Přeskočit na obsah

Šablona:Copyvio

Tato stránka je zamčena
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Obsah této stránky (nebo jeho část) byl skryt kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:

zdroj
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu smazána.

Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence CC BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle CC BY-SA 3.0.

Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencí CC BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|název stránky|2=zdroj}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|název stránky|2=zdroj}} --~~~~
a vložte sem:
* [[název stránky]] z [zdroj] --~~~~

Použití

Smažte text podezřelý z porušení práv a nahraďte ho šablonou. Šablona se nevkládá pomocí subst:, ale pouze volá:

{{Copyvio|zdroj=webová adresa/kniha ap.}}

Samozřejmě je nutné doplnit parametr zdroj (např. webová adresa či kniha, odkud text pochází) a po vložení dále postupovat podle návodu uvnitř šablony, tedy vložit upozornění na diskusní stránku editora, který text do článku přidal, a doplnit odkaz do seznamu Články zřejmě porušující autorská práva.

Úskalí a časté chyby

  • Před vložením šablony zkontrolujte, zda se již na diskusní stránce článku nenachází příslušné potvrzení autorskoprávního statusu daného materiálu pomocí šablony {{Potvrzení OTRS}}, což by znamenalo, že autor již své autorství v minulosti potvrdil.
  • Každý text porušující autorská práva musí být fyzicky odstraněn a nahrazen touto šablonou.
    • Prosíme, abyste takový text pouze nezakomentovávali: <!-- text porušující autorská práva -->
    • … ani nevkládali jako druhý parametr do šablony Copyvio: {{Copyvio|zdroj=www.něco.cz|text porušující autorská práva}}
    • … ani pouze nevkládali šablonu Copyvio nad závadný text bez jeho odstranění.
Odůvodnění, proč je nutné toto dělat

Netřeba se s tímto seznamovat pro správné použití šablony Copyvio, uváděno pouze pro zajímavost.

Zakomentováním nebo vložením jako druhý parametr do šablony sice text zneviditelníte, ale dále bude na stránce fyzicky přítomen. Pokud pak do týdne nedojde k potvrzení autorskoprávního statusu textu, bude muset správce v případě, že stránka byla po označení závadného textu šablonou Copyvio dále editována, z její historie skrýt mnohem více archivovaných verzí tento text obsahujících, tzv. revizí (viz Nápověda:Historie stránky). To se týká hlavně stránek, které kromě textu porušujícího autorská práva obsahují i další, nezávadný text, ale i případů, kdy se stránku, která původně obsahovala pouze text porušující autorská práva, někdo rozhodne rozšířit o nezávadný text ještě před vypršením oněch sedmi dní, které má vkladatel textu, jehož text byl označen jako porušující autorská práva, na potvrzení svého autorství.

Související šablony

Data šablony

Tato sekce obsahuje strukturovaný popis parametrů této šablony využívající rozšíření TemplateData, který umožňuje snadnější používání této šablony v prostředí Vizuálního editoru.

Copyvio

Tato šablona slouží pro označení článku, který pravděpodobně porušuje autorská práva vložením chráněného textu.

Parametry šablony[Upravit strojový popis šablony]

Tato šablona upřednostňuje parametry formátované v jediném řádku.

ParametrPopisTypStav
Zdrojzdroj 1

Zdroj textu, který byl zkopírován do článku (například adresa URL)

URLpovinný