Wikipedie:Vizuální editor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rozšíření MediaWiki ve jmenném prostoru Wikipedie. O rozšíření MediaWiki v hlavním jmenném prostoru pojednává článek Vizuální editor.
Zkratka:
  • WP:VE
České logo Vizuálního editoru

Vizuální editor (anglicky VisualEditor) je nástroj pro editaci Wikipedie, vyvinutý nadací Wikimedia.

Editování Wikipedie původně od člověka vyžadovalo naučit se wikijazyk, poměrně složitý značkovací jazyk, dokonce i jen kvůli nepatrným změnám v nějakém článku. V roce 2001 to byl přijatelný požadavek; v roce 2013 však přispěvatele spíše odrazoval. Vizuální editor umožňuje editovat bez nutnosti se wikijazyk učit a má podle přání návrhářů pomoci povzbudit lidi k tomu, aby do Wikipedie přispívali.

O Vizuálním editoru[editovat | editovat zdroj]

Vizuální editor je „vizuálním“ způsobem editace Wikipedie, je to systém, který umožňuje lidem přispívat bez nutnosti učit se wikitext. Od prosince 2012 byl volitelně dostupný ve zkušební („alfa“) verzi na anglické Wikipedii; v 16 dalších jazycích od dubna 2013 a téměř ve všech jazycích od počátku června. Pokud Vás zajímá, jak Vizuální editor používat, je tu uživatelská příručka i seznam běžných klávesových zkratek. Pokud nám chcete pomoci s nasazováním editoru, je tu mnoho úkolů, které je třeba vykonat. Budeme pravidelně aktualizovat zprávy o stavu. Vizuální editor může stále trpět dětskými nemocemi. Pokud na nějakou chybu narazíte, prosíme neváhejte ji oznámit na příslušné stránce. V některých oblastech budeme muset vytvořit zcela nové funkce.

Jak pomoci[editovat | editovat zdroj]

Aby Vizuální editor mohl být tak dobrý, jak jen může být, potřebujeme pomoci s mnoha věcmi. Samozřejmě, jednou velkou oblastí je používání softwaru, nacházení chyb a jejich oznamování, ale jsou tu také mnohé další úkoly. Ty zahrnují:

  • Aktualizace nápovědy – všechny naše projekty mají své stránky nápovědy usnadňující novým uživatelům přispívání. Bohužel jsou všechny založeny na editoru wikitextu a po spuštění Vizuálního editoru se náhledy obrazovek a průvodci stanou zastaralými. Velmi by pomohlo, pokud by někdo mohl aktualizovat nápovědu, a to v souladu s uživatelskou příručkou Vizuálního editoru.
  • Doplňování šablon o TemplateData – Vizuální editor obsahuje zdařilý editor šablon, podrobněji popsaný v naší nápovědě. Jak sami při jeho použití na Wikipedii uvidíte, některé šablony mají pojmenované parametry a kvalitní popisky, ovšem jiné nikoliv. To je proto, že pro tuto funkčnost šablona potřebuje „TemplateData“. Pokud byste chtěli TemplateData vkládat, máme průvodce jak na to (příklad k diskusi: Šablona:Překlad/doc).
  • Pomoc novým uživatelům – pokud bude Vizuální editor úspěšný, budeme mít mnohem více nových uživatelů než doposud; avšak byť třeba bude editování snažší, naučit se spolupracovat s Wikispolečenstvím zůstane pořád těžké. Pomáhejte jim prosím na Wikipedie:Potřebuji pomoc.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]