Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Vizuální Editor a diskuze[editovat | editovat zdroj]

Proč vlastně stále není možné používat VE pro editaci diskuzních stránek? 🤔 (Napadá mě jen to, že stále neumí(?) diskuzní odsazení a hlavě edituje celou stránku, nikoliv jen sekci.) Mám to za silně matoucí a podle chování Editoru wikitextu 2017 to nevypadá na zásadní technický problém. | Laďa Nešněra (diskuse) 16. 6. 2020, 18:58 (CEST)

Protože ani jedno ze zmíněných (diskuzní odsazení, editace sekce, tlačítko na podpis) nikdy podporovat nebude; podle slov vývojářů k editaci diskusí VE není určený a diskuzními funkcemi tak vývojáři nebudou plýtvat čas. Ale abych nebyl jen negativní, připravuje se trochu jednodušší řešení, které je už možné i vyzkoušet, viz návod. --Dvorapa (diskuse) 16. 6. 2020, 19:13 (CEST)
Tak třeba podepsat se je ve vizuálu možné. A co se týče editace sekcí, to by se hodilo i při běžném použití, takže si nemyslím, že by to nemělo být podporováno. Ale to odsazování, to je na nic. (I když to je spíš tím, že vizuální editor neumí pracovat s popisnými seznamy, které pro diskutování „zneužíváme“.)
Nové diskusní nástroje podporují editaci zdroje i vizuální editor a už je můžeme používat i u nás. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 6. 2020, 10:35 (CEST)
@Matěj Suchánek: Ne tak docela, je možné si to vyzkoušet, ovšem jako beta funkce to zatím dostupné není. Ale uvažuju o tom zahájit diskusi o zavedení :-). Jdu to alespoň přeložit. --Martin Urbanec (diskuse) 18. 6. 2020, 11:42 (CEST)
@Nesnera Dokonce to funguje i na technické lípě (můžete si to vyzkoušet kdekoliv, skrz přidání ?dtenable=1 do URL). PS: A umí to i zmínky :-). Martin Urbanec (diskuse) 18. 6. 2020, 11:46 (CEST)
Všiml jsem si, že když zmíním někoho, kdo se zde nezúčastnil této diskuse, tak se automaticky napíše všechno malým (pomocí tlačítka Mention a user). Například @jan myšák, samozřejmě to ale lze upravit. Patriccck (diskuse) 18. 6. 2020, 13:56 (CEST)
Tak jsem to myslel. Mezitím jsem pod hlavní lípou informoval ostatní jak to zapnout, ale nemuset pořád upravovat URL by bylo mnohem lepší. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 6. 2020, 11:53 (CEST)
Tak to je fakt příjemná změna. Díky všem! 👍
Původně jsem zkoušel v @Dvorapa: doporučovaném Beta-Clusteru, ale při vytváření účtu jsem se zacyklil v CAPTCHA, neboť nezobrazuje obrázek. --Laďa Nešněra (diskuse) 28. 6. 2020, 23:51 (CEST)

Bílé znaky[editovat | editovat zdroj]

Všímám si, že se při kopírování názvů kategorií (a asi i jindy) v kódu objevují nějaké bílé znaky (CRLF?). Tyto bílé znaky jsou vidět jako červené puntíky pouze při zapnutém CodeMirroru. Tady jsem si je zkusil hledat. Mám k tomu dotazy:

 1. Je to vůbec nutné řešit?
 2. Pokud ano, může se při jiných opravách roboticky odstraňovat? (Pokud se tak již neděje.)
 3. Pokud (1) ano, existuje nějaký task pro zamezení kopírování těchto znaků na úrovni editoru?

— Draceane diskusepříspěvky 23. 6. 2020, 16:42 (CEST)

Roboti to odstraňují při kosmetických změnách. Kdo ví, kudy se to tam objevuje. Určitě by se to dalo roboticky promazat, dělal jsem to pár let zpátky. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2020, 18:19 (CEST)
Návod na reprodukci nejběžnějšího vzniku: jít do libovolné kategorie, která obsahuje podkategorie, vybrat myší název některé podkategorie tak, aby byla vybrána i mezera mezi názvem a závorkou, zkopírovat a vložit do kódu. Ale těch zdrojů znaků bude určitě víc. — Draceane diskusepříspěvky 23. 6. 2020, 18:24 (CEST)
Nejde o CRLF, ale o řídicí znaky. Pravděpodobně vkládané softwarem kvůli RTL jazykům. Hledá je CheckWiki. --Matěj Suchánek (diskuse) 6. 7. 2020, 14:48 (CEST)

Citace periodika[editovat | editovat zdroj]

Diskuse pod hlavní lípou o citačních šablonách mě inspirovala k následujícímu:

Přispívám zpravidla informacemi založenými na vědeckých publikacích v odborných časopisech. Pro reference používám jak tvrdé okopírování šablony citace (elektronického) periodika do zdrojového textu, tak editační udělátko Citace > Šablony > Citace (elektronického) periodika v záhlaví editačního okna. To druhé by bylo skvělé, ale má dva nedostatky, kvůli kterému se stále musím vracet ke starému dobrému kopírování:

 • neumí rozlišit svazek od ročníku,
 • neumí přidat alternativní url na jiná umístění článků.

Obojí považuji za důležité. Mnohá současná periodika vydávají za rok několik svazků jednotlivých čísel a číslují se tyto svazky, ne ročníky. Proto bych uvítal možnost, aby šlo v udělátku zatrhnout, zda se vyplňuje svazek (běžné u všech odborných periodik v angličtině) nebo ročník. (A nebo aby se vkládané číslo zobrazovalo v referenci jako svazek, pod čímž by se pochopitelně dal rozumět i ročník - opačně to nelze.) Alternativní umístění je důležité tam, kdy je článek na serveru periodika dostupný jen předplatitelům a přitom lze nalézt volně dostupnou variantu (na setrveru pracoviště autora, na preprintových serverech, na ResearchGate apod.). Proto bych uvítal možnost, aby šlo v udělátku přidat další políčko s url, podobně jako lze přidat dalšího autora. (Mimochodem, InternetArchiveBot v poslední době označuje články s placeným přístupem jako nedostupné a dokonce odkazuje na povinnost refovat, jako by reference na placený článek nebyla validní. Tam, kde volné varianty jsou, jím vkládanou šablonu mažu. Často ale stačí jako reference pouhý volně dostupný slovní či grafický abstrakt obsahující refovanou informaci, i tam bot šablonu vkládá (pochopitelně neumí rozlišovat, jen slepě prudí). Nevíte, jak by se dal umravnit?)

Najde se někdo schopný, kdy by dokázal udělátko modifikovat?

A pak ještě přání, které je asi v současnosti neuskutečnitelné: nešlo by, aby se základní údaje (autoři, název, periodikum, datum vydání) automaticky vyplnily po pouhém vyplnění DOI? Zdraví Petr Karel (diskuse) 26. 6. 2020, 09:29 (CEST)

K tomu poslednímu: mě to takto funguje. Koukal jsem se na vaše poslední editace, např. v článku krokodýli, byla tam reference s doi 10.11646/zootaxa.4504.2.1., tady ji mám Wikipedista:Pavouk/Pískoviště, normálně jsem dal (ve vizuální editoru) "citace" - objeví se "přidat citaci", mám vybranou kartu "automaticky" vložím doi (jen to samotné číslo) a kliknu na Vytvořit. A je to, citace vytvořena. Je to to, co hledáte? --Pavouk (diskuse) 26. 6. 2020, 10:20 (CEST)
Díky za tip. Zatím ve vizuálním ditoru needituji, ale nyní mám motivaci (jen se bojím vzorců, tabulek a kladogramů, které často upravuji nebo vytvářím - raději to vidím ve zdrojovém kódu). Petr Karel (diskuse) 26. 6. 2020, 13:32 (CEST)
Během editace lze mezi editory přepínat. Takže klidně můžete přepnout do VE, vložit citaci, přepnout se zpět a pokračovat v editaci. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 6. 2020, 14:03 (CEST)
Já vedle políčka DOI mám v editoru zdroje ikonku lupy, na kterou když kliknu po vložení DOI, vygeneruje to celou citaci se vším všudy. Ale samozřejmě to samé funguje i ve VE, jak píše Pavouk. --Dvorapa (diskuse) 1. 7. 2020, 23:20 (CEST)

Přepínání vizuální editor/editor wikitextu[editovat | editovat zdroj]

Prosím o radu. Na ostatních projektech mám při editaci (editor wikitextu) možnost stisknout tlačítko s tužkou a přepnout se do vizuálního editoru (používám při editaci složitějších tabulek). Na Wikipedii ale tuto možnost nemám. Co jsem se koukal, je problém v rozdílném nastavení: v globálním nastavení (které používám napříč wikisvětem) mám Režim editace: Vždy mi dejte editor zdroje, ale na Wikipedii mám místo toho Dočasně zakázat Vizuální editor, dokud je ve verzi „beta“ což mám zaškrtnuté. Pokud to odškrtnu, mám možnost přepínání, ale zároveň se mi zdvojí odkazy pro editaci na [editovat/editovat zdroj], což je pro mne matoucí (kdyby tam bylo [editovat/vizuálně editovat], možná bych to snesl).

Táži se tedy, jak docílit možnosti přepínání editorů a zároveň nemít zdvojené odkazy a zároveň mít výchozí editor zdroje? (a následně by bylo dobré doplnit to i do nápovědy). JAn (diskuse) 29. 6. 2020, 10:15 (CEST)

Na české Wikipedii nejde docílit toho, aby tam bylo jen jedno tlačítko. Vždy tam budou takto zdvojené. --Dvorapa (diskuse) 1. 7. 2020, 23:21 (CEST)
Je to na zvyku. Já tam ty dvě karty [editovat/editovat zdroj] mám od začátku co jsem na Wiki. Rozumím tomu, že když si člověk zvykne na tlačítka na určitém místě a ono se to změní, tak to pěkně štve. Prostě zvyk je železná košile. --Podroužek (diskuse) 2. 7. 2020, 07:50 (CEST)

Tech News: 2020-27[editovat | editovat zdroj]

29. 6. 2020, 18:30 (CEST)

Obtékání referencí[editovat | editovat zdroj]

Náhodou jsem si všiml v tomto článku, že dvousloupcové reference v některých případech neobtékají obrázky na pravé straně stránky, ale lezou do nich. V tomto případě k urgentní nápravě dané stránky postačilo přehodit obrázek na levé straně tak, aby jím nebyly reference odsazeny, ale chtělo by to se podívat, jestli něco není systémově špatně. --ŠJů (diskuse) 2. 7. 2020, 18:32 (CEST)

Mě se reference chovají v pořádku a do obrázku nelezou (Win 10, FF 77.0.1.). --Jann (diskuse) 2. 7. 2020, 20:34 (CEST)
Taky mě reference lezou do obrázku, monitor cca 1920x1080, nejnovější Firefox 77.0.1. a Ubuntu 18.04.--Pavouk (diskuse) 2. 7. 2020, 21:25 (CEST)
Mně se závada projevila ve Firefox 77.0.1. V MS Edge 83.0.478.58 a Google Chrome 83.0.4103.116 se neprojevila, protože tam jsou náhledy obrázků výrazně menší a tudíž ta řada obrázků nedosáhla až dolů k referencím. --ŠJů (diskuse) 2. 7. 2020, 22:59 (CEST)
Screenshot lanovka.jpg
@ŠJů: Dobrý den, chyba je zdá se na Vašem přijímači, mě se stránka zobrazuje (i v její historické verzi) zcela správně. Můžete prosím zkusit za URL adresu přidat &safemode=1 (neobsahuje-li adresa již otazník, přidejte místo toho ?safemode=1), a ověřit, zda chyba není způsobena udělátkem či Vaším osobním skriptem? V takovém případě pak můžete postupným vypínáním udělátek zjistit, ve kterém je vada, a nahlásit ji správcům rozhraní. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 2. 7. 2020, 23:21 (CEST)
@Martin Urbanec: Při použití &safemode=1 se rozbije infobox, v důsledku čehož ten sloupec obrázků nedosáhne až k referencím a tudíž nelze ověřit, jak funguje obtékání. To by si asi někdo musel zaexperimentovat na pískovišti. --ŠJů (diskuse) 2. 7. 2020, 23:32 (CEST)
@Martin Urbanec: Chová se to dost nevyzpytatelně. Například pokud jsem celou tu verzi zkopíroval na své pískoviště, tak jako aktuální verze se mi tam ty reference zobrazovaly ve dvou sloupcích a ta chyba obtékání se tam projevovala. Ale pokud jsem provedl nějakou další editaci a pak jsem si tu původní verzi zobrazil jako historickou, tak se mi ty reference zobrazily jen v jednom sloupci, ale při několika pokusech ve dvou sloupcích - na stejný odkaz pokaždé jiný výsledek, nepřišel jsem na žádnou zákonitost, podle čeho to je. --ŠJů (diskuse) 2. 7. 2020, 23:52 (CEST)

Tech News: 2020-28[editovat | editovat zdroj]

6. 7. 2020, 22:17 (CEST)

Zprávy o editacích 2020 #3[editovat | editovat zdroj]

9. 7. 2020, 14:55 (CEST)

urldecode[editovat | editovat zdroj]

Narazil jsem na problém.

Z Wikidat dostanu řetězec obsahující např. Plan%C3%A1. Pokud jej použiji v běžném wikitextu jako [[Plan%C3%A1]], dostanu Planá. Pokud jej ale chci použít u obrázku [[File:yes.png|20px|link=Plan%C3%A1]] link=Plan%C3%A1 nefunguje to. Pro srovnání, [[File:yes.png|20px|link=Planá]] Yes.png funguje. Našel jsem, že existuje/existovalo magické slovo {{#urldecode:}} jako opak {{#urlencode:}}, ale na cs.wiki není zavedeno a nápověda na MW dokonce tvrdí, že neexistuje.

Jak mám dostat do linku použitelný text? JAn (diskuse) 10. 7. 2020, 11:24 (CEST)

Co to znamená, „z Wikidat dostanu“? Nešlo by to dekódovat při tom „dostávání“? (Ale je fakt, že je dost zvláštní, že je podporováno [[Plan%C3%A1]], ale ne link=Plan%C3%A1, to bych skoro považoval za chybu; v alespoň jednom směru.) --Mormegil 10. 7. 2020, 13:57 (CEST)
WDQS ukládá názvy stránek takto: ?article schema:about ?item; schema:name ?title. --Matěj Suchánek (diskuse) 12. 7. 2020, 11:25 (CEST)
@Mormegil: Ano, nakonec se ukázalo, že při tom "dostávání" je to relativně nejjednodušší, viz [5], díky Vojtovi.
Vzhledem k tomu, že by rádi zrušili kategorie na Commons (P373) a nechali jen sitelink, tak to opravdu zjednoduší život... JAn (diskuse) 12. 7. 2020, 22:59 (CEST)

Zafixování šablony v článku[editovat | editovat zdroj]

K této práci, co jste nejspíš zaznamenali. Bl by někdo schopen zafixovat ten kladogram? U vyznačení poloopic je ta fialová čára v jednom bodu tlustší než zbytek, což nevypadá esteticky dobře, nehledě k tomu, že se to rozpadá v mobilní verzi. Pokud budete editovat jen tu sekci "Systematika a pojmenování", tak tam dovoluji jakkoli zasáhnout edituji sekci anatomickou. Děkuji. --OJJ, Diskuse 13. 7. 2020, 17:33 (CEST)

Tech News: 2020-29[editovat | editovat zdroj]

13. 7. 2020, 18:29 (CEST)

Kategorizace pískovišť[editovat | editovat zdroj]

Nedávno jsem narazil na chybně kategorizované pískoviště do jmenného prostoru kategorie, což lze občas vidět. Teď nemohu danou kategorii objevit. Pokud by vůbec bylo technicky možné tyto výskyty někde vyjet, a měl k tomu někdo chuť, prosím o akci.--Kacir 13. 7. 2020, 20:26 (CEST)

Viz Wikipedie:Údržbové seznamy/Kategorizované uživatelské stránky, měl by zachytit většinu případů. --Matěj Suchánek (diskuse) 14. 7. 2020, 10:47 (CEST)
@Matěj Suchánek: Díky. Má smysl si stránku přidat na písek pro budoucí (průběžné) doplňování, nebo se jednalo o jednorázový seznam? --Kacir 14. 7. 2020, 20:28 (CEST)
Robot ho aktualizuje každý týden (viz historie podstránky se vlastním obsahem). --Matěj Suchánek (diskuse) 15. 7. 2020, 10:46 (CEST)

Vzhled mobilní verze Hlavní strany[editovat | editovat zdroj]

(Navazuje na Wikipedie:Pod lípou (technika)/Archiv 2020-1#Hrozící rozbití mobilní verze Hlavní strany.) Po upozornění, že hrozí rozbití mobilní verze hlavní strany, jsem nasadil doporučené provizorní řešení. Čtenář, který navštíví hlavní stranu, tak zaznamená změnu, neboť mobilní hlavní strana bude obsahovat vše, co standardní, jen kvůli úzkému displeji ne ve dvou sloupcích, ale pod sebou. Případné nevyhovující elementy lze dodatečně zakrýt třídou .nomobile.

Nicméně má jít jen o provizorní řešení. Jak mi bylo sděleno, na naší wiki měla dostat prioritu skutečná oprava, hlavně odstranění tabulek a používání divů.

@Bazi, Dvorapa, Vojtěch Dostál, Frettie, Martin Urbanec a další: Vím, že existuje návrh nového vzhledu, který ruší tabulky. Nicméně obsahuje také různé změny pro nemobilní zařízení, o kterých předpokládám je nutné diskutovat.

 1. Je možné připravit vzhled (s formátováním bez tabulek a pomocí CSS tříd), který by měl minimální dopad na stávající zobrazení na počítačích i mobilech a sloužil jako první krok k přechodu na nový vzhled?
 2. Je možné připravit konečný návrh a zahájit diskusi?
 3. Jak má vlastně vypadat (co má obsahovat) hlavní strana na mobilním webu? Současný vzhled byl de facto důsledkem hacku, který nyní vývojáři odstraní, aby nám dali nad jeho vzhledem plnou kontrolu.

Díky za podněty. --Matěj Suchánek (diskuse) 14. 7. 2020, 10:44 (CEST)

Za mě, klidně mobilní verzi omezit o spoustu prvků, ono co si budeme povídat - z mobilu na hlavní stránku stejně zas tak moc lidí úplně nemíří a necíli. --frettie.net (diskuse) 14. 7. 2020, 11:19 (CEST)
Mám tušení, že vzhledově ten návrh došel téměř do finále, zasekli jsme se na funkčnosti řešení, na technické stránce věci, právě i s ohledem na zobrazování na mobilu. Tak nechť to jen technicky zdatní doladí. --Bazi (diskuse) 14. 7. 2020, 11:34 (CEST)
Doporučuji prostudovat si příslušnou diskusi: Diskuse:Hlavní strana/návrh květen 2018. Jinak hlavní stránka v mobilní verzi by měla být minimalistická, nikdo nebude minutu rolovat, aby se dostal k odkazům z nějaké "patičky". A rozhodně žádná zmenšenina desktopové hlavní strany, to by návštěvníky taky akorát odrazovalo. Oproti současné (mobilní) verzi bych tam navíc přihodil tak maximálně obsah sekcí "Obrázek týdne", "Víte, že…" a "Redakce". Kategorie, portály a patičky (přítomné v desktopové verzi) vyhodit/nezobrazovat. --Vachovec1 (diskuse) 14. 7. 2020, 13:03 (CEST)
Ano, souhlas, a ani ty rubriky (Obrázek týdne atd.) bych tam nepřidával, spíš dál zvyšovat přehlednost a určitě nedělat zbytečné změny. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 14. 7. 2020, 15:30 (CEST)
@Matěj Suchánek: Já bych řekl, že připravení Hlavní strana/návrh květen 2018 do mobilní funkčnosti je rozumným řešením. Zobrazovat můžeme prozatím to, co tam bylo doposud (před odstraněním hacku, které probíhá právě teď). Co myslíš? --Martin Urbanec (diskuse) 14. 7. 2020, 20:06 (CEST)
Tedy článek týdne a aktuality. Hlavní strana/návrh květen 2018 (u mě) na mobilu vypadá docela dobře, určitě lépe než nová, dočasná podoba, a první pohled nevidím zásadní problém (možná jen moc malé vnitřní mezery vespod chlívků). Není mi jasné, proč existuje Hlavní strana/návrh květen 2018/mobil, když hlavní strana bude společná pro desktop i mobily. Takže podle mě je to už jen otázka diskuse komunity. --Matěj Suchánek (diskuse) 15. 7. 2020, 11:17 (CEST)

Té aktuální (provizorní) mobilní verze je nutno se co nejrychleji zbavit. Působíme jako banda neschopných břídilů, když hlavní/vstupní stránka je plná vizuálních nedokonalostí a dokonce i evidentních bugů (viz např. vzájemně nekorespondující si obrázky a jejich popisky v sekci odkazů na sesterské projekty). Urychleně bych to přepnul na ten odkazovaný návrh, pak se můžeme bavit o jeho úpravách (např. co skrýt). Btw. zůstane hned na začátku to uvítání (u přihlášených)? --Vachovec1 (diskuse) 16. 7. 2020, 11:52 (CEST)

Technicky to není problém, ale nemá zásadní změna vzhledu hlavní strany (té desktopové) nejdříve projít hlasováním? Třeba zrušení odkazů na portály vnímám jako možná kontroverzní. Nevzhledné elementy lze samozřejmě skrýt ihned.
Co se týče uvítání, já ho tam vidím (Vítejte, uživateli X!), takže asi jo. --Matěj Suchánek (diskuse) 17. 7. 2020, 19:54 (CEST)
@Vachovec1: Tak tedy budiž, HotovoHotovo Hotovo. --Martin Urbanec (diskuse) 17. 7. 2020, 22:11 (CEST)
@Martin Urbanec: Děláš si srandu, takto jako Deus ex machina změnit vzhled hlavní strany? OJJ, Diskuse 20. 7. 2020, 06:45 (CEST)
Hele, ta diskuze byla možná roky ... a před nějakýma dvěma rokama jsi tam taky diskutoval. --frettie.net (diskuse) 20. 7. 2020, 09:01 (CEST)
@OJJ: Viz [14], ve zkratce, považuji za přínosné opravit hlavní stranu, která se na mobilních zařízeních zobrazuje...poněkud rozbitě, i za cenu takovéhoto zásahu. Naopak mi není jasné cíl a účel tohoto Tvého revertu, ale adminwar provozovat nebudu. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 7. 2020, 09:55 (CEST)


V jiných jazycích[editovat | editovat zdroj]

Sekce "V jiných jazycích" vlevo ve sloupci (Vektor), odkazující na ostatní wiki, se co pamatuju řadila abecedně. Poslední dobou se však řadí od pohledu náhodně. Používám plný seznam bez zkrácení (vypnuto v nastavení). Je to chyba, nebo nějaký sofistikovaný systém? Pokud platí druhá možnost, jak se to dá vypnout, obejít? Děkuji za případnou odpověď. --Silesianus (diskuse) 17. 7. 2020, 15:50 (CEST)

Také jsem si toho všiml, ale nikam jsem to nepsal, neboť jsem už pochopil, že s nápady našich milých vývojářů svedeme my obyčejní smrtelníci asi tolik jako s povodněmi nebo zemětřesením.--Hnetubud (diskuse) 17. 7. 2020, 16:45 (CEST)
Zrovna tohle zamýšleno asi nebylo, viz phab:T257625. --Matěj Suchánek (diskuse) 17. 7. 2020, 19:34 (CEST)
@Matěj Suchánek, Martin Urbanec: Píše se tam o nějakém provizorním hacku z plwiki: tak jestli jej případně nenasadit i u nás... — Draceane diskusepříspěvky 20. 7. 2020, 19:42 (CEST)
Budiž (doufám, že tohle provizorium bude krátkodobější...) --Matěj Suchánek (diskuse) 21. 7. 2020, 16:44 (CEST)

Převod citace periodika na monografii[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se s tímto nešvarem setkávám čím dál častěji (asi vkládá implicitně VE?), uvítal bych, pokud by existoval nějaký (polo)automatický nástroj na převod citačních šablon z citace periodika na monografii. Bylo by možné něco takového vytvořit? Většina parametrů by se při převodu nezměnila (jen asi přesun z periodikum na vydavatel) a náhrada v názvu šablony. — Draceane diskusepříspěvky 20. 7. 2020, 19:40 (CEST)

Něco na způsob vlastních tlačítek v editoru wikitextu? Jenže ty asi chceš opravit jenom některé vybrané citace periodika a tohle by nahradilo všechny. Dovedu si taky představit, že by sis na vlastní podstránce vytvořil prostor, kam bys citaci zkopíroval (běžný copy-paste), aktivoval JavaScript, který by ji opravil, a zkopíroval ji nazpátek. --Matěj Suchánek (diskuse) 21. 7. 2020, 16:52 (CEST)
@Matěj Suchánek: Asi něco s tou podstránkou. Nebo ještě označím kolegu @Jvs:, který podobné nástroje vytváří. — Draceane diskusepříspěvky 21. 7. 2020, 22:40 (CEST)
@Draceane: Zkuste toto. Je to prototyp nástroje, který měl dělat něco jiného (poloautomatickou analýzu a opravu citací). Pokud by Vám tento typ nástroje (a uživ. rozhraní) vyhovoval, pak bych jej, až k tomu najdu čas, zkusil připravit. --Jvs 22. 7. 2020, 13:54 (CEST)

Tech News: 2020-30[editovat | editovat zdroj]

20. 7. 2020, 21:13 (CEST)

Stará editační tlačítka[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za cross projektový dotaz, ale na wv není moc lidí. Na cs.wp mám stará editační tlačítka, která mi fungují, ale na cs.wv se mi vůbec nezobrazují. Je chyba v mém javascriptu, nebo jejich fungování umožňuje nějaké centrální nastavení wiki? Díky! --Juandev (diskuse) 23. 7. 2020, 10:20 (CEST)

Pokud se nemýlím, editor, který stará editační tlačítka podporuje, byl předloni zrušen a na Wikipedii je udržován jen jako udělátko. Tedy aby opět fungoval, je potřeba, aby správci rozhraní na wiki nainstalovali MediaWiki:Gadget-mediawiki.toolbar.js (lze ho nainstalovat / načítat z Wikipedie i pomocí vlastních skriptů, možná s menší prodlevou při načítání). --Matěj Suchánek (diskuse) 23. 7. 2020, 11:54 (CEST)

Aha díky, zeptám se tamnějších správců. --Juandev (diskuse) 28. 7. 2020, 22:07 (CEST)

Tech News: 2020-31[editovat | editovat zdroj]

27. 7. 2020, 15:51 (CEST)

Navbox - zobrazování položek[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, všiml jsem si, že šablona Šablona:Operační systémy nezobrazuje v |list2 položku |group5 = ostatní. Umí někdo opravit? --Palu (diskuse) 28. 7. 2020, 08:52 (CEST)

OpravenoOpraveno Opraveno. Chybělo =. --Matěj Suchánek (diskuse) 28. 7. 2020, 09:40 (CEST)

Reply tool[editovat | editovat zdroj]

Hello, User:Martin Urbanec and other editors,

I have good news for you.

The mw:Editing team held the mw:Talk pages consultation 2019 last year.  mw:Talk pages project/replying is the first major tool that they built because of that consultation.

Right now, the tool is available at the French, Arabic, Dutch, and Hungarian Wikipedias as a Beta Feature. The Editing team is making a short list of Wikipedias that will get the new 'Reply' tool as a Beta Feature next week. About 8 more Wikipedias will get access to the Reply tool. It will be opt-in. To use the tool, you will have to go to Special:Preferences#mw-prefsection-betafeatures and turn on the tool. If you don't turn it on, nothing will change for you.

The Czech Wikipedia is currently on their list. I have been using the Reply tool at many wikis, and I love it. However, if, for some reason, you do not want this Wikipedia to get access to this tool next week, then please tell me as soon as possible. Otherwise, I will assume that it's okay. Whatamidoing (WMF) (diskuse) 31. 7. 2020, 00:24 (CEST)

ProPro Pro - and thank you! --Martin Urbanec (diskuse) 31. 7. 2020, 00:31 (CEST)
If anyone wants to try it out, then try this link: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pod_l%C3%ADpou_(technika)?dtenable=1 for this page. --Whatamidoing (WMF) (diskuse) 31. 7. 2020, 00:41 (CEST)
@Whatamidoing (WMF): ProPro Pro Perfect! Will it be avabile only in namespace Talk and similar? Here (Wikipedie:Pod lípou (technika), Wikipedie:Pod lípou etc.) it should be useful too. --Patriccck (diskuse) 31. 7. 2020, 10:17 (CEST) --Patriccck (diskuse) 31. 7. 2020, 10:20 (CEST)
Patriccck, it will work in the "talk" namespaces, plus any namespace that the visual editor would offer its signature tool (e.g., the Wikipedie: namespace for this wiki). If there is a namespace that should (or shouldn't!) get it, and it does, then you can ping me later, and we can get it fixed. --Whatamidoing (WMF) (diskuse) 1. 8. 2020, 07:37 (CEST)
Great!--Patriccck (diskuse) 1. 8. 2020, 07:59 (CEST)
ProPro Pro Yes please! --Matěj Suchánek (diskuse) 31. 7. 2020, 15:37 (CEST)
@Whatamidoing (WMF): ProPro Pro. Very convenient, indeed. --Mimars (diskusepříspěvky) 1. 8. 2020, 10:56 (CEST)