Wikipedie:Pod lípou (u krbu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod plamennou lípou
Pod „plamennou“ lípou u krbu

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o některých jiskřivých či žhavých problémech. Diskuse může být živá, leč slušná.

Francouzský ministr[editovat | editovat zdroj]

Hoj, vytvářím článek Vláda Édouarda Philippea a potřeboval bych rychlou nápovědu. Jedna z ministerských funkcí se doslovně jmenuje ministre de la Transition écologique et solidaire. Mám to uvádět jen jako ministr životního prostředí, ministr ekologie (nebo snad ministr ekologického a solidárního přechodu)? Dále ministre de la Cohésion des Territoires jako ministr pro místní rozvoj či ministr územní soudržnosti? Tedy by se to dalo zobecnit, dát tam doslovný překlad, který ale čtenáři nemusí být zcela jasný, nebo jeho (přibližný) český ekvivalent? --Silesianus (diskuse) 17. 5. 2017, 17:36 (CEST)

Za mně ministr životního prostředí a solidarity, ministr územní soudržnosti. Obecně bych se klonil k doslovnějšímu překladu, abychom zaznamenali a vystihli průběžné změny kompetencí a názvů resortů. --Jann (diskuse) 17. 5. 2017, 19:37 (CEST)
@Silesianus: Ministr územní soudržnosti je správně. Toho druhého hodnostáře bych spíše nazval "ministr solidární ekologické přeměny". Je v tom dosti značná porce tzv. politické korektnosti a social engineering(u). --Zbrnajsem (diskuse) 3. 2. 2018, 10:02 (CET)

Nestranný názor[editovat | editovat zdroj]

Mohu požádat o nestranný názor na diskuzi k revertu článku Intel Core, pokud možno přímo do oné diskuze? ---Nik3- (diskuse) 23. 7. 2017, 20:20 (CEST)

Od toho slouží WP:Třetí názor. --Dvorapa (diskuse) 3. 2. 2018, 11:36 (CET)

Turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Přemýšlím nad tím, jestli některé články z kategorie Turistické značené trasy v Česku nejsou kandidáty na smazání (často jim chybí alespoň nějaký zdroj). Osobně proti turistickým trasám nic nemám, myslím si že informace o nich jsou užitečnější než leckteré jiné články. Hlavní problém kromě nedostatku zdrojů také spatřuji v tom, že na rozdíl od silnic či železnic se nejedná o fyzicky vybudované objekty. Informace ve článcích jsou té často sbírány z přinejmenším diskutabilních zdrojů. — Draceane diskusepříspěvky 14. 1. 2018, 22:51 (CET)

Kdyby se dohodlo, že se má nějaký článek o turistické trase mazat, tak prosím raději přesunout do inkubátoru českých Wikicest. --Tchoř (diskuse) 14. 1. 2018, 22:54 (CET)
@Tchoř: To mě také napadlo, protože popisy turistických tras jsou rozhodně bližší „průvodcovskému“ pojetí Wikicest. — Draceane diskusepříspěvky 14. 1. 2018, 23:03 (CET)

Přikládám polínko[editovat | editovat zdroj]

Nahlédl jsem ke krbu a zjistil jsem, že už oheň téměř uhasíná. Proto přikládám pomyslné polínko, aby oheň zcela nevyhasl. A tím také zdravím případné kolegy a přeji všem dobrou náladu. Ahoj. --Jan kozak (diskuse) 3. 2. 2018, 09:33 (CET)

Dobrý den. Vzhledem k mému věku považuji následující opatření, vydaná AV za doživotní trest. A tak jak je to formulováno, mohou někteří velmi aktivní správci si toto vysvětlovat různě, a tedy i zneužívat. Několik případů zneužití z nedávné minulosti to potvrzuje. Proto považuji celou tuto kauzu vedenou proti mně za likvidační.
Při vstupu do Wikipedie si každý může přečíst: - - "Vítejte v komunitě dobrovolných editorů Wikipedie."

Jan kozak

Povinnost dokládat tvrzení věrohodnými zdroji (dva roky do 6. 1. 2020, při porušení opatření se lhůta restartuje)
Zákaz odstraňovat tvrzení doložená věrohodnými zdroji (do odvolání)
Zákaz nahrazovat výrazy a obraty použité ve zdrojích (dva roky do 20. 10. 2019, při porušení opatření se lhůta restartuje)
Zákaz triviálních lingvistických úprav (dva roky do 27. 11. 2019, při porušení opatření se lhůta restartuje)
Opatření pro případ nezdvořilostí (dva roky do 7. 12. 2019, při porušení opatření se lhůta restartuje)
Opatření pro případ obcházení bloku (do odvolání)

S pozdravem --Jan kozak (diskuse) 3. 2. 2018, 11:32 (CET)

Dobrý den. Na základě shora uvedených skutečností žádám AV aby provedl přehodnocení celého opatření, tak aby nebylo likvidační. Pro dokreslení tohoto případu uvádím, že jsem všem členům AV napsal mejly, v nichž jsem je o toto žádal již dříve. Avšak jejich odpovědí, až na nepatrné vyjímky, jsem se do dnešního dne nedočkal.

--Jan kozak (diskuse) 3. 2. 2018, 12:41 (CET)

Zdravím. O změny opatření můžete požádat na příslušné stránce wp:ŽOO O případném posouzení bude rozhodovat nedávno obměněný wp:AV. Zkusit to můžete, ale velmi dobře svou žádost zdůvodněte. Žádám o přehodnocení rozhodně nestačí.--Rosičák (diskuse) 7. 2. 2018, 16:56 (CET)
@Rosičák: Dobrý den, děkuji Vám za Vaše doporučení. Tak jsem se rozhodl, že bych tu žádost podal. Abych ji dobře zdůvodnil, tak jsem si otevřel tu arbitráž a chtěl jsem rozebírat některá ta nehorázná obvinění. Přitom na mne však (s prominutím) vypadla hromada špíny, kterou na mne nakydali ti hrdinní ochránci. Aby se mi z ní neudělalo špatně, tak jsem to raději zase uzavřel. Memám sílu se v té špíně patlat. Omlouvám se Vám proto, že nevyužiji Vámi nabídnutou možnost. Protože až do 6.1.2020 mne může kterýkoliv hrdina (co se stane, když je vyjmenuji?) kdykoli v podstatě pro cokoli napadnout, tak jsem chtěl být z wikipedie vymazán. ( Prosím, co znamená výraz ""do odvolání"", jak je to ohraničeno a kdo o tom rozhoduje, a podle jakých pravidel? - - Není to svévole ?) - Ještě jednou děkuji a srdečně Vás zdravím--Jan kozak (diskuse) 19. 2. 2018, 10:35 (CET)
Do odvolání znamená do chvíle, kdy bude opatření zrušeno. Zpravidla se tak děje na základě žádosti samotné dotčené osoby, anebo někoho jiného. Pokud opatření přijal arbitrážní výbor, opět je to on, kdo opatření odvolává, ruší. Vizte např. zde návrh na zrušení zastaralých opatření vznesený někým jiným nebo zde návrh na zrušení opatření vznesený dotčeným wikipedistou. --Bazi (diskuse) 19. 2. 2018, 12:14 (CET)
Ale ano, ponechám to bez důkladnější odezvy. --Jan kozak (diskuse) 20. 2. 2018, 13:40 (CET) Je možné, nikoliv zaručené, že se dožiji dne 6.1.2020. Abych se dožil tak se budu snažit všechny ty trapnosti sledovat s nadhledem a bavit se tím, jak mnozí, kterým ještě neoschl inkoust na vysokoškolském diplomu nebo snad dokonce na maturitním vysvědčení se rozhodli vychovávat své rodiče nebo dokonce i prarodiče. Vskutku tragikomedie. S pozdravem--Jan kozak (diskuse) 20. 2. 2018, 13:49 (CET)

Povinnost dokládat tvrzení[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Tak jsem si pročetl téměř všechna ustanovení a pravidla o tvorbě článků na Wikipedii. Nikde jsem se však nedočetl, že by kdokoli, kdo se rozhodne dobrovolně přispívat do Wikipedie byl povinen.. Prosím pěkně, páni arbitři, můžete doložit kde v pravidlech Wikipedie je výslovně uvedeno, že je někdo něco povinen?? Předem děkuji za vaši ochotu. S pozdravem --Jan kozak (diskuse) 7. 2. 2018, 09:10 (CET)

Páni arbitři mají svoji vlastní odpovědnu. Jinak co se týče dokládání tvrzení, vychází se ze závazného pravidla Wikipedie:Ověřitelnost. V něm se mimo jiné dočteme, že je „jedním ze tří základních pravidel pro vytváření obsahu Wikipedie“ - tak zásadní to je. A dále v úvodním shrnutí pravidla „v kostce“ máme pod bodem č. 3 uvedeno doslova: „Povinnost uvést důvěryhodný zdroj leží na editorovi, který nezjevnou informaci přidal, nikoliv na tom, kdo se ji rozhodl odstranit či zpochybnit.“ S pozdravem --Bazi (diskuse) 7. 2. 2018, 11:30 (CET)
Dobrý den, vážený kolego. Děkuji Vám za odpověď, kterou bych však spíše očekával od těch, kterým byla adresována. Alespoň za projev slušnosti bych považoval to, že by kterýkoliv z nich napsal, abych své výhrady uvedl do té jejich odpovědny. Že se tím jinak nebudou zabývat. Nu, co nadělám, jsem přece ocejchován, tak proč by se se mnou zdržovali, že. - Ještě jednou dík. --Jan kozak (diskuse) 7. 2. 2018, 13:06 (CET)
Vážený pane kolego, pak jste asi nečetl Podmínky užití, které mají přednost před všemi lokálními pravidly, kde je uvedeno Zavazujete se plnit konečná rozhodnutí orgánů pro řešení sporů vytvořených komunitami jednotlivých verzí Projektů (např. arbitrážních výborů); tato rozhodnutí mohou zahrnovat sankce zavedené pravidly příslušné verze Projektu., což znamená, že Arbitrážní výbor má autoritu přijímat závazná rozhodnutí, která vyplývá přímo z tohoto nejzákladnějšího dokumentu, který na Wikipedii existuje. Arbitrážní výbor rozhodl tak, jak rozhodl - jak s tímto rozhodnutím naložíte Vy je na Vás. Pak se také mohu jako arbitr podepsat pod to, co napsal kolega Bazi, shodou okolností taktéž jistou dobu arbitrem. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 7. 2. 2018, 13:46 (CET)
@Jan kozak: Berte to z té lepší stránky, pokud špatně interpretujete pravidla Wikipedie ze kterých vyvozujete mylné závěry adresované nesprávnému orgánu, a napíšete je na stránku, která je určena něčemu úplně jinému, a někdo Vám přesto odpoví, tak to není s Wikipedií zas tak špatné, co říkáte? --Ladin (diskuse) 7. 2. 2018, 14:07 (CET)
@Ladin: Nevím proč mne urážíte? Nic špatně neinterpretuji a ani si nemyslím, že je to s Wikipedií špatné. Vemte to prosím na vědomí. Moc děkuji.--Jan kozak (diskuse) 7. 2. 2018, 16:30 (CET)
Nerad se do toho vkládám, ale musím se Ladina zastat, Ladin pouze zcela objektivně vystihl mínění všech wikipedistů, kteří sledují tuto diskusní stránku a vůbec je nezajímá váš problém, který máte především řešit s příslušným orgánem na k tomu určených místech. Chápu, že můžete být naštvaný na to, že vám příslušný orgán neodpovídá na vaše otázky, v tom bych se ale být vámi snažil nalézt konstruktivní řešení a nezaplácával tím tuto zcela nesouvisející stránku zbytečnými stížnostmi, které nejspíš skoro nikoho ze sledujících této stránky nezajímají. Pokud byste se chtěl jó vyřvat z nespravedlností vůči vám, tak prosím využijte k tomu určené Lampárny. Jinak k vašemu problému: Nahoře vám Rosičák zkusil po několika vašich stížnostech předestřít návrh řešení, tak jej zkuste, dejte si na něm záležet a třeba se to povede. --Dvorapa (diskuse) 7. 2. 2018, 17:10 (CET)
@Dvorapa: Prosím pěkně, když se do toho vkládáte nerad, tak se do toho tedy nevkládejte. Moc děkuji - s pozdravem --Jan kozak (diskuse) 7. 2. 2018, 17:45 (CET)
Jak píšu, musel jsem se prostě zastat kolegy, který vás neurážel, pouze nahlas řekl, co si myslíme většina z nás, které váš problém příliš netankuje. --Dvorapa (diskuse) 7. 2. 2018, 17:59 (CET)

Robot založil neexistující stránku úpravou existující na stejném názvu?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, něco jsem hledal v historii a narazil jsem na tuto pochybnou editaci mého robota. Robot měl za úkol nahradit HTML kód ve stránkách šablonou clear, zde ale vytvořil úplně novou stránku. Dokázal by někdo rozluštit, co vlastně vyváděl? Např. prohledáním logů nebo knihy smazaných stránek nebo tak? Smazal někdo tu stránku zatímco se robot snažil ji upravit? Nebo v čem to vězí? Já bohužel nenacházím žádné vodítko (a možná ani nemám práva to nalézt). No dostane za uši, ale zajímá mě, jaký za tím byl příběh. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2018, 15:58 (CET)

Viz poslední dva záznamy v logu:
  • (ukázat/skrýt) 21. 11. 2017, 13:52 OJJ (diskuse | příspěvky | zablokovat) obnovil stránku Wikipedista:Romanzazvorka (jedna revize) (pročištění historie dle požadavku na mé ds)
  • (ukázat/skrýt) 21. 11. 2017, 13:51 OJJ (diskuse | příspěvky | zablokovat) smazal stránku Wikipedista:Romanzazvorka (pož. na mé ds/pročištění historie) (prohlédnout/obnovit)
Tedy kolega OJJ uživatelskou stránku smazal a obnovil ji pouze s poslední revizí, kterou shodou okolností udělal tvůj bot. Protože vidět všem jsou pouze obnovené revize, tato se jeví jako ta, kterou byla stránka založena. Možná bylo lepší, aby alespoň ta nejstarší obnovená byla od daného uživatele. K tomu by se ale měl vyjádřit on. Matěj Suchánek (diskuse) 21. 2. 2018, 16:54 (CET)
@Dvorapa:@Matěj Suchánek: Ahoj, mohu potvrdit slova Matěje Suchánka. Kolegu OJJ jsem požádal zda by nesmazal historii mé uživatelské stránky. Což provedl a obnovil pouze poslední revizi, kterou provedl tvůj bot, takže tvůj bot nijak nepochybil. Jinak co se týká toho zda by měla být viditelná poslední revize daného uživatele... tak k tomu se mohu vyjádřit... pokud to není v rozporu s pravidly wiki, tak mi rozhodně nevadí, že má uživatelská stránka se tváří jako by ji založil tvůj bot. Přeji vám hezký večer. --Romanzazvorka (diskuse) 21. 2. 2018, 17:11 (CET)
@Romanzazvorka, Dvorapa, Matěj Suchánek: Obnovil jsem ještě jednu revizi, ať to dalaí nemate. OJJ, Diskuse 21. 2. 2018, 17:28 (CET)
Aha, děkuji za osvětlení záhady všem zúčastněným. Ono to opravdu svítilo třeba i mezi stránkami, které můj robot založil, i v protokolovacích záznamech u mého robota. Nijak mi to nevadí, mohlo to i zůstat, ale bylo to hodně matoucí. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2018, 21:38 (CET)
Kdyby ji ten bot opravdu založil, tak by tam krom m bylo ještě N, ne? --21. 2. 2018, 23:03 (CET), Utar (diskuse)
Právěže v příspěvcích uživatele DvorapaBot, kde jsem si toho poprvé všiml, bylo Nm. --Dvorapa (diskuse) 21. 2. 2018, 23:45 (CET)
Mne zmátlo, že jsem N neviděl v historii, ale jak koukám, tam se N vůbec nevyskytuje. Ano, v příspěvcích tam to Nm stále je. Zajímavé, že se to (zase) nepřehodnotilo zpátky jen na m. --22. 2. 2018, 00:03 (CET), Utar (diskuse)
Možná to chvíli potrvá? --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2018, 09:13 (CET)
Evidentně není toto mazání/obnovování k databázi přívětivé, viz quarry:query/24923: na prvním řádku bych ve sloupci rev_parent_id očekával to, co je na druhém řádku ve sloupci rev_id (tj. 13626472), jenže místo toho je tam nula – tak se označuje první revize stránky. Proto je jako taková označená i v příspěvcích bota a proto bude zahrnuta do stránek založených botem. Domnívám se, že správný postup nápravy problému, na který upozorňovalo toto téma, by byl opět stránku smazat a obnovit dané revize, místo „doobnovení“ chybějící revize. Zkusím se podívat do kódu, jestli neexistuje způsob, jak databázi „zrekonstruovat“. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 2. 2018, 09:25 (CET)