Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zkratka:
  • WP:PTL
    WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

Údržba versus Monitoring[editovat | editovat zdroj]

Zdravím.

Je tu na WP například kategorie:Údržba:Imdb odpovídá Wikidatům, která by však podle svého účelu neměla být označená jako "Údržba", nýbrž jako "Monitoring". S tím souvisí i změna šablony, kterou se tato kategorie automaticky plné. Jenže: jde o šablony pro Imdb, které vnitřně používají Modul:ExtId. A v nich někde je schovaný název této kategorie, který bych právě rád změnil. Jenže tyto názvy jsem právě že v kódu modulů nikde nenašel. Co je v tom za zákeřnost? V Javě se vyznám, ale v tomhle ne. Jak se těch názvů mám dobrat? ...nějaká obecně platná rada, přístup?

Rozumějte mi dobře: Teď mi ani tak nejde o tu opravu, jako spíše abych se něco naučil. Zatím mi funkce těch dvou šablon, toho jednoho modulu, přijdou dost mystické. :-/ Prosím, zasvěťte mě někdo. Díky. (alespoň nasměrovat, prosím - kopnout už se umím sám) --Franta Oashi (diskuse) 15. 6. 2018, 06:43 (CEST)
Stačí hledat klíčové slovo require: Modul:ExtIdModul:WikidataModul:Wikidata/compareModul:Wikidata/i18n. -- Matěj Suchánek (diskuse) 15. 6. 2018, 11:15 (CEST)
Než začnete něco měnit, dovolím si upozornit, že některá srovnávání se stále provádějí na úrovni šablon, ve wikitextu. Ať v tom potom není nepořádek. Matěj Suchánek (diskuse) 15. 6. 2018, 11:15 (CEST)
Matěj Suchánek: OK, skutečně jsem to zdrojové místo našel, podle vaší navigace. Díky. Jenže: To mi teď jen stačilo reaktivně, podle vašich drobečků, dojít na konec a přesvědčit se, že tam skutečně je to, co hledám. Jenže: Bez téhle vaší navigace, jak to mám udělat příště, kduž zas nějaký jiný modul opět nebudu znát? Jak pak mám proaktivně pomoci sám sobě, tedy bez ptaní se ostatních? Jde jen o metodu zkusmou, přes jednotlivé importy používaných knohoven? Jiný způsob mne stále nenapadá. :-/ Tedy jaké si mám odnést ponaučení pro příště? Díky. --Franta Oashi (diskuse) 17. 6. 2018, 20:58 (CEST)
PS: Hledal jsem tu minule název kategorií, prošel jsem namátkou několik required modulů, ale nenašel. Hledat v internacionalizačním mne nenapadlo. Takže příště zas prohledávat úplně všechny required, až do poslední, že v té to bude? To je ale demotivující brute-force. :-/ --Franta Oashi (diskuse) 17. 6. 2018, 20:58 (CEST)
(Zapomněl jsem zmínit i funkci mw.loadData s podobným účelem.) Pokud porozumíte jazyku Lua, můžete třeba zkusit ten modul číst volání za voláním a postupně ho prohledávat do hloubky. Nebo na konkrétní útržky textu (v šablonách, modulech i jinde) se docela hodí funkce vyhledávače insource:. Na druhou stranu, není právě lepší, že se změna nejdříve nadhodí, aby další měli možnost se k ní vyjádřit (cf. security through obscurity)? Matěj Suchánek (diskuse) 17. 6. 2018, 21:16 (CEST)
Mno, Lue právě že ani moc nerozumím. Zato z Javy jsem zvyklý, že mi Idea nabonzuje kde co. Jenže takto v browseru v jediné wiki-text-arei něco programovat, a hlavně natož debugovat... Jeětě tak šablony, ale objektově a pokrýt runtime? To mi přijde šílené! ..Jaké že tu na to jsou good-practices?? A i proto se do Luy vůbec nehrnu, ačkoli o ní vím roky, že tu na WP je. Vlastně jsem se jí dosud vyhýbal. :-/ ..a to s obskuritou jsem nepochopil, ani s insourcem. --Franta Oashi (diskuse) 17. 6. 2018, 21:28 (CEST)
Co se týče insource, viz Nápověda:Hledání#Znám_jiný_údaj_o_článku nebo anglicky mw:Help:CirrusSearch. --Dvorapa (diskuse) 17. 6. 2018, 21:32 (CEST)
Ber, nebo nech být.
ad obskurita (lidsky blbuvzdornost): To, co vás odradilo něco v modulech měnit, byla jednoduše jejich složitost. Nebylo zapotřebí žádného editačního filtru nebo speciálního oprávnění. Je vidět, že tento princip je evidentně stále užitečný. Matěj Suchánek (diskuse) 17. 6. 2018, 22:07 (CEST)
Tak s moduly žádná obscurita není, zato monitorovací kategorie, jak jsou snad i zakládány poloautomaticky a navíc všechny na jedné hromadě, TO je tedy obskurnost. :-/ Ano, TO odrazuje. --Franta Oashi (diskuse) 24. 6. 2018, 17:18 (CEST)
Monitorovací kategorie slouží k dočasnému monitoringu nějakého jevu, má předponu Monitoring:, taková kategorie by vůbec neměla vzniknout (což např. Silesianus považuje za nevhodné a monitorovací kategorie hromadně zakládá). Pokud chceme monitorovat dlouhodobě, použijeme spíše předponu Wikipedie: (i když jsem zaznamenal i předponu Monitoring: a pro specifické případy lze použít i předponu Údržba:). Roboticky se žádné monitorovací kategorie (doufám) nezakládají, k čemu také. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2018, 17:35 (CEST)

Pomoc s přebraným iBoxem[editovat | editovat zdroj]

Pokusil jsem se přebrat infobox encyklika z en.wiki, ale nevím čím nahradit "autolink" a "#invoke:InfoboxImage", které při vložení do článku dělají neplechu. Díky za pomoc. --Wesalius d|p 18. 6. 2018, 21:48 (CEST)

"autolinku" bych se úplně zbavil nebo použil [[{{{parametr}}}]] a místo InfoboxImage bych zkopíroval zápis vkládání obrázku z nějakého našeho jiného infoboxu. Přispěvatelé enwiki mají asi ve zvyku vkládat údaje do infoboxů v libovolném formátu, tak tam používají funkce, které výstup sjednotí. Matěj Suchánek (diskuse) 19. 6. 2018, 09:07 (CEST)
Děkuji za pomoc. --Wesalius d|p 21. 6. 2018, 09:51 (CEST)

Tech News: 2018-25[editovat | editovat zdroj]

18. 6. 2018, 23:47 (CEST)

Revert z nového mobilu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, pořídil jsem si nový mobil a nejde mi revertovat příspěvky. Systém mi hlásí, že se operace nezdařila. Zkoušel jsem i rv sám sebe na svém pískovišti. Nepoužívám to často, ale... Nemusí se nové zařízení (IMEI) někam zaregistrovat? B.mertlik (diskuse) 20. 6. 2018, 22:32 (CEST)

@B.mertlik:Zdravím, registrace zařízení určitě není nutná. Pomohla by kompletní kopie chybové hlášky či screenshot. Jen "operace se nezdařila"? Nebo i nějaký důvod? S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 20. 6. 2018, 22:58 (CEST)
Přesná (červená) hláška: Omlouváme se, ale váš požadavek se nepodařilo zpracovat. Zkuste to prosím znovu. Pokud se tento problém bude opakovat, zkuste se odhlásit a znovu přihlásit. B.mertlik (diskuse) 20. 6. 2018, 23:04 (CEST)
Zkuste se...odhlásit a znovu přihlásit, pokud nepomůže, smažte cache a cookies (Chrome, Firefox). --Martin Urbanec (diskuse) 20. 6. 2018, 23:20 (CEST)
Ta cache nebo cookies pomohly. Díky. B.mertlik (diskuse) 21. 6. 2018, 12:21 (CEST)

The <poem> tag to be known as <lines>[editovat | editovat zdroj]

Ahoj vespolek, tady: https://lists.wikimedia.org/pipermail/wikitech-l/2014-February/074337.html jsem se dočetl, že je plánem změnit formát <poem> na <lines>. Pokud jsem to ale zkusil nahradit, tak to nefungovalo. Tuší někdo z vás milí kolegové, jak tento zámět z roku 2014 dopadl?

K tomu druhý typologický dotaz. Je možno použít tento formát (<poem>) tak, aby se text zobrazoval symetricky (zarovnat na střed) a ne zarovnán na levou zarážku (zarovnat vlevo)?.

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. --Gampe (diskuse) 23. 6. 2018, 22:20 (CEST)

K druhému („typologickému“) dotazu:
<poem lang="de" style="text-align:center">
Zwei Trichter wandeln durch die Nacht.
Durch ihres Rumpfs verengten Schacht
fließt weißes Mondlicht
still und heiter
auf ihren
Waldweg
u. s.
w.
</poem>
''Autor: [[Christian Morgenstern]]''

Zwei Trichter wandeln durch die Nacht.
Durch ihres Rumpfs verengten Schacht
fließt weißes Mondlicht
still und heiter
auf ihren
Waldweg
u. s.
w.

Autor: Christian Morgenstern

--Shlomo (diskuse) 23. 6. 2018, 23:00 (CEST)

Šablony Test a Testy[editovat | editovat zdroj]

Zdravím.

Vedle šablony {{Test}} jsem založil také šablonu {{Testy}}. Ty sice obě mají rozdílné účely, nová na {Testy} však koliduje / doplňuje se s již nějak existující filosofií testovacích podstránek /test, že tu teď máme dvojí kategorizaci těchno testovacích podstránek: původní kategorie:Šablony:Testující (plněná jen ručně) teď myslím zůstane jen pro /pískoviště a tedy pro první přístup k testů, tedy k osobnímu zkoušení.

No a po novu jsem zavedl/rozlišil druhý typ testů, tedy podrobné pokrytí testovacích případů šablon a jejich aktuálních výsledků, to pro podporu dokumentací. Nově tedy máme {Testy} a ta plní dvě nové: kategorie:Wikipedie:Testy šablon a kategorie:Wikipedie:Testy modulů. Už při jejich vytvoření do nich pár šablon rovnou zapadlo (díky Bazi), protože takové /test podstránky již existovaly dříve. A tedy je nyní lze používat systematičtěji.

Naopak jsem tyto již existující /test podstránky ze současné kategorie:Šablony:Testující vysloveně odebral. Pak se tedy nabízí: Přejmenujeme ji třeba na kategorie:Šablony:na pískovišti? To aby se ty kategorie nepletly. --Franta Oashi (diskuse) 24. 6. 2018, 13:49 (CEST)

Proti rozdělení kategorie Šablony:Testující, podstránky šablon /test a /pískoviště by měly být pohromadě v jedné kategorii. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2018, 14:08 (CEST)
Ad "by měly být pohromadě" - no a můžete to nějak rozvést? Obzvlášt z pohledu dvou účelů - že si uživatel něco zkouší, pro sebe (takže pískoviště), versus testovací případy a jejich výsledky, takže pro dokumentaci všem. --Franta Oashi (diskuse) 24. 6. 2018, 14:21 (CEST)
Vlastní pokusy se dělají na podstránkách /pískoviště, tedy /test bych čekal, že je něco jiného. Já ho tu nabízím. Anebo tyto dva významy nějak vysvětlete po svém, ale hlavně je tam zdokumentujete: že asi blízké, byť ne úplně totožné? Já bych pak tyto nové konstrukce přenesl/přejmenoval paříklad k pojmu /testcases. Ačkoli - to bych pak zasahoval i do stránek, přesouval je, které tomu mému chápání přesně odpovídaly ještě přede mnou. ..To ale zas popírá váš přístup, že /pískoviště a /test je víceméně to samé. Takže tu máme solidní rozpor. Pozvete sem prosím i další kolegy, kteří se zajímají o šablony? Rád si přečtu i další názory. Bazi? --Franta Oashi (diskuse) 24. 6. 2018, 14:32 (CEST)
Podstránky /pískoviště a /test slouží k připravení a otestování nové verze šablony, která jakmile bude hotová, nahradí původní šablonu. Fungují spolu jako dvojice, nelze mít /test bez /pískoviště nebo naopak, slouží totožnému účelu, viz Nápověda:Pískoviště. Proto jsem před měsícem založil jednu společnou kategorii, která by měla být zachována v její původní podobě. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2018, 14:45 (CEST)
Asi tak. Na pískovišti se upravuje zkušební šablona, na podstránce test jsou testovací vzory, do nichž se změny v upravované šabloně promítají. Je to dvojice vzájemně funkčně svázaných podstránek. Dovedu si představit, že bude každé ve vlastní podkategorii, ale dává to smysl i pohromadě. --Bazi (diskuse) 24. 6. 2018, 17:54 (CEST)
Já bych je nedělil, právě proto, že tvoří onu dvojici. Ovšem líbí se mi název kategorií vytvořených Oashim a také se mi líbí, že vytvořil i podobnou kategorii pro moduly, proto jsem kategorie sloučil do té jeho. Ještě koketuji s myšlenkou přesunout kategorie na vhodnější předponu Šablony:. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2018, 17:58 (CEST)
No, ony ale šablonami jsou jenom ty pískovištní podstránky, zatímco testovací podstránky jsou spíš jakoby zkušebními „články“, takže je sporné dávat to všechno pod předponu Šablony. --Bazi (diskuse) 24. 6. 2018, 18:04 (CEST)
Máte pravdu, takto to tedy necháme. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2018, 18:08 (CEST)
Tak teď jsem vás asi nepochopil. Jestli jsou ty dvě podstránky jako pár, a jejich účel má být "změna" - Jak to potom má v praxi fungovat se "stabilní dokumentační sadou kompletních testů", jak jsem si je představoval v šabloně {{Test}}? ..konkrétně jsem pro ty "stabilní testovací-případy" už použil podstránku /test.. Tak co teď s tím? To bude nějaká další podstránka /doctests, kam ty již existující stabilní testy přijdou přesunout? Jsem zmaten. Popište prosím ten proces, postup, či jak toto všechno má wikipedista použít, když chce šablony změnit? Díky. --Franta Oashi (diskuse) 24. 6. 2018, 23:54 (CEST)
Ten princip je převzatý z enWiki. U šablony, která má tyto dvě podstránky, se nám v dokumentaci zobrazuje navíc i hláška s odkazy na ně. Např. Šablona:Dts: „S touto šablonou lze experimentovat na připraveném pískovišti a testovacích případech.“ Obdobně i na enWiki na využití těchto podstránek (u nich nazvaných „sandbox“ a „testcases“) upozorňuje šablona s dokumentací: en:Template:Documentation#Automatic functions, využívá k tomu speciální šablonu en:Template:Template sandbox notice, která odkazuje na stránku s nápovědou: en:Wikipedia:Template sandbox and test cases. --Bazi (diskuse) 25. 6. 2018, 00:39 (CEST)

Kam se poděl syntaxhighlighter?[editovat | editovat zdroj]

Můžete mě někdo nasměrovat, kam se v Nastavení poděl syntaxhighlighter (CodeMirror)? V Betě už to není a jinde to nemůžu najít. Vím, že se to mělo teď někdy přesouvat z Bety do "ostrého" režimu, ale kam to dali? Měl jsem to teď nějaký čas deaktivováno, protože mi to kolidovalo s Panelem referencí, ale teď bych to potřeboval (alespoň dočasně) zaktivovat kvůli zkoumání kódu v šabloně. --Vachovec1 (diskuse) 24. 6. 2018, 20:32 (CEST)

Měl by být v nástrojích editačního pole. Matěj Suchánek (diskuse) 24. 6. 2018, 20:44 (CEST)
Aha, ta "tužka" na liště nad editačním polem. Hledat tam mě nenapadlo. Díky za tip! --Vachovec1 (diskuse) 24. 6. 2018, 21:32 (CEST)

Tech News: 2018-26[editovat | editovat zdroj]

26. 6. 2018, 01:10 (CEST)

Přihlašovací chyba[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, dnes odpoledne když jsem se chtěl přihlásit, tak nad přihlašovacím formulářem vyskočilo okýnku. Psalo se tam:

"Provedli jste příliš mnoho pokusů o přihlášení. Než to zkusíte znovu, musíte počkat na vypršení lhůty 5 minut."

Počítač byl až do pokusu o přihlášení vypnutý. Mám Windows 7 Home Premium, zařízení product key refaktorizován Martinem Urbancem.--Patriccck (diskuse) 27. 6. 2018, 17:56 (CEST)

Prověřené editace[editovat | editovat zdroj]

Proč se rollback musí prověřovat ručně? Viz např. (rozdíl | historie) . . m! Čon Džong-kuk‎; 13:57 . . (+89)‎ . . ‎OJJ (diskuse | příspěvky | zablokovat)‎ (Editace uživatele 90.180.46.231 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je OJJ) (Značky: rychlý revert, vrácení zpět) [rychlý revert] [Označit jako prověřené] Chyba nastavení? --OJJ, Diskuse 30. 6. 2018, 13:58 (CEST)

Protože někdo udělal chybu. Ví se o tom a řeší se to. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 6. 2018, 14:11 (CEST)
@Martin Urbanec: V pořádku. Tak tedy nebudu na počítače rollbacky odžlucovat a raději se věnovat podstatnějším věcem. Pak dej vědět, --OJJ, Diskuse 30. 6. 2018, 14:27 (CEST)
Rollbacky odžlucuje automaticky User:UrbanecmBot co dvě minuty, takže není třeba je odžlucovat ručně. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 6. 2018, 14:28 (CEST)

Nefungují klávesové zkratky[editovat | editovat zdroj]

Od doby, kdy byla změněna vizuální podoba editačního okna mi nefungují klávesové zkratky (závorky, odrážky). Dá se to opravit nebo se vrátit k předchozí podobě okna jiným nastavením? Děkuji.--NoJin (diskuse) 1. 7. 2018, 17:59 (CEST)

Jaké klávesové zkratky máte konkrétně na mysli? --Martin Urbanec (diskuse) 1. 7. 2018, 18:49 (CEST)

ˑ Nefunguje skoro nic (toto byl Shift a dvakrát dvojtečka), toto P Alt a zalomené závorky B, N, W ̪ ˈ |, toto P Alt a hranaté závorky - dvakrát F, G ʽʼ. Toto je hvězdička - P Alt a pomlčka ̈ Díky za případnou radu co s tím (ve Wordu vše funguje normálně, není to nastavením klávesnice).--NoJin (diskuse) 2. 7. 2018, 14:08 (CEST)

Není to Wikipedie:Pod lípou (technika)/Archiv 2015-1#Nefunguje psaní některých znaků? Jinak bylo by fajn specifikovat i tu změnu podoby, to může být třeba Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv17#Jak se z toho leze. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 7. 2018, 14:58 (CEST)

Nenalézám nic podobného tomu, co je zmíněno v prvním odkazu. Zkontroloval jsem nastavení editoru (na Editovat zdroj) i možnosti Nastavení ale nic se nezměnilo, nefungují některé příkazy kombinující Shift a Alt Gr s klávesami. Všechny změny v poslední době, počínaje Prohlížečem médií ve WC a novou podobou editační lišty (zároveň s výše uvedeným problémem) byly jen k horšímu.--NoJin (diskuse) 2. 7. 2018, 16:20 (CEST)

Tohle musí být první popsaný odkaz. Jste si jist, že máte vypnuté nástroje pro vstup? Vlevo v sidebaru v části Jazyky je ozubené kolečko, tam klikněte, zvolte vstup a vypněte nástroje pro vstup, jsou-li zapnuty. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 7. 2018, 16:36 (CEST)
|{{}}]][[*** Díky.--NoJin (diskuse) 2. 7. 2018, 23:30 (CEST)

Tech News: 2018-27[editovat | editovat zdroj]

3. 7. 2018, 02:46 (CEST)

Náhled[editovat | editovat zdroj]

Náhled článku Socha Svobody neukazuje první obrázek (samotnou sochu) ale až další (jak ji stavěli). Asi chyba šablony. Dokázal by to prosím někdo opravit? Děkuji,--Ioannes Pragensis (diskuse) 4. 7. 2018, 14:42 (CEST)

U mě, windows 8.1; Opera, vypadá náhled stejně jako článek, takže bych to viděl spíš na chybu prohlížeče. --Hugo (diskuse) 4. 7. 2018, 14:48 (CEST)
U mě je taky vše v pořádku. Jinak u takových hlášení je vhodné uvést prohlížeč, operační systém nebo úplně nejlépe uvést odpověď serveru na požadavek odpovídající načtení obrázku. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 7. 2018, 15:05 (CEST)

Vlajka a název[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Nějak nekorektně se nyní zobrazuje šablona {{Vlajka a název}}, když je zadán Protektorát Čechy a Morava. Zjistil jsem to před dotaz IP adresy v článku Miroslav Bartošek, kde to jde samozřejmě řešit přebíráním i jen Wikidat, ale týká se to vícera článků (např. Jiří Brabec), takže radši upozorňuji i zde. --Vlout (diskuse) 5. 7. 2018, 16:07 (CEST)

Nějaká chyba cache, stačí vyprázdnit cache a je to. Vyřešil jsem. --Dvorapa (diskuse) 5. 7. 2018, 16:28 (CEST)
Díky, --Vlout (diskuse) 5. 7. 2018, 16:30 (CEST)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ve zdrojovém kódu všechny odkazy zmodraly a nedají se upravovat. Právě jsem strávil nesmírně příjmenou a zábavnou hodinu pokusem opravit jeden vnitřní odkaz - samozřejmě neúspěšným. Je to nějaká porucha nebo jenom vývojáři přišli na nový způsob, jak editorům otrávit život?--Hnetubud (diskuse) 7. 7. 2018, 12:48 (CEST)

Vizuální editor někdy vkládá tag <nowiki> ([12], ale třeba i zde [13]). Proč to dělá, netuším. --Vlout (diskuse) 7. 7. 2018, 12:56 (CEST)
No já bych to nejraději editoval ve zdrojáku, jak jsem zvyklý a jak mi to ještě včera šlo. Jestli se tahle vymoženost dá vypnout, tak mi prosím někdo poraďte jak.--Hnetubud (diskuse) 7. 7. 2018, 13:03 (CEST)
Zdrojový kód by měl jít přes záložku „Editovat zdroj“. Záložka „Editovat“ je jen pro Vizuální editor, příp. se to dá v průběhu přepnout. --Vlout (diskuse) 7. 7. 2018, 13:08 (CEST)
Mně editace zdrojového kódu funguje bez problémů. Jak se to chová vám? Jak editor vypadá? Co dělá nyní jinak? --Dvorapa (diskuse) 7. 7. 2018, 13:11 (CEST)
Všechny odkazy (interní, externí, dokonce i podpisy uživatelů) se mi ve zdroji zobrazují jako modré a podtržené. Když na ně kliknu, tak to odskočí na začátek stránky. Když chci nějaký odkaz copypastovat, vůbec neexistuje nabídka „vložit“. Používám Internet Explorer (nesmějte se prosím, ale zapomněl jsem heslo a tak se v jiném prohlížeči nemůžu přihlásit).--Hnetubud (diskuse) 7. 7. 2018, 13:28 (CEST)
Tak to mi přijde pouze jako zapnutý zvýrazňovač wikitextu, který se vypne takovou tou modrou ikonkou tužky nad editorem. --Dvorapa (diskuse) 7. 7. 2018, 13:33 (CEST)

Sláva, funguje to! Děkuji moc za radu! (Asi jsem na to včera nějakým omylem kliknul a aktivoval to - už jsem se lekl, že jde o nějaké povinné vylepšení).--Hnetubud (diskuse) 7. 7. 2018, 13:46 (CEST)

@Hnetubud: Pokud jste ztratil přístupové údaje přihlášený, doporučuji okamžitě nastavit mail a požádat o reset hesla. OJJ, Diskuse 8. 7. 2018, 20:57 (CEST)
Děkuji, není potřeba, už jsem ten papírek s heslem našel.--Hnetubud (diskuse) 9. 7. 2018, 22:02 (CEST)

Odkaz na Kurzy[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, v záhlaví stránky se mi začal objevovat odkaz na Kurzy, i přestože v nastavení mám zaškrnuto, že ho tam mít nechci. Nevíte někdo co s tím? --Dvorapa (diskuse) 8. 7. 2018, 18:56 (CEST)

Martin ho napevno přidal do Common.js místo toho původního, které souviselo s vypnutým kurzovým rozhraním. --Michal Bělka (diskuse) 8. 7. 2018, 19:26 (CEST)
Aha, díky. Takže tam ten odkaz vidí i anonymové? To je poněkud zvláštní. Přesto bych si ho u sebe rád nějak vypnul. --Dvorapa (diskuse) 8. 7. 2018, 19:33 (CEST)
Stačí CSS: #pt-courses { display: none; }. Že ho vidí i anonymové, jsem opravil (moje chyba). Matěj Suchánek (diskuse) 8. 7. 2018, 19:45 (CEST)
Díky :). Ideální to asi bude ještě překlopit do udělátka, jak je navrženo v komentářích. Pak by to mělo jít i snadněji vypnout. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 7. 2018, 20:19 (CEST)
A kde se o kurzech dozvím něco poté, co je to zase pryč? --Zbrnajsem (diskuse) 8. 7. 2018, 20:47 (CEST)
Po čem? Běžící kurzy jsou na Nástěnce. Stávající kurzové rozhraní má závažné bezpečnostní nedostatky, proto je vypínáno. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 7. 2018, 22:02 (CEST)

Consultation on the creation of a separate user group for editing sitewide CSS/JS[editovat | editovat zdroj]

Tech News: 2018-28[editovat | editovat zdroj]

10. 7. 2018, 01:10 (CEST)

Tech News: 2018-29[editovat | editovat zdroj]

16. 7. 2018, 18:01 (CEST)

Media uploaded from placeholders on Czech Wikipedia[editovat | editovat zdroj]

@Vojtěch Dostál: Občas se v Commons objevují obrázky, které jsou zařazeny do kategorie Media uploaded from placeholders on Czech Wikipedia. Tento způsob používají spíš začátečníci, kteří příliš nemají představu, že existuje nějaký projekt Commons a jak to tam funguje, a mají celkem logickou (avšak bohužel zatím lichou) představu, že pokud fotku nahrají přes ten placeholder, tak že se nějak "sama" přiřadí k tématu příslušného článku, přes který to nahrávali. Proto také často odfláknou popis fotky. Jenže chyba lávky - když se taková fotka objeví v Commons, bývá takřka detektivní práce zjistit, odkud se tam vzala a co na ní vlastně je. Nešlo by placeholder nějak upravit, aby UploadWizardu předával jako parametr název článku (odkaz na článek) a případně též odkaz na položku Wikidat? Třeba aspoň formou předvyplněného textu do popisu souboru, jako to funguje při nahrávání přes seznamy památek? --ŠJů (diskuse) 17. 7. 2018, 22:07 (CEST)

UploadWizardu lze předávat akorát toto: c:Commons:Upload Wizard/Fields prefilling. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 7. 2018, 09:58 (CEST)
Kam se vkládá to "id"? Šlo by parametr zneužít k vkládání ID Wikidata položky? Asi bychom si na to museli vytvořit kampaň, že. --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 7. 2018, 11:01 (CEST)
Stálo by to za prozkoumání. Stačilo by položku Wikidat někam uložit, s tím by si pak poradil třeba robot. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 7. 2018, 11:34 (CEST)
Pokud lze předávat "description", tak by mělo být možné předat v rámci této položky název článku formátovaný jako odkaz - přesně tak, jako to už léta funguje u těch památek (bohužel, uploadeři se pak většinou bojí do toho zasahovat a připsat k tomu přesnější popis, co je na fotce, takže všude zůstává jen ten automaticky generovaný popis). Teoreticky by bylo možné z Wikidat přidat i souřadnice, pokud je ovšem UpoadWizard umí prezentovat jako "object location" a nevydává to za souřadnice fotografa/foťáku, ovšem v případě větších objektů (vesnic, měst) jsou tyto generické souřadnice definičního bodu celého objektu u jednotlivých fotek spíš na škodu a matoucí. Pokud položka Wikidat je propojena s nějakou kategorií Commons (P373 nebo meziprojektový odkaz), neměl by snad být velký problém, aby byl nový obrázek prostřednictvím předvyplnění do této kategorie rovnou vložen (ovšem články s placeholderem asi většinou kategorii Commons ještě mít nebudou). ID Wikidata položky k tomu vlastně ani nepotřebujeme, pokud si z té položky potřebné údaje vytáhneme rovnou při generování odkazu. O dost složitější by bylo trefovat nadřazené kategorie tématu, pokud téma svoji vlastní kategorii ještě nemá – to už by asi byla práce pro nějakého sofistikovanějšího bota a tomu by se to ID Wikidata položky mohlo hodit. Pokud by ovšem upravení Upload Wizardu do použitelnější podoby nebylo jednodušší než vymýšlet kvůli pár stům českých obrázků toho bota. --ŠJů (diskuse) 18. 7. 2018, 18:54 (CEST)
"Description" předáváme Upload Wizardu už nyní, dává se tam název článku. Bohužel někteří uploadeři ho přepíší tak, že není použitelný :-) - a pak nastávají ty detektivní situace. --Vojtěch Dostál (diskuse) 19. 7. 2018, 09:37 (CEST)