Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Chráněné území v Německu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, mám dnes již několikátý problém :-) Potřebuji napsat články o dvou přírodních rezervacích (Naturschutzgebiet) v Německu. Jenže infoboxy jsou velmi úzce specializované, takže máme chráněné území v Česku, v Polsku a na Slovensku. Ani jeden z nich nelze využít, protože to pak hází nesmysly. Nešel by jeden z nich upravit tak, aby byl univerzálně použitelný pro všechny státy? Pěknou neděli. Gumideck (diskuse) 20. 1. 2019, 13:13 (CET)

@Gumideck: Ve skutečnosti jsou infoboxy 4 (Šablona:Infobox - chráněná oblast jste zkoušel?). Ideální by samozřejmě bylo je sloučit do jednoho nebo dvou. Rád se na to podívám, až se k tomu dostanu, v mezičase poprosím o nějaký přehled toho, jaké parametry by infobox měl mít pro Německo, abych si to porovnal s ostatními a připravil vhodné řešení. --Dvorapa (diskuse) 20. 1. 2019, 15:26 (CET)
Díky Dvorapa, sloučení všech těchto infoboxů podporuji. Většina vlastností bude společných, všeobecných (datum vyhlášení, plocha, předmět ochrany, ...), žádné speciality typu "spolková země" nedoporučuji. Pokud bude jeden centralizovaný infobox, vyčlenil bych samostatnou část pro různé identifikátory. Bylo by vhodné třeba přebírat identifikátor WDPA (P809) (celosvětový); různé spolkové země pak mají další vlastní databáze, ale to by bylo mnoho práce.--Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 1. 2019, 16:52 (CET)
Ano, jsem rád že jsme na to narazili, s Wikidaty budu potřebovat při slučování pomoct, to vůbec není moje parketa. --Dvorapa (diskuse) 20. 1. 2019, 17:02 (CET)
Jasně, nejvíc práce je v harmonizaci a sjednocení parametrů do 1 šablony, rád pomůžu s Wikidaty, klidně to nechme až na konec. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 1. 2019, 17:30 (CET)
Děkuji oběma za odezvu a snahu. Chráněnou oblast jsem zkoušel, tam ale zase nejsou všechny položky a není jednotný vzhled s ostatními přírodními rezervacemi v jiných státech. Prozatím ho ale použiju, abych mohl článek zveřejnit. Jeden infobox by byl fajn, prostě by se některé parametry využily jen pro některý typ chráněného území. Když nacpu německou Naturschutzgebiet do polského či slovenského infoboxu, hází to problémy s oficiálním číselným označením. Polský je navíc tak inteligentní, že pozná, že do položky okres cpu něco ze zahraničí a háže to buď červený odkaz se slovem obec navíc nebo zobrazuje hranaté závorky. Okres by tam asi fakt nemusel být, stačila by klidně lokalita a země. Myslím, že v jednoduchosti je krása. Přebírání z Wikidat by bylo samozřejmě taky fajn. Ještě jednou díky. Gumideck (diskuse) 20. 1. 2019, 19:04 (CET)
Obecně - pokud existuje specializovaný infobox na něco v Česku, neslučoval bych jej, přece jenom jsme Českopedie. U ostatních států bude většinou hlavní problém v externích identifikátorech, případně lokálních specificích. Možná by šlo udělat to podobně, jako to bývalo u {{Infobox - sakrální budova}}, která sloužila jako metašablona pro {{Infobox - kostel}} i {{infobox - synagoga}}. Tedy {{infobox - chráněné území}}, které by mělo specializované podšablony pro Česko apod. °°°°JAn (diskuse) 21. 1. 2019, 10:36 (CET)
Každý infobox je třeba čas od času udržovat. Ochota udržovatelů obvykle klesá s počtem využití infoboxu, pokud tedy tvůrce málo používaného wiki opustí, s velkou pravděpodobností bude neudržovaný a zastaralý. Proto méně infoboxů je lépe (=větší pravděpodobnost udržování). Metainfoboxy jsou na údržbu ještě náročnější a s Wikidaty také obtížně spolupracují.--Jklamo (diskuse) 21. 1. 2019, 12:13 (CET)
Infobox - sakrální budova byl katastrofální, choval se velmi nestandardně a mnoho technických uživatelů včetně mně si s ním nerozumělo. Ještě že už je pryč! Jinak nerozumím, proč vytvářet samostatné infoboxy, když je možné mít jen jeden bez snížení komfortu pro čtenáře (ten to ani nepozná).--Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 1. 2019, 13:02 (CET)
Metainfobox sakrálních budov byla masivní akce a dalo se předpokládat, že bude plná problémů. Nicméně v menším měřítku tu některé metainfoboxy stále máme (Infobox - motoristický závod -> Infobox - závod motocyklů, Infobox - politická strana -> Infobox - evropská politická strana, Infobox - televizní díl -> Infobox - díl seriálu Simpsonovi) a fungují zde velmi dobře. --Dvorapa (diskuse) 21. 1. 2019, 13:41 (CET)
Souhlasím s Vojtou, jeden univerzální infobox pro celý svět. Ten Šablona:Infobox - chráněná oblast má ekvivalenty v jiných Wikipediích, je dobře přenositelný a snad půjde snadno rozšířit (Wikidata, rozšíření). Čím méně specialit, tím lépe. Mě zatím vždy posloužil dobře. K diskuzi je, jestli zachovat speciální infobox pro ČR? Někdy to tak je, obecný infobox pro svět a pak jen pro ČR. Jsou u něj opravdu nějaká národní specifika? Nelze ho převést na univerzální? A sloučení toho speciálního, slovenského, taky podporuji. --Pavouk (diskuse) 21. 1. 2019, 13:18 (CET)
Popravdě, mně je jedno, kolik bude infoboxů :-) Jen mi jde o to, že v článku Heilige Hallen jsem musel použít jiný infobox, než mají další přírodní rezervace, srovnání např. Světlík (přírodní rezervace). A protože budu v nejbližších dnech dělat ještě jednu rezervaci v NDR, bude se rozdíl prohlubovat. Gumideck (diskuse) 21. 1. 2019, 11:32 (CET)
Dotaz do pléna, než na pískovišti připravím první (newikidatovou) verzi sloučeného:
Je lepší název Infobox - chráněné území nebo název Infobox - chráněná oblast? --Dvorapa (diskuse) 21. 1. 2019, 17:24 (CET)
Území mi zní lépe. Oblast mi už evokuje něco většího, jako CHKO.--Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 1. 2019, 17:53 (CET)
Území je neutrálnější, oblast opravdu zavání CHKO. Díky moc za snahu. Gumideck (diskuse) 21. 1. 2019, 18:51 (CET)
Taky jsem případně pro území. Ještě jsem se koukl do směrnice rady EHS [1], o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, (ač se zde bavíme o celosvětovém pokrytí) a šel by použít termín stanoviště nebo lokalita. Lokalita je jasně určena geograficky, stanoviště je vymezena mírně jinak. --Pavouk (diskuse) 21. 1. 2019, 21:01 (CET)
Stanoviště mi přijde v české sémantice poněkud příliš úzkým pojmem (např. pro Yellowstone o rozloze cca 9000 km2). --Dvorapa (diskuse) 21. 1. 2019, 21:07 (CET)
Tak, mám na pískovišti připravenou verzi, se kterou začínám být docela spokojen. Už si jen nejsem jistý názvy některých parametrů (hlavně u UNESCA). Funguje docela univerzálně, pokud nezná co mu editor předkládá, tak to radši zobrazí jak jest. Taky neumí pro zadaný okres (okresy) vypsat odkaz na seznam ChÚ v daném okrese s kotvou přímo na samotnou ChÚ, jako to dělá ten český infobox. Vycházel jsem ze seznamu vyplněných parametrů a srovnání existujících parametrů, kdyby to někoho zajímalo. --Dvorapa (diskuse) 23. 1. 2019, 21:10 (CET)
Díky moc za práci. Mně se infobox líbí a jsou v něm všechny položky, které jsem měl ve své první připomínce na mysli. Chápu to dobře, že do kolonky Umístění přijde obec, případně s částí obce? Teď mě napadlo, že možná by se měla vypisovat položka rovnou jako Nadmořská výška, ale to je detail, odkaz tam je. No a ten kód se dá zadat ručně, pro mě s tím Německem byl problém právě v tom, že ho nebylo lze zapsat ručně. A z loc-mapu se načtou souřadnice i do záhlaví stránky? Gumideck (diskuse) 23. 1. 2019, 21:42 (CET)
Umístění (vzniklo sloučením původních parametrů lokace, umístění a nejbližší město) by mělo obsahovat obec (Bělá), část obce (Vrchbělá) nebo směr od nejbližší obce (na sever od Bělé), možná ten název parametru ještě vyladíme. Pak následuje nižší a vyšší celek (okresy, kraje, spolkové země...) a končí to státem. Zatím je to prototyp, v podstatě osekaný jen na nejzákladnější náležitosti, takže WD neumí vůbec (jakmile vyřešíme připomínky, Vojta bude moct operovat), takže ze zadaných souřadnic se do záhlaví načtou, ale z loc-mapu zatím ještě asi ne. --Dvorapa (diskuse) 23. 1. 2019, 22:41 (CET)
To byl jen dotaz, zda to dobře chápu :-) Název vyhovuje, stejně by se vymyslela jen jiná synonyma, smysl by byl stejný. Pro potřeby Německa je to dobré, protože do vyššího celku doplním Sasko, do nižšího celku zemský okres, který v ostatních infoboxech zadat nešel, a jako umístění obec s případnou místní částí. Přijde mi to takhle přehledné a praktické, ještě jednou díky. Gumideck (diskuse) 24. 1. 2019, 18:28 (CET)
Tedy prosba na Vojtu, zda by připravený infobox neprovázal s WD a já pak nahradím staré infoboxy novým. --Dvorapa (diskuse) 24. 1. 2019, 19:02 (CET)
Jasně, další diskuze tam.--Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 1. 2019, 16:51 (CET)
Myslím že mohu prohlásit, že máme hotovo. Díky všem za pomoc a dotazy či připomínky směřujte prosím do diskuse k šabloně. --Dvorapa (diskuse) 11. 2. 2019, 16:44 (CET)
Mám několik zásadních připomínek, které jsem uvedl do diskuse k šabloně. --Vachovec1 (diskuse) 4. 3. 2019, 19:57 (CET)

Tech News: 2019-08[editovat | editovat zdroj]

19. 2. 2019, 00:14 (CET)

Nadpisy infoboxů v mobilní verzi[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, v mobilní verzi se v některých ib zobrazuje hlavní nadpis obyčejným textem (zarovnaným doleva) a ne větším (zarovnaným na střed) jako jinde (např. ib osoba):

B.mertlik (diskuse) 21. 2. 2019, 19:41 (CET)

Ano, hlásili jsme to vývojářům už před věky. Vizte T168861. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2019, 21:26 (CET)
Díky za odpověď. Jak to, že jiné ib jsou v pořádku? A nešlo by to zaurgovat? Děkuji. B.mertlik (diskuse) 21. 2. 2019, 21:44 (CET)
Protože někde infobox vkládá nadpis skrze parametr titulek, jinde skrze parametr záhlaví. Titulek vypadá na telefonu takto mizerně, záhlaví funguje naopak dobře. Zaurgoval jsem. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2019, 21:47 (CET)
Možná bychom tedy také mohli infoboxy v tomto sjednotit. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 2. 2019, 11:57 (CET)
Souhlas.--frettie.net (diskuse) 22. 2. 2019, 23:08 (CET)
Preferuji variantu s nadpisem v záhlaví (pokud je formou titulku, zdá se nebýt součástí infoboxu a divně trčí), jsem také pro sjednocení.--Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 2. 2019, 13:53 (CET)

Šablona Podrobně v mobilní verzi[editovat | editovat zdroj]

Ještě jeden problém: v šabloně Podrobně je (v mobilní verzi) modrý odkaz místo červeného, pokud článek neexistuje. Např. Andorra (historie) - zčervená jen pokud na něm podržím prst. B.mertlik (diskuse) 21. 2. 2019, 21:44 (CET)

Postěžoval jsem si vývojářům: T216766. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2019, 21:53 (CET)
Dle vývojářů je to velmi málo časté, takže tomu dávají nízkou prioritu. --Dvorapa (diskuse) 25. 2. 2019, 22:39 (CET)

VizuálníEditor - nesprávné pořadí parametrů šablon[editovat | editovat zdroj]

U několika šablon, příkladem citace periodika či infobox politika jsem si povšiml pomíchaného pořadí parametrů, což dosti otravuje při editování, jelikož ani jméno a příjmení nejsou pod sebou. Ví někdo co s tím? Změnil se nějak kód VE, který to způsobil? --Dominik Matus  diskusepříspěvky 22. 2. 2019, 11:38 (CET)

Myslíte pořadí parametrů v okénku šablony nebo ve wikikódu? Pokud vím, pořadí v okénku šablony se řešilo na Facebooku s výsledkem, že by se to mělo nahlásit vývojářům. --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2019, 11:56 (CET)
Jestli si nikdo nepostěžoval, tak jsem to udělal já: T216808. --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2019, 12:03 (CET)

Díky, proto jsem to tu napsal. Bylo mi doporučeno to řešit na Wiki a sám jsem momentálně nevěděl jak bug report založit. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 22. 2. 2019, 12:19 (CET)

Ctrl + Shift problém[editovat | editovat zdroj]

Není to úplně technický problém Wikipedie, ale kombinace kláves Ctrl + Shift ve WIN10 přepíná českou a anglickou klávesnici. Nevíte prosím někdo, jak to vypnout? Často si s těmito dvěmi klávesami poklepávám jen tak, nebo abych probral počítač ze spánku bez úhony, ale především je spolu s šipkami používám pro výběr textu... Takže si velmi často nechtěně překlopím jazyk a zjistím to až po chvíli... D9ky moc, --Svajcr (diskuse) 24. 2. 2019, 09:27 (CET)

Let Me Google That: Klávesové zkratky pro přepínání jazyků se nastavují v Nastavení klávesových zkratek v sekci Jazyk. Příště raději aspoň Wikipedie:Potřebuji pomoc. S pozdravem --24. 2. 2019, 09:48 (CET), Utar (diskuse)

Úprava modulu[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, dokázal by někdo opravit modul Modul:Validuj souřadnice, aby všechno nad 500 km kategorizoval do kategorie Údržba:Souřadnice z Wikidat se liší o 500 km a ne do červených vyšších (1000 km ...)? Myslím si, že je potřeba upravit řádek 41, ale matematiku anglicky moc neovládám --Dvorapa (diskuse) 25. 2. 2019, 09:47 (CET)

@Dvorapa:Ahoj, mám za to, že z if range >= 1000 then stačí změnit na if range >= 500 then. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 2. 2019, 12:55 (CET)
To si nemyslím, protože to momentálně kategorizuje i do červených kategorií 2000 nebo 5000. Já si zas myslím, že ipairs(5, 2) stačí změnit na ipairs(3, 2), ale nechci nic nikde rozbít, tak to nechám profesionálům (@Mormegil, Matěj Suchánek, Oashi:). --Dvorapa (diskuse) 25. 2. 2019, 12:59 (CET) (upraveno 25. 2. 2019, 13:00 (CET) wikipedistou Dvorapa (diskuse))
Hotovo Hotovo.Hotovo Speciální:Rozdíl/16983484. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 2. 2019, 13:51 (CET)

Tech News: 2019-09[editovat | editovat zdroj]

25. 2. 2019, 22:17 (CET)

Infobox planetka[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, šel by do ib planetka přidat parametr Pojmenováno po? Asi pod objevitele. B.mertlik (diskuse) 27. 2. 2019, 11:06 (CET)

Hotovo. --Dvorapa (diskuse) 27. 2. 2019, 12:36 (CET)

Sirotčí články[editovat | editovat zdroj]

Všiml jsem si, že speciální stránka Sirotčí stránky má limit 5000 zobrazených článků. V praxi to znamená, že jsou zobrazeny pouze články z rozsahu A–R. Existuje nějaké technické řešení, jak zobrazit všechny články? — Draceane diskusepříspěvky 27. 2. 2019, 13:15 (CET)

Dle [6] vypadá dotaz takto:
USE cswiki_p;
SELECT page_namespace, page_title FROM page
LEFT JOIN pagelinks ON pl_namespace = page_namespace AND pl_title = page_title
LEFT JOIN templatelinks ON tl_namespace = page_namespace AND tl_title = page_title
WHERE pl_namespace IS NULL AND page_namespace = 0
AND page_is_redirect = 0 AND tl_namespace IS NULL
ORDER BY page_namespace, page_title;
Ten lze spustit třeba na Quarry. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 2. 2019, 18:52 (CET)
Akorát na Quarry to dá max 10 000 článků a po půlhodině běhu se to zruší (zkoušel jsem to), takže je potřeba přístup odjinud. --Dvorapa (diskuse) 27. 2. 2019, 19:25 (CET)

Klávesové zkratky ve starém editoru[editovat | editovat zdroj]

Ahoj. Prosím o pomoc. V minulosti jsem měl od zdatných programátorů Wikipedie nastavený svůj profil tak, že jsem mohl v editoru používat klávesové zkratky na editaci textu. Například:

Po označení textu a stisku CTRL + B se mi text označil jako tučný. CTRL + L zařídil interní odkaz, atd atp. Se zavedením vizuálního editoru tahle super vychytávka přestala fungovat. Myslíte, že je možné se k tomu nějak vrátit? PS: Nejsem myšoidní typ. Díky, --Svajcr (diskuse) 28. 2. 2019, 06:38 (CET)

Zrovna CTRL+B funguje i ve Vizuálním editoru. Odkaz se ovšem dělá ve VE pomocí CTRL + K :) Zkratky se objeví při najetí myší na jednotlivé ikonky ve VisualEditoru.--Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 2. 2019, 11:35 (CET)
Seznam všech zkratek (v češtině) --Pavouk (diskuse) 28. 2. 2019, 11:46 (CET)
Hezký!--frettie.net (diskuse) 28. 2. 2019, 12:09 (CET)
Děkuji. Ano, to vím, ale můj dotaz se týkal starého editoru, který naskočí když dám editovat zdroj. Tam mi přestaly klávsové zkratky fungovat.--Svajcr (diskuse) 28. 2. 2019, 12:54 (CET)
Vidím, že pro monobook skutečně máte ve svých skriptech nějaké vychytávky. Bohužel za těch deset let některé z nich dost zastaraly a přestaly fungovat a kvůli tomu vám nefungují žádné. Doporučuji se podívat, co z toho si chcete nechat, nechat to opravit správce rozhraní a zbytek smazat. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 2. 2019, 17:00 (CET)

Překlad obsahu[editovat | editovat zdroj]

Chyba při načítání překladu

Zdravím, zkouším poprvé překládat stránku z cswiki do jiného jazyka pomocí nástroje Překlad obsahu a potřeboval bych radu zkušenějších. Nástroj mi nahoře vyhodí hlášku, že překlad již dělá jiný uživatel a že s ním mám práci koordinovat a potom o kus níž vyplivne Critical error: Content translation failed to load due to internal error, toť vše. Stalo se to už někomu? --YjM | dp 28. 2. 2019, 18:14 (CET)

Ahoj, nestalo, ale počkal bych, tohle imho bude chyba v nástroji. --frettie.net (diskuse) 1. 3. 2019, 00:17 (CET)
@Frettie: Počkal na co? Až uživatel svůj překlad dokončí? To asi hned tak nebude, protože to byla Margarita Gianino, kdo mě o překlad té stránky poprosil... Používáš Content translation často? Jestli je to regulérní bug, tak to zkusím někde nahlásit, protože samo se to asi nespraví. Jiné články mi z cs do es jsou přeložit bez problémů... --YjM | dp 1. 3. 2019, 12:44 (CET)
@YjM: Ne, počkat, až to někdo opraví. Ajo, tak to je zvláštní, bych čekal, že to bude komplexní. Asi ses fakt chytil nějakého článku, kterej někdo bloknul. To nevím, jak řešit. To ti asi nepomůžu. --frettie.net (diskuse) 1. 3. 2019, 18:01 (CET)
Zkuste si článek překlopit na své pískoviště (do svého profilu pískoviště, např. Pavouk/něco_tu_je a pak ho přeložit, co vám to napíše? Mě se mimochodem (což je jiná věc) osvědčilo přeložený článek hned nedávat na Wikipedii, ale právě do svého pískoviště, poladit a pak teprve dát do hlavního prostoru. Když překládám něco, kde už v jednom jazyce čl. existuje (třeba jen kraťounký), tak to je vlastně spíše nutnost. --Pavouk (diskuse) 1. 3. 2019, 20:36 (CET)
@Pavouk: Článek jsem si překopíroval jako podstránku své uživatelské stránky, ale nepodařilo se mi donutit Content translation aby tuto stránku načetl k překladu. V tento okamžik jsem usoudil, že je jednodušší a časově méně náročné začít článek z čista. --YjM | dp 2. 3. 2019, 00:12 (CET)
@YjM: Kolega Pavouk měl asi na mysli opačný postup, kdy ponecháte originální článek tam, kde je, ale jako cílový článek si v prostředí překladače zvolíte neexistující stránku ve svém uživatelském prostoru. Překladač ji pak založí ve chvíli, kdy si od něj vyžádáte zveřejnění své práce.--Ioannes Pragensis (diskuse) 2. 3. 2019, 13:47 (CET)

Šablona Pracuje se nebo Neověřeno v mob. verzi[editovat | editovat zdroj]

Před několika dny se začala v mobilní verzi zobrazovat šablona Pracuje se nebo Neověřeno pouze textově, nyní je člověk lehce přehlédne. B.mertlik (diskuse) 2. 3. 2019, 13:04 (CET)

Mě se to naopak líbí, "normální" vzhled snadno zakryje celou první stránku. Když na textové zobrazení klikneš, zobrazí se plný vzhled. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 3. 2019, 13:23 (CET)
Původní „vzhled“ byl příšerný, a ačkoliv jsme dostali prostředky k jeho vylepšení a sjednocení, dokončit se mi to nepodařilo. Viz Diskuse k šabloně:Cedule#Na mobilech. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 3. 2019, 13:48 (CET)
To kliknutí mi nefunguje (Chrome ani Opera). Tyhle šablony jsou relativně důležité, alespoň trochu zvýraznit by bylo záhodno. B.mertlik (diskuse) 2. 3. 2019, 13:52 (CET)
Nefunguje mi rozbalování, nechybí tam třída mbox-text-span? Měla by být u nadpisu (a u textu pokud není nadpis). --Dvorapa (diskuse) 2. 3. 2019, 16:10 (CET)
U mě rozbalování funguje (ve více prohlížečích, i odhlášenému), ale ne v mobilní aplikaci. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 3. 2019, 17:22 (CET)

Šablona Turnaj8 a podobné se špatně zobrazí na mobilní verzi v Chrome a iOS[editovat | editovat zdroj]

V mobilní verzi je ohraničení dolních políček pavouka protažené až na spodek "tabulky".

Klasická verze:

Sablona turnaj8 klasicka verze.png

Mobilní verze:

Sablona turnaj8 mobilni verze.png

Problém se objevuje na:

 • Google Chrome 72 na Windows 10
 • Google Chrome 71 na tabletu Samsung Galaxy
 • Safari na iOS 12.1.4 (iPhone)

V ostatních prohlížečích (Firefox, Edge, IE) problém není.

--Prikryl (diskuse) 2. 3. 2019, 15:31 (CET)

Zřejmě chyba v Chrome a Safari. Mobilní Wikipedie přidává border-collapse:collapse, což způsobuje tuhle změnu. Zkusil jsem opravit pevně nastavenou hodnotou, prosím o kontrolu, zda všude funguje dobře. --Dvorapa (diskuse) 2. 3. 2019, 17:33 (CET)
Vypadá to dobře, díky! --Prikryl (diskuse) 2. 3. 2019, 18:36 (CET)

Tech News: 2019-10[editovat | editovat zdroj]

4. 3. 2019, 17:38 (CET)

Diskuse k šabloně:Dvě verze[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, mohl by někdo pomoct s přepracováním šablony dle požadavku na odkazované diskusi? Díky, --Palu (diskuse) 5. 3. 2019, 07:30 (CET)

Hotovo Hotovo.Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 5. 3. 2019, 08:16 (CET)

Řazení prázdných buněk tabulky na konec[editovat | editovat zdroj]

Existuje nějaký způsob jak nastavit hromadně pro celou tabulku řazení prázdných buněk v číselném sloupci na konec?

Vím, že můžu použít data-sort-value (na nějakou vysokou hodnotu – možná jde něco jako Infinity?). Ale prázdných buněk je v tabulce mnoho, takže by to bylo obtížné, ale hlavně by se wikitext stal hodně nepřehledným.

Jde mimo jiné například o tuto tabulku:
Česká florbalová extraliga mužů#Účast jednotlivých klubů

--Prikryl (diskuse) 5. 3. 2019, 12:30 (CET)

Existují přinejmenším tři obsáhlé návody: w:Help:Sorting, m:Help:Sorting, mw:Help:Sorting. Mně se v nich řešení nalézt nepodařilo, ale můžete to zkusit taky vy. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 3. 2019, 18:25 (CET)
Díky za odpověď. Návody jsem již četl. Tohle je pokryté kapitolou m:Help:Sorting#Controlling sorting and display, kde je jen zmíněno, že "Empty cell is treated as "-Infinity" when sorting numerically." – Bohužel, bez nějakého náznaku, že by to šlo změnit. Prozatím jsem to vyřešil komplikovanou šablonou. Zatím je naimplementovaná v 1. florbalová liga mužů#Účast jednotlivých klubů. --Prikryl (diskuse) 10. 3. 2019, 20:57 (CET)

Alty u infoboxů[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, u žádného infoboxu jsem si nevšiml, že by existovala možnost vložit alt (možná jsem jen špatně hledal). Z hlediska přístupnosti je to ale důležitá vlastnost. Doteď to lidi pytlíkují jak to jde a uvádějí to třeba takto nebo takto, na článek to ale stejně nebude mít žádný efekt, pokud to nebude mít podporu přímmo v kódu infoboxů. Dokázal by někdo projít infoboxy a třeba (polo)roboticky tam přidat nějaký přepínač, který by to řešil? Případně pokud jsem něco přehlédl, rád se nechám poučit (v nápovědách jsem nic nenašel). Díky, --Palu (diskuse) 8. 3. 2019, 07:51 (CET)

Některé infoboxy alt mají, ale je jich minimum a spíš bych si přál, aby alt neměly. Běžně se alt totiž vkládá takto:
| obrázek = Obrazek.jpg{{!}}alt=Popis
--Dvorapa (diskuse) 8. 3. 2019, 09:48 (CET)
Těchto 51 infoboxů alt má: [9], u zbylých platí postup výše. --Dvorapa (diskuse) 8. 3. 2019, 09:55 (CET)
Nevěřím, že to "běžné vkládání" je lepší. Jednak na to nikde není návod, takže o tom nikdo neví, a jednak je to trochu nesystémové, aby zrovna tenhle parametr byl jinak než všechny ostatní. Ať tak nebo tak, je potřeba rozhodnout o tom, jak to bude, a potom to sladit. --Palu (diskuse) 8. 3. 2019, 11:52 (CET)
Nevím, zda je lepší, zatím nikdo nepřišel se snahou to nějak měnit. Úplně stejně se vkládají i parametry jazyk, upright nebo strana, pro které parametr nemáme v žádném infoboxu. Někde to i možná bylo v nápovědě, teď to teda nemůžu najít. --Dvorapa (diskuse) 8. 3. 2019, 11:57 (CET)
Asi si nikdo nevšiml, že tu neexistuje standard, nebo prostě málo lidí řeší alty. Nicméně že to nikdo doteď neřešil není argument k tomu to teď nevyřešit. --Palu (diskuse) 8. 3. 2019, 12:01 (CET)
No jestli tohle uvádíš jako možné řešení, to radši hned teď nechám alt zavést do všech infoboxů, než abych nutil uživatele do nich cpát tohle... Matěj Suchánek (diskuse) 9. 3. 2019, 11:18 (CET)
Tmavý obraz, kde uprostřed stojí na kraji vodní plochy šedomodrý dronte se žlutými křídly a špičkou zobáku, viděn zleva, stejně je situovaný vpravo nad ním na větvičce sedící žlutočerný papoušek a vlevo obrazu se na dronta doprava dívá pod ním sedící červený papoušek
Proslulá malba Edwardsův dodo

Nestačí, kdyby se jako alt zobrazoval text popisku obrázku?--Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 3. 2019, 12:45 (CET)

Funkce altu by měla být taková, že přinese co nejpřesnější popis obrázku. Zatímco popisek obrázku je vlastně jen jeho titulek. Alt tak slouží k tomu, aby člověk pochopil, o co přišel, když z nějakého důvodu obrázek nevidí (textový prohlížeč, slepota, ...). Může to být důležité pro pochopení kontextu textu, ale taky pro zkvalitnění vnímání článku hendikepovaným čtenářem. Zkrátka to umožňuje hendikep dorovnat. --Palu (diskuse) 8. 3. 2019, 12:48 (CET)
Příklad na obrázku vpravo: popisek je u něj, alt třeba pro nevidomé je pak "Tmavý obraz, kde uprostřed stojí na kraji vodní plochy šedomodrý dronte se žlutými křídly a špičkou zobáku, viděn zleva, stejně je situovaný vpravo nad ním na větvičce sedící žlutočerný papoušek a vlevo obrazu se na dronta doprava dívá pod ním sedící červený papoušek". Samozřejmě to jde zpracovat i nějak jinak, ale výsledek by měl zprostředkovat nevidomému přehled o tom, co na obrázku uvidí. --Palu (diskuse) 8. 3. 2019, 12:52 (CET)
Aha! --Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 3. 2019, 12:59 (CET)
Řeší se to u kandidátů na NČ, kde alt u obrázků/grafů/schémat je (dle mě naštěstí) podmínkou. Třeba taxobox alt má, ač je často ignorován. Ale bohužel častý infobox česká obec alt nemá, takže pak i NČ (Třebíč, Jiřetín pod Jedlovou) nesplňují pravidla přístupnosti. V html kódu je pak něco jako <img alt="" src="//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/... V jedné šabloně alt sice byl, ale nebyl v dokumentaci, tak ho taky asi nikdo nepoužíval (teď si nemohu vzpomenout, kde to bylo). Zároveň nastavení, když není alt vyplněn, tak se přebírá údaj z popisku, tak je to lepší než nic - třeba u té Třebíče. --Pavouk (diskuse) 8. 3. 2019, 14:24 (CET)

Použití subpage jako lokální šablony[editovat | editovat zdroj]

Je akceptovatelné/dobrý nápad použít subpage článku jako lokální šablonu? – Aby mohla mít krátké jméno a nezabírala jmenný prostor v Šablona:

(jestli by to vůbec fungovalo – Ale pod Wikipedista: to funguje, takže asi ano)

Díky za odpověď.

--Prikryl (diskuse) 9. 3. 2019, 16:20 (CET)

Ve článcích podstránky nefungují. Buď použijte přímo šablonu ve jmenném prostoru Šablona, nebo vytvořte dva řádné články a jeden do druhého vložte. --Dvorapa (diskuse) 9. 3. 2019, 21:53 (CET)
Aha. OK. Díky za odpověď! --Prikryl (diskuse) 11. 3. 2019, 09:22 (CET)

Krátký odkaz na podšablonu/subpage ze Šablony[editovat | editovat zdroj]

Je možné se-odkázat-na/vložit subpage šablony do šablony pomocí krátkého názvu?

Syntaxe {{/Subpage}} se vztáhne ke jménu článku do kterého je hlavní šablona vložena a ne k hlavní šabloně samotné.

Díky za odpověď.

--Prikryl (diskuse) 9. 3. 2019, 16:36 (CET)

Rád pomohu s jakoukoliv technickou překážkou, ale tomu popisu nerozumím, mohl byste být trochu konkrétnější? Čeho přesně se kde snažíte docílit? --Dvorapa (diskuse) 9. 3. 2019, 21:56 (CET)
Díky za odpověď. Uvedu příklad: Vyvíjím šablonu na Wikipedista:Prikryl/Šablona. Šablona používá podšablonu, kterou vyvíjím na Wikipedista:Prikryl/Šablona/Podšablona. Protože nevím jak lépe, odkazuji se na podšablonu celou cestou {{Wikipedista:Prikryl/Šablona/Podšablona}}. Po dokončení vývoje, přesunu šablonu a podšablonu na Šablona:Šablona resp. Šablona:Šablona/Podšablona. Ale teď budu muset v Šablona nahradit všechny {{Wikipedista:Prikryl/Šablona/Podšablona}} za {{Šablona:Šablona/Podšablona}}. Zatímco, pokud bych mohl použít nějakou relativní cestu, jako třeba {{/Podšablona}}, tak nebudu muset měnit nic. Problém se bude opakovat při každé budoucí úpravě šablon, kdy je budu kopírovat zase zpět do uživatelského prostoru, nahrazovat cesty a po dokončení testování úprav zase nahrazovat zpátky. Spousta prostoru pro chyby. --Prikryl (diskuse) 10. 3. 2019, 09:38 (CET)
Bohužel, relativní cesta se vždy vztahují ke stránce, na které se nacházíte, takže jakmile takovou šablonu s relativní cestou použijete ve článku, šablona bude hledat podstránku článku. A protože články podstránky nemají, celé to nebude fungovat. Musíte tedy použít celou cestu. --Dvorapa (diskuse) 10. 3. 2019, 12:57 (CET)
Díky za odpověď. Vím, že relativní cesty se vztahují ke stránce. Viz můj původní dotaz. Doufal, jsem že je jiná syntaxe. Třeba ekvivalent {{FULLPAGENAME}}, který se vztáhne ke stránce (šabloně), kde je fyzicky uložen. Tak asi není. --Prikryl (diskuse) 10. 3. 2019, 16:33 (CET)

IB planetka[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, šlo by v ib planetka přebírat Elementy dráhy a Fyzikální vlastnosti z wd? Děkuji. B.mertlik (diskuse) 10. 3. 2019, 10:28 (CET)

A proč jen tyto dva údaje a ne všechny, které jsou k dispozici na WD? --Pavouk (diskuse) 10. 3. 2019, 12:43 (CET)
Doporučuji napsat na stránku Wikipedie:Wikidata/Nástěnka a uvést přesné vlastnosti, které by měly být použity ke konkrétním parametrům - usnadní to práci technickým uživatelům.--Vojtěch Dostál (diskuse) 10. 3. 2019, 12:47 (CET)

Alty[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, dotaz se týká parametru alt= u obrázků, kam se zadává popis obrázku pro slepce a textové prohlížeče. Nyní se to vypisuje pořád dokola - kolikrát obrázek použiji, tolikrát musím vymýšlet alt. Myslím si, že lépe by bylo, kdyby tyto popisky byly centralizovány na Wikidatech nebo na Commons a automaticky se odtud načítaly. To by zjednodušilo jejich správu, umožnilo je snáze překládat mezi jazykovými verzemi a případně i snáze vytvářet a přebírat, ať už ručně, poloautomaticky nebo automaticky. Je tu nějaký technický odborník, který by zjistil, zda taková možnost existuje, a pokud ne, tak ji dokázal zavést?--Ioannes Pragensis (diskuse) 10. 3. 2019, 17:40 (CET)

Jak jsem se před pár dny dozvěděl, nic takového se v nejbližší době zavádět nebude. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 3. 2019, 18:18 (CET)
A zrovna něco takového by bylo naprosto fantastické. Ať už by to fungovalo na bázi WD nebo něčeho jiného, zatímco velikost, popisek, umístění nebo upright jsou proměnlivé, alt(ernativní popis obsahu obrázku) bude vždy stejný za všech okolností pro daný obrázek v daném jazyce a tvorba altů napříč obrázky by mohla být ideálním způsobem, jak naučit nováčky pracovat se strukturovanými daty na wiki Nadace. krom toho by to mohlo pomoci pozvednout míru přístupnosti Wikipedie raketovějším způsobem. --Dvorapa (diskuse) 10. 3. 2019, 18:44 (CET)
Na druhou stranu, projekt Strukturovaná data na Commons spočívá ve vytvoření strukturovaného úložiště údajů každému souboru. Dovedu si tedy představit, že pokud se komunita Commons dohodne, že takový údaj bude u souborů chtít ukládat, a pokud vývojáři poskytnou nástroje pro přístup k těmto údajům, pak by se něco takového dalo realizovat. Ale to je všechno „kdyby“. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 3. 2019, 19:07 (CET)
Ten popisek, co se nově dá k fotografii přidat nestačí?--frettie.net (diskuse) 10. 3. 2019, 20:58 (CET)
Viz #Alty u infoboxů, k čemu je alt. A k tomu ty nové popisky podle mě nejsou. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 3. 2019, 21:08 (CET)
jako ten rozdíl tam vidím, ale víš jak ...--frettie.net (diskuse)

CheckWiki nefunguje?[editovat | editovat zdroj]

Jsou zase nějaké problémy na ToolLabs? Když se pokouším o přístup na https://tools.wmflabs.org/checkwiki/cgi-bin/checkwiki.cgi?project=cswiki&view=high, stránka zůstává bílá v nekonečném procesu nahrávání. --Vachovec1 (diskuse) 11. 3. 2019, 18:23 (CET)

Zkontroloval jsem pár nástrojů a všechny fungují jako obvykle. Doporučuji hlásit na w:en:Wikipedia talk:WikiProject Check Wikipedia. (Nedávno došlo ze strany systémových správců k jeho vypnutí kvůli přílišným nárokům, mohlo k tomu dojít znovu.) Matěj Suchánek (diskuse) 11. 3. 2019, 20:10 (CET)
A CheckWiki Ti tedy funguje nebo ne? Mě to vyhodí maximálně 504 Gateway Time-out. --Vachovec1 (diskuse) 11. 3. 2019, 20:14 (CET)
Ne, žádná adresa CW se u mě nezobrazí. Jsem si jist, že včera večer to fungovalo. Zajímavé je, že dnes došlo k malé aktualizaci, která však na žádný problém nevede. Možná se něco pokazilo při jejím nasazování. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 3. 2019, 20:27 (CET)
Dobře, napsal jsem na en:Wikipedia talk:WikiProject Check Wikipedia. Tak uvidíme. --Vachovec1 (diskuse) 11. 3. 2019, 20:33 (CET)

Mě zaspamovala WMF, téměř žádné úlohy bota se nespouštěly, a to jich mám ještě víc než celá checkwiki :-). Někde je problém, kde nevím, ale snažím se to zjistit, deset mailů za čtvrt minuty po dobu několika hodin je dost :D. --Martin Urbanec (diskuse) 11. 3. 2019, 21:02 (CET)

Taky mi přišel email týkající se jednoho mého nástroje, že prý python neexistuje. No už to asi vyřešili, protože příští běh už byl ok. Ale checkwiki už vypadcá, že běží taky. --Dvorapa (diskuse) 11. 3. 2019, 21:08 (CET)
Ano, CheckWiki už běží. Na en-wiki mi odepsali, že restartovali webový server. Co se jinak dělo, nemám tušení. --Vachovec1 (diskuse) 11. 3. 2019, 21:45 (CET)

Tech News: 2019-11[editovat | editovat zdroj]

11. 3. 2019, 20:29 (CET)

Poznamenávám, že ta údržba dne 19. března 2019 se bude týkat i nás. Tj. kolem 16:00 může nastat stav, že dočasně nepůjde ukládat změny atp. --Vachovec1 (diskuse) 11. 3. 2019, 22:04 (CET)

Překladač[editovat | editovat zdroj]

Mám Firefox a stává se mi, že pokud chci stránku např. z enwiki přeložit skrze Google překladač (je pohodlnější si trochu s překladem pomoci), otevře se mi překlad v mobilní verzi a ne ve verzi desktopové. Do desktopové verze se mi to odmítá přepnout. OJJ, Diskuse 12. 3. 2019, 09:43 (CET)

Stejné chování i u mě. Zkusil jsem překlad cswiki a dewiki a u nich je vzhled standardní. Nakolik je to problém enwiki, MediaWiki nebo Google Translate, nedokážu posoudit. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 3. 2019, 17:34 (CET)
Taky takto dělá, mám nejnovější Firefox na Ubuntu, ještě nedávno se takto nechovalo. (Přihlášení a odhlášení do služeb G. nepomohlo). Úplně dole lze na přeloženém textu kliknout na "plocha počítače" (ve smyslu klasický vzhled) a dostanete překlad ve "standardní" vzhledu. --Pavouk (diskuse) 13. 3. 2019, 17:33 (CET)

Rozbalené navboxy?[editovat | editovat zdroj]

Došlo nedávno k nějaké změně, že se mi nyní všechny navboxy v článku zobrazují rozbalené, např. Jarmila Kratochvílová? Pokud si vybavuji, k rozbalení docházelo pouze v případě, že v článku byl jediný navbox, jinak byly navboxy sbalené. Pro úplnost: Windows 7 Home Premium SP 1, Google Chrome 72.0, klasické zobrazení. --Vachovec1 (diskuse) 12. 3. 2019, 16:31 (CET)

Mně se momentálně v odkazovaném článku zobrazují zabalené. Win NT 6.1 SP 1, Chrome 72.0. --Bazi (diskuse) 12. 3. 2019, 16:35 (CET)
Tak beru zpět. Napoprvé se zobrazily sbalené, napodruhé už jenom rozbalené, napotřetí zase sbalené, napočtvrté rozbalené. Chovají se podivně. --Bazi (diskuse) 12. 3. 2019, 16:39 (CET)
Mě se konzistentně zobrazují rozbalené, ve všech článcích. --Vachovec1 (diskuse) 12. 3. 2019, 16:40 (CET)
Tak možná je v tom dokonce i jakýsi řád. Když se na článek dostanu kliknutím na odkaz výše, mám navboxy sbalené. Když pak reloadnu nebo kliknu na horní záložku Článek, jsou rozbalené. Když mi článek vypadne jako výsledek z vyhledávání, jsou taky rozbalené.
A navíc, pokud se mi navboxy zobrazí správně sbalené, mají tam i ten odkaz zobrazit/skrýt. Když se zobrazí rozbalené, tenhle odkaz chybí. --Bazi (diskuse) 12. 3. 2019, 17:21 (CET)
Tak odkaz rozbalit/sbalit mi (u těch rozbalených navboxů) taky chybí. --Vachovec1 (diskuse) 12. 3. 2019, 20:50 (CET)
V MediaWiki:Common.js na to máme vlastní, nejspíš zastaralý JavaScript (createCollapseButtons()), ačkoliv sbalování už je dávno v MediaWiki zabudované (návod). Možná bychom to mohli spravit tím, že budeme používat to. Nevzpomíná si někdo, nebyl se změnou někdy problém? Matěj Suchánek (diskuse) 12. 3. 2019, 17:18 (CET)
Nevím. Taky bychom mohli pokročit s převedením stávající šablony na Modul:Navbox. Vidím tam k dořešení nějaký problém se šablonou {{Navbox subgroup}}. Zkusím se na to podívat. --Vachovec1 (diskuse) 12. 3. 2019, 20:50 (CET)
Také se mi to poslední dobou zobrazuje zcela náhodně rozbalené nebo sbalené. Zkusil bych zkopírovat kód pro rozbalování/sbalování z enwiki? --Dvorapa (diskuse) 12. 3. 2019, 21:45 (CET)
Pokud se dobře pamatuji, tohle se mi stává už drahnou dobu. Nikdy jsem tomu nepřikládal zvláštní význam, prostě se nedotáhne nějaký asynchronní JavaScript... Řád jsem v tom nehledal. --YjM | dp 12. 3. 2019, 22:48 (CET)

Zkusil jsem podle návodu vyměnit CSS třídy v šabloně Navbox a vše se chovalo, jak má. Jediný rozdíl je v tom, že se místo [zobrazit]/[skrýt] se zobrazuje [rozbalit]/[sbalit] (to jde upravit v šabloně) a že je tlačítko ztučněné (to jde upravit stylem). Takže navrhovaný postup:

 1. AnoAno Zavést pravidlo .navbox-title .mw-collapsible-toggle { font-weight: normal } do globálních stylů (správci rozhraní) nebo stylů šablony (správci).
 2. AnoAno Změnit v šablonách {{Navbox}} a {{Navboxes}} třídy collapsiblemw-collapsible a autocollapse/collapsedmw-collapsed a případně doplnit data-collapsetext="skrýt" data-expandtext="zobrazit" (správci).
 3. Aplikovat bod 2 na další šablony (nebo sbalování odstranit).
 4. Aplikovat bod 2 na tabulky v článcích nebo z nich sbalování odstranit.
 5. Odstranit zastaralý JavaScript (createCollapseButtons()) z MediaWiki:Common.js (správci rozhraní).

Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2019, 09:52 (CET)

Bylo by lepší do globálních stylů, když je navbox v masivním množství článků, nebo postačí styl šablony? --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2019, 16:15 (CET)
Tady ani jednu možnost nepreferuji. Pokud se styly šablony založí nyní, nebude to nutné potom. Globální styly jsou jednodušší. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2019, 19:30 (CET)
Já osobně nemám nic proti skrývání věcí v infoboxech nebo navboxech, ale skrytím tabulky v textu článku dáváme čtenáři najevo, že ta tabulka není důležitá. A pokud není důležitá, nevidím důvod ji tam mít, jsme encyklopedie, nikoliv skladiště nedůležitých věcí. --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2019, 16:15 (CET)
U těch tabulek, class = wikitable (sortable) collapsible, fungovalo to vůbec někdy? --Vachovec1 (diskuse) 13. 3. 2019, 15:04 (CET)
U obyčejných tabulek myslím ne, měli jsme tu v historii pár ostrých komentářů na téma na enwiki to tak mají. Ovšem i na enwiki bylo skrývání jiných věcí než navboxů dlouhá léta tabu. Já za to tam myslím dostal i tehdy docela čočku, když jsem chtěl v infoboxu tímto způsobem skrýt dlouhý seznam verzí nějakého softwaru. Dnes už je tam skrývání dlouhých seznamů v infoboxech běžná věc. --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2019, 16:15 (CET)
Někdy určitě, přeci jen od toho tu ten JavaScript byl. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2019, 19:30 (CET)
Co vidím, tak těch šablon moc není, podle všeho méně než 20. To by se snad dalo manuálně zvládnout. U tabulek bych klidně class=collapsible hromadně odstraňoval, konsenzus je evidentně stále proti skrývání takového obsahu a je otázka zda to vůbec někdy fungovalo: lidé to často přeberou z en-wiki aniž by vůbec zkoumali, zda a jak to funguje. Jediné, co se sbaluje, je legenda typu {{Legenda výsledků jezdce F1}} a tam už se využívá class=mw-collapsible skrz šablonu {{Collapse top}}. --Vachovec1 (diskuse) 13. 3. 2019, 18:19 (CET)
Zajímavostí je, že ve vizuálním editoru lze nastavit snadno, aby tabulka byla sbalitelná. Třídu však vkládá tu moderní. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2019, 19:30 (CET)

Opraveno Opraveno.Opraveno CSS upraveno tak, aby byly navboxy opět sbalené a šlo je rozbalit. Nestandardní navboxy mohou být stále nefunkční. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 3. 2019, 14:25 (CET)

@Matěj Suchánek: funguje, ale teď jsou všechny (standardní) navboxy defaultně sbalené. Šlo by obnovit stav, kdy v případě jediného navboxu v článku tento se zobrazuje rozbalený? --Vachovec1 (diskuse) 22. 3. 2019, 21:01 (CET)
Možná spíš než odstranit budeme muset ten JavaScript oprášit a znovu rozběhat. --Dvorapa (diskuse) 22. 3. 2019, 21:52 (CET)
Nějak mi uniklo, že tohle byla součást našeho přizpůsobení... Naštěstí na enwiki to tak mají, takže stačí znovu nainstalovat jejich kód a snad to půjde. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 3. 2019, 22:16 (CET)

Datum registrace[editovat | editovat zdroj]

Co to znamená, když není ve special:listusers u jména datum registrace? Jedná se např. o uživatele PetrB.--Juandev (diskuse) 15. 3. 2019, 13:59 (CET)

Obecně, že se zaregistroval už dávno, dřív, než se začal ten údaj evidovat. (Tuším před rokem 2006.) A můžeš se místo toho podívat na nejstarší příspěvky. V tomhle případě mi to je ale poněkud podezřelé, viz Special:CentralAuth/PetrB. --Mormegil 15. 3. 2019, 14:41 (CET)

Nastavení šablony Souřadnice[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Jde prosím nějak nastavit, aby souřadnice vkládané pomocí šablony Souřadnice mířily rovnou na mapy.cz a nikoli na web https://tools.wmflabs.org/geohack/, odkud stejně pak klikám na ty mapy.cz? Ušetřilo by se tím zbytečné načítání stránky, o kterou nemám zájem a zjednodušilo používání Wikipedie. Stačí mi samozřejmě pokud by to bylo nějaké osobní nastavení, nemám ambice měnit tu šablonu jako takovou.--Universator (diskuse) 17. 3. 2019, 13:21 (CET)

Dobrý den, určitě by to nastavit šlo, ale není to žádoucí, existují i místa, kde je záhodno odkazovat na jinou mapovou službu (třeba taková Antarktida). Předpokládám, že by šlo pomocí javascriptu (uživatelského, který by se vložil na stránku Wikipedista:Universator/common.js) šlo odkaz přizpůsobit a změnit. Ale teď na to nemám čas (stihl jsem jen základné nástřel skriptu). Když se připomenete, tak to dotáhnu večer či zítra.--frettie.net (diskuse) 17. 3. 2019, 14:04 (CET)
Pokud je ve článku více různých souřadnic než jedna (typicky třeba ve článcích o řekách, silnicích nebo pohořích), pak můžete využít šablonu Mapa souřadnic. Tak však rozhodně nepatří do článků s jedinou souřadnicí. --Dvorapa (diskuse) 17. 3. 2019, 17:04 (CET)
 ? :) --frettie.net (diskuse) 17. 3. 2019, 20:01 (CET)
@Universator: Do Wikipedista:Universator/common.js si nakopírujte to, co je obsahem stránky Wikipedista:Frettie/common.js. Zkoušel jsem to a na odkazy nahoře to funguje, ostatní nechávám zatím tak, jak byly.--frettie.net (diskuse) 17. 3. 2019, 20:01 (CET)
@Frettie: Děkuju moc. Skvělé :) --Universator (diskuse) 18. 3. 2019, 15:45 (CET)
@Frettie: Nefunguje to ale ve všech případech. Funguje to třeba pro souřadnice nad infoboxy ve článcích o místech, ale nefunguje to třeba pro souřadnice v tabulce ve článku Turistická značená trasa 0001. --Universator (diskuse) 19. 3. 2019, 22:25 (CET)
To jsem i psal, to je schválně. Nicméně to můžu upravit i jinam. --frettie.net (diskuse) 20. 3. 2019, 00:20 (CET)
Připraveno na Wikipedista:Frettie/common.js--frettie.net (diskuse) 20. 3. 2019, 00:23 (CET)
@Frettie: Děkuji mnohokrát :) --Universator (diskuse) 22. 3. 2019, 13:25 (CET)

Tech News: 2019-12[editovat | editovat zdroj]

18. 3. 2019, 20:44 (CET)

Tech News: 2019-13[editovat | editovat zdroj]

25. 3. 2019, 19:05 (CET)