Wikipedie:Pod lípou (práva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod právnickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o autorských právech, licencích a záležitostech s nimi spojených.

Obsah

Problém s fotografiemi, které mám právo použít[editovat zdroj]

Ahoj, jsem na Wikipedii nováčkem a měla jsem problémy s vkládáním fotografií. Svolení k použití a šíření fotografií mám přímo od vedení tiskáren, ke kterým je na Wikipedii napsán článek a tam chci také fotografie přidat. Po prvním načtení mi fotografii smazali z důvodu porušení autorských práv, tak to bylo po druhém a i třetím načtení, po kterém mi byl zablokován účet. Snažila jsem se určenou fotografii co nejvíce popsat a vyzkoušela jsem různé licence, avšak nevím, kterou mám v tomto případě použít. Můžete mi prosím poradit, jak fotografie obhájit? Děkuji--109.81.208.105 12. 4. 2015, 22:15 (CEST)

Použití fotek, které mám ve fotobance[editovat zdroj]

Zdravím, na Wikipedii jsem nováček a rozkoukávám se. Nicméně hned u prvního článku, který jsem chtěl doplnit svými fotkami jsem narazil na problém na který jsem zatím nenašel odpověď. Některé své fotografie nabízím přes fotobanku. Pro článek Národní park Kosterhavet jsem se rozhodl použít dvě fotografie co mám i ve fotobance. U fotografií co jsem nahrál jsem souhlasil s CC licencí a předpokládal, že to není v rozporu s pravidly jak fotobanky tak Wikipedie. Nicméně nějaký robot na wikipedii mi ty dvě fotky smazal s odůvodněním: "Copyright violation: http://www.dreamstime.com/photos-images/woodsweden.html ", protože robot logicky nepoznal, že jsem i ten autor ve fotobance.
Otázky jsou:
1) Je možné na Wikipedii dávat fotky, které mám zároveň ve fotobance (a jsem tedy i jejich autor)?
2) Pokud ano, tak jak zařídit aby je robot automaticky nemazal.
--PetrVod (diskuse) 2. 12. 2013, 22:07 (UTC)

K prvnímu dotazu - pošlete prohlášení o autorství dle WP:OTRS nebo commons:OTRS. Poté může dojít k obnovení smazaných fotografií. A třeba vám někdo pak poradí i s druhou částí dotazu. JAn (diskuse) 3. 12. 2013, 08:56 (UTC)

Administrativní členění ČR (mapy)[editovat zdroj]

Jeden z nejaktivnějších správců na Commons před pár dny nemilosrdně smazal několik našich důležitých map administrativního členění ČR, bez diskuze, prý to bylo jasné porušení autorských práv. Nehleděl na to, že jsme tu ty mapy měli několik let, ani že tím rozbil šablonu {{WLM map}}, která se využívá na Wiki miluje památky. Diskutuji o tom s ním a už mi doporučil podat žádost o přezkoumání jeho rozhodnutí. K tomu bych ale potřeboval vědět od těch zkušenějších z vás, proč ty mapy byly naší komunitou považovány za licenčně přijatelné. Asi to lépe posoudí pamětník než já dlouhým přezkoumáváním (zatím jsem narazil jen na docela shovívavou, ale přeci jen poněkud nejistou licenci na webu ČSÚ). Bohužel některé mapy nahrané uživatelem Mapového náložník přijdou jako copyvio i mně :-( Asi nejjistější by bylo udělat si všechny ty mapy sami podle OpenStreetMap.org, jak se o tom mluvilo i na poslední České wikikonferenci, ale k tomu je ještě nějaká cesta. Pomůžete mi mezitím s argumenty pro záchranu té staré mapy administrativního členění ČR? Navíc hrozí, že se časem ti správci pustí i do dalších našich moderních map ČR… Blahma (diskuse) 10. 12. 2013, 23:34 (UTC)

Podnět ke smazu jsem dal já, reakce je zde. Co se týče souboru Kriminalita2011.PNG, jde o vlastní práci. --Overal (diskuse) 13. 12. 2013, 10:42 (UTC)

Děkuji za vyjasnění situace. Za nařčení s mapou kriminality se omlouvám – zarazila mě asi zdánlivá podobnost s některými mapami na webu ČSÚ a přímý odkaz na „zdroj“ bez objasnění toho, že na rozdíl od těch starých a už smazaných souborů nejde o zdroj celé mapy, ale jen podkladových dat. Je dobře, že tam ty podklady jsou citovány, protože to umožňuje snáze rozlišit, kde už začíná vaše vlastní práce. Zbytek jsme dořešili nebo dořešíme na diskuzi u mně. Jsem rád, že tento můj příspěvek zde si našel odezvu, a to sice ne od nikoho jiného z komunity, ale rovnou od toho nejpravějšího. Blahma (diskuse) 13. 12. 2013, 13:31 (UTC)

Uvolneni piseme[editovat zdroj]

Jakym zpusobem se da dostatecne overit autorstvi pri uvolnovani piseme do OTRS?--Juandev (diskuse) 14. 12. 2013, 11:56 (UTC)

Mohl bys svůj dotaz napsat česky? Co si představuješ pod takovým slovem piseme? JAn (diskuse) 15. 12. 2013, 20:17 (UTC)
Nebude to "písemně"?--frettie.net (diskuse) 15. 12. 2013, 20:47 (UTC)
Omlouvám se Janu Dudíkovi, že se mi na mobilu nepodařilo napsat slovo "písemně" správně. Maximálně se vynasnažím, aby se to už nestalo a nemusel se Jan Dudík pohoršovat či mít bezesené noci.--Juandev (diskuse) 17. 12. 2013, 19:17 (UTC)
Milý Juane, bohužel tento 2× opakovaný překlep způsoboval nejednoznačnost - jako první mne napadlo slovo písmene, také to mohlo být píšeme či nějaký, mne neznámý pojem pisem (dle vzoru kořen), případně mohlo chybět i jiné písmeno. Z toho důvodu jsem si dovolil být tak drzý a zeptat se, co že jsi měl na mysli
A přesto mi stále uniká, na co že se vlastně ptáš, mohl bys to rozvést?
Pravděpodobně máš na mysli, že někdo má dodatečně prohlásit, že je autorem již dříve vloženého textu??? OPravdu z tvého dotazu nejsem moudrý, snad někdo jiný? JAn (diskuse) 17. 12. 2013, 19:52 (UTC)
Zřejmě dotaz směřuje na to, jak člen týmu OTRS, který daný tiket vyhodnocuje, dojde k závěru, že je autor odeslaného e-mailu skutečným držitelem práv. Pokud je mi známo (před lety jsem se na to ptal snad Mercyho), tak důležitá je právě ta odchozí adresa, tzn. nestačí doména ...@seznam.cz apod.--Kacir 17. 12. 2013, 20:07 (UTC)
Ovšem pohledem na členy týmu OTRS tato interpretace zřejmě padá, protože Juandev sám do sboru patří :/.--Kacir 17. 12. 2013, 20:12 (UTC)
Jak vidno, už slovo „písemně“ automaticky řadím do virtuálního světa sítě; takže, Juandev by asi rád věděl, jak ověřit pravost licence u potvrzení, které dojde skutečně „písemně“ dopisem, sice nevím kam (na pobočku?), ale sem mohl dotaz směřovat.--Kacir 17. 12. 2013, 20:28 (UTC)
A vidím, že jsem to řekl špatně. Ano zajímá mě, jakým způseb se ověří autorství, pokud by bylo potvrzení vytištěno na papír.--Juandev (diskuse) 17. 12. 2013, 21:11 (UTC)

Přítkov[editovat zdroj]

Zdravím, chci se zeptat na názor ohledně článku Přítkov. Část textu byla označena jako copyvio, nicméně ten text přidal anonym již v roce 2006 a podle webarchivu nacházím první záznam té stránky, ze které mělo copyvio přijít, až rok 2010 (zde) Samozřejmě jednalo se o editaci anonyma a vyvstává tu otázka, že se buď jedná o copyvio odjinud, nebo mají stránky obce zrovna tuhle pasáž obdobnou (jedná se jen o kus textu) Co si o tom myslíte? --Mates (diskuse) 17. 12. 2013, 14:48 (UTC)

Já bych v tomto případě předpokládal, že oni opisovali od nás - děje se to často i u mnohem větších obcí - nedávno jsem v jedné tištěné publikaci, kterou vydala obec, narazil na věty, které mi byly velmi povědomé. Pravda, ta publikace aspoň uváděla Wikipedii jako jeden ze zdrojů. JAn (diskuse) 17. 12. 2013, 19:59 (UTC)

Ministerstvo životního prostředí ČR a Creative Commons[editovat zdroj]

Ahoj, koukal jsem, že MZP ČR má na svých stránkách CC licenci (CC BY-NC-ND 3.0) - myslíte, že můžeme užívat fotografie a další materiály z jejich stránek?--frettie.net (diskuse) 19. 12. 2013, 14:44 (UTC)

Bohužel ne, to by licence musel být BY-SA, resp. nesměla být NC (NonCommercial) a ND (NoDerivatives). --G3ron1mo 19. 12. 2013, 14:56 (UTC)

Smazání mapy sítě[editovat zdroj]

Zdravím. Do dvou článků věnujících se MHD ve Frýdku-Místku jsem vložil svou mapu sítě MHD pro rok 2014 načež byla mapa smazána robotem pro porušení autorských práv: (- Soubor:Mapa_MHD_FM_2014.jpg (na Commons smazal commons:User:Túrelio, důvod: Copyright violation: http://www.frydekmistek.cz/prilohy/Texty/108792/1386150128_mapa_mhd_2014.pdf) Mapu jsem vytvořil já a následně jsem ji poskytl městu Frýdek-Místek: http://www.frydekmistek.cz/prilohy/Texty/108792/1386150128_mapa_mhd_2014.pdf panu Stanislavu Trunečkovi na stránky o MHD FM: http://csadfm.webnode.cz/mapa-site-mhd-fm-od-15-12-2013/#! a dopravci ČSAD Frýdek-Místek, který ji zatím neaktualizoval a má na stránkách mou mapu z loňska: http://www.3csad.cz/mhd-frydek-mistek/schema-linek/ Chtěl bych poradit, jak mapu na Wikipedii nahrát, když jsem autorem mapy, ale robot si myslí, že porušuji svá autorská práva. Díky za pomoc Nickslotr (diskuse) 28. 12. 2013, 16:22 (UTC)

Dobrý den, je potřeba potvrdit autorství odesláním e-mailu na OTRS. Viz Diskuse s wikipedistou:Harold#Smazání mapy sítě. --28. 12. 2013, 16:38 (UTC), Utar (diskuse)

Půdorysy staveb[editovat zdroj]

Rotunda sv. Víta z doby knížete Václava (před r. 935) I.jpg

Dobrý den, podléhají půdorysy staveb autorskému právu? Tedy pokud jejich autor zaměřil stávající stav např. nemovité památky a nakreslil podle zaměření technický výkres půdorysu. --Matěj Orlický (diskuse) 1. 1. 2014, 12:41 (UTC)

Pokud jde o dostatečně historickou památku, práva mohou být už fuč, takže v takových případech není vůbec problém.
Půdorys je prakticky totéž, co fotografie svrchu. Takže v zemích, kde je panorama freedom by s tím neměl být problém.
Jinými slovy, vlastní zaměřený půdorys autorskému právu nepodléhá. Ale asi i kdyby nebyl vlastní, tak by se vlastně mělo jednat jen o graf - zvlášť v jednodušších případech, který také autorskému právu nepodléhá.
Miraceti 1. 1. 2014, 12:57 (UTC)
Děkuji velmi za promptní odpověď, v tom případě ještě upřesňující dotaz: Co předpokládaný půdorys, jako rotunda sv. Víta na obrázku, který zobrazuje i nezachované části staveb dle představy (spolu)autora kresby. Je to autorské dílo nebo graf vědecké hypotézy? --Matěj Orlický (diskuse) 1. 1. 2014, 13:21 (UTC)
Bohužel nejsem obeznámen s onou teorií a ani vzdáleně nejsem odborník na archeologii, takže ani neznám význam jednotlivých šrafovaných oblastí. Asi vám tedy příliš nepomůžu, ale mohu jen obecně: Pokud je znalému člověku jasné, že kdokoliv odborně způsobilý postavený před úkol znázornit danou vědeckou teorii formou půdorysu by zákonitě až na drobnosti (jako je velikost, otočení, vzor či barva šrafování, písmenné identifikátory) vytvořil stejný náčrt, pak zřejmě jediným podstatným tvůrčím vkladem je ona vědecká teorie, která je ale nechráněná autorským zákonem dle §2, odst. 6. V opačném případě tam chráněný autorský vklad je. --Beren (diskuse) 1. 1. 2014, 21:33 (UTC)
Zřejmě je zde matoucí, že hypotetická podoba rotundy je nejvýrazněji prezentovaná (publikována) právě kresbou. Ale opravdu jak píšete, půdorys by jistě šel reprodukovat na základě slovního popisu a zakreslených archeologických nálezů. To jsou ta různá šrafování, zatímco linkový obrys je hypotéza. Děkuji za objasnění, jinak v tom spodním obdélníčku s křížem leží už přes tisíc let svatý Václav. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 1. 2014, 09:23 (UTC)

Fotky osob a nový občanský zákoník[editovat zdroj]

Při čtení zpráv jsem narazil na toto:

Fotit známé bez souhlasu už nejde. Další novinky občanského zákoníku

Tak se chci optat. Mění se v této souvislosti něco ohledně pravidel pro focení osob a následný přesun fotek na commons? --Vachovec1 (diskuse) 9. 1. 2014, 11:46 (UTC)

Fotit známé bez souhlasu nešlo ani před tím. --Okino (diskuse) 9. 1. 2014, 12:15 (UTC)
Podrobnější reakce z dílny Wikimedia Česká republika na našem blogu. --Okino (diskuse) 10. 1. 2014, 10:17 (UTC)

Jen si říkám, jestli by se NOZ neměl nějak zmínit v českém překladu šablony {{Personality rights}}. — Gumruch (disk.) 11. 1. 2014, 21:28 (UTC)

Tak ten paragrafový odkaz jsem aktualizoval, ale zásadní důležitosti to asi není… --Mormegil 11. 1. 2014, 21:44 (UTC)

Česko Slovenský X Factor - fotky[editovat zdroj]

Zdravím, včera mi byl opět smazán obrázek ze stránky ČS X Factoru - tentokrát fotka porotkyně, která je dostupná na internetu nejen na webu JOJky. ale také na jiných převzatých webech. Rád bych na stránku vkládal fotky, alespoň některé..., ale pokaždé dojde k jejich smazání. Můžete mi prosím tedy poradit, kde takové fotky mám brát? Nemám žádná speciální povolení od jejich autorů, ale myslím že ani např. na stránce Hlas Česko Slovenska (sezóna 2) je nemají a fotky porotců tam mají normálně vystavené, bez smazání. Díky za radu.

Ve vaší poslední větě se mýlíte. Situace je zcela jednoduchá: Pokud nejste autorem fotografie, ani nemáte od autora svolení, pak fotku načíst nemůžete a pokud ji přesto načtete, fotka zde nezůstane. Pokud onu porotkyni vyfotíte sám, fotka zde zůstane. (A to naprosto bez ohledu na to, jestli fotka „je dostupná na internetu“.) Pokud tedy například půjdete na křest knihy v Luxoru a vyfotíte při tom Daru Rolins, jak učinil David Sedlecký, bude v článcích moci být fotografie Dary Rolins. Pokud budete jen hledat cizí fotografie na internetu, v článcích moci být nebudou.
Ale jestli chcete do článku vložit fotografii Celeste Buckinghamové, máte spoustu možností, aniž byste musel brát cizí fotky bez dovolení.
--Mormegil 11. 1. 2014, 17:15 (UTC)

Fotky pod licencí CC-uveďte autora4.0[editovat zdroj]

Zdravím, je možno dát na Commons fotky pod licencí "Creative Commons Uveďte autora 4.0 International"? Jde mi o tyto galerie: [1] a [2]. Jestli jde o NC a ND, není uvedeno, znamená to automaticky, že je to chráněné a tím pádem pro nás nepoužitelné? Díky.--Ben Skála (diskuse) 9. 2. 2014, 00:32 (UTC)

Ahoj, je tam přímo uvedeno CC-BY-4.0 (viz rámeček s panáčkem a taky odkaz, který vede na http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/), takže šup na Commons. :-) --Harold (diskuse) 9. 2. 2014, 00:36 (UTC)
Jo, ale např. NC tam uvedeno není, tak se ptám, jestli není přítomno defaultně, protože pro využití na Wikipedii to NC být nesmí, pokud to dobře chápu.--Ben Skála (diskuse) 9. 2. 2014, 00:41 (UTC)
U licence CC platí, že dané na dané dílo se vztahují pouze uváděné atributy. Ty neuvedené nijak dílo neovlivňují, pokud autor chce, aby ovlivňovaly, musí je zkrátka uvést. Pod editačním oknem tu taky mám napsáno "neodvolatelně svůj příspěvek uvolňujete pod licencemi CC-BY-SA 3.0" a obsah Wikipedie lze užívat pro komerční účely (to by byl rozpor s případným defaultním NC) a upravovat (rozpor s případným defaultním ND). --Harold (diskuse) 9. 2. 2014, 15:50 (UTC)
Jinak pro Wikipedii jsou možné, ze všech Tchořem odkazovaných variant licencí CC, pouze CC-BY a CC-BY-SA. --Harold (diskuse) 9. 2. 2014, 15:53 (UTC)
Mělo by to být možné. CC-BY je méně omezující než CC-BY-SA.--Tchoř (diskuse) 9. 2. 2014, 01:03 (UTC)

derivace volných děl s dědičnými právy[editovat zdroj]

zdravím, rád bych se zeptal jak mám postupovat v případě, že chci uveřejnit dílo, které je v jiné volné licenci, než cc. konkrétně potřebuji využít obrázku fontu, který je v licenci apache, která, jestli se nemýlím, je dědičná a tedy nemohu vydávat screenshot za své dílo v rámci cc, přičemž ovšem derivace a užití v rámci apache povoleno je. samozřejmě se mohu v tom směru plést. jsem si jist, že někdo už tohle řešil jinde, ale nebyl jsem schopný to najít. mohl by mě někdo na to odkázat, nebo to napsat sem? díky za odpověď. Muflon 83 (diskuse) 11. 2. 2014, 22:39 (UTC)
abych to upřesnil, můj text v písmu by jistě licenci nedědil, ale já chci využít písmo pro jeho podobu (pro tempate informující o nutnosti podpory dané sady znaků). Muflon 83 (diskuse) 11. 2. 2014, 22:53 (UTC)

Na Wikimedia Commons je možné nahrávat i díla pod licencí Apache, vizte commons:Commons:Copyright tags#Other free tags. Pokud tedy můžete i svou odvozeninu uvolnit pod touto licencí, nemělo by její nahrání dělat problém – jen při něm použijte tu správnou šablonu. --Blahma (diskuse) 12. 2. 2014, 00:30 (UTC)
díky, ale pokud jsem se díval správně, volba licence jiné, než cc je možná pouze u cizích děl, nikoli vlastních. derivované dílo ale je mé. omlouvám se za nedostatečnou specifikaci problému. ještě mě teď napadlo, že by se to mohlo řešit volbou "upload cizí práce" a do autora napsat sebe? :) Muflon 83 (diskuse) 12. 2. 2014, 19:40 (UTC)
Průvodce načítáním souborů a jeho základní nastavení slouží pro nejjednodušší případy (kterých je pochopitelně nejvíc) a pro zjednodušení situace uživatelům, kteří se v autorských právech vůbec nevyznají. Ale vy se tím nenechte omezovat a vskutku vyberte, že to není vaše vlastní dílo, ale klidně tam jako autora uveďte sebe. Postup není až tak zásadně důležitý, důležitý bude konečný výsledek – označení na stránce souboru poté, co ho načtete. Tam se případné nedostatky dají opravit i ex post. --Mormegil 13. 2. 2014, 09:06 (UTC)

Společnost Zlatá Praha[editovat zdroj]

Dobrý den,

editace tj. smazání dvou fotek k uvedenému heslu je nesmyslné. Může někdo navrátit uvedené kroky zpět?

Nechal jsem nahrát dva obrázky z osobního archivu člena uvedeného spolku k uvedenému heslu. Fotky byly z ineditního, rozuměj samizdatového vydání, ze 70. let, který si členové každoročně pořizují. Fotografování probíhá kontinuálně od 70. let každoročně. Fotograf, autor uvedených fotek byl uveden. Byl členem uvedené skupiny. Nevím, proč uvedené přílohy někdo odstranil? Autorská práva nejsou porušena. Může někdo uvedené smazání fotografických příloh k danému heslu vrátit a uvézt do původního?

Jaké kroky popřípadě požadujete, aby uvedené bylo splněno. Když se fotí skupina přátel na setkání? Rád bych zde uvedené fotky nechal.

Děkuji,

M.L.1977

From Wikimedia Commons, the free media repository

File:Zlatá Praha - logo.jpg

File:Zlatá Praha - kalendář 70. léta, happening, recese, humor, satira.jpg – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel M.L.1977 (diskusepříspěvky)

Obrázky byly smazány, protože nikdo nedoplnil souhlas držitele autorských práv (což je zpravidla autor) s uvolněním díla pod svobodnou licencí. Více informací najdete na Wikipedie:Žádost autora o svolení. V případě nejasností se neváhejte opět zeptat. --Beren (diskuse) 13. 2. 2014, 21:48 (UTC) Hmm, vzhledem k tomu, že část oné stránky je poněkud zastaralá, bude možná užitečnější se podívat spíše na stránku Wikipedie:OTRS. Do tohoto systému je nutno onen souhlas stejně zaslat. --Beren (diskuse) 13. 2. 2014, 21:54 (UTC)

Naděžda Petrenko - podezření na porušení autorských práv[editovat zdroj]

Dobrý den,

reaguji na údajné porušení autorských práv na stránce http://cs.wikipedia.org/wiki/Nad%C4%9B%C5%BEda_Petrenko Jsem synem paní Petrenko, mám její plné svolení k publikaci uvedených textů na wikipedii (i jinde). Jsem autorem textů také na stránkách web.quick.cz/Petrenko a jejího osobnostního profilu na sms.cz , které jsou téměř identické s obsahem, který jsme zveřejnili na wikipedii. Ve všech ohledech jsem dbal na to, aby byl text zbaven osobního zabarvení, a vzhledem ke svému významu pro českou i světovou operní scénu posledních 30 let, si paní Petrenko zaslouží být uvedena i na wikipedii. Chcete-li souhlas paní Petrenko, či mne, Alexeje Byčka (jako autora textů na uvedených dalších dvou stránkách), mohu jej samozřejmě (nejlépe nascanovaný) zaslat.

V případě nějaké další nutnosti kvůli potvrzení práv na užití textu se obraťte. Nicméně další bod je, že se nebráníme šíření uvedeného textu, pokud nedojde k záměnám faktografických údajů (vyjma jejich oprávněnému zpřesnění), tedy kdyby někdo jiný např. na wikipedii použil texty z uvedených stránek, neměli bychom námitky, a byli bychom rádi, aby byli zproštěni nutnosti doptávat se nás na autorská povolení.

Prosím dejte vědět ohledně dalšího postupu, s pozdravem Alexej Byček, MgA. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Caesarjunior (diskusepříspěvky) 7. 3. 2014, 17:29‎

Dobrý den, jak je nyní uvedeno na stránce Naděžda Petrenko, je potřeba zaslat e-mail, jenž potvrdí uvolnění textů pod svobodnou licencí, do systému OTRS. Je to ten text uprostřed: „Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Wikipedie:OTRS nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat i v jiných případech, najdete na Wikipedie:Porušení práv.“. Nestačí to takto snad?
Vizte Wikipedie:OTRS#Ukázkový povolující email, e-mailová adresa pro potvrzující e-mail je pak info-cs@wikimedia.org. S pozdravem --7. 3. 2014, 21:43 (UTC), Utar (diskuse)

Fotky z projektu Mluvící hlavy FF UK[editovat zdroj]

Rád bych upozornil na toto: [3] vs. [4] a [5]. Nejsem schopen posoudit, jestli jde opravdu o autora fotek. Díky.--Ben Skála (diskuse) 11. 3. 2014, 15:51 (UTC)

Claude C. Hopkins[editovat zdroj]

Nejsem si jistý, jestli je to copyvio. Článek Claude C. Hopkins je z ledna 2007, tato seminárka je z 08/2008. --Ladin (diskuse) 7. 4. 2014, 08:06 (UTC)

Neřekl bych, že by to bylo copyvio z referátů-seminárek.cz. Pobavil mě ten zkopírovaný box s obsahem s nikam nevedoucími odkazy a sekcí "Externí odkazy", která ani v té seminárce není. :-) --Harold (diskuse) 7. 4. 2014, 14:25 (UTC)

Prosba o pomoc[editovat zdroj]

Milí priatelia, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Vytvoril som stránku Ivan Pavle... Pri jej tvorbe som vychádzal z dostupných informácií na nete, ktoré som aj označil a prelinkoval... Teraz zisťujem, že skoro celý text je pozastavený pre podozrenie z porušenia autorských práv. Pritom všetky informácie som konzultoval s maliarom Ivanom Pavle a Danielom Hevierom - autorom knihy: Ivan Pavle... Obidvaja autori súhlasili s použitím ich textov a informácií. Neviem, ako mám ďalej postupovať. Napríklad texty Dana Heviera vyšli aj v tlačovej správe uvoľnenej pri príležitosti vydania knihy... Pokiaľ viem, tlačové správy sa vydávajú práve preto, aby sa voľne citovali. Zoznam výstav Ivana Pavleho nemôže byť autorsky chránený aj keď bol niekde inde uverejnený... zoznam je zoznam...

Prosím Vás o odpoveď a pomoc...

PhDr. Jozef Heriban tajomník Slovenského PEN centra

V upozornění na možné porušení práv jsou instrukce, co dělat. Co z toho je nejasné, nebo Vám činní obtíže? Pokud máte souhlas původních autorů, postupujte podle návodu.
Seznam skutečně autorsky chráněný není. Miraceti 7. 4. 2014, 12:46 (UTC)

Commons[editovat zdroj]

Akce Zbečník6.jpg

Nevim esli můžu načíst podrobnější fotografie jímek na odpadní vody. Jímky su vyskládané přimo na ulici (prave probihá jejich zandávání do země, jako součást kanalizace) a nevim, esli tim neporušim nějake avtorske pravo na design, architekturu nebo způsob jakim su vyrobene.--Včelka Mája (Toma646) (diskuse) 8. 4. 2014, 11:40 (UTC)

V Česku platí svoboda panoramatu, typické kanalizační šachty, skruže a konusy nelze medle považovat za autorské dílo. Nevidím tedy důvod, proč nenahrávat. JAn (diskuse) 8. 4. 2014, 19:28 (UTC)
@JAn Tim podrobnějším myslim fotografie vnitřku těch jímek.--Тома646 (diskuse) 8. 4. 2014, 19:32 (UTC)
Nevidím důvod, proč to nenahrát, pokud to bude aspoň popsané "vo co go" JAn (diskuse) 8. 4. 2014, 19:58 (UTC)
Děkuju za rady.--Тома646 (diskuse) 8. 4. 2014, 20:06 (UTC)

Korolupy - autorská práva[editovat zdroj]

Dobrý den, není mi jasné vůbec nic. Mám svůj blog a nyní přispívám na wikipedii Korolupy. Na první stránku blogu jsem umístila:

Já, autor textů na mém osobním blogu Alternativní svobodný blog obce Korolupy - http://hollylena.blogspot.co.at/, souhlasím s tím, aby vybrané texty z mého blogu byly sdělovány prostřednictvím Wikipedie Korolupy pod licencí GFDL (závazné znění: http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html; neoficiální překlad: http://www.gnulicence.cz/cesky-preklad-licence-gnu-free-documentation-license-v-1-3.php) a pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (zkrácené české znění: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs; plné znění: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode). Beru na vědomí, že toto dílo může být libovolně upravováno a přebíráno dalšími stranami k jakémukoli účelu včetně komerčních. Přeji si, aby za autora tohoto díla byla označena: Lenka Lyalikoff.

Kam mám poslat mail? --Lenka Lyalikoff 16. 4. 2014, 20:40 (UTC)

Dobrý den. Na stránce Wikipedie:OTRS máte mimo jiných informací požadovanou emailovou adresu uvedenu (v první větě). --Beren (diskuse) 16. 4. 2014, 20:56 (UTC)

Žádost o obrázek – úprava[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové,

chtěl bych použít žádost o obrázek ve snaze o získání fotografie k jednomu napsanému článku. Na příslušné stránce je ovšem cedule s výzvou k úpravě. Tuto ceduli sem vložil kolega Matěj Orlický. Chtěl bych tedy o tuto úpravu požádat, aby se navržený text mohl opět používat.

Předem za to děkuji. --Jan Polák (diskuse) 28. 4. 2014, 14:14 (UTC)

Matěj Orlický si stěžuje, že text nezohledňuje Commons. Těžko říct, jak si takové zohlednění představuje. Takže bys klidně mohl použít šablonu tak, jak je. Horší ale je, že text neobsahuje návod, jak obrázek pod svobodnou licenci zařadit. Prostá odpověď "souhlasím" nám totiž moc nepomůže. Je potřeba, aby držitel práv poslal email do OTRS, nebo na danou webstránku umístil informaci o licenci. Text je tedy potřeba vylepšit. Miraceti 28. 4. 2014, 14:24 (UTC)
A o to vylepšení bych právě tady rád požádal. --Jan Polák (diskuse) 28. 4. 2014, 14:28 (UTC)
Podle mě by se mělo jednat o žádost o zveřejnění na Commons z důvodu možnosti využití na Wikipedii a výslovně zmínit, že je požadována licence CC-BY-SA nebo obdobná, která umožní libovolné úpravy a využití včetně komerčního. Současné znění podle mého názoru hraničí s uváděním adresáta v omyl, že fotografie bude použita jen na Wikipedii. Matěj Orlický (diskuse) 28. 4. 2014, 17:43 (UTC)
Je tam jasně napsáno "Tato licence říká, že souhlasíte s tím, aby se tyto obrázky mohly zdarma používat i upravené pod podmínkou uvedení autorství." Je tam odkaz na článek, kde se to vysvětluje podrobněji. Nikde tam není, že se pak budou moci používat jen na Wikipedii. Naopak je tam napsáno, že "pouze pro Wikipedii" není dostatečné.
Commons je jen technická fíčura, není třeba s tím dotyčného obtěžovat. Obecně je třeba počítat s tím, že s každým slovem navíc klesne ochota adresáta žádosti vyhovět.
Chybí ale odkaz na licenci samotnou na stránkách Creative Commons. Jméno licence by také asi mělo být česky.
Miraceti 28. 4. 2014, 19:04 (UTC)
Ano, je to tam a v některých smlouvách jsou zase informace uvedené malým písmem… Jde o to, jak text pochopí běžný, licencí neznalý a ne přepečlivě pozorně čtoucí adresát. Já bych to např. pochopil tak, že nestačí uvést „pouze pro Wikipedii“ nebo „pouze pro nekomerční použití“, ale je potřeba použít nějakou jejich licenci (odkazovaný článek nechci studovat), která umožní použití i na anglické wikipedii. Dále nemůžu souhlasit, že autora není třeba obtěžovat názvem serveru, kde bude jeho dílo trvale k dispozici. Naopak. Pokud je potřeba šetřit slovy, začal bych vypuštěním agitky na konci. Matěj Orlický (diskuse) 29. 4. 2014, 01:41 (UTC)
Asi sis toho nevšimnul, ale ty obrázky nejsou trvale k dispozici na Commons. Jsou k dispozici na upload.wikimedia.org, a to rozhodně ne napořád, ale jen dokud to tak bude výhodné. Právě proto nemá smysl obtěžovat s technickými detaily. Pro dotyčného člověka je dobré vědět, že to bude na Wikipedii, neboť to je to, co skoro všichni bezpečně znají.
My nic malým písmem nepíšeme. Jestli někdo jiný ano, je to jeho problém.
Formulace může být vždy vylepšena. Určitě něco vymyslíme (jen to chce ještě chvilku čas). Miraceti 29. 4. 2014, 15:18 (UTC)
To jsem si nevšiml, netuším co je upload.wikimedia.org, vůbec nechápu k čemu mohou být dočasně „výhodně“ uložené obrázky a hlavně netuším, kde bych se mohl nechat „obtěžovat“ těmito „technickými detaily“ nebo aspoň získat základní informace. Díky předem za objasnění. Matěj Orlický (diskuse) 3. 5. 2014, 06:54 (UTC)
Upload.wikimedia.org je adresa úložiště, kde máme uložené obrázky a další média (nejsou na commons.wikimedia.org, tam jsou jen metadata). Pokud z nějakého důvodu začne být výhodnější ukládat a zpřístupňovat obrázky jinak nebo jinde, dá se čekat, že se to změní. O těchto detailech ale opravdu nikdo nemusí vědět. Důležité je, že ty obrázky budou použity na Wikipedii. Miraceti 3. 5. 2014, 18:20 (UTC)
Aha, nedorozumění, upřesním: Serverem Commons mám pochopitelně na mysli internetovou službu Commons či jak to mám přesně označit, ne nějakou servrovnu, kde je to uložené fyzicky. Trvale uložené = ne dočasně. Průměrný adresát by měl po přečtení pochopit, že dává svolení nejen k publikaci na Wikipediích, ale se zveřejněním na úložišti Commons, kde si to může kdokoli stáhnout a použít ke komerčním účelům. Já jsem přesvědčen, že stávající znění toto nevysvětluje dostatečně jasně. Proto to přirovnávám k malému písmu ve smlouvě: Máme tvůj souhlas, tvoje chyba, že sis to nepřečetl pořádně, teď už je pozdě. Matěj Orlický (diskuse) 4. 5. 2014, 18:10 (UTC)
Jak píšu, jiným formulacím se nebráním a mám v plánu ty texty vylepšit (tohle je dobrá diskuse k tomu, co je potřeba změnit). Jen nechci, aby se tam zanášely jiné zbytečnosti a matoucí věci. Ta žádost musí být stručná a jasná. Není nic horšího, když po někom něco chceš a pošleš mu text, který je sice formálně správně, ale dotyčného dokonale otráví. Dokonce můžeme vytvořit nějaký delší pokec na našich stránkách, na který se můžeme potom odkazovat, kdyby to někoho zajímalo více.
Pokud vím, ještě nikdy jsme se takhle k nikomu nezachovali, takže není moc důvod se toho bát. Ono to ani moc nejde. Prakticky cokoli o svobodných licencích, na co v tom dopise odkazujeme tenhle důsledek popisuje/vysvětluje. (Vím, že byl kdysi případ, kdy někdo chtěl zrušit svobodnou licenci a bylo mu vysvětleno, že mu sice můžeme pro teď vyhovět, ale kdokoli může obrázek zase nahrát a dál svobodně šířit. Ale to bylo spíš kvůli nepochopení svobodné licence jako takové - ne, že bychom před ním něco skrývali.)
Jinak on ten "upload.wikimedia.org" je taky vlastně pěkně abstraktní věc, rozhodně se to nedá označit za "servovnu". Commons je opravdu jen projekt (a opět není nijak garantována jeho trvalost) starající se o metadata k těm obrázkům. Tohle všechno je zbytečné uvádět. Důležité je, že povoluje dílo neomezeně svobodně šířit za podmínky uvedení autora a že my ho použijeme na Wikipedii. Základní důsledek těchto dvou věcí - obrázek může za stejných podmínek použít kromě Wikipedie kdokoli - je snad jasné každému příčetnému člověku. A kdyby ne, tak se může zeptat - buď na Wikipedii, nebo i v OTRS (obsah je důvěrný). A i kdybychom tenhle důsledek v mailu explicitně zmínili, nemusíme do toho tahat Commons.
Miraceti 4. 5. 2014, 18:37 (UTC)
Stručné a jasné – plně souhlasím. Fajn, že se toho hodláš ujmout, snad se to podaří napsat dobře i bez Commons. Mně však přijde nejjednodušší napsat, že obrázek má přijít na úložiště svobodných MM souborů, které využívají Wikipedie pro obrázky v článcích. Považuji to za méně matoucí a lépe informující autora.
Na žádost se snažím dívat očima nezasvěceného adresáta. Mě by možná odradila ta zmíněná agitace k editaci Wikipedie, někdo po mně něco chce a má tu drzost rovnou ještě žádat o pomoc se „svým“ projektem. Pak si představuju situaci, kdy dám svolení po zběžném přečtení dopisu, nebudu přesně domýšlet, co ty licence ap. znamenají, fajn že fotka poslouží dobré věci, sám Wikipedii občas používám. Pak však fotku potkám na velkoplošné reklamě na cigarety, s pěkně uvedeným mým jménem. Co mi pak můžete říct jiného, než trochu slušněji „tvoje chyba“? Navíc je třeba počítat s tím, že jak se zvyšuje množství a kvalita fotek na Commons i povědomí o nich, začnou být tato rizika aktuálnější. Matěj Orlický (diskuse) 7. 5. 2014, 08:51 (UTC)
To přeháníš. CC-BY-SA 3.0 CZ obsahuje i tyto dvě věty:
 1. "Bez předchozího písemného souhlasu uvedených osob není nabyvatel oprávněn uvádět údaje o Díle způsobem, který by přímo či nepřímo vyvolal dojem účasti nebo jiné formy podpory ze strany uvedených osob."
 2. "Dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu."
Čili to, co popisuješ, by bylo porušením licence.
Kromě toho použití svobodných obrázků v reklamě naráží na ten problém, že reklama sama by pak byla svobodným dílem se všemi důsledky. Miraceti 7. 5. 2014, 09:43 (UTC)
Vždy je lepší mít na mysli extrémní případ, než se jím pak nechat překvapit. Jistě by šel vymyslet vhodnější extrémní případ. Matěj Orlický (diskuse) 7. 5. 2014, 10:05 (UTC)
Nevím o žádném podobném případu se svobodným obrázkem. Nejspíš se stávají, ale není to nic běžného. Jiná porušení licence jsou mnohem pravděpodobnější (např. použití v médiích bez správného označení). Miraceti 7. 5. 2014, 11:11 (UTC)
Commons bych nepovažoval za technický detail. Pokud dojde k problému s obrázkem, tak komunikace probíhá tam, nikoliv na české Wikipedii. Což se velmi tvrdě pozná například na tom, že ta komunikace (nad rámec úvodní šablony) bude pravděpodobně v angličtině.--Tchoř (diskuse) 3. 5. 2014, 09:31 (UTC)
Pokud bude potřeba autora z nějakého důvodu v budoucnu kontaktovat, bude to opět v češtině. Jinak autorovi může být šumafuk, kde obrázky uchováváme a kde k nim máme diskuse. Miraceti 3. 5. 2014, 17:42 (UTC)

Nový text[editovat zdroj]

Uložil jsem nástřel nového textu. Návrhy, jak ho zkrátit (případně příčetně doplnit), nebo upravit jsou vítány. Nezanášejme ho balastem. Miraceti 6. 6. 2014, 20:38 (UTC)

Otevřené otázky[editovat zdroj]

 • Jak se vyrovnat s použitím české verze CC BY-SA?
  • S českou verzí by neměl být na naší straně žádný problém. Pro českého držitele práv je česká verze přijatelnější.
 • Kam má svolení poslat?
  • Není nutné ho posílat do OTRS, ale pak musí do OTRS dojít přeposlené svolení se všemi hlavičkami.

ČLÁNEK ANTON NEUMANN (1720? - 1776) NA WIKIPEDII[editovat zdroj]

Dobrý den,

ve středu jsem vložil na wikipedii článek o olomouckém skladateli na následujícím odkazu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton_Neumann_(cca_1720_-_1776)

a byl odstraněn, protože jste nalezli téměř stejný na stránkách Rádia Proglas na následujícím odkaze:

http://www.proglas.cz/detail-akce/baroko-2010-kapelnik-olomoucke-katedraly-anton-neu.html

Autorem článku jsem já sám, poskytoval jsem ho médiím v rámci propagace koncertu, na nejž je na stránkách Proglasu program.

Poslal jsem vysvětlení na mail info-cs@wikimedia.org, bude to pro záchranu článku stačit?


S pozdravem Marek Čermák, autor.

Určitě se s tím popereme. Miraceti 2. 5. 2014, 15:05 (UTC)

Martin Hausenblas[editovat zdroj]

Dobrý den, zřejmě jsem něco udělala špatně při zakládání, zatím jsem se vypořádala s autorskými právy, ale nyní mám s nimi opět problém a přestávám tomu rozumět. Založila jsem a spravuji stránku na wiki Martin Hausenblas. Přihlašuji se pod jeho přihlašovacími údaji, tak jsme domluveni. Je to v pořádku, nebo se musím přihlašovat sama za sebe. Jinak jsem jeho paravou a levou rukou, začali jsme spolupracovat před dvěma měsíci. Dejte mi prosím vědět v čem je nyní problém. Stránku mám pochopitelně v plánu doplňovat. Děkuji a jsem s pozdravem Veronika Vendlová

Pod jakým jménem se přihlašujete, je vcelku Váš problém - pokud porušíte něčí osobnostní práva (neříkám, že se tak již stalo), ponesete za to sama zodpovědnost mimo Wikipedii.
Stránka Martin Hausenblas je smazána nikoli kvůli právům, ale kvůli tomu, že se jednalo o čistou propagaci, nikoli encyklopedický článek. K jeho napsání je potřeba využívat na předmětu článku nezávislých netriviálních zdrojů. Vy jste ale prakticky překopírovala text, jehož zdroj na Martinu Hausenblasovi nezávislý není.
Pokud je Martin Hausenblas opravdu významný (a je to docela dobře možné), tak o něm budou existovat nezávislé publikace. Stačí je najít a vytěžit.
Bohužel jako jeho "pravá ruka" jste dost v nešťastné pozici - nejste sama nestranná. Nechcete ten článek nechat napsat někoho jiného? Miraceti 12. 5. 2014, 20:37 (UTC)

Vyhledávače musí na požádání měnit minulost, co my?[editovat zdroj]

Nevím, zda jste již četli o sporu u Soudního dvora EU (namátkou Evropský soud ve sporu s Googlem: vyhledávače musí na požádání měnit minulost). Může se to nějak dotknout i nás? Např. někdo někoho přejel, ale už si to odseděl a dneska se tím cítí poškozen, proto honem, Wikipedie, smaž o mě tyto nelichotivé informace, nebo tě dám k soudu! Co myslíte? --Ragimiri 13. 5. 2014, 16:14 (UTC)

1984--Rosičák (diskuse) 13. 5. 2014, 16:17 (UTC)
Ne, je to planá obava. Nejsme vyhledávač. (Ono to rozhodnutí je stejně nevymahatelné, odstraněním odkazu z indexu ta informace nezmizí.) Miraceti 13. 5. 2014, 17:56 (UTC)
Možná by měla opodstatnění obava, že by vyhledávače odstraňovaly články Wikipedie z výsledků vyhledávání. Ale při zohlednění pravidla encyklopedické významnosti osob a pravidel pro články o žijících osobách bych viděl poměrně malou pravděpodobnost, že by k tomu mohlo dojít. --Bazi (diskuse) 13. 5. 2014, 18:07 (UTC)
Nejdřív by muselo být nařízeno zdroji (z kterého čerpáme), aby danou informaci smazal/odstranil, jinak se stále odvoláváme na zdroj (=platnou skutečnost).--Zdenekk2 (diskuse) 13. 5. 2014, 20:19 (UTC)

Použití obrázku do tištěného příspěvku[editovat zdroj]

Dobrý den, chci se zeptat, jak to udělat, když chci použít obrázek z wikipedie např. o Mikoláši Alši do tištěného příspěvku, když u obrázku není uveden autor. Jak zjistím případného autora? Nebo mám spoléhat na to, že to už je 70 let (nejsou třeba nějací dědici práv nebo tak)? (M. Aleš je jen jako příklad). Díky – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Amarketka (diskusepříspěvky)

Dobrý den, zobrazte si stránku obrázku na úložišti Commons, kde jsou informace o obrázku vč. licence, pokud je uvedeno „volné dílo“, není potřeba přesně uvádět autora. Nějaké další informace jsou zde. Stránku obrázku zobrazíte tak, že obrázek zvětšíte a kliknete na symbol vpravo dole (po najetí se objeví bublina „Více informací na Wikimedia Commons“). Matěj Orlický (diskuse) 29. 5. 2014, 12:36 (UTC)

Loga organizací[editovat zdroj]

Dobrý den,

rád bych se dověděl, proč např. některá loga mezinárodních organizací jsou přístupná pro vložení jen do článků např. na anglické wiki? Příkladem budiž třeba Lékaři bez hranic na en.wiki a soubor Msf logo.png. A pokud byste připojili i vysvětlení, jak je to technicky ošetřeno, že to jde vložit jen na jistou jazykovou mutaci, tak budu vděčný. Díky ---- Hypothalamus (diskuse) 7. 6. 2014, 08:28 (UTC)

Daný soubor není nahrán na Commons, ale přímo na anglické Wikipedii. Na popisové stránce souboru je vysvětlení. --Marek Koudelka (diskuse) 7. 6. 2014, 08:31 (UTC)
Díky. ---- Hypothalamus (diskuse) 7. 6. 2014, 08:59 (UTC)

Fotky z Velké Británie[editovat zdroj]

Dobrý den, chci se zeptat, pod jakou licencí se na Uploud Wizardu nahrávají fotografie vytvořené vládou velké Británie v období 2. sv. války (jedná se o fotografie našich výsadkářů). Podle všeho by ty fotky měly být volně použitelné, ale průvodce na UW nabízí pouze fotky vlády Spojených států. Díky. --Kixx (diskuse) 12. 6. 2014, 08:16 (UTC)

Nahraj to jako obecné nebo jiné PD a poté změň šablonu licence na {{PD-UKGov}}. Miraceti 17. 6. 2014, 08:11 (UTC)
Díky. --Kixx (diskuse) 17. 6. 2014, 20:19 (UTC)

Články zkopírované z Wikipedie[editovat zdroj]

Ahoj, narazil jsem na oficiálním webu jedné organizace na několik textů, které jsou úplně doslova zkopírované z Wikipedie. Jedná se o kopie z článků, které jsem tu formálně založil já. Nemám v plánu nějak to řešit, mám k tomu ale dotaz. Nemůže se třeba po nějaké době zpětně stát to, že články ve Wikipedii někdo označí jako copyvio i přes to, že články někdo zkopíroval právě z Wikipedie? Dá se třeba nějak zjistit to, že článek byl nejdříve napsaný tady a pak ho někdo obšlahnul jinde? --Miďonek (diskuse) 14. 6. 2014, 11:45 (UTC)

Pokud je na cizím webu uvedeno datum „vytvoření“ textu, pak se prostým porovnáním dat zjistí, kdo od koho opisoval. Pokud uvedeno není, musí se individuálně posuzovat (někdy jen s určitou mírou pravděpodobnosti), kdo od koho opisoval.--Zdenekk2 (diskuse) 16. 6. 2014, 19:36 (UTC)
Čili Miďonkovy obavy by se mohly občas i uskutečnit, i když ne obvykle. --Tommasel (diskuse) 16. 6. 2014, 20:04 (UTC)
Občas se (již) uskutečnily/uskuteční. U staršího „copyvia“ je nutno tuto možnost brát v úvahu.--Zdenekk2 (diskuse) 16. 6. 2014, 20:33 (UTC)
Myslím, že pomocí Googlu se dá s trochou snahy vysledovat přesnou historii stránky.--RomanM82 (diskuse) 16. 6. 2014, 21:02 (UTC)
Pokud se jedná o Váš původní text, považoval bych za lepší to řešit. Jako autor jste z právního hlediska v silnější pozici než ostatní wikipedisté.
Také je to dobré řešit bez větších odkladů. Důkazy v elektronické podobě mohou časem zaniknout.
Dále vizte Wikipedie:Špatná převzetí obsahu Wikipedie. Pokud nic jiného, můžete tam ten svůj případ připsat I pokud se toho nikdo neujme, alespoň to bude evidováno.--Tchoř (diskuse) 17. 6. 2014, 08:22 (UTC)
Díky za odpověď, zřejmě máte pravdu, ale řešit to nebudu. Je mi to jedno, jsem rád, že ty články někomu slouží a ta práce není promrhaný čas. --Miďonek (diskuse) 20. 6. 2014, 20:00 (UTC)
Možná to nemusíte kdovíjak "řešit", třeba by stačilo poslat jim upozornění, že by tam měli přidat správný způsob odkazu, že jde o citaci z Wikipedie. Možná tu někdo má i vzorový dopis. --Tommasel (diskuse) 20. 6. 2014, 20:23 (UTC)

Medicimbal[editovat zdroj]

Klidně ještě text upravím, ale jsem autorem jak jeho, tak oficiálních stránek kapely. Takže autorsky je to jistě v pořádku...

Díky. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel ‎Helena Vyvozilová (diskusepříspěvky)

Upravit text bude zapotřebí. Navíc je třeba zajistit Dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje. Jinak článku hrozí smazání. --Jan Polák (diskuse) 27. 6. 2014, 10:45 (UTC)

Převzetí na Wikipedii pod GFDL/CC[editovat zdroj]

Zdar. tenhle případ, kdy je článek převzat z webu pod licencí GFDL/CC mne navádí na tuhle věc. Podle obou licencí je nezbytné uvést autora původního textu. Dbá se ale opravdu na to, aby se to dělo? Tady se mi zdá, že ne. A nemělo by se dbát? A jak? Díky. --Okino (diskuse) 1. 7. 2014, 14:47 (UTC)

OTRS a uvedení autora[editovat zdroj]

Při snaze o vylepšení hesla Památník Okřídleného lva jsem si všiml, že u fotek je přímo v hesle uvedeno „Foto: archiv BEST Communications“, ačkoliv jsou uvolněny přes OTRS s licencí Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported. Nevím, jestli to vychází z podmínek licence, ale přijde mi to neobvyklé. --Nadkachna (diskuse) 4. 7. 2014, 22:08 (UTC)

Popravdě řečeno nevím co máš na mysli. Mohl by jsi popsat lépe, kde je to uvedeno?--Juandev (diskuse) 27. 7. 2014, 17:19 (UTC)
Autorství se skutečně v článku pod fotkou neuvádí, stejně jako články nepodepisujeme přímo v jejich textu. Pro přiznání autorství (a v tomto případě i splnění podmínek licence) se používají příslušné kolonky na informační stránce fotky – jejichž obsah by měl naopak zůstat nezměněn, rovný tomu, jak si držitel autorských práv přál být v souvislosti s dílem označován (zde tedy tak, jak je to v tom prohlášení v OTRS). Současný stav je tedy vyhovující. --Blahma (diskuse) 30. 7. 2014, 01:09 (UTC)

Čumkarta 1940[editovat zdroj]

Narazil jsem na commons na dvě fotky:

Myslíte, že jsou volné, respetive PD, jak uvádí autor? Soudím, že buď byla autorská práva na straně autora/rů - nebo výrobce. Tady spíše je logičtější, že výrobce. Čili pokud to bylo vyrobeno před rokem 1940, tak už je to přes 70 let, takže je to volné?--Juandev (diskuse) 27. 7. 2014, 17:16 (UTC)

70 let se počítá od smrti autora, což za současného stavu (neznáme ho) nemůžeme určit. Trochu cynicky ale lze dodat, že pravděpodobně už po smrti bude a těžko by se jeho dědicové s námi soudili. Čili formálně to OK není, reálně bych se tím moc netrápil. --Ragimiri 28. 7. 2014, 18:07 (UTC)
V případě neznám=ho autora by se to snad mělo počítat od prvního zveřejnění - čili z tohoto pohledu je to OK. Otázka, nakolik je autor opravdu neznámý, klidně může být uvedený na opačné straně pohlednice... JAn (diskuse) 28. 7. 2014, 19:03 (UTC)
Počkat, počkat. Když ale drží práva drží (rozuměj zpravuje) instituce, tak se na to aplikuje zase 70 let od smrti autora?--Juandev (diskuse) 11. 8. 2014, 11:07 (UTC)

JAn má recht. Mrkněte sem: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121#p27 (odst. 1, 3 a 7). --46.135.3.14 28. 7. 2014, 19:15 (UTC)

Neznámý autor (ba dokonce, jak se JAnovi povedlo, „neznám ho“) nerovná se anonymní dílo. Anonymní je takové dílo, které bylo podle projevu autorovy vůle zveřejněno bez udání jména (a navíc se ani následně nestalo, že by se autor ke svému dílu přihlásil). Fakt, že jen my autora neznáme, nestačí. Tedy přinejmenším teoreticky. V praxi je otázkou, jak k tomu přistupovat, a co na Commons projde. --Mormegil 29. 7. 2014, 10:15 (UTC)
Mormegil má naprostou pravdu. Dílům, kde nelze dohledat autora, se říká "osiřelá". Jsou dost velkým problémem nejen pro Wikipedii. Existuje direktiva EU 2012/28/EU, která ale náš problém nijak neřeší. Miraceti 29. 7. 2014, 13:34 (UTC)
Ano, je to tak. Osiřelá díla náš zákon zatím výslovně neupravuje. Je to ovšem jen otázka času, byť v současnosti Senát vrátil Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona, který by měl tento institut do českého právního řádu zavést (viz sněmovní tisk č. 70). PS: Říká se „směrnice“. --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 11:24 (UTC)


Tak já jsem to chtěl rozřezat na menší fotky. Nyní když ale není jasné, jestli to tam vůbec může být, tak se na to asi vykašlu.--Juandev (diskuse) 11. 8. 2014, 11:07 (UTC)

Lidi v hospodě[editovat zdroj]

Fotil jsem lidi v hospodě. Mám rozmazat jejich hlavy, nebo tam stačí dát šablonku Personality rights?--Juandev (diskuse) 11. 8. 2014, 12:03 (UTC)

K čemu takovou fotku potřebuješ na Wikipedii? Miraceti 11. 8. 2014, 12:42 (UTC)

To je odpověď na otázku?--Juandev (diskuse) 25. 8. 2014, 07:36 (UTC)

Myslím si, že tvůj dotaz s mojí otázkou nesouvisí. Nebo se mílím?--Juandev (diskuse) 25. 8. 2014, 07:39 (UTC)

Souvisí. Podle účelu se dá rozhodnout, jestli nahrát, nebo nenahrát. Rozmazané obrázky z hospody obecně nepotřebujeme, dají se sehnat nerozmazané. Miraceti 25. 8. 2014, 19:42 (UTC)

Starý film[editovat zdroj]

Dostal se mi du ruky starý film z požadavkem jeho zpracování na Commons. Je to němý film o Lysé nad Labem - odhaduji 50. léta. Nejsem si ale jistý, že ten film na Commons může. Jak to je u filmu - kdo tam drží autorská práva?--Juandev (diskuse) 3. 9. 2014, 21:11 (UTC)

„Doba trvání majetkových práv k dílu audiovizuálnímu se počítá od smrti poslední přeživší z následujících osob: režisér, autor scénáře, autor dialogů a skladatel hudby zvlášť vytvořené pro užití v audiovizuálním díle.“ § 27, odst. 5 AutZ --Mormegil 4. 9. 2014, 12:10 (UTC)

Uvolnění studentských děl[editovat zdroj]

Koho mám oslovit, pokud chci souhlas pro uvolnění svých studentských děl? Pod koho to na VŠ spadá?--Juandev (diskuse) 4. 9. 2014, 11:18 (UTC)

Svých studentských děl? Dal jsi k nim někdy škole výhradní licenci (která musí být písemná)? Pokud ne, tak proč bys od školy cokoli potřeboval? Jsou to tvoje díla, dělej si s nimi, co budeš chtít. (Škola má maximálně právo požadovat, aby jí autor školního díla z výdělku jím dosaženého v souvislosti s užitím školního díla či poskytnutím licence přiměřeně přispěl na úhradu nákladů, které na vytvoření díla vynaložila, a to podle okolností až do jejich skutečné výše.) --Mormegil 4. 9. 2014, 12:13 (UTC)

Tak popravdě řečeno k tomudle máme právní posude, který říká, že škola spravuje díla, která byla vyrobena v rámci plnění studentských povinností studentovy. Nesmí poškodit zájmy studenta, bla bla bla.--Juandev (diskuse) 4. 9. 2014, 20:37 (UTC)

E? Necháp. Souvisí to nějak s předchozím dotazem? --Mormegil 4. 9. 2014, 20:57 (UTC)

OK.--Juandev (diskuse) 4. 9. 2014, 22:53 (UTC)

ODbL a CC BY-SA[editovat zdroj]

Jen se chci ujistit, že ODbL licence není kompatabilní s licencemi Wikipedie.--Juandev (diskuse) 9. 9. 2014, 16:47 (UTC)

Nějaký kontext? Jak přesně souvisí licence na encyklopedický obsah s licencí pro databázi? --Mormegil 10. 9. 2014, 08:25 (UTC)
Juan to zřejmě myslel v souvislosti s "přebíráním" souřadnic vesnic do wiki z OSM, což asi směřuje na zváštní práva pořizovatele databáze (§ 90 a 91 AutZ). Podle mého názoru by takovýto způsob využití spadal spíše do § 91, a tedy kompatibilitu s ODbL licencí není nutné řešit. --Jklamo (diskuse) 10. 9. 2014, 10:18 (UTC)
No ano, o tom hovořím. Problém ale je, že OSM asi nezná paragraf 90. Navíc ten paragraf hovoří o schromáždění, děl, která zatím nebyla publikována, což v případě koordinátů vesnice se říct nedá. Sama OSM tvrdí, že tato geodata, získává různámi prostředky. Jednak měřením na místě ale druhák i poměřování přes satelitní snímkovnání a v některých zemích (ne asi v ČR) i přetahováním z databází. Pokud tedy určím GPS z komerční ortofotomapy, jak to pak mohu licencovat pod jinou licencí?--Juandev (diskuse) 10. 9. 2014, 22:26 (UTC)

Forma uvádění svobodného obsahu[editovat zdroj]

Je dostačující, aby „svobodné“ texty byly vkládány bez doplňující informace (zdroje, licence apod.), tj. například jen se shrnutím: „já vím, že je to volně šiřitelný obsah.“?
Příkladem je text písně v hesle Kdybys měla, má panenko. Kolegyně Lidulinka byla upozorněna, že takové texty patří na Wikizdroje. Tam ovšem mají lidovky (Ach synku, synku) uvedenou licenci i zdroj.--Kacir 30. 9. 2014, 12:45 (UTC)

V příkladu „Kdybys měla, má panenko“ je uveden přesný zdroj nad textem. Otázka zůstává stejná: Je tato forma dostačující? Díky.--Kacir 30. 9. 2014, 12:51 (UTC)
 • Myslím si, že to dostačující je, pokud ve shrnutí uvede,"text je volně šiřitelný obsah lidové písně", ovšem zdrojováním lze předejít sporům hlavně v případech nových uvolněných děl. Ve shrnutí bych tedy doporučil uvést důvod uvolnění, pokud není zřejmý z textu článku.--Rosičák (diskuse) 30. 9. 2014, 16:06 (UTC)
Řekl bych, že právě jen to „čestné slovo“ nestačí (vždy můžu a nemusím prohlášení věřit), což je jen má domněnka. Právě proto bych očekával úplnou, správnou citaci zdroje dokládajícího, např. datem vydání, tu volnou šiřitelnost.--Kacir 30. 9. 2014, 17:00 (UTC)

Dotaz: Je nějaký konkrétní důvod pro neuvádění textů lidových písní zde na Wikipedii? Když se podívám na en-wiki do en:Category:Traditional ballads, tak tam najdu řadu článků, které text písně obsahují, namátkou např. en:Scarborough Fair (ballad), en:A Red, Red Rose, en:A Brisk Young Sailor Courted Me aj. --Vachovec1 (diskuse) 30. 9. 2014, 17:26 (UTC)

@Vachovec, určitě se mohou uvádět, jsou to volná díla. Kolega Kacir chce možná předejít sporům o eventuelní autorská práva k takovýmto textům a doporučuje doložit uvolnění nebo zlidovění nějakými datovanými zdroji. Tak jsem to pochopil...--Rosičák (diskuse) 30. 9. 2014, 17:36 (UTC)
O prevenci sporů se z mé strany nejedná, dovysvětluji níže; zde bych řešil jen právní věci, uvádění textů v čl. někde jinde.
Nevím o tom, že by české články obsahovaly úplné texty skladeb. Pokud by se jednalo o plnohodnotný článek a nikoli chudý pahýl o dvou řádcích souvislého textu, kde tu pahýlovost vytváří právě zkopírovaný text, pak by snad byla i situace jiná. I když pro úplné texty byly vytvořeny právě Wikizdroje, jak stojí v manuálu: Sesterský projekt Wikizdroje je určen pro ukládání dokumentů, … jejichž velikost přesahuje ještě myslitelný citát snad jednoho odstavce.--Kacir 30. 9. 2014, 19:10 (UTC)

Copyvio textu přípravy přepuštěného másla Ghí[editovat zdroj]

Ahoj, zatím jen informativně: zjistil jsem náhodou, že popis textu přípravy přepuštěného webu se shoduje s tímtéž návodem na webu harekrisna.cz. Autor revize s tímto textem je Nercil, kterého jsem informoval a požádal o vysvětlení ... Diskuse s wikipedistou:Nercil. --MichalZobec (diskuse) 14. 10. 2014, 05:58 (UTC)

Ahoj, díky za odhalení. Nercil je ale již deset měsíců neaktivní, nemá editace ani zde (Speciální:Příspěvky/Nercil), ani jinde (SUL Info). Možná se ozve, pak by to třeba mohlo jít jde podle Wikipedie:Porušení práv#Informace pro uživatele, který najde text porušující autorská práva; kdo ví, možná je autorem obou textů. Pokud se ale nijak brzy neozve, bude potřeba jít podle Wikipedie:Porušení práv#Co udělat s článkem porušujícím autorská práva: copyvio skrýt, zapsat na seznam copyvií a vkladatele uvědomit standardní šablonou. S pozdravem --14. 10. 2014, 06:40 (UTC), Utar (diskuse)

Zdravotnická dokumentace a právo[editovat zdroj]

Chtěl bych se zepatat jak je to s nakládáním se zdravotnickou dokumentací pacienta. Z svého laického pohledu bych řekl, že zdravotnický personál vyhotovuje dva typy děl:

 1. vlastní závěry z léčby či testů
 2. textové a grafické popisy stavu pacienta (krevní testy, EKG, apod.)

V případě dokumentů číslo jedna, bych řekl, že se jedná o zaměstnanecké dílo, takže zaměstnavatel může s tímto dílem libovolně nakládat (a nesmí porušit lékařské tajemství - tj. spojit toto dílo s mojí osobou). Proto mne překvapuje, že Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, začala požadovat písemný souhlas pacientů k tomu, aby tato díla mohla být používána ke studijním a vědeckým účelům. Osobně jsem se domníval, že právo umožňuje používat i dílo nesvobodné ke studijním a výzkumným účelům osobního charakteru (tedy už uveřejnění části díla ve vědecké práci by muselo přijít ze souhlasem držitele licence - vyjma krátké citace).

Na druhou stranu, když já jako předmět zkoumání, musím podle VFN rozhodnout o způsobu nakládání s tímto dílem, mohu rozhodnout i jinak? Třeba, že díla typu 2 budou uvolněna pod svobodnou licenci. Přecijenom se jedná o popis nějaké přírodní skutečnosti a tak si říkám, jestli díla typu 2 nejsou automaticky volná díla?--Juandev (diskuse) 22. 10. 2014, 04:39 (UTC)

To sichrování se nemocnice nemá co dělat s autorským právem.
Ty jako pacient nemáš autorské právo na dílo, které vytvořili v nemocnici, i když na tom rentgenovém snímku je tvá noha. Miraceti 22. 10. 2014, 10:06 (UTC)
@JV: A kde jsi k té informaci přišel? Já sám jsem se o to zajímal před mnoha lety a nakonec jsem to vzdal, snažit se v tom vyznat. Přesně, vytvořit třeba svobodnou databázi EEG nebo EKG záznamů, třeba i pro (a se) studenty, vhodný systém anonymizace. Dnes je (či před pár lety alespoň bylo) běžné, že ti třeba výsledek (obrázek) tvého rentgenového, NMR či jiného vyšetření vypálí na CD a dají do ruky s tím, abys to odnesl svému lékaři. Anebo když mu to pošlou po nemocniční síti, tak máš právo (či možnost) jít do kartotéky nebo do nemocničního archivu a požadovat, aby ti tvé archivní záznamy na CD vypálili. Já nevím, jestli to třeba máš právo zveřejnit, když je to dílo nemocnice, anebo jestli vůbec existuje nějaká možnost, aby ti k tomu ta nemocnice dala souhlas. --Kychot (diskuse) 22. 10. 2014, 13:47 (UTC)

@Juandev: Tak nevím jak to má ošetřeno (nemyslím zlomeninu, ale práva :) např. kolega Sevela.p, který nahrál rtg snímek Bennet's fracture X-ray (1).jpg. I když je to věc právní, možná by se k tomu ze současné praxe vyjádřil Aronnax.--Kacir 11. 12. 2014, 00:47 (CET)

@Juandev: Jak už zaznělo výše, nemocnice se prostě jistí pro všechny případy. Souhlas pro vědecké použití má svoji logiku, jde o etiku biomedicínského výzkumu (dle mého názoru přehnaně chápanou). Některé časopisy mohou kazuistiku/retrospektivní analýzu sestřelit jen z toho důvodu, že neexistuje zákonná povinnost příslušní data poskytnout (např. analýzy ÚZISu jsou vesměs prováděny na datech, která se musí hlásit) a že pacient nesouhlasil s využitím záznamů. S výukovými účely je to podobné, navíc je možné, že je něco takového podmínkou získání nějaké akreditace (tj. splnění podmínek jistého esenciálního administrativního zla). Co se týče uvolňování děl, tak je to na zdravotnickém zařízení, zda umožní některé snímky uvolnit pod volnou licencí "pro bono publico". Obecné zákonné překážky zveřejňování anonymizovaných záznamů nejsou, to by např. nebylo možné publikovat v řadě Open Access časopisů. Celé je to hlavně na domluvě s vedením příslušné nemocnice, příslušné kliniky nebo (např. u patologů) jen o ochotě ten snímek z mikroskopu pořídit a vystavit.--Aronnax (diskuse) 11. 12. 2014, 08:02 (CET)

Loga Wikimedie jsou nyní licencována pod Creative Commons[editovat zdroj]

Ahoj, na blogu nadace vyšel příspěvek, který říká, že všechna loga Wikimedia jsou nyní licencována pod licencí CC BY-SA 3.0. Takže, už nejsou v platnosti restriktivní opatření, která zakazovala/omezovala používání log. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 28. 10. 2014, 08:51 (UTC)

Nutné svolení autora s GFDL?[editovat zdroj]

Proč uložením změn musím souhlasit s CC BY-SA 3.0 a GFDL? Proč chybí text licence GFDL? A proč je pak pod uloženým textem uvedeno: Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported a o GFDL už není zmínka? Matěj Orlický (diskuse) 19. 11. 2014, 23:41 (CET)

Odpověď bych začal hledat někde tady, … ale nenašel jsem ji tam. --Tchoř (diskuse) 20. 11. 2014, 00:34 (CET)
Protože se nadace Wikimedia rozhodla, že takto chce mít licencovaný obsah (a myslím, že to byla podmínka FSF při přelicencování). Co to znamená „chybí text licence GFDL“? Veškerý obsah Wikipedie je dostupný pod licencí CC-BY-SA, některý obsah (ten, který je do Wikipedie naimportován z vnějšku díky dostupnosti pod CC-BY-SA) ale může být dostupný jen pod ní. Navíc je GFDL zcela nepraktická, takže neexistuje moc důvodů, proč by někdo obsah Wikipedie chtěl používat raději pod GFDL než pod CC-BY-SA (jediným důvodem je potřeba kompatibility s jiným obsahem pod GFDL.) --Mormegil 20. 11. 2014, 10:23 (CET)
Není tam GFDL hlavně kvůli zpětné kompatibilitě / licenci textu, vloženého před rokem 2009? JAn (diskuse) 20. 11. 2014, 10:35 (CET)
Je. Vlastně je tam kvůli svému článku 11. V něm je napsáno, že obsah může/mohl být za určitých podmínek přelicencovaný na CC-BY-SA. Takže tímhle editor schvaluje, že ví, že to, co bylo vloženo původně pouze pod GFDL, je teď už dostupné i pod CC BY-SA, takže jeho nový příspěvek může a bude dostupný jen pod CC BY-SA (samozřejmě dotyčný si může svůj text licencovat i jinak, ale ne přímo prostřednictvím této editace). Není to moc intuitivní, ale s tím asi nic neuděláme. Miraceti 20. 11. 2014, 10:47 (CET)
Tak téhle konstrukci vůbec nerozumím. Před rokem 2009 byl obsah pod GFDL, poté byl na základě článku 11 nové verze GFDL přelicencován na CC-BY-SA. Z toho nijak nevyplývá, že když teď přijde člověk, který tady nikdy v životě nebyl, vloží sem úplně nový článek, že by tento článek nějak musel být zrovna pod CC-BY-SA & GFDL. To, že to tu vyžadujeme, je proto, že „jsme“ se pro to rozhodli a jsou to zdejší pravidla, nic víc, nic míň. --Mormegil 20. 11. 2014, 11:25 (CET)
Došlo k mýlce. Nepsal jsem, že by úplně nový článek nějak musel být pod CC-BY-SA a GFDL. Nových článků se má úvaha netýkala. Zajímavější situace je ale u starších článků. Ty tu teď šíříme už jenom pod CC-BY-SA, jak máme uvedeno pod každým článkem (jejich starší části ale mohou a vlastně musí být dostupné i pod GFDL, ale to editora nemusí nijak moc zajímat - on chce rozšířit současný text). Před tím rokem 2009 ale články byly pouze pod GFDL, která až na tu jednu výjimku pro přelicencování vyžaduje, aby odvozená díla byla i nadále pod GFDL. Odkaz na GFDL tedy vysvětluje, proč tomu tak už není (což zvláště staršího editora už může zajímat, protože si může chtít být jistý, že neporušuje GFDL, pod kterou byl článek kdysi založen). Je ale pravda, že pro tento účel je ten odkaz uveden v nevhodném kontextu a evidentně to takhle zamýšleno nebylo.
Jinak máš pravdu v tom, že to, že chceme, aby uživatel uvolnil své příspěvky i pod GFDL, je jen naše (resp. Nadace) rozhodnutí. K tomu, abychom splnili to, co poskytujeme v zápatí každé stránky, tohle nepotřebujeme. Je to vlastně zbytečné (a asi je správné se ptát, proč takové pravidlo máme). Podmínka pro přelicencování to nejspíš nebyla. Ten článek 11 GFDL nic takového neobsahuje a nevím o tom, že by Nadace byla při přelicencování vázána ještě nějakou další smlouvou. Miraceti 20. 11. 2014, 12:57 (CET)
Rozumím tomu správně, že je souhlas s GFDL u nových příspěvků sice zbytečný, ale je to nařízené a nejde s tím nic dělat? Pokud musí s licencí GFDL každý přispěvatel souhlasit, měl by být k dispozici oficiální český překlad (to je to „chybí text“). Matěj Orlický (diskuse) 20. 11. 2014, 10:51 (CET)
Tak „zbytečný“ a „nařízený“ je i souhlas s CC-BY-SA, ale jelikož máme jisté idealistické cíle, tak chceme, aby veškerý obsah byl pod svobodnými licencemi, které umožní jeho nejširší používání, tak „jsme“ se rozhodli pro tuto kombinaci. Oficiální český překlad neexistuje (stejně jako neexistuje „oficiální český překlad“ CC-BY-SA 3.0 Unported), existuje neoficiální/nezávazný český překlad. --Mormegil 20. 11. 2014, 11:25 (CET)
Zrovna GFDL to užití nijak moc nerozšiřuje. Zvlášť, když ten, kdo by chtěl obsah užít pod touto licencí někde jinde, nemá moc možností zjistit, jestli je opravdu daný obsah licencovaný i pod GFDL. Jak sám uvádíš výše, nemusí to být vždy pravda. Klonil bych se spíš k tomu, že je to opravdu zbytečné. Na druhou stranu editora to nijak neomezuje, tak proč to tak nemít? Snad jen kdyby někdo chtěl začlenit text, který je někde uvolněný jen pod CC-BY-SA, tak by to byl problém. Ale z toho, co píšeš, je zřejmé, že existuje způsob, jak vložit text licencovaný jen pod CC-BY-SA. Miraceti 20. 11. 2014, 13:04 (CET)

Zkusím se zeptat znovu, trochu jinými slovy: Proč nemůžeme publikovat a zároveň Wikipedie nabízet obsah jen pod CC-BY-SA? K čemu slouží druhá licence? A proč musím souhlasit s Podmínkami užití, jejichž hlavní součástí je text (licenční podmínky), kterému nerozumím? Je pořízení překladu pro nadaci takový problém nebo je považováno za zbytečné? Matěj Orlický (diskuse) 20. 11. 2014, 14:04 (CET)

Tak nějak nevím, co dodat, asi všechno už jsem psal. Co to znamená „nemůžeme“? Kdybychom se tak rozhodli, tak bychom mohli. Kdybychom se rozhodli, můžeme přístup k Wikipedii zpoplatnit za 100 Kč měsíčně. Nebo bychom se mohli rozhodnout Wikipedii zpřístupnit zdarma, ale s „© Všechna práva vyhrazena“. Jenže my jsme se rozhodli, že je naším cílem svobodné šíření informací, proto je Wikipedie přístupná zdarma a její obsah je k dispozici pod oběma největšími copyleftovými licencemi. Kdybychom obsah Wikipedie šířili jen pod CC-BY-SA, nelze jej začlenit do díla, které je jen pod GFDL. Kdybychom (a v době, kdy jsme) ho šířili jen pod GFDL, nelze ho začlenit do díla, které je jen pod CC-BY-SA. Fakt, že licenční podmínky jsou jen v angličtině, je jistě mrzutý, ale nevím, co byste s tím tak chtěl dělat. Nadace by jistě překlad pořídit mohla, jenže nemá důvod něco takového organizovat, protože 1. nejméně jeden překlad GFDL již existuje (výše jsem vám na něj dal odkaz), ale nic to nemění na tom, že 2. překlad není licencí. Licence GFDL má svůj text v angličtině; pokud někdo tento text v angličtině přeloží do češtiny (opakuji, že už tak samozřejmě někdo učinil), získá text, který možná někomu pomůže pochopit obsah GFDL, ale který není „licence GFDL“, tzn. není tou smlouvou, se kterou souhlasíte. A ještě jednou zdůrazňuji, že ani licence CC-BY-SA 3.0 Unported nemá oficiální český text. --Mormegil 20. 11. 2014, 14:54 (CET)
Těžko napsat něco jiného, než píše Mormegil.
Proč nemůžeme publikovat a zároveň Wikipedie nabízet obsah jen pod CC-BY-SA? - Můžeme. Ale neděláme to, protože nechceme.
K čemu slouží druhá licence? - K témuž jako ta první. Jenom její praktické využití je komplikovanější.
A proč musím souhlasit s Podmínkami užití, jejichž hlavní součástí je text (licenční podmínky), kterému nerozumím? - Nemusíš. Můžeš publikovat i jinde.
Je pořízení překladu pro nadaci takový problém nebo je považováno za zbytečné? - Problém to není, zbytečné by to bylo.
Dvojí licencování Ti nepřináší žádné komplikace, takže tahle debata je dost akademická bez reálného dopadu. Miraceti 21. 11. 2014, 09:01 (CET)
Akademické jsou, Miraceti, nanejvýše Tvé odpovědi typu, že Wikipedisté nemusí na Wikipedii publikovat. Pokud CC nestačí a je vhodné publikovat i pod GFDL, rád bych věděl proč. Mormegilov udává důvod, ale pokud je GFDL opravdu tak důležitá, ptám se, proč není zmíněna pod každým článkem vedle CC. A proč licence (tedy ani jedna) nemají oficiální český text? Matěj Orlický (diskuse) 21. 11. 2014, 10:02 (CET)
No já nevím, ty tu děláš z komára velblouda a divíš se, že dostáváš na své otázky odpovědi, které se Ti nelíbí. Není v tom žádný hlubší důvod, proč má editor souhlasit i s GFDL, snad jen historický. GFDL není ani nijak důležitá, v zásadě je prakticky totožná s CC-BY-SA. Pod každým článkem není proto, že texty Wikipedie jsou šířeny pouze pod Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported. Licence nemají oficiální český text, protože ho FSF ani CC nenapsaly. A nechtějí je napsat kvůli tomu, že je k ničemu. V případě sporu by se stejně musel použít anglický text. Neoficiální překlady samozřejmě existují. CC má dokonce českou oficiální verzi licence CC-BY-SA, ale není to Unported licence, kterou používá Wikipedie. Sorry, ale ptáš se pořád dokola. Tak se taky zeptám: proč Ti to vadí? Miraceti 21. 11. 2014, 13:37 (CET)
Jestli Ti, Miraceti, vadí, že se ptám, nebo chceš otázky, které považuju za podstatné, zlehčovat, nemusíš odpovídat. Jestli je jen historický důvod pro GFDL, je to zbytečnost a mělo by se odstranit. Ale podle Podmínek použití není pravda, že jsou texty šířeny jen pod CC – je tam možnost si z těch dvou licencí vybrat. A samozřejmě, že kdybych se měl soudit s někým v ČR, musel by se použít (pořídit) český překlad licence. A možnost přečíst si přesné podmínky není důležitá jen pro případ soudu. Matěj Orlický (diskuse) 21. 11. 2014, 15:08 (CET)
Však to můžeš na Metě navrhnout. Šance na změnu je ale prakticky nulová.
Ano, v případě sporu u českého soudu, by se asi překládalo. Ovšem byl by to překlad určený pro ten jeden konkrétní spor, nikoli licence. Čili byl by to problém stran sporu. Nevím o tom, že by u českého soudu kdy byl problém s anglickým textem licence. Podmínky si můžeš samozřejmě přečíst. Buď anglicky, nebo z neoficiálních překladů. Můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžeš dělat. Miraceti 23. 11. 2014, 20:07 (CET)
Přispívejte do Wikipedie podle podmínek, které si přečtěte v angličtině a jestli jim nerozumíte, tak si trhněte nohou. je oficiální postoj české Wikipedie? Matěj Orlický (diskuse) 23. 11. 2014, 20:34 (CET)
„Česká Wikipedie“ už z principu žádný oficiální postoj mít nemůže (může být tak nanejvýš postoj určité části editující komunity). Česká Wikipedie nemůže nabídnout oficiální český překlad příslušných licencí, protože takový překlad zřejmě neexistuje. Česká Wikipedie nemůže ani oficiální překlad vytvořit, protože to je ve výhradní pravomoci organizací, které mají příslušné licence pod kontrolou. Česká Wikipedie dost dobře nemůže odkazovat na neoficiální překlad, protože v případě nějakých nesrovnalostí by to byl problém pro veškerý vložený obsah. Česká Wikipedie tedy má dost svázané ruce. Pro naprostou většinu lidí je dostačující shrnutí, jaká práva a povinnosti z licencí vyplývají, a ty pokud vím, k dispozici jsou. --Reaperman (diskuse) 23. 11. 2014, 23:16 (CET)
Na to, proč není zmíněna pod každým článkem, jsem již jednou odpovídal: Protože zatímco veškerý textový obsah Wikipedie je dostupný pod CC-BY-SA, tak zde může existovat obsah, který jen k dispozici jen pod touto licencí a není k dispozici pod GFDL. Jinak tuto otázku řeší sekce 7. Licencování obsahu v Podmínkách užití, které česky máte. --Mormegil 21. 11. 2014, 14:45 (CET)
Tu část podmínek jsem již četl. Ale tam uvedená výjimka stejně není pod touto (CC-BY-SA 3.0), ale CC-BY 2.5. Je technický problém u výjimek udělat jinou patičku? Matěj Orlický (diskuse) 21. 11. 2014, 15:08 (CET)

Jak je to s GFDL[editovat zdroj]

Otázky jsem nakonec zodpovězené do jisté míry našel, včetně řešení dotazovaného zápatí. A dokonce přeložené do češtiny od kolegy Mormegila: m:Licensing update/cs. Matěj Orlický (diskuse) 23. 11. 2014, 21:41 (CET)

Čeština[editovat zdroj]

U Licenčního ujednání na oficiální stránce Creative Commnos: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/legalcode nikde nemůžu najít, že by se jednalo o neoficiální překlad. Matěj Orlický (diskuse) 23. 11. 2014, 21:54 (CET)

To, na co odkazujete, je „portovaná verze“ (versus Unported v zápatí na Wikipedii) pro české právní prostředí. Tyto dvě verze licence jsou sice v rámci potřeb copyleftu kompatibilní, nejsou však stejné (není to prostý překlad). --Reaperman (diskuse) 23. 11. 2014, 22:56 (CET)
Aha, začínám chápat. A do budoucna budou texty Wikipedie pod touto licencí CC-BY-SA 4.0, která už je ve finštině, tak by mohla být i v češtině? Odkazované FAQ ohledně ofic. překladů nefunguje. Matěj Orlický (diskuse) 23. 11. 2014, 23:34 (CET)
Netuším pod jakou přesně verzí licence a kdy Wikipedie bude, to je spíš otázka na Wikimedia Foundation. V otázce překladu je třeba se obrátit na Creative Commons (nejspíše bude nejjednodušší na Creative Commons Česká republika). --Reaperman (diskuse) 23. 11. 2014, 23:43 (CET)

Funguje e-mail info-cs@wikimedia.org?[editovat zdroj]

Ahoj, funguje mail OTRS? Kvůli článku Premonstrátský třetí řád se majitel práv už dvakrát pokoušel poslat mail, vždy to selhalo:

This message was created automatically by mail delivery software.
A message that you sent could not be delivered to one or more of its recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:
info-cs@wikimedia.org
local delivery failed

Zkusím teď na zkoušku poslat pokusnej mail od sebe... --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 12. 2014, 20:03 (CET)

Update: Obratem mi žádná error hláška nepřišla, tak to asi funguje. Netuším, v čem by mohla být chyba. Odesilatel uvedl adresu určitě správnou. --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 12. 2014, 20:07 (CET)
Ahoj, funguje, psal jsem to i v diskusi u tamního článku (během těch dvou týdnů přišlo množná 20 mailů). Taky bohužel netuším, v čem je problém. :-( Pro dořešení ti napíšu soukromý mail. --Harold (diskuse) 7. 12. 2014, 17:41 (CET)

Zákaz nahrávání souborů na Facebook[editovat zdroj]

U obrázku Women Handball-1.jpg mě zaujala licence. Kromě klasických GFDL a Cc-by-sa-3.0-migrated soubor také obsahuje zákaz nahrávání na Facebook (No Facebook.svg). Rychlým hledáním jsem takovou (obecnou) standardizovanou šablonu nenašel, kterou by mohl uživatel vkládat (kolega ji má v hlavičce). Může tedy kdokoli z uploaderů používat tuto „šablonu“ bez omezení, resp. je to v souladu se zbylými licencemi u souboru? --Kacir 8. 12. 2014, 23:36 (CET)

Chápu to obráceně. Armin Kuebelbeck nabízí daný snímek pod danými licencemi, upozorňuje ale, že tento snímek není možné využít na Facebooku (možná podle odkazovaných pravidel dle osobnostních práv a bodu 5-1 Nebudete na Facebooku zveřejňovat obsah ani podnikat žádné kroky zasahující do práv jiných osob nebo jinak porušující zákon. ?). Není to tedy tak, že by on zakázal nahrávání na Facebook.
Nemyslím si, že je obecně vhodné přidávat do licenčních ujednání seznam míst, kde není možné obrázek využít kvůli podmínkám těch míst. Samozřejmě tam může být seznam míst, kde vlastník práv k snímku zakazuje jeho užití, takové obrázky by pak ale nepatřily už na Commons, ne? --8. 12. 2014, 23:51 (CET), Utar (diskuse)
Armin není sám. Třeba Ralf Roletschek to používá u File:Eckeroe-line-1.jpg.
A při dalším čtení těch pravidel na Facebooku je možná problém v tom, že se GFDL a CC-BY-SA nesnesou s udělujete nám nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, celosvětovou bezúplatnou (royalty-free) licenci na použití veškerého obsahu podléhajícího DV, který zveřejníte na Facebooku nebo v návaznosti na něj (Licence k DV) v bodě 2-1. Tím ale končím dnešní bádání v právničině. --8. 12. 2014, 23:59 (CET), Utar (diskuse)
Zajímá mě právě možný střet použitých licencí. Cc-by-sa-3.0 říká, že se dané dílo smí „sdílet — rozmnožovat a distribuovat … prostřednictvím jakéhokoli média“ a samozřejmě by se měly dodržet podmínky licence. Pokud bych fotku vystavil na Fb pod stejnou licencí s uvedením autora a bez žádných omezení – dodržel bych licenci Cc-by-sa-3.0, pak nevím v čem je ten zakopaný pes zákazu? Neboli, jestliže by Facebook neumožňoval dodržovat licence Cc-by-sa-3.0 / GDFL, pak by tam neměly být nahrávány žádné soubory z Commons, které tam jsou samozřejmě běžně přenášeny.--Kacir 9. 12. 2014, 02:50 (CET)
Jestli to dobře chápu, tak zakopaný pes je v Share alike. Ty bys sice nahrál fotku na FB podle CC-BY-SA pravidel (licence, odkaz na licenci, jméno autora…), ale podle vnitřních pravidel FB bys správcům FB zároveň umožnil dělat s fotkou cokoli i bez těchto pravidel (použití obrázku bez uvedení autora), čímž bys CC-BY-SA porušil. Všech souborů z Commons se to netýká, „jen“ těch se Share alike sekcí, když pravidla FB vlastně asi žádají, abys to pro ně při nahrávání uvolnil pod něčím jako CC-0 či PD.
To je ale jen můj laický pohled. Možná by se na tohle téma mohla podívat ta spřátelená advokátní kancelář, ne? Jestli to tak ale opravdu je, pak asi ale nejde jen o problém v české kotlině, ale celosvětový problém některých souborů na Commons s Facebookem. --9. 12. 2014, 11:54 (CET), Utar (diskuse)
Myslím, že to Utar interpretuje správně. Pokud by někdo obrázek na Facebook nahrál, dopustil by se jednak podvodu vůči Facebooku (protože mu poskytoval licenci, aniž by na to měl právo), jednak by tím poškozoval práva autora. Je to podobné, jako kdybych se potkal s Kacirem u stojanu, kde by měl Utar bicykl, a řekl bych Kacirovi, že to je můj bicykl a jestli si chce vybít vztek, ať klidně rozřeže pneumatiky. Bylo by to podvod vůči Kacirovi i vůči Utarovi.
Pokud je to tak, že Facebook umožňuje v souladu s pravidly nahrát pouze takový obsah, ke kterému je uživatel oprávněn udělit licenci dle § 2.1, pak je zřejmě nahrání obsahu s licencí CC-BY-SA podle pravidel nemožné. A jak už to v oblasti autorských práv bývá, v praxi nad tím pravděpodobně skoro všichni zavírají oči, takže kdo nechce, aby k porušování došlo u jeho obrázků, musí se hodně snažit si to vynutit. Proto to preventivní upozorňování.--Tchoř (diskuse) 9. 12. 2014, 13:38 (CET)
Díky oběma za vysvětlení (vidím, že si s licencemi neláme hlavu ani Fb Wikipedie, např. u obrázku minulého týdne :).--Kacir 9. 12. 2014, 18:54 (CET)
Mimochodem, kdo vlastně má přístup k tomu FB účtu cswiki? Někteří členové WMČR? S místním správcovstvím to asi nemá nic společného, ne? --9. 12. 2014, 20:15 (CET), Utar (diskuse)
Těžko hodnotit obecně bez informací. Některé obrázky z Commons jsou volné dílo, u jiných je naopak autor žijící a správce té facebookové stránky si s ním mohl soukromě dohodnout zveřejnění pod facebookovou licencí.--Tchoř (diskuse) 9. 12. 2014, 20:21 (CET)
@Utar: ad Fb, bohužel nevím.
@Tchoř: Byla to jen poznámka na odlehčenou, ale je pravda, že domluva s autory by věc řešila.--Kacir 9. 12. 2014, 20:38 (CET)
Ad správci českého Facebooku: Momentálně má 5 adminů a 4 editory (včetně mě jako editora). Už dlouho si říkám, že by to chtělo aktualizovat stránku Wikipedie:Facebook, aby tam bylo transparentněji popsáno, kdo se o fcb page stará a aby tam byl prostor pro komunitu, která by nám dodávala materiál na sdílení. A taky by se tam mohla diskutovat nějaká širší strategie naší komunikace přes sociální sítě. --Vojtěch Veselý (diskuse) 12. 12. 2014, 11:27 (CET)

Vizte také meta:Legal and Community Advocacy/CC-BY-SA on Facebook.--Tchoř (diskuse) 11. 12. 2014, 09:10 (CET)

Díky moc. Já si říkal, že tuhle Ameriku už asi někde objevili před námi…
Na první pohled to nevypadá, že by se od doby napsání toho textu v podmínkách FB něco velkého změnilo, takže je ten text asi stále ještě platný. Tedy CC-BY-SA díla může dle těchto pravidel vkládat na FB jen jejich autor (uvolnění pod vícero licencemi, třeba i nekompatibilními), cizí CC-BY-SA vkládat nelze (byla by porušena SA část CC-BY-SA, jak jsme tady tedy správně odvodili). S pozdravem --11. 12. 2014, 10:40 (CET), Utar (diskuse)

Sochy v interiéru[editovat zdroj]

Už si nepamatuji. Sochy v interiéru jsou autorskoprávně chráněny nebo ne?--Juandev (diskuse) 21. 12. 2014, 01:42 (CET)

Spíš je to opačně. Díla (nejen sochy) umístěná trvale na veřejném prostranství, jako jsou náměstí, ulice, parky, veřejné cesty je možné dále užívat. Veřejně přístupné interiéry mezi taková veřejná prostranství nejspíš nespadají. Viz: Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo/Díla na veřejných prostranstvích.
Jiná je situace u děl, která autorskoprávní ochranu pozbyla bez ohledu na to, kde jsou umístěna (70+ let po úmrtí autora, anonymní díla 70+ let po zveřejnění, lidová díla, úřední díla). Ta samozřejmě umístěním do interiéru autorskoprávní ochranu nově nezískávají. Samozřejmě ale existuje právní ochrana jiného druhu, a to majetku; s ní souvisejí různá pravidla pro pořizování (i dvojrozměrných) reprodukcí (fotografování, natáčení) soch a jiných děl umístěných takto v interiéru soukromých i veřejných budov. To se ale netýká přímo autorského práva. --Okino (diskuse) 21. 12. 2014, 01:51 (CET)

Aha.--Juandev (diskuse) 21. 12. 2014, 01:54 (CET)

Diskuze o autorských dílech[editovat zdroj]

Rád bych všechny zainteresované pozval na diskuzi o autorských právech 10. ledna 2015 - téma ve zkratce: "proč mají české instituce často problém zveřejňovat fotografie svých exponátů pod svobodnými licencemi?" --Vojtěch Dostál (diskuse) 3. 1. 2015, 15:34 (CET)

Obrazy Viléma Kreibicha[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové, mohli byste, prosím, svým odborným názorem přispět do diskuse u Viléma Kreibicha? Jedná se o problematiku uvedení jeho maleb ve Wikipedii. Předem Vám za to děkuji. --Jan Polák (diskuse) 18. 1. 2015, 15:10 (CET)

A co se tam má diskutovat? Situace je po stránce autorských práv zcela jasná. Miraceti 19. 1. 2015, 10:16 (CET)

Rodinné fotografie[editovat zdroj]

Zdravím, mám dotaz ohledně uvolnění některých rodinných fotek s neznámým autorem, z ateliéru fotografa, a také pořízené pradědou. Je takové fotky možné uvolnit pod CC nebo PD? Jak je to v případě fotografií pradědy, jehož autorská práva se v podstatě zdědila? Chtěl bych nahrát ilustrační a historické fotografie (obce, válka). ----Dominik Matus  diskusepříspěvky 22. 1. 2015, 23:42 (CET)

Dominik Matus Fotografie, kde se nedá ani po podrobném hledání zjistit autor (nebyly ještě publikovány), jsou zřejmě osiřelými díly. Necítím se však dostatečně právně způsobilý, abych ti řekl, co to znamená pro jejich licenci. Fotografie pradědy jsou myslím chápány jako součást dědictví, v takovém případě je myslím nahrát můžeš bez obav s informací, že s licencováním pod CC souhlasili dědicové práv. --Vojtěch Dostál (diskuse) 17. 3. 2015, 10:22 (CET)
Díky za odpověď, už jsem to vyřešil na commons. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 17. 3. 2015, 15:08 (CET)

Použití cizího textu z webu[editovat zdroj]

Zdravím, poradíte mi prosím, co udělal editor Dusanek14 špatně z hlediska autorského práva, když text z webu kacerkova.cz použil na stránce Michaela Káčerková? V zápatí zmíněného webu je mj. uvedeno: Obsah je licencován dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Děkuji za odpověď. --Krochoman (diskuse) 23. 1. 2015, 22:02 (CET)

Řekl bych, že je problém na tom webu, je tam nesmyslně napsáno copyright společně s CC. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 24. 1. 2015, 00:42 (CET)
Dominiku, já tam plnej rozpor nevidím, pokud jsou všechna práva vyhrazena, tak mohou být vyhrazena i k tomu uvolnění, dle mě. Podle mě je to v pořádku, - ale je to takovej dost inkluzionistickej názor. Ale zas, autorství zůstává, licencování je taky v autorově duchu - podle mě v pořádku. Ale lepší by bylo jen CCBYSA + GFDL.--frettie.net (diskuse) 25. 1. 2015, 03:29 (CET)
Děkuju, to mně nenapadlo. Předám to dál. --Krochoman (diskuse) 24. 1. 2015, 10:00 (CET)
Já bych řekl, že chyba je v tom, že si toho Romanzazvorka nevšiml, což není tak překvapivé, protože webů, které jsou uvolněny pod svobodnou licencí, je zatím poměrně málo, takže člověk na to při zkoumání porušení práv snadno zapomene.
Další chyba je v tom, že se Krochoman nepokusí nejdřív domluvit s Romanzazvorkou, jak by bylo přirozené, pokud má pochybnosti o jeho rozhodnutí článek podezřívat z porušení autorských práv, respektive řeší, jak to podezření vyvrátit. Kam bychom došli, kdyby po každém nepochopeném revertu byla otevírána veřejná diskuse „Nevíte někdo náhodou, co jsem udělal špatně, že jsem byl revertován?“, místo aby byl takový dotaz položen nejprve revertujícímu?
Že je v zápatí stránky uvedeno, že autorská práva ke stránce kdosi má, není nijak v rozporu s licencemi. Naopak, aby mohl někdo udělovat licence, tak ta práva mít musí. Bez práv k dílu by těžko mohl poskytovat dílo pod nějakou licencí. --Tchoř (diskuse) 24. 1. 2015, 10:14 (CET)
Děkuji Ti Tchoři za odpověď, přesto musím její část opravit. Na commons jsem Romanzazvorku o zmíněném zápatí/patičce v diskuzi informoval. --Krochoman (diskuse) 24. 1. 2015, 10:56 (CET)

Převzetí textu na jiný Wikiprojekt[editovat zdroj]

Stačí při převzetí stránky A na jiný Wikiprojekt dostát licenci CC BY-SA 3.0 shrnutím editace při prvním vložení textu "+ zneužívání pravomocí dle WP"?--Juandev (diskuse) 18. 2. 2015, 17:56 (CET)

Inu, na to není jednoduchá odpověď a existují různé názory. Osobně bych podobný způsob za dostatečný spíš nepovažoval. Variant je několik:
 • MediaWiki nabízí možnost importování stránky. Ano, ne vždy importéři mají chuť stránky z jiných projektů importovat.
 • Vložit do shrnutí editace hyperlink na původní verzi na Wikipedii - to je asi nejjednodušší způsob.
 • Vložit do shrnutí editace kompletní seznam autorů - to je asi nerealizovatelné, a nezaručuji, že to úplně stačí, ale mělo by. (Viz poznámka pod tímto editačním oknem: "Souhlasíte s tím, že hypertextový odkaz nebo URL je dostatečným uvedením vašeho autorství podle licence Creative Commons.") Myslím, že by to mělo stačit zejména u projektových stránek, u obsahových už bych byl opatrnější.
 • Vložení příslušné informace přímo do textu, jako to děláme například formou šablony {{překlad}}.
Pozor pak na další věc, kterou je nekompatibilní licence. Třeba na Wikizprávy se takhle vůbec vkládat z WP nedá, protože ty mají širší licenci CC-BY místo zdejší CC-BY-SA. --Okino (diskuse) 18. 2. 2015, 19:10 (CET)
Osobně bych jako právník preferoval Okinem poslední zmíněnou variantu se šablonkou na konci stránky, něco jako "Tento článek je založen na článku XX(hyperlink) české Wikipedie". XX (hyperlink) myslím stejně jako u šablony překlad odkaz na konkrétní verzi článku. Tím máme vyřešena autorská práva a dá se snadno dohledat i případná chyba či omyl. Samozřejmě, že první zmíněná možnost - import, je ideál, leč obtížně dosažitelný. --Yopie (diskuse) 18. 2. 2015, 21:49 (CET)

Dvojitý OTRS?[editovat zdroj]

Přesunuto ze stránky Potřebuji pomoc. --Jan Polák (diskuse) 21. 2. 2015, 11:46 (CET)

Dobrý den, řeším následující problém s uploadováním obrázků na Commons. Mám fotografie neveřejně přístupných uměleckých děl, které mi poskytl jejich autor (fotograf), který je zároveň (v jedné osobě) i dědicem autorských práv k těmto uměleckým dílům. Kdyby se jednalo jen o fotografie, tak by bylo potřeba souhlasu fotografa (1. OTRS) ale jelikož se jedná zároveň o neveřejná umělecká díla, pak by bylo potřeba souhlasu autora uměleckých děl (resp. dědice autorských práv) (2. OTRS). Předpokládám, že v tomto speciálním případě by mělo k plnému OTRS-nutí postačovat jakési "dvojité" (e-mailové) vyjádření (fotografa a dědice v jedné osobě), že se zveřejněním fotek pod svobodnou licencí souhlasí. Chápu to správně? Mojmir Churavy (diskuse) 21. 2. 2015, 11:27 (CET)

Jasně, stačí něco jako "Já autor fotografií (odkazy na ně) a zároveň dědic autorských práv k vyobrazeným dílům, souhlasím...". --Harold (diskuse) 21. 2. 2015, 11:52 (CET)
Díky moc, podvědomě jsem to tušil, ale pokud mi to potvrdí ještě někdo jiný, je to přeci jen jiné kafe.Mojmir Churavy (diskuse) 21. 2. 2015, 14:57 (CET)

Helso Projektové vyučování[editovat zdroj]

Dobrý den, v mnou upravovaném hesle "Projektové vyučování", jedná se o můj první počin na Wikipedii, a to v rámci zápočtové práce v jednom semináři na naší UNI jsem byla upozorněna na nesprávné citace. Prosím o pomoc. Za Vaše upozornění jsem ráda, už při tvorbě jsem se snažila vkládat adekvátní citace, ale nešlo mi to, prostudovala jsem OTRS i Wikipedie: Porušení práv, ale stejně si nevím rady, jak chybu napravit. Ano, čerpala jsem poněkud neobratně z uvedených dvou zdojů, ale je u nich uvedeno, že je možné dílo Sdílet — rozmnožovat a distribuovat materiál prostřednictvím jakéhokoli média v jakémkoli formátu. Jen uvést autora a licenci(CC BY-NC-SA 3.0 CZ) - což jsem tedy neudělala. Chápu i přesto tedy dobře, že autory mám nyní oslovit a požádat emailem o svolení k citaci pro tento článek (a především je ve článku jmenovat), nebo jsem našla, že mohu napsat kvalitní pahýl - klidně zkusím obě cesty (email, pokud se mi autory podaří zkontaktovat autory; ale raději i napíšu pahýl). Teď ale nevím, jaké kroky mám podniknout - mohu vložit mnou vytvořený tzv. kvalitní pahýl již nyní? Mohu nechat původní text, když ho napravím tak, že uvedu řádně reference (podle Nápověda:Reference) a autora a licenci(CC BY-NC-SA 3.0 CZ)... Jednoduše Vás prosím o přátelskou pomoc při tvorbě s citacemi, či parafrází. Předem děkuji za Vaši reakci. BarboraK. (KaspaBa) --KaspaBa (diskuse) 25. 2. 2015, 22:19 (CET)

Zdroj obrázku[editovat zdroj]

Tento dotaz mi byl předložen na mé diskusní stránce.

Ahoj, na stránce Moravská vlajka, kde je vedle grafik i obrázek ze života zachycující jednu jejich podobu se vztahem k budově Krajského úřadu JMK v Brně, chybí ovšem podobný pro "Nejstarší doložený prapor Moravy, dodnes používaný".

Takový se pro Brno (rok 2014) dá nalézt na http://www.denik.cz/jihomoravsky-kraj/v-brne-vyvesi-vlajku-sedmnact-radnic-mate-je-ale-spor-o-barvu-20140705-b6z9.html

Otázka ale je, zda se dá použít na základě ustanovení autorského zákona o státních symbolech apod. Pokud ano, můžete ji tam jako autorita přidat, aby kvůli tomu nebylo nějaké hádání se? --90.181.194.203 2. 3. 2015, 20:41 (CET)

Nejsem odborník přes právo, proto dotaz přenáším sem. S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 2. 3. 2015, 20:48 (CET)

Vlajka jako taková by možná mohla být volná jakožto úřední dílo (státní symbol), to ale nijak neřeší autorská práva majitele fotografie – bez jeho svolení tady jeho fotografii mít nemůžeme. --Mormegil 3. 3. 2015, 14:51 (CET)

Logo zaniklého časopisu[editovat zdroj]

Přesun od technické lípy:

Tak mám zase problém. Chci do připravovaného článku o dnes již zaniklém odborném časopise přidat oskenované logo nebo titulní stránku tohoto časopisu. Časopis zanikl teprve nedávno, asi před čtvrt stoletím, takže podle autorského zákona nejde o volné dílo. Existuje ale časopis, který se na následnictví po zaniklém časopise odvolává. Prosím tedy zdejší znalce o názor, zda Wikipedii stačí souhlas toho následnického časopisu. Z autorů toho původního možná už nikdo ani nežije. Předem díky za názor. --Leotard (diskuse) 3. 3. 2015, 18:35 (CET)

Nejsem zrovna znalec, ale z uvedených informací se imho nedá vyvodit jednoznačné stanovisko. Spíše bych se ale klonil k tomu, že to stačit nebude. Svolení může (mohou) udělit pouze držitel(é) autorských práv, což vůbec nemusí být redakce toho následnického časopisu. Už vůbec pojem následnictví se v téhle oblasti používá dost široce, takže to může být cokoli od přejmenování či sloučení, přes odchod části redakce a založení nového časopisu, až po nějaké „duchovní“ nástupnictví redakce, která s tou původní nemá vůbec nic společného. Dále to závisí i na způsobu vzniku loga a faktickém smluvním ošetření jeho užívání. --Reaperman (diskuse) 6. 3. 2015, 20:20 (CET)
Ve finále asi udělám průzkum bojem. Do článku vložím sken se souhlasem toho následnického časopisu a v případě vážných a podložených námitek obrázek zase zahodím. Sice jsem zjistil, že právě ten následnický časopis pořádá konferenci o autorském právu, ale krátký článek o zaniklém odborném časopise nestojí za ten čas, který by bylo nutné vynaložit na právnicky dokonalé řešení. --Leotard (diskuse) 7. 3. 2015, 09:20 (CET)

Šumice (okres Brno-venkov)[editovat zdroj]

V této verzi a následujícím shrnutí to uvedl vložil Marek Moudrý text z [6], kde /dle mě nedostatečně uvádeno "z wikipedie"/ ale je tam zároveň i copyright. BTW jsem text našel i jinde, změny jsem nerevertoval a zapsal na Wikipedie:Porušení práv/Články a obrázky, jejichž možnost vložení na Wikipedii se ověřuje. Věděl by někdo co a jak s tím tak aby bylo vše ok - zejména to převzetí z dewiki na jejich web a následný povolovací mail sem? A mohl by to i vkladateli vysvětlit? Díky--Horst (diskuse) 16. 3. 2015, 13:45 (CET)

Zařazování textu wp do kolekcí[editovat zdroj]

Obsah Wikipedie licencovaný CC BY-SA x umožňuje zařazovat části do kolekcí jiných děl. Při kopírování textů v rámci Wikipedie je běžné uvádět název stránky z odkazem a verzi. Licence CC vyžaduje uvedení autorů a licencování pod tou samou licencí. Jak by jste nám doporučili přebírat části textu z Wikipedie na Wikiverzitu a dělta z nich kolekce (tedy část textu je z wp, část je nově vytvořena na wv). Licenci máme stejnou. Jak naplnit tu podmínku s uvedením autorů? Vyžauje licence CC u zařazení do kolekce třeba označení toho textu co byl vložen z externího zdroje?--Juandev (diskuse) 2. 4. 2015, 11:11 (CEST)

K inspiraci: Správní úřady a svobodný přístup k informacím a autorské právo[editovat zdroj]

Při pátrání po něčem, co s Wikipedií vůbec nijak nesouvisí, jsem se dostal náhodou i k textu, který se týká poskytování informací stavebními úřady a autorského práva. Píše se tam mimo jiné, že stavební úřady někdy brání nahlížení do dokumentů anebo jejich kopírování podle zákona o svobodném přístupu k informacím s odkazem na to, že části těchto dokumentů jsou chráněné autorskými právy.

V odkazovaném textu se ale v zásadě praví, že podobné správní úřady mají povinnost podobné informace vydat a nemohou řešit otázku autorskoprávní, jelikož autorské právo a jeho ochrana nespadá do jejich kompetence. Případné porušení autorských práv pak musí autor řešit nikoli s tímto úřadem, ale s tím, kdo informaci/dokument z úřadu dostal, a to přímo nebo třeba soudně.

Napadlo mne, že mohou existovat instituce, u kterých by se dalo postupovat podobně při snaze o získávání svobodných/volných děl, které ale tyto (anebo jiné) instituce odmítají zpřístupňovat. Nejspíš to nejde použít na instituce, které jsou vlastníky autorských práv (televize, rozhlas...) nebo licencí k nim (knihovny, galerie), ale i úřadů a institucí jiného druhu (správních) je fakt docela dost...

Prostudujte si to, kdo se právy zabýváte (wikipedista:Mormegil, wikipedista:Gampe ad.), třeba Vás to zaujme a k něčemu inspiruje. --Okino (diskuse) 20. 4. 2015, 15:05 (CEST)

Licence fotky jen pro wiki[editovat zdroj]

Asi se to již řešilo, ale nemohu nic najít: dá se, existuje licence na fotku, kterou bych chtěl uvolnit, aby platila jen pro wiki a příbuzné wiki projekty, klidně i s možností tisku a úprav (potřebné oříznutí, atd), ale již ne mimo, aby nikdo nemohl legálně fotku použít na svém webu nebo tisku? Děkuji- --Ivanhoe2012 (diskuse) 29. 4. 2015, 12:29 (CEST)

Nikoliv. To je jeden ze základních principů Wikipedie, že obsah má být dále šiřitelný, včetně fotek. Pokud by byla umožněna licence omezující použití jen na Wiki, ztratila by Wikipedie jeden ze svých hlavních smyslů, protože by se muselo začít rozlišovat, který obsah by dále šlo přebírat a který ne. --Bazi (diskuse) 29. 4. 2015, 12:38 (CEST)
Děkuji. --Ivanhoe2012 (diskuse) 29. 4. 2015, 12:49 (CEST)

Licence staré fotky[editovat zdroj]

Fotka, co kdysi (>40 let) vyšla v Mladém světe, nebo tak podobně, je již volně šiřitelná nebo stále někomu patří? Díky --Ivanhoe2012 (diskuse) 29. 4. 2015, 12:51 (CEST)

> 40 let určitě nic neznamená. Pokud o fotce nevíme nic víc, musíme předpokládat, že k ní stále existují chráněná autorská práva. --Mormegil 29. 4. 2015, 14:23 (CEST)

Starý plán[editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych se zeptal na problematiku plánu vytvořeného v roce 1569 a uloženého ve víděňském Kriegsarchivu. V publikacích a na netu se vyskytují kopie a výřezy - jak je to s právy na tyto kopie? Není to tak, že nejsou pod ochranou autorských osobnostních práv (neb kopie není autorský počin), ale majetková práva má ten, kdo nechal kopii pořídit - a na commons to tudíž nepůjde? Jedná se o tento kousek: [7] Dost o něj stojím (ve vyhledávačí Kriegsarchivu jsem jej zatím nenašel)). --EdmundSquirrel (diskuse) 22. 5. 2015, 00:15 (CEST)

Věrný sken staré mapy, která je již volným dílem, je z hlediska Commons také volným dílem a na Commons se přijímá. Viz commons:COM:ART a příslušnou commons:Template:PD-Art. --Mormegil 22. 5. 2015, 10:25 (CEST)
Děkuji. Tak jsem to nahrál. Může to být i na české wiki? --EdmundSquirrel (diskuse) 22. 5. 2015, 11:07 (CEST)
Cokoli je na Commons, lze na české wiki použít (resp. ještě jsme myslím neměli případ, že bychom něco z Commons zakazovali na české wiki použít). --Mormegil 22. 5. 2015, 11:27 (CEST)

fotografie pro stranku Karel Cermak[editovat zdroj]

Dobry den , chtel bych pouze zajistit fotografii k clanku o panu Judr.Karel Cermak v jehoz advokatni kancelari momentalne pracuji a vsiml jsem si ze v clanku neni fotografie..Se slovnim souhlasem pana doktora mi jeho sekretarka preposlala fotografii ,kterou pouzivame i na firemnich strankach..Protoze jsem nikdy zatim nic ve wikipedii neupravoval a nejspis jsem liny na to prijit jak to udelat , tak jsem se chtel zeptat jak bych mohl nahrat fotku na commons ci komu ji preposlat ,kam jinam ji nahrat - aby se dostala na spravne misto.. Dekuji , s pozdravem Vaclav Adamec adamec.vaclav@volny.cz

Dobrý den. Nejdřív ze všeho si vytvořte vlastní účet. Poté se s ním přihlaste na Commons a postupujte podle návodu na nahrávání souborů (důležité bude zejména vybrat správnou licenci a zaslat email na „permissions@wikimedia.org“ – viz bod 3 v předchozím odkazu). Nakonec v článku Karel Čermák (právník) v infoboxu vyměňte obrázek „No portrait cs.svg“ za Vámi nahraný. Snad to nebude příliš těžké. Škoda že již nemáme v infoboxech odkaz na nápovědu. --Vlout (diskuse) 30. 5. 2015, 14:46 (CEST)

Svoboda panoramatu[editovat zdroj]

Jak jistě mnozí z Vás tuší, byl včera schválen návrh Julie Redy ohledně reformy autorského práva (ve výboru JURI Evropského parlamentu). Bohužel z něj vypadla Svoboda panoramatu pro komerční užití.

To pro nás znamená, že je tu velké riziko, že o svobodu panoramatu příjdeme na celoevropské úrovni. To by bylo pro Wikipedii zdrcující. Jako spolek Wikimedia Česká republika se tuto problematiku pokoušíme všemi cestami medializovat (vlastními příspěvky na blogu, tiskovými zprávami i spolupráci s různými pol. stranami, které si toto téma mohou vzít za své).

V dohledné době bych rád umístil do Mediawiki:Sitenotice, eventuálně do Centralnotice banner podobný, jaký mají na uk.wiki. Příprava jeho nasazení probíhá již v diskuzi mezi evropskými pobočkami. --Aktron (|) 17. 6. 2015, 10:28 (CEST)

Banner podporuji. Myslím, že si to jako téma může vzít jakákoliv politická strana, tak ať se to oslovování daří.--Tchoř (diskuse) 17. 6. 2015, 11:53 (CEST)
Další důvod, proč by Wiki měla být NC. --Silesianus (diskuse) 17. 6. 2015, 12:03 (CEST)
Já bych tedy radši napřel snahu tím směrem, aby byly opraveny špatné zákony, než tím směrem, aby byly měněny věci, na kterých Wikipedie stojí a funguje.--Tchoř (diskuse) 17. 6. 2015, 13:03 (CEST)
Nemyslím, že Wikipedie stojí na tom, že ji někdo monetizuje. --Silesianus (diskuse) 17. 6. 2015, 15:32 (CEST)
Banner určitě vyvěste, podporuji. --Mates (diskuse) 17. 6. 2015, 15:48 (CEST)
Upozornění určitě podporuji.--Rosičák (diskuse) 21. 6. 2015, 19:01 (CEST)
Banner také podporuji. --Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2015, 19:11 (CEST)

Lobbovat proti omezení svobody panoramatu je určitě na místě. Jen bych doporučoval opatrnost ve vyjádřeních typu: „... bude-li omezena, budeme muset smazat ...“ Obávám se, že to totiž vůbec není tak jasné. Už samotná otázka, zda omezení svobody panoramatu se posuzuje podle země umístění objektu (což IMHO nemá opodstatnění), země pořízení fotografie (což už zní logičtěji), nebo země jejího zveřejnění (v našem případě USA) není zcela jasná, a to, že Commons se rozhodlo pro opatrnost a požaduje, aby zveřejňované obrázky byly košer podle všech myslitelných přístupů, je jeho opatrnost, nikoli jasné právní omezení. To se ovšem týkalo situace, kdy fotograf fotografoval v zemi, kde svoboda panoramatu nebyla, a vytvářel tudíž odvozené dílo bez (možná/asi) potřebného svolení držitele autorských práv. Nemyslím si, že to lze bez dalšího aplikovat retroaktivně, tedy prohlásit za protiprávně zhotovené ty fotografie, které fotograf zhotovoval zcela legálně - protože v době zhotovení žádné svolení architekta vyžadováno nebylo.

Bude-li svoboda panoramatu opravdu omezena (a nejsem si jist, nakolik je v silách wikipedistů a wikicommonistů tomu zabránit), předpokládám, že se budeme snažit prosadit názor, že toto omezení nelze aplikovat retroaktivně. Tedy žádné nové obrázky Ještědu, M-Paláce a berlínské televizní věže, ale nemazat obrázky již pořízené a publikované. V knihovnách (ani komerčních) předpokládám taky nebudou vyřazovat všechny knihy s obrázky zmíněných objektů.

Pokud ovšem nyní budeme tlouci na poplach a strašit, že „... budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií“, připravujeme se o půdu pro argumentaci v budoucnu. (Bít na poplach je v pořádku, jen ty formulace bych radil volit opatrněji...) --Shlomo (diskuse) 17. 6. 2015, 19:02 (CEST)

Ano retroaktivní účinek změněného autorského zákona je nesmysl - nic se mazat nebude. Tedy, co je jednou uvolněno, je volné. Navíc, pokud platí stávající zákony, doporučil bych fotit, fotit, fotit!--Rosičák (diskuse) 17. 6. 2015, 19:36 (CEST)
Rád bych, abyste měl pravdu, ale bojím se, že u vás v EU je možné všechno... Ale s výzvou Carpe diem ohledně focení souhlasím (byť se asi osobně nezapojím, panoramatům mně t. č. dostupným momentálně odnětí svobody nehrozí...)--Shlomo (diskuse) 17. 6. 2015, 19:47 (CEST)
Tak optimistický bych nebyl. Případný zákaz by se neaplikoval retroaktivně ve smyslu postihu fotografií z minulosti veřejně publikovaných, ale na další zpřístupňování díla veřejnosti (tedy jeho přítomnost na Commons) by jistě dopadal. Na Commons jsou v oblasti FOP "copyrightoví trollové" velmi aktivní a nemyslím, že by jiný výklad připustili. --Jklamo (diskuse) 17. 6. 2015, 20:26 (CEST)
Hm, to už je ovšem pak tak trochu problém commons, a ne zákonodárce. Pokud zákon zakáže jezdit na oranžovou a my si k tomu přidáme, že raději pro jistotu nebudeme jezdit ani při vypnutém semaforu, pak těžko obviňovat EU z toho, že se v noci nedá nikam dojet... Předpokládám, že knihovnám také nikdo nebude bránit v půjčování ("dalším zpřístupňování") jednou legálně vydaných ("publikovaných") knih obsahujících podezřelé fotografie...
Čeho se spíš obávám je, že se toho ujme ochranná organizace autorská, začne procházet obrázky na webech a kde uvidí copyrightovanou stavbu, bude vymáhat výpalné :( V horším případě ho bude vymáhat u všech staveb, nebo ať provozovatel/zpřístupnitel doloží, že se jedná o savbu autorsky volnou :(( Tedy nevím, zda její prsty dosáhnou až na Floridu, ale zkusit by to mohli. No, třeba nám zůstanou aspoň obrázky kytiček a zvířátek. Tedy zatím, než si někdo začne copyrightovat DNA :((( --Shlomo (diskuse) 18. 6. 2015, 07:58 (CEST)
DNA už si tuším copyrightuje Monsanto. Problém s Commons není v tom, že by bylo papežštější než papež, ale že filosofie wikiprojektů je zkrátka taková, že cokoli zde najdu, můžu zcela bez obav používat sám.--Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 6. 2015, 09:17 (CEST)

Kde se dá vážně navrhnout "zčernání" Wikipedie na 24 hodin jako tomu bylo u SOPA, PIPA a ACTA? Tohle by určitě přitáhlo pozornost médií. Evropskojazyčných projektů (cs, da, de, el, eu,...) se to případné nařízení přímo dotýká, takže podle mého názoru by to bylo za 5 minut 12 vhodné. --Venca24 (diskuse) 17. 6. 2015, 22:42 (CEST)

Diskuzní skupinou WMČR už proběhla informace, že se o tomto uvažuje, ale až jako posledním řešení, pokud bychom už byli na štíru i co se toho závěrečného schválení změny v červenci týče. A nejsi zdaleka první, koho to napadlo – navíc tady by šlo vcelku inovativně „začerňovat“ pouze všechny obrázky. --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 00:55 (CEST)

Ke Shlomo: na cs se to vždy posuzovalo dle českého práva. Proto jsme zavrhli fair use.--Juandev (diskuse) 21. 6. 2015, 18:54 (CEST)

O to přece nejde. V Commons se to přece posuzuje podle domicilního práva místa vzniku a podle toho, jak toto právo posuzuje volná díla. --Rosičák (diskuse) 21. 6. 2015, 19:01 (CEST)

Ono je v první řadě taky potřeba, abychom si my uměli hájit svá práva, která máme. Občas jako bych měl pocit, že někteří naši kolegové hrají za nějakou druhou stranu. Kupříkladu na Commons byla před časem smazána celá série mnoha desítek fotek z pražské CowParade (takové ty kýčovité pomalované plastové krávy) pořízených v době, kdy u nás svoboda panoramatu ještě platila i pro dočasně umístěná díla. Přestože ta zpřísňující novela v přechodných ustanoveních jasně stanovila, že práva nabytá podle předchozí úpravy zůstávají nedotčena. Mazat fotky, které už jednou byly právem uvolněny, je stejně absurdní, jako kdyby nakladatel musel hodit do stoupy náklad knih, které už právem vydal a vytiskl, protože by někdo uplatňoval výklad, že ale teď už je nesmí dál prodávat. Přesto byly arumenty pro zachování fotek i žádost o revokaci rozhodnutí o smazání tamními ranaři hozeny pod stůl. Horko těžko se podařilo uhájit pár fotek těch krav, které někde zjevně zůstaly umístěné trvale. Pokud si takto budeme sami kálet do vlastního hnízda a v předposranosti mazat něco, co po nás žádný zákon smazat nechce (a už vůbec to mazání není zájmem autora díla), tak pláčeme na špatném hrobě. To, že například náš autorský zákon omezuje u výtvarných děl pouze rozmnoženiny, nikoliv zobrazení či jakoukoliv reprodukci díla (moje občanková fotka taky rozhodně není mou rozmnoženinou), si taky dostatečně nehájíme, a místo toho akceptujeme krkolomné extenzivní výklady, jen abychom si toho mohli zakázat víc, než kolik nám toho zákon skutečně zakazuje. --ŠJů (diskuse) 24. 6. 2015, 01:35 (CEST)

Bylo by možná dobré dodat rovnou odkaz na tu diskusi o krávách, aby si zájemci mohli udělat obrázek.--Tchoř (diskuse) 27. 6. 2015, 13:45 (CEST)
Bylo. --Jklamo (diskuse) 28. 6. 2015, 19:11 (CEST)
No ano, ta díla z hlediska zákona mohla zůstat tam, kde byla. Jenomže jenom na tom místě a užitá jen tak, jak tomu bylo v době platnosti staré verze zákona. Takže by tato díla nemohl nikdo převzít a dále užít (bez souhlasu autorů-výtvarníků). Pokud by byla užita ve článcích, tak by zase vznikl obdobný problém při úpravách článku (nové dílo - nové užití). To je ještě slabší licence než když autor povolí užití díla jen na Wikipedii (kterážto licence přípustná není). Tedy je to v rozporu s pravidly Commons, které zase vycházejí z poslání, jak je formulovala WMF, které praví, že obsah má být šířitelný. Je potřeba si umět hájit základní zásady, které máme. --Beren (diskuse) 29. 6. 2015, 19:46 (CEST)

Přidáme se jako česká WP ke kampani za svobodu panoramatu? Úvodní stránka jako na metě + stránka s vysvětlením a kontakty na české europoslance + sitenotice jako měli na německých projektech. --Venca24 (diskuse) 30. 6. 2015, 07:53 (CEST)

Vytvořil jsem informační stránku pro veřejnost v češtině podle mety (Wikipedie:Svoboda panoramatu v Evropě 2015) a návrh prozatímního banneru dokud se neschválí ten celoevropský. Jazyková, faktická i grafická vylepšení obojího jsou vítána. @Blahma, Aktron, JAn, Venca24:--Venca24 (diskuse) 30. 6. 2015, 14:33 (CEST)
Díky. Nasadit bychom to mohli večer, ještě to proberu jestli to odpovídá současnému vývoji kampani a její vhodnosti - abychom neudělali nějaký nesrozumitelný krok. es. a si. mají banner v provozu, de. ho nyní přesouvá do centralnotice, ale vypadá to že zmizel. Udělal jsem User:Aktron/banner i svojí verzi, ale je mi celkem jedno, která bude nasazena - hlavní je, abychom dosáhli cíle. @Blahma, JAn, Venca24, Rosičák, Juandev: --Aktron (|) 1. 7. 2015, 16:46 (CEST)
OK, nasadil jsem Vencův banner. Vidím, že už jede i na en.wiki, na es.wiki, na si.wiki... a vůbec, nevím kde ještě dál, ale tam se objeví možná v dohledné době. Kampaň pro nás dle mých informací na bruselském "theatre of war" jede pozitivně, ale nezakřikněme to. Právě proto také ten banner. --Aktron (|) 1. 7. 2015, 23:05 (CEST)
@Aktron: Díky za nasazení. Je to tak schválně, že se banner zobrazuje jenom registrovaným uživatelům? (Ověřeno několika prohlížeči a dvěma počítači.) --Venca24 (diskuse) 2. 7. 2015, 08:07 (CEST)
Spíš, je to tak správně, že tam je ten tečkovanej okraj (bolí, bolí) a že to není na celou šířku obrazovky? Bych doporučil, jeslti je to možné.

.sitedir-ltr .mw-dismissable-notice-body { margin: 0.5em 0.5em 0.5em 0.5em; } --frettie.net (diskuse) 2. 7. 2015, 13:12 (CEST)

Taky se vám zobrazuje ten banner s bílým pozadím? Na některých stránkách (např. Wikipedie:Nástěnka správců, Wikipedie:Svoboda panoramatu v Evropě 2015) ho vidím i s černým tak nevím jestli je chyba u mě nebo v banneru. --Venca24 (diskuse) 2. 7. 2015, 14:42 (CEST)

Fotka Tomáše Pajonka[editovat zdroj]

Šlo by nějak prověřit, že autor této fotografie ji skutečně uvolnil jako Public domain? Fotografie byla nedávno přidána uživatelem, který nemá žádnou jinou editaci. A tatáž fotografie byla již v minulosti smazána coby porušení autorských práv. Nevím, jak v tomto případě postupovat. Nazgul02 (diskuse) 17. 6. 2015, 16:12 (CEST)

Vložil jsem šablonu commons:Template:Npd, resp. commons:Template:No permission since. --Harold (diskuse) 17. 6. 2015, 17:18 (CEST)

Stejnokroj justiční stráže[editovat zdroj]

Zdravím. Kolega Jirmejahu dnes do článku Justiční stráž vložil foto stejnokroje, které je přístupné na oficiálních stránkách této instituce. Myslím, že je to porušení autorských práv, ale nechci to hned navrhovat ke smazání. Také nechci diskutovat na Commons, ačkoli tam toho kolega vložil více, jde o českou záležitost (veřejný zájem u úředního díla), proto to raději dávám k posouzení sem. Co myslíte? --Vlout (diskuse) 7. 7. 2015, 12:02 (CEST)

Jelikož se nikdo přes půl měsíce nevyjádřil, beru to jako konkludentní souhlas komunity s tím, že u daného díla je dán veřejný zájem na vyloučení autorskoprávní ochrany a tudíž to nebudu dále řešit. --Vlout (diskuse) 24. 7. 2015, 11:45 (CEST)

Uvolnění fotografií z VFU + zamyšlení nad přívětivostí OTRS pro nováčky[editovat zdroj]

Před časem jsem žádal třetí stranu o zásah proti fotografiím k tématu Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, které tu delší dobu byly použity bez licence. Nyní se podařilo navázat kontakt s nahrávajícím a vypadá to, že má k fotografiím potřebná práva a zašle potvrzení do OTRS. Více viz Diskuse s wikipedistou:Hopgardener#Autorsk.C3.A1_pr.C3.A1va_k_obraz.C5.AFm_rektor.C5.AF. Prosím tedy členy týmu OTRS, aby se tomuto případu věnovali, a současně upozorňuji i na nutnost některé již mezitím smazané fotografie nechat obnovit (věřím, že v tom nebude problém, a že nebudeme muset nutit uživatele, aby je nahrával znovu). Také bude nutné uvést u nahraných fotografií „zdroj“ a „autora“ do souladu s poskytnutým prohlášením, což na odkázané diskuzní stránce také zmiňuji.

OT: V této souvislosti jsem také aktualizoval stránku commons:Commons:OTRS/cs tak, aby konečně obsahovala v prohlášení odkaz na CC BY-SA 4.0 namísto staré verze 3.0 (kolik prohlášení nám zbytečně přišlo pod starou verzí za tu dobu, co už je nová na světě? :-/). Také mi přijde dlouhodobě nepraktické, že se udržují dva vzájemně se obsahem překrývající návody, jeden na Wikipedie:OTRS a druhý ten odkazovaný na Wikimedia Commons. Musíme přitom navíc brát v úvahu, že právě potenciální uživatelé OTRS se tu u nás orientují typicky ze všech nejmíň a často ani netuší, že nějaké Commons existují (vždyť přece i na odkaz „Načíst soubor“ klikají tady na Wikipedii…). V prohlášeních o uvolnění pro Wikipedii jsem prozatím raději číslo verze CC neměnil, protože podle patičky se zdá, že celá Wikipedie ještě stále jede na CC verze 3.0?! (protože tomu asi tak skutečně je, je to bohužel další důvod k matení neznalých) A ještě mne tato skutečnost poučila v tom, že nedostatečná či jinak neefektivní komunikace v počátku – např. v UploadWizardu se myslím o OTRS nikde nic nepíše, i když by mohlo/mělo – asi často zbytečně vede k tomu, že nám lidi v dobré víře nahrají fotky jako vlastní dílo a když už na to přijdeme (ne vždy se to podaří a pak nám tu mohou ta díla viset špatně nebo dokonce neoprávněně i docela dlouho), pak se musíme obtěžovat mazáním něčeho, co by se dalo vykomunikovat s nahrávajícím hned na začátku, a je to tím spíše škoda, pokud se nahrávajícího už s odstupem času nepodaří kontaktovat, ačkoliv by jinak rád licenci chtěl a směl poskytnout (tady se nakonec kontakt podařil, i když už jsem v to skoro nedoufal). Abych si trošku přihřál polívčičku, ne každá univerzita má to štěstí jako MU, že má ve svém týmu přímo zkušené wikipedisty, kteří jí poradí a od zbytečných nedorozumění ochrání :-) --Blahma (diskuse) 10. 7. 2015, 12:50 (CEST)

Osoby do 18 let[editovat zdroj]

Věc: Heslo Pohlavní styk.

Dobrý den, dovoluji si navrátit téma tabuizace zobrazení a popis pohlavního styku a genitálií s ohledem na osoby do 18 let. Zástupce organizace která v ČR provozuje sexuální výchovu (Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu) kterou jsem požádal o pomoc ohledně komunikace s R. Uzlem byla tak laskava že mne informovala, že text a ilustrace u hesla by podle názory uvedené osoby měly být konzultovány s právníkem. --I.Sáček, senior (diskuse) 24. 7. 2015, 10:01 (CEST)

Myslím, že to bude mylný výklad, když spojujete na sobě nezávislé odstavce 1 a 2. Zatímco v prvním se zakazuje pornografie blíže specifikovaná (násilná apod.), ve druhém se IMHO mluví o pornografii jakékoli, když je omezována její dostupnost dětem.
Místo IMHO nepraktického dotazování čtenářů na věk bych volil vyřazení těch snímků, které by bylo možno pokládat za pornografické. A mezi ně nepočítám historická umělecká díla, ale spíš prosté fotografie ztopořených penisů, užívání vakuové pumpy apod. Obdobně to, myslím, posuzují i celoplošné televize, když z erotických snímků vystříhávají právě ty scény, které vyobrazují podobné detaily. --Bazi (diskuse) 24. 7. 2015, 10:23 (CEST)
Právní pohled na pornografii v České republice jsem kdysi dodal do článku Pornografie. --Vlout (diskuse) 24. 7. 2015, 10:31 (CEST)
Zkuste prosím naznačit které úpravy by jste provedl. Včetně textu. U něj se významná osoba z organizace Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu nepřímo zmínila o úpravách také.
Obdobně to, myslím, posuzují i celoplošné televize, když z erotických snímků vystříhávají právě ty scény, které vyobrazují podobné detaily.“(wikipedista:Bazi) Já myslím že z erotických snímků mohou vystříhávat jakékoliv detaily nebo je do nich vlepovat. To je myslím zcela v pořádku. Jde o dvě různé věci, myslím.
Dříve v jedné diskusi jeden z wikipedistů upozorňoval na zprávu n:Wikipedie je obviňována z šíření pornografie, zakladatel Jimmy Wales inicioval kontroverzní a rozsáhlé mazání obrázků. Šetření na wikipedii tedy proběhlo a výsledek je že wikipedie prostě není pornografie. Výsledkem debaty bylo, že wikipedie není pro děti. Wikipedie je cenzurována ať chcete či ne.
Zařazení fotografie pohlavních orgánů při vzrušení (fotografie ztopořených penisů), zobrazení technik (užívání vakuové pumpy), zobrazení vaginárního sekretu a spermatu v souvislosti s tématem "pohlavní styk" nepovažuji za samoúčelné.
Na druhou stranu "Nebuďte vůl jako naděl". V této souvislosti jde o to, kdo tady bude naděl (bez urážky). --I.Sáček, senior (diskuse) 24. 7. 2015, 14:00 (CEST)
Logicky očekávám že já. Byl by třeba znovu zcela jasný odborný právní výrok ohledně hesla. Zatím předpokládám že je všechno v pořádku a u hesla pohlavní styk může těžko kdokoliv čekat něco jiného než zobrazení a popis pohlavního styku. Předpokládám, že pokud by wikipedie zjistila, že nějak porušuje český zákon nebo etiketu platnou ve vysílání ČT nebo Nova, zareaguje vlepením dotazu pro uživatele kolik je mu let. Jak by to u malých dětí učinila dávno třeba zde, zde nebo zde. --I.Sáček, senior (diskuse) 27. 7. 2015, 22:48 (CEST)
Nejnovější zpráva: je možné, že pracovník z instituce Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu v srpnu nebo září navrhne úpravy hesla. Předpokládám že to bude řešit tento i další problémy zcela konkrétním a jistě přínosným způsobem. --I.Sáček, senior (diskuse) 30. 7. 2015, 14:18 (CEST)
Z hlediska pravidel Wikipedie je stav tento: Wikipedie:Co Wikipedie není#Wikipedie není cenzurována. Nejsme dětská encyklopedie. Na druhou stranu zařazení takového potenciálně problematického materiálu by nemělo být samoúčelné. --Beren (diskuse) 24. 7. 2015, 10:48 (CEST)
Osobně bych byl pro šablonu která by se dala na začátek článku a bylo by..teda jestli yž něco takového neexistuje... --Fried Marek (diskuse) 20. 8. 2015, 23:15 (CEST)

Svolení e-mail do OTRS - licence GFDL[editovat zdroj]

Zdravím. Koukám, že ve vzorovém e-mailu ohledně svolení pro OTRS je pořád uvedená i licence GFDL. Nebylo by možné ji už odstranit? Díky za odpověď či rovnou za opravu. --Okino (diskuse) 17. 8. 2015, 02:34 (CEST)

Problémy na Commons[editovat zdroj]

Dobrý den, mám problém s licencí obrázků nahraných na Commons. Vyhledal jsem na flickru některé chybějící obrázky rostlin, vykomunikoval s jejich autory krátkodobou změnu licence a nahrál jsem je na Commons pomocí uploaderu. Domnívám se že je to košer postup, když je obrázek v okamžiku uploadu pod volnou licencí. Jinak by jej uploader ani neakceptoval. Tento postup mi byl kdysi doporučen. Jenže licence obrázku je zpochybněna (zde) nebo byl obrázek rovnou smazán (zde). Musím říct že mě to po vší té snaze a stráveném času dost štve. Mohl by někdo nějakým způsobem zachránit aspoň ty obrázky z poslední doby (mé příspěvky zde), které někdo agilní ještě nesmazal? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 20. 8. 2015, 15:34 (CEST)

Z hlediska práva je podle mě ten postup v pořádku. Jenže druhou a podstatnou věcí je, zda Vám (nebo nám jakožto projektu Wikipedia) tento postup dává dostatek důkazů, že dílo bylo skutečně uvolněno pod svobodnou licencí. Jestli nám tento postup zajišťuje právní jistotu. Opravdu nevím, jestli fakt, že technicky k uploadu mohlo dojít, dostatečně prokazuje, že na flickru byla svobodná licence. Rád bych viděl pravidlo, které říká, že nám to takto postačuje. Nevím, jestli na flickru existuje nějaká "historie", z níž by šlo vyčíst, že došlo ke změně licence. Pokud ano, dalo by se to použít jako argument. Pokud ne, je to asi otázka na lidi z OTRS, co by bylo akceptovatelné jako důkaz, že licence byla udělena. Ale obávám se, že k záchraně obrázků si v tom případě budete muset opět od autora vyžádat souhlas. --Beren (diskuse) 20. 8. 2015, 23:16 (CEST)
Mohl bych komukoliv zodpovědnému poslat printscreeny komunikace na Flickru, kde žádám autora o krátkodobou změnu licence a on mi to potvrzuje. Už ale nemám chuť se v tom angažovat. Po počáteční radosti nad tím, že se mi podařilo vykomunikovat několik chybějících fotek do článků o čeledích rostlin, jsem tímto přístupem dost rozčarován. Evidentně si myslíte, že to, že na Commons nejsou schopni ověřit, že licence na flickru byla krátkodobě změněna a nahrání fotek je v souladu s pravidly, je můj problém. No, mám dost jiné práce. Vojtěch Zavadil (diskuse) 20. 8. 2015, 23:42 (CEST)
Jednání ohledně licence v Commons někdy bývají komplikovaná a v případě že víte, že jde o zbytečné problémy, pak i depresivní. Na Commons se ale jen snaží dodržovat pravidla, aby nedošlo k velkým problémům a skandálům. Zcela Vás chápu, nedejte se rozladit, to by bylo snadné. Smazané soubory lze obnovit po zaslání potvrzení OTRS. Hodně trpělivosti přeji. --I.Sáček, senior (diskuse) 21. 8. 2015, 08:34 (CEST)
No, já jsem od jednání již ustoupil a radši se snažím vyjednat znovunafocení. Vždy je na začátku hromada nadšení z jejich strany a pak to dojede na potvrzení licence. Nikdy se mi nepodařilo nic vyjednat - snad jen jednou.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:54 (CEST)
@Vojtěch Zavadil: "vykomunikoval s jejich autory krátkodobou změnu licence" - mě to teda košer nepřipadá. Mě to připadá, že je to neetické a snad dokonce podvod na těch autorech. Samozřejmě, že oni to mohou chtít s Commons stáhnout, ale už se nemohou jen tak zbavit licence cc by-sa. Z principu věci se to může v tu ránu volně šířit, čili proč jim tvrdit "že je to krátkodobá změna" - vysvtluješ těm lidem vůbec co ta licence znamená? My tady nejseme nějaké revoluční hnutí, který se snaží nesvobodná média za každou cenu přerodit ve svobodná.
Pokud ti to mažou, je jediná šance, že držitelé autorských práv uvolní do OTRS.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:50 (CEST)

Rozmazávání osobních dat[editovat zdroj]

Jaká všechna osobní data by se měla na fotkách rozmazávat? Onehdy na mě někdo pokřikoval, že musím vymazat tabulku podnikatelského subjektu, kterou má na baráku, nebo číslo popisné domu.--Juandev (diskuse) 31. 8. 2015, 09:45 (CEST)

Info: Licence CC BY-SA 4.0 je jednosměrně kompatibilní s GNU GPLv3[editovat zdroj]

Jen pro info: Licence CC BY-SA 4.0 je jednosměrně kompatibilní s GNU GPLv3 (via root.cz)

--Jiří Komárek (diskuse) 9. 10. 2015, 10:53 (CEST)

Obrázky basketbalistů[editovat zdroj]

Zdravím, je zde někdo kdo se zabývá porušováním autorských práv na Commons ? Obrázky vkládané uživatelem Bcsparta mi rozhodně nepřijdou jako vlastní dílo, spíše to jsou oskenované fotky z nějakých časopisů nebo publikací. --Jowe (diskuse) 15. 10. 2015, 12:24 (CEST)

Mám taky nějaký nález, tak ho sem přidám. Screen z T602 asi na Commons nepatří, ne?--Ben Skála (diskuse) 3. 11. 2015, 14:04 (CET)

Přidat obrázek na českou Wikipedii[editovat zdroj]

Nevím, zda to nepatří jinam nebo se to vícekrát řešilo: nemohli bychom mít na české Wiki "loga v náhledech" něco jako Logo_eu_ecolabel.png (nebo jako mají Němci [už zastaralý] Euroblume_logo.svg? Anglická Wiki to má krásně a podrobně vysvětleno v šabloně Non-free use rationale logo. Pro osvětlení a zpřesnění článku. Děkuji. --Pavouk (diskuse) 12. 11. 2015, 11:43 (CET)

Wikipedie:Fair use, tam poodkazované stránky, případně další historie cswiki. --Mormegil 12. 11. 2015, 12:09 (CET)

Dokumenty bezpečnostních složek vs. Public domain[editovat zdroj]

Ahoj, všiml jsem si, že na Commons se objevilo hodně obrázků archiválií uložených v Archivu bezpečnostních složek, které byly vkladatelem staženy z webu Ústavu pro studium totalitních režimů a na Commons přidány jako Public domain (např. zde, zde a zde.). To je ale určitě omyl, archiválie jsou v archivu přístupné podle příslušného zákona a archiv se vyjadřuje i k jejich užití. Říkám to nerad, ale na Commons by dle mého názoru tyto dokumenty vůbec neměly být. Poradíte mi prosím, jak v té věci mám dále postupovat? Díky.:-) --Nadkachna (diskuse) 13. 11. 2015, 23:53 (CET)

Pro Commons je podstatné, jestli jsou ta díla chráněna podle autorského zákona. Domnívám se, že jsou z ochrany vyloučena a jde o úřední dílo, které bylo zveřejněno ve veřejném zájmu. --Rosičák (diskuse) 14. 11. 2015, 07:40 (CET)
Ahoj, zkus se obrátit na "naše" právníky - http://www.wikimedia.cz/web/Pr%C3%A1vn%C3%AD_pomoc_v_z%C3%A1le%C5%BEitostech_svobodn%C3%BDch_d%C4%9Bl - ti ti rádi pomohou. Resp. kontaktuj tuším Mormegila.--frettie.net (diskuse) 14. 11. 2015, 09:03 (CET)

Freedom of panorama[editovat zdroj]

POPB et son bassin.jpg

Můžu použít tento obrázek (je použit v řadě evropských wiki) nebo se nám to zákon Freedom of panorama zakazuje? Díky za odpověď. --Ladin (diskuse) 15. 11. 2015, 17:39 (CET)

Ten obrázek použít jde až do doby, než oprávněný namítne, že architektonické dílo na obrázku je autorsky chráněno jako hlavní motiv obrázku. (Zatím to tak vnímáno asi není.) V okamžiku, když by obrázek někdo ořezal, to může být jinak (Tak jsem alespoň já pochopil licenční šablonu.)--Rosičák (diskuse) 15. 11. 2015, 18:05 (CET)

Problematický web[editovat zdroj]

Při vyhledávání cp u Zbyněk Cejnar jsem narazil na http://vyznamneosobnosti.cz/alexandr-seidl/ z 19. 10. 2015, jehož obsah je totožný se zdejším článkem Alexandr Seidl, který je tu tedy podstatně déle. Na webu je copyright, do Zbyněk Cejnar byl z něj vložen odstavec. Jak jsem koukal tak minimálně příspěvky http://vyznamneosobnosti.cz/author/rosdan/ tohoto tamního redaktora jsou kopiemi zdejších článků, ale je možné, že tak vedou celý web. Dá se s tím něco dělat?--Horst (diskuse) 27. 11. 2015, 14:12 (CET)

@Horst:Dá, někdo od nás jim napíše se žádostí o buď a) smazání článků nebo b) uvedení licence CC-BY-SA 3.0 Unported. Doporučoval bych, aby jim napsal někdo ze správců, ať to má větší váhu. Pokud nepomůže ani opakování dopisu (tentokrát již laděného jako výzvu), je možné kontaktovat Mormegila, aby se domluvil s právnickou kanceláří, která nám pro bono poskytuje právní rady, aby jim napsali oni. --Urbanecm (diskuse) 27. 11. 2015, 14:15 (CET)
Více viz Wikipedie:Špatná převzetí obsahu Wikipedie. --Urbanecm (diskuse) 27. 11. 2015, 14:17 (CET)