Wikipedista:Radouch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ad můj odchod[editovat | editovat zdroj]

Tak. Velmi nerad bych odcházel z české wikipedie bez nějakého vysvětlení, jak to učinilo pár kolegů přede mnou. A už vůbec bych nerad, aby vznikl dojem, že odcházím kvůli Vítu Zvánovcovi. Omlouvám se, je to dlouhé. Na druhou stranu nikdo není nucen to číst :-) Aby to bylo stravitelnější, opatřil jsem to mezititulky...

Rád bych připomněl, že ve zdůvodnění své kandidatury na správce jsem mj. napsal: Musím upozornit (protože se už na této stránce na to narazilo), že jsou situace, kdy jsem schopen hrozit odchodem a i z wikipedie skutečně odejít. Zcela typickým případem je situace, kdy bych měl pocit, že se někomu děje nespravedlnost nebo že někomu prochází něco, co neprochází jinému, a ostatní wikipedisté to schvalují či k tomu mlčí. Pevně však věřím, že k takové situaci již nedojde. K takové situaci bohužel dle mého názoru dochází během právě probíhající arbitráže a, abych tak řekl, můj kýbl již přetekl.

Rekapitulace[editovat | editovat zdroj]

Rozhodnutí Arbitrážního výboru Víta Zvánovce dočasně odblokovat jsem považoval za velmi riskantní krok. To, že nebylo jasné, kdo má řešit situaci, kdy Vít Zvánovec začne svého odblokování využívat k útokům na jiné wikipedisty, jsem chápal jako vcelku pochopitelný nedostatek procesu, který se všichni učíme. To, že -jkb- zablokoval Víta Zvánovce "ve vlastní věci" (ačkoli předtím několikrát žádal o zákrok Arbitrážní výbor, viz např. [1]), jsem schvalovat nemohl, byť lidsky jsem ho naprosto chápal (na "kauzu upravenec" mám velmi vyhraněný názor). Protože jsem odpůrcem překvapivých kroků činěných bez konzultace viz např. [2], upozornil jsem na svůj zámysl při příštím podobném excesu Víta Zvánovce blokovat - viz [3].

Poté, co dnes Vít Zvánovec začal na své stránce pořádat hlasování o desysopizaci che (o dalším rozpřádání svých teorií o upravenectví ani nemluvím), ho Vrba zcela správně zablokoval. Jediné, co se jeho kroku dalo z mého pohledu vytknout, byl fakt, že svůj krok nekonzultoval s ostatními. Poté, co ho Beren (který předtím takto kritizoval mé odblokování Rosti) odblokoval, informoval jsem na nástěnce správců o svém úmyslu Víta Zvánovce zablokovat, k čemuž jsem dal prostor k diskusi. Arbitrážní výbor však velmi rychle další diskusi učinil bezpředmětnou, neboť počínání Víta Zvánovce schválil, resp. prohlásil za blokování nehodné (teď nemůžu dotyčné rozhodnutí zaboha najít na wikipedii, byl jsem v té době na IRC a nestíhal sledovat obojí; existuje někde, nebo bylo zveřejněno jen na IRC?).

Podotýkám, že již 27. ledna jsem v reakci na počínání Víta Zvánovce navrhoval jeho opětné zablokování s tím, že by své reakce ohledně arbitráže mohl postovat na metu, což Arbitrážní výbor zamítl v poměru 4:0 při dvou absencích. Dále podotýkám, že Vít Zvánovec vytrvale obchází rozhodnutí Arbitrážního výboru ve věci nicků wikipedistů: dočítáme se o "raději nejmenovaném 'kollegovi' 2", "cynickém bratrovi" apod. Arbitrážní výbor již tradičně k tomu mlčí.

Rovní a rovnější[editovat | editovat zdroj]

Jinými slovy, jsou zde opět dva druhy wikipedistů: Vít Zvánovec a ti ostatní. Vítu Zvánovci se nesmí ukřivdit (tj. nesmí se po něm chtít, aby dodržoval pravidla platná pro ostatní), nesmí se zablokovat na moc dlouho, protože by se chudák o víkendu nedostal k internetu apod. (S tou délkou bloku "až do pondělka" je to vůbec zajímavá novinka, zatím jsem se nesetkal s tím, že by se o něco podobného někdo staral u jiných zablokování.) Některým lidem se prostě zjevně stýská po starých dobrých časech, třeba z loňského léta či ledna. Děkuji, nechci, mně to stačilo.

Aby bylo zcela jasno: rozhodně neodcházím kvůli Vítu Zvánovcovi. Schopnost Víta Zvánovce mne urazit klesla na nulu již dávno a pouze s lehkým pobavením sleduji, jak se začíná stávat komickou postavičkou českého internetu. Odcházím kvůli zjevné neochotě komunity na cs: se proti jeho chování postavit. Jaký bude konečný výsledek arbitráže v tomto kontextu moc zajímavé není: pokud Arbitrážní výbor a řada dalších wikipedistů (beru v úvahu jak vyhlášení na wikipedii, tak reakce na IRC) dává najevo, že uživatel chovající se tak agresivně jako Vít Zvánovec nemusí respektovat podmínky svého odblokování, tak se na tomto projektu s dotyčnými kolegy dál podílet nechci. I kdyby snad (a že by to byla obrovská křivda a Vít Zvánovec všechny zažaluje v Haagu!) byl Vít Zvánovec nadále zablokován, tak přijdou noví podobní a celá taškařice se bude opakovat.

Arbkom lituji[editovat | editovat zdroj]

Chci zdůraznit, že členům arbitrážní komise vůbec nezávidím a vážím si práce, kterou na případu odvedli. Je však zřejmé, že východiska, ze kterých při vedení případu vycházejí, jsou naprosto nekompatibilní s tím, co dle mého názoru je a není spravedlivé.

Co s tím netuším[editovat | editovat zdroj]

Pokud jde o českou wikipedii obecně a o dělání radosti Vítu Zvánovcovi zvlášť: znovu opakuji, že kvůli tomu, že tu někdo dělá problémy, bych neodešel, byť jsem k tomu měl leckdy sto chutí. Připadá mi totiž nesprávné, aby většina ustupovala agresivnímu jednotlivci či pár jedincům. Pokud si ale ti, kdo se obtěžují nějak vyjádřit, myslí, že je to vlastně v pohodě, a ostatní si pracují na svém písečku a problém je nezajímá, tak se nedá, bohužel, asi nic dělat. Možná je to příliš pesimistický závěr, možná se něco dělat dá, ale přiznám se, že netuším co.

Mějte se tu pěkně. --Radouch 22:19, 3. 2. 2006 (UTC)


Dvojí licence s Creative Commons Attribution Share-Alike License version 2.0 CC some rights reserved.svg
Veškeré moje textové příspěvky jsou, pokud není uvedeno jinak, nabízeny jak podle GFDL, tak podle licence Creative Commons Attribution Share-Alike license version 2.0. Uvědomte si prosím, že ostatní uživatelé nemusí nabízet totéž.