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 23:08 (CEST)
Ahá, odkaz na Kurzy jde vypnout v Nastavení > záložka Vzhled. --Dvorapa (diskuse) 30. 4. 2017, 23:11 (CEST)
Díky, všechno funguje, už jsem plně spokojen (aspoň pro dnešek :-) --Packa (diskuse) 30. 4. 2017, 23:49 (CEST)

Šablona medaile v mobilní wiki[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Od čtvrtka (všiml jsem si toho okolo desáté večer a mám takový dojem, že chvíli před tím to bylo ok) se v infoboxu medaile několikanásobně zvětšila šířka sloupce s typem medaile (zlato, stříbro ...). Ve všech článcích! Projevuje se na mobilním Chromu i na Opeře mini. V mobilní aplikaci ne. Příklady: Martina Sáblíková či Jarmila Kratochvílová. B.mertlik (diskuse) 28. 4. 2017, 21:53 (CEST)

Potvrzuji, šířka zmíněného sloupce je rovna polovině obrazovky (v mobilním zobrazení). --Vachovec1 (diskuse) 28. 4. 2017, 23:39 (CEST)
Ještě jedna věc. U článku Martina Sáblíková je vidět, že v mobilní verzi nefunguje formátování nadpisu pro infobox (není vystředěný a nemá patřičnou velikost). Třída titulku fn (odkazovaná v kódu šablony {{Infobox - rychlobruslař}}) zjevně pro mobilní zobrazení není definována. Doporučoval bych proto definovat styly pro titulek přímo v šabloně. @Harold: ping autorovi šablony. --Vachovec1 (diskuse) 28. 4. 2017, 23:56 (CEST)
Totéž v IB basketbalista. Příklad: Tomáš Satoranský. B.mertlik (diskuse) 29. 4. 2017, 01:52 (CEST)
V rychlobruslařském IB jsem změnil titulek na záhlaví. --Harold (diskuse) 30. 4. 2017, 11:41 (CEST)
Jo, tak tohle jsem nepochopil. Do mobilního stylopisu bylo přidáno pravidlo: .content table.infobox td { width:100%; }, tedy všechny buňky infoboxů na 100 %. Když ho u sebe vypnu, je vše v pohodě. (Jinak jsem trochu změnil vzhled {{Medaile}}, aby byla vnitřní struktura stejná jako u jiných infoboxů, ale moc to nepomohlo.)
@Matěj Suchánek: Jak se ti zobrazuje normálně a s vypnutým pravidlem infobox v článku Bitva u Lipska? Je pořád první sloupec nepoměrně širší? --Vachovec1 (diskuse) 29. 4. 2017, 14:02 (CEST)
Ano, je, a když to vypnu, je to v pohodě. Nicméně tady myslím pomůže vynucení šířek sloupců přímo v kódu infoboxu pomocí style="...". Matěj Suchánek (diskuse) 29. 4. 2017, 14:15 (CEST)
@Matěj Suchánek: Můžeš to zkusit. Je třeba brát v úvahu, že {{Infobox - válka}} může mít dva (Bitva u Lipska), tři (Občanská válka v Libyi (2014–současnost)) či dokonce čtyři sloupce (Občanská válka v Sýrii). Šablona se o nastavení šířky sloupců pokouší, ovšem není to ideální (zdá se, že globální styly to nějak negativně ovlivňují, a to i v klasické verzi). --Vachovec1 (diskuse) 29. 4. 2017, 14:29 (CEST)
Za titulek pro změnu může pravidlo .content table caption { display:block; text-align:left } (původ neznámý), které nebere v potaz infoboxy a všechny titulky prostě zarovnává vlevo. Protože se to týká více infoboxů, jako řešení bych asi doporučil v místním mobilním stylopisu vynutit titulek v infoboxu doprostřed. Matěj Suchánek (diskuse) 29. 4. 2017, 12:20 (CEST)
@Matěj Suchánek: Co takhle oba problémy nadhodit na Phabricatoru a zeptat se vývojářů, zda to řešit globálně nebo zda na to máme použít lokální hack? Mimochodem, nevím nakolik to souvisí s odkazovaným taskem na Phabu, ale zdá se mi, že tam provedené úpravy měly řešit problémy typu "příliš úzkých" infoboxů (viz například článek Orangutan), které se na širších displejích zbrazují s (ošklivým bílým) pruhem/rámečkem po pravé straně. Zdá se ale, že na tento konkrétní prvek změna vliv neměla? --Vachovec1 (diskuse) 29. 4. 2017, 13:19 (CEST)
Aha, poslední věc beru zpět. {{Taxobox}} je lokálně definovaný bazmek, nepoužívá class=infobox. Tudíž daný problém je nutno řešit buď předěláním tak, aby šablona příslušnou třídu používala, nebo si pohrát se současnou verzí na lokální úrovni. --Vachovec1 (diskuse) 29. 4. 2017, 13:27 (CEST)
Zdá se mi, že první problém vyřešil Matěj Suchánek nahrazením běžných buněk prvního sloupce za buňky nadpisů (th místo td, resp. ! místo |). Myslím, že to není úplně šťastné řešení, stále podle mě určitě existuje nějaký infobox, který jako tabulka obsahuje první sloupec běžných buněk a je rozhozený a myslím, že by bylo lepší to mít nějak ošetřené globálněji. --Dvorapa (diskuse) 29. 4. 2017, 13:29 (CEST)
Když nad tím tak přemýšlím, tento infobox se od ostaních odlišuje třemi sloupci, zatímco obvykle mají infoboxy dva. Ledaže by s takovými počítali i vývojáři, ale to si nemyslím. Takže lokální zásah v úvahu připadá. Matěj Suchánek (diskuse) 29. 4. 2017, 13:45 (CEST)
Ad původ neznámý: Je to řádek přímo v základním stylopisu tabulek: [14]. --Dvorapa (diskuse) 29. 4. 2017, 13:24 (CEST)
Přehlédl jsem, díky. Matěj Suchánek (diskuse) 29. 4. 2017, 13:45 (CEST)
Pokud dobře zkoumám kód, globální mobilní stylopis nadpis caption pro infoboxy nijak neupravuje, tudíž se používá globální styl tabulek (a možná proto já mám jméno Martina Sáblíková černým písmem na černém pozadí, ačkoliv to nikde definované není). Asi by bylo dobré přidat ke globálnímu stylopisu infoboxů nějaký řádek upravující i caption. --Dvorapa (diskuse) 29. 4. 2017, 13:32 (CEST)
@Dvorapa: Ano, proto jsem navrhoval konzultaci s vývojaři. --Vachovec1 (diskuse) 29. 4. 2017, 13:37 (CEST)
Ještě jsem si všiml, že jsou nyní texty ve všech infoboxech o něco menší než bývaly, dříve byly stejné jako obyčejný text. Je to sotva k přečtení. Jednotlivá pole (řádky nebo parametry) ib se mi zdají také širší než bývaly (ale to je možná jen optický klam způsobený menším textem v nich). B.mertlik (diskuse) 1. 5. 2017, 08:57 (CEST)

@Matěj Suchánek, Dvorapa: co tedy s tímhle uděláme? Navrhuji založit task na Phabricatoru, kde bychom informovali o problémech způsobených přidáním .content table.infobox td { width:100%; } do mobilního stylopisu. Jako odstrašující příklad bych uvedl tu šablonu {{Infobox - medaile}} včetně onoho ošklivého hacku, kterým to Matěj řešil. Další task může být pro ty nadpisy (to bych ovšem neviděl jako tak urgentní). --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 23:23 (CEST)

Souhlasím, kdyžtak se k tomu dostanu v pondělí, když nebude nikdo rychlejší. Kdo ví, co všechno postavené na třídě infobox a rozbité nám ještě uniká, dobrý postřeh byly ty šablony cizích písem. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2017, 08:22 (CEST)
Nahlásil jsem. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 6. 2017, 14:09 (CEST)
@Matěj Suchánek: Děkuji za nahlášení. Další dobrý příklad by byla šablona {{Infobox - válka}} a stránka Bitva u Lipska (bavíme se samozřejmě o mobilním zobrazení - tam je první sloupec pořád výrazně širší než druhý). --Vachovec1 (diskuse) 23. 6. 2017, 14:15 (CEST)

Počet obyvatel v obcích[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny. Nevím přesně, kdo už dříve přes Wikidata aktualizoval počty obyvatel všech českých obcí, proto píšu upozornění sem – předevčírem byla publikována data k roku 2017 ([15]), takže kdyby měl někdo zájem, lze opět aktualizovat. --Vlout (diskuse) 30. 4. 2017, 13:48 (CEST)

Ahoj, už to někde s někým řešíme. :) Víme o tom, když mi to někdo připraví, tak to rád importuju (až budu mít hotový počty domů) (tady https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedie:Pod_l%C3%ADpou&diff=prev&oldid=14944266).--frettie.net (diskuse) 30. 4. 2017, 18:15 (CEST)
Mluvil jsem s Frettiem a jsem odhodlaný to ještě tento týden smést se stolu. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2017, 08:55 (CEST)
Hotovo Hotovo. Všechny obce již mají akutální údaje, ještě dodělám okresy a kraje. (A máme zas na rok vystaráno.) Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2017, 13:50 (CEST)

Opět nefunkční obr.[editovat | editovat zdroj]

Tentokráte file:Paranthodon.jpg. OJJ, Diskuse 30. 4. 2017, 15:20 (CEST)

@OJJ: Na které stránce? U mě se zdá být vše v pořádku. --Vachovec1 (diskuse) 30. 4. 2017, 16:36 (CEST)
@Vachovec1: Taky už OK, ale stejný problém, stejný vzhled chyby. A vzhledem k tomu, že se to děje docela často, mohlo by se to nějak vyřešit. OJJ, Diskuse 30. 4. 2017, 17:28 (CEST)

Diskusní tlačítko v mobilním zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Jako nepřihlášenému se mi v mobilním zobrazení nezobrazuje tlačítko pro přechod na diskusi. Jelikož nevidím rozumný důvod, proč by "anonymům" oproti přihlášeným mělo chybět, předpokládám, že jde o bug. Když se přihlásím, tlačítko se normálně zobrazuje (na konci článku) a přepnutí funguje. Pro nepřihlášeného je daný stav velmi nepohodlný, pro přechod na diskusi musí buď vyťukat název diskusní stránky do vyhledávacího okna nebo přepínat přes klasické zobrazení. --Vachovec1 (diskuse) 1. 5. 2017, 20:16 (CEST)

Aha. Vidím, že jsem objevil Ameriku – phab:T54165. Task starý čtyři roky, pořád nevyřešený. --Vachovec1 (diskuse) 1. 5. 2017, 20:47 (CEST)

Tech News: 2017-18[editovat | editovat zdroj]

1. 5. 2017, 21:49 (CEST)

Editační panel nefunguje[editovat | editovat zdroj]

Rád bych založil článek, ale momentálně mi absolutně nenaskakuje editační panel. Zkuste s tím něco udělat, špatně se pak píše. OJJ, Diskuse 2. květen 2017, 11:06 (CEST)

Prosím upřesni. Klasické, či mobilní zobrazení? Nenaskakuje celé editační okno, lišta nad ním nebo tlačítka/lišty pod ním? --Vachovec1 (diskuse) 2. květen 2017, 11:12 (CEST)
@Vachovec1: Klasické, nenaskakuje editační panel s tlačítky na tučné písmo, kurzivu, odrážky, zvláštní znaky atd., zbytek je OK. Mám IE 10 na Dellu. Uk. náhled ani vypr. CACHE nestačí. OJJ, Diskuse 2. květen 2017, 11:16 (CEST)
Tak už ani tlačítka pod tím... --OJJ, Diskuse 2. 5. 2017, 11:19 (CEST)
Viz zdejší sekce Wikipedie:Pod lípou (technika)#Problém s tlačítky, Packovo vyřešení a Dvorapova verze. Podle [21] by se to mělo týkat ještě Tchoř, Wesalius, Marek Koudelka, Magy357, Mercy, Ben Skála a Pcnavod. --Harold (diskuse) 2. 5. 2017, 11:23 (CEST)
Děkuji, oprava js pomocí Dvorapova řešení funguje. --Wesalius d|p 2. 5. 2017, 13:56 (CEST)
Vyprázdnil jsem ti privátní JavaScript. Vyzkoušej to teď, pokud to funguje, problém byl v nich, pokud ne, postupně po jednom vypínej jednotlivá udělátka, dokud nebude problém odhalen. Pak se ozvi zde. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 5. 2017, 11:24 (CEST)
@Martin Urbanec: Zkusil jsem postupně zapnout, vypadá to, že to udělala Mormegilova udělátka tady. Teď už jdu na oběd, budu psát pak. Díky. --OJJ, Diskuse 2. 5. 2017, 11:31 (CEST)
Nevím, čemu říkáte editační panel, editace mi jede normálně, nejedou mi odkazy na „pískoviště“, jak správně předpokládá Harold.--Ben Skála (diskuse) 2. 5. 2017, 11:35 (CEST)
Wikipedista:Dvorapa/tools.js/doc nabízí jednoduché řešení. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2017, 11:51 (CEST)
Tlačítka nad editačním oknem. Teď jsem to vyzkoušel a v Monobooku fakt se ten problém neobjevuje, JavaScript funguje normálně, jen nejede ten kód pro odkazy v horní liště. :-) Ve Vektoru ale, jak jsem pochopil, ten kód shodil celý JavaScript, takže nefungovaly ani další věci, které jsou na něm založené. Pro opravu mrkni ke mně. --Harold (diskuse) 2. 5. 2017, 12:14 (CEST)
Dík, ale asi jsem blbej. Nejede mi to.--Ben Skála (diskuse) 2. 5. 2017, 13:15 (CEST)
Zvláštní, mně ten tvůj kód jede normálně, jak na Vektoru, tak na Monobooku. Snad poradí někdo jiný... --Harold (diskuse) 2. 5. 2017, 13:48 (CEST)
Potlačil jsem v tvých skriptech nefunčkní kód. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2017, 14:01 (CEST)
Sice už mnoho z vás svoje problémy vyřešilo, jen bych chtěl tedy doplnit vysvětlení, co se to vlastně děje:
Mormegilova udělátka jsou skvělá, ale bohužel už starší a neaktualizovaná. Vývojáři nyní vypínají postupně zastaralé funkce (viz Tech News 2017/18 a /16), neaktualizovná udělátka (jako např. Mormegilova) nebo zastaralé funkce ve vašm uživatelském JavaScriptu pak mohou způsobit to, co se stalo mnohým z vás jak zde, tak v sekcích výše. Pro běžné odkazy, jako Pískoviště, Kurzy nebo Vyprázdnění cache, existuje přepínač v nastavení, pro rozšířené nebo vlastní odkazy jsem některá Mormegilova udělátka přepsal k volnému použití. Ke schování libovolného odkazu jsem již u jedné ze sekcí výše také podal krátký návod. Vývojáři vyzývají, abychom si udělátka nebo uživatelský JavaScript aktualizovali, avšak nepomysleli na to, že mnoho z nás si kód do svého uživatelského JavaScriptu pouze zkopírovalo a nemá pražádnou představu o tom, jak to funguje nebo co je na tom zastaralého. S Michalem Bělkou jsme se nedávno shodli, že vývojáři pouze přejmenovávají funkce, aby si někde mohli odškrtnout, jak pilně pracovali, a my pak musíme přejmenovávat funkce v našich udělátkách a skriptech, úplně zbytečně.
Kdyby kdokoliv ještě chtěl doplnit nějaký odkaz do libovolného menu nebo lišty na svém účtu nebo naopak chtěl libovolný odkaz schovat, rád pomohu. --Dvorapa (diskuse) 2. 5. 2017, 14:24 (CEST)

Příliš mnoho volání #time[editovat | editovat zdroj]

V článku Soupisky hokejových reprezentací na MS 2016 se kanadskou reprezentací počínaje obejevuje výše uvedená chybová hláška. Je to způsobeno nadměrným používáním šablony {{datum narození a věk}}. Počet volání #time na jednu stránku je zřejmě omezen. Pokud vidím dobře, ten věk se vypočítává k pevnému datu 6. 5. 2016 a je neměnný. Řešením by tedy bylo vypočítat příslušný údaj pouze jednou (nyní se vypočítává při každém načtení stránky) a do článku vypsat daný výstup (aka 14. listopadu 1991 (24 let)). Ovšem nevím jak na to, substnutí šablony (subst/safesubst) v tomto případě nepomáhá, vkládá se tam místo výstupu kód. --Vachovec1 (diskuse) 2. 5. 2017, 12:29 (CEST)

Co zkopírovat půlku stránky do jiného editačního okna, dát Náhled, ručně přepsat zobrazené hodnoty pro jednotlivé osoby do článku, opakovat s druhou půlkou? Při takovémto počtu se ale asi raději zeptej na Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce. --2. 5. 2017, 23:30 (CEST), Utar (diskuse)

Řádkové třídy v šabloně Infobox[editovat | editovat zdroj]

Dokázal by někdo říci, zda někde dělám chybu, nebo zda je chyba někde v šabloně? Zkouším vytváření "merged" řádků v "bordered" infoboxu (tj. řádků neoddělených linkou), ale nějak se mi to nedří rozchodit. Vzorem je například en:Template:Infobox UK place. Nadefinoval jsem třídu mergedrow ve vlastním common.css, potom jsem jí zadal u některých řádků v šabloně Wikipedista:Vachovec1/Šablona7 a výsledek by se měl projevit tady (poznámka: nenadefinujete-li si ovšem onu třídu ve vlastním stylopise, nic se pochopitelně projevit nemůže). Neděje se ovšem nic. Kde je problém? Děkuji za pomoc. --Vachovec1 (diskuse) 2. 5. 2017, 21:12 (CEST)

Možná by ti pomohlo podívat se do HTML stránky:
<tr>
 <th>...</th>
 <td class="mergedrow">...</td>
</tr>
Tedy .mergedrow nepodléhá žádná značka <tr> ani <td> (mluvíme-li o pravidlu .infobox.bordered2 .mergedrow td). Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2017, 10:28 (CEST)
@Matěj Suchánek: Aha, myslím, že už to chápu. Problém je tedy v šabloně {{Infobox/řádek}}. Aby to fungovalo, musela by být definice třídy předsunuta v kódu výrazně dopředu. Takhle má vliv pouze na formátování "datové buňky" (funguje to tedy spíše jako "styl datn"), nikoliv na formátování celého řádku. To ovšem neodpovídá definici z dokumentace, navrhoval bych to předělat. Nevím, ale jestli by se tím něco nerozbilo. Jsou ty parametry třídan v současnosti někde používány? --Vachovec1 (diskuse) 3. 5. 2017, 16:27 (CEST)

@Matěj Suchánek, Dvorapa, Martin Urbanec: Fungují vůbec třídy použité například v {{Infobox - šachista}}, když nejsou na pohled nikde (alespoň tedy lokálně) definované? V daném případě to jsou "celková" třída vcard a řádkové/buňkové třídy adr, note a fn. Zkoušel jsem náhled článku se zmíněnou šablonou při vyhození všech těchto tříd a připadalo mi to beze změny. --Vachovec1 (diskuse) 3. 5. 2017, 22:14 (CEST)

Souvislost s VCard? Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2017, 09:14 (CEST)
Souvislost tu asi bude, ale funguje to nějak v praxi? Je něco v globálním stylopise? Mimochodem opravdu silně pochybuji, že bude fungovat něco jako class = přezdívka ([22], třída 3) respektive dokonce class = přezdívka nickname ([23], třída2). Někde je také (řádkově) použita třída plainlinks (obvykle u výpisu souřadnic); tu sice lokálně definovanou také nikde nemáme, ale předpokládám, že by mohla být definovaná někde v globálním stylopise. --Vachovec1 (diskuse) 4. 5. 2017, 11:30 (CEST)
Třída plainlinks opravdu je definována v globálním stylopise, odebírá z externích odkazů takovou tu ikonku --Dvorapa (diskuse) 4. 5. 2017, 11:38 (CEST)

Infobox - sídlo[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny. U {{Infobox - sídlo}} zřejmě došlo k nějaké chybě, když je u parametru „charakter“ vytvořen vnitřní odkaz, zobrazuje se tam i zápis kategorie. Např. zde. Nešlo by to opravit? --Vlout (diskuse) 7. 5. 2017, 15:04 (CEST)

Trochu jsem to snad spravil, kdyby to zlobilo ještě někde, pište. --Dvorapa (diskuse) 7. 5. 2017, 15:33 (CEST)
Děkuji, --Vlout (diskuse) 7. 5. 2017, 15:56 (CEST)

Problém s výměnou obrázku[editovat | editovat zdroj]

Může mi někdo poradit, jak vyměnit obrázek ve Wikipedii za jeho novější verzi vloženou na Commons a novou verzi přenést také do náhledu? Jde o ořez obrazu. Nová verze se zobrazuje v Prohlížeči médií správně, po přenesení do článku se thumb i celý obrázek zobrazuje pouze ve staré verzi (neoříznutý).--NoJin (diskuse) 8. 5. 2017, 13:42 (CEST)

Který obrázek v jakém článku? Často stačí pouze vymazat mezipaměť prohlížeče a serveru. --Dvorapa (diskuse) 8. 5. 2017, 13:51 (CEST)
Jde o novou verzi tohoto obrázku [24]. Autor František Matoušek si přeje ve Wikipedii verzi obrazu, která je oříznuta.--NoJin (diskuse) 8. 5. 2017, 16:56 (CEST)
Zřejmě půjde opravdu jen o nevyprázdněnou paměť (Ctrl+F5), mě se obrázek zobrazuje už v oříznuté verzi. --Vlout (diskuse) 8. 5. 2017, 17:08 (CEST)

Tech News: 2017-19[editovat | editovat zdroj]

9. 5. 2017, 04:25 (CEST)

Editing News #1—2017[editovat | editovat zdroj]

12. 5. 2017, 20:05 (CEST)

Tech News: 2017-20[editovat | editovat zdroj]

15. 5. 2017, 23:48 (CEST)

Aha, tady je to načítání z Mety. Já si říkal, že to je nějaká novinka. --4. 6. 2017, 19:36 (CEST), Utar (diskuse)

Aktualizace položky Wikidat po přesunu[editovat | editovat zdroj]

Při přesunu se mj. píše Měli byste také aktualizovat související položku Wikidat, aby na přesunuté stránce zůstaly odkazy na další jazyky. To se ale nyní, zdá se, děje již automaticky. Když jsem to zkusil udělat ručně, akorát jsem narazil na editační konflikt sám se sebou. Je to tak vždy? Je tedy možné tu větu odebrat? Nebo ji jen upravit, např. na Zkontrolujte, že v položce na Wikidatech došlo ke změně? --16. 5. 2017, 10:26 (CEST), Utar (diskuse)

Pokud je přesun proveden korektně, udělá se to na Wikidatech opravdu automaticky. Navržená úprava textu je tedy v pořádku, zkontrolovat určitě neuškodí.--Jklamo (diskuse) 16. 5. 2017, 16:08 (CEST)

Překlad šablony[editovat | editovat zdroj]

Milé kolegyně a milí kolegové, dokáže někdo z vás udělat český ekvivalent polské šablony GLAM/Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - Karpaty? odpovídá to šabloně Template:Carpathian Ethnography Project partnership. Předem děkuji!--Gampe (diskuse) 16. 5. 2017, 19:04 (CEST)

Na tvorbě tohoto článku spolupracovali nebo spolupracují polští (čeští?) wikipedisté se Státním etnografickým muzeem ve Varšavě v rámci projektu Etnografie Karpat. ;)--Shlomo (diskuse) 16. 5. 2017, 20:16 (CEST)
Nejde-li to nutně přes konkrétní pobočku Nadace či jen pro jednu jazykovou verzi, státní/jazykovou příslušnost wikipedistů bych neuváděl. --16. 5. 2017, 20:44 (CEST), Utar (diskuse)
@Gampe: A je to potřeba mít takto? Nešlo by prostě zkopírovat Šablona:GLAM Knihovna geografie PřF UK a přepsat název instituce? Když má jít (alespoň jak zatím chápu) o další šablonu do Kategorie:Šablony:Označující články WikiProjektem, tak ať jsou ideálně obdobné. --16. 5. 2017, 20:54 (CEST), Utar (diskuse)
Ok, udělám to tak. Díky! --Gampe (diskuse) 17. 5. 2017, 10:56 (CEST)

New notification when a page is connected to Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Hello all,

(Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka)

The Wikidata development team is about to deploy a new feature on all Wikipedias. It is a new type of notification (via Echo, the notification system you see at the top right of your wiki when you are logged in), that will inform the creator of a page, when this page is connected to a Wikidata item.

You may know that Wikidata provides a centralized system for all the interwikilinks. When a new page is created, it should be connected to the corresponding Wikidata item, by modifying this Wikidata item. With this new notification, editors creating pages will be informed when another editor connects this page to Wikidata.

Screenshot Echo Wikibase notification.png

This feature will be deployed on May 30th on all the Wikipedias, excepting English, French and German. This feature will be disable by default for existing editors, and enabled by default for new editors.

This is the first step of the deployments, the Wikipedias and other Wikimedia projects will follow in the next months.

If you have any question, suggestion, please let me know by pinging me. You can also follow and leave a comment on the Phabricator ticket.

Thanks go to Matěj Suchánek who developed this feature!

Děkujeme! Lea Lacroix (WMDE) (talk)

@Matěj Suchánek: - super! Dobrá práce.--frettie.net (diskuse) 17. 5. 2017, 13:39 (CEST)

Zámostí (Třebíč)[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Nešlo by nějak na stránce Zámostí (Třebíč) opravit chybové hlášení v druhém infoboxu (uprostřed článku)? I po mém odstranění parametrů pro souřadnice se hlásí chybové hlášení „… na stránce není možné mít více než jeden hlavní štítek“. --Vlout (diskuse) 21. 5. 2017, 10:25 (CEST)

Opraveno. Opraveno Jsou-li v článku dva infoboxy, které podporují souřadnice, je nutné je v jednom z nich potlačit pomocí vypnuto. Matěj Suchánek (diskuse) 21. 5. 2017, 11:09 (CEST)
Děkuji, to jsem nevěděl. --Vlout (diskuse) 21. 5. 2017, 11:10 (CEST)

Tech News: 2017-21[editovat | editovat zdroj]

23. 5. 2017, 00:02 (CEST)

Panel referencí - Tlačítko pro citace opět zlobí[editovat | editovat zdroj]

Výše byl diskutován problém s tlačítkem pro citace v panelu referencí, který poté na nějakou dobu pominul, ale teď mi to už zase delší dobu zlobí: z nějakého důvodu musím i několikrát za sebou znovu načíst stránku, než se tlačítko objeví, což dost zdržuje. Když se konečně objeví, tak vydrží jen do doby, než stisknu "Ukázat náhled", pak se historie s opakovanými pokusy o načtení opakuje, a tak pořád dokola. (Používám Firefox 52.1.2, vzhled Vektor, zapnutý vylepšený panel nástrojů). --Jan.Kamenicek (diskuse) 24. 5. 2017, 00:09 (CEST)

Nejste sám. O kterou verzi RefToolbaru jde? U mě jde o verzi označenou jako RefToolbar 2.0b. Podle všeho je nějaký problém s inicializací, měl by se tedy především prověřit inicializační algoritmus v MediaWiki:Common.js. En-wiki má inicializaci samostatně (nikoliv tedy v Common.js), viz en:MediaWiki:Gadget-refToolbar.js. Vidím tam jisté rozdíly. @Michal Bělka: ping. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 02:14 (CEST)
Vypadá to, že mám taky verzi 2.0b. --Jan.Kamenicek (diskuse) 24. 5. 2017, 09:46 (CEST)
Hm, když v nastavení vypnu Používat průvodce pro vkládání odkazů a tabulek i pro funkci hledání a nahrazování, což by teoreticky mělo vést na verzi 2.0a, tak se neobjevuje vůbec nic (ani závorky, ani tlačítko), k inicializaci RefToolbaru evidentně vůbec nedojde, ani po opakovaných pokusech. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 16:57 (CEST)
A totéž platí v případě, že mám vypnutý vylepšený panel nástrojů (mělo by vést na verzi 1.0). Když oboje (průvodce vkládáním odkazů a tabulek + vylepšený panel referencí) znovu zapnu, citační tlačítko se znovu objevuje, ale nepravidelně (cca v 50% případů?). V inicializační sekvenci je tedy něco kardinálně špatně. Teď jde o to, co. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 16:57 (CEST)
Na en-wiki inicializace ve všech verzích funguje spolehlivě, tlačítko se vždy objeví. Ovšem ve verzi 2.0a kliknutí na tlačítko (závorky) nic nedělá. Verze 1.0 a 2.0b fungují. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 17:31 (CEST)
V implementaci panelu nástrojů je mnoho chyb, kód je zastaralý... podle mě je ztráta času ještě něco opravovat. Matěj Suchánek (diskuse) 24. 5. 2017, 17:28 (CEST)
Po e. k.: K tomu jen dodám, že Michal Bělka tento problém řešil už před delší dobou a nepodařilo se mu to vyřešit. Kód je napsán tak, že by měl fungovat v pořádku, zkoumal jsem to taky, proč nefunguje jak má je záhadou (holt je to JavaScript no, to se stává běžně že něco fungovat 100% má, ale přesto nefunguje). --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 17:31 (CEST)
Po e. k.: A máme něco ekvivalentního? A ne, nemyslím NWE, který neumí používat třeba Blahmovo udělátko na překlad ze slovenštiny, nejde z velké verze WP editovat z mobilních zařízení (nejde totiž vynutit OWE, nově...) apod. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 5. 2017, 17:32 (CEST)
NWE obsahuje hlavně stovky chyb, desítky závažných. O ničem ekvivalentním nevím, oprava RefToolbaru ztráta času rozhodně není, naopak bych to považoval za nutnost. Já budu mít kdyžtak čas v létě, dal bych si s tím práci a dal to dokupy, ale třeba se najde někdo méně časově vytížený. --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 17:37 (CEST)
Problém musí být někde v inicializační sekvenci, tj. v kódu, který je v MediaWiki:Common.js. Tam se rozhoduje, zda se tlačítko pro citace vůbec zobrazí a v jaké podobě. Věci jako MediaWiki:RefToolbar.js nastupují primárně až v další fázi. Je sice pravda, že podoba čudlíku je definována až v těchto souborech, ale do této fáze se proces často zřejmě vůbec nedostane. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 17:49 (CEST)
Co takhle vyzkoušet anglickou inicializační sekvenci, tj. nahradit kód v našem Mediawiki:Common.js kódem z en:MediaWiki:Gadget-refToolbar.js? Teoreticky by to mělo fungovat, jen tam nebude ta výjimka pro IE (proč jí u nás vlastně máme?). --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 17:59 (CEST)
Zkusit se to může, ale nemyslím, že to bude fungovat, naše verze je trochu odlišná od té anglické schválně, některé věci potřebujeme mít trochu jinak (i když výjimka pro IE by se asi dala nějak vyhodit pryč), krom toho i o tohle se už Michal Bělka neúspěšně pokoušel. jen bych to zkoušel nejprve bokem v uživatelských skriptech nebo na testwiki, ne rovnou naostro v Common.js pro celou Wikipedii. Mimochodem dělá to jen přihlášeným uživatelům? --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 18:17 (CEST)
Ptám se, protože mně vše funguje od posledních oprav Michala Bělky zcela v pořádku, tedy je možná zatím problém ještě někde jinde a nepomůže ani stonásobná oprava RefToolbaru. Zkoušeli jste řešení, která jsme dali dokupy v té sekci výše? --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 18:21 (CEST)
Způsob inicializace by snad měl být stejný, ne? Jinak je samozřejmé, že co se podoby panelu týče, rozdíly tam jsou. Jinak to, že na en-wiki s inicializací refToolbaru (alespoň u mě) problémy nejsou, ukazuje skutečně na problémy v české verzi udělátka (případně na nějaký konflikt v osobním nastavení Wikipedie), než například na problém s prohlížečem/systémem. A ne, můj osobní javasript Wikipedista:Vachovec1/common.js je momentálně úplně prázdný, problém tedy nemůže mít původ v neaktualizovaných udělátkách. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 18:49 (CEST)
A co udělátka klasická, zkoušel jste povypínat? Cache prohlížeče, serveru? Obnovit nastavení v nastavení Wikipedie? Stále si ale myslím, že bude chyba v nějakém jiném nastavení/udělátku nebo v cachi na vaší straně, protože já už si ze zoufalství půjčil i počítač sestřenice, založil nový účet a chvíli si hrál se zapnutím/vypnutím udělátek, abych našel příčinu a stále bezvýsledně (pořád vše funguje jako na drátkách). --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 19:02 (CEST)
Ještě k přihlášení/nepřihlášení. Problém se objevuje, i když nejsem přihlášený. Na první pohled ovšem ne tak často. --Vachovec1 (diskuse) 24. 5. 2017, 19:05 (CEST)
Co rozšíření prohlížeče? Co píše konzole prohlížeče (běžně Ctrl+Shift+J), když nic nenaběhne? --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 19:10 (CEST)
Inicializace stejná je, ale nejsou stejné názvy stránek, modulů, některých tříd nebo id. Navíc přesně jak tu bylo řečeno, oni mají kód trochu jinak rozdělen mezi stránky. Krom toho všechno tohle už zkoušel Michal Bělka a byl z toho v lednu dost nesvůj, na enwiki vše záhadně funguje, ale když se jejich kód přenese sem, tak nic nefunguje. Můžete vyjít z jeho common.js, kde skončil na nějakém odladěném posledním aspoň trochu funkčním stavu, který by mohl fungovat, ale nevím, jak dalece to má otestované nebo doladěné. --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 19:03 (CEST)
Chci tím jen říct, že jistě, kód zde je chybový a zastaralý, pokud najdete příčinu a opravíte nebo rovnou převedete novější verzi z enwiki sem, bude to super, ale myslím, tedy spíš varuji, že tak jednoduše jako Control + Cizí, Control + Vaše to asi nepůjde, minimálně Michal Bělka už nad tím strávil pár dní a vcelku neúspěšně. --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2017, 19:08 (CEST)
Panel referencí mi vyskakuje někdy na první, jindy na druhý pokus. Bohužel nevím, proč se to děje - ty skripty jsou zkrátka pořád stejné a není důvod, proč by se měly na stejném stroji a ve stejném prohlížeči chovat jinak po každém zmáčknutí F5. Náš refToolbar má každopádně víc problémů, některé z nich jsem při testování objevil i na TestWiki nebo u Portugalců. Snad jen anglická Wikipedie funguje vždycky perfektně.
Myslím, že nejnadějnější řešení bude náš stávající refToolbar úplně vyhodit, načisto přenést aktuální verzi a tu znovu počeštit (půjde z velké části využít kód z těch skriptů, které už v češtině máme). Ty skripty byly už někdy v roce 2014 výrazně přepracované a nemá smysl teď vymýšlet, jak záplatovat ty staré. Rozhodně prosím Pavla, aby se nechytal ničeho v mém uživatelském prostoru, protože kdyby to byl poslední funkční stav, dal bych ho do jmenného prostoru MediaWiki.
O nahození té nové verze jsem začátkem roku přemýšlel v rámci úvahy, jestli to celé neposlat postupně k ledu. Zaskočil mě ale odpor vůči tomu, že by se z refToolbaru stalo udělátko místo skriptu v Common.js (klidně nastavené jako opt-out, tak to ostatně teď běží na EN). Asi se k té myšlence vrátím, stávající skripty teď ke stoprocentní funkčnosti donutit nedokážu. --Michal Bělka (diskuse) 25. 5. 2017, 02:01 (CEST)
Já to psal jenom jako návrh pro Vachovce1, kdyby chtěl navázat na tvoje počínání a zkusit to nějak spravit. Jinak souhlasím, že by bylo nejlepší zahodit vše staré a čistě odznova převzít verzi z enwiki. V létě se na to můžu kdyžtak podívat, kdyby se do toho nikomu jinému nechtělo. --Dvorapa (diskuse) 25. 5. 2017, 02:09 (CEST)
Není potřeba zahodit vše staré, na české verzi refToolbaru je zásadní MediaWiki:refToolbarMessages.js a nakódování českých citačních šablon v MediaWiki:refToolbar.js plus těch dvou dalších verzích (s tím, že verzi 1.0 bych už vůbec neřešil, protože WMF chce staré editační rozhraní už letos odstřihnout). To všechno zůstat, jen je to potřeba přenést do přepracovaných skriptů, vyměnit RefToolbarBase a RefToolbarConfig, smazat ten nástroj z Common.js a přidat místo toho inicializaci přes udělátko. --Michal Bělka (diskuse) 25. 5. 2017, 02:29 (CEST)
Nevím co všechno už kolega Michal Bělka zkoušel, ale navrhoval bych toto: převzít nejprve kompletní anglickou verzi udělátka (s absolutním minimem nejnutnějších změn tak, aby byla zajištěna funkčnost) a otestovat, jak u nás bude fungovat inicializace (samozřejmě netestovat přímo v MediaWiki, ale někde ve vlastním javascriptu). Tím by se mělo s definitivní platností vyjasnit, zda je problém opravdu v naší verzi udělátka nebo někde jinde. Pokud bude inicializace skriptů fungovat bezproblémově (jak píšu výše, inicializace udělátka na en-wiki se zdá být bezproblémová), tak postupně jednotlivé skripty počešťovat a po každém dílčím sledovat, zda vše funguje, jak má. --Vachovec1 (diskuse) 25. 5. 2017, 19:29 (CEST)
Přesně to samé navrhoval Michal výše. --Dvorapa (diskuse) 25. 5. 2017, 19:37 (CEST)
Kdybych to chtěl testovat ve vlastním javascriptu, jak se vyhnu kolizi s globálním javascriptem z Mediawiki:Common.js? Nebo bych musel testovat někde jinde, například na jiné jazykové verzi, která refToolbar nepoužívá? To zas nemusí být optimální, pokud chyba není v udělátku, ale někde ve vzájemném působení s dalšími udělátky/skripty. --Vachovec1 (diskuse) 25. 5. 2017, 19:41 (CEST)
Možná pomocí udělátka na vypnutí panelu referencí (mělo by být standardně v seznamu udělátek). --Dvorapa (diskuse) 25. 5. 2017, 19:44 (CEST)

Přepracovaná verze[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, překlopil jsem z EN přepracovanou (udělátkovou) verzi a řekl bych, že inicializace teď už funguje spolehlivě i po nahození českých šablon a překladů. Zkuste to prosím ještě někdo. Je potřeba aktivovat dvě udělátka. "Nezobrazovat Panel referencí..." vypne skript v Common.js, testovací udělátko "Panel referencí s aktualizovanými skripty" zapne přepracovaný panel.

Mluvím teď jen o verzi 2B, která se zobrazuje s "vylepšeným" panelem nástrojů a zapnutými dialogovými okny (Nastavení / Editace). Naštěstí je to ta nejdůležitější. U verze 2A (bez dialogů) mi sice inicializace teď už funguje a zobrazí se tlačítko, ale je mrtvé. Úplně stejně se to mimochodem chová i na EN. Buď je chyba v mých strojích, nebo ten javascript spoléhá na nějakou funkci, co už nefunguje, a nikdo si toho ještě nevšiml. --Michal Bělka (diskuse) 26. 5. 2017, 01:23 (CEST)

(Kdyby se na tu bezdialogovou verzi chtěl někdo podívat, ten skript je momentálně tady a selže po kliknutí na tlačítko se závorkami - ve chvíli, kdy by se měl objevit anglický ekvivalent téhle nabídky.) --Michal Bělka (diskuse) 26. 5. 2017, 01:33 (CEST) Už netřeba, skript je opravený. --Michal Bělka (diskuse) 26. 5. 2017, 20:40 (CEST)

Potvrzuji, že inicializace (u verze 2B) se zdá fungovat spolehlivě. Přitom jsem si povšiml, že ten refToolbar se vždy zobrazuje již rozbalený (čili jako bych už na tlačítko Citace klikl). Co se týče týče verze 2A, netestoval jsem, ale ano, takto se to chovalo na en-wiki i u mě (po kliknutí na závorky bez reakce). --Vachovec1 (diskuse) 26. 5. 2017, 09:41 (CEST)
Hm, zajímavé. Teď se to rozbalovat přestalo. Dělal s tím mezitím někdo něco? Jinak inicializace se skutečně zdá fungovat zcela spolehlivě. --Vachovec1 (diskuse) 26. 5. 2017, 09:57 (CEST)
S tímhle nikdo nic nedělal. Ale zdá se mi, že si refToolbar pamatuje, jestli jste ho měl při poslední editaci otevřený nebo ne. Když ho jednou rozkliknu, otevírá se mi sám i v jiných článcích a na nových záložkách. Ale když ho jednou zavřu (kliknutím na odkaz Citace), přestane se rozbalovat až do chvíle, kdy na něj zas někde kliknu. --Michal Bělka (diskuse) 27. 5. 2017, 03:30 (CEST)
Aha, ano, zřejmě máte pravdu. To je očekávané chování? --Vachovec1 (diskuse) 27. 5. 2017, 10:12 (CEST)
Já myslím že ano, měla by to být obecná vlastnost všech panelů, já mám takto už několik let věčně rozbalené Další. --Dvorapa (diskuse) 27. 5. 2017, 17:35 (CEST)

Bohužel, teď jsem to vyzkoušel a tlačítko Citace se mi neobjevilo (v Mozilla Firefox 53.0.2). Načetlo se až po pátém stisknutí "ukázat náhled" :-( --Jan.Kamenicek (diskuse) 26. 5. 2017, 11:42 (CEST)

 • @Jan.Kamenicek: Máte v nastavení zapnuté (zaškrtnuté) obě udělátka, tj. Nezobrazovat Panel referencí v editačním rozhraní i Panel referencí s aktualizovanými skripty (ve vývoji, nelokalizované)? --Vachovec1 (diskuse) 26. 5. 2017, 12:08 (CEST)
  @Vachovec1: Aha, tak to jsem neměl, zaškrtl jsem a už to funguje, díky! Přiznám se ale, že jsem zmaten: 1) Proč mám mít zaškrtnuto "nezobrazovat", když to chci zobrazit. Asi to nějaký důvod má, ale intuitivní to fakt není. Myslel jsem, že když to chci, tak stačí mít dotyčné políčko nezaškrtnuté. 2) Proč se mi to tedy nakonec po pátém stisknutí náhledu zobrazilo, když se to při mém nastavení vlastně zobrazovat nemělo? Z toho důvodu jsem si myslel, že to mám správně, akorát že to hapruje. --Jan.Kamenicek (diskuse) 26. 5. 2017, 13:08 (CEST)
  Protože zaškrtávátko Nezobrazovat potlačí zobrazení původního toolbaru a to druhé zaškrtávátko zobrazí tu ve vývoji. --Martin Urbanec (diskuse) 26. 5. 2017, 13:16 (CEST)
  Je to neintuitivní, ale to je dočasný stav – nahodil jsem novou verzi včera v noci a bylo potřeba otestovat, jak se to bude chovat. Ještě si s tím budu chvilku hrát, než definitivně nahradím tu starou verzi. Dokud to není masová záležitost, chtěl bych tam konečně zprovoznit automatické vyplňování údajů podle ISBN/DOI a nahradit masu zbytečných kolonek typu "příjmení6, autor7" klikátkem, které přidá tolik autorů, kolik je zrovna potřeba. Zatím jsem to spustil u citace monografie a vypadá to dobře, jen je potřeba zase hrábnout do šablon. Zároveň zkusím s autorem refToolbaru vyřešit tu nefunkční variantu 2A, a pokud se to nepovede, tak ji vyhodím. --Michal Bělka (diskuse) 26. 5. 2017, 16:11 (CEST)
  Kolega na EN chybu našel a opravil, já opravu přenesl, takže už zbývá jen znovu lokalizovat. --Michal Bělka (diskuse) 26. 5. 2017, 20:40 (CEST)

Díky za přepracování. Šablony se nicméně vkládají opět v řádkové kompaktní podobě namísto (preferované) dřívější blokové podoby. Šlo by i toto prosím upravit? Díky. --Bazi (diskuse) 2. 6. 2017, 20:36 (CEST)

@Michal Bělka: Mohl bych poprosit ještě o tu úpravu do bloků? Už jsme naučili VisualEditor blokovou podobu citačních šablon, tak ať to máme zas i tady. Navíc tuším u citace elektronické reference je nyní parametr "datum" (pouze) namísto původního "datum vydání". Tuším, že v důsledku nového překladu. I to by chtělo sjednotit, ať v tom nevznikají zbytečné zmatky. --Bazi (diskuse) 12. 6. 2017, 12:41 (CEST)

@Bazi: Obojí opraveno. --Michal Bělka (diskuse) 13. 6. 2017, 09:05 (CEST)
@Michal Bělka: Super, díky! A ještě přece drobnost: I konec šablony }}</ref> odsadit na nový řádek. --Bazi (diskuse) 19. 6. 2017, 11:39 (CEST)

Vydavatel[editovat | editovat zdroj]

@Michal Bělka: Minimálně u {{Citace_elektronického_periodika}} chybí v Panelů referencí položka Vydavatel. Nevím, zda tam dříve byla, a vlastně také nevím, proč není i u {{Citace periodika}} (zde i v šabloně). --28. 5. 2017, 22:07 (CEST), Utar (diskuse)

Já si říkal, co mě to tam chybí. --Dvorapa (diskuse) 28. 5. 2017, 22:12 (CEST)

Automatická aktualizace časového přehledu ministrů[editovat | editovat zdroj]

Přátelé, kolega Galgo poslední cca téměř dva měsíce každý den pravidelně aktualizuje časovou osu stránky Seznam ministrů České republiky zápisem data aktuálního dne. Je možné mu tuto práci nějak zjednodušit a současně zpřehlednit historii článku tím, že by se aktuální datum generovalo automaticky? Zkoušel jsem na to využít kouzelná slovíčka z příslušné stránky, nicméně skončilo to výpisem chyby. Napadá vás nějaké jiné (lepší) řešení? Předem díky za snahu. --Jan Polák (diskuse) 25. 5. 2017, 05:04 (CEST)

Nemělo by se datum aktualizovat pouze, když dojde k nějaké aktualizaci? Matěj Suchánek (diskuse) 25. 5. 2017, 08:45 (CEST)
@Matěj Suchánek: Kolega vždy aktualizuje poslední den, tedy vkládá tam aktuální (dnešní) datum. Definuje tím vlastně vymezení grafu (od roku 1993 do 28. června 2017), zítra zas datum o jeden den posune a tak dále. Řešením je samozřejmě zadat nějaké vzdálenější datum (jako je to u výpisu správců), nicméně existuje i jiná možnost? --Jan Polák (diskuse) 25. 5. 2017, 10:07 (CEST)
Myslím, že jedno řešení mám: mw:Extension:EasyTimeline#Using the current date. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 5. 2017, 10:15 (CEST)
Dobrý den, pokud to umíte nějak zautomatizovat, tak to tam vložte. Mně to píše pořád nějaký problém. Galgo (diskuse) 25. 5. 2017, 19:29 (CEST)
Hotovo Hotovo. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 5. 2017, 19:51 (CEST)

Programátoři v Lua, Javascriptu & programátoři botů pro Wikislovník[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Našli by se schopní a zkušení programátoři, kteří by byli ochotní pomoci s přechodem Wikislovníku na kompletně nový formát zápisu slovníkových hesel? Nový formát by měl být kompletně strojově zpracovatelný a pro editora co nejjednodušší a nejpříjemnější. Výsledný vzhled by měl být co nejpřehlednější, nejstrukturovanější a nejpoužitelnější. Současný Wikislovník je jen omezeně strojově zpracovatelný, ne úplně snadno editovatelný a ne úplně přehledný. Kromě toho neexistují žádné nástroje, které by usnadnily editaci. Moje základní představa nového formátu je zde. Srovnej se současným formátem. --Auvajs (diskuse) 29. 5. 2017, 01:53 (CEST)

Jen upozorňuji, že to co Auvajs odkazuje, je pouze jeho návrh, který zatím komunita neodsouhlasila (ale ani jej ještě nezamítla). Ovšem programátoři a také řadoví editoři by opravdu mohli pomoci. JAn (diskuse) 29. 5. 2017, 08:37 (CEST)

Tech News: 2017-22[editovat | editovat zdroj]

30. 5. 2017, 14:18 (CEST)

Možná nefunguje filtr referencí v nadpisech[editovat | editovat zdroj]

Můj bot zaznamenal veliký nárůst referencí v nadpisech v poslední době a zdá se, že filtr i varování před uložením, že stránka obsahuje referenci v nadpise, možná přestal pracovat. Příklad nesprávné editace nejspíš filtrem nijak nezaznamenané: [59]. Tuší někdo, v čem je háček? --Dvorapa (diskuse) 1. 6. 2017, 12:03 (CEST)

Možná to není filtr, ale značka, nicméně zdá se nefunguje (viz příklad). --Dvorapa (diskuse) 1. 6. 2017, 12:11 (CEST)
Filtr 32, značka nevhodná syntaxe v nadpisu. --Dvorapa (diskuse) 1. 6. 2017, 12:14 (CEST)
Z poznámek filtru: detekuje nový článek, který obsahuje nadpis s odkazem, referencí nebo tučným písmem. I když jsem autorem, vůbec si nevzpoínám, co tehdy bylo na pozadí. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 6. 2017, 12:57 (CEST)
Aha, já myslel, že se to vztahuje na všechny články, díky za vysvětlení. Nešlo by zachytávat i stávající články? --Dvorapa (diskuse) 1. 6. 2017, 13:55 (CEST)
(Původní diskuse: Diskuse k Wikipedii:Editační filtr/Archiv 1#Filtr č. 30) Šlo o mé rozhodnutí, za kterým si ale už dneska nestojím, filtr upravím. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 6. 2017, 08:48 (CEST)

Wikipedie:Šablony s roztříštěnou dokumentací[editovat | editovat zdroj]

Po krátkém čase jsem znovu připravil další údržbový seznam šablon, které tentokrát obsahují část dokumentace v dokumentační podstránce a část přímo na stránce šablony. Ve většině případů se pravděpodobně jedná jen o kategorie a většina z nich půjde do dokumentační podstránky přesunout asi i roboticky. Kdyby seznam obsahoval nějaké falešně pozitivní nálezy, rád vložím výjimku do bota, který seznam generuje. --Dvorapa (diskuse) 2. 6. 2017, 14:32 (CEST)

Ještě upozorňuji, že některé šablony mohou mít dokumentaci v diskusi. JAn (diskuse) 2. 6. 2017, 21:59 (CEST)
Kéž by to šlo jednoduše detekovat a vložit do dokumentační podstránky. --Dvorapa (diskuse) 2. 6. 2017, 22:08 (CEST)
Btw nečekal jsem, že to půjde tak rychle a bude toho tak málo, ale seznam jsem částečně roboticky a částečně ručně prošel a jsme rychle na nule. jestli někdo pomohl, tak děkuji. --Dvorapa (diskuse) 2. 6. 2017, 22:08 (CEST)

Lze nějak technicky vyřešit odkaz na přesné místo na stránce ?[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, nevím zda dotaz dávám na správné místo, ale snad ano. Rád bych znal postup, jak lze odkázat na nějaké přesné místo v obsahu stránky, které nemá žádný odkaz apod.. Prostě dejme tomu, že článek má nadpisy, ale pod nadpisem je dlouhý blok textu a potřebuji v rámci tohoto textu udělat/vložit na přesné místo kotvu (klidně i skrytou), na kterou mohu zamířit odkaz z jiného místa na webu či v rámci wiki

A případně zda je možné touto kotvou označit určitý blok textu ?

Příklad bych uvedl mírně neencyklopedický spíše z oblasti wikiverzity. Chci vytvořit knihu/skripta/manuál. Díky tomu, že to bude elektronické, tak to bude živé dílo, kde se neustále budou dopisovat kapitoly, odstavce do již vytvořených částí. Tím je problematické nějak vůbec užívat číslování kapitol, odstavců v tom, směru, že případný odkaz na nějaké číslo stránky, oddíl, odstavec či jiný podobný pomocný třídící znak by odkazoval po půl roce na zcela jiný text než byl původně na daném místě. Kotva by asi měla mít možnost trvalého odkazu i v případě, že někdo například změní název nadpisu, obsah samotného textu pod ním apod.. Zároveň by bylo samozřejmostí, že daná kotva by měla obousměrné hlídání odkazů (typu "odkazuje sem") pro případnou ruční opravu dvojitých odkazů.

Lze toto vůbec nějak rozumně pořešit v rámci SW mediawiki ? Napadá mě jediné snad nějakým pomocným autočíslováním skrze ID, které bude závislé na čase, místě apod. a vždy pro novou změnu (výmaz, přesun obsahu) jedinečné.

díky všem znalým dané věci, už jen za snahu odpovědět. --Cs.Anonymous-0 (diskuse) 5. 6. 2017, 00:22 (CEST)

Prostě {{Kotva}} :D ? --5. 6. 2017, 00:37 (CEST), Utar (diskuse)

Tech News: 2017-23[editovat | editovat zdroj]

5. 6. 2017, 21:04 (CEST)

Šablona Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

V článku šablona příbuzenstvo znemožňuje užít levý obrázek vložený ve zdrojovém textu pod ní, zobrazí ho až tam, kde sama začíná, což může být níže než je zamýšleno. V článku Jiří Adam II. Bořita z Martinic by bylo lepší umístit pečeť například vlevo na začátek kapitoly Rodina, ale potom se zobrazí až tam, kde začíná šablona Příbuzenstvo, tedy konkrétně někde u sekce Reference. Bylo by možné šablonu Příbuzenstvo upravit tak, aby mohl za ní vložený obrázek plavat libovolně? --Palu (diskuse) 5. 6. 2017, 23:01 (CEST)

Šablona příbuzenstvo je postavena na infoboxu, tedy plave vpravo automaticky, jako infobox. Co je v kódu umístěno nad ní, je zobrazeno nad ní, co je umístěno pod ní, je zobrazeno pod ní. Nevím, jak přesně byste si představoval, aby ten obrázek plaval „libovolně“, ale nic podobného už z principu není možné. Buď bude obrázek vpravo nad nebo vpravo pod a nebo bude vlevo, nic lepšího nejde. --Dvorapa (diskuse) 5. 6. 2017, 23:22 (CEST)
Chtěl bych, aby byl vlevo na začátku kapitoly Rodina, že to nejde je skutečně nelogický závěr. --Palu (diskuse) 5. 6. 2017, 23:24 (CEST)
Obrázek umí plavat libovolně vedle infoboxu, neumí plavat libovolně vedle šablony Příbuzenstvo (můžete se podívat na zdrojové kódy oněch odkazů). Pokud má mít Příbuzenstvo stejné vlastnosti jako infobox, pak je nemá a je rozbité. To je o čem tu mluvím. --Palu (diskuse) 5. 6. 2017, 23:34 (CEST)
@Palu: Chyba není v šabloně. Problém si lépe představíte, když výrazy nad ní a pod ní vztáhnete k hornímu okraji příslušného prvku (obrázku/šablony). Ve Vašem prvním příkladu je horní linie obrázku pod horním okrajem infoboxu, obrázek je tedy z grafického hlediska pod infoboxem. Ve Vašem druhém případě máte pořadí grafických prvků infobox - šablona Příbuzenstvo - obrázek. Obrázek proto bude zobrazován až pod šablonou Příbuzenstvo (z grafického hlediska), tj. s horním okrajem nejvýše na úrovni horního okraje dané šablony. Pokud toto chcete obejít, musíte vložit část textu nad obrázkem + obrázek samotný mezi infobox a šablonu Příbuzenstvo. --Vachovec1 (diskuse) 5. 6. 2017, 23:59 (CEST)
Ještě dodám, že takové pořadí textu/grafických prvků pro změnu bude vypadat divně v mobilním zobrazení (infobox a šablona budou od sebe oděleny). --Vachovec1 (diskuse) 6. 6. 2017, 00:03 (CEST)
Už jsem to pochopil, díky. To, co jsem vnímal jako špatný návrh šablony, je její přirozenost, s kterou musí prostě struktura článku počítat. Formát jsem opravil a už se zobrazuje jak jsem zamýšlel. V mobilní verzi se to zobrazuje dobře, jen je šablona příbuzenstvo vidět až v kapitole rodina, což si myslím, že ničemu nevadí. Ideální by bylo mít možnost jiné grafické úpravy pro mobilní a jiné pro klasickou verzi, což ale asi nebude nic triviálního, jinak by takovou možnost asi už někdo zprostředkoval. --Palu (diskuse) 6. 6. 2017, 06:33 (CEST)

Vložení odkazu při editaci[editovat | editovat zdroj]

Při vkládání odkazu při editaci článku se mi nyní objevuje tabulka Vložit odkaz, ještě nedávno se vybraný text přímo vložil do dvojitých hranatých závorek, takže vše bylo o hodně jednodušší. Nevíte jak odstranit tu tabulku? Díky. --Ladin (diskuse) 6. 6. 2017, 21:45 (CEST)

@Ladin: Řekl bych, že se to dá někde vypnout v nastavení. I když je pravda, že se se mi to teď taky objevilo, i když jsem měl ten formulář vypnutý. Snad bude znát přesnou odpověď někdo technicky zdatnější... — Draceane diskusepříspěvky 11. 6. 2017, 20:54 (CEST)
@Ladin: O změně nevím, tlačítko pro odkaz nepoužívám. Pokud není potřeba používat popisek, stačí vybrat text, dát Vložit odkaz a odentrovat. Pro přidání dvojitých hranatých závorek lze také využít panel znaků pod editačním oknem. --11. 6. 2017, 21:17 (CEST), Utar (diskuse)
Díky za odpovědi, asi nejlepší řešení je používat ty závorky pod edičním oknem, ve výsledku je to stejné jako tlačíko Odkaz před tou změnou.--Ladin (diskuse) 12. 6. 2017, 11:19 (CEST)

Přidávání studentů do kursů[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Na stránkách mnou založených kursů, např. Kurz:Workshopy/Wikiměsto Litovel (), se mi nedaří rozbalit "Přidat studenty do tohoto kurzu". Když kliknu na "rozbalit", tak se prostě nic nestane, nebo se mi stránka vyroluje nahoru, ale nic se nerozbalí. Zkoušel jsem to na dvou různých počítačích s Windows 10 Pro, prohlížeč Mozilla Firefox. Před pár dny to na stejných počítačích fungovalo. --Jan.Kamenicek (diskuse) 9. 6. 2017, 13:03 (CEST)

Také mi to nejde a to i u jiných kurzů. Zdá se, že celé to přidávání je rozbité, vůbec se neobjeví. --9. 6. 2017, 13:11 (CEST), Utar (diskuse)
@Jan.Kamenicek: Stále ale funguje tlačítko Zapsat se v horním panelu kurzu. --10. 6. 2017, 10:07 (CEST), Utar (diskuse)
Díky, mezitím byl založen kurs v nějakém alternativním rozhraní https://outreachdashboard.wmflabs.org/courses/WMCZ/Wikim%C4%9Bsto_Litovel_2017/home . --Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 6. 2017, 11:29 (CEST)
Při pomalejším načítání stránky, např. pokud kliknu na Rozbalit pomoc pravého tlačítka a dám Otevřít odkaz v nové záložce, na této nové stránce často stihnu zahlédnout rozbalenou variantu těsně před sbalením. Jako kdyby tam bylo „výchozí = rozbaleno, po 1s sbal“. --11. 6. 2017, 21:23 (CEST), Utar (diskuse)
Nahlásil jsem jako phab:T167651, pravděpodobně to způsobily nedávné úpravy sbalovacích menu uvnitř MediaWiki. Jako dočasné řešení použijte CSS #mw-customcollapsible-addstudents { display: block; !important }. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 6. 2017, 12:25 (CEST)
Ve čtvrtek večer by už mělo vše fungovat. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 6. 2017, 20:21 (CEST)
Děkujeme moc Matěji! Už jsem se bál že education rozhraní definitivně chcíplo :-). --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 6. 2017, 09:46 (CEST)
@Matěj Suchánek Ale musím říct že mi to stále nefunguje. Cache? --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 6. 2017, 09:51 (CEST)
Časový posun? :) Tady v Praze je zatím ráno. Matěj Suchánek (diskuse) 15. 6. 2017, 09:57 (CEST)
Né, já jsem taky v Praze, akorát mi nedošlo že je čtvrtek a ne pátek ;-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 6. 2017, 10:16 (CEST)

Pomlčka v šablonách[editovat | editovat zdroj]

Jaká je klávesová zkratka ve win pro pomlčku typu m?--Juandev (diskuse) 12. 6. 2017, 11:02 (CEST)

Pomlčka --Dvorapa (diskuse) 12. 6. 2017, 11:09 (CEST)

Tech News: 2017-24[editovat | editovat zdroj]

12. 6. 2017, 17:29 (CEST)

Tech News: 2017-25[editovat | editovat zdroj]

19. 6. 2017, 17:44 (CEST)

Infobox - sídlo světa[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, bylo by technicky možné zapracovat do infoboxu sídlo světa parametr "starosta" jako nahraditelný jiným titulem, jak to funguje např. u regionů v témže infoboxu? Jde o to, že u všech tisíců sídel máme jednoduše starosta, i když by tam správně mělo být třeba primátor, župan atd. Děkuji. Gumideck (diskuse) 20. 6. 2017, 07:28 (CEST)

Hotovo Hotovo. Pro jiný titul:
| titul představitele = 
| představitel = 
starosta = nicméně bude vynucovat zobrazení „Starosta“, takže při aktualizaci infoboxu je nutné ho vyměnit za představitele. Pro zjednodušení se parametr titul představitele = přebírá z Wikidat jako pozice předsedy vlády (P1313). Matěj Suchánek (diskuse) 20. 6. 2017, 08:48 (CEST)
Perfektní, děkuji moc za rychlé, kladné a bezbolestné vyřízení :-) Pěkný den. Gumideck (diskuse) 20. 6. 2017, 18:03 (CEST)

Přístupnost šablony LocMap - parametr alt[editovat | editovat zdroj]

V této diskusi jsem formuloval požadavek, že by bylo výhodné a v některých užitích šablony LocMap víc než vhodné, aby umožňovala zadání parametru alt= pro zrakově postižené (přičemž by se musel přejmenovat stávající parametr alt využitý pro jiný účel). Uměl by to někdo zařídit? Díky, --Palu (diskuse) 20. 6. 2017, 17:33 (CEST)

Připojuji se k žádosti. --Jann (diskuse) 21. 6. 2017, 20:46 (CEST)

Chyba ve článku?[editovat | editovat zdroj]

Článek Emma Samuelssonová je automaticky v kategorii Údržba:Chybná volání šablon, ale zdrojový kód vypadá v pořádku, chyba tedy musí být v některé z použitých šablon nebo na Wikidatech. Netuší někdo, v čem ta chyba je? --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2017, 01:11 (CEST)

Chyba byla v šabloně překlad, která odkazovala na jazykovou verzi, na níž dotyčný článek neexistuje (a pravděpodobně nikdy neexistoval). Opravil jsem pravděpodobný překlep v kódu jazyka ze se na sv. --Sintakso (diskuse) 21. 6. 2017, 06:58 (CEST)
Děkuju, toho jsem si nevšiml. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 09:49 (CEST)

NS - mobilní verze a odkazy na archivy[editovat | editovat zdroj]

V mobilní verzi Nástěnky správců je okno s archivy trvale rozbalené a ujíždí vlevo mimo obrazovku. Na skrytou část navíc nelze žádným způsobem najet (okno se neposouvá jako třeba u široké tabulky.--Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2017, 11:45 (CEST)

Chyba v ib[editovat | editovat zdroj]

Upozorňuji na chybovou hlášku v infoboxu článku Okres Jindřichův Hradec. --Harold (diskuse) 22. 6. 2017, 08:33 (CEST) Tedy nejen v ib, ale i na dalších místech v článku, kde se přebírá z Wikidat. --Harold (diskuse) 22. 6. 2017, 08:37 (CEST)

O jakou hlášku se jedná? --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 09:48 (CEST)
Aha, asi nějaká dočasná chyba, teď už je to v pořádku. Byl to docela dlouhý text, něco s řádkem 34 (mám pocit) v nějakém modulu, nezapamatoval jsem si to. --Harold (diskuse) 22. 6. 2017, 09:53 (CEST)
To asi Matěj něco opravoval či upravoval. :)--frettie.net (diskuse) 22. 6. 2017, 09:54 (CEST)
 :-) --Harold (diskuse) 22. 6. 2017, 09:55 (CEST)
To by mě tedy zajímalo, co to mohlo být. Už je to pár dní, co jsem pracoval s moduly. To by mohlo poukazovat na nějaký problém v modulech, který se ne vždy projeví. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 6. 2017, 13:56 (CEST)
FYI d:WD:DEV#Lua error in mw.wikibase.entity.lua. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 6. 2017, 10:03 (CEST)

Obsah[editovat | editovat zdroj]

U některých článků (Alfred Russel Wallace) se nezobrazuje na mobilním zařízení obsah. OJJ, Diskuse 22. 6. 2017, 10:01 (CEST)

Poznámka: kolega má na mysli "klasické" zobrazení na mobilním zařízení, nikoliv mobilní zobrazení (kde se obsah nezobrazuje standardně). Jinak ten obsah se mi u daného článku nezobrazuje ani v desktopu. Zajímavé ovšem je, že když dám "editovat zdroj", obsah se mi v náhledu zobrazí. --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 10:13 (CEST)
Mně funguje bez problémů na mobilu i na PC, v klasickém i mobilním zobrazení (aplikaci jsem nezkoušel). Jaký prohlížeč, jaká velikost obrazovky? --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 10:18 (CEST)
Protože mezitím někdo vyčistil cache ;)--Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 10:26 (CEST)
To by dávalo smysl, ale protože u obou nahlášených případů zatím někdo vyčistil cache, neměl jsem možnost otestovat, v čem může být chyba. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 10:39 (CEST)
Mimochodem Wikipedie:Jak_hlásit_chyby. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 10:19 (CEST)
IE 10. OJJ, Diskuse 22. 6. 2017, 10:22 (CEST)
Asi by to chtělo doplnit tam pokyn použít před hlášením purge. A návod, jak se to dělá...--Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 10:26 (CEST)
Vzhledem k tomu, že u mě je problém jak v mobilu, tak v desktopu, tak to záležitost prohlížeče/rozlišení zřejmě nebude. Další článek se stejným problémem: Atentát na Ronalda Reagana. Také chybí obsah jak na mobilu ("klasické" zobrazení), tak v desktopu. Mobil: Chrome. Desktop: Mozilla Firefox. --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 10:28 (CEST)
Reagana jsem vypurgeoval, cache v prohlížeči si ovšem budete muset vyčistit sám.--Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 10:37 (CEST)
Jak taková chybná stránka vypadá? Mají články něco společného, abychom mohli třeba provést vymazání cache pro všechny takto poškozené články? --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 10:39 (CEST)
V HTML kódu se pozná podle toho, že tam chybí obsah ;) A asi by se to dalo rozlišit i podle data cacheování v poznámce, budeme-li vědět, kdy k onomu upgradu přesně došlo. Ale s boty nemám zkušenosti, takže nevím, nakolik jsou jim informace z vygenerovaného HTML dostupné.--Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 11:42 (CEST)
Prosímvás, buď je to systematický problém, tak ho mají vyřešit vývojáři na serveru (když se jim to nahlásí do Phabricatoru), anebo je to v pár článcích, tak se to vyřeší samo. Dělat nějaké šílené robotické operace napříč celou Wikipedií jen úplně zbytečně zatěžuje servery. --Mormegil 22. 6. 2017, 11:48 (CEST)

BTW těch stránek bude asi docela hodně, protože nedávno se změnilo stylování obsahu (dělá se teď pomocí třídy místo id, jinak ale vypadá pokud vím stejně) a nikdo se zřejmě nenamáhal vygenerovat hromadně cacheované verze článků znovu. Pokud někdo tuší, jak to udělat hromadně aspoň v rámci této wiki, směle do toho, pokud ne, ono se to většinou časem upraví samo.--Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 10:37 (CEST)

Hromadně botem. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 10:42 (CEST)
Jinak samo prý do ~14 dnů. --Shlomo (diskuse) 22. 6. 2017, 11:49 (CEST)
Ano, cacheovaná verze článku může persistovat až 14 dnů, obvykle to myslím bývá o něco méně, ale rozhodně je to v řádu dní (myslím, že v průměru to bývá kolem 7-9 dnů). Čili po čase by se to mělo spravit samo. Od vývojářů je tohle ovšem pěkná prasárna, následky měli předvídat a komunity rozhodně informovat předem prostřednictvím Tech News. --Vachovec1 (diskuse) 23. 6. 2017, 12:14 (CEST)
Asi se báli, že budou-li informovat předem, někdo na to pustí robota, který bude zbytečně zatěžovat servery ;) --Shlomo (diskuse) 23. 6. 2017, 14:11 (CEST)

Potvrzuji, je to u velké spousty článků (procházím teď české obce, a prakticky u každé se obsah nezobrazuje – zobrazí se až po editaci a uložení). --Vlout (diskuse) 23. 6. 2017, 10:30 (CEST)

Hotovo Hotovo. Spuštěn bot na všechny české obce a sídla (dle infoboxů česká obec a sídlo). JAn (diskuse) 23. 6. 2017, 11:16 (CEST)
Nezávisle na tom včera můj bot proběhl všechny vědce a atentáty (dle infoboxů), jejichž zástupci byli nahlášeni výše. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2017, 12:59 (CEST)

Šablona:Obsahuje čínský text[editovat | editovat zdroj]

Šablona {{Obsahuje čínský text}} dělá v mobilním zobrazení problémy, konkrétně "obrázková" číst je roztažena na zhruba 75% šířky displeje a "textová část" je proto namačkaná do úzké nudle při pravém okraji. Totéž platí i pro příbuzné šablony, např. šablonu {{Cizí písmo}}. U šablony {{Obsahuje japonský text}} se obrázek japonských znaků v šabloně v mobilním zobrazení vůbec nezobrazuje, takže šablona působí na pohled "normálně", když text je zdánlivě běžným způsobem umístěn v rámečku. --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 14:16 (CEST)

@Vachovec1: Již se to řešilo výše, způsobuje to třída infobox, která má v mobilním zobrazení od vývojářů přednastavené určité vlastnosti, které první buňku tabulky roztáhnou co to dá. Pokusil jsem se třídu odstranit, nahradit ji vnořenými styly a opravit trochu vzhled šablon, prosím zkuste, zda je vše v pořádku. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 16:25 (CEST)
@Dvorapa: Mobilní zobrazení je momentálně OK (včetně obrázku japonštiny), ovšem pro změnu zlobí zobrazení standardní. V článku Říše Ming se rámeček zobrazuje vlevo vedle infoboxu, což rozhodně není ideální. V článku Aikido je zase rámeček příliš nalepen na infobox pod ním (rozdílnou šířku bych asi neřešil, ten infobox vypadá nestandardně široký). --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 16:35 (CEST)
Jo, napadlo mě to hned jak jsem vyšel z domu, chyběl tomu clear, teď už snad opraveno, raději zkuste. --Dvorapa (diskuse) 22. 6. 2017, 19:10 (CEST)
Nyní je vše OK, děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 22. 6. 2017, 19:26 (CEST)

Matoucí dialog Odkaz[editovat | editovat zdroj]

České popisky v dialogu Odkaz, dostupném z ikonky nad editačním oknem, jsou poněkud zavádějící, zejména při použití pro externí odkazy. URL je vyžadována popiskem "Název stránky" (normálně se tomu říká "adresa stránky"), zatímco popisek odkazu (což je většinou skutečný název stránky) je naopak vyžadován slovy "text odkazu" (pod čímž zase leckdo může naopak myslet vlastní link, tedy právě adresu cílové stránky). V podstatě tedy popisek položek vyznívá přesně naopak.

V té souvislosti připomínám, že na české Wikipedii vůbec nemáme články Internetový odkaz či Webový odkaz, článek Zpětný odkaz vůbec neodkazuje na tento základnější pojem, a článek Hyperlink je docela ubohý pahýlek, ze kterého nelze vyčíst ani tuto základní terminologii, ani například to, kde jinde ještě kromě webu lze hypertext a hyperlink použít a čím se případně webový hyperlink liší od jiných hyperlinků. --ŠJů (diskuse) 25. 6. 2017, 13:32 (CEST)

Ono to je i špatně přeloženo, v anglické verzi to mají správněji. Překlad jsem opravil na doslovný překlad z anglické verze: „Cílová stránka nebo URL:“ a „Zobrazovaný text:“, změny se pravděpodobně projeví do 14 dnů, nicméně je možné to ještě diskutovat a případně texty upravit. --Dvorapa (diskuse) 25. 6. 2017, 14:37 (CEST)

Infobox - česká obec[editovat | editovat zdroj]

Nejspíš bude nějaká chybička v {{Infobox - česká obec}}. V některých článcích je v infoboxu zobrazován nadbytečný údaj. Viz třeba článek Kmetiněves a nadbytečný odkaz Slaný. --Jowe (diskuse) 25. 6. 2017, 18:54 (CEST)

Vojtěch Dostál --Dvorapa (diskuse) 25. 6. 2017, 19:04 (CEST)
Hotovo, chyba se vloudila. Díky za upozornění. Příště stačí mrknout do historie a upozornit konkrétního člověka, který v infoboxu prováděl změny (nebo ho alespoň označit).--Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 6. 2017, 19:12 (CEST)

Tech News: 2017-26[editovat | editovat zdroj]

26. 6. 2017, 17:38 (CEST)

Šablona Wikizdrioje a ru.wikisource.org[editovat | editovat zdroj]

Ahoj vespolek, prosím o pomoc s vložením šablony Wikizdroje2 do článku Josif Vissarionovič Stalin, která by odkazovala na ruské wikizdroje. Standardní metodou se mi to nepodařilo. Předem děkuji za jakoukoliv radu. --Gampe (diskuse) 27. 6. 2017, 17:04 (CEST)

Nepodařilo, protože šablona počítá se jmenným prostorem Autor, který ale v odkazu na ru.wiki použit není. Nějak jednoduše opravit to pravděpodobně nejde, více by o tom mohl vědět JAn Dudík. --Palu (diskuse) 27. 6. 2017, 17:37 (CEST)
@Gampe: Ona ta šablona totiž předpokládá, že sice v určitých případech bude nutné odkazovat cizojazyčné dílo, ale ne cizojazyčnou stránku autora. A ani mne nenapadá důvod, proč odkazovat autora v cizím jazyce (od toho jsou Wikidata). Pokud je to kvůli potřebě odkázat více děl, lze upravit šablonu tak, aby šlo odkázat i na kategorii... JAn (diskuse) 28. 6. 2017, 07:09 (CEST)