Wikipedie:Pod lípou (práva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod právnickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o autorských právech, licencích a záležitostech s nimi spojených.

Starý plán[editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych se zeptal na problematiku plánu vytvořeného v roce 1569 a uloženého ve víděňském Kriegsarchivu. V publikacích a na netu se vyskytují kopie a výřezy - jak je to s právy na tyto kopie? Není to tak, že nejsou pod ochranou autorských osobnostních práv (neb kopie není autorský počin), ale majetková práva má ten, kdo nechal kopii pořídit - a na commons to tudíž nepůjde? Jedná se o tento kousek: [1] Dost o něj stojím (ve vyhledávačí Kriegsarchivu jsem jej zatím nenašel)). --EdmundSquirrel (diskuse) 22. 5. 2015, 00:15 (CEST)

Věrný sken staré mapy, která je již volným dílem, je z hlediska Commons také volným dílem a na Commons se přijímá. Viz commons:COM:ART a příslušnou commons:Template:PD-Art. --Mormegil 22. 5. 2015, 10:25 (CEST)
Děkuji. Tak jsem to nahrál. Může to být i na české wiki? --EdmundSquirrel (diskuse) 22. 5. 2015, 11:07 (CEST)
Cokoli je na Commons, lze na české wiki použít (resp. ještě jsme myslím neměli případ, že bychom něco z Commons zakazovali na české wiki použít). --Mormegil 22. 5. 2015, 11:27 (CEST)

fotografie pro stranku Karel Cermak[editovat zdroj]

Dobry den , chtel bych pouze zajistit fotografii k clanku o panu Judr.Karel Cermak v jehoz advokatni kancelari momentalne pracuji a vsiml jsem si ze v clanku neni fotografie..Se slovnim souhlasem pana doktora mi jeho sekretarka preposlala fotografii ,kterou pouzivame i na firemnich strankach..Protoze jsem nikdy zatim nic ve wikipedii neupravoval a nejspis jsem liny na to prijit jak to udelat , tak jsem se chtel zeptat jak bych mohl nahrat fotku na commons ci komu ji preposlat ,kam jinam ji nahrat - aby se dostala na spravne misto.. Dekuji , s pozdravem Vaclav Adamec adamec.vaclav@volny.cz

Dobrý den. Nejdřív ze všeho si vytvořte vlastní účet. Poté se s ním přihlaste na Commons a postupujte podle návodu na nahrávání souborů (důležité bude zejména vybrat správnou licenci a zaslat email na „permissions@wikimedia.org“ – viz bod 3 v předchozím odkazu). Nakonec v článku Karel Čermák (právník) v infoboxu vyměňte obrázek „No portrait cs.svg“ za Vámi nahraný. Snad to nebude příliš těžké. Škoda že již nemáme v infoboxech odkaz na nápovědu. --Vlout (diskuse) 30. 5. 2015, 14:46 (CEST)

Svoboda panoramatu[editovat zdroj]

Jak jistě mnozí z Vás tuší, byl včera schválen návrh Julie Redy ohledně reformy autorského práva (ve výboru JURI Evropského parlamentu). Bohužel z něj vypadla Svoboda panoramatu pro komerční užití.

To pro nás znamená, že je tu velké riziko, že o svobodu panoramatu příjdeme na celoevropské úrovni. To by bylo pro Wikipedii zdrcující. Jako spolek Wikimedia Česká republika se tuto problematiku pokoušíme všemi cestami medializovat (vlastními příspěvky na blogu, tiskovými zprávami i spolupráci s různými pol. stranami, které si toto téma mohou vzít za své).

V dohledné době bych rád umístil do Mediawiki:Sitenotice, eventuálně do Centralnotice banner podobný, jaký mají na uk.wiki. Příprava jeho nasazení probíhá již v diskuzi mezi evropskými pobočkami. --Aktron (|) 17. 6. 2015, 10:28 (CEST)

Banner podporuji. Myslím, že si to jako téma může vzít jakákoliv politická strana, tak ať se to oslovování daří.--Tchoř (diskuse) 17. 6. 2015, 11:53 (CEST)
Další důvod, proč by Wiki měla být NC. --Silesianus (diskuse) 17. 6. 2015, 12:03 (CEST)
Já bych tedy radši napřel snahu tím směrem, aby byly opraveny špatné zákony, než tím směrem, aby byly měněny věci, na kterých Wikipedie stojí a funguje.--Tchoř (diskuse) 17. 6. 2015, 13:03 (CEST)
Nemyslím, že Wikipedie stojí na tom, že ji někdo monetizuje. --Silesianus (diskuse) 17. 6. 2015, 15:32 (CEST)
Banner určitě vyvěste, podporuji. --Mates (diskuse) 17. 6. 2015, 15:48 (CEST)
Upozornění určitě podporuji.--Rosičák (diskuse) 21. 6. 2015, 19:01 (CEST)
Banner také podporuji. --Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2015, 19:11 (CEST)

Lobbovat proti omezení svobody panoramatu je určitě na místě. Jen bych doporučoval opatrnost ve vyjádřeních typu: „... bude-li omezena, budeme muset smazat ...“ Obávám se, že to totiž vůbec není tak jasné. Už samotná otázka, zda omezení svobody panoramatu se posuzuje podle země umístění objektu (což IMHO nemá opodstatnění), země pořízení fotografie (což už zní logičtěji), nebo země jejího zveřejnění (v našem případě USA) není zcela jasná, a to, že Commons se rozhodlo pro opatrnost a požaduje, aby zveřejňované obrázky byly košer podle všech myslitelných přístupů, je jeho opatrnost, nikoli jasné právní omezení. To se ovšem týkalo situace, kdy fotograf fotografoval v zemi, kde svoboda panoramatu nebyla, a vytvářel tudíž odvozené dílo bez (možná/asi) potřebného svolení držitele autorských práv. Nemyslím si, že to lze bez dalšího aplikovat retroaktivně, tedy prohlásit za protiprávně zhotovené ty fotografie, které fotograf zhotovoval zcela legálně - protože v době zhotovení žádné svolení architekta vyžadováno nebylo.

Bude-li svoboda panoramatu opravdu omezena (a nejsem si jist, nakolik je v silách wikipedistů a wikicommonistů tomu zabránit), předpokládám, že se budeme snažit prosadit názor, že toto omezení nelze aplikovat retroaktivně. Tedy žádné nové obrázky Ještědu, M-Paláce a berlínské televizní věže, ale nemazat obrázky již pořízené a publikované. V knihovnách (ani komerčních) předpokládám taky nebudou vyřazovat všechny knihy s obrázky zmíněných objektů.

Pokud ovšem nyní budeme tlouci na poplach a strašit, že „... budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií“, připravujeme se o půdu pro argumentaci v budoucnu. (Bít na poplach je v pořádku, jen ty formulace bych radil volit opatrněji...) --Shlomo (diskuse) 17. 6. 2015, 19:02 (CEST)

Ano retroaktivní účinek změněného autorského zákona je nesmysl - nic se mazat nebude. Tedy, co je jednou uvolněno, je volné. Navíc, pokud platí stávající zákony, doporučil bych fotit, fotit, fotit!--Rosičák (diskuse) 17. 6. 2015, 19:36 (CEST)
Rád bych, abyste měl pravdu, ale bojím se, že u vás v EU je možné všechno... Ale s výzvou Carpe diem ohledně focení souhlasím (byť se asi osobně nezapojím, panoramatům mně t. č. dostupným momentálně odnětí svobody nehrozí...)--Shlomo (diskuse) 17. 6. 2015, 19:47 (CEST)
Tak optimistický bych nebyl. Případný zákaz by se neaplikoval retroaktivně ve smyslu postihu fotografií z minulosti veřejně publikovaných, ale na další zpřístupňování díla veřejnosti (tedy jeho přítomnost na Commons) by jistě dopadal. Na Commons jsou v oblasti FOP "copyrightoví trollové" velmi aktivní a nemyslím, že by jiný výklad připustili. --Jklamo (diskuse) 17. 6. 2015, 20:26 (CEST)
Hm, to už je ovšem pak tak trochu problém commons, a ne zákonodárce. Pokud zákon zakáže jezdit na oranžovou a my si k tomu přidáme, že raději pro jistotu nebudeme jezdit ani při vypnutém semaforu, pak těžko obviňovat EU z toho, že se v noci nedá nikam dojet... Předpokládám, že knihovnám také nikdo nebude bránit v půjčování ("dalším zpřístupňování") jednou legálně vydaných ("publikovaných") knih obsahujících podezřelé fotografie...
Čeho se spíš obávám je, že se toho ujme ochranná organizace autorská, začne procházet obrázky na webech a kde uvidí copyrightovanou stavbu, bude vymáhat výpalné :( V horším případě ho bude vymáhat u všech staveb, nebo ať provozovatel/zpřístupnitel doloží, že se jedná o savbu autorsky volnou :(( Tedy nevím, zda její prsty dosáhnou až na Floridu, ale zkusit by to mohli. No, třeba nám zůstanou aspoň obrázky kytiček a zvířátek. Tedy zatím, než si někdo začne copyrightovat DNA :((( --Shlomo (diskuse) 18. 6. 2015, 07:58 (CEST)
DNA už si tuším copyrightuje Monsanto. Problém s Commons není v tom, že by bylo papežštější než papež, ale že filosofie wikiprojektů je zkrátka taková, že cokoli zde najdu, můžu zcela bez obav používat sám.--Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 6. 2015, 09:17 (CEST)

Kde se dá vážně navrhnout "zčernání" Wikipedie na 24 hodin jako tomu bylo u SOPA, PIPA a ACTA? Tohle by určitě přitáhlo pozornost médií. Evropskojazyčných projektů (cs, da, de, el, eu,...) se to případné nařízení přímo dotýká, takže podle mého názoru by to bylo za 5 minut 12 vhodné. --Venca24 (diskuse) 17. 6. 2015, 22:42 (CEST)

Diskuzní skupinou WMČR už proběhla informace, že se o tomto uvažuje, ale až jako posledním řešení, pokud bychom už byli na štíru i co se toho závěrečného schválení změny v červenci týče. A nejsi zdaleka první, koho to napadlo – navíc tady by šlo vcelku inovativně „začerňovat“ pouze všechny obrázky. --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 00:55 (CEST)

Ke Shlomo: na cs se to vždy posuzovalo dle českého práva. Proto jsme zavrhli fair use.--Juandev (diskuse) 21. 6. 2015, 18:54 (CEST)

O to přece nejde. V Commons se to přece posuzuje podle domicilního práva místa vzniku a podle toho, jak toto právo posuzuje volná díla. --Rosičák (diskuse) 21. 6. 2015, 19:01 (CEST)

Ono je v první řadě taky potřeba, abychom si my uměli hájit svá práva, která máme. Občas jako bych měl pocit, že někteří naši kolegové hrají za nějakou druhou stranu. Kupříkladu na Commons byla před časem smazána celá série mnoha desítek fotek z pražské CowParade (takové ty kýčovité pomalované plastové krávy) pořízených v době, kdy u nás svoboda panoramatu ještě platila i pro dočasně umístěná díla. Přestože ta zpřísňující novela v přechodných ustanoveních jasně stanovila, že práva nabytá podle předchozí úpravy zůstávají nedotčena. Mazat fotky, které už jednou byly právem uvolněny, je stejně absurdní, jako kdyby nakladatel musel hodit do stoupy náklad knih, které už právem vydal a vytiskl, protože by někdo uplatňoval výklad, že ale teď už je nesmí dál prodávat. Přesto byly arumenty pro zachování fotek i žádost o revokaci rozhodnutí o smazání tamními ranaři hozeny pod stůl. Horko těžko se podařilo uhájit pár fotek těch krav, které někde zjevně zůstaly umístěné trvale. Pokud si takto budeme sami kálet do vlastního hnízda a v předposranosti mazat něco, co po nás žádný zákon smazat nechce (a už vůbec to mazání není zájmem autora díla), tak pláčeme na špatném hrobě. To, že například náš autorský zákon omezuje u výtvarných děl pouze rozmnoženiny, nikoliv zobrazení či jakoukoliv reprodukci díla (moje občanková fotka taky rozhodně není mou rozmnoženinou), si taky dostatečně nehájíme, a místo toho akceptujeme krkolomné extenzivní výklady, jen abychom si toho mohli zakázat víc, než kolik nám toho zákon skutečně zakazuje. --ŠJů (diskuse) 24. 6. 2015, 01:35 (CEST)

Bylo by možná dobré dodat rovnou odkaz na tu diskusi o krávách, aby si zájemci mohli udělat obrázek.--Tchoř (diskuse) 27. 6. 2015, 13:45 (CEST)
Bylo. --Jklamo (diskuse) 28. 6. 2015, 19:11 (CEST)
No ano, ta díla z hlediska zákona mohla zůstat tam, kde byla. Jenomže jenom na tom místě a užitá jen tak, jak tomu bylo v době platnosti staré verze zákona. Takže by tato díla nemohl nikdo převzít a dále užít (bez souhlasu autorů-výtvarníků). Pokud by byla užita ve článcích, tak by zase vznikl obdobný problém při úpravách článku (nové dílo - nové užití). To je ještě slabší licence než když autor povolí užití díla jen na Wikipedii (kterážto licence přípustná není). Tedy je to v rozporu s pravidly Commons, které zase vycházejí z poslání, jak je formulovala WMF, které praví, že obsah má být šířitelný. Je potřeba si umět hájit základní zásady, které máme. --Beren (diskuse) 29. 6. 2015, 19:46 (CEST)

Přidáme se jako česká WP ke kampani za svobodu panoramatu? Úvodní stránka jako na metě + stránka s vysvětlením a kontakty na české europoslance + sitenotice jako měli na německých projektech. --Venca24 (diskuse) 30. 6. 2015, 07:53 (CEST)

Vytvořil jsem informační stránku pro veřejnost v češtině podle mety (Wikipedie:Svoboda panoramatu v Evropě 2015) a návrh prozatímního banneru dokud se neschválí ten celoevropský. Jazyková, faktická i grafická vylepšení obojího jsou vítána. @Blahma, Aktron, JAn, Venca24:--Venca24 (diskuse) 30. 6. 2015, 14:33 (CEST)
Díky. Nasadit bychom to mohli večer, ještě to proberu jestli to odpovídá současnému vývoji kampani a její vhodnosti - abychom neudělali nějaký nesrozumitelný krok. es. a si. mají banner v provozu, de. ho nyní přesouvá do centralnotice, ale vypadá to že zmizel. Udělal jsem User:Aktron/banner i svojí verzi, ale je mi celkem jedno, která bude nasazena - hlavní je, abychom dosáhli cíle. @Blahma, JAn, Venca24, Rosičák, Juandev: --Aktron (|) 1. 7. 2015, 16:46 (CEST)
OK, nasadil jsem Vencův banner. Vidím, že už jede i na en.wiki, na es.wiki, na si.wiki... a vůbec, nevím kde ještě dál, ale tam se objeví možná v dohledné době. Kampaň pro nás dle mých informací na bruselském "theatre of war" jede pozitivně, ale nezakřikněme to. Právě proto také ten banner. --Aktron (|) 1. 7. 2015, 23:05 (CEST)
@Aktron: Díky za nasazení. Je to tak schválně, že se banner zobrazuje jenom registrovaným uživatelům? (Ověřeno několika prohlížeči a dvěma počítači.) --Venca24 (diskuse) 2. 7. 2015, 08:07 (CEST)
Spíš, je to tak správně, že tam je ten tečkovanej okraj (bolí, bolí) a že to není na celou šířku obrazovky? Bych doporučil, jeslti je to možné.

.sitedir-ltr .mw-dismissable-notice-body { margin: 0.5em 0.5em 0.5em 0.5em; } --frettie.net (diskuse) 2. 7. 2015, 13:12 (CEST)

Taky se vám zobrazuje ten banner s bílým pozadím? Na některých stránkách (např. Wikipedie:Nástěnka správců, Wikipedie:Svoboda panoramatu v Evropě 2015) ho vidím i s černým tak nevím jestli je chyba u mě nebo v banneru. --Venca24 (diskuse) 2. 7. 2015, 14:42 (CEST)

Fotka Tomáše Pajonka[editovat zdroj]

Šlo by nějak prověřit, že autor této fotografie ji skutečně uvolnil jako Public domain? Fotografie byla nedávno přidána uživatelem, který nemá žádnou jinou editaci. A tatáž fotografie byla již v minulosti smazána coby porušení autorských práv. Nevím, jak v tomto případě postupovat. Nazgul02 (diskuse) 17. 6. 2015, 16:12 (CEST)

Vložil jsem šablonu commons:Template:Npd, resp. commons:Template:No permission since. --Harold (diskuse) 17. 6. 2015, 17:18 (CEST)

Stejnokroj justiční stráže[editovat zdroj]

Zdravím. Kolega Jirmejahu dnes do článku Justiční stráž vložil foto stejnokroje, které je přístupné na oficiálních stránkách této instituce. Myslím, že je to porušení autorských práv, ale nechci to hned navrhovat ke smazání. Také nechci diskutovat na Commons, ačkoli tam toho kolega vložil více, jde o českou záležitost (veřejný zájem u úředního díla), proto to raději dávám k posouzení sem. Co myslíte? --Vlout (diskuse) 7. 7. 2015, 12:02 (CEST)

Jelikož se nikdo přes půl měsíce nevyjádřil, beru to jako konkludentní souhlas komunity s tím, že u daného díla je dán veřejný zájem na vyloučení autorskoprávní ochrany a tudíž to nebudu dále řešit. --Vlout (diskuse) 24. 7. 2015, 11:45 (CEST)

Uvolnění fotografií z VFU + zamyšlení nad přívětivostí OTRS pro nováčky[editovat zdroj]

Před časem jsem žádal třetí stranu o zásah proti fotografiím k tématu Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, které tu delší dobu byly použity bez licence. Nyní se podařilo navázat kontakt s nahrávajícím a vypadá to, že má k fotografiím potřebná práva a zašle potvrzení do OTRS. Více viz Diskuse s wikipedistou:Hopgardener#Autorsk.C3.A1_pr.C3.A1va_k_obraz.C5.AFm_rektor.C5.AF. Prosím tedy členy týmu OTRS, aby se tomuto případu věnovali, a současně upozorňuji i na nutnost některé již mezitím smazané fotografie nechat obnovit (věřím, že v tom nebude problém, a že nebudeme muset nutit uživatele, aby je nahrával znovu). Také bude nutné uvést u nahraných fotografií „zdroj“ a „autora“ do souladu s poskytnutým prohlášením, což na odkázané diskuzní stránce také zmiňuji.

OT: V této souvislosti jsem také aktualizoval stránku commons:Commons:OTRS/cs tak, aby konečně obsahovala v prohlášení odkaz na CC BY-SA 4.0 namísto staré verze 3.0 (kolik prohlášení nám zbytečně přišlo pod starou verzí za tu dobu, co už je nová na světě? :-/). Také mi přijde dlouhodobě nepraktické, že se udržují dva vzájemně se obsahem překrývající návody, jeden na Wikipedie:OTRS a druhý ten odkazovaný na Wikimedia Commons. Musíme přitom navíc brát v úvahu, že právě potenciální uživatelé OTRS se tu u nás orientují typicky ze všech nejmíň a často ani netuší, že nějaké Commons existují (vždyť přece i na odkaz „Načíst soubor“ klikají tady na Wikipedii…). V prohlášeních o uvolnění pro Wikipedii jsem prozatím raději číslo verze CC neměnil, protože podle patičky se zdá, že celá Wikipedie ještě stále jede na CC verze 3.0?! (protože tomu asi tak skutečně je, je to bohužel další důvod k matení neznalých) A ještě mne tato skutečnost poučila v tom, že nedostatečná či jinak neefektivní komunikace v počátku – např. v UploadWizardu se myslím o OTRS nikde nic nepíše, i když by mohlo/mělo – asi často zbytečně vede k tomu, že nám lidi v dobré víře nahrají fotky jako vlastní dílo a když už na to přijdeme (ne vždy se to podaří a pak nám tu mohou ta díla viset špatně nebo dokonce neoprávněně i docela dlouho), pak se musíme obtěžovat mazáním něčeho, co by se dalo vykomunikovat s nahrávajícím hned na začátku, a je to tím spíše škoda, pokud se nahrávajícího už s odstupem času nepodaří kontaktovat, ačkoliv by jinak rád licenci chtěl a směl poskytnout (tady se nakonec kontakt podařil, i když už jsem v to skoro nedoufal). Abych si trošku přihřál polívčičku, ne každá univerzita má to štěstí jako MU, že má ve svém týmu přímo zkušené wikipedisty, kteří jí poradí a od zbytečných nedorozumění ochrání :-) --Blahma (diskuse) 10. 7. 2015, 12:50 (CEST)

Osoby do 18 let[editovat zdroj]

Věc: Heslo Pohlavní styk.

Dobrý den, dovoluji si navrátit téma tabuizace zobrazení a popis pohlavního styku a genitálií s ohledem na osoby do 18 let. Zástupce organizace která v ČR provozuje sexuální výchovu (Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu) kterou jsem požádal o pomoc ohledně komunikace s R. Uzlem byla tak laskava že mne informovala, že text a ilustrace u hesla by podle názory uvedené osoby měly být konzultovány s právníkem. --I.Sáček, senior (diskuse) 24. 7. 2015, 10:01 (CEST)

Myslím, že to bude mylný výklad, když spojujete na sobě nezávislé odstavce 1 a 2. Zatímco v prvním se zakazuje pornografie blíže specifikovaná (násilná apod.), ve druhém se IMHO mluví o pornografii jakékoli, když je omezována její dostupnost dětem.
Místo IMHO nepraktického dotazování čtenářů na věk bych volil vyřazení těch snímků, které by bylo možno pokládat za pornografické. A mezi ně nepočítám historická umělecká díla, ale spíš prosté fotografie ztopořených penisů, užívání vakuové pumpy apod. Obdobně to, myslím, posuzují i celoplošné televize, když z erotických snímků vystříhávají právě ty scény, které vyobrazují podobné detaily. --Bazi (diskuse) 24. 7. 2015, 10:23 (CEST)
Právní pohled na pornografii v České republice jsem kdysi dodal do článku Pornografie. --Vlout (diskuse) 24. 7. 2015, 10:31 (CEST)
Zkuste prosím naznačit které úpravy by jste provedl. Včetně textu. U něj se významná osoba z organizace Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu nepřímo zmínila o úpravách také.
Obdobně to, myslím, posuzují i celoplošné televize, když z erotických snímků vystříhávají právě ty scény, které vyobrazují podobné detaily.“(wikipedista:Bazi) Já myslím že z erotických snímků mohou vystříhávat jakékoliv detaily nebo je do nich vlepovat. To je myslím zcela v pořádku. Jde o dvě různé věci, myslím.
Dříve v jedné diskusi jeden z wikipedistů upozorňoval na zprávu n:Wikipedie je obviňována z šíření pornografie, zakladatel Jimmy Wales inicioval kontroverzní a rozsáhlé mazání obrázků. Šetření na wikipedii tedy proběhlo a výsledek je že wikipedie prostě není pornografie. Výsledkem debaty bylo, že wikipedie není pro děti. Wikipedie je cenzurována ať chcete či ne.
Zařazení fotografie pohlavních orgánů při vzrušení (fotografie ztopořených penisů), zobrazení technik (užívání vakuové pumpy), zobrazení vaginárního sekretu a spermatu v souvislosti s tématem "pohlavní styk" nepovažuji za samoúčelné.
Na druhou stranu "Nebuďte vůl jako naděl". V této souvislosti jde o to, kdo tady bude naděl (bez urážky). --I.Sáček, senior (diskuse) 24. 7. 2015, 14:00 (CEST)
Logicky očekávám že já. Byl by třeba znovu zcela jasný odborný právní výrok ohledně hesla. Zatím předpokládám že je všechno v pořádku a u hesla pohlavní styk může těžko kdokoliv čekat něco jiného než zobrazení a popis pohlavního styku. Předpokládám, že pokud by wikipedie zjistila, že nějak porušuje český zákon nebo etiketu platnou ve vysílání ČT nebo Nova, zareaguje vlepením dotazu pro uživatele kolik je mu let. Jak by to u malých dětí učinila dávno třeba zde, zde nebo zde. --I.Sáček, senior (diskuse) 27. 7. 2015, 22:48 (CEST)
Nejnovější zpráva: je možné, že pracovník z instituce Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu v srpnu nebo září navrhne úpravy hesla. Předpokládám že to bude řešit tento i další problémy zcela konkrétním a jistě přínosným způsobem. --I.Sáček, senior (diskuse) 30. 7. 2015, 14:18 (CEST)
Z hlediska pravidel Wikipedie je stav tento: Wikipedie:Co Wikipedie není#Wikipedie není cenzurována. Nejsme dětská encyklopedie. Na druhou stranu zařazení takového potenciálně problematického materiálu by nemělo být samoúčelné. --Beren (diskuse) 24. 7. 2015, 10:48 (CEST)
Osobně bych byl pro šablonu která by se dala na začátek článku a bylo by..teda jestli yž něco takového neexistuje... --Fried Marek (diskuse) 20. 8. 2015, 23:15 (CEST)

Svolení e-mail do OTRS - licence GFDL[editovat zdroj]

Zdravím. Koukám, že ve vzorovém e-mailu ohledně svolení pro OTRS je pořád uvedená i licence GFDL. Nebylo by možné ji už odstranit? Díky za odpověď či rovnou za opravu. --Okino (diskuse) 17. 8. 2015, 02:34 (CEST)

Problémy na Commons[editovat zdroj]

Dobrý den, mám problém s licencí obrázků nahraných na Commons. Vyhledal jsem na flickru některé chybějící obrázky rostlin, vykomunikoval s jejich autory krátkodobou změnu licence a nahrál jsem je na Commons pomocí uploaderu. Domnívám se že je to košer postup, když je obrázek v okamžiku uploadu pod volnou licencí. Jinak by jej uploader ani neakceptoval. Tento postup mi byl kdysi doporučen. Jenže licence obrázku je zpochybněna (zde) nebo byl obrázek rovnou smazán (zde). Musím říct že mě to po vší té snaze a stráveném času dost štve. Mohl by někdo nějakým způsobem zachránit aspoň ty obrázky z poslední doby (mé příspěvky zde), které někdo agilní ještě nesmazal? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 20. 8. 2015, 15:34 (CEST)

Z hlediska práva je podle mě ten postup v pořádku. Jenže druhou a podstatnou věcí je, zda Vám (nebo nám jakožto projektu Wikipedia) tento postup dává dostatek důkazů, že dílo bylo skutečně uvolněno pod svobodnou licencí. Jestli nám tento postup zajišťuje právní jistotu. Opravdu nevím, jestli fakt, že technicky k uploadu mohlo dojít, dostatečně prokazuje, že na flickru byla svobodná licence. Rád bych viděl pravidlo, které říká, že nám to takto postačuje. Nevím, jestli na flickru existuje nějaká "historie", z níž by šlo vyčíst, že došlo ke změně licence. Pokud ano, dalo by se to použít jako argument. Pokud ne, je to asi otázka na lidi z OTRS, co by bylo akceptovatelné jako důkaz, že licence byla udělena. Ale obávám se, že k záchraně obrázků si v tom případě budete muset opět od autora vyžádat souhlas. --Beren (diskuse) 20. 8. 2015, 23:16 (CEST)
Mohl bych komukoliv zodpovědnému poslat printscreeny komunikace na Flickru, kde žádám autora o krátkodobou změnu licence a on mi to potvrzuje. Už ale nemám chuť se v tom angažovat. Po počáteční radosti nad tím, že se mi podařilo vykomunikovat několik chybějících fotek do článků o čeledích rostlin, jsem tímto přístupem dost rozčarován. Evidentně si myslíte, že to, že na Commons nejsou schopni ověřit, že licence na flickru byla krátkodobě změněna a nahrání fotek je v souladu s pravidly, je můj problém. No, mám dost jiné práce. Vojtěch Zavadil (diskuse) 20. 8. 2015, 23:42 (CEST)
Jednání ohledně licence v Commons někdy bývají komplikovaná a v případě že víte, že jde o zbytečné problémy, pak i depresivní. Na Commons se ale jen snaží dodržovat pravidla, aby nedošlo k velkým problémům a skandálům. Zcela Vás chápu, nedejte se rozladit, to by bylo snadné. Smazané soubory lze obnovit po zaslání potvrzení OTRS. Hodně trpělivosti přeji. --I.Sáček, senior (diskuse) 21. 8. 2015, 08:34 (CEST)
No, já jsem od jednání již ustoupil a radši se snažím vyjednat znovunafocení. Vždy je na začátku hromada nadšení z jejich strany a pak to dojede na potvrzení licence. Nikdy se mi nepodařilo nic vyjednat - snad jen jednou.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:54 (CEST)
@Vojtěch Zavadil: "vykomunikoval s jejich autory krátkodobou změnu licence" - mě to teda košer nepřipadá. Mě to připadá, že je to neetické a snad dokonce podvod na těch autorech. Samozřejmě, že oni to mohou chtít s Commons stáhnout, ale už se nemohou jen tak zbavit licence cc by-sa. Z principu věci se to může v tu ránu volně šířit, čili proč jim tvrdit "že je to krátkodobá změna" - vysvtluješ těm lidem vůbec co ta licence znamená? My tady nejseme nějaké revoluční hnutí, který se snaží nesvobodná média za každou cenu přerodit ve svobodná.
Pokud ti to mažou, je jediná šance, že držitelé autorských práv uvolní do OTRS.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:50 (CEST)

Rozmazávání osobních dat[editovat zdroj]

Jaká všechna osobní data by se měla na fotkách rozmazávat? Onehdy na mě někdo pokřikoval, že musím vymazat tabulku podnikatelského subjektu, kterou má na baráku, nebo číslo popisné domu.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:45 (CEST)

Info: Licence CC BY-SA 4.0 je jednosměrně kompatibilní s GNU GPLv3[editovat zdroj]

Jen pro info: Licence CC BY-SA 4.0 je jednosměrně kompatibilní s GNU GPLv3 (via root.cz)

--Jiří Komárek (diskuse) 9. 10. 2015, 10:53 (CEST)

Obrázky basketbalistů[editovat zdroj]

Zdravím, je zde někdo kdo se zabývá porušováním autorských práv na Commons ? Obrázky vkládané uživatelem Bcsparta mi rozhodně nepřijdou jako vlastní dílo, spíše to jsou oskenované fotky z nějakých časopisů nebo publikací. --Jowe (diskuse) 15. 10. 2015, 12:24 (CEST)

Mám taky nějaký nález, tak ho sem přidám. Screen z T602 asi na Commons nepatří, ne?--Ben Skála (diskuse) 3. 11. 2015, 14:04 (CET)

Přidat obrázek na českou Wikipedii[editovat zdroj]

Nevím, zda to nepatří jinam nebo se to vícekrát řešilo: nemohli bychom mít na české Wiki "loga v náhledech" něco jako Logo_eu_ecolabel.png (nebo jako mají Němci [už zastaralý] Euroblume_logo.svg? Anglická Wiki to má krásně a podrobně vysvětleno v šabloně Non-free use rationale logo. Pro osvětlení a zpřesnění článku. Děkuji. --Pavouk (diskuse) 12. 11. 2015, 11:43 (CET)

Wikipedie:Fair use, tam poodkazované stránky, případně další historie cswiki. --Mormegil 12. 11. 2015, 12:09 (CET)

Dokumenty bezpečnostních složek vs. Public domain[editovat zdroj]

Ahoj, všiml jsem si, že na Commons se objevilo hodně obrázků archiválií uložených v Archivu bezpečnostních složek, které byly vkladatelem staženy z webu Ústavu pro studium totalitních režimů a na Commons přidány jako Public domain (např. zde, zde a zde.). To je ale určitě omyl, archiválie jsou v archivu přístupné podle příslušného zákona a archiv se vyjadřuje i k jejich užití. Říkám to nerad, ale na Commons by dle mého názoru tyto dokumenty vůbec neměly být. Poradíte mi prosím, jak v té věci mám dále postupovat? Díky.:-) --Nadkachna (diskuse) 13. 11. 2015, 23:53 (CET)

Pro Commons je podstatné, jestli jsou ta díla chráněna podle autorského zákona. Domnívám se, že jsou z ochrany vyloučena a jde o úřední dílo, které bylo zveřejněno ve veřejném zájmu. --Rosičák (diskuse) 14. 11. 2015, 07:40 (CET)
Ahoj, zkus se obrátit na "naše" právníky - http://www.wikimedia.cz/web/Pr%C3%A1vn%C3%AD_pomoc_v_z%C3%A1le%C5%BEitostech_svobodn%C3%BDch_d%C4%9Bl - ti ti rádi pomohou. Resp. kontaktuj tuším Mormegila.--frettie.net (diskuse) 14. 11. 2015, 09:03 (CET)

Freedom of panorama[editovat zdroj]

POPB et son bassin.jpg

Můžu použít tento obrázek (je použit v řadě evropských wiki) nebo se nám to zákon Freedom of panorama zakazuje? Díky za odpověď. --Ladin (diskuse) 15. 11. 2015, 17:39 (CET)

Ten obrázek použít jde až do doby, než oprávněný namítne, že architektonické dílo na obrázku je autorsky chráněno jako hlavní motiv obrázku. (Zatím to tak vnímáno asi není.) V okamžiku, když by obrázek někdo ořezal, to může být jinak (Tak jsem alespoň já pochopil licenční šablonu.)--Rosičák (diskuse) 15. 11. 2015, 18:05 (CET)

Problematický web[editovat zdroj]

Při vyhledávání cp u Zbyněk Cejnar jsem narazil na http://vyznamneosobnosti.cz/alexandr-seidl/ z 19. 10. 2015, jehož obsah je totožný se zdejším článkem Alexandr Seidl, který je tu tedy podstatně déle. Na webu je copyright, do Zbyněk Cejnar byl z něj vložen odstavec. Jak jsem koukal tak minimálně příspěvky http://vyznamneosobnosti.cz/author/rosdan/ tohoto tamního redaktora jsou kopiemi zdejších článků, ale je možné, že tak vedou celý web. Dá se s tím něco dělat?--Horst (diskuse) 27. 11. 2015, 14:12 (CET)

@Horst:Dá, někdo od nás jim napíše se žádostí o buď a) smazání článků nebo b) uvedení licence CC-BY-SA 3.0 Unported. Doporučoval bych, aby jim napsal někdo ze správců, ať to má větší váhu. Pokud nepomůže ani opakování dopisu (tentokrát již laděného jako výzvu), je možné kontaktovat Mormegila, aby se domluvil s právnickou kanceláří, která nám pro bono poskytuje právní rady, aby jim napsali oni. --Urbanecm (diskuse) 27. 11. 2015, 14:15 (CET)
Více viz Wikipedie:Špatná převzetí obsahu Wikipedie. --Urbanecm (diskuse) 27. 11. 2015, 14:17 (CET)

Fotografie ředitelství Vězeňské služby České republiky[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové,

jeden kolega ze zahraniční Wikipedie mne požádal o pořízení fotografie ředitelství Vězeňské služby České republiky. Objekt je již zčásti součástí Pankrácké vazební věznice. Chci se pozeptat, zda je u nás vůbec možné tyto objekty fotografovat. Dřív se nesměly fotit vojenské objekty (možná to ještě existuje), ale jak je to v tomto případě?

Díky za radu. --Jan Polák (diskuse) 2. 1. 2016, 15:07 (CET)

Myslím, že to nic neomezuje. A kdyby jo tak by kolem budovy měly být cedule. Viz Právní regulace fotografování. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 2. 1. 2016, 16:23 (CET)
A i kdyby bylo, tak to je podle mě celkem fuk, zvlášť v případě "nějakýho baráku".--frettie.net (diskuse) 2. 1. 2016, 21:37 (CET)

Skypicker[editovat zdroj]

Pěkný den, je to drobnost, ale principiálně: lze tohle nějak řešit? Skypicker#Reference, en--Ben Skála (diskuse) 12. 1. 2016, 17:23 (CET)

Autorská práva u filmů[editovat zdroj]

Dobrý den, jak je to s vypršením autorských práv u filmů? Kdy se stávají volným dílem? Děje se tak 70 let od premiéry? Nebo až 70 let po úmrtí... koho? Režiséra? Herců v hlavních rolích? Scénáristy?

Bylo by například možné nahrát na Commons ukázky nebo třeba i celý film Přednosta stanice (film), od jehož premiéry uplynulo 70 let v roce 2011? --2A00:1028:83B8:3696:4D84:D607:2669:3DE4 14. 1. 2016, 11:55 (CET)

Majetková autorská práva trvají obecně po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti. U audiovizuálního díla se doba trvání majetkových práv počítá od smrti poslední přeživší z následujících osob: režisér, autor scénáře, autor dialogů a skladatel hudby zvlášť vytvořené pro užití v audiovizuálním díle. U Přednosty stanice tedy ještě dost dlouho ne. --Mormegil 14. 1. 2016, 15:56 (CET)
Děkuji. --2A00:1028:83B8:3696:D051:A14F:7A07:8B7B 17. 1. 2016, 20:03 (CET)

Seznam uvolněných licencí: Wikipedista Palfi a článek Portály v Jáchymově?[editovat zdroj]

Portály v Jáchymově a Wikipedista Palfi[editovat zdroj]

Wikipedista Palfi asi v dobré víře vytvořil stránku Portály v Jáchymově stránku zkopírovanou asi z jeho webu. Nikde však neuvedl zdroj, v diskuzi, ve shrnutí. Dvakrát smazal šablonu podezření na porušení autorských práv, opět bez zdůvodnění. Na své diskuzní stránce píše, že byla licence uvolněna: "A mimochodem, licence je uvolněná od rána dne 15.1.2016, takže nechápu vložení šablony.... - licence byla uvolněna 15/01/2016 08:30." Ale opět v diskuzní stránce článku není žádná zmínka, na původní stránce (které je možná sám autor) [2] opět není žádná zmínka, že jde o text s nějakou svobodnou licencí (bez nutnosti citace), článek není ozdrojován. Nevíte někdo, jak dále, prosím, dále postupovat? Neboť dle mě text článku v tuto chvíli vypadá, že je odjinud "odcizen", což není dobře. Je někde seznam uvolněných licencí, dle žádostí? ((Byl jsem přesunut z nástěnky správců). --Pavouk (diskuse) 18. 1. 2016, 13:30 (CET)

Nejlépe mi hodit echo, nebo napsat e-mail, abych si toho snáze všimnul a mohl to dohledat. S kolegou se vynasnažím domluvit, aby články, které již uvolnil na svých stránkách označil svobodnou licencí. --Mates (diskuse) 18. 1. 2016, 22:30 (CET)

Přebírání článku s GFDL (scoutwiki.org)[editovat zdroj]

Dobrý den, je možné přebírat články z cs.scoutwiki.org ? Stránka uvádí že obsah je dostupný pod GNU Free Documentation License. Stačilo by případně jako reference něco v duchu Šablona:Překlad? --Clonewayx (diskuse) 3. 2. 2016, 08:45 (CET)

@Clonewayx: Bohužel to možné není. Wikipedie veškerý svůj obsah nabízí pod licencí CC BY-SA, takže jakýkoli vkládaný obsah musí být možno pod touto licencí zveřejnit. U obsahu pod GFDL to neplatí, ty dvě licence jsou si sice „podobné“ (Wikipedie ostatně dříve fungovala pod GFDL), ale různé (nekompatibilní), takže obsah, který je jen pod GFDL, na Wikipedii zveřejnit nelze. --Mormegil 8. 2. 2016, 10:14 (CET)

Díla Evropské unie[editovat zdroj]

Spadají díla Evropské unie, Evropské komise a Evropského parlamentu (usnesení, směrnice, fotky členů EP a EK, apod.) pod public domain jako úřední dílo? --Venca24 (diskuse) 6. 2. 2016, 17:56 (CET)

Určitě ano, minimálně v rámci ČR. --Urbanecm (diskuse) 6. 2. 2016, 21:38 (CET)
Usnesení atd. ano, ale u fotek bych byl opatrný. To obvykle nejsou úřední díla, pokud tedy nejsou pořízeny přímo "úřední" agenturou a jako takové označeny. --Vachovec1 (diskuse) 6. 2. 2016, 22:18 (CET)
Evropská unie je v otázce autorského práva velmi benevolentní, dokonce i pokud jde o fotky či infografiku, kterou vystavuje na svých webech. Mám ale obavu, že pro Wikimedia Commons to stále ještě stačit nebude. Jejich prohlášení o copyrighu je zde. Chápu jej tak, že by jim nevadilo ani komerční využití, ale nepovolují úpravy. Takže je to v podstatě jakási obdoba CC-BY-ND, což pro naše účely bohužel nestačí. --Michal Bělka (diskuse) 7. 2. 2016, 00:25 (CET)
Vizte též commons:Commons:Deletion requests/Template:EuroparlTag --Mormegil 8. 2. 2016, 10:17 (CET)
Dobře, takže směrnice, usnesení, apod. a jejich návrhy jsou volná (úřední) díla, všechno ostatní je "jen" nemodifikovatelné. --Venca24 (diskuse) 8. 2. 2016, 11:50 (CET)

Autorská práva k poštovním známkám[editovat zdroj]

Zajímal by mne názor na platnost autorských práv k poštovním známkám. Pro některé články, které jsem editoval, případně se chystám editovat, by bylo zajímavé použít jako ilustraci právě poštovní známky. Konkrétně mi jde o poštovní známky zaniklého Sovětského svazu a dnešní Ruské federace. V článcích na ruské wiki se skeny sovětských a ruských poštovních známek celkem běžně vyskytují s odkazem na to, že podle práva současné Ruské federace se na produkty objednané státem (známky, bankovky …) autorskoprávní ochrana nevztahuje. Ví někdo, jak je to s použitím obrázků ruských známek na wiki v českém jazyce, která je reálně uložena na serverech mimo území České republiky?--Leotard (diskuse) 7. 2. 2016, 14:51 (CET)

Ruské známky jsou volně k použití prostřednictvím Wikimedia Commons, není tedy problém na ně ve Wikipedii odkázat. Přehled zemí, jejichž známky se dají bez problému nahrát na Commons a použít ve Wikipedii, najdete na commons:Commons:Stamps/Public domain. Z Commons se tu přebírají i z českého pohledu potenciálně mnohem problematičtější soubory... --Michal Bělka (diskuse) 7. 2. 2016, 15:09 (CET)
Díky za názor. Známky občas využiju.--Leotard (diskuse) 7. 2. 2016, 16:13 (CET)

Galerie osobností Langhans[editovat zdroj]

Zdravím. Vyskytla se nyní určitá komplikace s výkladem autorských práv ohledně fotografií osobností, které na svých stránkách zpřístupňuje Nadace Langhans Praha. Bylo by možná dobré, kdyby se k tomu vyjádřil i někdo, pro něhož je autorské právo známým prostorem. Více na diskuzi kolegy Baránka. --Vlout (diskuse) 16. 2. 2016, 10:58 (CET)

Screeny z webu[editovat zdroj]

Zdravím, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Dal jsem na stránku Arriva Teplice screen z jejího webu s popiskem web společnosti Arriva Teplice, ale nějaký robot mi ji smazal. Ptám se proto, že na jiných stránkách screeny jsou a nikdo je nemaže, jestli tedy tím screenem autorká práva porušuji, či ne. Navíc na stráknách Arrivy nic o vyhrazených právech ani o licencích psáno není. --Vojtasafr (diskuse) 24. 3. 2016, 15:30 (CET)

Pokud nikde nic o vyhrazených právech ani licencích není, pak to znamená, že veškerá autorská práva jsou automaticky plně autorskoprávně chráněna až do smrti autora a 70 let po ní. (Právě jen v případě, že je někde výslovně uvedeno, že lze dílo volně šířit za těch a těch podmínek, může nastat jiná situace.) Obecně vzato tedy cizí dílo (a netriviální webové stránky pravděpodobně autorským dílem budou) opravdu šířit nemůžete. Na obecné „jinde nějaké screeny jsou a nikdo je nemaže“ se těžko odpovídá, dejte konkrétnější příklady, dostanete konkrétnější odpověď, ale každopádně je možné, že některé snímky obrazovky vytvořil a zveřejnil přímo příslušný autor, případně někdo získal souhlas od autora s uveřejněním pod nějakou svobodnou licencí. --Mormegil 24. 3. 2016, 16:06 (CET)

Uvedení literatury[editovat zdroj]

Dobrý den, vložila jsem na wikipedii svoji práci, která je vytvořena z několika zdrojů. Práce se mi ale uložila dříve, než jsem zvládla nějakým způsobem uvést literaturu, kteoru v práci cituji. Nyní se mi vytvořené heso nezobrazuje a píše se, že jsem porušila autorská práva. Poradíte mi, prosím, jak mám k práce literaturu zpětně vložit, aby bylo vše v pořádku? Nebo jak mám práci smazat a nahrát znovu i s potřebnou leteraturou? Děkuji, Marie BAjerová, Mája152 (diskuse) 19. 4. 2016, 22:00 (CEST)

@Mája152: A o jaký článek jde? --19. 4. 2016, 22:20 (CEST), Utar (diskuse)

Soubor:Gab na Wiki.jpg – dotaz na OTRS[editovat zdroj]

Upozorňuji, že už skoro měsíc nám tu visí OTRS pending na Soubor:Gab na Wiki.jpg. Pokud bylo skutečně odesláno (?), nespadlo to třeba zase ve frontě někam do spamu? --Blahma (diskuse) 23. 4. 2016, 11:41 (CEST)

Ještě ping: @Mates, Michal Bělka:. --Urbanecm (diskuse) 23. 4. 2016, 13:47 (CEST)
Do spamu ne, ale v angličtině na permissions-commons, kterou s Matesem aktivně nesledujeme, neb se o ni mají starat agenti z Commons. Zjevně to přehlédli či z nějakého důvodu nechtěli řešit - napadá mě, že neznali českou freemailovou doménu, ze které zpráva přišla, a chtěli to nechat na Češích, protože třeba povolení z Gmailu neuznávají. Jednu fotku Gabriely jsem tam už před časem náhodou objevil a vyřídil, o téhle jsem dosud nevěděl. Prohlášení je v pořádku a na Commons ho potvrdím.
Pokud bude WMCZ nahrávat další soubory, které potřebují OTRS svolení, případně bude v rámci nějakého vašeho kurzu žádoucí ukázat, že OTRS funguje rychle a jednoduše, doporučil bych svolení posílat na info-cs, kde to je komornější, snáze se to najde a sledují to česky hovořící agenti. Totéž platí samozřejmě i pro všechny české wikipedisty. Podle pravidel ty maily mají skutečně končit v permissions-commons, ale my je tam přesuneme na dvě cvaknutí, jakmile je povolení vyřízené. --Michal Bělka (diskuse) 23. 4. 2016, 17:25 (CEST)