Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod oznamovací lípou
Pod „oznamovací“ lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Zahájena pre-produkce výukových videí o Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Jsme rádi, že začala pre-produkce pro řadu motivačních a vzdělávacích videí, která představí Wikipedii a některé z jejích sesterských projektů novým přispěvatelům.

Během několika posledních let bylo vyrobeno mnoho videí pro přípravu nových přispěvatelů. Tato série představí vizuální editor a nový citační nástroj s názvem Citoid. Kromě toho bude řada obsahovat úvod do Wikimedia Commons jako úložiště volně licencovaných médií.

Řada videí a související materiály pomohou studentům a instruktorům, kteří se podílejí na vzdělávacím programu Wikipedie. Řada je také určena na pomoc profesionálnímu personálu a dobrovolníkům galerií, knihoven, archivů a muzeí (GLAM) k pochopení, jak se jejich obsah dostane k vystavení na stránkách Wikimedia, a jak dokumentovat nebo nahrát svůj obsah pro přímé prohlížení na Wikipedii a její sesterských projektech.

Obsah videí bude dostupný v úsecích, které bude možno prohlížet, překládat a aktualizovat jednotlivě.

V současné době máme dobrovolné překladatele pro arabštinu, arménštinu, češtinu, němčinu, řečtinu, odia a španělštinu. Další dobrovolníci s vysokou překladatelskou zkušeností se mohou zaregistrovat na diskusní stránce.

Momentálně potřebujeme vaše ohlasy na náčrt scénářů, stejně jako návrhy atraktivního názvu pro tuto řadu. Zanechte nám laskavě své poznámky na této diskusní stránce!


S pozdravem

Pine

ředitel série a scénárista

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Tato série je financována z grantu pro individuální zapojení nadace Wikimedia. Vřelé díky komunitě, výboru IEG a WMF za jejich podporu.

– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Pine (diskusepříspěvky)

Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto do Wikipedie:Potřebuji pomoc#Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek

Název šablony nebo modulu[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil jsem návrh nového doporučeni Wikipedie:Název šablony nebo modulu. Neváhejte přidat svoje komentáře a připomínky do tamní diskuse. --Dvorapa (diskuse) 10. 6. 2016, 17:48 (CEST)


Finální diskuse

Návrh se pomalu dostává do finální podoby. Aktuálně se již řeší pouze otázka, zda mohou být šablony pojmenovány i cizojazyčně, případně z jakých důvodů (pouze z historických důvodů, tj. že tu již pod cizojazyčným názvem jsou zažité, nebo mohou vznikat i nové v odůvodněných případech?). Za poslední měsíc však diskuse nad tímto problémem trochu pomřela a v posledních 14 dnech již nikdo nenašel žádné jiné chyby, či nedostatky, které by bylo dobré opravit.

Prosím tedy všechny interesované wikipedisty o případné vyjádření se ohledně výše zmíněné otázky a o případné poslední opravy či návrhy změn ve finální 14denní diskusi. Pokud bude během této doby dořešena ona poslední zbývající otázka a případné další, které se ještě objeví, bude pravděpodobně 21. července zahájeno hlasování o přijetí návrhu za doporučení na podstránce Hlasování o přijetí, ve kterém bude také možné prosadit úpravu návrhu na závadné pravidlo (byť si myslím, že to u tohoto návrhu pravděpodobně bude zbytečné, pokouším se ale vytvořit určitý precedens). Upřesnění termínu zahájení a podrobná pravidla hlasování budou připravena na uvedené podstránce do konce tohoto týdne.

PS: Myslíte, že by bylo dobré kvůli letnímu období dovolených hlasování nechat běžet po dobu delší, než standardní? Nebo je to zbytečné? Případně protáhnout i finální diskusi? --Dvorapa (diskuse) 6. 7. 2016, 03:58 (CEST)

Hlasování

Většina připomínek byla zapracována, výše zmíněné otázky probrány a upraveny, od 21. 7. do 4. 9. tedy poběží hlasování na stránce Hlasování o přijetí. --Dvorapa (diskuse) 14. 7. 2016, 12:59 (CEST)

Začal poslední týden hlasování, máte poslední možnost se k návrhu vyjádřit. --Dvorapa (diskuse) 29. 8. 2016, 12:08 (CEST)

Hlasování uzavřeno, návrh nebyl přijat.--Tomas62 (diskuse) 7. 9. 2016, 11:59 (CEST)

Čech edituje Wikipedii v Urdu[editovat | editovat zdroj]

Zvažte.--Juandev (diskuse) 22. 8. 2016, 00:01 (CEST)

Ahoj, tuším, že pán byl už pozván na Wikisraz po tom, co ten článek vyšel. Snad i nějakej rozhovor s ním někde jsem četl. @Vojtěch Dostál: ví víc.--frettie.net (diskuse) 22. 8. 2016, 03:25 (CEST)
Je to tak, jak říkáš.--Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 8. 2016, 04:27 (CEST)

Nástroj Citation Hunt[editovat | editovat zdroj]

K zobrazení náhodného neozdrojovaného tvrzení na české Wikipedii je možné nyní použít Citation Hunt. Vyzkoušejte a dejte vědět! --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 10. 2016, 14:02 (CEST)

Změna defaultního nastavení sledovaných stránek pro nově zaregistrované[editovat | editovat zdroj]

Nově zaregistrovaní uživatelé by nyní měli mít v nastavení sledovaných stránek nově defaultně nastaveno, že editované stránky jim na seznamu zůstávají 14 dní (dříve to byly dny 3) a že všechny jimi editované stránky se jim přidávají do sledovaných. Návrh a diskusi najdete zde. Po nasazení bylo hlášeno, že se změna bohužel dotkla i některých dříve registrovaných, což nebylo záměrem. Pokud by to zlobilo ještě někomu dalšímu, hlaste to Martinu Urbancovi. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 10. 2016, 13:52 (CEST)

Aha, už to vidím. Změna výchozích nastavení se dotkne a) nových uživatelů b) anonymů (pokud to má smysl) a c) uživatelů, kteří nastavení nepřizpůsobili (stačí změna tam a zas zpátky). Více viz [1]. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 14:39 (CEST)
Stačí pro to, aby registrovaný uživatel nebyl zasažen podobnými změnami, aby změnil jedno takovéto nastavení nebo musí změnit (přenastavit z defaultní na upřednostňovanou hodnotu, klidně ale tu samou) všechna nastavení, kde nechce být příště takto zasažen? Asi všechna, co? Takže to vlastně funguje podobně jako u infoboxů, není-li vyplněna žádná hodnota (cokoli, třeba i mezera), použije se defaultní (z Wikidat)? Eh, opruz. --25. 10. 2016, 14:46 (CEST), Utar (diskuse)
Jo, přesně tak. Jinak nemá v databázi uloženu vlastní hodnotu = použije se default. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:06 (CEST)
Mno ale takhle by to z pohledu uživatelů vůbec fungovat nemělo. :-( Nejde to technické řešení nějak změnit, aby se to původním uživatelům vrátilo zpět? Radši tu změnu prozatím zrušit, než aby tady polovina wikipedistů měla rozházené nastavení...--Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 10. 2016, 15:17 (CEST)
Nevím o žádném řešení. Zkusím se zeptat. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:52 (CEST)
[2] - díky dotazu od Utara. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 15:54 (CEST)
@Martin Urbanec: Vzhledem k vysokému počtu uživatelů zasažených touto neočekávanou změnou prosím přidat oznámení i pod hlavní a technickou lípu. Oznamovací lípa rozhodně nepatří mezi nejsledovanější. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 25. 10. 2016, 18:24 (CEST)
[3] a [4] --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 18:27 (CEST)

Registrace na Wikikonferenci spuštěna[editovat | editovat zdroj]

Byla spuštěna registrace na 8. českou Wikikonferenci, která proběhne v sobotu 3. prosince 2016 v Brně. --Blahma (diskuse) 1. 11. 2016, 01:42 (CET)

Aktualizace OTRS[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny Wikipedisty. Chtěl bych oznámit poměrně zásadní změnu ve vyřizování korespondence probíhající přes OTRS. Po interní dohodě jsme nechali zřídit novou e-mailovou adresu permissions-cs@wikimedia.org, kam se budou nově zasílat všechna potvrzení autorských práv (jak pro texty na české Wikipedii, tak pro obrázky a soubory na Commons). Stávající adresa info-cs@wikimedia.org bude nadále sloužit k ostatní korespondenci – hlášení problémů, chyb nebo žádosti o pomoc nebo vysvětlení. Předpokládám, že v nejbližší době nastane jakési přechodné období, kdy potvrzení budou chodit na obě adresy zároveň, nicméně odpovídat budeme již výhradně z nové adresy. Zároveň bych tím rád vyzval zkušené kolegy – správce, arbitry, členy pobočky – aby zvážili žádost o přístup ke staré adrese info-cs. Dokonce padl návrh, aby si o přístup k tomuto e-mailu požádali všichni správci (autor: Martin Urbanec). Na toto téma je zřejmě vhodné otevřít diskusi, zprávu pro rychlejší rozšíření publikuji na dvou stolech Pod lípou, oznamovacím a hlavním – diskutujte a své názory předesílejte prosím výhradně na tom hlavním. Za tým OTRS všechny zdraví --Mates (diskuse) 12. 11. 2016, 13:51 (CET)

VicuñaUploader: chyby[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za offtopic a odkazuji na toto důležité upozornění, týkající se našeho sesterskoho projektu.--Juandev (diskuse) 28. 11. 2016, 13:48 (CET)

O správce méně[editovat | editovat zdroj]

Ahoj kolegové, chtěl bych zde oficiálně oznámit, že jsem se včera/dnes vzdal správcovských práv (wikievoluce je neúprosná). Chovejte se hezky ke správcům, kteří zbyli, není jich zas tolik a noví se získávají těžko. S pozdravem --Jiekeren (diskuse) 9. 1. 2017, 19:59 (CET)

rehek domácí[editovat | editovat zdroj]

na stránce rehek domácí se uvádí,že zřídka přezimuje do 10-ti jedinců v celé republice.Byl jsem překvapen,žejsem v letošní mrazivé zimě viděl v Brně na různých místech již dva ptáčky.Oba byli v blízkosti komunikací,poblíž městského ruchu a vypadali celkem spokojeně.Netuším čím se v těchto pro ně krutých podmínkách živí,když preferují hmyz.

Možná bude moci pomoci OJJ. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 1. 2017, 15:07 (CET)
@Martin Urbanec: Zajímavý problém. Knihu, ze které bylo čerpáno mám doma a mohu skutečně ověřit 5 až 10 exemplářů. Nutno však podotknout, že se jedná o údaje sedmnáct let staré, tudíž nemusí být aktuální. Podíval jsem se tedy na zajímavá pozorování ČSO, taky stará, a jedinci byli skutečně pozorováni i v lednu/prosinci. Tudíž bych řekl, že informace v článku bude správná, i když by se dala upravit na několik jedinců a měl jste štěstí nebo omylem zaměnil druh. --OJJ, Diskuse 25. 1. 2017, 15:34 (CET)

Sháněné zdroje[editovat | editovat zdroj]

Občas se některý z wikipedistů nabídne, že má přístup k velkému množství literatury, zdrojů, apod. Taková informace je sice nesmírně cenná, avšak časem se zapomene. Napadl mě opačný přístup. Máme tu stránky pro požadavky na ty z nás, kteří jsou zdatnější technicky, ještě více technicky, v ovládání robotů, fotograficky, ve psaní článků, v rozšiřování článků, v mapách a to jsem určitě na něco zapomněl. Napadlo mě tedy zkusit opačný postup. Vytvořit stránku pro nejrůznější požadavky na ty z nás, kteří mají zvláštní přístup k jinak nedostupným zdrojům, anebo ty z nás, kteří vědí, kde zdroje hledat, (ti mohou stránku jen sledovat) a kteří chtějí pomoci těm, kteří zdroje shánějí (ti se zas nemusí shánět po příslušných wikipedistech s možnostmi, stačí napsat požadavek). Zvu tedy wikipedisty k využívání nové stránky Wikipedie:Sháněné zdroje, uvidíme, jak si povede, zda bude užitečná (jako např. Wikipedie:ŽOPP) nebo spíše mrtvá (jako např. Wikipedie:PN).

PS: hlavička stránky je zatím jen nástřel, tedy zvu i k jejímu vylepšení. --Dvorapa (diskuse) 30. 1. 2017, 22:22 (CET)

Report WikiProjektu Vostvo České republiky[editovat | editovat zdroj]

V dubnu loňského roku (2016) vznikl WikiProjekt Vodstvo České republiky a dnes se má čile k světu. Předkládáme vám stručné shrnutí naší práce v roce 2016.--Juandev (diskuse) 5. 2. 2017, 18:08 (CET)

Wikiexpedice[editovat | editovat zdroj]

Založil jsem stránku Wikipedie:Wikiexpedice vzhledem k přípravám druhé Wikiexpedice v dubnu 2017. Než tam doplníme více informací můžete se stavit v Brně (15. 2.) a v Praze (20. 2.) na prezentaci té proběhlé. Zároveň zvažte účast na té budoucí o Velikonocích 2017.--Juandev (diskuse) 13. 2. 2017, 18:44 (CET)

Diskusní a poradenská skupina na Facebooku[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že IRC už moc neletí a hodně lidí se vyskytuje na Facebooku, založili jsme skupinu Wikipedie, která je určená k diskusím na wikipedistická témata a pomoc nováčkům. Nyní nabíráme členy, aby jsme vytvořili nějaký základní počet, tak se neváhejte přidat a doporučit svým známým.--Juandev (diskuse) 13. 3. 2017, 13:06 (CET)

Jak číslovat české ministry[editovat | editovat zdroj]

Můžete se zapojit do diskuse, jak číslovat české ministry, tj. určení jejich pořadí v úřadu. --Kacir 14. 3. 2017, 18:04 (CET)

Uvádění roků narození a úmrtí v š:Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Návrh na uvádění roků narození a úmrtí osob v šabloně {{Příbuzenstvo}}; vyjádření k návrhu v diskusi.--Kacir 15. 3. 2017, 19:50 (CET)

Astronomický editaton[editovat | editovat zdroj]

Dějiště editatonu

Wikiemdia ČR pořádá 1. – 2. dubna na hvězdárně v Brně astronomický editaton. Chceme zde vylepšit články nejen o astronomii, ale i o příbuzných tématech jako například o astronomických institucích. Vzhledem k současně zde probíhajícímu sjezdu České astronomické společnosti bude prostor i pro propagaci Wikipedie a naší práce.
Zveme zájemce, kteří by nám chtěli pomoci na místě, aby se zapsali na stránku editatonu. Pokud někdo nemůže přijet, oceníme i podporu na dálku.
Za organizátora zve --Packa (diskuse) 21. 3. 2017, 06:58 (CET)

Wikimania 2017 scholarship programme[editovat | editovat zdroj]

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskuse) 21. 3. 2017, 18:42 (CET)

Wikiexpedice[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikiexpedice Západ.png

Za necelých 14 začíná Wikiexpedice. Pokud by jste o Velikonocích neměli co dělat, přidejte se k nám. Zbývají poslední volná místa! --Juandev (diskuse) 1. 4. 2017, 23:48 (CEST)

Pozor: krátký editační výpadek[editovat | editovat zdroj]

Upozornění: 19. dubna 2017 od 16 hodin nepůjde asi půl hodiny editovat Wikipedii. Čtení nijak ovlivněno nebude. Stejný výpadek bude i po dvou týdnech, tedy 3. května ve stejném čase. Více informací zde. --Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 4. 2017, 13:25 (CEST)

Nová online mapa nenafocených chráněných území v ČR[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Fotografové a milovníci přírody, pozor! Vytvořil jsem externí online mapu obsahující téměř 500 nenafocených území. Stav je aktuální ke květnu 2017 a budu rád, pokud budu moci z mapy odmazávat. WikiProjekt Chráněná území děkuje. Krásný den. --Krvesaj (diskuse) 16. 5. 2017, 13:15 (CEST)

Wikimedia 2030: Diskutuje o 5 hlavních tématech a pomozte nám plánovat náš budoucí rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Diskuse se vede u Wikipedie:Strategie Wikimedia 2030 tedy Diskuse k Wikipedii:Strategie Wikimedia 2030--Horst (diskuse) 16. 5. 2017, 15:51 (CEST)

Změny ve fungování Panelu referencí[editovat | editovat zdroj]

Dobrý večer, vzhledem k technickým problémům s nástrojem na vkládání citací (Panel referencí, refToolbar), kterých rok od roku postupně přibývalo, jsem aktualizoval všechny jeho skripty. Změny z pohledu uživatelů jsou následující:

  • Panel referencí už není pevnou součástí MediaWiki:Common.js, ale nově udělátkem, které je ve výchozím nastavení zapnuté. Znamená to, že se panel zobrazuje všem uživatelům editujícím wikitext, a to včetně nováčků a nepřihlášených. Registrovaní wikipedisté si ho mohou vypnout.
  • Zmizelo původní udělátko na vypnutí refToolbaru (Nezobrazovat panel referencí v editačním rozhraní). Wikipedistům, kteří ho měli aktivované a nechtějí nástroj používat ani nadále, se omlouvám, že jim teď refToolbar při editaci nevyžádaně vyskočí, a prosím je, aby si kdyžtak deaktivovali nové udělátko (Zobrazovat Panel referencí v editoru zdrojového kódu).
  • Panel referencí by se teď už měl zobrazovat spolehlivě při prvním načtení editačního okna, bez nutnosti zkoušet štěstí opakovanými aktualizacemi.
  • Nástroj už by měl zase fungovat i uživatelům, kteří mají vypnutá dialogová okna ("průvodce") v editačním rozhraní.
  • Verze pro uživatele bez "vylepšeného" panelu nástrojů, která stejně dlouhodobě nefungovala, je tímto oficiálně zrušená, protože WMF se chystá editor v tomto režimu úplně vypnout.
  • Výchozí verze Panelu referencí nově místo sedmi sad kolonek pro jména, příjmení a odkazy na autory nabízí u těchto položek zelené tlačítko "Přidat další", které umožňuje přidat přesně tolik autorů, kolik je v dané chvíli potřeba.
  • Konečně je funkční automatické dohledávání údajů dle DOI, ISBN a omezeně i URL adresy při citaci monografií, periodik (v obou případech včetně elektronických) i sborníků. Úspěšnost dohledání závisí na tom, jestli je Vámi použitá publikace v některé z databází, které nástroj prohledává. Zkusil jsem pár českých (i moravských) knih a neměl s nimi problém.

Může se stát, že v prvních chvílích po téhle změně se u vás bude starý a nový refToolbar tlouct. Pomoct by měla aktualizace cache. Kdybyste narazili na jakékoli problémy, dejte mi vědět. Mělo by jich ale být výrazně míň než v případě staré verze, kterou jsme tu měli od roku 2013. --Michal Bělka (diskuse) 27. 5. 2017, 03:03 (CEST)

Staré fotky Moravy[editovat | editovat zdroj]

Pan Vítězslav Kollmann z Litovle, který vlastní snad nejrozsáhlejší existující sbírku starých pohlednic a fotografií Moravy, nám poskytl mnoho zajímavého ilustračního materiálu k našim článkům o Litovli, který lze nalézt v kategorii Postcards and photographs from the collection of Vítězslav Kollmann.

Kromě toho nám dal obecné svolení využívat fotografií a jiných ilustrací z jeho facebookové stránky Historické pohlednice - Ikonografie Moravy a českého Slezska, žádá však, aby byla jeho sbírka vždy uvedena jako zdroj. Jsem si vědom toho, že mnoho přispěvatelů zastává názor, že u takto starých věcí není třeba se nikoho na nic ptát, ale vzhledem k tomu, že spolupráce s panem Kollmannem je širší, než jen zmíněná stránka na Facebooku, tak se domnívám, že splnit tuto jeho prosbu je maličkost. Pro ukázku, jak může uvedení zdroje vypadat viz např. Commons:File:Litovel-Smyčkova ul. od v.-městská střelnice-1915.jpg. Kromě toho prosím nezapomeňte soubor zařadit též do výše zmíněné kategorie. --Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 7. 2017, 10:24 (CEST)

Účastnické šablonky[editovat | editovat zdroj]

Ve WikiProjektu Vodstvo České republiky, by se nám hodily nějaké šablonky hrdého účastníka a systémové za práci na rozvoji. Takže kdyby se někdo nudil a nějaké vytvořil, tak budeme rádi.--Juandev (diskuse) 4. 8. 2017, 21:50 (CEST)

Bazi | PS: Asi bych to příště nedával pod oznámení, ale někam do WP:POMOC? --Dvorapa (diskuse) 4. 8. 2017, 22:11 (CEST)