Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Wikipedie:Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Obsah

Pojmenování článku[editovat zdroj]

Prosím o radu v mém problému (možná spíš pseudoproblému). Při prohledávání článků o Libni jsem narazil na článek pojmenovaný "Betonový most přes Rokytku". Ten problém spočívá podle mne v tom, že mostů přes Rokytku je několik, vesměs jsou betonové a nemají vlastní pojmenování. Ten, který je popsaný v článku je bezesporu nejznámější, ale pro kohokoli, kdo není místní jako já, je pojmenování nejednoznačné. Jednoduché řešení by bylo článek přejmenovat třeba na "Betonový most přes Rokytku v Zenklově ulici". Musím ale přiznat, že dlouhé názvy článků příliš nemiluji. Napadá někoho elegantnější řešení? --Leotard (diskuse) 22. 12. 2013, 09:58 (UTC)

Ten přívlastek „betonový“ se mi zdá v názvu zbytečný, pokud nejde o součást oficiálního pojmenování. Tedy spíš jednoduše „Most přes Rokytku (Libeň)“ a jestli je mostů přes Rokytku v Libni víc, pak „Most přes Rokytku (Zenklova)“. --Mario7 (diskuse) 22. 12. 2013, 15:03 (UTC)
Mostů a lávek přes Rokytku v Libni jsem napočítal sedmnáct, jsou vesměs betonové (železobetonové) a žádný z nich není oficiálně pojmenovaný. Různé kombinace slov "betonový", "most", "Rokytka", "Zenklova" jsou výstižné, ale ne právě libozvučné. Ale je to korektní řešení. --Leotard (diskuse) 22. 12. 2013, 15:33 (UTC)
Vidím to podobně jak Mario7, Most přes Rokytku (Zenklova), případně i "betonový ...". Já od něj bydlím co by kamenem dohodil, tj. taky vím, o kterej jde, ale nyslím, že nemístní stejně bude tušít či hledat informace o tomhle a ne o jiném. A Zenklova ulice je podle mě naprosto jasným identifikátorem (v tomhle případě). --frettie.net (diskuse) 22. 12. 2013, 15:43 (UTC)
Ať už Most přes Rokytku (Zenklova) nebo Most přes Rokytku (Libeň), hodil by se pak rozcestník Most přes Rokytku. Třeba i …mezi významné patří: a vyjmenovat jich jen pár. --22. 12. 2013, 16:59 (UTC), Utar (diskuse)
Zjevně vítězí Most přes Rokytku (Zenklova). Současně přiznávám, že rozcestník mne nenapadl. Popracuji na tom. Jen se těžko budou shánět 2NNVZ. --Leotard (diskuse) 22. 12. 2013, 19:15 (UTC)

Určovna - propagace[editovat zdroj]

Vážení přátelé, příroda sice spí, ale to neznamená, že není možné konzultovat svoje letní snímky s kolegy, kteří si myslí, že jsou schopni přispět svými znalostmi k určení snímků živé přírody, se kterými si třebas neporadili kolegové na Commons. Berte to prosím jako pozvánku do určovny. S kolegy se vždy snažíme o co nejpřesnější biologickou klasifikaci materiálů. Toto jsou archivované výsledky určovny do konce roku 2013. --Rosičák (diskuse) 3. 1. 2014, 17:59 (UTC)

Má to ovšem jednu drobnou chybu a tou je neaktivita těch, co tam ty fotky vyvěsili. Kolikrát to tam visí po určení ještě měsíce nebo to je přesunuto do archivu, ale dál se s tím nic neděje. Neděje v tom smyslu, že autor už to nedotáhne do konce. Je to třeba potřeba na commons přejmenovat, popsat a kategorizovat. Pokud tohle autor neudělá, tak to vlastně zůstalo na poloviční cestě a určovna vlastně nemá ani moc smysl.--Don Pedro (diskuse) 3. 1. 2014, 19:52 (UTC)
Ne každý může přejmenovávat na Commons.--Ben Skála (diskuse) 3. 1. 2014, 20:03 (UTC)
Dáš návrh stejným způsobem, jakým zde přesouváš stránky, vyplníš důvod a on to někdo z oprávněných udělá.--Rosičák (diskuse) 3. 1. 2014, 20:06 (UTC)
Aha, to jsem nevěděl. Díky.--Ben Skála (diskuse) 3. 1. 2014, 20:11 (UTC)
Přesouvat není mnohdy nutné, jen tehdy, když je ten název nevyhovující, třeba se to jmenuje lomikámen a zjistí se, že je to rozchodník atd. Možná na to chce myslet už při nahrávání fotek a nahrávat to pod takovými názvy, neutrálními, aby se to po určení nemuselo přesouvat. Každopádně je ale nutné u všech fotek doplnit popis a kategorizovat a to už každý zvládne snadno i na commons. Pokud se to neudělá, fotka zapadne a nemá moc význam.--Don Pedro (diskuse) 3. 1. 2014, 20:17 (UTC)
Souhlasím. Přejmenovávání souborů na Commons kvůli určení kytek považuji za zbytečnost. Narazil jsem tam na pár wikipedistů, co si obrázek nahrají pod názvem Neznámá rostlina.jpg nebo pod nějakým podobným názvem a pak to musí přesouvat. Ale na co? Nikdy jsem na Commons nepřesouval soubory z chráněných území. Pojmenovávám to vždy názvem chráněného území a dávám tam číslo do závorky. Po určení rostliny jen upravím popis a správně zakategorizuju. Na názvu souboru přece nesejde. --Miďonek (diskuse) 3. 1. 2014, 20:24 (UTC)

1000 přeložených článků Česko-slovenské Wikipedie[editovat zdroj]

V sobotu 11. 1. 2014 v 15:19 SEČ dosáhl wikiprojekt Česko-Slovenská Wikipedie mety 1000 článků přeložených s využitím jeho překládacího nástroje. Jubilejní článek Sverepec o obci v okrese Považská Bystrica na severozápadě Slovenska založil překladem ze slovenského článku Sverepec wikipedista Jan Kovář BK, který je současně s počtem 53 přeložených článků druhým nejaktivnějším z 26 českých účastníků tohoto projektu. Z tisíce dosud přeložených článků vznikly na České Wikipedii překladem ze slovenštiny tři čtvrtiny (746 článků) a naopak překlady z češtiny na Slovenskou Wikipedii tvořily čtvrtinu překladů (přesně 254 článků). Projekt byl odstartován 30. 11. 2013 na České Wikikonferenci a články v něm vytvořené dnes tvoří 25 % celkového objemu nových článků na České Wikipedii a dokonce 29 % nových článků na Slovenské Wikipedii. Článků bez ekvivalentu v druhém z jazyků i tak stále zůstávají desetitisíce. Kromě překládacího nástroje nabízí wikiprojekt Česko-slovenská Wikipedie nově i vyhledávací nástroj a předgenerované tématické seznamy chybějících článků sloužící jako motivace pro zapojené wikipedisty. Ve zvláštních seznamech jsou evidovány rovněž všechny v rámci projektu vzniklé přeložené články. Tvůrce projektu tímto děkuje všem 35 aktivním účastníkům projektu i těm, kteří přispěli svými komentáři v diskuzích. Na obecnou diskuzi o projektu přednostně odkazuji také všechny, kteří by chtěli nějakým způsobem reagovat na toto oznámení. --Blahma (diskuse) 12. 1. 2014, 01:22 (UTC)

Předkládám komunitě návrh na doplnění doporučení Název článku[editovat zdroj]

Návrh naleznete na podstránce doporučení Wikipedie:Název článku/Návrh k zapracování 1.--Rosičák (diskuse) 16. 1. 2014, 15:32 (UTC)

Lampárna[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové, tímto Vám oznamuji založení stránky WP:Lampárna. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte stránku. S pozdravem.--Rosičák (diskuse) 19. 1. 2014, 14:44 (UTC)

Stránka byla bohužel ihned smazána, jelikož jeden správce rozhodl, že tu být nemá. Mohl bys aspoň osvětlit, co bylo jejím záměrem ? --Jowe (diskuse) 19. 1. 2014, 14:50 (UTC)
WP:Lampárna
=Lampárna=

Myslím, že podobná stránka zde scházela, a tak tedy alespoň vysvětlení, k čemu je. Jistě jste již slyšeli "S tím běž do lampárny!" nebo "Můžeš si stěžovat v lampárně." Narozdíl od skutečné lampárny, tady je to místo k vyjádření názorů, stesků, k vyplalání, k vyjádření potíží.... (Samozdřejmě jen ve spojitosti s Wikipedií.)

==Pro vkladatele do lampárny==

Své příspěvky vkládejte jako nové sekce hned za popis lampárny. Název sekce by měl znít Vaše uživatelské jméno - vlastní popis obsahu. Obsah můžete průběžně měnit nebo celou sekci smazat, pokud si myslíte, že již ztratila svůj význam nebo byl problém vyřešen.

==Pro utěšitele, řešitele a rádce==

Nereagujte na této stránce - vytvořte novou sekci v diskusi. Pokud chcete přispěvatele kritizovat, nedokážete ho pochopit nebo se do něj vcítit, nepište raději nic. Snažte se být konstruktivní a alespoň ho utěšit.

Zde je pro zájemce výstup smazané stránky. --Mates (diskuse) 19. 1. 2014, 14:56 (UTC)

Děkuji Matesi--Rosičák (diskuse) 19. 1. 2014, 15:07 (UTC)
WP:Pod lípou (u krbu) nestačí? JAn (diskuse) 19. 1. 2014, 19:08 (UTC)
Víš, to právě diskuse vlastně není. Diskuse kontroverzní problémy spíš rozpliznou, zřídka je řeší. Myslím, ze i v tomto kyberprostoru by mohlo být místo, kde je možno nezávazně naříkat, vyplakat se a následně hledat útěchu i konstruktivní radu.--Rosičák (diskuse) 19. 1. 2014, 19:28 (UTC)

Sesterské projekty v řádkové podobě[editovat zdroj]

V minulosti se uživatelé opakovaně vyjádřili, že by preferovali odkazy na sesterské projekty (Wikislovník, Wikicitáty, Commons a další) v řádkové podobě. V současnosti už převod začal - v podobě, která je shodná s podobou na ostatních českých projektech. Výslednou podobu už mají všechny výskyty šablon {{Wikicesty}} (např. Stříbro (okres Tachov)) a {{Wikicitáty}} (např. v Seneca). V brzké době se nové podoby dočkají odkazy {{Wikiknihy}}.

Tento převod má svoje úskalí, kromě nové syntaxe (šablona musí obsahovat parametr, což ale lidem, kteří odkazy na české sesterské projekty vkládají nevadí, protože už jsou na to zvyklí odtam) je největším problémem umístění. Zatímco stávající rámečková podoba se prostě zobrazí někde vpravo, řádkovou je nutné vložit na vhodné místo, kterým je, dle diskusí, sekce === Externí odkazy ===.

Bohužel, tato sekce v mnoha článcích chybí. Takže, pokud by někdo chtěl pomoci, pokud při své editaci přesunete všechny tyto šablony do sekce === Externí odkazy===, kterou případně vytvoříte, pomůžete tím.

Přehled šablon sesterských projektů, kterých se to týká, je v tabulce níže, kromě toho je zde několik dalších {{PSH}}, {{NK ČR}}, {{Gutenberg autor}} ..., které budou také převedeny na řádkovou podobu, i když trochu jinak.


projekt přibližný počet odkazů
{{wikicesty}} 10 Hotovo. Hotovo
{{incubator}} 30 Hotovo. Hotovo
{{wikiverzita}} 70 Hotovo. Hotovo
{{wikiknihy}} 100 Hotovo. Hotovo
{{wikizprávy}} 230 Hotovo. Hotovo
{{Wikidruhy}} 800 Hotovo. Hotovo
{{wikicitáty}} 3000 Hotovo. Hotovo
{{wikislovník}} 3500
{{wikizdroje}} 1000
{{otto}} (součást wikizdrojů) 1100
{{commons}} 5000
{{commonscat}} 97000

U šablony Commonscat bude převod nejsložitější (používá navíc Wikidata, takže bude ještě třeba udělat nějaké úpravy v příslušném modulu), proto přijde až na konec. JAn (diskuse) 19. 1. 2014, 19:37 (UTC)

Díky za oznámení, již třetí den hledám Commonscat v řádkové podobě, protože jsem měl pocit, že jsem to někde viděl. --Jan Kovář BK (diskuse) 19. 1. 2014, 19:48 (UTC)
Díky za práci, JAne. Byl jsem spíš proti řádkové podobě, ale tahle podoba není tak špatná. Zajímalo by mě kdo nebo co odkazuje do inkubátoru?! Nejsou to odkazy do Wikicest? --YjM | dp 19. 1. 2014, 20:54 (UTC)
@JAn, po EK: A co {{Sestřičky}} a {{Sisterlinks}}? Ty se budou taky rozepisovat do řádků? Třeba i do Stříbro (okres Tachov) by se jedna z nich hodila, když je teď ten článek napojen na více sesterských projektů.
Bude se také nějak měnit odkaz na Wikidata? Teď je jako Datová položka v levém panelu.
A ještě, přidej, prosím, odkazy k V minulosti se uživatelé opakovaně vyjádřili, ať ostatní ví, o čem mluvíš. Děkuji S pozdravem --19. 1. 2014, 20:59 (UTC), Utar (diskuse)
@Jan Kovářč BK: {{Commonscat-řádek}} jako provizorní řešení.
@YjM: přidal jsem odkaz na šablonu, nezkoumal jsem.
@Utar: Linky tuhle někde dával Jowe, až je najdu, dám sem
Sestřičky už řádkové jsou, Sisterlinks mají podobný problém jako Commonscat: využívají Wikidata.
Odkaz na Wikidata je dělaný systémově, případně lze odkazovat pomocí Sisterlinks. TAkže zde se z žádnou změnou nepočítá (já mám odkaz na WIkidata ještě pod názvem stránky tímto skriptem.
JAn (diskuse) 19. 1. 2014, 21:18 (UTC)
Že by to přeci jen nebyl sen? Mnohokrát děkuji. --Jan Kovář BK (diskuse) 19. 1. 2014, 21:23 (UTC)
Nepřijde mi, že by byl záměr odkazovat běžného čtenáře do Wikidat, protože to je spíš technický projekt (i proto jsou jeho častá využití, jako např. mezijazykové odkazy, „vytáhnuta“ přímo sem do rozhraní Wikipedie). Časem by možná mělo smysl odkazovat na ten budovaný reasonator, protože ten se snaží prezentovat data v uživatelsky přívětivé podobě, nicméně ten zas ještě není hotový. Takže jsem pro nepřidávání odkazu na Wikidata nikam do článku (takový odkaz by pak navíc byl téměř všude).
Spíš bych čekal, že vznikne nějaké rozšíření, nebo alespoň předzapnuté udělátko, které by umísťovalo odkaz na kategorii na Commons mezi Externí odkazy automaticky, a to pokud existuje (informace z Wikidat) a pokud už není ručně umístěna v článku jinde. Skoro si říkám, že už na toto musel někdo i myslet. A až se časem budou na Wikidatech prolinkovávat i ostatní sesterské projekty, nebudeme muset na ně otrocky vkládat odkazy do každého článku sami – vždyť je to tak trochu práce navíc, podobně jako jsme dřív léta vypisovali na konec článků interwiki-odkazy, což teď už nikomu nechybí. Co vy na to? --Blahma (diskuse) 20. 1. 2014, 10:41 (UTC)
ad Wikidata: Nemyslím si, že by se jednalo jen o "spíše technický" projekt, i když samozřejmě má řadu takových aspektů (např. interwiki...). Mnohá data ale vyžadují odborné vyhodnocení, a tam mohou čtenáři/editoři ostatních projektů výrazně přispět (a naopak tato data je mohou zajímat, i když z nějakého důvodu nejsou přebírána do info- či navboxů). Souhlasím ovšem s tím, že je nesmysl přidávat ručně do každého článku šablonu vytvářející odkaz na Wikidata, automaticky generovaný odkaz v boční navigační liště je rozhodně lepším řešením. Co by ale možná mělo smysl doplnit, to je odkaz na wikidata ze šablon (infoboxy, navboxy apod.), které údaje z Wikidat čerpají a vkládají do stránek. V současné době technicky neproškolený, leč věcně znalý čtenář, který objeví v takovém automatizovaném infoboxu chybu, nemá moc šanci ji jednoduše (wiki-wiki) opravit.--Shlomo (diskuse) 20. 1. 2014, 11:30 (UTC)
ad automatické prolinkování: Hlavní problém vidím v politice "jedna ku jedné", tedy že jednomu článku v projektu X odpovídá právě jeden článek v projektu Y. Už v mezijazykovém propojení wikipedií to trochu skřípe, ale plus mínus to funguje. S jinými projekty už to takto být nemusí: v článku o díle budeme chtít wikizdrojové odkazy jak na dílo samotné (příp. v různých verzích/překladech), tak na práce, které o tomto díle pojednávají. V článku o významném městě budeme chtít wikislovnikový odkaz na český i místní název města apod. Takže automatické prolinkování je fajn, ale přesto potřebujeme i nástroj na přidávání dalších sestřičkovitých odkazů.--Shlomo (diskuse) 20. 1. 2014, 11:30 (UTC)
Určitě by měly šablony zůstat, stejně jako zůstala možnost vkládat ručně interwiki. Jen by se i na ty další stránky v jiných projektech mělo odkazovat raději přes položku Wikidat, protože její číslo se považuje za stabilnější než názvy článků, které se mohou měnit a jejichž změna nám pak rozbíjí prolinkování všude možně (pokud si toho nevšímají roboti a neupravují to, což ale nějakou dobu trvá a stojí zbytečné editace). Každopádně nevím, že by nějaké takové automatické linkování jinam než na Wikidata fungovalo, takže to byl z mé strany zatím spíše návrh něčeho, co by technicky už šlo začít dělat, ale zřejmě se tomu nikdo dosud nevěnoval a já bych to možná časem zvážil, kdyby byl velký zájem a u mne čas. Toť vše. --Blahma (diskuse) 21. 1. 2014, 00:50 (UTC)
Díky JAne, už ten rozdíl vidím. {{Incubator}} je použita v článcích o jazycích, aby odkazovala na cizojazyčné projekty v Inkubátoru.
Narazil jsem tak ale ještě na další šablony, které plní podobný účel: {{InterWiki}} (38 výskytů), která odkazuje na Hlavní stranu cizojazyčné Wikipedie (a má medle dost nevhodný název) a {{Wiktionarylang}} (13 výskytů), která odkazuje na Hlavní stranu cizojazyčného Wikislovníku. Nejprve by asi stálo za zamyšlení, zda vůbec mají nějaký význam, a pokud ano, pak je také předělat do řádkové podoby (a aby přebírala údaje z Wikidat; tvrzení kód jazyka pro Wikimedia). --YjM | dp 20. 1. 2014, 17:22 (UTC)
A nemělo by se zapomenout ani na {{Osmrelace}}. --YjM | dp 24. 1. 2014, 22:04 (UTC)
Trochu mimo, ale může mi někdo pomoci vyřešit toto? V tom novém invoke se nevyznám a vůbec nevím, kde se to edituje (nehledě na to, že programovat moc neumím). Díky za pomoc/názor. --Palu (diskuse) 24. 1. 2014, 14:38 (UTC)

Další diskusi prosím směřujte sem. Jde mi teď hlavně o dvě věci:

  • {{sisterlinks}}, postupně zušit a převést na řádkové odkazy
  • odkazy do cizojazyčných projektů {{Wikizdroje2}}, {{Wikiquote}}, {{Wikibooks}} - co s nimi?

JAn (diskuse) 30. 1. 2014, 21:06 (UTC)

Diskuse ohledně reformy evropského autorského práva[editovat zdroj]

Evropská unie vyzývá k diskusi ohledně plánovaných změn evropského autorského práva. Věřím, že Wikipedii by leckteré změny prospěly a že někteří wikipedisté k tomu můžou mít zajímavé názory, které by mohly Unii zajímat. Ať už jde o zohlednění digitálních technologií v autorském právu, nebo třeba změna délky ochrany autorských práv po smrti autora. Jakýsi průvodce zapojením se do diskuse od Pirátů je zde. Celá věc zabere dost času, ale odpovídat se nemusí na všechny otázky. Diskuse je otevřená do 5. února 2014. --Palu (diskuse) 22. 1. 2014, 00:59 (UTC)

Související diskuze: Wikipedie:Pod lípou (Wikimedia ČR)#Konzultace Evropské komise o autorském právu v EU. --22. 1. 2014, 12:50 (UTC), Utar (diskuse)
Konzultace byla prodloužena až do 5. března 2014 + ještě jeden průvodce. --Palu (diskuse) 3. 2. 2014, 03:13 (UTC)

Zvýraznění odkazů na rozcestníky[editovat zdroj]

Díky Mormegilovi je nyní možno si v nastavení v udělátkách zapnout zvýraznění odkazů na rozcestníky. Píšu to do do oznámení, protože tuto funkci považuji za velmi užitečnou a ne každý čte technickou lípu. --Jvs 29. 1. 2014, 12:38 (UTC)

„česká Wikipedie“ nebo „Česká Wikipedie“?[editovat zdroj]

Na diskuzní stránce Diskuse:Česká Wikipedie#S jakým písmenem psát? jsem se pokusil shrnout svůj názor (jdoucí spíše proti současném úzu) a rád bych tam shromáždil i názory vás ostatních na to, s jakým počátečním písmenem by se měl psát název „ČESKÁ WIKIPEDIE“. Odkazovaná diskuze má jistý přesah i do obecnější otázky hledající správné pojmenování projektu, která už ale možná na rozdíl od té první již byla úspěšně vyřešena právě ve prospěch názvu, na jehož pravopis se nyní dotazuji. Budu rád, když se do diskuze zapojíte. Pomůže nám to sjednotit prezentaci našeho snažení navenek, aby nebyla podobně rozkolísaná jako tomu nyní je např. u názvu „(ČESKÁ) WIKIKONFERENCE“ s jeho nejméně pěti používanými způsoby psaní. --Blahma (diskuse) 13. 2. 2014, 01:22 (UTC)

Žádost o komentář k rozšíření pro Průvodce[editovat zdroj]

Oznamuji novou žádost o komentář --Dominik Matus  diskusepříspěvky 18. 2. 2014, 15:53 (UTC)

Diskuze o právních problémech, s nimiž se v ČR Wikipedie a svobodná tvorba potýkají[editovat zdroj]

Dobrý den všem, rád bych Vás poprosil o zapojení se do diskuze o právních záležitostech, které omezují a limitují svobodnou tvorbu v Česku. Wikimedia ČR má možnost se setkat s politickými představiteli a na toto téma s nimi hovořit. Které zákony / předpisy / úřední zvyklosti nám brání v snazší tvorbě české Wikipedie a dalších sesterských projektů? Díky, --Vojtech.dostal (diskuse) 24. 2. 2014, 21:02 (UTC)

Pouze oznamuji, že na odkazované stránce se není možno zapojit, když neregistrovaní přispívat nemohou a jednotný login nefunguje (a není se možné registrovat). --Jklamo (diskuse) 25. 2. 2014, 11:10 (UTC)
Opraveno, už by to mělo být možné. Omlouvám se. --Vojtech.dostal (diskuse) 25. 2. 2014, 11:47 (UTC)
Mě se tam teď zaregistrovat nejde. Při přihlášení píše, že uživatel neexistuje. Anonymně asi přispět lze, ale spíš bych ocenil možnost registrace. --Palu (diskuse) 25. 2. 2014, 11:56 (UTC)
@Palu: Ano, také tam mám jen Přihlaste se, Vytvořit účet se mi vůbec nezobrazuje. Vypadá to ale, že jde editovat pod IP, i když uložit jsem to nezkoušel. --25. 2. 2014, 12:03 (UTC), Utar (diskuse)
Registrace na nové Wiki pobočky zatím není možná. Ale tato stránka by měla jít editovat pod IP... --Vojtech.dostal (diskuse) 25. 2. 2014, 12:10 (UTC)
Vzhledem k možnému vyzrazení IP adres, které může být pro některé zájemce nevhodné, by bylo lepší vést diskusi zde nebo na metě. JAn (diskuse) 25. 2. 2014, 12:31 (UTC)
V případě, že svou IP adresu považujete za citlivý údaj, se můžete vyjádřit zde a já to tam přenesu. Budeme uvažovat, co s tím v budoucnu dělat, aby se na Wiki pobočky dalo snáze kolaborovat. --Vojtech.dostal (diskuse) 25. 2. 2014, 14:37 (UTC)
Proč není registrace možná? Přece je tam stejný MediaWiki jako na Wikipedii.--Kohelet (diskuse) 25. 2. 2014, 20:40 (UTC)
Není registrace omezená jen na členy? --Bazi (diskuse) 25. 2. 2014, 21:10 (UTC)
Na oddělení členů od nečlenů stačí jen dvě uživatelské skupiny s jinými právy, ne? --Palu (diskuse) 25. 2. 2014, 21:17 (UTC)
Protože je to interní Wiki WMČR, o jejímž otevření pro veřejnost se mluví již několik let, ale stále k tomu nedošlo (nemají se zpřístupnit úplně všechny části a na tom to pravděpodobně troskotá dodnes). JAn (diskuse) 25. 2. 2014, 22:02 (UTC)
Ano tu wiki mohou editovat pouze členové. Můj pokus udělat s toho kolaborativní prostor, kde by česká komunita mohla volně spolupracovat se členy sdružení jako jedna parta selhal. Návrh zřejmě zamítlo vedení Wikimedia, které to chce používat jako prezentační web. --Juandev (diskuse) 18. 3. 2014, 16:28 (UTC)

Chmee2: práva správce[editovat zdroj]

Ahoj, chtěl bych jen dát vědět, že jsem si všiml, že mám zrovna výroční měsíc mého správcování. Jak jste si určitě všimli, nejsem v poslední době zas tak moc aktivní jako dříve, ale občas ještě patroluji poslední změny a práva nárazově využívám. Nicméně, kdyby panoval názor, že jako správce nejsem užitečný, dejte mi, prosím, vědět a já případně své správcování zvážím. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 1. 3. 2014, 19:50 (UTC)

Nárazově, ale přecejen. Ja taki patruliruju na ruwiki enom několikrat za měsic. A to sem si o prava patrulirujuščego řek sam. Najde se zas nějakej vandalomanijak a bude se ti to hodit. Aj dyž prava správce využiješ jen několikrat do měsice, budu rád dyž si je necháš.--Včelka Mája (Toma646) (diskuse) 11. 3. 2014, 18:18 (UTC)

WikiProjekt Vandalismus[editovat zdroj]

Gdyby to někoho zajímalo, vytvořil sem chybějíci wikiprojekt Wikipedie:WikiProjekt Vandalismus--Včelka Mája (Toma646) (diskuse) 10. 3. 2014, 23:15 (UTC)

Omlouvám se, ale kroťe prosím nutkání psát text wikiprojektu takto obhroublým jazykem, já si dovoluji považovat to za nepřípustné. Jinak za Vaší snahu předem díky, --Vavrin (diskuse) 11. 3. 2014, 13:35 (UTC)

Pomoc při překladu tištěných návodů[editovat zdroj]

Žádám komunitu o pomoc při překladu brožur, které vytvořila Wikimedia Foundation pro výuku základů wikipedie, nahrávání obrázků a pro učitele. Překládat můžete po kliknutí na on-wiki translation pod těmito odkazy: brožury Wikipedia Education Program, brožury Wikimedia. Díky za jakoukoli pomoc. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 18. 3. 2014, 05:16 (UTC)

Pokud můžete, prosím dávejte prioritu brožuře Editing Wikipedia, kterou bychom rádi používali a asi i v tištěné podobě. Díky:) --Vojtech.dostal (diskuse) 18. 3. 2014, 08:48 (UTC)
Začal jsem. Je toho jak nas... . Někdo další může pokračovat a prosím o korektury mých překladů. Leccos se určitě nechá říct i obratněji. --YjM | dp 18. 3. 2014, 11:54 (UTC)
Zkusil jsem dodat - snad aspoň trochu - obratnější formulace. Je to o něco volnější překlad, ale v češtině snad vyzní přirozeně. Ale taky nezaručuju, že to zvládnu komplet. --Bazi (diskuse) 18. 3. 2014, 14:57 (UTC)

Díky Bazi a YjM, jste báječní :) --Vojtech.dostal (diskuse) 18. 3. 2014, 19:10 (UTC)

Je tam potřeba ještě domluvit, jak moc zasahovat do původního textu v rámci lokalizace. Např. jedna část výslovně mluví o enWiki, v některých příkladech se používají typicky anglické/americké případy, které by se mohly převést do českých (místo Britaniky třeba Ottův slovník apod.). Vizte taky outreach:Talk:Welcome to Wikipedia (Bookshelf)/2013 edition/text/cs. --Bazi (diskuse) 19. 3. 2014, 15:51 (UTC)
Díky za pomoc. Normálně to lokalizujte. Musí to být srozumitelné pro českého čtenáře. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 19. 3. 2014, 16:54 (UTC)
Tak zrovna Britanica je medle dostatečně známá i českému čtenáři, ale upravujte s odvahou, zůstane-li zachován vzdělávací význam textu. --YjM | dp 19. 3. 2014, 17:15 (UTC)
No, a kdo se nechá nafotit a nastrčit jako český průvodce? Viz „Concept: A Wikipedia editor (TBD)'s photograph accompanies the entire brochure and offers guidance and explains concepts. This editor should be a local community member from the language Wikipedia in which the brochure is translated (so an English Wikipedian for English, an Arabic Wikipedian for Arabic, etc.).“ Nebo už se k tomu uvolil někdo ze spolku? --Bazi (diskuse) 19. 3. 2014, 17:28 (UTC)
Upřímně mě nikdo vhodný nenapadá :) Jana Sokola si šetříme na průvodce pro seniory :-)). Já jsem to tedy podrobně neprocházel ale my Češi máme rádi legraci, takže pro mě za mě ať provádí Wikipedií třeba wikipedista Jan Otto :) --Vojtech.dostal (diskuse) 19. 3. 2014, 18:14 (UTC)
No přeci Vojta nebo Dominik, když si to vymysleli. O tom není pochyb. Ať si třeba střihnou ;-) --YjM | dp 19. 3. 2014, 21:41 (UTC)
Poslužte si dle libosti, v příslušné kategorii na commons mám už fotek dost :)) --Vojtech.dostal (diskuse) 22. 3. 2014, 10:54 (UTC)
Nebo fotky mě, jak chcete. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 23. 3. 2014, 08:27 (UTC)

2 poznámky: a) je tam pár chyb, např. u textu 130 má být slovo Kurzíva normálně jako nadpis, ne jako součást popisu. Nevím, jak se to bude sestavovat do tisknutelné brožury, ale aby v tom pak nebyl bordel. b) Footnotes and appendices (text 114) bych nazýval „závěrečnými oddíly“, případně „závěrečnými sekcemi“. „Doplňky a poznámky“ dávají smysl, pokud existují poznámky, ale doplňky bych chápal jinak. Navíc je to přehlednější, když o 10 řádků výše je „úvodní oddíl“. A když o tom diskutujeme, taky většinou mluvíme o závěrečných sekcích, jen ať si čtenáři zvykají na wikislang :-) – Tento nepodepsaný komentář přidal YjM (příspěvkydiskusebloky) 19. března 2014, 22.41‎ SE(L)Č

Já bych ten bordel až tak nehrotil, do grafické podoby to budu vkládat já, tak se podle originálu nějak zorientuji. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 23. 3. 2014, 08:27 (UTC)

Wikipedie:Významnost (geografické reálie)[editovat zdroj]

Zdravím kolegyně a kolegové. Nežli podám návrh na vznik doporučení, uvítám jakékoliv připomínky k tomuto textu Wikipedie:Významnost (geografické reálie). Cením si zvláště těch reakcí, kteřé mají zásadní výhrady, ale i těch, kteřé text chtějí rozšířit. S pozdravem.--Rosičák (diskuse) 24. 3. 2014, 04:46 (UTC)

Viz diskuse onde. Miraceti 24. 3. 2014, 11:32 (UTC)

Senioři píší Wikipedii[editovat zdroj]

Přeji pěkný den. V projektu Senioři píší Wikipedii jsme se rozhodli žádat u nadace Wikimedia Foundation o Individual Engagement Grant. Žádost je potřeba dokončit do 31. března a právě na ní já a Vojtěch Dostál pracujeme. Naší povinností je tuto žádost oznámit i komunitě, aby se k tomu stihla vyjádřit. Naši žádost najdete zde. Pokud vám v této podobě projekt přijde dobrý a smysluplný, budeme rádi, když nám vyjádříte podporu (v sekci Endorsements). Pokud máte jakékoli otázky, případně návrhy jak projekt zlepšit, lépe zaměřit apod., pište buď přímo pod tento post nebo do diskuse žádosti.

Projekt a žádost krátce představím i v češtině.

Díky Studentům píšícím Wikipedii jsme získali spoustu „levné pracovní síly“, tedy nových článků. Stejně tak se díky tomu podařilo Wikipedii na školách popularizovat, informovat o tom jak vzniká, jak ji korektně používat a tak dále. Vedle samotných editací má projekt těch pozitivních „vedlejších účinků“ celou řadu. Nových editorů, kteří by Wikipedii zůstali dlouhodobě věrni, se ale daří získávat jen málo. Projekt zaměřený na seniory by v tomhle chtěl být jiný. Senioři jsou zatím na České Wikipedii zastoupení velmi málo, přestože potenciál je tu velký (významná část seniorů disponuje počítačovou gramotností, nějakou oborovou znalostí či zájmem a k tomu i volným časem). Pokud se nám tuto skupinu podaří oslovit, může to Českou Wikipedii posunout (a může to být i příklad pro jinojazyčné Wikipedie, je to pionýrský projekt).

Kromě popularizace Wikipedie a co nejširšího působení (články, přednášky, besedy, kurzy) bychom chtěli s těmi seniory, které Wikipedie chytne, pečlivě a dlouhodobě pracovat a „vychovat“ z nich nové nadšené wikipedisty. „Naši“ senioři nebudou mít na rozdíl od studentů za editace žádné zápočty ani známky, takže jejich motivace bude více nezištná – a doufáme, že tedy i dlouhodobější než u studentů. Těmto zájemcům bychom chtěli nabídnout účast na „wikiklubech“, což by byly prostory, kde by se spolu senioři pravidelně scházeli a s pomocí přítomného wikipedisty-lektora editovali. Socializační efekt pravidelného setkávání naživo by mohl pomoci v tom, aby zapálení senioři rychle zase neodpadli, a naopak se pro myšlenku Wikipedie nadchli. Stejně tak chceme oslovit širokou skupinu penzionovaných SŠ a VŠ učitelů a akademiků, pro které může být Wikipedie prostorem, jak novým způsobem pokračovat v práci, kterou (snad) dělali rádi, tedy ve vzdělávání společnosti.

Proč vlastně o peníze nadaci žádáme a na co je použijeme? Byli bychom rádi, kdyby se letos na podzim náš projekt zapojující seniory do Wikipedie rozběhl opravdu pořádně a zkušenost Vojty Dostála z programu Studenti píší Wikipedii je taková, že nejvíc energie je potřeba na počátku. Část peněz by šla proto na to, abych se projektu mohl věnovat i víc než jen ve svém volném čase – jinými slovy by to pro mě jakožto hlavního organizátora v podstatě znamenalo něco jako krátkodobý částečný pracovní úvazek. Další peníze by šly na širokou propagaci (hlavně asi tištění letáků a plakátů), další na pronájem prostor (počítačové učebny pro „wikikluby“; nějaké prostory se nám možná podaří vyjednat zadarmo, za něco ale platit budeme muset). Pokud peníze získáme, založíme transparentní účet, aby bylo vidět, jestli je s penězi nakládáno řádně. Forma grantu je však individuální, tedy o něj žádáme jako skupina soukromých osob (ne za Wikipedii či pobočku Wikimedie, přestože právě do Wikipedie je projekt směřován).

Na případné otázky rádi odpovíme. --Byrnjolf 25. 3. 2014, 18:03 (UTC)

Wikilamy sobě[editovat zdroj]

Vytvořil jsem nástřel stránky organizující technickou/wikiprogramovací svépomoc při řešení technických problémů na Wikipedii. Vím, že nejsem sám kdo pociťuje nedostatek odborné technické pomoci. Sám jsem se díky tomuto nedostatku naučil webdesign. Pokud máte zájem, připojte se.--Juandev (diskuse) 31. 3. 2014, 15:28 (UTC)

Tak to se mi líbí, ja programování taki moc nerozumim.--Тома646 (diskuse) 31. 3. 2014, 15:30 (UTC)

Fiddler's Green[editovat zdroj]

Zkuste prosím někdo kolegovi Toma646 vysvětlit, že se tučný text používá jen v úvodu a ne tam, kde se mu to líbí. --Marek Koudelka (diskuse) 7. 4. 2014, 13:29 (UTC)

Využijte Wikipedie:Třetí názor. --Bazi (diskuse) 7. 4. 2014, 15:31 (UTC)

Hledá se píarista a kreativec[editovat zdroj]

Hledám pro Mediagrant:Události píaritstu, který by si vzal na starosti propagaci projektu a případně též kreativce, který by vymyslel jak projekt zpopularizovat a oživit aktivními účastníky. Může to být jedna, nebo dvě osoby.

Aktuálně jsme změnili prezentaci zde na Wikipedii, připravujeme aktivní spolupráci s pražskou žurnalistikou a připravujeme reklamní kampaň mezi studenty žurnalistky po celé ČR.

Do budoucna bych rád něšel někoho, koho žurnalistika a žurnalistická fotografie baví a byl by ochoten se věnovat rozvoji projektu. Jako grantový projekt Wikimedia Česká republika podporujeme získávání svobodných fotografií k ilustraci Wikipedie v oblasti událostí a ke psaní svobodných zpráv na sesterském projektu Wikizprávy.

Zájemci se mohou zapsat na Wikipedie:Mediagrant/Události/Kontakty#Organizační tým, nebo mě oslovit e-mailem.--Juandev (diskuse) 21. 4. 2014, 11:45 (UTC)

Nové udělátko[editovat zdroj]

Pro ty, co kontrolují poslední změny, ale ne jen pro ty, jsem vytvořil své první udělátko, které jak se zdá funguje. Udělátko zvýrazní odkaz na příspěvky pravděpodobné školní adresy, tedy vandala. Seznam IP adres zatím není úplný a asi se bude pravidelně rozrůstat. Také je nutné dořešit, jak to zvýraznění má vlastně vypadat (tučná červená je jen provizorní, taky se mi moc nelíbí). Veškeré názory prosím do diskuse k udělátku. --Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 26. 5. 2014, 19:44 (UTC)

Industriada 2014 - invitation[editovat zdroj]

sorry for English

Hi, Wikimedia Polska is organizing photographic and edit event and wants to invite colleagues from Germany, Czech Republic and Slovakia.

Industriada 2014 is main annual event promoting Industrial Monuments Route of the Silesian Voivodeship, the biggest one-day festival of industrial culture in Central and Eastern Europe. We want to make photo documentation of this event so we want to invite you to Katowice :). It's is also good opportunity to write articles in your Wikipedia about industrial heritage of Silesian Voivodeship.

Wikimedia Polska is covering costs of accomodation and your travel costs up to 500 PLN (120 EUR).

All the information you can find here. If you are interested, please fill questionnaire. There is no time to waste, deadline is 5 June. Event is on Saturday, 14 June.

If you have any questions or no sure about something please write me an email.

Cheers, Yarl (diskuse) 29. 5. 2014, 19:42 (UTC)

Spolupráce na tvorbě článků[editovat zdroj]

S ohledem na to, že na české Wikipedii existují chvályhodné projekty zapojování studentů do psaní Wikipedie, by pro vás mohla býti zajímavá informace, co se podařilo na hebrejské Wikipedii. Izraelské pobočce Wikimedia Foundation se podařilo dosáhnout dohody mezi tamním ministerstvem školství, Wikimedia Foundation a izraelskou pobočkou Wikimedia Foundation na společném programu, v jehož rámci budou učitelé dějepisu, zeměpisu a přírodních věd v Izraeli školeni, jak vést své studenty k editaci a doplňování článků Wikipedie. Více viz na blogu Wikimedia.org či v obdobném českém článku. Proběhla někdy v ČR nějaká aktivita na podobně nejvyšší centrální úrovni, tedy s MŠMT? --Faigl.ladislav slovačiny 17. 6. 2014, 21:02 (UTC)

Díky za připomenutí tohoto významného izraelského úspěchu. Velmi podobný úspěch slaví i v Srbsku! V obou případech se jedná o špičkové programy spolupráce s univerzitami ("Education programy"), s nimiž jsme dlouhodobě v kontaktu. K tvému dotazu - na MŠMT se jako pobočka WMCZ podílíme na připomínkování Strategie digitálního vzdělávání, kde Wikipedii prosazujeme jako možnost. Máme nějaké kontakty na MŠMT a je možnost zkusit prosadit konkrétní návrh, bude-li. Nicméně zatím jsem neměl odvahu do toho jít a hryzá ve mě brouk, zda je skutečně direktivní nasazování Wikipedie to, co naše školství potřebuje... Nicméně, bude-li zajímavý a realistický nápad, jak by do kurikul měla Wikipedie projít, tak sem s tím a zkusíme s tím něco udělat :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 6. 2014, 08:39 (UTC)

WikiProjekt Televize[editovat zdroj]

Infomuji o zřízení WikiProjektu Televize a uvítám zapojení zájemců o televizní pořady, seriály, stanice, festivaly, ocenění, herce, dabéry… --Bazi (diskuse) 21. 6. 2014, 11:42 (UTC)

Školení práce s médii[editovat zdroj]

Dobrý den všem, Wikimedia ČR organizuje workshop na téma "práce s novináři", bude se konat 1. července v kanceláři našeho spolku. Kapacita je něco přes 10 osob, a protože není ještě vyčerpána, zvu širokou wikiveřejnost. Účast zdarma, proběhne to pod vedením odborníka z Českého rozhlasu. Je to šance naučit se něco o tom, jak správně oslovit média a být vidět. Hodí se to (nejen) pro ty, co třeba chtějí propagovat svůj wikiprojekt či v nějaké neziskovce psávají tiskové zprávy. Zájemci se mohou přihlásit na této stránce, je tam i e-mail, pokud byste měli nějaké dotazy. Těším se na vás. --Vojtěch Dostál (diskuse) 23. 6. 2014, 08:19 (UTC)

WLM 2014[editovat zdroj]

Zájemcům o fotografickou soutěž WLM 2014 doporučuji k přečtení příspěvek pod sousední lípou. — Jagro (diskuse) 26. 6. 2014, 13:08 (UTC)

Tomáš Vymazal[editovat zdroj]

Zdravím, upozorňuji na probíhající DoS o Tomáši Vymazalovi. První týden bohužel nepřinesl žádnou diskusi, doba prodloužena o další týden. --Mates (diskuse) 12. 7. 2014, 20:37 (UTC)

Změna Wp:Biografie[editovat zdroj]

Zdravím, vzhledem k diskusi na nástěnce správců jsem založil diskusi na téma korektury doporučení Wp:Biografie, zda uvádět do závorky v úvodu článku i stát místa narození. Kdo má zájem, může se zúčastnit diskuse. --Mates (diskuse) 27. 7. 2014, 15:26 (UTC)

Kontrola zacatecnika[editovat zdroj]

Ahoj,

uz dlouho jsem chtel nejak prispet na wiki a konecne jsem se k necemu dostal. Muze nekdo zkusenejsi plz mrknout na moje upravy clanku a rict jestli je to OK?:) At se kdyztak priste vyvarjuji chyb... Dik:) – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Gregi cz (příspěvkydiskusebloky) 29. 7. 2014, 12:45‎ SE(L)Č

Proč na Commons nahráváš obrázky, ke kterým nemáš práva? [1] Miraceti 29. 7. 2014, 11:00 (UTC)
Co se týče těch obrázků z Osvětimi, můžeš poslat mail do OTRS? Miraceti 29. 7. 2014, 11:33 (UTC)

no jsou to loga frakci ktera jsou dostupna na strankach ingressu, myslim ze by nemel byt problem s tim ze je to na wiki... jinak proc se to sem musi vkladat na ty commons a nejde to nalinkovat? dost by se tak rozsirila moznost vkladani obrazku... wiki prece neni komercni stranka zrizena za ucelem zisku... jinak proc bych mel posilat mejl na OTRS? nejak tomu moc nerozumim...--Gregi cz (diskuse) 29. 7. 2014, 12:14 (UTC)Gregi

Protože jsi ty fotky publikoval už dříve. A dříve nebo později vznikne (už vzniklo) podezření, že nejsi jejich skutečný autor. Proto by bylo velmi vhodné, abys takový mail poslal. Nic Tě to nebude stát a bude pokoj. Jestli chceš, klidně Ti ten email připravím. Miraceti 29. 7. 2014, 13:09 (UTC)

Wikipedie svým uživatelům poskytuje jen takový obsah, který oni sami mohou dál bez větších komplikací využívat, třeba i komerčně.--Tchoř (diskuse) 29. 7. 2014, 12:17 (UTC)

tzn kdyz dam sve obrazky na wiki znamena to ze je kazdej muze i komercne vyuzivat?--Gregi cz (diskuse) 29. 7. 2014, 12:40 (UTC)Gregi

Ano, v souladu s licencí, pod kterou budou zveřejněné. --Bazi (diskuse) 29. 7. 2014, 12:42 (UTC)

Zapojování překladů[editovat zdroj]

Ahoj! Potkal jsem sympatického Švéda, který dělá na projektu překládajícím medicínské články z enwiki. Zapojili dobrovolníky z lékařů bez hranic, kteří jim dodávají kvalitní překlady, ale chybí jim lidé kteří by ony překlady vkládali do České Wikipedie, případně označovali které články by měly být přeloženy a které ne. Pokud vám to zní smysluplně, prosím koukněte na to :-). Díky! --che 7. 8. 2014, 16:51 (UTC)

Řádkové commonscat[editovat zdroj]

{{Commonscat}} by se nyní měla objevovat všude v řádkové podobě, i když ještě není nahrazena za položku seznamu. Nevyskytnou-li se neočekávané komplikace, spustím brzy robotický převod na seznamovou položku. JAn (diskuse) 19. 8. 2014, 11:31 (UTC)

Nemýlím-li se, zaznamenal jsem debatu, která zpochybňovala vhodnost všudypřítomné řádkové podoby, např. v kategoriích. Došlo ke konsensuálnímu potvrzení, že se má na všech místech objevovat jako položka seznamu? --Bazi (diskuse) 19. 8. 2014, 14:21 (UTC)
Nová řádková podoba nemusí být jako položka seznamu, ale v článcích je to vhodné kvůli konzistenci s ostatními odkazy. Stará verze, která rozlišovala jmenný protor musel být z důvodu zpětné kompatibility jako položka. JAn (diskuse) 19. 8. 2014, 18:29 (UTC)
Také se domnívám, že to je téma k diskusi, nikoliv k oznámení. Konsensus k takové změně není (viz Wikipedie:Pod lípou/Archiv 2014/02#Šablona Commonscat), což ovšem kolegu JAna zjevně nezajímá... --Jklamo (diskuse) 19. 8. 2014, 20:41 (UTC)
Konsenzus už tu byl, jenže implementace trvala dlouho. A ono, když se o něčem hlasuje dost často, tak nakonec vždycky jedna ze stran dospěje do bodu, že jim výsledek vyhovuje, v opačném případě se za čas hlasování zopakuje.
BTW, za pár dní budou fungovat odkazy na sesterské projekty i v levém menu. JAn (diskuse) 19. 8. 2014, 21:15 (UTC)
V diskusi ovšem byla zpochybněna i váha tehdejšího konsensu, protože byl poměrně těsný a za poměrně malého počtu účastníků. A je-li v některých případech převaha nepřesvědčivá a není nezbytně nutné se přiklonit jen k jedné z alternativ, není přeci problém nechat na výběr mezi více alternativami případ od případu. ŽoK se týkal prakticky výhradně článků a vůbec se nezohledňovalo použití v kategoriích. Navíc se zvažovalo mezi tehdejší boxovou podobou a hypotetickou řádkovou podobou, zatímco nyní máme k dispozici hmatatelný výsledek řádkové podoby a jako alternativa se nabízí nový, upravený vzhled boxu. Protože už se provedl převod všech ostatních obdobných odkazů do řádkové podoby, předpokládám, že bude opět potvrzena převaha řádkové podoby pro většinu článků. Ovšem kromě toho, že by se hodila silnější převaha pro řešení, které by mělo být aplikováno takto plošně, tak by se hodilo ošetřit i ty aspekty, které v ŽoKu zůstaly nedotčené, tedy např. kategorie. --Bazi (diskuse) 19. 8. 2014, 21:58 (UTC)
Nový vzhled je natolik obalen různými css třídami, že si jej každý může nastylovat podle sebe, tedy klidně i na rámečkovou podobu, každý sesterský projekt jinak a možná i každý jmenný prostor jinak (to ale není ošetřeno v šabloně). A myslím, že pokud zájemci požádají někoho technicky zdatného, že udělá i udělátko na takový vzhled. Sám se za natolik zběhlého v css nepovažuji. JAn (diskuse) 20. 8. 2014, 05:39 (UTC)
Ach, zase ten přístup „ať si to každý upraví sám pro sebe“, když to chce mít jinak. A já měl přitom za to, že Wikipedie se nedělá pro těch pár editorů, kteří mají svůj účet a dokážou si to přizpůsobit k obrazu svému, ale hlavně pro ty masy běžných nepřihlášených čtenářů, kteří se tu jen chtějí něco dovědět. A předpokládám, že odlišné názory na použití řádkové či boxové podoby nevychází jen s osobního vkusu a přesvědčení, že „tak se mi to líbí a JÁ to takhle chci mít pro sebe za každou cenu“. Mluvíme tu o tom, že v kategoriích působí řádková podoba blbě, to se nespraví individuálním stylováním. Mluvíme o tom, že tu nebyla jednoznačná převaha jednoho názoru jen s pár ojedinělými lidmi, kteří by to chtěli jinak, takže tento způsob „řešení“, jaký JAne nabízíte, je opravdu velmi nepříhodný. --Bazi (diskuse) 20. 8. 2014, 10:37 (UTC)
P.S. Asi nemusím připomínat, že předmětný ŽOK ani nebyl uzavřen, takže v podstatě stále běží, jen se holt podle vlastního individuálního vyhodnocení už někteří wikipedisté řídí. --Bazi (diskuse) 20. 8. 2014, 10:48 (UTC)

Bude se nějak roboticky řešit i začlenění řádkové podoby do sekce externí odkazy? Pokud je řádková podoba jen přilepena na konci článku bez začlenění do sekce vypadá to hodně podivně. Viz např. 1700 nebo Kostel svatého Valentina (Bravantice). Někdy je to zase v nevhodné sekci (Josef Bohuslav Foerster, Václav Filípek). --Jowe (diskuse) 22. 8. 2014, 18:19 (UTC)

Asi by to chtělo, protože pokud vím, tak jsem to dřív u článků o městech a okresech USA dával jen tak bez nadpisu (pak jsem začal používat řádkovou podobu). Stejně tak by chtělo šablonu {{Překlad}} roboticky začlenit pod sekci Reference, kam patří. Nebo by to chtělo někoho, kdo to autorům vysvětlí, protože já jsem to již u některých po mnohanásobných varováních vzdal. --Marek Koudelka (diskuse) 22. 8. 2014, 18:31 (UTC)

Nevhodný text šablony Commons a Commonscat[editovat zdroj]

Ahoj, prosím viz diskusní vlákno s návrhem na změnu vkládaného textu šablonami , {{Commonscat}} a {{Commons}}. Z popisku není pro náhodného návštěvníka Wikipedie vůbec jasné, co na odkaze je a proč by tedy na něj měl klikat. Pokusme se to vyřešit lépe. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 21. 8. 2014, 11:24 (UTC)

Upravit reference[editovat zdroj]

Nabízím k využití šablonu {{Upravit reference}}, kterou je možné upozornit na rozšířené nedostatky v referencích. Editoři si zjednodušují práci tím, že vloží pouze URL, ale v případě změny cílové adresy je pak obtížné dohledat původní zdroj, i když třeba stále existuje na jiné adrese. Případně by se šablona dala vkládat i roboticky, kdyby wikikomunita uznala tyto nedostatky za hodné hromadného řešení. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2014, 15:00 (UTC)

Dobrý nápad. Jen bych se přimlouval za nějakou srozumitelnější ikonku. Třeba File:Nuvola web tool.svg (...která by navíc dobře souzněla s ikonou File:Nuvola web broom.svg, použitou v šabloně {{Upravit externí odkazy}}). --Shlomo (diskuse) 1. 9. 2014, 17:15 (UTC)
Díky za tip. Ikonku jsem převzal z enWiki, ale není problém vybrat jinou. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2014, 19:02 (UTC)
Skvělé! Díky --Faigl.ladislav slovačiny 1. 9. 2014, 22:34 (UTC)
P.S.: Je v plánu požádat o robotické umístění šablony do všech článků, kterých se to týká? --Faigl.ladislav slovačiny 1. 9. 2014, 22:37 (UTC)
Já sám jsem to zatím v plánu neměl. Jestli ale je vůle a někdo se toho chopí, určitě nejsem proti. Možná by se pro začátek mohla dát jen do těch článků, v kterých je takových referencí větší množství – pokud to je bot schopný rozpoznat. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2014, 22:48 (UTC)

Jednání se Senátem ČR[editovat zdroj]

Ahoj všem, chtěl bych dát vědět, že jsem jako člen WM ČR začal opět jednat se Senátem ČR o uvolnění další várky fotografií nově zvolených senátorů a senátorek s ohledem na to, že opět bude letos probíhat dovolba třetina zákonodárců. Prosím tedy ostatní, aby případně do Senátu nepsali stejnou prosbu, ať zbytečně netříštíme naše síly. O výsledku dám vědět. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 17. 9. 2014, 11:08 (UTC)

@Chmee2: Díky ti za aktivitu. Zkoušel jsi i sněmovnu, případně vládu?--Kacir 19. 9. 2014, 19:21 (UTC)
@Kacir: pokud si dobře pamatuji (a dobře dohledávám v historii emailů), tak jsem vládu jako celek nezkoušel a ani parlament. Nicméně jsem kdys psal Petru Nečasovi, když byl ještě u kormidla ČR. Přemýšlím, že jsem asi parlamentu psát chtěl, ale až potom, co se mi povede sehnat fotografie poprvé ze Senátu a když se mi to pak povedlo, tak jsem na to úspěšně zapomněl :) S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 23. 9. 2014, 13:31 (UTC)
Pozn.: Senát je parlament. --Vlout (diskuse) 1. 10. 2014, 08:12 (UTC)
Ono to není tak o tříštění sil, jako o tom, že to vypadá divně, když někdo o něčem jedná a pak začne jednat další o tom samém a je ze stejného subjektu.--Juandev (diskuse) 20. 9. 2014, 05:54 (UTC)

Památky ve Španělsku[editovat zdroj]

Španělé (Wikimedia Espaňa) se po vzoru Katalánců rozhodli po soutěži Wiki miluje památky uspořádat variantu na téma "Ceny za rozvoj". O co jde: Mají nyní spoustu fotografií, ale není encyklopedie jenom o obrázcích... A tak vyzývají editory nejdřív v několika jazycích Španělska, a nyní i mezinárodně, aby se připojili do editační soutěže a psali články o španělských památkách. Zapojit se můžeme i my tady samozřejmě v Česku.

Ve Španělsku je přes 10 000 kulturních památek, které byly zapsány na seznamu pro letošní ročník soutěže Wiki miluje památky. --Aktron (|) 1. 10. 2014, 08:05 (UTC)

TemplateData editor[editovat zdroj]

Jen přesměrovávám na oznámení umístěné jinde.--Juandev (diskuse) 26. 10. 2014, 15:11 (UTC)

Thank you. ;) --Elitre (WMF) (diskuse) 2. 11. 2014, 22:01 (UTC)

Na vysvětlenou: TemplateData editor je pomůcka, která doplňuje kód šablony, aby se dala dobře vkládat VisualEditorem. Minimální základní nápovědu jsem doplnil do Nápověda:Vytvoření šablony. Matěj Orlický (diskuse) 30. 12. 2014, 11:28 (CET)

Neznámý skleněný objekt[editovat zdroj]

Vážené kolegyně, vážení kolegové, pomozte mi prosím s identifikací neznámého skleněného objektu. Skleněný válec má celkovou výšku 57 cm i s víkem, vnější průměr podstavce je 16 cm. Vnitřní průměr je 10 cm a výška ode dna ke kovové mřížce je 43 cm (objem je tedy asi 3,4 litru). Mřížka z nerez oceli má průměr 12,5 cm a je v ní 14 otvorů označených: 7-8; 9-10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 19-20; 21-22; 23-26; 27-30. Tato čísla nekorespondují s rozměry otvorů. Jinak na skleněných částech ani na mřížce není žádné jiné označení. Předmět údajně pochází z pozůstalosti po lékaři.

Předem děkuji za jakýkoliv tip. --Gampe (diskuse) 6. 12. 2014, 07:32 (CET)

Tohle máme v laborce, ale nevím, na co to tam je :-). Optám se. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 12. 2014, 09:37 (CET)
Údajně se jedná o jakýsi exsikátor — Jagro (diskuse) 10. 12. 2014, 20:03 (CET)
To bych byl hodně rozpačitý, u exsikátoru jde primárně o co největší plochu pro sušicí médium. Tohle je moc vysoké a úzké, tady by ta plocha byla hodně malá. --Ragimiri 10. 12. 2014, 22:20 (CET)
To, co je u nás v laborce a co mi tento předmět připomínalo, je skutečně exsikátor. Proč by tam ale byla ta spodní noha, to tedy také nevím. Nějaká kolona? --Vojtěch Dostál (diskuse) 10. 12. 2014, 22:32 (CET)

Dle sdělení kolegyně je toto nádoba pro měření hustoty hustoměrem, ale neví, k čemu je ta vnitřní mřížka. --Ragimiri 11. 12. 2014, 10:00 (CET)

Pánové moc děkuji za vaše tipy. Doufám, že se nám to podaří rozluštit. --Gampe (diskuse) 21. 12. 2014, 17:59 (CET)

Pokud to je z pozůstalosti po lékaři, tak bych si nejspíš tipnul, že je to ta nádoba na uchovávání peánů a podobných chirurgických nástrojů. To se strčilo horem do té kovové mřížky, zůstalo to viset za ty ouška a viselo to dolů, v nádobě byl zpravidla špiritus a tím se to průběžně dezinfikovalo. --Kychot (diskuse) 27. 12. 2014, 13:00 (CET)
Ptal jsem se doma a nezávisle na tobě řekli totéž jako ty, jen tedy že tam mohl být roztok formalínu. --frettie.net (diskuse) 27. 12. 2014, 18:25 (CET)
Jasně, o to medium se nehádám: Formalín má oproti špiritusu tu zásadní výhodu, že se nedá tak dobře konzumovat, takže je větší naděje, že v tom válci vydrží dýl. A taky záleží na tom, v jakém století dotyčný lékař operoval. Takže jako plichtu navrhuji Solutio Galli-Valerio (*1867, +1943), můžeš tomu veterináři založit stránku :-) --Kychot (diskuse) 27. 12. 2014, 21:46 (CET)
Jo, ale jinak mi bylo i v praxi předvedeno, jak se z toho dané nástroje braly a kdy se to užívalo, jen teda ne na tomhle zařízení, to doma nemáme (a že doma máme spoustu různejch blbostí). :)--frettie.net (diskuse) 28. 12. 2014, 02:37 (CET)

Taky se to dá na Commons strčit do kategorie Unidentified…. Na commons je přecijen víc hlav.--Juandev (diskuse) 28. 12. 2014, 08:44 (CET)

Domnívám se, že jde o exsikátor poněkud neobvyklého tvaru,viz //cs.wikipedia.org/wiki/Exsikátor Olga Fišerová (diskuse) 26. 2. 2015, 11:11 (CET) @Gampe: Ze samostatné sekce přesunul --Vlout (diskuse) 11. 3. 2015, 13:46 (CET)

Interaktivní průvodce.[editovat zdroj]

Takže kliknu na to pak dám spustit Interaktivního průvodce klik klikám a nic pomůžete prosím?

Děkuji --Vladimír Polák (diskuse) 17. 12. 2014, 13:23 (CET)

Máte pravdu, je to rozbité! Díky na nahlášení. Podívám se na to. --Vojtěch Dostál (diskuse) 17. 12. 2014, 13:40 (CET)
Tak Michal Bělka to briskně opravil, já mu děkuji a Vladimír Polák to může vyzkoušet a dát vědět :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 12. 2014, 01:16 (CET)

Funguje to děkuji moc! --Vladimír Polák (diskuse) 18. 12. 2014, 12:10 (CET)

Možnost soutěže s polským institutem[editovat zdroj]

Milí Wikipedisté,

Už před nějakou dobou mně jako předsedu české pobočky Wikimedie kontaktovali zástupci Polského institutu zde v Praze s myšlenkou, zda by bylo možné uspořádat na české Wikipedii soutěž v psaní článků s tématem moderních polských dějin. Jejich představa byla inspirována touto soutěží, která již nějaký čas funguje v Rumunsku.

Navštívil jsem proto sídlo Polského institutu v Praze na Malém náměstí a asi hodinu diskutoval o možnostech vzájemné spolupráce s dvěma pracovníky institutu. Zmínil jsem, že by spolupráce mezi nimi a českou Wikipedií mohla probíhat na základě dvou modelů - buď formou pravidelných workshopů, víceméně cestou projektů, jako jsou například Studenti píší Wikipedii, nebo GLAM - a nebo možností soutěže.

Osobně si myslím, že obě z možností by byly dobré, ale vzhledem k tomu, jak je na tom Polský institut z hlediska infrastruktury (tj. chybí počítačová učebna, wifi aj.) a vzhledem k tomu, že jak oni tak my máme zkušenost s úspěšnými soutěžemi, jsme se nakonec dobrali diskuzí právě k možnosti soutěže.

Představa: Soutěž by měla být organizována spolkem Wikimedia Česká republika za spolupráce s Polským institutem (který by poskytl také ceny). Trvat by měla déle než 1 měsíc a začít by měla zhruba v únoru 2015. Spolu s Polským institutem zveřejníme seznam soutěžních článků a také pravidla soutěže. Účastníci budou editovat články z vybraného seznamu a za přidaný text budou odměňování body, tzn. více smysluplného textu = více bodů. Kromě toho bude kladen důraz na získání statutu dobrých a nejlepších článků; více dobrých a více nejlepších článků = více bodů. Tím je zajištěno hodnocení po stránce kvantitativní i kvalitativní. Kdo bude mít nejvíce bodů bude poté hodnocen jako jeden z vítězů soutěže. Obdobná metoda byla uplatněna u soutěže Umepedia [2] a Španělských památek [3] Již vyzkoušené a objektivní hodnotící kritérium zamezí spekulacím (jako tomu bylo v případě některých minulých soutěží). Na základě něho by poté vítěze vybírala soutěžní porota, sestavená ze zástupců wiki prostředí (Wikipedie a WM CZ) a Polského institutu.

Cílem soutěže je a) zlepšit povědomí o Polsku a polských tématech na české Wikipedii, b) učinit českou Wikipedii atraktivnější pro ty, kterou se pro dané téma zajímají c) přitáhnout zájemce o konkrétní teritorium na českou Wikipedii d) získat pro Wikipedii nové editory e) představit českou Wikipedii do zcela nového prostředí.

Rád bych pro tuto akci získal podporu komunity wikipedistů, neboť by to mohlo být něco nového a něco pro nás přínosného. Úspěšné to ale bude jen, když bude mít myšlenka soutěže jasnou podporu. Je samozřejmě otázka, jestli byste chtěli pomoci a tuto akci realizovat. Já svůj čas a úsilí za spolek Wikimedia Česká republika jsem připraven nabídnout, ale samozřejmě do toho nechci jít sám. --Aktron (|) 17. 12. 2014, 21:10 (CET)

Mou podporu to má. Přestože se prý ukazuje, že soutěže moc nových trvalých editorů neplodí, myslím, že nadšenci do polských moderních (vojenských) dějin jsou dobře vymezená skupina na to, abychom se je mohli pokusit oslovit a třeba i „přitáhnout“ k nám. No a i kdyby soutěž nepřinesla nové editory, tak určitě přinese nové kvalitní články.
Co se týče mého osobního přispění, rád o soutěži řeknu „svým“ seniorům. Sice mezi nimi jsou spíš frankofilové, ale třeba to pro některé z nich bude atraktivní. --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 12. 2014, 23:41 (CET)
Skvělý nápad. Rozhodně podporuji! --Faigl.ladislav slovačiny 20. 12. 2014, 16:43 (CET)
Bylo by možné zařadit do vybraných článků také nějaké dopravní téma? Na to jak blízko je Polsko, tu máme článků o dopravních systémech v Polsku zoufale málo. Já polsky neumím, jinak bych už určitě něco z polské wiki přeložil. Chápu, že Polský institut má zájem propagovat památky, turistické cíle, historické události, ale co takhle třeba nějaká typicky polská jídla? Jinak super nápad! --Leotard (diskuse) 28. 12. 2014, 10:48 (CET)
Přikláněl bych se rovněž k rozšíření témat (resp. neomezení se jen na novodobé polské dějiny jak se mi doneslo, i když chápu, že je teď kulaté výročí 1945), ale omezením bychom mohli mnohé odradit. Druhá má připomínka/návrh. Počítá se tedy s nějakým fixním seznamem červených článků či modrých pahýlů, ze kterého se bude vybírat (jako to bývalo v jiných soutěžích). Po jeho zveřejnění by mohla být nějaká lhůta (např. týden), kdy by mohli editoři požádat o rozšíření o článek, který v seznamu není, ale který by rádi napsali (např. hrozně toužím napsat článek Rywinova aféra nebo Buddhismus v Polsku a vy to tam nemáte apod.) a po posouzení, že to není příliš okrajové, by se seznam ještě rozšířil. Nepředpokládám, že by takových dotazů přišlo nějak výrazně, spíš tam dát tu možnost. Jinak organizátorům nabízím pomocnou ruku v rámci svých možností (polsky však neumím). --Hadonos (diskuse) 11. 1. 2015, 13:23 (CET)
Nevím, zda se soutěž bude sunout zrovna tímto směrem, ale pro zajímavost jsem si vyjel biografie Poláků (Polish people by occupation), které na české wikipedii nejvíc chybějí (mají nejvíc hesel na jiných wiki). Omlouvám se, že to pro nedostatek času nezpracovávám lépe graficky.
* 33 Andrew_Schally [Search in cs] 
* 33 Emilia_Plater [Search in cs] 
* 28 Edward_Gierek [Search in cs] 
* 27 Kamil_Stoch [Search in cs] 
* 27 Maciej_Żurawski [Search in cs] 
* 27 Sebastian_Boenisch [Search in cs] 
* 26 Miguel_Najdorf [Search in cs] 
* 25 Wanda_Landowska [Search in cs] 
* 24 Eugen_Polanski [Search in cs] 
* 24 Jerzy_Grotowski [Search in cs] 
* 23 Bartosz_Bosacki [Search in cs] 
* 23 Józef_Maria_Hoene-Wroński [Search in cs] 
* 23 Michał_Żewłakow [Search in cs] 
* 23 Paweł_Brożek [Search in cs] 
* 22 Hugo_Steinhaus [Search in cs] 
* 22 Jacek_Bąk [Search in cs] 
* 22 Jan_Baudouin_de_Courtenay [Search in cs] 
* 21 Andrzej_Szarmach [Search in cs] 
* 21 Ireneusz_Jeleń [Search in cs] 
* 20 Balthus [Search in cs] 
* 20 Gražyna_Bacewiczová [Search in cs] 
* 20 Grzegorz_Sandomierski [Search in cs] 
* 20 Jakub_Wawrzyniak [Search in cs] 
* 20 Kamil_Grosicki [Search in cs] 
* 19 Andrzej_Panufnik [Search in cs] 
* 19 Moritz_Moszkowski [Search in cs] 
* 19 Rafał_Wolski [Search in cs] 
* 18 Adam_Matuszczyk [Search in cs] 
* 18 Adrian_Mierzejewski [Search in cs] 
* 18 Joanna Klepko [Search in cs] 
* 18 Donatan [Search in cs] 
* 18 Grzegorz_Wojtkowiak [Search in cs] 
* 18 Jerzy_Kawalerowicz [Search in cs] 
* 18 Kazimierz_Fajans [Search in cs] 
* 18 Marcin_Kamiński [Search in cs] 
* 18 Marek_Saganowski [Search in cs] 
* 18 Mariusz_Jop [Search in cs] 
* 18 Piotr_Świerczewski [Search in cs] 
* 18 Teodor Leszetycki [Search in cs] 
* 17 Bronislava_Nijinska [Search in cs] 
* 17 Eduard_Strasburger [Search in cs] 
* 17 Jan_Czerski [Search in cs] 
* 17 Jan_Gotlib_Bloch [Search in cs] 
* 17 Jan_Tomaszewski [Search in cs] 
* 17 Kazimierz_Twardowski [Search in cs] 
* 17 Krystian_Zimerman [Search in cs] 
* 17 Leopold_Infeld [Search in cs] 
* 17 Maciej_Lampe [Search in cs] 
* 17 Maria_Konopnicka [Search in cs] 
* 17 Mikołaj_Rej [Search in cs] 
* 17 Piotr_Giza [Search in cs] 
* 17 Radosław_Sobolewski [Search in cs] 
* 17 Raphael_Lemkin [Search in cs] 
* 17 Sebastian_Mila [Search in cs] 
* 16 Anna_German [Search in cs] 
* 16 Arkadiusz_Głowacki [Search in cs] 
* 16 Bronisław_Huberman [Search in cs] 
* 16 Czesław_Kiszczak [Search in cs] 
* 16 Fausto_Sozzini [Search in cs] 
* 16 Grzegorz_Rasiak [Search in cs] 
* 16 Helena_Rubinstein [Search in cs] 
* 16 Janusz_Palikot [Search in cs] 
* 16 Jerzy_Neyman [Search in cs] 
* 16 Michał_Kalecki [Search in cs] 
* 16 Mieczysław_Karłowicz [Search in cs] 
* 16 Seweryn_Gancarczyk [Search in cs] 
* 16 Sholem_Asch [Search in cs] 
* 16 Stanisław_Mikołajczyk [Search in cs] 
* 16 Stanisław_Żółkiewski [Search in cs] 
* 15 Adam_Darski [Search in cs] 
* 15 Adam_Kazimierz_Czartoryski [Search in cs] 
* 15 Alexander_Imich [Search in cs] 
* 15 Alexandre_Tansman [Search in cs] 
* 15 Henryk_Kasperczak [Search in cs] 
* 15 Hilary_Koprowski [Search in cs] 
* 15 Jan_Czochralski [Search in cs] 
* 15 Jerzy_Gorgoń [Search in cs] 
* 15 Kamil_Glik [Search in cs] 
* 15 Karol_Borsuk [Search in cs] 
* 15 Leopold_Trepper [Search in cs] 
* 15 Leszek_Balcerowicz [Search in cs] 
* 15 Maria_Agata_Szymanowska [Search in cs] 
* 15 Michał_Kleofas_Ogiński [Search in cs] 
* 15 Moïse_Kisling [Search in cs] 
* 15 Tekla_Bądarzewska-Baranowska [Search in cs] 
* 15 Tomasz_Radzinski [Search in cs] 
* 15 Łukasz_Garguła [Search in cs]

Třeba by to šlo zahrnout do soutěže.--Fanoušek kopané (diskuse) 13. 1. 2015, 09:28 (CET)

Viděl jsem článek "Vzduchový filtr". Pevně doufám, že je to jen nějaký úlet a nikoli představa, jak do české Wikipedie přidat polská témata. --Leotard (diskuse) 20. 1. 2015, 13:18 (CET)

Volby do arbitrážního výboru[editovat zdroj]

Arbitrážní výbor

Byly vyhlášeny řádné volby do arbitrážního výboru české Wikipedie. Hledají se kandidáti na tři arbitry, pokud možno s přehledem o pravidlech Wikipedie a schopností (i ochotou) rozhodovat spory mezi wikipedisty s ohledem na ochranu projektu. Hlašte se prosím nejpozději do podvečerního 22. ledna. --Bazi (diskuse) 6. 1. 2015, 13:03 (CET)

Senioři píší Wikipedii i v roce 2015[editovat zdroj]

Ahoj, od zítřka opět spouštíme kurzy psaní Wikipedie pro veřejnost (především pro seniory). Aktuální rozpis kurzů je tady. Jak vidíte, je jich docela dost, a tak budu moc rád, když ve svém okolí o nás dáte vědět. Pozvěte svého dědu nebo tetičku na Wikipedii. :-)

A kdyby chtěl někdo pomoci i jinak než s propagací (můžu poskytnout letáky), budu samozřejmě taky moc rád: můžete si třebas vyzkoušet lektorování, jednat s institucemi, připravovat materiály (nápovědy) pro seniory či zkrátka o projektu diskutovat (buď na stránkách projektu nebo v e-mailové konferenci seniori@@@.svglists.wikimedia.cz). --Vojtěch Veselý (diskuse) 11. 1. 2015, 14:13 (CET)

Prezentace Translatewiki a pracovní skupina[editovat zdroj]

Dobrý den,

31. 1. 2015 pořádáme prezentaci projektu Translatewiki.net (např. překlady hlášení MediaWiki) a následně bych rád všechny zájemce pozval na pracovní skupinu, jejímž cílem bude přeložit a opravit co nejvíce hlášení. Více informací na mojí podstránce.--Juandev (diskuse) 12. 1. 2015, 22:21 (CET)

Wikipedisté, kteří odešli[editovat zdroj]

Po vzoru ostatních projekt jsem založil stránku Wikipedie:Chybíte nám. Radšte doplnit ty, kteří prospěli projektu a odešli (ti co odešli i ze života mají jinou stránku).--Juandev (diskuse) 17. 1. 2015, 17:30 (CET)

Kandidátky arbitrů do zítřka[editovat zdroj]

Arbitrážní výbor

Už zítra, 22. ledna v půl sedmé večer se uzavře možnost kandidovat do arbitrážního výboru české Wikipedie. Na 3 místa arbitrů jsou zatím jen 2 kandidáti, takže neváhejte. Má-li výbor pružně rozhodovat ve sporech, které často mají dopad na celou wikikomunitu, potřebuje dostatek aktivních arbitrů. A aby z voleb mohli vzejít ti nejlepší arbitři, musí mít wikikomunita z čeho vybírat. Hlaste se ZDE. Wikipedie vás potřebuje! --Bazi (diskuse) 21. 1. 2015, 12:48 (CET)

Zajímavosti[editovat zdroj]

Dobré odpoledne všem.
Již pět let se o vybrané zajímavosti na hlavní straně stará kolega Jan Kameníček a musím uznat, že se stará výborně. Bohužel čím dál více ubývá návrhů na nové zajímavosti z jiných oblastí, než je technika a kultura. Byl bych rád a myslím, že totéž by mohl napsat kolega, kdybyste po napsání článku o zajímavém tématu vybrali něco, co je podle vás nejzajímavější a mohlo by to být zajímavé i pro čtenáře, a navrhli to do příslušné sekce na stránce Wikipedie:Zajímavosti/Návrhy. Pokud se tam podíváte, zjistíte, že kromě dvou výše uvedených kategorií tam z ostatních nejsou prakticky žádné navržené zajímavosti, u kterých není nějaká připomnínka ohledně nedostatečného zdrojování článku, což je pro hlavní stranu nutné. Věřím, že se najdou nějací další lidé, kteří do rubriky budou přispívat.
Bez dalších přispěvatelů to fungovat nemůže, teď už vážně není z čeho vybírat. S pozdravem Marek Koudelka (diskuse) 30. 1. 2015, 17:05 (CET)

Děkuji Marku Koudelkovi, je to přesně tak. Má-li sekce "Víte, že..." být zajímavá, je potřeba neustále navrhovat nové a nové zajímavosti. Budu velmi rád, když mne všichni co nejvíce zahltíte :-) Nebojte se navrhovat vlastní články. Hlavně je ale potřeba dbát na aspoň slušnou ozdrojovanost, více viz Kritéria. Díky!!! --Jan.Kamenicek (diskuse) 30. 1. 2015, 20:12 (CET)
Přidal jsem tři k právu. Druhá zajímavost tedy není až tak zajímavá, ale víc mě nenapadlo. --Vlout (diskuse) 30. 1. 2015, 20:43 (CET)
Bohužel třeba článek Nález věci je příkladem toho, jak to nemá vypadat (viz kolegou odkazovaná kritéria). Heslo musí být řádně ozdrojováno, zde nejsou žádné zdroje (ostatní dva na tom nejsou o moc lépe). V právu se očividně orientujete, zkusíte se podívat na dodání zdrojů? --Marek Koudelka (diskuse) 30. 1. 2015, 20:48 (CET)
Zdroje jsou „uvnitř článku“ (odkazy na ustanovení § 1045, 1050–1065 OZ). Jestliže to nestačí, není třeba zajímavost přidávat, ostatně to je ta nejmíň zajímavá. Zdravím, --Vlout (diskuse) 30. 1. 2015, 20:55 (CET)

Obrázek týdne 2015/12[editovat zdroj]

V lednu 2015 se stal nejlepším obrázkem další soubor s československou tématikou. Na HS by se měl objevit ve 12. týdnu – viz obrázek týdne. Prosím někoho znalého o kontrolu a případnou reformulaci textu. Neví také někdo, jaká žena je na státovce vyobrazena? Jestli se jedná o mytologický motiv nebo reálnou osobu z našich dějin? A kdo je autorem? Za zdroj textu jsem použil tuto diplomku, ss. 11, 22/23.--Kacir 1. 2. 2015, 12:46 (CET)

Autory návrhu jsou Bohumil Heinz a Bedřich Fojtášek, jméno ženy na bankovce se mi zjistit nepodařilo. --Marek Koudelka (diskuse) 1. 2. 2015, 13:23 (CET)
Díky za dohledání autorů.--Kacir 1. 2. 2015, 13:42 (CET)

12

Soutěž CEE Spring[editovat zdroj]

Milí wikipedisté. Jak jsem předeslal již dříve, navrhl Polský institut, že bychom mohli mít společnou editační soutěž na téma polských dějin - konkrétněji Druhé světové války. Toto téma se samo o sobě ukázalo být nakonec příliš úzké (jak mi bylo potvrzeno ze všech stran), nicméně shodou okolností tu máme soutěž zrovna mezinárodní, a to CEE Spring.

U nás již žádná editační soutěž delší dobu nebyla, nicméně jsem rád, že se zde něco chystá. Soutěž se bude konat na celé řadě Wikipedií najednou (od Aše až po Kazachstán; od Petrohradu až po Iraklion). V rámci ní se vytváří seznam doporučených článků (základní témata). Jako zvláštní kategorie této soutěže bude právě druhá světová válka v Polsku (téma, které má samo o sobě co nabídnout, a mrzí mně, že se do něho nebudu asi moci jako organizátor zapojit); podobný mechanismus byl například užit u soutěže Wiki miluje památky a kategorie Lázeňské památky/Slezské památky aj.

Na mezinárodní scéně se už odehrálo několik diskuzí a soutěž se zdárně vyvíjí kupředu. V současné době jsou diskutována pravidla, finanční zázemí soutěže (Polský institut již neformálně přislíbil, že nám s financováním kategorie o druhé světové válce pomůže) a samozřejmě ceny, které vyhrají nejaktivnější a nejhodnotnější přispěvatelé. Soutěž by měla trvat několik měsíců (ještě bude konkretizováno), aby měla co největší dopad. Osobně doufám, že bude probíhat jako tato soutěž, také i vzhledem k tomu, že soutěžní témata budou všechna témata, která se budou týkat zemí Střední a východní Evropy (vymezené na stránce Structure).

Rád bych dal vývoj soutěže k diskuzi, neboť téma to je zajímavé, zapojit by se mělo hodně zemí (tedy hodně komunit), včetěn nás. --Aktron (|) 2. 2. 2015, 20:14 (CET)

Pomozte zpracovat nápovědy - za finanční odměnu[editovat zdroj]

Více pod pobočkovou lípou. Díky za pozornost.--Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 2. 2015, 00:25 (CET)

Juraj Lupták[editovat zdroj]

Ta samá žádost na: potřebuji pomoc--Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 2. 2015, 15:01 (CET)

Wikimania 2015 scholarships[editovat zdroj]

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskuse) 24. 2. 2015, 20:50 (CET)přesunul--Horst (diskuse) 24. 2. 2015, 21:05 (CET)

Mluvkové[editovat zdroj]

Dobré ráno všem, spustil jsem malý projekt Mluvkové, jehož cílem je sdružovat dobrovolníky ochotné sem tam promluvit o Wikipedii třeba někde na škole nebo v knihovně. Takových lidí nyní potřebujeme poměrně dost, o Wikipedii je mezi institucemi čím dál větší zájem. Jsou-li mezi vámi tací, budu vám vděčen, když se tam také připíšete. Dík, s pozdravem --Vojtěch Dostál (diskuse) 11. 3. 2015, 09:00 (CET)

Žádost o komentáře ke spuštění nástroje pro překlad[editovat zdroj]

Prosím o Váš názor ke spuštění nástroje Content Translation na české Wikipedii. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 13. 4. 2015, 10:51 (CEST)

Úprava doporučení o řazení kategorií[editovat zdroj]

V Diskuse k Wikipedii:Biografie#Pořadí kategorií ze šablon byl podán návrh na úpravu tohoto doporučení. Možná půjde o změnu i v příbuzných nápovědách, konkrétně Wikipedie:Kategorizace či Nápověda:Kategorie. --27. 4. 2015, 14:58 (CEST), Utar (diskuse)

Wikiměsto Hustopeče[editovat zdroj]

Dobrý den, jak jsme už kdysi avizovali na stránce Wikipedie:WikiMěsto, příští týden se bude konat zajímavý workshop v jihomoravském městě Hustopeče, podrobnější informace na stránce WikiMěsto Hustopeče. Cílem je vylepšit informace o městě a okolí a také upevnit místní komunitu. K tomu, aby se nám to druhé podařilo, bychom rádi poznali co nejvíce místních wikipedistů. Všichni jsou zváni, aby se alespoň na den přišli podívat a pomoct s naší prací nebo jen tak pokecat. Je tam dokonce stle jedno volné místo na přespání, takže je možnost i zúčastnit se jako regulérní účastník! S pozdravem, --Vojtěch Dostál (diskuse) 3. 5. 2015, 21:36 (CEST)

WikiMěsto Hustopeče právě probíhá a každá spolupráce na dálku je více než vítaná. Fotografové se rozjeli do okolí, ale psát encyklopedické články z dostupných zdrojů může psát každý, třeba o Hustopečských rybnících, Mandloňových sadech v Hustopečích nebo Ludvíku Masarykovi, zdejším tiskaři a bratrovi TGM... --Bazi (diskuse) 9. 5. 2015, 14:49 (CEST)

Wikikonference - úklid[editovat zdroj]

Provedl jsem úklid stránek Wikikonference. Jednak jsem vše přejmenoval z Wikipedie:Konference/Wikikonference X na Wikipedie:Wikikonference/X. Jednak proto, že za 5 let se ukázalo, že žádnou jinou konferenci nepořádáme, druhák proto, že oficiální název je Wikikonference, za třetí též proto, že není důvod mít názvy stránek dlouhé jak lán světa.

Dále volím lomítkovou strukturu (např. /2009) pro jednotlivé ročníky. To je samozřejmě diskutabilní, ale je to přehledné.

Myslím si, že původní redirekty by se mazat neměli, protože je to událost na kterou může být hodně odkazováno z venku Wikipedie. Dále je tu samozřejmě ještě kategorizace, se kterou je možné si pohrát a pak také stránka Wikipedie:Konference - na kterou odkazuje kde co. Možná tedy začněte odkazovat na konkrétní ročník než na Wikipedie:Konference - po letech, takové linky ztrácí informační hodnotu, když není jasné, na kterou konrkétní konferenci odkazují.--Juandev (diskuse) 24. 5. 2015, 17:50 (CEST)

Upozornenie[editovat zdroj]

Dobrý deň, chcela by som upozorniť na chybu v článku, ktorej odstánenie by prinieslo kľud mojej duši. http://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Jiřičná

V časti Dielo, Česko, Zlín, je zavádzajúca informácia o FAI (múdrejší ľudia mi povedali, že je to hlúposť) a naopak tam chýba infomácia o Univerzitnej knižnici.

Prosím, mohol by to niekto upraviť? – Tento příspěvek přidal(a) 95.131.128.26, 5. 6. 2015, 06:46‎ (UTC)

Hotovo. Hotovo --Blahma (diskuse) 6. 6. 2015, 02:29 (CEST)

Pravidlo o změnách varianty závěrečných sekcí[editovat zdroj]

Oznamuji návrh změny dílčího pravidla o možnosti změn varianty závěrečných sekcí v článcích (Diskuse k Wikipedii:Vzhled a styl#Změny varianty závěrečných sekcí). Uvítám proto vyjádření k návrhu. --Vlout (diskuse) 16. 6. 2015, 16:32 (CEST)

Tuniští presidenti[editovat zdroj]

Zdravím,nedaří se mi doplnit nové tuniské presidenty do stránky wikipedie Tuniská republika,proto prosím o doplnění této stránky viz níže. 6 - šestý president Moncef Marzouki v úřadu od 12.11.2011 do 31.12.2014 7 - sedmý president Mohamed Beji Caid Essebsi v úřadu od 31,122014 - dosud Děkuji

Díky za upozornění, doplnil jsem. Příště prosím podobné podněty/dotazy směřujte spíše na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 6. 2015, 09:32 (CEST)

Obrázek týdne/Svoboda panoramatu[editovat zdroj]

Ahoj, 30. obrázek 2015 jsem doplnil o komentář týkající se aktuálního tématu – svobody panoramatu. Pokud to není vhodné, tak část FoP vyjmeme. V opačném případě prosím o kontrolu formulace, případně reformulaci. Díky.--Kacir 16. 7. 2015, 11:32 (CEST)

Za mě príma, dík za hezké propojení fotky a aktuálního tématu. — Jagro (diskuse) 21. 7. 2015, 20:40 (CEST)

Wikimania 2015 – report[editovat zdroj]

Milá komunito, chtěl bych vám, jakožto osoba podpořená nadačním stipendiem, prezentovat svůj report z Wikimanie 2015, který naleznete stránce Wikipedie:Wikimania 2015; v případě, že vás zajímá spíše obecná informace, doporučuji příspěvek na blogu. S dotazy mě neváhejte kontaktovat, — Jagro (diskuse) 21. 7. 2015, 20:39 (CEST)

Malé jubileum překladatelského rozhraní[editovat zdroj]

Jak napsal Amire80 na příslušnou diskusní stránku, článek Willibald Gebhardt se stal jubilejním 14000. článkem, který byl přeložen pomocí rozšíření Content translation. Třeba to taky někoho potěší či pobaví jako mne. :-) --Okino (diskuse) 9. 8. 2015, 23:35 (CEST)

Riziko zablokování ruské Wikipedie[editovat zdroj]

Ruská verze Wikipedie má na stránkách banner s informací pro případ přerušení činnosti z území Ruské federace. Pokud někdo nezaregistroval důvod, ruské Wiki hrozí zablokování ze strany Putinovy moci. Zástěrkou výhružky se staly některé tzv. „závadné články“. V českých médiích info např. v HN.--Kacir 24. 8. 2015, 18:17 (CEST) / --Kacir 24. 8. 2015, 19:41 (CEST)

No tak to je dost nepřesné, nehrozí žádné „přerušení“, ale „pouze“ zablokování přístupu na Wikipedii v Rusku, což je velký rozdíl. --Silesianus (diskuse) 24. 8. 2015, 19:02 (CEST)
Díky za upřesnění. Pokud to chápu správně, tak to „přerušení činnosti“ hrozí, nikoli (zřejmě) globálně, ale z území Ruské federace, kde lze odstřihnout přístup a stránky Wiki by nebyly dostupné (viz „Pokud je Wikipedie zablokovaná, pak tuto stránku čtenáři neuvidí.“). Jestli by takový krok měl vliv i na „dostupnost stránek“ ze zahraničí RF, nevím.--Kacir 24. 8. 2015, 19:41 (CEST)
Neměl, servery jsou v USA. --Silesianus (diskuse) 24. 8. 2015, 19:45 (CEST)
Nicméně by poněkud poklesl růst a také význam ruskojazyčné Wikipedie pro Rusy. --Vlout (diskuse) 24. 8. 2015, 19:48 (CEST)
Myslím, že by to byl faktický konec ru wiki – stačí si představit vypnutí naší wiki v Česku. Sice by byla dostupná z Anglie či ze Spojených států, ale jde především o přístup obyčejných Rusů k informacím. Podobné výhružky zapadají do oklešťování svobodného prostoru v RF (nemusíme chodit daleko – povinnost registrace zahraničních agentů).--Kacir 24. 8. 2015, 22:41 (CEST)
Stáhnout a pašovat kopie dumpů pro nějaké Kiwixy a WikiReadery by jistě šlo. Problémem by bylo editování.
Pokud se nepletu, četl jsem někde, že Ruská federace rozjíždí svoji vlastní státní encyklopedii. Tak možná chce odstavit konkurenci.--Tchoř (diskuse) 25. 8. 2015, 01:46 (CEST)
Nečetl jsem nic jiného, než oznámení na ruské wiki a omlouvám se za povrchní soudy, které jsou možná jinde upřesněny či vyvráceny. V oznámení je návod, kterak postupovat v případě zablokování, z toho soudím, že to berou vážně.
Nezačínal bych spor, který mohu prohrát. Jako diletantský nezávislý prognostik soudím, že jde o promyšlený krok a další budou následovat. Nemyslím, že to skončí úplným zablokováním, tipuju, že záležitost vyhnije k převzetí státní regulace.--Tomas62 (diskuse) 25. 8. 2015, 02:12 (CEST)

┌─────────────────────────────────┘
Od poslední návštěvy se změnil text banneru. Místo varování tam už visí informace: Wikipedii začali v Rusku blokovat (Википедию начали блокировать в России). Ovšem nedohledal jsem čas té změny.--Kacir 25. 8. 2015, 02:25 (CEST)

Carthago delenda est Myslím, že radar jsme měli postavit, abychom se konečně od té Jalty posunuli kam patříme.--Tomas62 (diskuse) 25. 8. 2015, 02:34 (CEST)
 :) ... Našel jsem jen přidání informace na dané stránce (těžko teď říct, jestli je informace pravdivá): „25. srpna byl na území Ruska zablokován přístup k Wikipedii provozovatelem internetu“ (25 августа 2015 доступ к Википедии на территории России был заблокирован интернет-провайдерами.) [4]--Kacir 25. 8. 2015, 02:42 (CEST)
Četl jsem, v tudle dobu se blbě orientuju, zkusím pahýlek en:Federal Drug Control Service of Russia. Jak říká Wikipedista:Faigl.ladislav slova, činy na víc fakt nemám. Ani s tím jejich rozpočtem.--Tomas62 (diskuse) 25. 8. 2015, 02:57 (CEST)
Jestliže k tomu opravdu došlo, je to škoda. Šlo o jednu z nejvýznamnějších jazykových verzí, má přes milion článků. Ale základní princip Wikipedie („free encyclopedia that anyone can edit“) se zřejmě začal rozcházet s ruskou politikou, jinak to tedy asi skončit nemohlo. Bude Rusko bez ní lepší? --Vlout (diskuse) 25. 8. 2015, 10:27 (CEST)
Na hlavní straně Ru píší, že je na nějakou dobu blokli, ale pak ten blok zase zrušili.--Ioannes Pragensis (diskuse) 25. 8. 2015, 11:06 (CEST)
Diskuse se vede na ruské verzi této stránky; stěží odhadovat další vývoj (stránka, která se zobrazovala). Zřejmě se v RF nyní zaměřili jen na zákaz pracích prášků...--Kacir 25. 8. 2015, 11:40 (CEST)
Je to zřejmě tak, na chvíli zablokovali, pak si to rozmysleli ([5]). --Vlout (diskuse) 25. 8. 2015, 12:02 (CEST)

Shrnuto dle Echa Moskvy: Problém byl dle úřadu Roskomnadzor v jediném článku o drogách. Jeho přidání na „blacklist“, do zakázaných stránek, způsobilo částečnou nedostupnost ruské Wiki. Poté, co bylo heslo upraveno, došlo k vyjmutí z blacklistu. Šéf ruské Wikimedie Kozlovskij sdělil, že se obávají dalších požadavků ze strany úřadu Roskomnadzor.--Kacir 25. 8. 2015, 12:13 (CEST)

V článku shora se píše, že jen změnili url odkazu na onen článek…? --Vlout (diskuse) 25. 8. 2015, 12:30 (CEST)
Ano, v daném hesle ale také stojí, že v prohlášení Roskomnadzor uvedl: „Informace, která byla soudem označena za nezákonnou, byla změněna,“ z čehož bylo zřejmě čerpáno („отредактировать“ – upravit, zredigovat). --Kacir 25. 8. 2015, 12:45 (CEST)

Problém nebyl v "Putinově moci", ani v "rozcházení základního principu Wikipedie s ruskou politikou", ale v rozhodnutí Černojarského okresního soudu (v Astrachaňské oblasti) o zařazení stránky ru:Чарас (наркотическое вещество) (tehdy pod názvem ru:Чарас a v mnohem horším stavu) na seznam zakázaných stránek kvůli tomu, že "obsahovala návod na výrobu narkotik". Na seznamu zakázaných stránek bylo a je vícero stránek ruské wikipedie (seznam), vesměs s analogickýcm zdůvodněním (druhou skupinu tvoří údajné "návody k sebevraždě"), toto však byl první případ, kdy šlo o rozhodnutí nezávislého soudu. Příslušná debata na ruwiki. Druhý problém byl a je v tom, že (jak jsem vyrozuměl) wikipedie používá protokol https, který neumožňuje blokaci jednotlivé stránky. No a třetí problém je, že servery wikipedie stojí na Floridě, a proto je nemalá část ruské wikikomunity názoru, že je povinna plnit pouze rozhodnutí floridských soudů (terminologií předřečníků "Obamovy moci") a žádných jiných. PS. Mimochodem, pověsti české wikipedie nepřidá, když zde budeme prezentovat tak směšná tvrzení, jako že ruský zákon takřka doslova opsaný od západních demokracií "oklešťuje svobodný prostor", protože požaduje od různých spolků částečné veřejné přiznání zdrojů financování. PPS. Ne celé věci mi přijde ironické, že informace označená (hloupým) soudem za nezákonnou byla v posledních dnech změněna směrem k většímu rozsahu, konkrétnosti, přesnosti a ozdrojovanosti a pak, zdá se, označena kompetentním správním orgánem za nezávadnou. A smutné, že nemálo lidem vyrůstajícím v České republice je, zdá se, myšlenka nezávislého rozhodování soudů, ale i průhledného financování spolků naprosto cizí. --Jann (diskuse) 25. 8. 2015, 14:31 (CEST)

Z vašeho příspěvku mám, Janne, dojem, že považujete rozhodnutí soudu v Černojarsku za nezávislé. To je ovšem váš názor, s nímž se já (a věřím že i mnozí další) neztotožňujeme. --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 8. 2015, 15:14 (CEST)
O nezávislosti ruské justice lze s úspěchem pochybovat, stejně jako o tvrzení, že zákon takřka doslova opsaný od západních demokracií, by měl být automaticky uplatňován stejným způsobem i v RF. K absurditám typu zahraničních agentů netřeba komentářů. Pardon za „off-topic“.--Kacir 25. 8. 2015, 15:15 (CEST)
Ruské soudy je jistě možné označit za „nezávislé“, ovšem nejdříve je vhodné si ujasnit na čem. Jinak by mě stále zajímalo, na základě čeho změnil onen správní orgán názor, když šlo stále o „nezákonnou“ informaci. --Vlout (diskuse) 25. 8. 2015, 17:27 (CEST)

Konflikt přešel z akutní fáze do chronické, zdrojů je dost, bylo dobré, kdyby z toho vzešlo nějaké zobecnění. Nové články s tématem související, doplnění stávajících. Podobně jako tento: Vojenská radiostanice v Pierre-sur-Haute.--Tomas62 (diskuse) 25. 8. 2015, 23:16 (CEST)

@Tomas62: Díky za založení Federální služba Ruské federace pro kontrolu narkotik. Zatím mi to celé přijde jako další případ efektu Streisandové. --26. 8. 2015, 01:18 (CEST), Utar (diskuse)
Nevím. Váhám. Nevím, jestli je to jednotlivý úlet nebo promyšleně založená kampaň. Ruští wikipedisté to berou vážně, avšak jsem si vědom, že wiki není středem světa. Chtěl jsem přitáhnout pozornost k této události, protože spousta věcí mi není jasná. Množství zdrojů volá po syntéze, ke které vyzývám, ale sám jí nejsem schopen. Ale zapadnout by to nemělo, Rusko je blíž, dám si nohy na stů a pod zadek plyš....--Tomas62 (diskuse) 26. 8. 2015, 01:42 (CEST)
@Utar: Vůbec mi to nepřijde jako efekt Streissandové. Cílem BS bylo utajit nějakou informaci o sobě, což se jí nepovedlo. Cílem ruského vedení není utajit informaci o drogách (to je jednak pod jejich rozlišovací úrovní a jednak nejsou jistě naivní a vědí, že si to stejně každý zájemce najde), ale zviditelnit se jako rázní odpůrci západní zkaženosti, a to se jim docela povedlo.--Ioannes Pragensis (diskuse) 26. 8. 2015, 09:26 (CEST)

Wikipedie na Noci vědců 2015 v Brně[editovat zdroj]

Wikipedie bude prezentována na Noci vědců Masarykovy univerzity v Brně 25. září 2015 od 18:00 do 24:00. Pozvěte své známé, návštěva a výpomoc stávajících wikipedistů je rovněž vítána. Bližší informace: Wikipedie:Masarykova univerzita/Noc vědců 2015 --Blahma (diskuse) 24. 9. 2015, 23:28 (CEST)

Technické problémy, wikisociologie, apod. formou studentských prací[editovat zdroj]

Domluvil jsem se s pár lidmy co mají kontakty na univerzitách, že nabídneme některá témata týkající se Wikipedie a jejích sesterských projektů studentům ke zpracování na univerzitách. Představa je, že v rámci semestrálních, ale spíše bakalářských a diplomových prací něco o Wikipedii vyzkoumají (sociologie) a případně vyvinou nějaké nástroje zjednodušující práci. Na podstránce jsem sebral nějaká témata. Jste zváni ke kolaborativnímu dokončení oné tabulky. Ještě je nějaký čas, než se budou práce zadávat.--Juandev (diskuse) 3. 10. 2015, 14:06 (CEST)

Mohlo by také zajímat: @Wikiditor (zpracovává PhD na téma Wikipedie) --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 10. 2015, 11:10 (CEST)

Nahrávání obrázků přímo z Wikipedie[editovat zdroj]

22. října večer bude na cs zprovozněno nahrávání obrázků z VisualEditoru přímo na Commons, bez toho, aby člověk oputil rozeditovaný článek. Je to pomoc nováčkům a méně technicky zdatným editorům, kterým nutnost přecházet na commons a pak se zase vracet může způsobovat problémy (často se na to lidé ptají když někde prezentujeme Wikipedii). Bude to i zkrácení času pro běžné editory. Vše, tedy doplněnní popisu k obrázku proběhne v dialogovém okně, které k tomu vyskočí při editaci článku.

Již nyní je možno testovat na mediawiki.org. Je pravděpodobné, že zpočátku bude docházet k úpravám, vylepšením a později rozšířením tohoto nástroje. Již když se na ten nástroj kouknu, tak vidím, že je nesmysl, aby vyžadoval "datum", když si datum může přečíst v datové vrstvě souboru. Proto budete-li mít nějaké připomínký nebo nápady, tak se na mne prosím obraťte.

Zároveň bude asi potřeba postupem doby upravit i naši nápovědu, aby tuto novou funkcionalitu zohlednila.--Juandev (diskuse) 15. 10. 2015, 12:02 (CEST)

Nápověda se postupně překládá. A upravuje - data tam přidává bot z anglické verze (dost blbě a aktivně).--frettie.net (diskuse) 15. 10. 2015, 14:28 (CEST)
Stejně bude, obávám se, pro nováčky trochu matoucí, možná ještě tím spíš, když pak s nimi ohledně třeba bezprávně nahraných obrázků bude komunikováno už jen na Commons, tam dostanou upozornění o možném smazání, tam následně k tomu smazání třeba dojde, a oni překvapení a rozezlení budou spílat zdejší komunitě nebo správcům. Pokud si neuvědomí a nebudou dostatečně informováni o tom, že se fotky ukládají na samostatném projektu, tak z toho asi stejně budou nějaké zmatky a emoce plynout. Čímž neříkám, že by se možnost přímého nahrávání neměla spustit. --Bazi (diskuse) 15. 10. 2015, 14:58 (CEST)
Ano, překvapilo mne, že v rámci textů If you are not able to upload this file under the policies of MediaWiki, please close this dialog and try another method. a I confirm that I am uploading this file following the terms of service and licensing policies on MediaWiki. tam není ani odkaz na ta pravidla/nápovědy. --15. 10. 2015, 16:15 (CEST), Utar (diskuse)
Také nejsem ze změny příliš nadšený, protože vím, že k obrázkům mají lidé ještě bezohlednější přístup než k textům (ve škole je učí neplagiovat texty, ale licence obrázků v pracích se neřeší téměř nikdy), a křivka vedoucí k pochopení pravidel a autorskoprávních okolností je dosti příkrá – přičemž tady se zřejmě plánuje sotva nějaké poučení před nahrátím. Chybová hlášení lze asi efektivněji předávat přímo na phab:T40030 než do diskuze Juanovi (nebo ty ten přechod nějak koordinuješ? – díky ale za upozornění na oznam z TechNews). Zrovna datum mi tedy smysl dává, protože v EXIFu jsou dost často nesmyslná nebo žádná data a my tu určitě nechceme být zavaleni soubory s datem 1. 1. 1970 (nehledě na to, že se nahrávají zdaleka ne jen fotky). --Blahma (diskuse) 15. 10. 2015, 15:10 (CEST)
Nekoordinuji, nabízím to jako pomoc těm, kteří se třeba bojí na phab pracovat. Ono je to ale zbytečné. Jsou tu někteří, kteří stále vidí ve VE chyby, vidí co by měl VE zvládat. Stále o tom hovoří, ale přesto, že jsou vyzváni, aby se to dopravilo k vývojářům, tak jak je rok dlouhý, tak to nepošlou ani do phab, ani Juanovi. To je jak plácání pádlem do vody.--Juandev (diskuse) 30. 10. 2015, 23:48 (CET)

Přehledy Wikimedia, srpen 2015[editovat zdroj]

Zde jsou přehledy z Wikimedia blogu za srpen 2015.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 16. 10. 2015, 21:23 (CEST)

Výběr zpráv z Wikimedia, září 2015[editovat zdroj]

Zde jsou vybrané zprávy z Wikimedia blog ze září 2015.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 20. 10. 2015, 18:57 (CEST)

Šablona:Fakt? bude přesměrovávat na Šablona:Fakt[editovat zdroj]

Ač se to zdá podivné, {{Fakt?}} je nyní stále přesměrováním na {{Doplňte zdroj}}, nikoliv na {{Fakt}}. Vzhledem k tomu, že DZ se nesubstuje, zatímco Fakt ano (vkládá časovou značku s datem), vede toto řešení k chybám, kdy je substována šablona Fakt? (resp. přes ni DZ). Pro eliminaci těchto chyb bude po robotické změně v současných článcích (náhrada Fakt? za DZ) změněn redirect. Nově bude Fakt? přesměrovávat na Fakt, takže substnutí Faktu? již nebude chybou. Něco málo k tomu viz WP:ŽOPP#Šablona:Fakt?. --Harold (diskuse) 4. 11. 2015, 22:41 (CET)

Mezinárodní soutěž vědeckých fotek[editovat zdroj]

Jste-li vědci a máte zajímavé fotky, podělte se o ně během European Science Photo Competition! Odkaz na soutěž je zde, Česko se sice aktivně neúčastní, ale i tak má speciální stránku, přes níž je možné články nahrávat. Díky!--Vojtěch Dostál (diskuse) 11. 11. 2015, 17:46 (CET)