Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Zahájena pre-produkce výukových videí o Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Jsme rádi, že začala pre-produkce pro řadu motivačních a vzdělávacích videí, která představí Wikipedii a některé z jejích sesterských projektů novým přispěvatelům.

Během několika posledních let bylo vyrobeno mnoho videí pro přípravu nových přispěvatelů. Tato série představí vizuální editor a nový citační nástroj s názvem Citoid. Kromě toho bude řada obsahovat úvod do Wikimedia Commons jako úložiště volně licencovaných médií.

Řada videí a související materiály pomohou studentům a instruktorům, kteří se podílejí na vzdělávacím programu Wikipedie. Řada je také určena na pomoc profesionálnímu personálu a dobrovolníkům galerií, knihoven, archivů a muzeí (GLAM) k pochopení, jak se jejich obsah dostane k vystavení na stránkách Wikimedia, a jak dokumentovat nebo nahrát svůj obsah pro přímé prohlížení na Wikipedii a její sesterských projektech.

Obsah videí bude dostupný v úsecích, které bude možno prohlížet, překládat a aktualizovat jednotlivě.

V současné době máme dobrovolné překladatele pro arabštinu, arménštinu, češtinu, němčinu, řečtinu, odia a španělštinu. Další dobrovolníci s vysokou překladatelskou zkušeností se mohou zaregistrovat na diskusní stránce.

Momentálně potřebujeme vaše ohlasy na náčrt scénářů, stejně jako návrhy atraktivního názvu pro tuto řadu. Zanechte nám laskavě své poznámky na této diskusní stránce!


S pozdravem

Pine

ředitel série a scénárista

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Tato série je financována z grantu pro individuální zapojení nadace Wikimedia. Vřelé díky komunitě, výboru IEG a WMF za jejich podporu.

– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Pine (diskusepříspěvky)

Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto do Wikipedie:Potřebuji pomoc#Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek

Začlenění seznamu krátkých článků do WP:Subpahýl[editovat | editovat zdroj]

Můžete se vyjádřit k začlenění bodu Wikipedie:SKČ do Wikipedie:Subpahýl, viz diskusní sekce.--Kacir 17. 3. 2016, 11:03 (CET)

Překládací nástroj Česko-slovenské Wikipedie opět v provozu[editovat | editovat zdroj]

Oznamuji, že se mi po delší době podařilo uvést opět do provozu překládací nástroj Česko-slovenské Wikipedie, a vyzývám proto všechny jeho dřívější uživatele, aby jej opět začali používat a pokračovali v překládání článků mezi češtinou a slovenštinou, které tento nástroj usnadňuje. Děkuji všem, kdo na znovuzprovoznění čekali, za trpělivost – oni mi mohou nejlépe poděkovat právě tím, že si opět vyzkouší něco přeložit. Podrobnosti o příčině výpadku a mou omluvu za délku odstávky podmíněnou osobními důvody naleznete na diskuzní stránce nástroje. --Blahma (diskuse) 20. 3. 2016, 01:23 (CET)

Velikonoce[editovat | editovat zdroj]

Celebration-21891.jpg

Tímto bych rád všem Wiki-kolegům popřál hezké prožití svátků jara. OJJ, Diskuse 22. 3. 2016, 12:06 (CET)

Přehledy Wikimedia, únor 2016[editovat | editovat zdroj]

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blog za únor 2016.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 22. 3. 2016, 19:57 (CET)

Rychlé odkazování na wikipedistu[editovat | editovat zdroj]

Také už vás nebaví na různých organizačních stránkách (např. zápisy z wikisrazů) vypisovat zapojené nebo jinak dotčené wikipedisty zdlouhavým a syntakticky ne úplně průhledným [[Wikipedista:Příklad|]], abyste dostali pěkný odkaz Wikipedista:Příklad (uvedená nejkratší syntaxe navíc u wikipedistů se závorkami ve jméně tuto jeho část nechtěně odstraní)? Ode dneška k tomu můžete použít tento krátký zápis: {{U|Příklad}} V odůvodněných případech je možné též dalším parametrem změnit zobrazovaný text odkazu, např.: s {{U|Příklad|Příkladem}}. Největší zrychlení práce ale přináší právě ta první varianta. Tato šablona a pod tímto názvem (U jako "User") existuje už na mnoha jiných Wikipediích, ale my jsme ji tu dosud neměli. Trochu podobné jsou šablony {{Wikipedista}}, která ale zobrazuje vedle odkazu i spoustu dalších souvisejících odkazů, a {{Odpověď}}, která je ale zase určena primárně na použití v diskuzích, protože standardně přidává před jméno zavináč a za jméno dvojtečku (takže stejného efektu jako u šablony {{U}} by se docílilo až teprve zbytečně zdlouhavým {{Odpověď|Blahma|před=|za=}}). --Blahma (diskuse) 23. 3. 2016, 10:34 (CET)

Díky, to se bude hodit. Momentálně se ještě pod hlavní Lípou v tématu Jmenné prostory diskutuje o zkratkách a aliasech, jedna z nich by měla být právě "U" pro "Wikipedista".--Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 3. 2016, 11:32 (CET)

Návrh doporučení: Obrázky v článku[editovat | editovat zdroj]

Již několik let je toto doporučení návrhem. Proto navrhuji ho prohlásit za doporučení.--Juandev (diskuse) 25. 3. 2016, 22:38 (CET)

Hustota zalidnění - dopočítáno[editovat | editovat zdroj]

Pro vaši informaci: do šablony {{Infobox - sídlo světa}} jsem dodělal automatické dopočítávání údaje o hustotě zalidnění, které se použije, jen když:

  • tato hustota zalidnění není v článku dostupná, ani zadána ručně, ani ve wikidatech,
  • jsou zadány obě vstupní hodnoty, o ploše a počtu obyvatel, ručně nebo z wikidat,
  • vstupní údaje jsou opravdu čísla, s ověřením pomocí {{Očekáváno číslo}}...

Má to tedy spoustu omezení, aby se vůbec něco spočítalo, resp. vůbec i jen začalo počítat.

  • nicméně pro některé případy se toto nakonec přeci jen dopočítává: Např. v článku Černobyl.
  • V takových případech se kódem za jednotky "obyv./km²" přidává zmenšená poznámka: (dopočítáno).
  • Takové články s dopočítanými hodnotami by se měly i automaticky přidat do kategorie:Údržba:Stránky s výpočty.

FYI --Franta Oashi (diskuse) 5. 4. 2016, 02:11 (CEST)

@Oashi:Technická: co je na tom k údržbě? z principu by to spíš měla být monitorovací kategorie. JAn (diskuse) 5. 4. 2016, 07:20 (CEST)

Ptejte se knihovny – zapojte se[editovat | editovat zdroj]

Přátelé a kolegové, ve Wikimedia ČR jsme navázali spolupráci s projektem Ptejte se knihovny Národní knihovny. Umožní nám pokládat dotazy, které budou zodpovězeny nadstandardně - odborně a včetně doporučených, hlavně knižních zdrojů. V první fázi budeme tuto spolupráci testovat jen v úzkém kruhu wikipedistů. Hledám několik z vás, kteří by byli ochotni dle stanovených pravidel (upřesním) položil dotaz, který následně použijete k vylepšení článku na Wikipedii. Ozvou se mi alespoň tři takoví wikipedisté? Na zkušenostech nezáleží. Zároveň prosím, abyste zatím službu nezkoušeli využívat na vlastní pěst – máme důvěru Národní knihovny, že budeme postupovat pomalu, abychom měli spuštění projektu pod kontrolou. Děkuji, --Vojtěch Dostál (diskuse) 9. 4. 2016, 20:10 (CEST)

Možná by nebylo od věci, aby se ostatní wikipedisté obraceli na knihovnu právě přes takovéto osoby, které by působily jako jakýsi "filtr", který dotaz učeše a vyselektuje např. dotazy typu vandalismů. Jestli to ovšem nemáte ošetřeno jinak. --Palu (diskuse) 10. 4. 2016, 00:56 (CEST)
Hlásím se. Co ale zabrání ostatním uživatelům, aby prostě šli na dané stránky a položili své vlastní dotazy? Nebo v rámci spolupráce dostanou dotazy od Wikipedie nějaký jiný kanál či jiné vylepšení proti ostatním dotazům, např. rychlejší odbavení? --10. 4. 2016, 15:00 (CEST), Utar (diskuse)
Díky! V rámci spolupráce budu wikipedisté dostávat odpovědi na míru. Toto "na míru" právě potřebujeme vypilovat s pomocí wikipedistů betatesterů. Navíc bychom rádi směřovali službu ke kompatibilní licenci atp. --Vojtěch Dostál (diskuse) 10. 4. 2016, 15:24 (CEST)
Stáe hledám 1-2 další beta-testery, ozve se někdo další? :-) Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 4. 2016, 08:38 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Hlásím se jako náhradník, pokud se nenajde nikdo chytřejší a pracovitější, tak bych to zkusil :-) --Remaling (diskuse) 25. 4. 2016, 20:46 (CEST)

WP:Blokování[editovat | editovat zdroj]

Navrhl jsem prodloužení maximální délky bloku u škol do konce školního roku (anebo na 1 měsíc, pokud to bude delší čas). Předem díky za vyjádření ostatních. --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 15:27 (CEST)

Žádost o práva spráce[editovat | editovat zdroj]

Milí kolegové, po dlouhém zvažování jsem se rozhodl požádat o důvěru komunity v podobě žádosti o přidělení práv správce. Budu rád, když si naleznete čas a k této mé žádosti se v hlasování vyjádříte. Nejpozdější termín účasti v hlasování je v neděli 8. května krátce po půlnoci. --Blahma (diskuse) 24. 4. 2016, 00:21 (CEST)

Asi chyba v osobních údajích herečky Anny Fialové[editovat | editovat zdroj]

Na wikipedii se uvádí asi chybné datum a místo narození 3.7.1995 Kolín. Na ostatních stránkách týkajících se Anny Fialové je uváděno datum narození 9.2.1966 v Havlíčkově Brodu. Bylo by třeba toto opravit. 78.80.9.166 1. 5. 2016, 17:51 (CEST)

Kdoví jak to je - to datum, které rozporujete, uvádí sama herečka v nějakém rozhovoru na YouTube. Čemu věřit? Uvedl jsem obě možnosti --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 5. 2016, 18:05 (CEST)

Žádost o práva správce (Remaling)[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, rozhodl jsem se požádat o práva správce, v případě zájmu můžete hlasovat zde. --Remaling (diskuse) 2. 5. 2016, 22:57 (CEST)

Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc[editovat | editovat zdroj]

Rád bych pozval všechny kolegy na Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc. Vedení knihovny se staví poměrně otevřeně i širší spolupráci, a proto by bylo dobré, kdybychom se dokázali trochu ukázat :-) Prosím zájemce, aby se přihlásili co nejdříve. Jakékoliv dotazy rád zodpovím, ať už zde, na své diskusní stránce nebo e-mailem. --Jan.Kamenicek (diskuse) 14. 5. 2016, 10:46 (CEST)

Změněn termín akce na 10. září 2016. Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 6. 2016, 15:47 (CEST)

Přehledy Wikimedia, duben 2016[editovat | editovat zdroj]

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blogu za duben 2016.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 20. 5. 2016, 21:25 (CEST)

Název šablony nebo modulu[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil jsem návrh nového doporučeni Wikipedie:Název šablony nebo modulu. Neváhejte přidat svoje komentáře a připomínky do tamní diskuse. --Dvorapa (diskuse) 10. 6. 2016, 17:48 (CEST)


Finální diskuse

Návrh se pomalu dostává do finální podoby. Aktuálně se již řeší pouze otázka, zda mohou být šablony pojmenovány i cizojazyčně, případně z jakých důvodů (pouze z historických důvodů, tj. že tu již pod cizojazyčným názvem jsou zažité, nebo mohou vznikat i nové v odůvodněných případech?). Za poslední měsíc však diskuse nad tímto problémem trochu pomřela a v posledních 14 dnech již nikdo nenašel žádné jiné chyby, či nedostatky, které by bylo dobré opravit.

Prosím tedy všechny interesované wikipedisty o případné vyjádření se ohledně výše zmíněné otázky a o případné poslední opravy či návrhy změn ve finální 14denní diskusi. Pokud bude během této doby dořešena ona poslední zbývající otázka a případné další, které se ještě objeví, bude pravděpodobně 21. července zahájeno hlasování o přijetí návrhu za doporučení na podstránce Hlasování o přijetí, ve kterém bude také možné prosadit úpravu návrhu na závadné pravidlo (byť si myslím, že to u tohoto návrhu pravděpodobně bude zbytečné, pokouším se ale vytvořit určitý precedens). Upřesnění termínu zahájení a podrobná pravidla hlasování budou připravena na uvedené podstránce do konce tohoto týdne.

PS: Myslíte, že by bylo dobré kvůli letnímu období dovolených hlasování nechat běžet po dobu delší, než standardní? Nebo je to zbytečné? Případně protáhnout i finální diskusi? --Dvorapa (diskuse) 6. 7. 2016, 03:58 (CEST)

Hlasování

Většina připomínek byla zapracována, výše zmíněné otázky probrány a upraveny, od 21. 7. do 4. 9. tedy poběží hlasování na stránce Hlasování o přijetí. --Dvorapa (diskuse) 14. 7. 2016, 12:59 (CEST)

Začal poslední týden hlasování, máte poslední možnost se k návrhu vyjádřit. --Dvorapa (diskuse) 29. 8. 2016, 12:08 (CEST)

Hlasování uzavřeno, návrh nebyl přijat.--Tomas62 (diskuse) 7. 9. 2016, 11:59 (CEST)

Wikipedie:Loutkový účet[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, protože již nikdo přes půl roku nepřidal připomínku či jiný příspěvek do diskuse k pravidlu, zahájil jsem čtrnáctidenní hlasování o jeho přijetí. Prosím, vyjádřete se. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 6. 2016, 19:31 (CEST)

Tlačítka shrnutí[editovat | editovat zdroj]

Po vzoru skwiki a hewiki jsme připravili nové udělátko, které pod políčko pro shrnutí editace přidá tlačítka s častými shrnutími. Neváhejte zkoušet a hlásit chyby. Mělo by fungovat jak ve wikikódu, tak ve VisualEditoru. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2016, 10:39 (CEST)

Díky, zkusil jsem, nevypadá to špatně. Nedalo by se to ale customizovat? --Jiří Komárek (diskuse) 24. 6. 2016, 11:46 (CEST)
Samozřejmě dalo, ale ne formou udělátek v nastavení. Udělátko, které se dá přizpůsobit můžete nainstalovat pomocí návodu na Wikipedista:Dvorapa/tools.js/doc. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 6. 2016, 11:49 (CEST)
Po e. k., tak jenom dodám, že problém u udělátek je ten, že oficiální cesta neexistuje. To by se mělo změnit, až přijdou tzv. udělátka 2.0, ale k nim čeká vývojáře ještě dlouhá cesta. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2016, 11:54 (CEST)

Skvělá věc, díky! Jen mám pocit, že když během editace přepnu ze zdroje do VisEd, tak se mi pak udělátko nezobrazí. (Při přepnutí editoru z VisEd do kódu udělátko funguje.) --Vojtěch Veselý (diskuse) 24. 6. 2016, 16:44 (CEST)

Ani mně ne, zkusím zjistit příčinu. Ono totiž to přepínání mezi editory vůbec není vymakané :/ --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2016, 16:51 (CEST)
Opraveno zde, prosím libovolného správce @Martin Urbanec: o nahrání do MediaWiki:Gadget-summaryButtons.js. --Dvorapa (diskuse) 25. 6. 2016, 00:01 (CEST)
VyřešenoVyřešeno --Martin Urbanec (diskuse) 25. 6. 2016, 08:11 (CEST)

Soutěž Foť a piš[editovat | editovat zdroj]

Logo projektů k Mediagrantu.png

Ahoj všem, kteří vylepšují články ve Wikipedii a taky umí aspoň trochu fotit (což je doufám většina wikipedistů). Zveme vás, abyste se až do konce října zúčastnili soutěže, kterou vypisuje vedení Mediagrantu spolu s vedením spolku Wikimedia ČR. Princip je jednoduchý: jeďte fotit pro Mediagrant, fotky z těchto cest přidejte do článků na české wiki a tyto články vylepšete. Když pak tyto články přihlásíte do soutěže, můžete vyhrát některou z finančních cen.

Soutěž vznikla na popud nadace Wikimedia, která oceňuje výsledky Mediagrantu, ale chtěla by, aby fotografie, které v jeho rámci vznikly, podpořily i vylepšování textové stránky článků. Připravili jsme proto v Mediagrantu tuto soutěž a jsme zvědavi, jak moc přitáhne zájem wikipedistů.

Pravidla, postup a přihlašovací tabulku najdete na stránce soutěže. --Packa (diskuse) 16. 7. 2016, 23:54 (CEST)

Čech edituje Wikipedii v Urdu[editovat | editovat zdroj]

Zvažte.--Juandev (diskuse) 22. 8. 2016, 00:01 (CEST)

Ahoj, tuším, že pán byl už pozván na Wikisraz po tom, co ten článek vyšel. Snad i nějakej rozhovor s ním někde jsem četl. @Vojtěch Dostál: ví víc.--frettie.net (diskuse) 22. 8. 2016, 03:25 (CEST)
Je to tak, jak říkáš.--Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 8. 2016, 04:27 (CEST)

Nástroj Citation Hunt[editovat | editovat zdroj]

K zobrazení náhodného neozdrojovaného tvrzení na české Wikipedii je možné nyní použít Citation Hunt. Vyzkoušejte a dejte vědět! --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 10. 2016, 14:02 (CEST)

Změna defaultního nastavení sledovaných stránek pro nově zaregistrované[editovat | editovat zdroj]

Nově zaregistrovaní uživatelé by nyní měli mít v nastavení sledovaných stránek nově defaultně nastaveno, že editované stránky jim na seznamu zůstávají 14 dní (dříve to byly dny 3) a že všechny jimi editované stránky se jim přidávají do sledovaných. Návrh a diskusi najdete zde. Po nasazení bylo hlášeno, že se změna bohužel dotkla i některých dříve registrovaných, což nebylo záměrem. Pokud by to zlobilo ještě někomu dalšímu, hlaste to Martinu Urbancovi. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 10. 2016, 13:52 (CEST)

Aha, už to vidím. Změna výchozích nastavení se dotkne a) nových uživatelů b) anonymů (pokud to má smysl) a c) uživatelů, kteří nastavení nepřizpůsobili (stačí změna tam a zas zpátky). Více viz [1]. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 14:39 (CEST)
Stačí pro to, aby registrovaný uživatel nebyl zasažen podobnými změnami, aby změnil jedno takovéto nastavení nebo musí změnit (přenastavit z defaultní na upřednostňovanou hodnotu, klidně ale tu samou) všechna nastavení, kde nechce být příště takto zasažen? Asi všechna, co? Takže to vlastně funguje podobně jako u infoboxů, není-li vyplněna žádná hodnota (cokoli, třeba i mezera), použije se defaultní (z Wikidat)? Eh, opruz. --25. 10. 2016, 14:46 (CEST), Utar (diskuse)
Jo, přesně tak. Jinak nemá v databázi uloženu vlastní hodnotu = použije se default. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:06 (CEST)
Mno ale takhle by to z pohledu uživatelů vůbec fungovat nemělo. :-( Nejde to technické řešení nějak změnit, aby se to původním uživatelům vrátilo zpět? Radši tu změnu prozatím zrušit, než aby tady polovina wikipedistů měla rozházené nastavení...--Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 10. 2016, 15:17 (CEST)
Nevím o žádném řešení. Zkusím se zeptat. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:52 (CEST)
[2] - díky dotazu od Utara. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:54 (CEST)
@Martin Urbanec: Vzhledem k vysokému počtu uživatelů zasažených touto neočekávanou změnou prosím přidat oznámení i pod hlavní a technickou lípu. Oznamovací lípa rozhodně nepatří mezi nejsledovanější. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 25. 10. 2016, 18:24 (CEST)
[3] a [4] --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 18:27 (CEST)

Registrace na Wikikonferenci spuštěna[editovat | editovat zdroj]

Byla spuštěna registrace na 8. českou Wikikonferenci, která proběhne v sobotu 3. prosince 2016 v Brně. --Blahma (diskuse) 1. 11. 2016, 01:42 (CET)

Aktualizace OTRS[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny Wikipedisty. Chtěl bych oznámit poměrně zásadní změnu ve vyřizování korespondence probíhající přes OTRS. Po interní dohodě jsme nechali zřídit novou e-mailovou adresu permissions-cs@wikimedia.org, kam se budou nově zasílat všechna potvrzení autorských práv (jak pro texty na české Wikipedii, tak pro obrázky a soubory na Commons). Stávající adresa info-cs@wikimedia.org bude nadále sloužit k ostatní korespondenci – hlášení problémů, chyb nebo žádosti o pomoc nebo vysvětlení. Předpokládám, že v nejbližší době nastane jakési přechodné období, kdy potvrzení budou chodit na obě adresy zároveň, nicméně odpovídat budeme již výhradně z nové adresy. Zároveň bych tím rád vyzval zkušené kolegy – správce, arbitry, členy pobočky – aby zvážili žádost o přístup ke staré adrese info-cs. Dokonce padl návrh, aby si o přístup k tomuto e-mailu požádali všichni správci (autor: Martin Urbanec). Na toto téma je zřejmě vhodné otevřít diskusi, zprávu pro rychlejší rozšíření publikuji na dvou stolech Pod lípou, oznamovacím a hlavním – diskutujte a své názory předesílejte prosím výhradně na tom hlavním. Za tým OTRS všechny zdraví --Mates (diskuse) 12. 11. 2016, 13:51 (CET)

VicuñaUploader: chyby[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za offtopic a odkazuji na toto důležité upozornění, týkající se našeho sesterskoho projektu.--Juandev (diskuse) 28. 11. 2016, 13:48 (CET)

O správce méně[editovat | editovat zdroj]

Ahoj kolegové, chtěl bych zde oficiálně oznámit, že jsem se včera/dnes vzdal správcovských práv (wikievoluce je neúprosná). Chovejte se hezky ke správcům, kteří zbyli, není jich zas tolik a noví se získávají těžko. S pozdravem --Jiekeren (diskuse) 9. 1. 2017, 19:59 (CET)

rehek domácí[editovat | editovat zdroj]

na stránce rehek domácí se uvádí,že zřídka přezimuje do 10-ti jedinců v celé republice.Byl jsem překvapen,žejsem v letošní mrazivé zimě viděl v Brně na různých místech již dva ptáčky.Oba byli v blízkosti komunikací,poblíž městského ruchu a vypadali celkem spokojeně.Netuším čím se v těchto pro ně krutých podmínkách živí,když preferují hmyz.

Možná bude moci pomoci OJJ. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 1. 2017, 15:07 (CET)
@Martin Urbanec: Zajímavý problém. Knihu, ze které bylo čerpáno mám doma a mohu skutečně ověřit 5 až 10 exemplářů. Nutno však podotknout, že se jedná o údaje sedmnáct let staré, tudíž nemusí být aktuální. Podíval jsem se tedy na zajímavá pozorování ČSO, taky stará, a jedinci byli skutečně pozorováni i v lednu/prosinci. Tudíž bych řekl, že informace v článku bude správná, i když by se dala upravit na několik jedinců a měl jste štěstí nebo omylem zaměnil druh. --OJJ, Diskuse 25. 1. 2017, 15:34 (CET)

Sháněné zdroje[editovat | editovat zdroj]

Občas se některý z wikipedistů nabídne, že má přístup k velkému množství literatury, zdrojů, apod. Taková informace je sice nesmírně cenná, avšak časem se zapomene. Napadl mě opačný přístup. Máme tu stránky pro požadavky na ty z nás, kteří jsou zdatnější technicky, ještě více technicky, v ovládání robotů, fotograficky, ve psaní článků, v rozšiřování článků, v mapách a to jsem určitě na něco zapomněl. Napadlo mě tedy zkusit opačný postup. Vytvořit stránku pro nejrůznější požadavky na ty z nás, kteří mají zvláštní přístup k jinak nedostupným zdrojům, anebo ty z nás, kteří vědí, kde zdroje hledat, (ti mohou stránku jen sledovat) a kteří chtějí pomoci těm, kteří zdroje shánějí (ti se zas nemusí shánět po příslušných wikipedistech s možnostmi, stačí napsat požadavek). Zvu tedy wikipedisty k využívání nové stránky Wikipedie:Sháněné zdroje, uvidíme, jak si povede, zda bude užitečná (jako např. Wikipedie:ŽOPP) nebo spíše mrtvá (jako např. Wikipedie:PN).

PS: hlavička stránky je zatím jen nástřel, tedy zvu i k jejímu vylepšení. --Dvorapa (diskuse) 30. 1. 2017, 22:22 (CET)

Report WikiProjektu Vostvo České republiky[editovat | editovat zdroj]

V dubnu loňského roku (2016) vznikl WikiProjekt Vodstvo České republiky a dnes se má čile k světu. Předkládáme vám stručné shrnutí naší práce v roce 2016.--Juandev (diskuse) 5. 2. 2017, 18:08 (CET)

Wikiexpedice[editovat | editovat zdroj]

Založil jsem stránku Wikipedie:Wikiexpedice vzhledem k přípravám druhé Wikiexpedice v dubnu 2017. Než tam doplníme více informací můžete se stavit v Brně (15. 2.) a v Praze (20. 2.) na prezentaci té proběhlé. Zároveň zvažte účast na té budoucí o Velikonocích 2017.--Juandev (diskuse) 13. 2. 2017, 18:44 (CET)

Diskusní a poradenská skupina na Facebooku[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že IRC už moc neletí a hodně lidí se vyskytuje na Facebooku, založili jsme skupinu Wikipedie, která je určená k diskusím na wikipedistická témata a pomoc nováčkům. Nyní nabíráme členy, aby jsme vytvořili nějaký základní počet, tak se neváhejte přidat a doporučit svým známým.--Juandev (diskuse) 13. 3. 2017, 13:06 (CET)

Jak číslovat české ministry[editovat | editovat zdroj]

Můžete se zapojit do diskuse, jak číslovat české ministry, tj. určení jejich pořadí v úřadu. --Kacir 14. 3. 2017, 18:04 (CET)

Uvádění roků narození a úmrtí v š:Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Návrh na uvádění roků narození a úmrtí osob v šabloně {{Příbuzenstvo}}; vyjádření k návrhu v diskusi.--Kacir 15. 3. 2017, 19:50 (CET)

Astronomický editaton[editovat | editovat zdroj]

Dějiště editatonu

Wikiemdia ČR pořádá 1. – 2. dubna na hvězdárně v Brně astronomický editaton. Chceme zde vylepšit články nejen o astronomii, ale i o příbuzných tématech jako například o astronomických institucích. Vzhledem k současně zde probíhajícímu sjezdu České astronomické společnosti bude prostor i pro propagaci Wikipedie a naší práce.
Zveme zájemce, kteří by nám chtěli pomoci na místě, aby se zapsali na stránku editatonu. Pokud někdo nemůže přijet, oceníme i podporu na dálku.
Za organizátora zve --Packa (diskuse) 21. 3. 2017, 06:58 (CET)

Wikimania 2017 scholarship programme[editovat | editovat zdroj]

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskuse) 21. 3. 2017, 18:42 (CET)