Nápověda:Odkazy ve Vizuálním editoru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Odkazy v textu, které umožňují dostat se kliknutím na jiné stránky, jsou jednou z nejdůležitějších vlastností odlišujících Wikipedii od klasické tištěné encyklopedie.

Existuje několik druhů odkazů. Interní (vnitřní) odkaz odkazuje na nějakou stránku na Wikipedii. Externí odkaz míří na jinou webovou stránku mimo Wikipedii. Posledním typem odkazů jsou odkazy na článek jiné jazykové verze Wikipedie anebo na jiný projekt nadace Wikimedia. V textu článku se používají pouze interní odkazy. Pro čtenáře neovládající angličtinu by totiž mohlo být matoucí, když je odkaz odvede na anglickou verzi Wikipedie a pro další čtenáře může být matoucí, když je odkaz odkáže úplně mimo Wikipedii. Externí odkazy se umísťují do poslední sekce článku pod nadpis Externí odkazy.

Související informace naleznete také na stránkách Nápověda:Odkazy, Nápověda:Vnitřní odkazy a Wikipedie:Externí odkazy.

Ve vizuálním editoru se odkazy vkládají pomocí tlačítka Screenshot - odkaz - tlačítko.PNG z hlavního menu - poté, co se myší označí text, z něhož se má odkaz vytvořit. Druhou možností je použití klávesové zkratky CTRL+K.

Menu Vizuálního editoru


Vkládání interních odkazů[editovat | editovat zdroj]

Označíte text pro vytvoření odkazu. Po kliknutí na tlačítko se otevře dialogové okno, kam je třeba zapsat název článku, na nějž má odkaz směřovat. Automaticky se zde objeví označený text, který ovšem vždy nemusí být shodný s názvem cílové stránky.

VisualEditor - links1-cs.png

Jestliže je text shodný (nebo téměř shodný) se začátky názvů již existujících stránek na Wikipedii, objeví se nabídka "podobných" stránek.

Vyberete správnou stránku, stiknete ↵ Enter nebo použijete tlačítko Hotovo a odkaz je vytvořen (=text je modrý).

Rychlejší postup můžete zvolit, když rovnou vložíte název cílové stránky, který jste si předtím zkopírovali do clipboardu.VisualEditor - links2-cs.png

Často se ale stává, že nástroj pro vyhledávání odkazů stránku nenajde - "nabídka" je v tom případě červená. Obykle je to proto, že se označený text od názvu stránky výrazněji liší.

Do okénka je pak potřeba buď vložit přesný název stránky, kterou známe, nebo alespoň upravit text (např. převedením do 1. pádu), aby se objevila správná nabídka stránek.

Stránka se ale někdy nenajde proto, že skutečně neexistuje. Pak je třeba zvážit, jestli odkaz zrušit, nebo naopak vložit jako "červený odkaz" (samozřejmě ve správném tvaru), který může někoho jiného iniciovat k tomu, aby příslušnou stránku vytvořil.


Vkládání externích odkazů[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy se vkládají jako seznam s odrážkami v sekci Odkazy, pod dílčím nadpisem Externí odkazy.

Poté, co zapíšete URL adresu, je odkaz automaticky vytvořen (za externím odkazem se objeví šipka). Odkaz by však pokud možno neměl být v "surové podobě", ale jako výstižné pojmenování stránky.

Je možné zvolit dva způsoby vytváření externího odkazu - buď nejprve vložit vložit URL adresu, nebo nejprve vložit název.

VisualEditor - links ext2-cs.png

Zapíšete-li do seznamu odkazů URL, je odkaz již vytvořen a teprve poté, co na něj kliknete, ho můžete zavolat k editaci. Objeví se okno s odkazem, ale v tomto případě nechcete měnit odkaz, ale "náhradní text".

Nepoužijete tudíž tlačítko Editovat, ale tlačítko Změnit text!

V tom okamžiku se zvýrazní text odkazu v článku (nikoli v okně!) a zde URL nahradíte patřičným pojmenováním stránky. Kliknutím kamkoli mimo okno poté editační okno zmizí. URL adresa zůstává, zobrazovaný text je změněn.

VisualEditor - links ext1-cs.png

Zapíšete-li do seznamu odkazů pojmenování odkazované stránky, vytvoříte odkaz obdobně jako u interních odkazů označením textu a použitím tlačítka nebo pomocí CTRL+K.

V dialogovém okně je pak nutno přepnout z Hledání stránek na kartu Externí odkaz a vložit URL adresu. Stisknutím enter nebo tlačítkem Hotovo je odkaz vytvořen.


Úpravy a odstraňování odkazů[editovat | editovat zdroj]

Pokud chcete odstranit nebo změnit existující odkaz, kliknete na něj v textu. Odkaz se objeví se v modrém rámečku a otevře se okno.

VisualEditor - links4-cs.png

Okno Odkaz, resp. Externí odkaz, nabízí možnost odkaz odebrat kliknutím na OOjs UI icon cancel-destructive.svg nebo otevřít dialog k editaci tlačítkem Editovat. (Tlačítko Změnit text se používá spíše u odkazů externích, viz výše.)

Kliknutím na samotný odkaz si můžete otevřít cíl odkazu v dalším okně nebo panelu (a tak si například zkontrolovat správnost a platnost externího odkazu). Okno opustíte umístěním kurzoru kamkoli do textu článku mimo odkaz (pokračujete-li v psaní článku, tak nejlépe hned za odkaz).


V dialogu pro editaci odkazů, tj. po stisknutí tlačítka Editovat, můžete změnit cíl odkazu nebo odkaz upravit. Poté použijete tlačítko Hotovo.

Související články[editovat | editovat zdroj]