Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Chyba VisualEditoru[editovat | editovat zdroj]

Již několikrát se mi stalo, že VisualEditor plodil takovéto paskvily, přičemž vždycky nenápadně "přeskočí" kurzor někam jinam a začnu nevědomky dopisovat/odmazávat text odjinud. Děje se to i s vyprázdněným CACHE (bez čehož se mi ani VE neotevře). Mám Dell, IE 11, Windows 10, před tím IE 10 na Windows 8, u obojího stejná chyba. --OJJ, Diskuse 3. 8. 2016, 15:54 (CEST)

Máš přesný postup, jak na chybu narazit? Matěj Suchánek (diskuse) 3. 8. 2016, 16:08 (CEST)
@Matěj Suchánek: Nejprve vyprázdním CACHE, aby se vůbec VE načetl. Pak chci třeba připsat dvě věty do článku, přesunu kurzor tam, kam chci psát, kliknu jako normálně a začnu psát ty věty. Někde v půlce psaní ten kurzor sám přeskočí o pár vět výš, někdy i o pár odstavců, a pokud si toho nevšimnu a zase nekliknu tam, kde jsem přestal, začne psát odtud a vznikají z toho nesmysly jako bradavicismus, což mělo být bradavice a pohlavní dimorfismus úplně někde jinde. Když mažu Backspacem, tak dělá to samé, ale samozřejmě maže a tvoří to zase jiné nesmysly. --OJJ, Diskuse 3. 8. 2016, 16:21 (CEST)
A nemáš bujné poprsí nebo tak něco? Kolega ajťák nás nedávno bavil tím, že nám popisoval, jak mu neustále volala nějaká žena, že jí sám přeskakuje kurzor při psaní ve wordu a pak se ukázalo, že to dělá kombinace ňader a touchpadu :D (asi jsem vedle, ale pro pobavení). --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 16:24 (CEST)
@Dvorapa: Hahaha, dělá to opravdu samo. ;) --OJJ, Diskuse 3. 8. 2016, 16:27 (CEST)
Tak jsem odhalil, že to blbne jakmile se to dostane na referenci. --OJJ, Diskuse 3. 8. 2016, 16:30 (CEST)
Výborně, to by mohlo pomoci při hlášení chyby. --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 16:38 (CEST)
Zkouším to v IE 11, ale možná to nedělám správně. Na kterém místě jsi začal psát a co? Matěj Suchánek (diskuse) 3. 8. 2016, 17:01 (CEST)
@Matěj Suchánek: Tak to bude spíš od mazání. Zkus mazat ve VE tady od Sahary ve výskytu pomocí Backspace. --OJJ, Diskuse 3. 8. 2016, 17:33 (CEST)
U mě nic neobvyklého, ani při mazání kolem referencí a odkazů, ani při přidávání textu. Ještě mě napadá, že problémy občas způsobují i uživatelské skripty, ale tohle asi nebude ten případ. Zkusí to někdo jiný? (Tím v žádném případě nezpochybňuju tvůj problém, jen asi nejsem schopný na něj narazit.) Matěj Suchánek (diskuse) 3. 8. 2016, 18:39 (CEST)
To je dobrý, to si zapamatuji. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 8. 2016, 17:01 (CEST)

To se mi občas také stane, to co popisuje OJJ, ale toho si většinou hned všimnu. Ale v této editaci jsem jenom doplnil ty dvě A ve slovech nic víc. Po uložení mi ale byla nápadná velikost editace. Všimnul jsem si, že chybí fotografie, obevila se znovu chyba, kterou jsem opravil už dříve a až dneska jsem si všimnul, že zmizela i kategorie.--0kozel (diskuse) 27. 8. 2016, 17:11 (CEST)

Tech News: 2016-34[editovat | editovat zdroj]

22. 8. 2016, 23:18 (CEST)

Krátká interwiki[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv v uživatelském nastavení mám nezaškrnutou volbu "krátká interwiki", přesto mám tuhle nežádoucí funkci zapnutou, a nenašel jsem, kde se to dá vypnout, aby se mi zobrazovaly normálně všechny interwiki jako dříve. Pokud by tyhle nové funkce nebyly vlezlé jak štěnice, tak by někde u těch interwiki byla dostupná možnost je vypnout, ale je tam je jenom volba s bublinou "všechny jazyky", která na mě vyplivne nějaké vyskakovací okno. Pravda že v něm jsou ty jazyky seřazeny o trochu inteligentněji než podle neviditelného abecedního pořadí kódů jazyků, ale je to strašně roztahané a nepřehledné. Anebo se dá vlézt na wikidata. Dají se někde tyhle novoty vypnout a mít interwiki zase normálně? --ŠJů (diskuse) 23. 8. 2016, 00:40 (CEST)

Vizte diskusi zde. Kolega Martin Urbanec tam mimo jiné nabízí skript Wikipedista:Martin Urbanec/Random notes/Compact language links turn off.js, jehož vložením do meta:Special:MyPage/global.js se to vypne. Ja to tak mám a funguje to. Na těch Compact language links sice od jejich hodně unáhleného nasazení dost zapracovali, ale pořád je to nedodělek, který bohužel nelze jednoduše vypnout kliknutím v nastavení. --Vachovec1 (diskuse) 23. 8. 2016, 02:16 (CEST)
Udělátko Krátká interwiki s tímto vůbec nesouvisí. Vypíná se to na kartě Vzhled → Používat kompaktní seznam jazyků pouze s jazyky pro vás relevantními.. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 8. 2016, 16:04 (CEST)
To udělátko jsem zkusil přejmenovat (pokud někdo vymyslíte nějaký lepší název, sem s ním), aby se pokud možno nepletlo s tou novou misfeature od nadace. --Mormegil 23. 8. 2016, 16:30 (CEST)

Shrnutí editace[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, může se někdo podívat na můj nováčkovský dotaz, který evidentně ještě doteď nebyl opraven? Díky moc předem, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 8. 2016, 13:27 (CEST)

Problém souřadnic u dvou infoboxů v jednom článku[editovat | editovat zdroj]

Už se to někdy řešilo, ale nevím jestli vyřešilo. Každopádně stále nefunguje vložení dvou infoboxů (např. Světové dědictví+sídlo) k jednomu článku. Viz.: Délos. Je stále jediné řešení jeden infobox smazat nebo je i jiná možnost? Případně bude jiná možnost v budoucnu? Mircea (diskuse) 23. 8. 2016, 14:37 (CEST)

Asi bych i pro tyto případy navrhoval přejít na modulární infoboxy - u podobných témat jeden společný základ rozšiřitelný o specifické prvky. Dovedl jsem si ho ideálně představit u osob, kde se podle povolání přilepí příslušný rozšiřující modul, ale možná by to šlo i u geografických prvků. Pak by třeba zrovna souřadnice mohly být jedním z parametrů toho společného jádra. Ale je to celková koncepční změna, která by asi i technicky nebyla úplně triviální, takže by k ní musela být silná vůle. --Bazi (diskuse) 23. 8. 2016, 14:46 (CEST)
U osob modulární infobox (nebo něco na ten způsob) máme, nebo to není to, co myslíš? --Martin Urbanec (diskuse) 23. 8. 2016, 16:20 (CEST)
Aha, to je asi částečný pokus, možná na základě některé z těch předchozích debat. I když není aplikovaný ve větším měřítku. --Bazi (diskuse) 23. 8. 2016, 20:21 (CEST)
Přitom stačí v jednom z infoboxů nastavit jeden z parametrů souřadnic na vypnuto (tedy pokud to v něm jde, jinak se to dá rychle zavést). Matěj Suchánek (diskuse) 23. 8. 2016, 16:06 (CEST)
Pokud je to tak jednoduché (vypnuto), prosím implementovat v článku Délos. Podle něj pak jako podle vzoru budu postupovat v dalších článcích. Mircea (diskuse) 7. 9. 2016, 09:05 (CEST)
Stačí takto: [9]. --Vachovec1 (diskuse) 7. 9. 2016, 10:37 (CEST)
stačí, díky. Mircea (diskuse) 15. 9. 2016, 15:46 (CEST)

Mezera mezi šablonou „Sortname“ a referencí[editovat | editovat zdroj]

V prvním sloupečku tabulky v článku „Seznam českých olympioniků s více medailemi z jedněch Her“ je u dvou sportovců (Josefa Dostála a Jaroslava Soukupa) mezera mezi jménem a referencí. Jména jednotlivých sportovců jsou v tabulce uváděna pomocí šablony {{Sortname}}. A právě u těchto dvou sportovců má odkaz rozlišovač. Asi by to mohlo hrát nějakou roli. Pokoušel jsem se na to v šabloně {{Sortname}} přijít, ale neúspěšně. Podaří se to někomu z vás? --Jan Polák (diskuse) 25. 8. 2016, 21:11 (CEST)

Tohle je způsobeno tím, že se při použití anonymních (nepojmenovaných) parametrů mezery na začátku i konci vstupu zachovávají. Výstup z šablony pak vypadá takto: <span style="display:none;">Dostál , Josef</span><span class="vcard"><span class="fn">[[Josef Dostál (kajakář)| Josef Dostál ]]</span></span>, přičemž ta poslední mezera se „posune“ až za odkaz a vtvoří ten prázdný prostor. Řešení: pojmenovat parametry (1=, 2=...), nebo odstranit mezery ze vstupu. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 8. 2016, 21:28 (CEST)
Vypadá to, že jsi génius. :-) Díky. --Jan Polák (diskuse) 26. 8. 2016, 14:12 (CEST)
Říká se to, ale je to schované ve Wikipedie:NOM. Matěj Suchánek (diskuse) 26. 8. 2016, 15:39 (CEST)

Mazání stránek nesprávci[editovat | editovat zdroj]

To je technická novinka, že nesprávci mažou stránky, nebo jsem u kolegy Kahouna přehlédl členství v nějaké uživatelské skupině s těmito právy. Díval jsem na srpnové smazy a druhý výskyt jsem neodhalil, pokud jsem to nepřehlédl.--Kacir 27. 8. 2016, 03:50 (CEST)

Viz výše: Při přesunu stránky přes přesměrování bylo přesměrování smazáno bez protokolovacího záznamu. Problém je nyní vyřešen. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 8. 2016, 08:55 (CEST)

Stěhování kategorií i s obsahem[editovat | editovat zdroj]

Před pár lety bylo umožněno, aby i stránku kategorie bylo možno přemisťovat na nový název i s historií stárnky, zatímco do té doby bylo nutné původní smazat a novou založit. Vznikl tak paradoxní stav, že přemístit kategorii může téměř každý, ale přemístit její obsah zůstalo náročnou ruční prací, pro kterou zde žádný ulehčující nástroj nebyl dostupný, respektive uměli to jen nějací boti ovládaní několika konkrétními botovodiči.

Uměl by někdo napojit Cat-a-lot na funkci přemisťování stránky tak, aby se stránka kategorie přemisťovala i s kompletním obsahem? Ideálně tedy tak, aby v dialogu pro přemístění stránky v případě kategorie přibyla jedna zaškrtávací volba (přemístit kategorii i s obsahem?), aby tedy bylo možné v odůvodněných případech přemístit jen prázdnou slupku jako dosud.

Samozřejmě je možné řešit souběžně i práva - myslím, že práva k přemístění stránky kategorie by měl mít stejný okruh uživatelů jako k užívání nástroje Cat-a-lot. Což asi aktuálně jsou v obou případech de facto "všichni registrovaní uživatelé", jestli se nemýlím. --ŠJů (diskuse) 27. 8. 2016, 10:09 (CEST)

Teoreticky by mohlo být možné vytvořit extra webový nástroj, který umožní po vložení jména zdrojové a cílové kategorii ji přesunout (vyvolá příkaz spuštící bota na pozadí, aby nevypršel limit a kategorie bude přesunuta) namísto vcelku složitého (alespoň pro mě) přidávání dalšího klikátka a navazování na Cat-a-lot. Problém spočívá v bezpečnosti, ponvědž nástroj umožní jeho použití každému. Možností je buď možnost použití nástroje přidělovat na požádání (nějaké vygenerované heslo, při jehož zadání se provedení umožní) či vyžadovat autorizaci skrze OAuth (vyskočí metawiki s žádostí o svolení), popravdě, vymýšlet, jak na to, se mi nechce. První varianta by okruh lidí schopných přesunout kategorii nerozšířila na všechny autoconfirmed, ale na okruh lidí, co si požádali o přístup, druhá varianta pak skutečně na všechny, jen do ní se mi nechce. --Martin Urbanec (diskuse) 27. 8. 2016, 20:19 (CEST)
Jen by mě trochu děsila představa revertačních válek o kategorie, pokud by takto šmahem šlo přesouvat i všechny články v nich. To by přecejen chtělo ošetřit trochu bezpečnějším způsobem. --Bazi (diskuse) 27. 8. 2016, 20:23 (CEST)
Možná by ale byl užitečný postup spočívající v něčem podobném jako commons:Template:Rename. Uživatel vložením šablony a vyplněním zdůvodnění požádá o přejmenování, správce legitimitu žádosti prověří, třeba u nejasných nebo sporných případů ponechá čas k reakcím, a po prověření to zařadí do úkolů bota, který přesun provede. --Bazi (diskuse) 27. 8. 2016, 20:28 (CEST)
Taky by to nemuselo být špatné. Šablona je v klidu, jak ale omezit nástroj na správce? Asi se budu muset to OAuth naučit, pak to půjde zjistit snadno :). --Martin Urbanec (diskuse) 27. 8. 2016, 21:00 (CEST)

Antispam v diskusi?[editovat | editovat zdroj]

Je opravdu nutné, aby antispamový filtr blokoval uložení kdekoliv jinde než v hlavním jmenném prostoru (a případně ještě ve jmenném prostoru Šablona)? Tady mě antispam úplně zbytečně blokoval, dokud jsem z odkazu neodsekl předponu. --Vachovec1 (diskuse) 28. 8. 2016, 13:03 (CEST)

No nutné to dle mého je, protože i když nebude spam v hlavním jmenném prostoru, "googlovatelný" třeba je i jmenný prostor Wikipedie a i tam to může dosti škodit. Každopádně k Tvému google odkazu, který byl bloknut. Ten doc dokument nebyl přímo na serverech Googlu, ta adresa Tě přesměrovala jinam, odkud si to prohlížeč stáhl. Je to vidět ve Tvé historii, kde ve skutečnosti soubor leží. Tedy v NNČ jsem ten link opravil na přímý a vše funguje (ne, správci nemají výjimku ze spamblacklistu). --Martin Urbanec (diskuse) 28. 8. 2016, 13:29 (CEST)

Tech News: 2016-35[editovat | editovat zdroj]

29. 8. 2016, 17:59 (CEST)

Ikony upozornění v horním řádku[editovat | editovat zdroj]

Povšiml jsem si, že zatímco na jiných wiki se mi číselné ukazatele (s počty upozornění) zobrazují barevně (červeně/modře), u nás pouze černobíle. To je úmysl, nebo nějaký bug? --Vachovec1 (diskuse) 1. 9. 2016, 21:58 (CEST)

Hm. Ty ukazatele se odbarví, když na ně kliknu. I když počty se nijak nezmění. Jaký to tedy má účel? --Vachovec1 (diskuse) 1. 9. 2016, 22:01 (CEST)
Jestli jsem to správně pochopil, odbarví se po zhlédnutí v tom přehledu upozornění, ale čísla zůstanou, dokud se neoznačí za přečtené nebo nenavštíví kliknutím na ně. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2016, 22:22 (CEST)
Jak píše Bazi, buď kliknout na každou zprávu nebo aktivně odkliknout značku kroužku vpravo zprávy, tj. potvrzení, že jsi zprávu četl, nebo sis jí všiml. Tím zmizí i počet.--Kacir 1. 9. 2016, 22:25 (CEST)
Dobrá, jestliže barva znamená nové upozornění, pak to má smysl. Jenže v tom případě bych očekával, že to bude fungovat "cross-wiki". Ne že když to zhlédnu u nás (čímž ty "číselníky" na cs-wiki odbarvím) a pak přejdu třeba na en-wiki, bude to tam pořád barevné. Odbarvit by se to mělo na všech wiki najednou. --Vachovec1 (diskuse) 1. 9. 2016, 22:49 (CEST)
Tak by to mělo určitě fungovat. Mám stejnou zkušenost z interwiki a nutností odfajfkování i tam. Teď si neuvědomuju, jestli tenhle problém už zmizel, nebo přetrvává. Možná se jedná jen o časovou prodlevu systému, než i na iw verzích upozornění časem zmizí.--Kacir 1. 9. 2016, 23:12 (CEST)

Souřadnice v Infoboxu česká obec[editovat | editovat zdroj]

Jestli vidím dobře, souřadnice zobrazované v šabloně {{Infobox - česká obec}} jsou z nějakého důvodu "obalené" prázdným místem nahoře i dole (řádkování u názvu položky neodpovídá řádkování u dat). Vypadá to poněkud divně. Dokázal by někdo určit příčinu a případně sjednat nápravu? --Vachovec1 (diskuse) 4. 9. 2016, 17:33 (CEST)

Odstranil jsem zalomení řádku, která tam vytvářelo odstavec s mezerami. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 9. 2016, 18:21 (CEST)

Jak umožnit zadávání souřadnic v různých formátech[editovat | editovat zdroj]

Přijde mi jako značný "vopruz", když mám zadat do {{infobox - vodní plocha}} souřadnice a jedna část šablony je přijímá pouze v decimální soustavě a druhá část vnořuje šablonu, která operuje pouze s minutama a tak. Stejně tak Mapy.cz nabízí pouze minuty a napřiklad Geoportál zase decimální výstup. Člověk tedy aby měl ještě otevřen konvertor. Nešlo by to třeba nějak zjednodušit? Minimálně tak, že by šablony přijímali vstup jak v decimální tak v soutavě minuty?--Juandev (diskuse) 5. 9. 2016, 09:59 (CEST)

S minutama je stačí zadat takto: zeměpisná délka = {{subst:dms|12|32|45|E}}. Žádný konvertor netřeba otevírat. --Jowe (diskuse)
mapy.cz umožňují kliknutím změnit formát souřadnic. JAn (diskuse) 5. 9. 2016, 11:30 (CEST)

Hmm a jak? Mapy.cz to nedávno překopaly, takže už nejde jednoduše sejmout souřadnice jakéhokoliv bodu. Člověk to musí snímat přes plánování a pak se to zobrazuje v decimální soustavě.Juandev (diskuse) 5. 9. 2016, 15:17 (CEST)

Souřadnice libovolného bodu na Mapy.cz získáte pomocí nabídky Nástroje (v pravém dolním rohu) → Vlastní bod na mapě. --Petr Kinšt (diskuse) 5. 9. 2016, 16:12 (CEST)

Ano, to tam bylo, ale už to ta asi rok není. Vy to tam stále máte? Já ne.Juandev (diskuse) 5. 9. 2016, 17:21 (CEST)

Ano, stále. --Petr Kinšt (diskuse) 5. 9. 2016, 20:10 (CEST)
A lze to i obráceně? Lze do {{tl|LocalMap}} vložit něco ve decimální soustavě?Juandev (diskuse) 5. 9. 2016, 15:17 (CEST)
Lze, viz třeba Mittelneufnach. --Jowe (diskuse) 5. 9. 2016, 15:36 (CEST)

@JAn Dudík, Jowe: A proč to vlastně zadáváme do infoboxů dvakrát, jednou jako "zeměpisná šířka / délka", jednou do Loc-mapy? To by si to loc-mapa neuměla přebírat z parametrů šířka a délka? --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 9. 2016, 00:58 (CEST)

Jelikož nejsem (nebo alespoň jsem dříve nebyl) příznivec locmap, nevrtám do nich. Locmap je nezávislá na infoboxu, může být klidně umístěna samostatně. Řešením by bylo, kdyby si locmap tahala údaje z Wikidat, u ní nezáleží na bůhvíjaké přesnosti. JAn (diskuse) 26. 9. 2016, 10:07 (CEST)

Smazání[editovat | editovat zdroj]

(Kniha smazaných stránek); 11:29 . . Vachovec1 (diskuse | příspěvky) smazal stránku Želva žlutočelá - já myslel, že arbitři jen vidí smazané stránky a mazat mohou správci/stevardi. OJJ, Diskuse 5. 9. 2016, 11:38 (CEST)

Ano, ale pokud přesuneš stránku s výměnou přesměrování, od nynějška se to zobrazí jako protokolovací záznam smazání. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 9. 2016, 11:42 (CEST)
Tzn. přesuneš stránku A na B (pouze záznam k přesunu), následně si to rozmyslíš a přesuneš B zpět na A (uloží se záznam k přesunutí a záznam ke smazu). --Martin Urbanec (diskuse) 5. 9. 2016, 11:43 (CEST)
@Martin Urbanec: Jo, to mne nenapadlo. Já viděl jen ten smaz, tak jsem se začal zajímat ;). Dík. OJJ, Diskuse 5. 9. 2016, 11:45 (CEST)

Tech News: 2016-36[editovat | editovat zdroj]

5. 9. 2016, 19:12 (CEST)

Tech News: 2016-37[editovat | editovat zdroj]

12. 9. 2016, 20:04 (CEST)

Chyba VisualEditoru (nbsp;)[editovat | editovat zdroj]

Visual editor vyhazuje z ukládaného textu .nbsp; , jako tady [28]. IE9, na Vista, pouze Visual editor (klasický editor zdroje to nedělá), anonymní přihlášení. Není to poprvé, už to chybovalo i dříve. 80.243.101.218 15. 9. 2016, 10:09 (CEST)

Dělá to jen v IE, nebo i když užijete jiný prohlížeč? IE9 je jinak dost starý prohlížeč, poněvadž nejnovější je IE11. A konkrétně já nemám IE moc rád, ale to jen tak okrajově. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 9. 2016, 10:34 (CEST)
Pouze IE9. Nedělá to aktuální Firefox ani zastaralý Chrome 46. (IE9 je nejnovější, co na Vistách funguje; no, dalo se nainstalovat. A občas edituju v něm. A funguje v něm něco, co - bohužel - nefunguje dobře jinde.) 80.243.101.218 15. 9. 2016, 11:13 (CEST)
Jediné, co mohu poradit je používat jiný prohlížeč (doporučuji Chrome). Tohle vypadá jako problém IE jako takového a ne Wikipedie. Já sice mohu technicky zakázat odstranění nedělitelné mezery (teoreticky i jen pro Vaši IP), ale nemám šanci rozpoznat, jestli je odstranil prohlížeč nebo člověk. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2016, 13:15 (CEST)

proč se nezobrazuje obrázek[editovat | editovat zdroj]

proč se nezobrazuje obrázek v infoboxu na stránce Lukavice (okres Ústí nad Orlicí) --Petr1888 (diskuse) 15. 9. 2016, 19:35 (CEST)

Mně se zobrazuje. Co Wikipedie:CACHE? OJJ, Diskuse 15. 9. 2016, 19:39 (CEST)
Potvrzuji, mě se zobrazuje. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 9. 2016, 19:39 (CEST)

no teď když jsem se podíval znovu tak je vše v pořádku --Petr1888 (diskuse) 15. 9. 2016, 19:46 (CEST)

Cache[editovat | editovat zdroj]

Co se týče vyprázdnění cache (viz např. sekce výše), tak jsem si všiml určité změny. Dříve to stačilo pouze jednou zvolit v sekci „Další“, teď se ale ještě zobrazí zvláštní stránka, která chce potvrzení („Aktualizovat cachovanou verzi této stránky?“). Přijde mi to dost zbytečné, není to nějaká technická chyba? --Vlout (diskuse) 15. 9. 2016, 20:31 (CEST)

Asi před měsícem došlo ke změně v softwaru, takže nyní je vyžadováno vyprázdnění cache POSTovat. Odkazy action=purge se tedy zatím budou chovat takto, udělátko jsem aktualizoval, ačkoliv jsem přesvědčen, že purge bychom se měli odnaučit používat. Matěj Suchánek (diskuse) 15. 9. 2016, 21:10 (CEST)
Díky. Proč by ale nemělo být používáno? --Vlout (diskuse) 15. 9. 2016, 21:13 (CEST)
Protože doufám, že se toho hacku jednou kompletně zbavíme. Matěj Suchánek (diskuse) 15. 9. 2016, 21:31 (CEST)
Tomu vůbec nerozumím. Nedalo by se to nějak rozvést? --Vlout (diskuse) 15. 9. 2016, 22:22 (CEST)
Pokaždé, když je funkce purge použita, znamená to, že byl někde viditelný problém. Ten se tím sice vyřeší, ale už ne jeho původ. A tím, že problém zakryju, ho nevyřeším. Proto musí ti, kteří tomu rozumí ještě víc, ten původ nalézt a opravit. Vím, zní to trochu utopicky, ale doufám, že to možné je. (Nakonec, nechci nikomu mluvit do toho, co má a nemá dělat. Nikdo by si teď neměl myslet, že dělá něco špatně. Tohle je spíš pro zamyšlení.) Matěj Suchánek (diskuse) 15. 9. 2016, 22:45 (CEST)
Nejviditelnější problém bývá neaktualizace stránky v případě změny na Wikidatech. Což se bude do budoucna spíše zhoršovat než výrazně zlepšovat... JAn (diskuse) 16. 9. 2016, 07:52 (CEST)
V takových technických věcech se vůbec nevyznám, ale vždycky jsem měl za to, že vyprázdněním cache se pouze vynutí aktuální verze. Tedy pokud tam byl problém, tak už není. --Vlout (diskuse) 16. 9. 2016, 09:21 (CEST)
Vyprázdnění cache na straně serveru způsobí to, že systém znovu z wikicode vytvoří HTML beze změny wikicode. To, že je toto znovu vytvoření třeba značí, že někde v systému je chyba, která způsobí, že systém to neudělá sám od sebe (příklad, jedním z kroků editace je i vyprázdnění cache, což je pochopitelné, protože pokud by tomu nebylo, musel by to udělat člověk; a takhle automaticky by to mělo fungovat všude, kde je purge třeba). Tedy vyprázdněním ten problém nezmizí, jen není vidět. Ale při další vhodné konstelaci hvězd tam bude znovu. Vysvětlil jsem to pochopitelně? --Martin Urbanec (diskuse) 17. 9. 2016, 22:59 (CEST)

Otravuje Překlad obsahu[editovat | editovat zdroj]

Občas při zakládání článku mi vyskočí reklama na fičuru Překlad obsahu. Je to otravné a nefunkční (článek Elegance (výstava) na jiné wiki není). Lze to nějak vypnout?--Juandev (diskuse) 16. 9. 2016, 09:28 (CEST)

V Nastavení->Betaverze. --16. 9. 2016, 12:31 (CEST), Utar (diskuse)
Juan chce vypnout reklamu na to, aby si tu betafunkci zapnul... Tedy dobré, ale na jinou otázku :-). --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2016, 12:32 (CEST)
Tak ať si ten Překlad obsahu zapne, ne? Pak už by mu to mělo přestat ukazovat reklamu. Aneb když vám vadí, že pes vzadu v autě štěká, přendejte ho dopředu :D --16. 9. 2016, 12:58 (CEST), Utar (diskuse)
Hele tak tohle mě nenapadlo. Ano, pak by to skutečně mělo přestat. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2016, 13:09 (CEST)
A co takhle pomocí CSS:
.cx-callout { display: none !important; }
Matěj Suchánek (diskuse) 16. 9. 2016, 14:37 (CEST)
Tak mě napadá, nemůže právě to vyskočení nastavit jinej styl? Resp. já nevím, jak se to vyvolává, ale čekal bych to tak. --frettie.net (diskuse) 17. 9. 2016, 14:47 (CEST)

Šablona Klad[editovat | editovat zdroj]

Šablona {{Klad}} má nějaký bug, který narušuje výsledné zobrazení kladogramu v mobilní verzi Wikipedie. Konkrétní problém je vidět například v článcích Kroužkovci nebo Kapradiny. U širších kladogramů jsou vertikální větve místy "slisovány" do jediné svislé roviny, patrně ve snaze kladogram co nejvíce zúžit. Myslím, že en-wiki má proti tomuto ve své šabloně nějakou pojistku, u jejich kladogramů tam vždycky alespoň minimální vertikální větev je patrná. Dokázal by to někdo opravit i u nás? --Vachovec1 (diskuse) 17. 9. 2016, 00:21 (CEST)

Vyřešeno svépomocí. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2016, 20:22 (CEST)

Prázdný řádek v š:Navboxes[editovat | editovat zdroj]

V šabloně {{Navboxes}} se při rozkliknutí tvoří prázdný řádek nad prvním navboxem, na en wiki je zobrazení korektní. Pokud by někdo věděl, čím to je, prosím o opravu.--Kacir 17. 9. 2016, 22:49 (CEST)

Příčinou je, že navboxy mají nastaveno margin-top: 2em;, případně pokud jdou za sebou, aplikuje se pomocí .navbox + .navbox { margin-top: 0; } toto pravidlo jen na první ze skupiny. Nepředpokládá se ale, že jsou sbalené, tj. uvnitř table.navboxes. Jednoduše by se to podle mě dalo vyřešit pravidlem table.navboxes div.navbox { margin-top: 0; }. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 18:57 (CEST)
Díky za řešení; pokud by to přesto mělo dělat potíže/nefungovalo, tak tam prostě bude prázdný řádek.--Kacir 23. 9. 2016, 19:05 (CEST)
Hotovo Hotovo Styly jsem upravil. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 19:19 (CEST)
Takže dnes opět díky za rychlost a opravu.--Kacir 23. 9. 2016, 19:29 (CEST)
Také si dovolím poděkovat, zas o jednu nepříjemnou zobrazovací chybu méně. --Vachovec1 (diskuse) 23. 9. 2016, 19:37 (CEST)

V jiných jazycích...[editovat | editovat zdroj]

Na začátku seznamu jinojazyčných verzí článku se od jisté doby objevují chaoticky dvě-tři položky, které tam nepatří. Není to žádná tragedie, ale lidi to mate. Mohl by se na to někdo podívat? Díky! --Sokoljan (diskuse) 19. 9. 2016, 19:18 (CEST)

@Sokoljan: U kterých článků se to konkrétně děje? Já například na této stránce žádný problém nevidím… --Jan Polák (diskuse) 19. 9. 2016, 19:35 (CEST)
Na téhle ne, ale jinak skoro na každé "normální" stránce - například Majoron, Brandy, Gerhard, které jsem nedávno editoval.--Sokoljan (diskuse) 19. 9. 2016, 19:43 (CEST)
Které položky tam přebývají? Třeba konkrétně na stránce Majoron. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 9. 2016, 19:45 (CEST)
A jaký využíváte vzhled? Máte aktivovaná nějaká udělátka, která by s mezijazykovými odkazy alespoň vzdáleně mohly souviset? Popřípadě jiné položky v nastavení (doporučuji se podívat na Speciální:Nastavení#mw-prefsection-rendering, jestli máte zatrženu položku Používat kompaktní seznam jazyků pouze s jazyky pro vás relevantními., pro případ, že by odkaz nefungoval, vede na kartu Vzhled), které by s mezijazykovými odkazy mohly, alespoň vzdáleně, souviset. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 9. 2016, 19:49 (CEST)
Na stránce Majoron je to francais, slovenčina, deutsch. Jsou světlejší než ty skutečné, které následují za nimi (catalá, english, espaňol ...). Vzhled mám Monobook, Visual nepoužívám, udělátka Hotcat, Zvýraznit přesměrování, Vyskakovací reference, u obrázků přímo na Commons. Ač jsem si to sám nenastavil, nezobrazují se mi "jiné jazyky" všecky, nýbrž podle nějakého (záhadného) klíče jen některé. Ale i když jsem to přepnul, aby se zobrazovaly všecky, chová se úplně stejně. Mám Windows XP a Chrome. --Sokoljan (diskuse) 20. 9. 2016, 22:16 (CEST)
Aha, už jsem doma. Děkuji za reakci. Když se pokusíte kliknout na ty světlejší, nesprávné, zjistíte, že ve skutečnosti nevedou na žádný článek, nýbrž jsou takovým mezijazykovým červeným odkazem (čtěte jako výzvou k napsání článků v tom jazyce). Mimochodem, mě se tohle zobrazuje taky, ovšem jen s angličtinou, což je jediný jazyk, ve kterém by teoreticky mohla mít výzva úspěch. Tedy není to chyba, ale funkce. Pokud tuto funkcionalitu nechcete využívat, stačí, když do User:Sokoljan/common.css vložíte kopii této stránky (pokud tam něco je, tak na konec). Pokud to chcete vypnout jen v Monobooku, můžete využít User:Sokoljan/monobook.css. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 9. 2016, 15:34 (CEST)
To už se nedávno řešilo Pod lípou. Jestliže tuto novou vymoženost nechcete, je třeba ve svém Nastavení (karta Vzhled) zrušit úplně na konci volbu „Používat kompaktní seznam jazyků pouze s jazyky pro vás relevantními.“ (s editačním konfliktem) --Vlout (diskuse) 20. 9. 2016, 22:24 (CEST)

Ano, to jsem udělal, ale na uvedenou chybu to nemělo žádný vliv. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 20. 9. 2016, 22:29 (CEST)

To je zvláštní. Shodou okolností jsem to právě dnes také vypnul a zobrazuje se mi to normálně, tedy postaru. --Vlout (diskuse) 20. 9. 2016, 23:27 (CEST)

Tech News: 2016-38[editovat | editovat zdroj]

20. 9. 2016, 00:08 (CEST)

Více posledních změn[editovat | editovat zdroj]

Dá se prosím nějak zobrazit více než posledních 250 posledních změn ve sledovaných? Díky, --Palu (diskuse) 20. 9. 2016, 11:18 (CEST)

Pokud to chcete mít trvale, tak tady. Nastavíte si tam v položce Počet editací zobrazených ve zdokonalených sledovaných stránkách větší množství. Maximum je 1000. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 9. 2016, 11:28 (CEST)
Pokud byste chtěl mít ještě víc, tak čistě teoreticky by mohlo fungovat watchlist exportovat na Vaši podstránku (zkopírovat toto třeba sem) s tím, že na ně musí být ze stránky odkazy (to jde udělat tak, že v editačním okně (starší editovat zdroj) si rozbalíte další, vpravo dole v horním menu je tlačítko s lupou, na něj kliknete, do políčka najít napíšete ^, do políčka nahradit za [[, zaškrtnete Hledat pomocí regulárního výrazu, pak totéž, jen v políčku najít musí být $ a v políčku nahradit za musí být opačné závorky). Následně uložíte, kliknete na Související změny (v menu nástroje vlevo) a za URL přidáte ?limit=(počet změn, které chcete vidět). Ale nejsem si tím jist, první způsob funguje zcela určitě (do jednoho tisíce změn). --Martin Urbanec (diskuse) 20. 9. 2016, 11:34 (CEST)
Super, díky za rady. Ten první způsob bude pro mě přijatelnější a snad i dostatečný. Díky. --Palu (diskuse) 20. 9. 2016, 12:17 (CEST)

Globální css a mobilní verze?[editovat | editovat zdroj]

Ovlivňuje globální css (české Wikipedie) i mobilní verzi Wikipedie? Nebo ta má vlastní globální css? Ptám se ptoto, že by bylo záhodno upravit nastavení pro infoboxy, které se v mobilní verzi ve svém "obrázkovém okně" zarovnávají vlevo, což například u některých "užších" taxoboxů (které nejsou nataženy delšími výrazy), ale i u některých běžných infoboxů (infoboxy v mobilní verzi evidentně nedodržují pevnou délku) způsobuje, že se vpravo od iboxu objevuje prázdný sloupec, který se tváří jako součást iboxu. Což pochopitelně vypadá podivně. Chtělo by to minimálně zajistit zarovnání infoboxu na střed (místo nalevo), v ideálním případě pak automatické roztažení infoboxu na celou šířku displeje, respektive přizpůsobení se okna šířce iboxu.

Příklady:

Jen pro info: mám na mobilu Android 4.4.4. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2016, 21:11 (CEST)

Globální CSS ovlivňuje i mobilní vzhled, ale má to háček, přímo v MediaWiki jsou natvrdo zahrabané určité CSS předpisy pro mobily, které globální CSS (české Wikipedie) přebíjejí (hlavně u tabulek, tím pádem i u iboxů a navboxů; což je tento případ; podivné, ale musím uznat, že blbůvzdorné). Jak je přebít jsem nezjišťoval, ale myslím, že stačí zjistit, jakou třídu má prvek html nebo body u mobilní verze a tu poté použít. --Dvorapa (diskuse) 20. 9. 2016, 22:32 (CEST)
Nebo u těch našich předpisů zabudovat !important, to by mělo způsobit absolutní přebití. Pokud ovšem není ten kód taktéž s !important, to nevím, jak by se chovalo. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 9. 2016, 15:06 (CEST)
Fujtajbl. !important nepoužívat. Plusmínus nikdy. --Mormegil 23. 9. 2016, 15:41 (CEST)
Můžu vědět proč? Někdy to může být užitečné... --Martin Urbanec (diskuse) 23. 9. 2016, 15:45 (CEST)
Víceméně sis odpověděl tím nevím, jak by se chovalo. Styly by snad měly být navrženy, aby fungovaly bez !important, stejně jako MediaWiki, aby fungovala bez purge. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 15:55 (CEST)
Ovšem jen za podmínky, že by obě dvě pravidla !important měla. Což asi nebude :). Jinak je mi vcelku jasné, co se stane... Styly by tak navržené měly, ale jak to uděláš jinak (bez změny v kódu MW), máš-li předpis, který je níže a tedy se aplikuje ten a chceš ho přebít. Předpokládejme samozřejmě, že prvek, který chceš ovlivnit, má jen jednu třídu, nemá id a třída je přiřazena více tagům, ovšem ne všem jejich výskytům. Ovšem samozřejmě je i varianta, že MW před odesláním prohlížeči (ať už při každém požadavku, anebo při každé změně příslušné stránky) pravidla odstraní úplně. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 9. 2016, 16:47 (CEST)

Zajímavá diskuse, ale dá se tedy něco konkrétního udělat? Ať už lokálně (změna v našich stylech) nebo globálně (nastínit problém na Phabricatoru)? --Vachovec1 (diskuse) 23. 9. 2016, 18:41 (CEST)

Šablona:Infobox - řád[editovat | editovat zdroj]

Mohl byste se někdo podívat na kód Šablona:Infobox - řád? Někde tam je NOM, ale na první pohled ho nevidím. Díky --23. 9. 2016, 11:35 (CEST), Utar (diskuse)

Příklad, kde se projevuje (na první pohled ho taky nevidím)? Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 14:35 (CEST)
Myslím, že jsem na to narazil u Vojenský řád Marie Terezie a Řád menších bratří kapucínů. Otevřel jsem pár dalších míst vložení a ve všech bylo nahoře prázdné místo. Teď jsem zase zkusil pár článků a všude to vypadá v pořádku. Asi tedy opraveno v rámci té opravy {{Navboxes}}. Díky --25. 9. 2016, 18:40 (CEST), Utar (diskuse)

Ještě jednou upozorňuji na stejný problém o pár sekcí výše, pokud jsem správně pochopil smysl NOM. Díky.--Kacir 23. 9. 2016, 18:46 (CEST)

To není NOM v pravém slova smyslu, ale příčinu už znám... Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 18:52 (CEST)

Mapa v taxoboxu[editovat | editovat zdroj]

Experimentování ukazuje, že pokud jsou v šabloně {{taxobox}} přítomné prázdné parametry mapa rozšíření a popis mapy, tak i pokud existuje mapa na Wikidatech, tato se nepřebere. Lze se tomuto nějak vyhnout? Pokud ne, bylo by záhodno všechny taxoboxy projít botem a zmíněné prázdné parametry (pokud tam jsou) z nich odstranit. A přidat varování do dokumentace šablony. --Vachovec1 (diskuse) 26. 9. 2016, 14:05 (CEST)

@Vachovec1 Takto to bohužel funguje s každým přebíráním z Wikidat. Jsem pro odstraňování prázdných parametrů.--Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 9. 2016, 16:14 (CEST)
Tuším HypoBOT by to odstranění měl umět :). Druhá varianta je přebírání z Wikidat vynutit, pokud jsou parametry prázdné. --Martin Urbanec (diskuse) 26. 9. 2016, 16:34 (CEST)

Tech News: 2016-39[editovat | editovat zdroj]

26. 9. 2016, 20:07 (CEST)

Šablona cite web - prosba o úpravu[editovat | editovat zdroj]

Prosím, neumíte někdo upravit šablonu Šablona:Cite web, aby když chybí parametr publisher, tak to nezobrazovalo dvě tečky po sobě, příklad: Wikipedista:Pavouk/Pískoviště. Děkuji předem. --Pavouk (diskuse) 27. 9. 2016, 14:14 (CEST)

Poznámka: Šablona "Cite web" by měla být dočasná a měla by vydržet v článku vždy maximálně pár dní, než ji robot nahradí za citaci elektronické monografie. To, že je nyní použita v >6000 článcích, je dost velká otrava. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 9. 2016, 14:54 (CEST)
Případně za citaci elektronického periodika, pokud je použita u různých zpravodajských serverů namísto „Cite news“. Možná i pro tuto nejednoznačnost nějaké hromadné robotické nahrazování neprobíhá (?). --Bazi (diskuse) 27. 9. 2016, 15:27 (CEST)
@Bazi Cite web chápu jako přesnou paralelu k Citaci elektronické monografie. Nebylo by vhodné vytvářet si vlastní citační šablony, které v enwiki nemají paralelu... --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 9. 2016, 15:34 (CEST)
My si je nevytváříme, už tu dávno existují a jsou široce používané. A reflektují české citační normy, ačkoli třeba ne úplně korespondují s enWiki. V textech, které jsem někdy překládal z enWiki, nacházím Cite web často v případech, které odpovídají naší Citaci elektronické monografie, zatímco šablonu Cite news nacházím obvykle u případů odpovídajících naší Citaci periodika. U případů odpovídajících naší Citaci elektronického periodika se ale v praxi střídají jak Cite web, tak Cite news. Případně nacházím i další specializované anglické šablony typu citace tiskové zprávy apod., ke kterým my protějšek nemáme a volíme nejspíš taky Citaci elektronické monografie. --Bazi (diskuse) 27. 9. 2016, 15:44 (CEST)
Hmm... Tak co s tím? Ručně těch 6000 šablon třídit na Citaci elektronické monografie a Citaci elektronického periodíka nemůžeme. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 9. 2016, 15:50 (CEST)
Ono se nic nezblázní, když všechny Cite web robot přehodí na Citaci elektronické monografie. --Jann (diskuse) 27. 9. 2016, 16:39 (CEST)
Můj pohled: prozatím převést všechno na {{Citace elektronické monografie}}, protože třídění asi nepadá v úvahu a tato šablona je i v současnosti beztak v řadě článků použita chybně (periodika, zpravodajské servery apod.). Později lze „zpravodajské“ refy (typicky idnes.cz a další podobné) roboticky hromadně převést na {{Citace elektronického periodika}} . --Mario7 (diskuse) 27. 9. 2016, 16:59 (CEST)
To bude ostatně potřeba učinit už kvůli chybnému vkládání VisualEditorem i tady na csWiki, takže bych proti tomuto postupu neměl námitek. Jen by se hodilo vytipovat zdroje (hodnoty příslušného parametru) vhodné k takovémuto převedení, jestli by to šlo projet nějak aspoň poloautomaticky. --Bazi (diskuse) 27. 9. 2016, 17:17 (CEST)

Díky za zpětnou vazbu. Požádám na Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce. Ono to vlastně z velké části vyřeší i Pavoukův problém, který diskuzi nastartoval. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 9. 2016, 17:23 (CEST)

Převod není jednoducjá záležitost. Viz můj komentář na Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce. Aktuální počet vložení jednotlivých "anglických" citačních šablon:

Tyto konkrétní šablony jsem na cs.wiki nalezl v alespoň 1 výskytu. Možná mi ale nějaká "obskurnější" šablona mohla uniknout. --Vachovec1 (diskuse) 28. 9. 2016, 10:57 (CEST)

Technická poznámka: hlavní citační šablony jsem upravil tak, aby podporovaly samostatné zadání až 7 autorů. Norma ISO 690:2011 explicitně doporučuje uvádět VŠECHNY autory (tvůrce díla), i když je jich více než 3. --Vachovec1 (diskuse) 28. 9. 2016, 14:26 (CEST)

Nepenthes rajah[editovat | editovat zdroj]

Šlo by nějak rychle pomocí nějakého skriptíku udělat, aby za každou opakovanou referencí v tomto článku byly tečky a aby to nahradilo v rozmezí čísel stránek pomlčky (-) za spojovníky (−)? Teď jsem to zkoušel udělat nějak chytře pomocí notepadu, bohužel jsem tam při tom nahrazování něco špatně pomačkal a jenom pomlčky v refech už to neumí vůbec. Dík. --OJJ, Diskuse 28. 9. 2016, 16:15 (CEST)

Pravděpodobně jste chtěl spojovníky (-) nahradit za pomlčky (–) (mělo by to tak být správně), to jsem pochopil a provedl, ale to s těmi tečkami nějak nechápu. Pokud umíte regulární výrazy, pak by mohl pomoci nástroj Regexr. --Dvorapa (diskuse) 28. 9. 2016, 16:28 (CEST)
Pokud je neumíte, ale chtěl byste se je naučit, pak jsem nahrazení provedl takto. --Dvorapa (diskuse) 28. 9. 2016, 16:40 (CEST)
Nahrazení v pořádku, díky, ale kolega měl "opakovanými referencemi" na mysli výrazy typu <ref>Steiner 2002, s. 94</ref> <ref>Clarke 1997, s. 120-122</ref>, které chtěl doplněním tečky za číslo strany a vložením pomlček místo spojovníků předělat na <ref>Steiner 2002, s. 94.</ref> <ref>Clarke 1997, s. 120–122.</ref> (refy mohou být pojmenované).--Jann (diskuse) 28. 9. 2016, 16:57 (CEST)
Dobře, sice mi nedochází, k čemu je to dobré, ale rád pomohu i s tímto. --Dvorapa (diskuse) 28. 9. 2016, 17:01 (CEST)
Aha, až teď jsem to pochopil, ale nemělo by to být zabudováno přímo v citační šabloně? Je to součást normy ČSN ISO 690:2010, tak by to mělo být automatické ne? --Dvorapa (diskuse) 28. 9. 2016, 17:23 (CEST)
No, citační šablony používáme u první citace knihy/časopisu, kde se vyplňuje tucet položek; další odkazy na jinou stránku téhož zdroje se píšou jednoduše formátem "Autor/Název díla, stránka" uvnitř tagu ref. Názorně třeba Sü Šou-chuej. (Stávající citační šablony pro tyhle opakované reference použít nejde, musela by se zavést nová a imo by nic moc nezjednodušila...) --Jann (diskuse) 28. 9. 2016, 18:15 (CEST)
Aha, pletu si to s dewiki, kde na to šablony mají. Mimochodem tady na cswiki tyhle zkrácené šablony taky někdo připravoval ne? --Dvorapa (diskuse) 28. 9. 2016, 18:31 (CEST)