Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

šablona Mapa souřadnic[editovat | editovat zdroj]

Chci poprosit někoho, kdo si na to troufá, zda by šla napravit šablona {{Mapa souřadnic}}. Z dnes nabízených možností zobrazení (OSM, Google Maps a Google Earth) fungují ve většině případů pouze OSM. Zřejmě se změnil způsob práce mapových portálů a bylo by vhodné šablonu aktualizovat, aby se zobrazovaly všechny způsoby. S wikipedistou JKlamo jsme nenašeli tam žádné pravidlo, podle kterého ve některých heslech funguje v pořádku a u jiných funguje pouze OSM a v popisech ještě neumí zobrazovat háčky a čárky v názvech. Např. v heslech Seznam chráněných území v okrese Havlíčkův Brod či Azoryfunguje šablona zcela správně, v heslech anpř. Středověké památky v Kosovu nebo Seznam kostelů v Brně OSM kazí diakritiku a Google nefunguje vůbec. Ještě podotýkám, že stejný problém s ne/fungováním má i šablona {{Obsahuje KML}}. Budu rád za jakýkoli snahu problém řešit. --Unpocoloco (diskuse) 4. 2. 2018, 12:59 (CET)

Zkoumám, v čem to vězí. --Dvorapa (diskuse) 4. 2. 2018, 13:34 (CET)
Tak jsem to nevyzkoumal. Myslím si, že je chyba v nástrojích osm4wiki, wp-world nebo kmlexport, které šablona využívá, je tedy potřeba sehnat autory těchto nástrojů a kontaktovat je. --Dvorapa (diskuse) 4. 2. 2018, 16:23 (CET)
Napsal jsem na tři anglické stránky a dva německé. --Dvorapa (diskuse) 4. 2. 2018, 16:42 (CET)
Dosud jsem zjistil, že je pravděpodobně chyba v nástroji kmlexport. Přidali jsme totiž (s velkou zásluhou Martina Urbance) do šablony i Mapy.cz, které berou data taktéž z tohoto nástroje, a také nefungují pro uvedené články. Pokud se nepodaří chybu v nástroji opravit, je zde možnost vypsat souřadnice ze článku ručně nebo poloautomaticky do souboru KML a ten následně vložit na podstránku šablony Mapa souřadnic. Tím se místo hodnot ve článku zobrazí hodnoty v souboru, které by měly fungovat lépe. --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2018, 17:22 (CET)
Mimochodem krom této chyby narážím ještě na jednu chybu, že OSM (narozdíl od Map.cz nebo Map Google) nezvládá zobrazit cestu specifikovanou v souboru KML. Jednotlivé body umí, ale cestu bohužel nikoliv. Také nevím, v čem to vězí, možná je chyba v našich souborech KML, možná na straně OSM, bylo by dobré jim o problému dát vědět (provedu). --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2018, 17:22 (CET)
@Martin Urbanec, Teslaton, Matěj Suchánek, JAn Dudík: Všechny anglické/německé diskuse i všichni autoři nástrojů mlčí, zatím tedy nezbývá než vytvořit nástroj vlastní. Jediné, co nástroj musí umět, je, že ze zadaného článku exportuje externí odkazy na GeoHack (je odkazován ze všech souřadnicových šablon, infoboxů, LocMap apod.), z url odkazů pak vyjme souřadnice s popisky, které už pak následně jen jednu po druhé poskládá do připravené šablony souboru KML a ten vrátí ke stažení. Tedy víceméně přesně to, co dělá nástroj kmlexport. Autor tohoto nástroje dokonce poskytl i zdrojový kód pod licencí WTFPL, zkoušel jsem ho zprovoznit a najít chybu, ale nemám na to potřebné znalosti Toolforge a Perlu. Byl by někdo schopný nástoj opravit (ať už lokálně pro nás nebo globálně) nebo napsat nový? Nemělo by to být nic těžkého, asi bych si s tím v Pythonu, jQuery, Dartlangu nebo PHP poradil, jen na to hned tak nebudu mít čas. Příklady výsledných souborů KML jsou např. zde nebo u některých článků (viz výše) je dává i samotný kmlexport. --Dvorapa (diskuse) 12. 2. 2018, 13:03 (CET)
@Dvorapa: Celý ten problém vyzerá byť spôsobený tým, že v dotknutých prípadoch (na skwiki napr. [1]) kmlexport generuje KML v kódovaní UTF-8, ktorý ale obsahuje neplatné UTF sekvencie. Prehliadače to potom prezentujú väčšinou ako prázdny súbor. Keď ho ale stiahneš napr. wgetom na konzole, všetky body tam sú. Rovnako osm4wiki, ktorý kmlexport zrejme interne volá, výstup spracuje a zobrazí OSM mapu s bodmi, akurát teda s nesprávne interpretovanými ne-ASCII znakmi.
Inak, čo sa týka kmlexportu, funkcionalita je tam širšia než len to parsovanie všetkých súradníc z jedného čl. Okrem tohoto scenára podporuje aj volanie s koreňovou kat. a voliteľnou hĺbkou, čo sa na viacerých wiki bohato využíva v kategóriách, obsahujúcich (priamo alebo nepriamo cez pokdkat.) opolohované články a potom ešte volanie, kde sa okrem súradníc z čl. zobrazia aj súradnice zo všetkých z neho odkazovaných čl. Oba tieto scenáre už ale rieši SQL dotazmi nad tabuľkami categorylinks, pagelinks, externallinks, nie parsovaním markupu vyrendrovaných stránok ako ten prvý scenár.
Reimplementovať ho celý by stálo nejaké tie netriviálne hodiny roboty, takže by som ešte skúsil poapelovať na autora (en:User:Para), či by sa k problému s neplatným UTF výstupom predsa nevyjadril. --Teslaton (diskuse) 12. 2. 2018, 17:48 (CET)
Inak, možno by sa to dalo zmieniť v phab:T92963, prípadne skúsiť založiť samostatný task. Je totiž možné, že za ten problém nemôže priamo Para, môže ísť o dôsledok nejakých priebežných zmien v setupe na Toolforge (lokalizačné nastavenia, verzia Perlu, knižníc a pod.). --Teslaton (diskuse) 12. 2. 2018, 17:59 (CET)
Para byl mnou již osloven minulý týden, zatím však bez reakce. Změna nastavení Toolforge a instalace perlu na něm mě nenapadla, zkusím ještě vytvořit task na Phabricatoru, uvidíme. --Dvorapa (diskuse) 12. 2. 2018, 18:04 (CET)
Doplnil som mu tam ešte pozn. k charakteru toho problému, možno ho to rozhýbe k nejakej odozve. --Teslaton (diskuse) 12. 2. 2018, 19:14 (CET)
Task :T187625 --Dvorapa (diskuse) 17. 2. 2018, 19:21 (CET)
@Teslaton: Inak, čo sa týka kmlexportu, funkcionalita je tam širšia než len to parsovanie všetkých súradníc z jedného čl. Okrem tohoto scenára podporuje aj volanie s koreňovou kat. a voliteľnou hĺbkou, čo sa na viacerých wiki bohato využíva v kategóriách, obsahujúcich (priamo alebo nepriamo cez pokdkat.) opolohované články a potom ešte volanie, kde sa okrem súradníc z čl. zobrazia aj súradnice zo všetkých z neho odkazovaných čl.
Ano, sice je funkcionalita širší, ale nám by na nápravu postačila ta základní, kterou jsem popsal. A protože autor, Phabricator, technici z enwiki i dewiki stále mlčí, zatím mě lepší řešení bohužel nenapadá, než že se toho někdo ujme a připraví nějakou funkční alternativu pro naši potřebu. Sice nejsme jediná wiki, které to nefunguje, na německé si také kdekdo stěžuje, ale lepší něco než nic, dá se to pak kdyžtak poladit i pro další wiki.
Ještě by tu pak byla možnost zkusit nahlásit nástroj kmlexport jako opuštěný a zažádat o přístup/práva k nástroji. Této žádosti by mělo být lehce vyhověno (vzhledem k neaktivitě Para), ovšem poté bychom museli nástroj nadále spravovat my. --Dvorapa (diskuse) 2. 3. 2018, 22:11 (CET)
@Dvorapa: Ešte pred prípadnou žiadosťou o prevzatie: nevedel by niekto s Toolforge kontom (Dvorapa?, Martin Urbanec?) skúsiť rozbehať niekde u seba kópiu toho nástroja? Okrem hlavného Perl skriptu [2] tam vyzerá byť ešte nejaká závislosť kmlexport-categoryhash.pl, tá ale zrejme nebude pre ten režim s parsovaním súradníc z jedného článku podstatná.
S prístupom k funkčnej, cez web volateľnej devel inštancii nástroja by nemal byť problém vypátrať príčinu toho problému – stačilo by zrejme dumpovať niekam do dočasného súboru výstup HTTP requestu pri dotazovaní zdrojáku článku (LWP::UserAgent->request()->decoded_content), predpokladám, že už ten dekódovaný obsah nebude platné UTF-8. Dá sa potom pozrieť [3][4][5] prípadne [6] a popátrať, ako korektne získať správne dekódovaný obsah, predpokladám, že za tým bude len nejaká vtákovina. --Teslaton (diskuse) 2. 3. 2018, 22:48 (CET)
@Martin Urbanec: Já se o to už pokoušel, ale mám na to příliš málo znalostí Toolforge a Perlu. Nepovedlo se mi to ani spustit, nemluvě o instalaci případných Perlovských knihoven a dependencies. --Dvorapa (diskuse) 2. 3. 2018, 23:44 (CET)
@Unpocoloco, ŠJů: Kolegové z německé Wikipedie poznamenali, že chyba se týká nejenom diakritiky, ale také českých uvozovek nebo třeba pomlčky v názvu. Zároveň ale navrhli, že by stačilo při zpracování článku nástrojem kmlexport vzít všechny tyto (ne-ASCII) znaky v parametru název šablony Souřadnice v problematickém článku a převést je na zástupné (ASCII) znaky (č->c, – -> -, „“ -> ") nějakým nástrojem nebo Lua modulem. Vlastně by tedy stačilo vzít v šabloně Souřadnice tento parametr a při vložení do GeoHack url provést nějaké takovéto nahrazení. @Martin Urbanec, Matěj Suchánek, JAn Dudík, Teslaton: Máme nějaký takový nástroj nebo Lua modul, který by toto dokázal? Mohou s takovouto úpravou parametru název vkládaného do GeoHack url být nějaké problémy? --Dvorapa (diskuse) 17. 3. 2018, 17:54 (CET)
Modul na převod na ASCII je používán na Wikislovníku. JAn (diskuse) 17. 3. 2018, 23:17 (CET)

Commons - obrázky se špatnými souřadnicemi[editovat | editovat zdroj]

Dobry den, nedavno jsem narazil na nekolik fotek na Commons, ktere byly nahrany robotem z Panoramia a maji spatne prirazene souradnice nebo obec, pripadne oboji. Jak se to da resit (vim, ze jsou spatne, ale nevim spravne udaje, abych to opravil)? Je nejaka nastenka, kam by melo smysl je nahlasit, pripadne kategorie, do ktere je zaradit, v nadeji, ze se najde nekdo znaly toho mista a spravne je lokalizuje? Nejblizsi, co jsem tomu nasel, je tohle: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Help_desk/Archive/2017/11#Template_for_wrong_geocoordinates ovsem bez 'konecneho' reseni. JiriMatejicek (diskuse) 8. 2. 2018, 18:55 (CET)

@JiriMatejicek: Někdy má sada obrázků z Panoramia nebo Flickru nebo odjinud úplně nesmyslné souřadnice, často jsou to fiktivní souřadnice nějakého "definičního bodu" určitého objektu (např. Pražského hradu) nebo města či čtvrtě namísto skutečných přesných souřadnic polohy fotografa. Já to většinou řeším tak, že nejprve celou takovou sadu obrázků správně zakategorizuji alespoň do hlavní kategorie daného města či objektu, aby nedošlo ke ztrátě informace, a potom dám na Commons:Bots/Work requests žádost o odstranění "falešných" souřadnic z celé sady. Bohužel jsem se nebyl schopný s dostupnými nástroji (VFC) naučit pracovat tak, abych uměl v takových případech chybné souřadnice hromadně odstranit sám, i když to prý není složité. --ŠJů (diskuse) 2. 3. 2018, 17:39 (CET)
Příklady mých dřívějších žádostí o hromadné odstranění souřadnic:
Dobry den, dekuji za odpoved. Pripady, na ktere jsem narazil, bohuzel vetsinou nejsou ve velkych mestech. Odstranit chybne souradnice bych sice mohl, ale mozna by jejich zachovani pomohlo spravne lokalizaci (pokud by se nasel nekdo znaly dane oblasti). Zde napr. fotka oznacena jako Vrchlabi https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vrchlab%C3%AD,_Czech_Republic_-_panoramio_(11).jpg je ve skutecnosti z Rudnika, obce cca 12 km vedle. JiriMatejicek (diskuse) 2. 3. 2018, 17:52 (CET)
ad Vrchlabí/Rudník: Podle popisu má jít o bývalý pivovar v Rudníku. Otevřu Mapy.cz, najdu si Rudník, pivovar je uprostřed obce. Přepnu se do Panoramy, uličního pohledu, chvíli chodím okolo areálu, až podle úhlu zjistím, že fotka byla pořízena jen kousek od hlavní zatáčky v obci, ve směru na severovýchod. Oddálím zpátky na mapu, dole z Tools vyberu nástroj My mark on the map, kliknu na přibližné místo. Vpravo se mi zobrazí „1 – New POI“ a pod tím souřadnice. Šipečkami vedle souřadnic mohu měnit zobrazený formát. Vyberu si 50.5952350N, 15.7336625E a mohu je jít vložit do stránky fotografie. Při opravě souřadnic ze šablony Location odmažu informaci, že souřadnice pochází z Panoramia, zkontroluji též zbytek popisu a zařazení v kategoriích. Úpravu stránku uložím a na závěr ji půjdu, je-li potřeba, přejmenovat. Stačí takto? S pozdravem --2. 3. 2018, 18:37 (CET), Utar (diskuse)
Dobry den, ten spravny popis jsem tam vlozil ja, protoze jsem to poznal ;-) Omlouvam se za nejasne vyjadreni - melo jit o priklad toho, kdy jsou souradnice ci popis spatne, ale ne uplne mimo. Nicmene i tyto souradnice stoji za spraveni, takze Vas postup hned vyzkousim, dekuji. JiriMatejicek (diskuse) 2. 3. 2018, 19:26 (CET)

Tech News: 2018-07[editovat | editovat zdroj]

12. 2. 2018, 22:59 (CET)

Tech News: 2018-08[editovat | editovat zdroj]

19. 2. 2018, 23:54 (CET)

Vytvoří někdo Infobox pro skálu?[editovat | editovat zdroj]

V článku Havran (Ještědsko-kozákovský hřbet) věnovaném skále je užit infobox pro kostel. Wikipedistka Dirillo v diskusi článku říká, že pro skálu neexistuje. Byl by kdokoliv od té lásky a připravil jí infobox pro skály a skalní útvary? Detaily konzultovat s ní, popř. vyjít z toho, co vyplňuje. Děkuji mnohokráte! --Adam Hauner (diskuse) 20. 2. 2018, 18:34 (CET)

Ahoj, já používám už velmi dlouho pro skalní útvary {{infobox - reliéf}}, nenašel jsem problém --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 2. 2018, 19:05 (CET)
Jenže reliéf je přece jen něco jiného. Moje prosba o vytvoření ib "skalní útvar" je už od 14. 2. 2018 zde, jsou tam i některé podrobnosti. Samozřejmě ne vždy se podaří řešit věci hned (nedávno se to například rychle a zdařile povedlo kolegovi Vachovcovi1 s infoboxem "jeskyně"). Jen ještě k té výzvě Adama Haunera: zajisté ten ib nemá být jen pro mou osobní potřebu, nýbrž pro celou tuzemskou wikikomunitu, aby se to nemuselo řešit nějakými náhražkami. :)--Dirillo (diskuse) 20. 2. 2018, 19:29 (CET)
Je přeci úplně jedno, jak se to jmenuje, klidně to může být „infobox - xxyy“ a čtenáři to bude úplně jedno. Jde o parametry, a ty jsou v „infoboxu - reliéf“ pro skálu myslím dostatečné. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 2. 2018, 19:48 (CET)
Chtěl jsem napsat to samé, co Vojtěch Dostál. Osobně se trochu bojím, že si někdo všimne, že třeba Bořeň je vlastně skála a přidá do článku třetí infobox. --Petr Kinšt (diskuse) 20. 2. 2018, 20:00 (CET)
Pokud ne v počtu a kvalitě článků, tak v množství infoboxů určitě trháme rekordy.--RomanM82 (diskuse) 20. 2. 2018, 20:06 (CET)

Kdyby bylo potřeba jakýkoliv parametr do {{infobox - reliéf}} přidat, jsem k službám :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 2. 2018, 20:31 (CET)

@Petr Kinšt: Tři infoboxy by jistě byly dalším krokem ke zvýraznění osobitosti české Wikipedie (současnou přehršel článků typu "dva v jednom" si raději ani netroufám komentovat, byť to přímo volá po nějakém perspektivním řešení). A co teprve, kdyby na území daného kopce/skály/přírodní rezervace byl ještě nějaký vodopád a k tomu navíc i jeskyně!:) Ale teď vážně: specifické parametry jsou určitě potřeba. @Vojtěch Dostál: Za velmi důležitý považuji parametr "geomorfologický tvar" (pozn.: to není překlep, nýbrž odpovídající odborná formulace) - jako například "skalní věž", "skalní brána", "mrazový srub" apod. S tím by mohl souviset i parametr "vznik geomorfologického tvaru" (např. mrazové zvětrávání). Chtělo by to doplnit a odlišit také parametry "nadmořská výška" a něco jako "výška skalního tvaru", resp. "maximální výška skalního tvaru" (kdyby šlo např. o skupinu skalních věží). Předem díky za spolupráci!--Dirillo (diskuse) 21. 2. 2018, 09:25 (CET)
Další diskuze na Diskuse k šabloně:Infobox - reliéf#Další navrhované parametry, předem díky všem zainteresovaným za vyjádření --Vojtěch Dostál (diskuse) 22. 2. 2018, 18:26 (CET)

Děkuji všem nápomocným! --Adam Hauner (diskuse) 22. 2. 2018, 23:54 (CET)

Popisek obrázku v šabloně ulice[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, šlo by z wd přebírat popisek obrázku v šabloně ulice, tak jako všude jinde? Obrázek se již přebírá, popisek (zřejmě omylem) ne. B.mertlik (diskuse) 21. 2. 2018, 11:42 (CET)

Jistě, hotovo. Funguje? --Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 2. 2018, 13:03 (CET)
Ok, díky. B.mertlik (diskuse) 21. 2. 2018, 13:25 (CET)

Náhledy stránek[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, nadační tým Readers bude v následujících dnech aktualizovat funkci Náhledy stránek. To znamená, že bude opraveno mnoho dosavadních chyb, např. nesprávně se zobrazující matematické vzorce, nezobrazující se seznamy nebo nesourodé ztučňování. I přes tuto dobrou zprávu se však stále můžete setkávat s několika problémy. Pokud během změny zaznamenáte chyby nebo divné chování, dejte nám prosím vědět, abychom se o ně mohli postarat. Děkuji. CKoerner (WMF) (diskuse) 22. 2. 2018, 20:42 (CET)

string functions[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Nedaří se mi použítí stringových funkcí z mediawiki. Zkoušel jsem například: {{#uppercase:text}}, {{#uc:text}}, {{#len:text}}, {{#pos:Žmržlina|žlina}}... Jak to s nimi je? Díky. --Franta Oashi (diskuse) 23. 2. 2018, 21:40 (CET)

Evidentně nejsou nainstalované. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 2. 2018, 21:44 (CET)
Částečně je lze nahradit modulem String, případně vybranými šablonami. --Dvorapa (diskuse) 23. 2. 2018, 22:23 (CET)
Dodám, že na WMF projektech tyto funkce nainstalované nebudou. Developeři to explicitně zamítli. Jak píše kolega Dvorapa, používejte místo toho funkce modulu String. --Vachovec1 (diskuse) 23. 2. 2018, 22:28 (CET)
Nepoužívejte. V Lue používejte normálně přímo Lua funkce. Ve wiki jazyce nic z toho. --Mormegil 24. 2. 2018, 00:13 (CET)

Šablona Pahýl - zpět z tabulky na DIV[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Připravil jsem návrh pro předělání šablony {{Pahýl}} ze současné tabulky zpět na DIV. Na první pohled v tom zádrhel nevidím, leda by tu v článcích bylo něco zákeřného: To jsem nezkoušel.

Motivací byla {{Cedule}}, že ta je také dělaná přes DIVy, a ne přes tabulku. --Franta Oashi (diskuse) 23. 2. 2018, 23:19 (CET)

Detekce NS ve vstupním stringu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Narazil jsem v šabloně na potíž, že ta sice sama tvoří odkazy včetně správného namespace, ale když namespace už je součástí vstupu, že se tento namespace zdvojí: šablona totiž NS v odkazu neumí detekovat. (aby ho odebrala/nepřidala) To by tedy vedlo na zavolání string-modulu a jeho funkce (t/f by stačilo), to se ale prý volat nemá, jak jsem se dočetl v předešlém tématu? Jak na to tedy? Konstrukci odkazu ze vstupu přeci řeší spousta šablon, tak jak že se tedy má NS ve vstupním stringu detekovat/parsovat, systematicky? Díky. --Franta Oashi (diskuse) 24. 2. 2018, 07:09 (CET)

 1. Neprogramujte ve wikitextu.
 2. Pokud šablona z nějakého důvodu funguje jen pro nějaký NS a očekává jméno bez NS, tak není důvod, aby podporovala něco jiného.
 3. Pokud potřebuju jméno stránky bez NS, použiju {{PAGENAME:}}: CWN. Ale viz #1.
 4. Jestli potřebuji při tvorbě encyklopedie nějaké složité konstrukce a logiku, napíšu to v Lue.
--Mormegil 24. 2. 2018, 11:55 (CET)

Tech News: 2018-09[editovat | editovat zdroj]

26. 2. 2018, 20:52 (CET)

Global preferences available for testing[editovat | editovat zdroj]

Apologies for writing in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.

Greetings,

Global preferences, a highly request feature in the 2016 Community Wishlist, is available for testing.

 1. Read over the help page, it is brief and has screenshots
 2. Login or register an account on Beta English Wikipedia
 3. Visit Global Preferences and try enabling and disabling some settings
 4. Visit some other language and project test wikis such as English Wikivoyage, the Hebrew Wikipedia and test the settings
 5. Report your findings, experience, bugs, and other observations

Once the team has feedback on design issues, bugs, and other things that might need worked out, the problems will be addressed and global preferences will be sent to the wikis.

Please let me know if you have any questions. Thanks! --Keegan (WMF) (talk) 27. 2. 2018, 01:23 (CET)

VisualEditor a š. Poznámky pod čarou[editovat | editovat zdroj]

Zdá se mi, že VisualEditor od jisté doby provádí automaticky náhradu

{{Poznámky pod čarou}} --> <references />

což ovšem není totéž a rozbíjí to zobrazení poznámek. Viz například: [31] [32] [33]

Mohl by se na to někdo podívat? --Jvs 1. 3. 2018, 09:27 (CET)

Nahlásil jsem na T188898. --Dvorapa (diskuse) 5. 3. 2018, 10:31 (CET)
Mělo by být opraveno, nebude se již provádět. --Dvorapa (diskuse) 5. 3. 2018, 22:48 (CET)

MediaWiki:Konec mazání s problémy[editovat | editovat zdroj]

Zdá se, že stránka MediaWiki:Konec mazání trpí nějakými problémy s kešováním. Screenshot z 1. 3. 2018 v 10:57:

Czech wikipedia bug

.

Časové hodnoty jsou úplně mimo (rozdíl oproti aktuálnímu času je zhruba 14dní!!!). Zřejmě by pomohl purge, podle toho, co při pokusu vidím v náhledu (ale zatím jsem z ilustračních důvodu purge neprovedl). Není ovšem možno vyžadovat, aby někdo na stránku denně (nebo častěji) chodil a manuálně ji purgoval. Leda by se na to nasadil nějaký automat. Ovšem řešit by se to mělo a to urgentně. Pro správce (a částečně i pro ostatní uživatele) je to velmi užitečná orientační pomůcka, pokud ovšem správně funguje. --Vachovec1 (diskuse) 1. 3. 2018, 11:08 (CET)

Nesouvisí to se zprávou výše v Tech News? "Od 13. února Speciální:Statistiky nepočítaly s novými stránkami. Kvůli tomu budou vytvořeny znovu" --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 3. 2018, 12:08 (CET)
To bych neřekl. To se týká stránky Speciální:Statistika a nově přibyvších stránek, nikoliv časových známek a aktualizace cache. Jinak koukám, že už někdo provedl výše zmíněný purge, nicméně čas stojí na (1. 3.) 11:58:23. Když to shrnu, vypadá to na nějaký problém s {{#time: }} a keší. --Vachovec1 (diskuse) 1. 3. 2018, 13:11 (CET)
Není to nový problém. Co se pamatuji (cca 5 let zpět), cache u této stránky se nikdy neaktualizovala, vždy to bylo závislé na ručním purge. --Jvs 1. 3. 2018, 13:21 (CET)
No, pak je tedy na místě otázka, jak vlastně to {{#time: }} funguje, a jestli to vůbec funguje jak má. Možná provizorní řešení: Martin Urbanec pomocí nějakého automatizovaného skriptu denně zamyká podstránky Hlavní strany, možná by se k tomu dal přihodit purge této speciální stránky, čímž by byla zajištěna pravidelná aktualizace alespoň jednou denně. V kategoriích plněných urgentními šablonami máme čudlík pro purge dané kategorie, možná by nebylo od věci přihodit také čudlík pro purge související speciální stránky obsahující důležité časové údaje. --Vachovec1 (diskuse) 1. 3. 2018, 13:34 (CET)
Dává čas serverový, který je oproti našemu o hodinu nazpět. Opravil jsem to tak, aby to používalo čas lokální. Během pár purge to dávalo správně i vteřiny :). --Martin Urbanec (diskuse) 1. 3. 2018, 13:44 (CET)
VyřešenoVyřešeno Můj bot nemá problém s téměř jakýmkoliv časovým intervalem (DoS aktualizuje jednou za pět minut, udělátko pro značení studentů jednou za hodinu, výročí zamyká jednou denně a OT/ČT jednou týdně). Stránce MediaWiki:Konec mazání by se měla vyprázdnit cache jednou za hodinu, ale...fakt, že se musí manuálně keš vyprazdňovat značí, že je něco blbě... --Martin Urbanec (diskuse) 1. 3. 2018, 13:52 (CET)
Díky, aktualizace jednou za hodinu by měla bohatě stačit. --Vachovec1 (diskuse) 1. 3. 2018, 14:47 (CET)
Tohle je bohužel přirozené chování MediaWiki, resp. dané funkce time. Ta se opravdu aktualizuje/cachuje (tak jako víceméně všechny stránky na wiki) pouze při editaci (nebo purge), tedy jedinou možností je to aktualizovat manuálně/roboticky. --Dvorapa (diskuse) 5. 3. 2018, 10:21 (CET)
@Martin Urbanec: Pořád to nefunguje. Časový údaj se sice aktualizuje, a dokonce i častěji než jednou za hodinu, ale na řazení článků v kategorii to nemá vliv. Podle mých zkušeností k novému seřazení nestačí vyprázdnit cache, je nutno provést prázdný edit (dělával jsem to manuálně, lze to udělat roboticky?). --Jvs 16. 3. 2018, 08:17 (CET)
Budiž, bota jsem přepsal na null editování. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 3. 2018, 11:37 (CET)

MagicNoCache[editovat | editovat zdroj]

Existuje rozšíření https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:MagicNoCache, které ale zatím asi není na české Wikipedii nasazeno. --Jvs 1. 3. 2018, 13:55 (CET)

Obávám se, že to neprojde skrze Performance team. Mimochodem, kontrola rozšíření tak, aby je bylo možné nasadit, trvá klidně roky... --Martin Urbanec (diskuse) 1. 3. 2018, 13:57 (CET)

Umístění odkazů na jiné projekty[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Neuměl by někdo nastavit, aby se nám odkazy na jiné projekty zobrazovaly v levém menu bezprostředně před mezijazykovými odkazy, jako je to defaultně třeba v německé nebo polské Wikipedii, a nikoliv nelogicky před oddílem "nástroje"? --ŠJů (diskuse) 2. 3. 2018, 17:17 (CET)

Mormegil to spravil. Wikipedia like.png Matěj Suchánek (diskuse) 3. 3. 2018, 13:45 (CET)

Editing News #1—2018[editovat | editovat zdroj]

2. 3. 2018, 21:56 (CET)

Pravděpodobně nedokončené články[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, mám specifickou prosbu, třeba si s ní někdo poradí. Chtěl bych seznam článků (chemických -> kategorie chemie max hloubky 6; nebo majících některou ze šablon ib chem.prvek, ib chem.sloučenina, portály:chemie), které v minulosti obsahovaly šablonu pracuje se, ale odebral ji někdo jiný než autor článku. Jde mi o seznam sice jakž takž ucházejících, ale přesto nedokončených (nedopřeložených apod.) článků. Rád bych je prošel a ideálně dopracoval do nějakého lepšího stavu. Díky za jakoukoliv pomoc. --Dvorapa (diskuse) 5. 3. 2018, 10:16 (CET)

Tech News: 2018-10[editovat | editovat zdroj]

5. 3. 2018, 18:12 (CET)

NOTICE: EducationProgram extension is being deprecated[editovat | editovat zdroj]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. Děkujeme!.

Over the years many issues have been discovered from our engineering colleagues regarding the Education Extension, including security concerns. For this reason, and with a viable alternative platform available, we are starting the process to deprecate the extension and having it uninstalled where it has been activated. This includes this wiki Special:Courses.

This means that the following steps will be taken:

 1. New programs are discouraged from using the extension and encouraged to use the Programs and Events Dashboard.
 2. Current ongoing programs will be supported, until the month of June, 2018.
 3. On June 30, 2018, the Education Extension will be shut down.
 4. If you are still running an education program that uses the Education Extension, please take the appropriate measures and also reach out to your colleagues and communities so they are also aware.

It should be noted that data of previous programs that ran on the Education Extension will remain safe, and we are working on documenting how to access that data.

Thus, we invite all Education Program Leaders (and users of the Education Extension) to take the online training for the dashboard so that you can benefit from this tool and make your work easier.

Did you know you can also use the P&E Dashboard at edit-a-thons, writing competitions, and other Wiki-based activities? More training courses for the dashboard are available here, so take a look!

Do you need to communicate with us about this?

 • If you have comments or questions, please reach out to the Education Team at educationAt sign.svgwikimedia.org, or the Programs and Events Dashboard group at dashboardAt sign.svgwikimedia.org.
 • If you use Phabricator, you can also go to: https://phabricator.wikimedia.org/T125618.
 • You are also welcome to share questions and comments on outreach.wikimedia.org.

-- On behalf of the Education Team 8. 3. 2018, 20:56 (CET)

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Všechny projekty pořádané v rámci české pobočky Wikimedia na Dashboardu (česky říkáme na „Nástěnce“) jsou dostupné pod jednotlivými zkracujícími odkazy, rozdělené podle oborů:

Největším nedostatkem Nástěnky oproti rozšíření EducationProgram, které bude vypnuto, je absence komunikace s Wikipedií. Navrhoval jsem zapnout automatické vkládání šablon na uživatelské stránky zapojených editorů a diskuzní stránky článků, které editují, ale diskuzi se nepodařilo dovést k jasnému závěru. Byl by zájem diskuzi obnovit nyní, když je jasné, že staré řešení bude během pár měsíců zcela mimo hru? --Vojtěch Dostál (diskuse) 9. 3. 2018, 10:48 (CET)

Já doplním, že je možné si v nastavení zapnout alespoň zelené zvýrazňování uživatelů zapsaných v kurzu - časem do toho můžu dopsat i vložení názvu kurzu, na který jsou zapsaní. --Martin Urbanec (diskuse) 9. 3. 2018, 11:06 (CET)

Odhlašování Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Asi od včerejška/předvčerejška se mi na mobilním zařízení Windows Phone s W8 neustále odhlašuje můj účet z WP a zdejší stránky se přepínají z klasické verze na mobilní. I po restartu, vymazání historie IE. OJJ, Diskuse 9. 3. 2018, 15:49 (CET)

Momentálně hodně zdržuje a byl bych rád za pomoc s tímto problémem. --OJJ, Diskuse 9. 3. 2018, 18:19 (CET)
Spíš než historii bych vymazal cookies, víc pomoct nedokážu. Matěj Suchánek (diskuse) 9. 3. 2018, 18:39 (CET)
Odhlašování nevím, ale pokud otevřeš stránku a je v klasickém modu, přepni na mobilní a potom nedávej zpět ale zavři záložku. Taky se s tím občas peru a toto pomáhá. B.mertlik (diskuse) 9. 3. 2018, 19:18 (CET)

Vysoké množství chybných odezev[editovat | editovat zdroj]

Při načítání stránek dostávám nyní značné množství chybných odezev (typu Wikimedia servers are down or under maintenance), musím načítat opakovaně. Nějaký problém na serverech? --Vachovec1 (diskuse) 10. 3. 2018, 14:12 (CET)

Nejspíš. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 3. 2018, 17:00 (CET)
Ptal jsem se (už před nějakou dobou) na IRC, řeší se. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2018, 17:01 (CET)

Wikidata Workshop 2018[editovat | editovat zdroj]

Ahoj,

rád bych všem oznámil, že Wikimedia Česká republika organizuje již třetí český workshop zaměřený na Wikidata, který se bude konat 5. května 2018 na Univerzitě Pardubice. Program workshopu do značné míry závisí na jeho účastnících, proto pokud tě o Wikidatech zajímá něco konkrétního, edituj s odvahou. Prosím všechny zájemce o účast na workshopu, aby se zapsali na jeho stránku.

Za spolek Wikimedia Česká republika, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2018, 19:24 (CET)

Zobrazování šablon[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, u těchto tří článků – Anderson Paak, Stuart MacBride, But You Caint Use My Phone – se infoboxy a citace elektronické monografie nezobrazují, nýbrž je přímo v článku vidět zdrojový kód těchto šablon. V zápise šablon přitom žádnou chybu nevidím a jiné stránky se mi zobrazují normálně. Nějaké nápady, čím by to mohlo být? --Michal Lenc (diskuse) 11. 3. 2018, 17:29 (CET)

U Andersona Paaka opraveno, v šablonách byly před | na začátku nového řádku šablony mezery. --Chiropraktik (diskuse) 11. 3. 2018, 17:36 (CET)
@Chiropraktik: Díky, opravil jsem to i u těch dalších. Jaktože to ale vadí? Styl zápisu s mezerou je naprosto běžný, navíc, dnes nový článek s tím problém nemá. --Michal Lenc (diskuse) 11. 3. 2018, 17:51 (CET)
Netuším proč to tady vadí. Já osobně tam ty mezery nedávám a vlastně mě tam trochu rozčilují. Proto to byla první věc, co mě napadla opravit :) --Chiropraktik (diskuse) 11. 3. 2018, 17:56 (CET)
Ty mezery totiž byly nezlomitelné. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 3. 2018, 18:09 (CET)
Ano, jak Matěj správně podotkl, obyčejné mezery ničemu nevadí, ale nezlomitelné to bohužel rozbíjí. Zkuste upozornit autora všech tří článků, že dělá tuto neplechu a jestli neví, v čem by to na jeho straně mohlo vězet (třebas je nějaká potíž s jeho počítačem?). --Dvorapa (diskuse) 11. 3. 2018, 18:56 (CET)
Jojo, napíšu mu. Ještě mě napadl jeden dotaz; ve zdrojovém kódu pevné mezery vidět nebyly (chybělo &nbsp ;), jaktože pak fungovaly? :) --Michal Lenc (diskuse) 11. 3. 2018, 19:07 (CET)
Nezlomitelná mezera je znak jako každý jiný, (technicky) není nutné ho generovat HTML entitou. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 3. 2018, 19:13 (CET)
Po e. k.: Nezlomitelná mezera vypadá stejně jako obyčejná, jen se jinak chová. Na první pohled tedy není možné rozlišit, která z nich je která: " " x " " (ani v kódu, ani v textu). Proto se často doporučuje na webu (i na Wikipedii) pro nezlomitelnou mezeru používat takovýto zástupný zápis: &zkratka; (čili &nbsp ;), aby zkrátka bylo poznat, co je co. --Dvorapa (diskuse) 11. 3. 2018, 19:21 (CET)
Jasně, díky všem. --Michal Lenc (diskuse) 11. 3. 2018, 19:55 (CET)

Tech News: 2018-11[editovat | editovat zdroj]

12. 3. 2018, 20:43 (CET)

Ping ze shrnutí editace[editovat | editovat zdroj]

Názvy v mapách u KML[editovat | editovat zdroj]

Nevím jak dostat názvy k jednotlivým plesům na stránce [53]. Aktuálně se tam zobrazuje jen dvojitý křížek a číslo. Je to nejspíš třeba nějak ošetřit zde: Seznam jezer v Západních Tatrách. Věděl by si s tím někdo rady? Mircea (diskuse) 14. 3. 2018, 15:28 (CET)

Ano, do šablon souřadnice seznam se přidá parametr |název=Popisek, který chcete zobrazit. --Dvorapa (diskuse) 14. 3. 2018, 15:31 (CET)
Díky, mapy.cz a OSM jede pěkně, ale nefunguje Google. Mircea (diskuse) 16. 3. 2018, 11:10 (CET)
On ten nástroj pro zobrazení mapy má nějakou vlastní cache, což v praxi znamená, že si pamatuje starší verzi článku a zobrazuje mapu pro tu starší verzi. Když přidáte k url mapy tohle: %26usecache%3D0, mělo by to tu starší verzi smazat v paměti a zobrazit se správně. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2018, 15:02 (CET)

Tlačítko v editoru[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda je možné nějak do editoru wikikódu vložit vlastní tlačítko a to na pozici za tlačítka Tučně a Kurzíva. (Chtěl bych tam mít tlačítko Tučně kurzívou, abych nemusel zbytečně klikat dvakrát, nejdřív na tučně a pak na kurzívou. Trochu mě to trápí. Děkuji za radu. --HyperŠnorer (diskuse) 14. 3. 2018, 23:01 (CET)

Možné to určitě je, stačí si naprogramovat takové tlačítko v JavaScriptu a vložit jej do svého uživatelského skriptu. --Dvorapa (diskuse) 15. 3. 2018, 09:21 (CET)
A je k tomu někde nějaká nápověda? --HyperŠnorer (diskuse) 15. 3. 2018, 19:36 (CET)
Ta, kterou jsem odkázal, případně některé systémové proměnné a samozřejmě manuál JavaScriptu, jQuery. Krom toho jsem ještě teď vygooglil přímo ukázkový kód pro vložení tlačítka (v ukázce vkládají přesměrování a tabulku, ale upravit to na tučnou kurzívu by už mělo být velmi snadné), tak to zkuste upravit pro svoji potřebu a kdyby něco nešlo, dejte vědět. --Dvorapa (diskuse) 15. 3. 2018, 21:34 (CET)
Ten ukázkový kód mi funguje. Ale vložilo to nová tlačítka až na konec. Zajímalo by mě jak je vložit za ty dvě tlačítka Tučně, Kurzíva, aby byly vedle sebe tlačítka Tučně, Kurzíva a Tučně kurzívou (nikoli Tučně kurzívou až za tlačítky Větší, Menší, Horní index, Dolní index, Galerie obrázků. --HyperŠnorer (diskuse) 16. 3. 2018, 12:06 (CET)
Pak můžete buď využít typické jQuery funkce $('co').insertAfter('kam') nebo naopak $('kam').after('co'), třeba za ten ukázkový kód připojit jQuery funkci na předun tlačítka: $('.group-format')[0].after('#mw-editbutton-redirect') (nezkoušel jsem, ale teoreticky by něco podobného fungovat mohlo), anebo zkusit přímo knihovnu pro práci s hlavičkou, viz Extension:WikiEditor/Toolbar customization. S ní by to již mělo bez problémů jít určit. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2018, 14:38 (CET)
Zkuste třebas tohle:
$( '#wpTextbox1' ).wikiEditor( 'addToToolbar', {
	'section': 'main',
	'group': 'format',
	'tools': {
		'bolditalic': {
			label: 'Tučná kurzíva',
			type: 'button',
			icon: '//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Toolbaricon_bolditalic_N.png',
			action: {
				type: 'encapsulate',
				options: {
					pre: "'''''"
					post: "'''''"
				}
			}
		}
	}
} );
Ikonky jsou třeba zde: WikiEditor_Toolbar_Icons. V zápatí manuálu jsou některé další podobné knihovny, třeba zde, zde a zde, všechny dělají asi to samé. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2018, 14:51 (CET)
Možná by bylo dobré zmínit, který myslíte editor - myslíte ten "původní" nebo aktuální visuální editor zdrojového kódu. V tom je to komplikovanější.--frettie.net (diskuse) 16. 3. 2018, 10:25 (CET)
Podle popisu zřejmě tazatel myslí ten klasický. --Dvorapa (diskuse) 16. 3. 2018, 14:38 (CET)

Konce tabulek[editovat | editovat zdroj]

Máme tu desítky šablon, jejichž jediným cílem je vložit někam konec tabulky (divu). Kód takové šablony vždy vypadá takto:

Šablona:Infobox konec (např.):

|}<noinclude>
stručná dokumentace odkazující na otevírací šablonu, v tomto příkladě Infobox začátek
</noinclude>

Otázkou je, zda:

 1. nechat všechny šablony tak, jak jsou? (hromada v podstatě duplicitních šablon)
 2. vytvořit další obecnou šablonu (Konec tabulky) a vložit ji do všech těchto? (nemá asi skoro žádnou výhodu oproti 1)
 3. sloučit všechny tyto šablony do jedné (nově založené obecné), ale ponechat přesměrování a doporučovat jejich použití
 4. sloučit všechny tyto šablony do jedné (nově založené obecné) bez ponechání přesměrování (může působit zvláštně a nekonzistentně, např. {{Infobox začátek}}{{Konec tabulky}})

Osobně se přikláním k 1 nebo 3, ale zajímá mě, jak to vidí komunita. --Dvorapa (diskuse) 19. 3. 2018, 00:07 (CET)

Osobně bych preferoval pokud možno nahrazení takovéto konstrukce za nepárovou šablonu. V případech, kde to není možné, pak nahrazení univerzální šablonou třeba {{Univerzální konec}}. JAn (diskuse) 19. 3. 2018, 08:22 (CET)

Bylo by možno někam vypsat seznam těch šablon (nemusí být úplně vyčerpávající)? Bez toho, abych si to prostudoval, je pro mne obtížné se kompetentně vyjádřit. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 19. 3. 2018, 11:02 (CET)

Asi před půlrokem jsem si vytvořil pro nějaké úpravy dokumentace krátký a neúplný seznam, ale aspoň pro představu:
 1. Šablona:Collapse bottom
 2. Šablona:Cyklotrasy pata
 3. Šablona:Dálnice patička
 4. Šablona:Díl anime/Patička
 5. Šablona:Infobox - letiště/Konec
 6. Šablona:Infobox konec
 7. Šablona:Infobox konec podinfoboxu
 8. Šablona:Obsazení konec
 9. Šablona:Památky v Česku/konec
 10. Šablona:WPMU/Materiál/konec
 11. Šablona:Záložky/konec
--Dvorapa (diskuse) 19. 3. 2018, 23:09 (CET)
Nevidím užitek ve slučování. I když to dělá totéž a vypadá to stejně, je to vždy párové k něčemu a představuje to svým pojmenováním logickou protiváhu, pro uživatele je to takto intuitivní. Sloučení a pojmenování „Univerzální konec“ (navrženo v reakcích výše) bych považoval uživatelsky za značně nepřívětivé řešení, tím spíš matoucí i vzhledem k tomu, že konce mohou být i kdečeho jiného, ne jen klasické tabulky (namátkou {{Endspoiler}}, {{Col-end}} ad.), takže uvažovat o tom, kam patří onen univerzální konec a kam individuální konec, je zbytečná komplikace. Mimochodem, k výše dohledaným příkladům přihazuji ještě třeba {{Nálepky konec}}. --Bazi (diskuse) 20. 3. 2018, 00:16 (CET)
Souhlasím s Bazim, ve všeobecném slučování nevidím žádný přínos. Smysl takových ukončovacích šablon (je-li vůbec nějaký) lze spatřovat ve dvojím:
 1. Uživatel se nemusí zabývat tím, jaké bylo zvoleno technické provedení konkrétního prvku (a řešit otázku zda má použít šablonu {{Konec tabulky}}, {{Konec divu}}, {{Konec blockquotu}} nebo jakou), nýbrž zvolí šablonu podle toho, co zrovna vytváří (vyrábím vývojový diagram, tak zvolím šablonu {{Konec vývojového diagramu}}).
 2. Bude-li časem zvoleno jiné technické provedení založené např. na divu místo na tabulce, nebude potřeba předělávat všechna místa, kde je implementováno (a nahrazovat {{Konec tabulky}} za {{Konec divu}}), ale upraví se pouze šablona {{Konec vývojového diagramu}}.
Naproti tomu v šabloně {{Konec divu}} nevidím žádný přínos oproti použití jednoduchého </div>.
Co by jakýsi smysl mít mohlo by bylo sjednocení terminologie, aby uživatel nemusel přemýšlet, zda se příslušná ukončovací šablona jmenuje „konec“, „ukončení“, „pata“, „patička“, „bottom“ nebo „šlus“, a zda se toto kouzelné slovíčko píše na začátek, na konec, doprostřed nebo za lomítko. A možná i tyto šblony kategorizovat, aby se pro příště snadněji dohledávaly.
Krom toho souhlasím i s první částí JAnova příspěvku, že párové šablony nejsou zrovna vhodné a bylo by dobré je tam, kde to jde, nahradit nepárovými.--Shlomo (diskuse) 20. 3. 2018, 06:32 (CET)
@Bazi, Shlomo: Dobře, vyjádřili jste se proti navrženému řešení č. 4, co si myslíte o řešeních 2 a 3? --Dvorapa (diskuse) 20. 3. 2018, 07:04 (CET)
Nevidím v tom žádný přínos. (viz výše Naproti tomu v šabloně {{Konec divu}} nevidím žádný přínos oproti použití jednoduchého </div> — to platí nejen v článku, ale i uvnitř šablony.) A je riziko, že někteří uživatelé navzdory doporučení v dokumentaci budou užívat obecnou šablonu (nebo substovat speciální), takže bude jeden vývojový diagram (apod.) takový a druhý makový.--Shlomo (diskuse) 20. 3. 2018, 07:21 (CET)
Já jsem se vyjádřil i proti 2 a 3, prostě v jakékoli formě slučování nevidím užitek. Nahradit jedno svislítko s jednou složenou závorkou speciální šablonou mi nepřijde nijak užitečné, nebyl v návrhu ani představen jediný důvod, proč by se to mělo dělat. Přece když něco chci změnit, měl bych vědět, proč to chci změnit, proč vůbec do toho vkládat energii. A to tady úplně chybí. Čili ne. Vytvářet ještě novou šablonu proto, aby ji mohly používat jiné šablony namísto toho jednoduchého zápisu dvou znaků mi prostě nepřijde vůbec v ničem užitečné.
Co se týká párových šablon, na to nemám jednoznačný názor. V minulosti jsem si říkal, že je lepší mít vždy jednu ucelenou šablonu namísto začátku a konce, ale už jsem narazil i na případy, kdy to činí poměrně zbytečné komplikace. Např. když chci editovat ve VisualEditoru, vidím rozdíl mezi šablonou {{Obsazení začátek}}/herec/konec např. v tomto článku a mezi šablonou {{Seznam dílů}} v tomto článku. První z nich skládá přehlednou tabulku z jednotlivých prvků a začáteční a zakončovací šablony, druhá z nich je na tom podobně, jednotlivé díly jsou vložené pomocí vlastní šablony, ale namísto začátku a konce, kterými by byly obložené, jsou vložené do parametru jedné šablony, která zajišťuje onen začátek i konec. A teď v tom VisualEditoru se to první při editaci rozloží do soustavy šablon, které mám přehledně naskládané za sebou a můžu procházet jejich parametry s vyplněnými hodnotami. Oproti tomu to druhé mám jenom jako jednu šablonu (tu obalovací) a veškerý ten obsah je vypsaný ve wikikódu v jednom z jejích parametrů, VisualEditor s tím neumí pracovat tak přehledně jako s tou soustavou šablon naskládaných za sebe. Editorsky je to tedy daleko méně přívětivé (i když stejně dávám přednost úpravám ve wikikódu, ale to je zas o něčem jiném). --Bazi (diskuse) 20. 3. 2018, 11:30 (CET)
No hlavní důvod pro jakoukoliv změnu je ten zmíněný v mojí první větě, čili aktuálně hromada naprosto totožných šablon. Ovšem možná řešení jsem představil pouze laxně, protože jak píšu výše, nemám nic ani proti stávajícímu stavu, šlo mi hlavně o to, jak to vidíte vy ostatní. Co se týče VisualEditoru, hlásil jsem tuto chybu (aktuálně phab:T52355), ale nikdo se tím zatím příliš nezabýval. --Dvorapa (diskuse) 20. 3. 2018, 21:23 (CET)
„Aktuální hromada šablon“ podle mě není důvod, nanejvýš je to popis stavu. Ale nevysvětluje to nijak, co je na tom stavu jakože špatně nebo co by mělo být na jiném stavu lepší. Prostě chybí důvod ke změně. --Bazi (diskuse) 20. 3. 2018, 22:59 (CET)

Tech News: 2018-12[editovat | editovat zdroj]

19. 3. 2018, 16:03 (CET)