Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si, prosíme, nejdříve Wikipedie:Jak hlásit chyby. Děkujeme.

Formát položky číslovaného seznamu[editovat zdroj]

Je možné nějak změnit formát výstupu číslovaného seznamu tak, aby neobsahoval tečku, ale jiný znak? Např. §925 občanského zákoníku:

§ 925
(1) Vyžaduje-li to zájem na řádné výchově dítěte, a neučiní-li tak orgán sociálně-právní ochrany dětí, může soud
a) napomenout vhodným způsobem dítě, rodiče, osobu, do jejíž péče bylo dítě svěřeno, popřípadě toho, kdo narušuje řádnou péči o dítě,
b) stanovit nad dítětem dohled a provádět jej za součinnosti školy, orgánu sociálně-právní ochrany dětí, popřípadě dalších institucí a osob, které působí zejména v místě bydliště nebo pracoviště dítěte, nebo
c) uložit dítěti nebo rodičům omezení bránící škodlivým vlivům na jeho výchovu, zejména zákazem určitých činností.
(2) Soud sleduje, zda je dodržováno výchovné opatření, o kterém rozhodl, a hodnotí jeho účinnost zpravidla v součinnosti s orgánem sociálně-právní ochrany dětí, popřípadě dalšími osobami.

Asi by to bylo záhodno napsat nějak takhle:

# Vyžaduje-li (...) může soud
## napomenout (...)
## stanovit (...)
## uložit (...)
# Soud sleduje (...)

Už jsem zjistil, že je možné nastavit formát číslování pomocí parametru list-style-type, takže např. list-style-type:lower-alpha změní číslo v písmeno, ale stále tam zůstává ta tečka (výsledek je třeba „a.“). A co změnit tu tečku v závorku nebo to celé ozávorkovat jako v odst. 1 a 2 příkladu? Moc díky za odpověď (odpovědi). --Auvajs (diskuse) 11. 10. 2015, 14:41 (CEST)

Napsal jsem ten dotaz moc nesrozumitelně, že ho nikdo nepochopil, a nebo je to věc, kterou tu nikdo neumí řešit? --Auvajs (diskuse) 17. 10. 2015, 20:58 (CEST)

CSS asi nic takového neumí, nedokážu posoudit, jestli by něco nevyřešil JavaScript. Leda nějaká skrytá tabulka + složitější šablona/modul (ale nevím, jestli se vyplatí trávit tím čas). Matěj Suchánek (diskuse) 17. 10. 2015, 21:14 (CEST)
CSS skoro vůbec neumím, ale prý se to dá nějak dělat přes pseudo elementy. --Auvajs (diskuse) 18. 10. 2015, 06:11 (CEST)
Možná, ale nevím, jak bych automaticky navyšoval čísla. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 10. 2015, 09:47 (CEST)
Šlo by to zrejme riešiť kombináciou CSS 2.1 generovaného obsahu (vrátane countrov), tu je podobný príklad pre zoznamy: [1]. Zaváňa to ale už tak trochu metaprogramovaním cez CSS, muselo by sa to doplniť do globálnych štýlov, musel by sa riešiť fallback pre prehliadače, ktoré to nepodporujú, atď., je otázne, či to stojí za to. Osobne by som tie paragraf/odsek/písmeno štruktúry bez rozpakov čísloval tým, čo je štandardne k dispozícii, tzn.: OL+list-style-type. --Teslaton (diskuse) 18. 10. 2015, 10:25 (CEST)
Tak ne že neumí, to já neumím hledat. Díky za tip! Matěj Suchánek (diskuse) 18. 10. 2015, 18:05 (CEST)
CSS umí leccos. Něco podobného jsem připravoval pro Wikizdroje, ale nebyl o to zájem, takže to mám pouze ve svém uživatelském stylopisu. Máte-li zájem, zkopíruji to do Vašeho stylopisu a můžete si to prohlédnout třeba na s:Ústava České republiky nebo s:Zákon o krajích (129/2000).--Shlomo (diskuse) 18. 10. 2015, 15:19 (CEST)
Díky. Nevím ovšem, zda vám půjde můj stylopis editovat, když nejste správce, a já sám si ho na Wikizdrojích editovat nemůžu, když mě tam pan -jkb- nesmyslně zabanoval. --Auvajs (diskuse) 21. 10. 2015, 22:17 (CEST)
Aha, nejde. To jsem nevěděl. Nicméně ještě ho vlastně můžete vyzkoušet pomocí globálního stylopisu na metě. Případně si ho tam i doladit k obrazu svému ;) --Shlomo (diskuse) 22. 10. 2015, 07:43 (CEST)
@Auvajs: nevím, jestli dobře rozumím tomu co se chce. Podle požadavku, by tam ale vůbec neměl jít číslovanný seznam, ale něco co odpovídá HTMLovskému definition list. Jedná se o paragraf a ten je definován různými body. Na en je to v Nápovědě vysvětleno. Jednotlivé body se tam dají dát textem.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:10 (CET)

kategorie při nahrávání obrázků na commons[editovat zdroj]

Chtěl jsem se zeptat, zda Vám funguje při nahrávání obrázků na commons přidávání nových kategorií. Mě se nabídnou pouze stávající kategorie, pokud však kategorie neexistuje tak když napíšu její název tak mi nezůstane v okénku kategorií a nemohu ji tedy založit --Petr1888 (diskuse) 15. 10. 2015, 16:42 (CEST)

Mluvíme o UploadWizard, nebo o čem?--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:13 (CET)

Statistika návštěvnosti nefunguje od 12. října[editovat zdroj]

Rád bych upozornil na to, že už od 12.10. nefunguje statistika návštěvnosti stránek v rámci jejich historie. Dá se s tím něco udělat? Už to bylo pod všeobecnou lípou, ale tady je to snad vhodnější. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 10. 2015, 19:14 (CEST)

Osobně nevím, na koho se obrátit. Pod anglickou technickou lípou jsou dva dotazy, ale bez konkrétní odpovědi. Na druhou stranu: This is very much a beta service and may disappear or change at any time. – Jde o beta službu, která může kdykoliv zmizet nebo se změnit (nic s garantovanou stabilitou). Matěj Suchánek (diskuse) 18. 10. 2015, 18:02 (CEST)
Viz také https://lists.wikimedia.org/pipermail/analytics/2015-October/004425.html --AKlapper (WMF) (diskuse) 18. 10. 2015, 19:54 (CEST)

Dotaz je podaný tak, jako kdyby šlo o nefunkčnost nějaké funkce Wikipedie, ale ve skutečnosti jde vlastně jenom o soukromý (tj. dokonce ani na serverech WMF nehostovaný) web jednoho už zřejmě neaktivního wikipedisty – http://stats.grok.se. S jeho webem ale technicky nikdo z nás nic neudělá, leda tak mu napsat… Jak jsem právě vysvětlil v původním vlákně Pod lípou, na provoz Wikipedie ani surovou dostupnost těch čísel to vlastně žádný dopad nemá, ačkoliv přívětivost použití a rychlost dostupnosti to samozřejmě snižuje. --Blahma (diskuse) 19. 10. 2015, 19:17 (CEST)

Vždyť to funguje!? Takže už o nic nejde ne? --Dominik Matus  diskusepříspěvky 20. 10. 2015, 13:30 (CEST)
A nechybí tam náhodou data z tohoto týdne? Matěj Suchánek (diskuse) 20. 10. 2015, 13:54 (CEST)
Jak sem říkal, dočasný výpadek. Netřeba to dramatizovat.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:14 (CET)

DISPLAYTITLE[editovat zdroj]

Nefunguje tu {{DISPLAYTITLE}}. Bylo by možné to zprovoznit? Např. na Wikislovníku to funguje. --Auvajs (diskuse) 18. 10. 2015, 06:14 (CEST)

Pokiaľ viem, funguje aj tu, námatkovo viď: • dBase, • C4H6O2, • H+/K+ ATPáza, • Peptidyl-prolyl cis-trans izomeráza. Ako parameter ale nemôže byť odovzdané čokoľvek, musí to byť mapovateľné (odstránením tagov a extra znakov, normalizáciou casingu) späť na prostý názov stránky, viď tu: "Under the present software configuration, only limited modifications can be made: the displayed title must still resolve to the true name of the page; i.e. if the displayed title is copied and pasted into a wikilink, the link should point to the original page.". Systematický výčet možných úprav sa dá nájsť tu.
A ak to snáď nejaký konkrétny fancy názov nepokrýva, dá sa to riešiť ešte úvodnými šablónami typu {{Název}}, {{Název se závorkou}}, {{Název s křížkem}}. --Teslaton (diskuse) 18. 10. 2015, 07:49 (CEST)
Aha. Zkoušel jsem to jen v náhledu a tam mi to nefungovalo (v náhledu nefungujou ani ty udané příklady). Na Wikislovníku to funguje i v náhledu a na zcela libovolný název. Přijde mi to lepší. --Auvajs (diskuse) 18. 10. 2015, 08:01 (CEST)
Mne sa zdá, že funguje aj v náhľade, akurát musí platiť vyššie uvedené, tzn. nedá sa to testovať na stránke s úplne iným názvom. Ak dám editovať trebárs stránku Test38 s obsahom {{DISPLAYTITLE:test<sub>38</sub>}}, zobrazí sa titulok "test38" korektne už v náhľade. --Teslaton (diskuse) 18. 10. 2015, 08:09 (CEST)
Mně ta první stránka v náhledě ukazuje „DBase“, nikoli dBase, třetí stránka „H+/K+ ATPáza“, poslední stránka „Peptidyl-prolyl cis-trans izomeráza“. Jinak nějak nevidím důvod, proč tu názvy článků omezovat, když technicky je možné nastavit libovolný název, viz konfigurace na jiných wiki. Alespoň pro uživatelské stránky bych umožnil nastavovat jakýkoli název. --Auvajs (diskuse) 19. 10. 2015, 05:08 (CEST)
„Na jiných wiki“ konkrétně znamená pouhých 14 veřejných wiki WMF (z těch několika stovek). Faktem je, že (z nějakého mně neznámého důvodu) mezi ně patří i český Wikislovník (jako jediná česká wiki a spolu s bengálským jeden ze dvou Wikislovníků, které to tak mají nastavené).
Ale jinak je důvod naprosto jednoduchý (a píše se i ve výše okopírované dokumentaci): Pokud do stránky foo napíšete {{DISPLAYTITLE:Bar}}, tak znemožníte lidem na ni odkazovat tím, že si zkopírují její nadpis. Takové chování je matoucí a pro mně je naprostou záhadou, k čemu by tak mohlo být užitečné. Okrajovým případem jsou situace, kdy název článku obsahuje znaky, které v názvu být nemohou. Ale i zde je asi lepší zobrazit nedokonalý název, takže je alespoň zřejmé, že se nemá odkazovat na C#, ale na C Sharp.
A opravdu se mi nechce věřit, že by to jenom vám nějak nefungovalo. Opravdu se bavíme o náhledu stránky dBase? Nezkoušíte to někde jinde? Nedíváte se na editaci místo náhledu?
--Mormegil 19. 10. 2015, 10:38 (CEST)
Máte pravdu, byla to editace místo náhledu. Tedy odvolávám to, že to nefunguje a omlouvám se.
Jak moc je to na ostatních wiki rozšířené jsem nezkoumal. Měl jsem za to, že to je na více projektech. Ten „neznámý důvod“ na Wikislovníku je asi ten, že si to tak přál Danny B.
Jinak nemožnost kopírování nadpisu by se snadno dala vyřešit přesměrováními. Nejvíce užitečné by to bylo pro uživatelské stránky. Jednak pro ty, co jsou v jiných abecedách (viděl jsem tu uživatelská jména v abdžadu apod.), pak pro více možností nastavení uživatelské stránky (aby např. nebylo nutné vždy zobrazovat Wikipedista:XYZ). --Auvajs (diskuse) 21. 10. 2015, 22:11 (CEST)

Převzato - podporuje české články[editovat zdroj]

Zdravim. do {{Převzato}} jsem zavedl podporu pro prebirani i z ceskych clanku. Tedy FYI, dale viz tam. --Franta Oashi (diskuse) 18. 10. 2015, 21:13 (CEST)

Možná dobrý nápad, ale FYI Wikipedie:Diskuse o smazání/Šablona:Převzato. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 10. 2015, 22:00 (CEST)

Nezobrazování obrázků[editovat zdroj]

Zdravím, stává se mi v poslední době čím dál častěji, že se v článku nezobrazí obrázky. Máte někdo podobný problém ? --Jowe (diskuse) 19. 10. 2015, 13:16 (CEST)

Nemám. Stalo se mi na Commons, ale pomohlo znovunačtení stránky.--Juandev (diskuse) 19. 10. 2015, 13:27 (CEST)
Také si toho, Jowe, dnes všímám. Stává se mi to v případě, že do dané kategorie přesunu obrázky pomocí udělátka „Cat-a-lot“. Máš stejný postřeh? --Jan Polák (diskuse) 19. 10. 2015, 22:23 (CEST)
Jeden prípad, kedy sa to pri obrázkoch z Commonsu bežne stáva, je prvé zobrazenie náhľadu konkrétneho obrázku v nejakom konkrétnom rozlíšení (resp. teda prvé po invalidovaní keše dotyčného náhľadu). Ak pri dotaze zakešovaný náhľad v žiadanom rozlíšení neexistuje, nechá ho server synchrónne resamplovať z obr. v plnom rozlíšení. A keď je práve vyťaženejší a/alebo sú zdrojové obrázky veľké, chvíľu to trvá, takže z pohľadu návštevníka na práve načítanej stránke "chýbajú obrázky". Pri ďalších zobrazeniach stránky už je väčšinou všetko v poriadku, pretože náhľady sa medzičasom dogenerovali, zakešovali a sú k dispozícii bez zvýšenej latencie. --Teslaton (diskuse) 19. 10. 2015, 23:57 (CEST)

Zjistil jsem, že problém mám jen ve Firefoxu, v IE vše funguje normálně. Stává se mi to kdykoliv i na jiných jazykových verzích. Někdy se nenačte jen některý obrázek, někdy vůbec žádný. --Jowe (diskuse) 20. 10. 2015, 09:48 (CEST)

Tech News: 2015-43[editovat zdroj]

19. 10. 2015, 18:02 (CEST)

Proč se kategorie u šablon vkládají až na podstránku?[editovat zdroj]

Proč se kategorie u šablon vkládají až na jejich dokumentační podstránku a ne dolů do noinclude tagu? Díky --Wesalius d|p 23. 10. 2015, 21:42 (CEST)

Třeba proto, aby se mohly snáz upravovat u těch šablon, které jsou zamčené proti úpravám. Kategorizace není funkční součástí šablony, takže proč by nemohla být součástí dokumentace, kam IMHO logicky náleží? --Bazi (diskuse) 23. 10. 2015, 21:45 (CEST)
Já se to nechystám rozporovat ani navrhovat ke změně atd., jen mě zajímá, proč tomu tak je. Vysvětlíte mi váš HO? Kategorizujeme šablonu a ne její podstránku, u článku také nedáváme šablonu na podstránku, protože do té kategorie patří článek a ne její podstránka. Jaký je rozdíl u šablony? --Wesalius d|p 23. 10. 2015, 21:49 (CEST)
Články především nemají podstránky s dokumentací, takže by bylo nesmyslné zakládat podstránku jen kvůli kategorizaci. Oproti tomu šablony podstránku mají. A to právě proto, aby se oddělila funkční stránka šablony od doprovodných informací. Ostatně i když vkládáme kategorie do podstránek, stejně je výsledkem toho kategorizace šablony, nikoli podstránky. --Bazi (diskuse) 23. 10. 2015, 22:05 (CEST)
Oddělení vlastního kódu šablony a doprovodných informací, jako je i kategorie, je pro mě uspokojující odpověď. Díky. --Wesalius d|p 23. 10. 2015, 22:16 (CEST)
Já ještě dodám Wikipedie:NOM. Pokud by se kategorie vkládaly přímo do kódu šablony, výrazně by to zvyšovalo pravděpodobnost vzniku neočekávaných odřádkování a mezer. --Vachovec1 (diskuse) 23. 10. 2015, 23:15 (CEST)

Commons, nejde psát[editovat zdroj]

Poslední dobou - vlastně několik měsíců mám na Commons problém, že najednou nelze psát mezera. Musím stránku refreshnout a někdy uložit se špatným názvem kategorie, abych mohl zase psát. Zkoumal jsem to, jestli to je problém u mě nebo na straně MediaWiki. Zatím se mi jeví, že by to mohlo způsobovat udělátko Cat-a-lot, ale těžko se to testuje, protože po refreši už se to chová normálně. Máte někdo stejný problém? Nevíte jak se toho zbavit? - je to hrozně nepříjemné a zdržuje to v práci.--Juandev (diskuse) 26. 10. 2015, 09:29 (CET)

Nedaří se ti třeba změnit si Jazyková nastavení? Při editaci klikni na ozubené kolo vedle záložky Jazyky nalevo a zkontroluj sekci Vstup. Mně se třeba jednou za pár měsíců podaří přepnout se do arabštiny či čeho, píšu zprava doleva. --26. 10. 2015, 10:13 (CET), Utar (diskuse)
Nepotřebuju měnit jazyková nastavení.--Juandev (diskuse) 26. 10. 2015, 10:37 (CET)
Teda spíš udělátko "Slideshow".--Juandev (diskuse) 26. 10. 2015, 10:37 (CET)
Ještě přidávám odkaz na související diskusi: commons:Commons:Village pump/Archive/2015/10#Cannot type space a commons:User talk:Tuvalkin#Cannot type space.--Juandev (diskuse) 26. 10. 2015, 10:52 (CET)

Tech News: 2015-44[editovat zdroj]

26. 10. 2015, 19:04 (CET)

Školitelé – Python, TableData, šablony/wikiprogramování/Magic words[editovat zdroj]

Hledám lidi, co by byli ochotní nám vysvětlit následující věci. Nemusíme jít nijak do hloubky, stačí podat základy a zodpovědět dotazy. Buďto online přes vieoconferencing, nebo osobně v Praze.

 1. provoz robota, programovací jazyk Python, ukázky jak nastavit robota na jednotlivé jednodušší úkoly
 2. TableData
 3. tvorba šablon, využívání Magic Words apod.

Díky.--Juandev (diskuse) 28. 10. 2015, 09:32 (CET)

K těm robotům, Juane, využil bys toto: Wikipedie:Wikikonference/2013/Jak na boty? --Jan Polák (diskuse) 28. 10. 2015, 10:26 (CET)
Ano, kouknu se na to. Primárně jde ale o uspořádání školení o to mít někoho, s kým můžeš interagovat.--Juandev (diskuse) 28. 10. 2015, 12:28 (CET)
@Juandev: nám[kdo?] --28. 10. 2015, 10:43 (CET), Utar (diskuse)
Jsme otevřené hnutí. Nám komukoliv.--Juandev (diskuse) 28. 10. 2015, 12:28 (CET)
K bodu 2: Zřejmě máš na mysli TemplateData? (Já tomuto všemu docela rozumím, ale bohužel mi teď nezbývá čas vázat se k poskytování takovýchto školení.) --Blahma (diskuse) 28. 10. 2015, 22:30 (CET)
Já asi taky, ale čas na to taky nemám. Možná bych ti prvně doporučil si o tom něco nastudovat. Python bez základů programování je dost k ničemu vysvětlovat. Naopak pro "běžný" provoz robota na základní úkoly (viz nápověda k PyWikiBot) není potřeba umět programovat - stejně to používá (tuším) Honza Dudík. Problém je (na Windows) Python rozchodit (aspoň to platilo, nevím, jak to je teď), ale to stejně nemá cnu, pokud ti daní nebudou mít rozchozenej Python - bez toho školení na tohle fakt nemá cenu. Plýtvat čas pro to, abych někomu instaloval python, to fakt jako ne-e. Ale rozhodně doporučuju prvně prostudovat nápovědu pro pywikibota.
Přiznám se, že moc dobře nechápu účel tohoto sdělení. Dovolím si tedy jen kontrovat. Mě třeba nepřipadá problém Python rozchodit, mě připadá problém, že není jasná nápověda. Problém Pythonu je, že neobsahuje jasné jednotky, tak jako třeba PHP či JavaScript. Obecná nápovědy PyWikiBota je pak k ničemu. Měli by tam být jasné ukázky typu, když změníš to, tak to bude dělat to protože. To mi třeba kolega Miraceti tady před lety tvrdil, jak je Python neuvěřitelně jednoduchej jazyk, ale není - pokud jseš z Wikipedie navyklej na tagování a na jasně definovaný jednotky. Takže já si z toho asi beru, že to dělat nechceš, když sis definoval dopředu spoustu problémů.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:34 (CET)
Python je poměrně začátečnicky přívětivý programovací jazyk. Samozřejmě, programovací jazyk je z hlediska intelektuální náročnosti o úroveň jinde než značkovací jazyk. Celý ten dotaz ve smyslu „naučte mne programovat“ je podle mne malinko nesoudný. Je samozřejmě fajn, když se wikipedisté při přispívání učí nové věci, ale neměli bychom zaměňovat cestu a cíl. Pokud se někdo chce naučit programovat, tak jsou lepší místa, kam se obrátit. Jsou celé vysokoškolské obory, kde se učí „programování“.
Pokud chce někdo přispívat do Wikipedie a schází mu nějaká konkrétní funkcionalita, kterou neumí napsat, tak ať přijde rovnou s tou, sepíše, proč bude užitečná, co zkoušel, jak se mu (ne)dařilo a případně požádá, zda by to s ním někdo byl ochoten konzultovat naživo - tu konkrétní věc, u které zdůvodní, jak by byla pro Wikipedii užitečná. Pokud to bude zjevně zajímavý a pro Wikipedii užitečný nápad a žadatel bude dávat najevo skutečný zájem a skutečnou vlastní snahu, pak šance, že se najde někdo znalý a ochotný ho průběžně popostrkávat, bude podle mého názoru slušná.--Tchoř (diskuse) 1. 11. 2015, 22:02 (CET)
Tak tak.--frettie.net (diskuse) 2. 11. 2015, 10:24 (CET)
TemplateData, jak píše Marek, nejsou snad až tak složitý - je to teď klikátko v prohlížeči, ne? Nebo co bys chtěl konkrétně "vědět"?
Tak nejde o to, jestli je to složitý nebo není. Jde o to, dle zájmu někomu poskytnout školení. Já bych to třeba udělal, ale teď jsem narazil na problém a říkám si, že asi tomu nerozumím. V šabloně {{Infobox - chráněné území v Česku}} se mi nedaří vložit "commonscat" a posunout za "popisek".--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:34 (CET)
Nechápu.--frettie.net (diskuse) 2. 11. 2015, 10:24 (CET)
Tvorba šablon - zopakuju se, pro základní templaty není potřeba znát magicwords, pro složitější šablony je potřeba zkoušet a aspoň trošku tušit něco málo o programování a o tom, jak to asi může běžet.
A k čemu nám to je?--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:34 (CET)
Abys to dokázal napsat a chápal, proč zrovna sem použít tohle a ne tohle.--frettie.net (diskuse) 2. 11. 2015, 10:24 (CET)
Tj. asi nní úplně jasný, pro koho to školení bude, jak ti "studenti" (kdo?) jsou pokročilí (znají wikiprostředí, jde o lidi, co používají mediawiki a používají jej na Wikipedii), co chtějí dokázat, umí s počítačema?--frettie.net (diskuse) 29. 10. 2015, 00:24 (CET)
Je to pro Wikipedisty - to už zodpovídá některé dotazy. Školení by mělo být pro začátečníky, to vyfiltruje zase některý lidi.
BTW, jak se na cs rozšířila LUA. Danny na ostatních projektech zdá se předělává do LUA, ale tady nějak nevím.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:34 (CET)
No, Wikipedista 1 a Wikipedista 2 může mít hodně odlišné představy o tom, co se naučí a taky může mít výrazně jiné znalosti - jeden třeba umí programovat v jazyce X a chce se neučit Python a druhý viděl programování jen ve filmu. Ani jeden z nich si z toho nic neodnese - protože pro jednoho nuda, pro druhého nejspíš náročné.--frettie.net (diskuse) 2. 11. 2015, 10:24 (CET)
Len poznámka na okraj: čo sa týka strojových úprav, dal by som šancu AWB. Pre začiatočníka je vhodnejší než skriptované boty, dá sa používať v interaktívnom (s vizuálnou kontrolou diffu pred uložením) aj dávkovom režime, má integrované nástroje na dotazovanie a správu kandidátskych zoznamov a v neposlednom rade – funkcionálne transformácie sa z neho dajú volať – cez shell integráciu (skript v ľubovolnom jazyku), .NET modul alebo C# snippet. Pri vhodnom návrhu sa dokonca dajú rovnaké moduly použiť cez AWB aj na headless serveri v tele prípadného autonómneho bota (s výhodou ich predchádzajúceho odladenia cez AWB). --Teslaton (diskuse) 29. 10. 2015, 09:17 (CET)
To neznám, ale nechť to někdo kdo rozumí tématu představí a vysvětlí. Prostě cíl je mít možnost udělat úpravu šablony, nebo vytvořit základní šablonu. Na to tu pokročilý Wikipedisté stále naráží a někteří na tom i končí.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:34 (CET)
Tak na šablony snad nepotřebuješ Python, ne? Stačí pouze v šablona {{Test}} navrhnout kód a vesele si zkoušet a zkoušet a zkoušet… Popřípadě něco najdeš v mém Pomocníkovi (část Programování šablon). --Jan Polák (diskuse) 31. 10. 2015, 10:12 (CET)

Zase zmizel editační panel![editovat zdroj]

I přes opravy uvedené výše editační panel stále mizí. Co s tím? Někdo by se na to měl podívat a konečně to opravit. --OJJ, Diskuse 29. 10. 2015, 10:14 (CET)

Který editační panel? Já znám 3. Nicméně pravděpodobně je to krátkodobá záležitost. Už se ví, že je způsobena na naší straně?--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:37 (CET)

VisualEditor News #5—2015[editovat zdroj]

Elitre (WMF), 30. 10. 2015, 19:17 (CET)

Citoid[editovat zdroj]

V souvislosti s tímto bych rád vyhledal pomoc se zprovozněním výše zmíněných samovyplňovacích referencí přes Citoid. Je někdo, kdo by uměl kvalifikovaně vyplnit žádost na Phabricator? Já to zkoušel a neumím to, ztrácím se v odborných termínech. Docela výrazně by se nám to hodilo na studentský a seniorský program. Děkuju moc --Vojtěch Dostál (diskuse) 30. 10. 2015, 21:59 (CET)

To není o žádosti na developery. To musí někdo zprovoznit skrypt, který to bude managovat. Viz en.wp. Jinak já si to dal do svých návrhů na zpracování studenty VŠ.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:38 (CET)
Aha, tak on už je ten skrypt v distribuci. V té nápovědě se píše, že to mohou nastavit admini. Proč by jsme měli, žádat developery? Nebo co je za problém?--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:43 (CET)
Je to vyvinuté, ale přes Phabricator se koordinuje spuštění pro jednotlivé Wiki. Před zprovozněním administrátory je potřeba udělat několik technických úkonů (např. úprava TemplateData), o něž jsem se pokoušel, ale nerozumím tomu a nemohu to zodpovědně udělat, abych nezpůsobil více škody než užitku --Vojtěch Dostál (diskuse) 31. 10. 2015, 00:39 (CET)
Začal jsem si procházet postup a zjistil jsem, že u dvou šablon nefungují TD (Citace periodika a Citace monografie). Podle nápovědy Citoidu, je ale potřeba, aby fungovala. Tzn. je třeba tyto šablony projít a znovu tam TD vložit (či najít chybu). Zkusil bych tedy opravit TD a v případě, že by Citoid stále nefungoval, pokračoval bych v debugování.--Juandev (diskuse) 31. 10. 2015, 03:40 (CET)
Tak chyby jsou v tom, že jednak jsou na blbém místě složené závorky, ale hlavně v tom, že v maps, jsou jednak v šabloně neexistující vlastnosti a druhák chybné parametry vlastností (např. date má být ve skutečnosti rok). Asi nemám sil na to, abych to teď ručně prošel a opravil.--Juandev (diskuse) 31. 10. 2015, 04:26 (CET)
Klidně bych to zkusil, nemyslím si, že je vhodné vyplňovat teď žádost ve Phabricatoru. To bude nutné, až se na to podívá pět lidí a stejně to nebude fungovat. Matěj Suchánek (diskuse) 31. 10. 2015, 10:11 (CET)

Jsem silně pro co nejrychlejší zprovoznění Citoidu, protože v rámci Wikipedie:WPMU už jsem začal vyvíjet nástroje na rychlé citování např. univerzitních on-line médií (jejichž obsah navíc bude snad už brzy dostupný pod svobodnou licencí) a nemá smysl to dělat přes bookmarklety či udělátka, které si musí každý nainstalovat, nýbrž Citoid toto umí a když jednou vyvinu plugin pro konkrétní web, bude se hodit všem včetně uživatelů Zotera. Chybějících závorek apod. jsem si už všimnul a na pár místech je opravil – znemožňovaly či znesnadňovaly používání dotčených citačních šablon ve VisualEditoru, který data šablony také využívá, takže prosím na takové úpravy dávejte příště velký pozor. Upravovat to přitom zvládne každý, kdo trochu rozumí struktuře JSONu, zdaleka nemusí být zběhlý ve wikikódování ani programování. Spíše se hodí podrobnější znalost dotyčných šablon a trpělivost s propojováním každého jednotlivého parametru s vhodným našim. Pokud vyšetřím trochu času, klidně s tím pomohu, ale v současnosti taky nemohu slíbit, že bych se toho chopil jako celku. Nicméně rád budu někomu jinému radit, příp. ho sledovat a pomáhat mu. --Blahma (diskuse) 4. 11. 2015, 23:10 (CET)

Matěj Suchánek, Blahma - ano, i pro nás by to bylo skvělé, kdybychom mohli některé často používané weby citovat. Když mi někdo na nějaké editaci vysvětlí, co je potřeba udělat, tak to udělám. V minulosti jsem to zkoušel na citaci periodika a evidentně nevím, co dělám - pak to po mě musel Marek opravovat.--Vojtěch Dostál (diskuse) 16. 11. 2015, 17:31 (CET)
Bohužel se v citacích nepohybuju tak dobře, jako v šablonách apod., nicméně znovu jsem si pročetl postupy:
 1. TemplateData citačních šablon musí dostat parametr "maps":, který obsahuje parametr "citoid":, který přiřazuje vlastnostem citací příslušné parametry (příp. jejich dvojice) v šabloně ("accessDate": "datum přístupu").
 2. Na stránce MediaWiki:Citoid-template-type-map.json je nutné přiřadit naše citační šablony co nejvíce možným druhům citací (např. slovníkového hesla, patentu). Prozatím jsem do ní zkopíroval obsah odsud.
Pak by to prý mělo pracovat. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 11. 2015, 19:56 (CET)

GeoHack[editovat zdroj]

Již nějakou dobu nefunguje zobrazení místa na mapy.cz přes geohack. --Matěj Orlický (diskuse) 31. 10. 2015, 15:16 (CET)

Co přesně nefunguje? Kliknu na souřadnice, přejdu na Tool server, kliknu na Mapy.cz a vidím místo tam, kde má být. --YjM | dp 31. 10. 2015, 15:29 (CET)
Aha, nefunguje (nezobrazí se místo) jen v prohlížeči Safari. Možná od poslední aktualizace 14.10. --Matěj Orlický (diskuse) 31. 10. 2015, 16:33 (CET)

Poskok editačních panelů[editovat zdroj]

Mám takový dotaz, který nevím, jestli půjde řešit. Jde o to, že když jsem na pomalém internetovém připojení (stává se to i u rychlejších ale), tak vždy, když u článku kliknu na tlačítko editovat, otevře se „zdroják“ článku bez editačních panelů s tlačítky, které se ještě načítají. A pokud já v tom spěchu (případně na pomalejším připojení naprosto beze spěchu) kliknu na jedn z prvních dvou řádků, že chci editovat, najednou se mi donačtou tlačítka a pozvání na Wikikonferenci a já místo kurzoru vložení kurzoru zrovna kliknu na nějaké tlačítko editačního panelu, protože celý text „poskočí“ o dva řádky níže. Pak musím mazat např. takhle vložené <sup>Text v horním indexu</sup>. Nešlo by to nějak udělat, že jakmile naběhne základní stránka s <textarea> a zdrojákem, tak tam na tom místě, kde budou pak ty editační panely, nadpisy, wikioznámení apod., už bude pro ně připravené prázdné vynechané místo, které bude čekat, až se načtou tlačítka? --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 17:12 (CET) Ještě

Jaký editoační panel používáte? Já zmám 3.--Juandev (diskuse) 31. 10. 2015, 21:55 (CET)
Tento, vzhled vektor. Vždycky se první načte textové pole a až po něm se načte editační panel, nadpis a pozvánka na konferenci nebo jiné oznámení. Ty všechny věci způsobí, že editační okno poskočí o kus dolů zrovna ve chvíli, kdy jako na potvoru kliknu do textového pole a tím pádem kliknu na něco z toho později načteného. Teď je v CSS docela moderní (a podle mě správný) trend načíst při prvním načítání webu pouze jeden malý stylopis se základními styly (který už ale „zarezervuje“ místo pro později načtené objekty stránky) a pak pomocí async JavaScriptu donačíst zbytek CSS souborů. nevím ale, jestli by to bylo proveditelné mimo MediaWiki (pouze lokálně v common.js či co). --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 22:09 (CET)
Tak pomalost načítání by mohla být způsobena i pomalým zpracovním PC. Každopádně by jste mohl zkusit maximálně ořezat prvky, které se načítají, s tím že by se pak editační panel třeba načetl rycheji. Jestli tam jde vnutit nějakou pozici, kde ten panel bude JavaScriptem, vám neřeknu. JS neumím.--Juandev (diskuse) 31. 10. 2015, 22:49 (CET)
JS? A nestacilo by te reklame-banneru i jen nastavit konkretni rozmery? Browser tomu pak muze rezervovat na GUI misto, kdyz je zna (predem). Jen momentalni napad... --Franta Oashi (diskuse) 2. 11. 2015, 00:55 (CET)
@Oashi: Dokázal byste jim to nastavit? Prosím i pro templatedoc apod., prostě vše, co se kdy kde může objevit nad editačním oknem. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2015, 11:19 (CET)
@Dvorapa: Jako nastavit v SW WikiMedie? V tom jsem se nikdy nevrtal. Rikam jen, ze by IMHO melo existovat snadne reseni. ...predpokladam, ze kdyz vytvareji banner, ze ho includuji jako fragment HTML kodu. Tak at tomu vnejsimu containeru (div?) nastavi width+height atributy a to by melo byt cele. Fix na 20 bajtu. ...ackoli mozna jsem mimo misu? Jen hint. --Franta Oashi (diskuse) 4. 11. 2015, 11:59 (CET)
@Oashi: Taky si myslím, ale opravdu nevím, jak se to tady na Wikipedii zařídí. Na návhové lípě ale teď řešíme vzhled tlačítek pod editačním oknem, tam by možná někdo mohl vědět, jak zakomponovat i pár pevných výšek do CSS Wikipedie. --Dvorapa (diskuse) 4. 11. 2015, 21:51 (CET)

@Dvorapa, Juandev: - Také mi tu při dodatečném do-loadu stránky celý layout poskočí. Například na tomto banneru:

<div id="siteNotice">
 <div id="centralNotice" class="cn-undefined">
  <!--googleoff: all-->
  <span style="align:right;float:right;"><a href="#" title="Skrýt" onclick="hideBanner();return false;"><img border="0" src="//upload.wikimedia.org/wikipedia/foundation/2/20/CloseWindow19x19.png" alt="Skrýt"></a></span>
  <center><b>Navštivte <span class="plainlinks"><a class="external text" href="https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Konference">7. českou wikikonferenci</a></span> v prostorách Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově</b><br><small>v neděli 15. listopadu 2015</small></center>
  <!--googleon: all-->
 </div>
     <!-- CentralNotice -->
</div>

Tedy předpokládám přidání pravidla jako například {#siteNotice: height=2em;} - ale to je spis prvni napad, nez odzkousene reseni...

Vlastne, spis bych to tam k banneru napsal primo inline <div id="siteNotice" style="height=2em;">..., nez do celkoveho stylopisu: Kazdy banner je jiny. Tim se prida pouhych 20 bajtu a melo by to problem vyresit. ...tedy, pokud to nakonec opravdu neni tim JavaScriptech, ktere by tento HTML fragment pridavaly do DOMu az po onLoad, pak by to neresilo vubec nic.

Je to na adminech, drzim koderum palce. --Franta Oashi (diskuse) 4. 11. 2015, 22:24 (CET)

Já bych se spíš přikláněl k „ne-inline“ verzi, protože u příštího banneru už by to mohlo být znovu zlé. --Dvorapa (diskuse) 4. 11. 2015, 22:28 (CET)

Současný nejběžnější editor wikitextu (s mnoha tlačítky a rozbalovacími panely vč. např. citačních šablon) je nádstavba „tradičního“ editoru (který ale dle mého odhadu už skoro nikdo nepoužívá, jde si ho ale aktivovat v nastavení), který uměl funkcí jen velmi málo. Ta nádstavba se volá Javascriptem, proto lze někdy pozorovat to jeho „donačítávání“ a zobrazení panelu u editačního okna až se zpožděním. Jako řešení navrhuji buď si změnit nastavení na tento tradiční editor (oželíte-li chybějící funkce) nebo dokonce úplně vypnout Javascript v prohlížeči – nepojedou pak skoro žádná udělátka ani trochu pokročilá editační tlačítka, ale nic nebude skákat. Záleží na každého potřebách a možnostech (a případně jejich přizpůsobení rychlosti počítače a připojení). Opakovanému načítání neměnných skriptů by ale mělo zabránit cachování, pokud v prohlížeči správně funguje (lze vyzkoušet editovat několik stránek v jiném prohlížeči a dívat se, zda bude poznat rozdíl) a pokud dotyčný skript cachování nezakazuje (to už je na autorovi a implementaci skriptu, na to jednoznačné řešení dát nedovedu). Tolik mé nápady. --Blahma (diskuse) 4. 11. 2015, 23:05 (CET)

Já bych právě spíš byl pro opravy toho stávajícího (např. stanovením pevné výšky – viz výše). Případně mě ještě napadlo udělat udělátko, které by naopak uživatele přesunulo přímo na editor (něco jako je udělátko, že se kurzor na hlavní straně přesune do vyhledávacího políčka). Co myslíte o tomto návrhu? --Dvorapa (diskuse) 4. 11. 2015, 23:57 (CET)
Na to není potřeba udělátko, stačí stisknout Alt+Shift+čárka (tak je to pro Firefox). Viz Nápověda:Klávesové zkratky, se kterými jsem přes počáteční skepsi obecenstva vzbudil na zářijovém brněnském wikisrazu u mnohých překvapení, protože mnohé včetně této jim byly neznámé a jiné se zdály být až kryptické. Moc všem doporučuju si ten seznam alespoň prostudovat a zaměřit se na zapamatování si byť jen jediné nové. Časem jejich používáním lze při editování ušetřit velké množství času, ale též dosáhnout přesnosti a uniformity (už žádné uklepávání při poskočené stránce nebo sáhodlouhé rolování) a v neposlední řadě i méně unavených rukou z neustálého přeskakování mezi klávesnicí a myší. --Blahma (diskuse) 6. 11. 2015, 00:23 (CET)
Páni, asi jsem objevil ameriku. Jakto, že jsem si jich nikdy nikde nijak nevšiml? Každopádně děkuji za doplnění, ale byť to problém poskoku trochu řeší, stále jenom částečně, protože editační pole poskočí i tak, ať už se na něj přesunu kliknutím, nebo zkratkou. --Dvorapa (diskuse) 6. 11. 2015, 00:35 (CET)
Možná kdyby ten odkaz byl nejen zde, ale i na Nápověda:Obsah, vědělo by o něm víc lidí a nemuseli by objevovat nové kontinenty ;) S takovouto informační kampaní asi širší povědomí o existenci této užitečné stránky očekávat nelze :( --Shlomo (diskuse) 6. 11. 2015, 07:04 (CET)
Vtipné prolinkování :-) Prosím někoho ještě aspoň o přidání nováčkům do průvodce, když už jsme u toho. --Dvorapa (diskuse) 6. 11. 2015, 11:03 (CET)

Poslední člen třídy .hlist a IE8[editovat zdroj]

Již jsem to zmiňoval na diskusní stránce Common.css, ale nikdo se nevyjádřil. IE8 zobrazuje u posledního členu třídy .hlist tečku i přes to, že by neměl. Zdá se tedy, že kód v Common.css nebo IEFixes.js nejspíš nefunguje, jak by měl. Vidět to lze např. na stránce Portál:Chemie, kde dole u každého rámečku je horizontální seznam akcí, které lze u daného rámečku provést. Nešlo by aktualizovat oba soubory na nejnovější revizi podle mw:Snippets/Horizontal lists? Třeba by to pomohlo. --Dvorapa (diskuse) 1. 11. 2015, 14:08 (CET)

Pro ilustraci: IEFixes.js a některé třídy v Common.css mají za úkol opravovat nedostatky IE 8 při vytváření horizontálních seznamů. Správně by seznam měl vypadat takto:

<!-- flatlist je jen šalona dávající celému seznamu třídu ''.hlist'' -->
{{flatlist|
* položka
* položka 2
}}

Správné zobrazení:

položka · položka 2

Chyba v IE 8:

položka · položka 2 ·

--Dvorapa (diskuse) 1. 11. 2015, 14:15 (CET)

Příliš ostré omezení Titleblacklist[editovat zdroj]

Zdravím. Na stránce MediaWiki:Titleblacklist vidím mj. také .*BUZ(EN|N[A0Y]).* ... A to působí potíže: Pak se k šabloně ani nedá dodělat /doc, nebo lépe řečeno na ní nemohu udělat ty úpravy, co je mám už připravené-hotové. ...poslední krok k uvedené do provozu.

Pro inspiraci viz třeba ukázkový experiment. Dostávám:

Chyba povolení
Z následujícího důvodu nemáte oprávnění vytvářet stránky:
Je zakázáno vytvořit stránku s názvem „Příbuzná“. Odpovídá následujícímu záznamu na černé listině: .*BUZ(EN|N[A0Y]).* <antispoof>

Ani redirect na pojem Příbuzná teď nejde vytvořit - i toto odpovídá nastavenému filtru. Ten je tedy příliš ostrý: Prosím o jeho zrelaxování.

...Práce tu je kreativní, bylo by hloupé ptát se na každou stránku, pokaždé se zvlášť dovolovat - ad Wikipedie:EsO, tedy si to nekomplikujme. Předem dík. --Franta Oashi (diskuse) 2. 11. 2015, 01:05 (CET)
Potvrzuji, ani pojem z dynamiky nebo časného rána buzení nelze vytvořit. JAn (diskuse) 2. 11. 2015, 07:35 (CET)
Ha, změna na MediaWiki:Titleblacklist: buzeranti odsunuti do stínu komentářů. :) Dík. --Franta Oashi (diskuse) 2. 11. 2015, 21:33 (CET)

Tech News: 2015-45[editovat zdroj]

2. 11. 2015, 17:42 (CET)

Interwiki[editovat zdroj]

Nevíte, co je za tím, že se nezobrazuje interwiki u článku Seznam postav série Nadace? Na ostatních jazykových verzích se čeština zobrazuje (en, pl atd.)--Chalim Kenabru (diskuse) 3. 11. 2015, 09:32 (CET)

Patrně nějaký dočasný problém, purge tomu pomohl. --Mormegil 3. 11. 2015, 10:07 (CET)

CommonsDelinker[editovat zdroj]

V případě, kdy se přejmenuje/smaže nějaký používaný obrázek, bot CommonsDelinker bez příznaku ho okamžitě začne přejmenovávat i v článcích. Šlo by nějak zařídit přidělení příznaku robota, aby se nemohlo stát něco podobného tomuto, kdy se významně přeplňují RC? Díky za názor, --Urbanecm (diskuse) 3. 11. 2015, 13:14 (CET)

Wikipedie:Nástěnka správců/Archiv21#Wikipedista:CommonsDelinker --Mormegil 3. 11. 2015, 13:47 (CET)
Díky. --Urbanecm (diskuse) 4. 11. 2015, 13:10 (CET)

Upozornění na horní liště[editovat zdroj]

"Vaše upozornění" (lišta nahoře) mají u mne nyní text v angličtině (přitom vedlejší "Vaše zprávy" mají text normálně v češtině). Příklad textu: Kacir mentioned you on the Infobox-politická funkce talk page. Nějaký bug? Je problém jenom u mě nebo i jinde? --Vachovec1 (diskuse) 5. 11. 2015, 23:54 (CET)

Nápodobně. --Bazi (diskuse) 6. 11. 2015, 00:19 (CET)
Také stejný problém, snad to nebude těžké opravit. --Vlout (diskuse) 6. 11. 2015, 10:40 (CET)
@Mormegil, Matěj Suchánek: Jako zdejší hlavní odborníci přes technické problémy, máte ponětí, kde může být zakopaný pes? Je problém u nás na cs-wiki nebo někde výš? --Vachovec1 (diskuse) 6. 11. 2015, 13:04 (CET)
@Vachovec1: Nejde o problém, len o relatívne nedávno zavedené texty, ktoré v momente nasadenia aktuálnej verzie ešte neboli na TranslateWiki preložené do češtiny. Nejaké, týkajúce sa notifikácií tam ale včera prekladal Matěj Suchánek [23], prejavia sa spravidla do niekoľkých dní. --Teslaton (diskuse) 6. 11. 2015, 14:27 (CET)
@Teslaton: Vidím, ale proč to předtím fungovalo a teď ne? Bral se český text odjinud? --Vachovec1 (diskuse) 6. 11. 2015, 14:39 (CET)
@Vachovec1: Je to väčšinou dôsledok nejakého priebežného refaktoringu – vývojári rozčlenili nejaké prípady, pôvodne pokryté nejakou sadou hlášok, alebo pridali nové prípady, v dôsledku čoho vznikli nové lokalizačné reťazce. Tá internacionalizácia neprebieha nijak konzervatívne, prax je proste taká, že sa úpravy nasadia, následne si to niekto všimne (buď v zoznamoch reťazcov na TW alebo priamo v prostredí príslušnej mutácie, ako v tomto prípade) a preloží ich. --Teslaton (diskuse) 6. 11. 2015, 14:52 (CET)
Já věděl, že se někdo ozve. Přeložil jsem to hned, jak jsem to spatřil na Wikidatech, kam se nová verze nahrává o den dřív. (O změnách v rozšíření vím, změny v i18n ale nesleduji pravidelně.) Překlad však bude součástí až příští verze, která se nahrává na Wikipedie ve čtvrtek večer, ledaže by tady někdo založil MediaWiki:Notification-header-mention (vznikne tím ale stránka, na kterou se nesmí zapomenout).
Jednoduchý návod: Pokud někdy uvidíte něco nepřeloženého, přidejte k URL stránky, kde to vidíte, ?uselang=qqx, čímž se zobrazí kód daného hlášení, jděte na translatewiki.net, požádejte o překladatelská práva a vytvořte MediaWiki:<název zprávy>/cs. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 11. 2015, 15:15 (CET)
@Matěj Suchánek: Len pozn. na margo toho návodu na preklad: je to trochu dvojsečná záležitosť – pre kvalitu a konzistenciu lokalizácie je totiž lepšie, keď sa o preklady stará utrasená skupina ľudí a prekladá sa s dodržaním ustáleného názvoslovia a kontextu (teda berúc ohľad na znenia ostatných príbuzných hlášok, aj z toho dôvodu je lepšie zobraziť si ich na preklad vždy v zozname, nie len jednu izolovane). --Teslaton (diskuse) 6. 11. 2015, 15:26 (CET)

Všimli si toho i jinde - phab:T117966. Podle všeho šlo o poněkud nedomyšlenou akci ze strany developerů – chtělo to informovat o změně s předstihem, aby se wikiprojekty mohly odpovídajícím způsobem připravit. . --Vachovec1 (diskuse) 6. 11. 2015, 22:27 (CET)

Sjednocení překladu tlačítka „Číst“[editovat zdroj]

Když už jsme u těch překladů, než se vyřeší chyba s upozorněními, chtěl bych požádat někoho, kdo ví, jak a kde se to překládá, zda by nešlo sjednotit nápisy „Číst“ a „Prohlédnout“ na různých projektech Wikimedia nahoře v liště vedle odkazů Editovat, Zobrazit historii a hvězdičky k přidání do sledovaných. Na cswiki je to „Číst“, na Commons pak „Prohlédnout“. --Dvorapa (diskuse) 6. 11. 2015, 18:11 (CET)

Nevím, jestli to je dobrý nápad. Na cswiki máme články (ty se čtou, proto číst) a na commons především obrázky (ty se číst nedají, proto tam je prohlédnout). Já jsem proti (a do tohoto příspěvku jsem si toho nevšiml :) ). --Urbanecm (diskuse) 6. 11. 2015, 18:18 (CET)
Máte pravdu, to pojmenování je tím pádem správně a má svůj důvod, to jsem si zas až doteď neuvědomil já. --Dvorapa (diskuse) 6. 11. 2015, 18:46 (CET)

Nevhodné tečky v šabloně Autoritní data[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové, dokázal by někdo odstranit v šabloně {{Autoritní data}} ty nehezké tečky, které se objevují v případě, že hodnota identifikátoru v dané databázi není vyplněna? Předem za to díky. Pro ilustraci mám na mysli ty tečky v článku Ante Starčević mezi LCCN a VIAF, kde je uvedeno: LCCN: n87909177 • • • VIAF: 59125326. --Jan Polák (diskuse) 7. 11. 2015, 12:05 (CET)

Viz diskuse k šabloně. --Marek Koudelka (diskuse) 7. 11. 2015, 12:07 (CET)
Díky za upozornění. --Jan Polák (diskuse) 7. 11. 2015, 13:42 (CET)
Hotovo. Hotovo --Dvorapa (diskuse) 7. 11. 2015, 20:02 (CET)
Děkuji. --Jan Polák (diskuse) 7. 11. 2015, 20:50 (CET)

Tech News: 2015-46[editovat zdroj]

9. 11. 2015, 18:18 (CET)

nezobrazené interwiki[editovat zdroj]

Vojtěch Veselý upozornil na nezobrazování mezijazykových odkazů u článku Tepelná vodivost, i když na wikidatech je příslušná položka v pořádku. Mohu jen potvrdit, že se nezobrazují ani mně. Tušíte někdo proč, a jak to napravit? Petr Karel (diskuse) 11. 11. 2015, 12:58 (CET)

Pradvěpodobně Wikipedie:CACHE, už to funguje. --Marek Koudelka (diskuse) 11. 11. 2015, 13:01 (CET)
Než jsem to napsal, tak jsem zkusil cache vyprázdnit. Jestli tomu dobře rozumím, tak problém byl v tom, že jsem ji následně neaktualizoval? --Vojtěch Veselý (diskuse) 11. 11. 2015, 13:35 (CET)

Pevné mezery[editovat zdroj]

Je někde k nalezení nějaký seznam sousloví, ve kterých by měla být vložena nezlomitelná mezera? Mám na mysli konkrétní položky, které by odpovídaly tomuto. Abych předešel případné negativní reakci, tak ujišťuji, že robotickou opravu v tomto smyslu se NEchystám udělat na cs.wiki.

Díky za pomoc a nasměrování. --Wesalius d|p 16. 11. 2015, 06:52 (CET)

Nevím, jestli nejde jen o nepřesnou formulaci, ale nejsem si vědom případu, kdy by se nezlomitelná mezera měla psát v sousloví (tedy jiném než neslabičná předložka a následné slovo). A možných kombinací neslabičných předložek s následnými slovy je tak velké množství, že jejich seznam asi nikde k nalezení nebude.--Shlomo (diskuse) 16. 11. 2015, 07:15 (CET)
lépe jsem to vyjádřit neuměl, šlo o špatnou formulaci. Aspoň ty jednotky by ale někde sepsány být mohly. -Wesalius d|p 16. 11. 2015, 11:09 (CET)
Máte na mysli jednotky SI[31][32][33], zkratky jejich předpon, odvozené jednotky SI, vedlejší jednotky SI a na závěr tisíce jednotek mimo SI, přesto však hojně používaných (koně, angströmy, britské imperiální jednotky, různé astronomické jednotky vzdálenosti a rychlosti, atd.)? Možná pomohou odkazy na reference v anglických článcích (viz výše odkazy na anglické články a tři vybrané reference z anglického článku o soustavě SI), české články jsou špatně ozdrojované a chybí jim přehledné tabulky. --Dvorapa (diskuse) 16. 11. 2015, 11:42 (CET)
Upřesnění - pevná mezera se vyžaduje, jen když je jednotka zapsaná značkou. A aby toho nebylo málo, tak doplňuji ještě jednotky měny (€, $, ¢, £, ₪, ¥...) včetně těch překonaných (₣, ₧...). Petr Karel (diskuse) 16. 11. 2015, 16:10 (CET)

Zobrazení reference[editovat zdroj]

V článku Lukáš Zima se zobrazuje reference na špatném místě (dole pod portálem), i když obsahuje parametr <references />.--Chalim Kenabru (diskuse) 16. 11. 2015, 15:25 (CET)

Část textu článku s referencí byla až pod závěrečnými sekcemi. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 11. 2015, 15:28 (CET)
Už to vidím, toho jsem si nevšiml, díky za nápravu.--Chalim Kenabru (diskuse) 16. 11. 2015, 15:29 (CET)

Template data[editovat zdroj]

Editor Template data při editaci parametru zobrazí místo českého textu Dokončit text Done. Kde se dá text opravit? Díky, --Urbanecm (diskuse) 16. 11. 2015, 16:10 (CET)

V #Upozornění na horní liště jsem napsal návod, jinak to přeložím později večer. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 11. 2015, 16:56 (CET)
@Matěj Suchánek:Na translatewiki český text je, dokonce z roku 2014, avšak i přes to se zobrazuje anglický text. --Urbanecm (diskuse) 16. 11. 2015, 17:03 (CET)
Jasně, ale to je překlad slova Apply, ne Done. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 11. 2015, 17:06 (CET)
Aha, koukal jsem se na špatné hlášení. Každopádně hlášení MediaWiki:Templatedata-modal-button-done/cs již existuje také, takže asi počkáme, než se to projeví. Díky, --Urbanecm (diskuse) 16. 11. 2015, 17:13 (CET)

Tech News: 2015-47[editovat zdroj]

16. 11. 2015, 20:39 (CET)

ŠablonaːPortál B[editovat zdroj]

Tušíte někdo proč se nově založené podstránky nepropojují s portálem? Zde--Jenda H. (diskuse) 19. 11. 2015, 22:59 (CET)

Důvodem bylo použití jiného znaku než klasické dvojtečky, a to jak v názvu portálu, tak v názvu jednotlivých podstránek. --Vachovec1 (diskuse) 20. 11. 2015, 00:15 (CET)
Tento znak – ːnení dvojtečka (:), i když na první pohled tak může vypadat. Ten nepořádek jsem napravil, portál byl přesunut na Portál:Austrálie, kde normálně funguje. Související podstránky jsou také přesunuty, stránky s chybnou interpunkcí navrženy na rychlosmaz. --Vachovec1 (diskuse) 20. 11. 2015, 00:32 (CET)
Díky za pomoc. --Jenda H. (diskuse) 20. 11. 2015, 11:18 (CET)

Sledované stránky[editovat zdroj]

Všiml jsem si, že sledované stránky jsou od včera trochu vzhledově i funkčně změněné. U volby Ukázat posledních: je nově možnost všechny, zatímco možnosti např. pro 30 dní byly odebrány. Pokud ale má někdo (jako třeba já) v nastavení nastavený jiný počet dní než možnosti v této volbě, tak nyní pokaždé, když přejde na sledované stránky, se volba Ukázat posledních: automaticky nastaví na jednu hodinu. Když pak např. odškrtne volbu moje editace a neuvědomí si, že má změnit ještě volbu Ukázat posledních: na všechny, nezobrazí se nic. Bylo by možné nastavit výchozí hodnotu volby Ukázat posledních: na všechny (tj tolik, kolik má nastaveno v nastavení) u uživatelů, kteří si nastavili vlastní hodnotu v nastavení? --Dvorapa (diskuse) 20. 11. 2015, 14:58 (CET)

Myslím, že oprava je už na cestě. Matěj Suchánek (diskuse) 20. 11. 2015, 16:20 (CET)
Super, děkuji za odkaz. --Dvorapa (diskuse) 20. 11. 2015, 20:41 (CET)

Formát data[editovat zdroj]

V nastavení je možnost změnit zobrazovaný formát data podle potřeby. Je zde pět hlavních možností:

 1. 21. 11. 2015, 16:15
 2. 21.11.2015, 16:15
 3. 16:15, 21. 11. 2015
 4. 16:15, 21.11.2015
 5. 21. listopadu 2015, 16.15
 6. 16.15, 21. listopadu 2015
 7. 2015-11-21T16:15:43
 8. Implicitní

Chtěl jsem si zvolit 5. možnost, ale zarazil jsem se. Proč je u 5. a 6. možnosti tečka v čase? Bylo by možné to opravit? --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2015, 17:29 (CET)

Tečka je v pořádku, viz Časové údaje. --Petr Kinšt (diskuse) 21. 11. 2015, 18:44 (CET)
Dobře, ale šlo by tedy přidat i alternativu bez tečky? Trochu nechápu, proč zrovna u těchto dvou je jako možnost tečka a jinde není. Představoval bych si to např. nějak takto:
 1. 21. 11. 2015, 16:15
 2. 21. 11. 2015, 16.15
 3. 16:15, 21. 11. 2015
 4. 16.15, 21. 11. 2015
 5. 21.11.2015, 16:15
 6. 21.11.2015, 16.15
 7. 16:15, 21.11.2015
 8. 16.15, 21.11.2015
 9. 21. listopadu 2015, 16:15
 10. 21. listopadu 2015, 16.15
 11. 16:15, 21. listopadu 2015
 12. 16.15, 21. listopadu 2015
 13. 2015-11-21T16:15:43
 14. Implicitní
Škoda, že se pravděpodobně nedá zjistit, kolik wikipedistů používá kterou možnost. Přijde mi, že právě kvůli té tečce jich mnoho nebude používat zápis s měsícem slovně. --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2015, 19:18 (CET)

Infobox - budova[editovat zdroj]

Podle příkladů k šabloně Infobox - budova se používá jako odkaz na rejstřík památek číslo památky v rejstříku ÚSKP, ale po poslední úpravě šablony je nutné použít IdReg. Psal jsem o tom už do diskuze k šabloně, ale asi to zapadlo. Stav je teď takový, že dokumentace šablony je v rozporu s jejím chováním a v mnoha článcích s infoboxem přestal fungovat odkaz na MonumNet. --Petr Kinšt (diskuse) 21. 11. 2015, 20:33 (CET)

@Petr Kinšt: Změnu jsem revertoval. Jinou možnost nevidím, opak (přechod na IdReg) by vyžadoval ruční opravu stovek infoboxů. Nyní bohužel nebude fungovat odkaz v infoboxech, kde je místo čísla rejstříku zadán IdReg. Těch snad tolik nebude – pokud se někdo nepustil do hromadných oprav, tak maximálně nové články s tímto infoboxem za poslední dva měsíce, kdy platila ta změna. --Vachovec1 (diskuse) 22. 11. 2015, 00:57 (CET)
@Matěj Suchánek, Dvorapa: Zvládl by někdo z vás vypsat seznam článků se šablonou {{Infobox - budova}}, kde parametr rejstřík památek není prázdný a zároveň hodnota v sobě neobsahuje znak / (běžné lomítko)? --Vachovec1 (diskuse) 22. 11. 2015, 01:03 (CET)
@Vachovec1: Dotazy na výskyty šablón s podmienkami cez parametre sa zvykli dať pohodlne riešiť cez Kolossosov TemplateTiger tool:
//tools.wmflabs.org/templatetiger/tt-table4.php?lang=cswiki&template={{urlencode:Infobox - budova}}&where={{urlencode:rejstřík památek}}&is={{urlencode:^[^/]+$}}&regexp=yes&limit=100
Netuším ale, ako veľký lag tam momentálne je (snapshot dát k akému dňu je cez to viditeľný), na skwiki to vyzerá byť v tejto chvíli vyše 2 mesiace, tu asi tiež podobne, keďže to vracia len 9 článkov...
Ďalšie možnosti:
 • insource: vyhľadávanie (čo som sa naučil nedávno tu u vás). Trochu krkolomné, keďže netuším ako tam matchovať newlajny (dot a negatívne triedy ich matchujú, no netuším ako ich explicitne uviesť, \r\n to zdá sa nepodporuje), ale dá sa:
 • test v šablóne + monitorovacia kategória
 • dump scan
--Teslaton (diskuse) 22. 11. 2015, 03:36 (CET)
Přesně tak, na newlajny platí bohužel jenom . a nic jiného. --Dvorapa (diskuse) 22. 11. 2015, 10:41 (CET)

Děkuji, prošel jsem to podle toho Telatonova odkazu (insource vyhledávání) a co bylo třeba, to jsem opravil. Ve zbylých zhruba 10 článcích je odkaz bez lomítka správný. --Vachovec1 (diskuse) 25. 11. 2015, 18:00 (CET)

HotCat po tisícté[editovat zdroj]

Cca od minulého čtvrtka se mi zase nenačítá HotCat (respektive se někdy načte a někdy ne) a stejně tak i ostatní udělátka udělaná v JavaScriptu. Dělá to jenom mě? Zkoušel jsem vymazat kompletně historii i cache prohlížeče, na hlavní stránce dole obnovit cache serveru, ale stejně se často prostě nenačte. Jestli nejsem sám, bylo by dobré s tím v MediaWiki nějak pohnout, aby se tohle už konečně vyřešilo a nestávalo se to více. --Dvorapa (diskuse) 22. 11. 2015, 17:16 (CET)

Mě HotCat v tuto chvíli funguje, viz Vaše diskusní stránka a mé podezírání jQuery. --Urbanecm (diskuse) 22. 11. 2015, 17:23 (CET)
Pro případné čtenáře: Chyba byla výjimečně u mě, schovaná v common.js a děkuji Urbanecm za pomoc. --Dvorapa (diskuse) 23. 11. 2015, 01:00 (CET)

Jiné projekty[editovat zdroj]

Zkouším beta funkci panelu jiných projektů. Zajímalo by mě ale, proč u nich nejsou ikonky jako na frwiki? --Dvorapa (diskuse) 23. 11. 2015, 00:58 (CET)

@Dvorapa: Je to vlastní CSS, "Icônes pour les liens interprojets" ve fr:MediaWiki:Vector.css. --AKlapper (WMF) (diskuse) 26. 11. 2015, 13:51 (CET)
@AKlapper (WMF): Aha, já myslel, že tam být mají, jen na cswiki je nějaká chyba. Tohle ale není špatný nápad, byl by zájem zavést to do common.css i zde? --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2015, 16:44 (CET)

Tech News: 2015-48[editovat zdroj]

23. 11. 2015, 21:26 (CET)

Složitější šablony pro sestavení obrázků[editovat zdroj]

Může mi někdo poradit, kde naleznu složitější šablony, ve kterých je možno kombinovat obrázky o různé výšce do jednoho rámečku? Např. snímky součástí oltáře, kde jsou tři centrální úzké a vysoké obrázky a po jejich stranách křídla se dvojicí obrazů nad sebou - celkem sedm obrazů. Nalezl jsem šablonu pro horizontální či vertikální řazení pásu obrazů a šablonu pro dva samostatné obrazy nad sebou v jednom rámečku, ale nevím jak šablony užít současně. Děkuji.--NoJin (diskuse) 24. 11. 2015, 19:13 (CET)

neexistující editační konflikty[editovat zdroj]

Ahoj. Poslední dny se mi velmi často (jen dnes už více než 10x) stává, že po uložení editace dostanu upozornění na editační konflikt, zůstane mi otevřeno editační okno, ovšem editace se normálně uloží (a k žádnému EK vůbec nedošlo, článek v této době kromě mě nikdo needitoval). Dělám něco špatně nebo je to nějaký bug? Používám Chrome 44.0.2403.155 na Linuxu. Úplně stejně to zlobí na Wikislovníku. --Auvajs (diskuse) 27. 11. 2015, 21:23 (CET)--Auvajs (diskuse) 27. 11. 2015, 21:23 (CET)

Nejsem IT odborník, ale občas se mi to stávalo, když jsem omylem dvakrát rychle po sobě stiknul tlačítko uložit změny. Fakticky jsem se pak sám se sebou dostal do editačního konfliktu. --Davcza (diskuse) 27. 11. 2015, 21:34 (CET)
Vypadá to tak, ale nejsem si vědom toho, že bych to dělal. Nota bene tolikrát za den. Stává se mi to teď jen posledních pár dní. --Auvajs (diskuse) 27. 11. 2015, 22:01 (CET)
Někdy mi myš dělá dvojklik bez mého vědomí. Pak se otevřou dvě okna s odkazem místo jednoho, zavře se více oken, spustí se příkaz... Třeba nejsem jediný :-) JAn (diskuse) 27. 11. 2015, 23:03 (CET)