Přeskočit na obsah

Wikipedie:Zdroje obrázků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Každý obrázek, který pro Wikipedii převezmete, musí na své popisné stránce bezpodmínečně obsahovat údaje o zdroji a především o licenci.

Následující přehled uvádí některé zdroje obrazového materiálu pro Vaše články v české Wikipedii. Ne všechny dovolují použití materiálu pod licencí PD nebo GFDL – čtěte prosím příslušná vysvětlení.

Cizojazyčné Wikipedie a Wikimedia Commons

[editovat | editovat zdroj]

Vhodný obrazový materiál lze často najít v příslušných článcích jiných wikipedií. Při přebírání takových obrázků pro českou Wikipedii (nebo Wikimedia Commons) je nutno údaje o zdroji a licenci zkopírovat do nové verze. Údaj převzato z anglické Wikipedie a pod. je naprosto nedostačující. Zde je bezpodmínečně nutné tyto údaje překontrolovat – mnoho uživatelů je uvádí chybně nebo vůbec ne, značná část materiálu se nachází na listinách kandidátů pro smazání (což je zčásti vyznačeno).

Obdobné – i když v menší míře – platí i pro obrázky na Wikimedia Commons. Zde je možno hledat vhodný materiál podle kategorií.

Zdroje obrázků

[editovat | editovat zdroj]

České digitální knihovny

[editovat | editovat zdroj]

www.digitalniknihovna.cz zobrazuje veřejná i neveřejná digitalizovaná díla těchto knihoven:

 • je zde zastoupena většina DKK hlavně velkých knihoven
 • lze vyfiltrovat pouze veřejné dokumenty
 • lze vyhledávat i podle klíčových slov
 • lze stahovat PDF či JPG stránky, které jsou v dostatečném rozlišení a bez vodoznaků
 • v podrobnostech je identifikace dokumentu včetně uložení
 • nejsou tam všechny DKK
 • vyhledávání funguje vždy jen pro vybranou sbírku - není vyhledávání nad všemi sbírkami
 • je potřeba se naučit s portálem pracovat - lze vyřešit návodem

Knihovna Amerického kongresu

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://www.loc.gov/rr/print/catalog.html jsou k disposici sbírky digitalizovaných obrázků lidí, historických událostí krajin a j. Podle amerického práva se jedná o díla volně použitelná (dílo orgánů USA) s citací zdroje.

CIA World Factbook

[editovat | editovat zdroj]

Server CIA obsahuje mimo jiné četný materiál k různým zemím (číselné a jiné údaje, mapy, diagramy apod.), které je možno pod licencí PD použít. Je však nutno vycházet z toho, že materiál není vždy aktuální – někdy je i několik let starý. Materiál je téměř výlučně jen anglicky.

Mapy na serveru DEMIS

[editovat | editovat zdroj]
Ukázka

Na serveru holandské firmy Demis (Mapserver) je možno sestavit si individuální mapu jakékoliv části světa; nejedná se o již hotové mapy ale o program, který užívá databázi firmy; podle míry zoomu je možno volit, jaké topografické elementy mají v mapě být (jako hranice, názvy měst, vodní plochy, silnice atp.). Po sestavení mapy lze tuto uložit na vlastním počítači a nahrát na server Wikipedie (popřípadě po konvertování z formátu gif do formátu png). Ale pozor, databáze není vždy aktuální, především u nově vzniklých států je nutno grafiku zkontrolovat a popř. opravit, názvy měst jsou jen anglicky (proto je vhodné tyto nepřebírat, ale doplnit je ručně).

Tato databáze je volně přístupná a je označena jako Public Domain – viz potvrzení firmy DEMIS, které bylo poskytnuto německé wikipedii emailem zde. Je přitom třeba dbát na uvedení zdroje (www.demis.nl/mapserver), při změnách (jako doplnění českých pojmenování) je nutno toto uvést. Mimo licence (PD) je vhodné uvést i následující text (nacházející se pod odkazem Data Sources na serveru DEMIS Mapserver):

Disclaimer: With this statement DEMIS BV grants you permission to freely copy the PNG images returned by our server and use them for your own purposes, including web pages. We would appreciate a reference to our server but such a reference is not required, nor do we take responsibility for the accuracy or quality of the maps.

Jednotlivé servery:

Ale pozor: pod adresou http://www.demis.nl lze mimo serveru Mapserver najít i další servery s mapami (satelitní, korálové útesy atd.), kde výše zmíněné neplatí stoprocentně, u těchto map je třeba na povolení k použití se zeptat.

Mapy na leuksman.com

[editovat | editovat zdroj]

http://leuksman.com/misc/maps.php

Na serveru university University of Florida je v současnosti budována sbírka map o USA; jedná se zejména o historické mapy. Značná část se jich nachází pod licencí PD, zde výňatek z informací serveru o licenci:

"If the statement Electronic version created [date] as part of the Florida Map Collection project appears, use of the digital image is unrestricted"

Různé země

[editovat | editovat zdroj]
 • Public Domain Spain Pictures - Public Domain Spain Photo Gallery, Public domain pictures of Spain, Copyrights-free photo archive containing the collection of free, public domain images and photos of Spain

Různá města

[editovat | editovat zdroj]

Znaky a vlajky českých měst a obcí

[editovat | editovat zdroj]

Astronomie, satelitní fotografie

[editovat | editovat zdroj]

Na serverech agentury NASA lze najít velké množství satelitních obrázků země a vesmíru, hojně používaných ve wikipedii. Obrázky, pocházející pouze od agentury NASA, spadají přitom téměř vždy pod licenci PD. Na serverech se však nachází i velké množství obrázků, vzniklých v různých projektech za spolupráce s jinými organizacemi, které takto použít nelze (jak ukázalo časté mazání takových fotografií ve wikipedii v minulosti). Servery:

Jiný materiál

[editovat | editovat zdroj]

Obrázky některých autorů z biolib.cz

[editovat | editovat zdroj] • Na obrázky (jedná se zejména o mechy) Zbyňka Sovíka se vztahuje: „volně použitelné s uvedením jména autora“ (uvedeno na jeho stránce, stav 27. října 2007).


Obrázky rostlin a živočichů Ondřeje Zichy z http://www.biolib.cz/cz/galleryuser/?uid=1

[editovat | editovat zdroj]

Neplatné! (Nevhodný dotaz na použití fotek, autor sice souhlasil s použitím na Wikipedii, ale neuvedl za jakých podmínek. Fotky použité na Wikipedii musí být použitelné i jinde.)

Získal jsem povolení použít na wiki fotografie Ondřeje Zichy pod licencí Attribution viz přiložený email a text povolení na Biolib.cz

Dobrý den, s použitím mých fotografií na Wikipedii souhlasím, i když pochopitelně bych byl raději kdyby lidé pracovali na systému a profilech v BioLibu a ne na Wikipedii, ale s tím asi nic nenadělám :)

S přáním pěkného dne

 Ondřej Zicha, www.biolib.cz

Zdeněk Praľák wrote: > Dobrý den, chtěl jsem Vás poľádat, zda bych mohl pouľít Vaąe obrázky rostlin uveřejněné na stránkách Biolib.cz na Wikipedii za podmínky uvedení odkazu na Vás jako autora a stránek biolibu > > Pro Vaąi informaci jak by tento odkaz vypadal uvádím odkaz na stránku houby ątítovky jinoąské http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%ADtovka_%C5%A1upinkat%C3%A1 na které je získaný obrázek uveden obdobně. > > Děkuji za odpověď >

Obrázky rostlin z Encyklopedie zahradních rostlin http://www.garten.cz/e/cz/....

[editovat | editovat zdroj]

Neplatné! (Pouze použití, tj. {{permission}} - nesvobodné.) Dáváme souhlas k použití obrázků rostlin ve Wikipedii za podmínky uvedení autora Hana Vymazalová a odkazu na stránku encyklopedie, odkud byl obrázek stažen. Např. http://www.garten.cz/e/cz/47-jirovec-madal-aesculus-hippocastanum pro obrázek jírovce maďalu.

Miloš Vymazal, www.garten.cz

Stránky Richarda Horčice

[editovat | editovat zdroj]

Richard Horčic, známý český terarista a provozovatel uznávaných stránek o herpetoteraristice, specializovaných na hroznýšovité a užovkovité (dokonce s poradnou), poskytl povolení k použití svých textů i obrázků na Wikipedii pod svobodnými licencemi. Jako jedinou podmínku klade uvedení autora a odkaz na své stránky (což obojí je beztak povinné, neboť autor je autor a zdrojová stránka je zdrojová stránka).

Podstatná část mailu:

Co se týče spolupráce, rád poskytnu jak své články, tak i fotografie z mé galerie. Jsou Vám k dispozici všechny z mých stránek, vyberte si z nich, které se Vám budou nejvíce zamlouvat. Budu rád, že pomohu dobré věci a že se mohu podílet na tak skvělém projektu jako je wikipedia. Neočekávám samozřejmě žádný honorář, dostatečnou odměnou mi bude co největší počet čtenářů. Jen bych uvítal, kdyby byl u zveřejněných fotografií a článků malý odkazík na moje stránky....trochu té reklamy nikdy neškodí :o)

Odkazy na stránky:

 • Galerie !Pozor! Ne všechny obrázky jsou pana Horčice. Autorství je ovšem řádně a zřetelně vyznačeno, takže budete vidět, co smíte publikovat a co ne...
 • Stránky o teraristice. !Pozor! Ne všechny články jsou pana Horčice. --Cinik 18:03, 18. 2. 2008 (UTC)

Mořská fauna na Fishbase

[editovat | editovat zdroj]

Skvělé fotografie mořských živočichů se nacházejí v databázi Fishbase (navíc i s popisem a dalšími údaji k jednotlivým druhům, anglicky). Databáze obsahuje kolem 38 tisíc fotografií 29 tisíc druhů. Ale POZOR, obrázky podléhají autorskému právu; u každého obrázku je ovšem i kontakt na autora snímku, kterého je možno požádat o udělení licence PD nebo GFDL (což má v některých případech být možné).

obrázky mořských živočichů na webu NOAA

[editovat | editovat zdroj]

Na webu https://photolib.noaa.gov/ se nacházejí fotografie mořských živočichů, fotografie jsou podle amerického práva volně k použití

obrázky rostlin na webu Missourské státní university

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese [26] jsou k disposici obrázky rostlin. Tyto obrázky jsou dílem úřadů USA a měly by být tudíž volně k disposici. --Zp

Nejsem si jistý, jestli je univerzita federální úřad USA. Na stránkách je uveden jen autor, žádná licence tam k nalezení není. Doporučoval bych to prozatím jako PD zdroj nebrat. Zkusím autorovi napsat o dovolení používat jeho fotografie. --che 15:20, 18. 11. 2005 (UTC)

obrázky z Webu U.S. Department of Agriculture's

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://www.ars.usda.gov/is/graphics/photos/search.htm je k disposici několik stovek obrázků rostlin a živočichů. Tyto jsou obrázky jsou public domain

Obrázky ze starého herbáře

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/~stueber/thome/index.html jsou k disposici obrázky 572 druhů rostlin ze starého herbáře Prof. Dr. Thomé, Otto Wilhelm - Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz - in Wort und Bild für Schule und Haus. Gera-Untermhaus 1885 - 1905

obrázky vytvořené lesnickou správou USA

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://www.forestryimages.org/about/imageusage.cfm jsou k disposici obrázky rostlin a živočichů. Tyto obrázky jsou volné k nekomerčnímu užití za předpokladu citace zdroje

Další volné zdroje obrázků

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://www.invasive.org/ jsou k disposici obrázky invazivních druhů, na stránce http://www.insectimages.org/ jsou k disposici obrázky hmyzu a na stránce http://www.ipmimages.org/ jsou k disposici obrázky různých rostlinných škůdců v kulturních plodinách.Tyto obrázky jsou volné k nekomerčnímu užití za předpokladu citace zdroje.


www.biolib.de

[editovat | editovat zdroj]

Na webové adrese http://www.biolib.de je naskenováno více než 350 starých knih o biologii, mezi nimi různé herbáře a atlasy rostlin a živočichů.

Plazi a motýli

[editovat | editovat zdroj]

Neplatné! Povolení bylo smazáno jako neplatné, na samotném webu je povoleno pouze nekomerční použití, tj. obrázky jsou nesvobodné.

Podle sdělení wikipedisty Paolo Mazzei viz http://nl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Paolo_Mazzei jsou pro použití ve wikipedii uvolněny jeho obrázky z následujících webových stránek: http://www.herp.it/index.htm obrázky plazů a http://www.leps.it/ obrázky můr a motýlů

Neplatné! (Nezmiňovány podmínky, jen že Wikipedie smí fotky použít, tj. {{permission}} - nesvobodné.)

obdržel jsem povolení použít obrázky hub uvedené na stránkách http://www.idsystem.cz/mushrooms/ a http://www.grzyby.pl od autora Jaromíra Junka

Zdeněk Pražák napsal(a):

> Dobrý den, > chtěl jsem se zeptat, zda by bylo možné využít Vaše obrázky hub v > projektu elektronické encyklopedie wikipedia.cz > > Obrázky by byly uvedeny s Vaším jménem jako autora a odkazem na webové > stránky http://www.idsystem.cz/mushrooms/ ze kterých by byly staženy > > Pro příklad jak by hotová stránka spolu s odkazy vypadala uvádím odkaz > na stránku z této encyklopedie > http://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C5%A1aj_kyprejov%C3%BD s obdobně > získanými obrázky > > Děkuji za odpověď > > Ing Zdeněk Pražák

Pouzijte, co potrebujete. Spoustu dalsich fotek mam na polskych strankach www.grzyby.pl, protoze sam nestiham.

Hezky den Jaromir Junek

Kramerius Národní knihovny ČR

[editovat | editovat zdroj]

Digitální fotoherbář

[editovat | editovat zdroj]

digitální fotoherbář na stránce http://www1.lf1.cuni.cz/~kocna/flowr_my/flow_my1.htm je uvolněn pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 Unported License

Ne všechny obrázky z těchto stránek jsou svobodné – záleží na autorovi, licence je popsána vždy přímo u obrázku.

Jiný materiál

[editovat | editovat zdroj]
 • Photos8.com - Large collection of High Resolution photos and wallpapers, Thousands of high quality public domain pictures, easy to search, You may use these images for any purpose, including commercial.
Nelze, viz [27], viz odpověď na FAQ Can i upload your photos to Wikipedia ?
 • [28] - fotografie vozů Formule 1 vystavených v brněnské pasáži Galerie Vaňkovka.
 • Obrázky vagónů použité v řazení vlaků na stránce Zelpage.cz uvolnil jejich autor, pan Tomáš Bareš, jako public domain na základě mého dotazu. --Zirland 08:06, 24. 5. 2006 (UTC)
  • Pozor, ne všechny obrázky použité v řazení na ŽP jsou dílem pana Bareše...

Portréty historických osobností

[editovat | editovat zdroj]

Ne všechny ilustrace jsou volné, doporučuji vždy zkontrolovat datum úmrtí autora a raději nepoužívat anonymní díla po roce 1900. Odkazy nejsou vždy přesné (alternativní zápisy jmen), nejlépe je prohledávat seznamy automaticky podle příjmení. Zkopírované obrázky na Commons prosím vkládejte též do kategorie s názvem příslušného časopisu.

Související články

[editovat | editovat zdroj]