Wikipedie:Využití mapových podkladů z Mapy.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:Mapy.cz

Mapový server Mapy.cz poskytuje screenshoty vybraných mapových podkladů pod svobodnou licencí CC-BY-SA 4.0 a je možné je využít pro potřeby nejen Wikipedie. Tento článek je návodem, jak mapový podklad převzít, načíst a při dodržení licence vhodně použít.

Licenční podmínky[editovat | editovat zdroj]

Seznam.cz jako provozovatel mapového serveru Mapy.cz uvádí na své stránce Licenční podmínky mapových podkladů v bodě 2.3.1 mimo jiné:

Screenshot je možné také (tj. navíc k již popsaným podmínkám) šířit pod licencí Creative Commons 4.0 (CC-BY-SA 4.0) při uvedení autorů a zdrojů a šíření pod stejnou licencí.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Screenshot
Snímek (otisk) obrazovky zobrazené mapy na serveru Mapy.cz. Myšlena je část obsahující výhradně mapový podklad, nikoliv uživatelské rozhraní serveru či jakýkoliv obsah pravého sloupce.
Vybrané mapové podklady
V bodě A je mimo citovanou větu povoleno použití screenshotů mapových podkladů mapových podkladů Základní, Turistické, Zimní a Zeměpisné mapy a aktuální Letecké mapy na území ČR. Není možné použít třeba starší letecké mapy či letecké mapy mimo území ČR.
Licence CC-BY-SA 4.0
Svobodná licence patřící do rodiny licencí Creative Commons. Označení BY-SA vyjadřuje Attribution-ShareAlike neboli česky Uveďte původ-Zachovejte licenci. Licence dává uživatelům práva ke kopírování, šíření a úpravu díla; zároveň vyžaduje, aby všechny kopie a odvozeniny byly k dispozici pod stejnou licencí (SA) a byl uveden autor nebo autoři (BY). Na serveru CC je k dispozici zkrácené, uživatelsky přívětivé znění licence.
Uvedení autorů
Jednotlivé mapové podklady mají různé autory či vlastníky autorských práv a je nezbytné je u screenshotu kvůli dodržení licence uvést. Konkrétní autoři a vlastníci jsou pro jednotlivé mapové podklady uvedeni níže v praktické části.
Uvedení zdrojů
Pro dodržení licence je nezbytné uvést zdroj, kde byl screenshot pořízen. Zdrojem je ve všech případech server Mapy.cz doplněný konkrétní adresou (URL), na které byl screenshot pořízen.

Jak převzít screenshot pro článek[editovat | editovat zdroj]

V této části projdete pořízením konkrétního screenshotu rybniční soustavy Boleveckých rybníků, nahráním na Wikimedia Commons s uvedením informací požadovaných licencí. Aby byly jednotlivé kroky zřejmé, jsou doplněny příkladem vložením screenshotu rybniční soustavy do článku Bolevecké rybníky.

Pořízení a ořez screenshotu
Zobrazte si server Mapy.cz, nalezněte požadované místo či území a zvolte vhodný mapový podklad. Vytvořte snímek obrazovky např. stiskem klávesy Print Screen (další způsoby jsou popsány v části Způsoby zaznamenání článku o screenshotu) a proveďte jeho oříznutí, aby zachycoval relevantní část mapového podkladu. Následně jej uložte do souboru ve formátu PNG, který vhodně pojmenujete. Doporučujeme na začátek názvu uvést Mapy.cz, popř. i typ mapového podkladu, aby už z názvu byla jasná povaha souboru, byl rozlišen oproti fotografiím a v případě více souborů z různých mapových podkladů nenastávala kolize.
Příklad: Na Mapy.cz vyhledávám severní okraj Plzně, nastavuji menší přiblížení, aby byla v okně prohlížeče zobrazena celá rybniční soustava, a přepínám na zeměpisnou mapu s menším množstvím doplňujících ikonek v mapě. Pomocí aplikace Výstřižky vytvářím snímek obrazovky, provádím jeho nezbytný ořez a ukládám s názvem Mapy.cz - zeměpisná - Bolevecké rybníky.png. Ponechávám si v prohlížeči otevřenou stránku se serverem Mapy.cz, abych měl k dispozici adresu mapy.
Nahrání na Commons
Upozornění: Pro možnost nahrát soubory na server Wikimedia Commons je potřeba být registrovaný a přihlášený.
V nové záložce prohlížeče si otevřete Průvodce načítáním souborů a po úvodním poučení vyberte soubor s oříznutým screenshotem. Jakmile proběhne načtení, pokračujte na další krok.
Na kroku Uvolnit práva zvolte možnost Tento soubor není mé vlastní dílo., načež se zobrazí několik formulářových polí:
  • Zdroj: Do pole uveďte vždy Mapy.cz - následované adresou (URL) zobrazené stránky v prohlížeči. Na Mapy.cz si můžete také pomocí nabídky Nástroje zobrazit zkrácenou adresu mapy a použít tu.
  • Autor/autoři: V poli uveďte vždy Mapy.cz: následované uvedením autorů dle mapového podkladu. V tabulce Autoři a vlastníci autorských práv naleznete celou hodnotu pro danou mapu. U screenshotů zachycujících území s různými autory je potřeba informace zkombinovat.
  • Vysvětlete, proč jste si jisti, že máte právo zveřejnit toto dílo: Ve výběru zvolte licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 4.0.
Zkontrolujte a přejděte na další krok.
V kroku Popsat zkontrolujte a popř. upravte název souboru, pod kterým bude screenshot na Commons uveden. Doplňte stručný popis obsahu mapy, aby bylo zřejmé, co především mapa v daném výřezu zachycuje, případně i v dalších jazycích. Vyberte datum pořízení screenshotu (některé mapové podklady jsou průběžně aktualizované) a zvolte odpovídající kategorie (jak podle tématu, tak dle formy). Pak přejděte na další krok, kterým je načtení dokončené.
Příklad: V průvodci jsem načetl uložený screenshot, na kroku Uvolnit práva jsem zadal:
  • zdroj: Mapy.cz - https://mapy.cz/s/1mkPl
  • autora: Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny
a ponechal zvolenou licenci CC-BY-SA 4.0. Na následujícím kroku jsem zkontroloval cílový název souboru, doplnil popis „Výřez zeměpisné mapy zachycující severní okraj města Plzně s Boleveckou rybniční soustavou známou jako Bolevecké rybníky.“, zvolil aktuální datum, vybral kategorie „Maps of the Plzeň Region“ a „Bolevecké rybníky“ a dokončil průvodce. Screenshot se načetl jako Mapy.cz - zeměpisná - Bolevecké rybníky.png.
Použití ve článku
Jakmile je soubor screenshotu načten, je možné jej používat na všech projektech jako jiné obrázky. Je-li screenshot mapy vložen jen jako náhled malých rozměrů (thumb apod.), není třeba uvádět informace jeho o autorech. Je-li mapa vkládána do článku ve své přirozené velikosti (bez zmenšování či zvětšování), může titulek obrázku obsahovat mimo jiné i autory screenshotu.
Příklad: Do článku Bolevecké rybníky jsem vložil obrázek:
[[Soubor:Mapy.cz - zeměpisná - Bolevecké rybníky.png|thumb|right|350px|Poloha rybníků na severním okraji Plzně]]

Autoři a vlastníci autorských práv[editovat | editovat zdroj]

Konkrétní hodnoty pro pole Autor/autoři. V tabulce najděte použitý mapový podklad, zvolte zobrazené území, popř. úroveň přiblížení (zoom, uvedeno v URL jako ...&z=15&...) a pro vložení do pole zkopírujte celý obsah posledního sloupce. U screenshotů zachycujících území s různými autory je potřeba informace zkombinovat, aby byli uvedeni všichni autoři.

Základní mapa v ČR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s.
v SR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © Slovenská agentúra živ. prostredia, © Národné lesnické centrum SR
mimo ČR a SR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s. © Přispěvatelé OpenStreetMap
Turistická,
zimní,
a zeměpisná mapa
v ČR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny
v SR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © Slovenská agentúra živ. prostredia, © Národné lesnické centrum SR
mimo ČR a SR Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s. © Přispěvatelé OpenStreetMap
Aktuální letecká
mapa v ČR
(ortofotomapa)
zoom 9-20 Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © TopGis, s.r.o.
zoom 2-8 Mapy.cz: © NASA Earth Observatory

Související články[editovat | editovat zdroj]