CC-BY-SA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Creative Commons Attribution Share alike
Creative Commons Attribution ShareAlike

CC-BY-SA (Creative Commons Attribution-ShareAlike) je jedna z copyleftových licencí neziskové organizace Creative Commons. Dává čtenářům práva ke kopírování, redistribuci a modifikaci díla; vyžaduje, aby všechny kopie a odvozeniny byly k dispozici pod stejnou licencí (SA) a byl uveden autor nebo autoři (BY). Kopie lze prodávat.[1]

CC-BY-SA byla navržena pro umělecká a jiná autorská díla dávaná k dispozici pro svobodné použití prostřednictvím Internetu. Na rozdíl od GFDL je její oficiální souhrnné znění snadno srozumitelné většině lidí a je navíc zahrnuta do některých právních norem.

Původní nelokalizované licence Creative Commons byly psány s ohledem na právní systém v USA a jejich znění nemuselo být kompatibilní s lokální legislativou jiných zemí a licence tak mohly být právně nevynutitelné. Proto byla vytvořena série modifikací, které zahrnovaly lokální legislativu v oblasti copyrightu a práva na soukromí ("ported", tzn. přizpůsobené licence) Verze CC BY-SA uvedená v listopadu 2008 má označení 3.0.

Nejnovější obecně použitelné (generické) verze licencí Creative Commons, označené 4.0, byly zveřejněny 25. listopadu 2013. Jsou aplikovatelné ve většině právních systémů a nevyžadují další přizpůsobení. Verze 4.0 se snaží omezit vytváření adaptovaných ("ported") verzí a funguje jako univerzální globální licence.

Wikipedie používá tuto licenci pro své texty od června 2009; pro obrázky a další multimediální soubory byla používána již dříve.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Závazné znění licence CC-BY-SA 3.0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]